Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

δεν υπάρχει δηλαδή κανένα θέμα που να έχει background και στο menu? τι βλακεία ειναι αυτή, σε xperia έχει πίσω φόντο το μενού γι΄αυτό μου φάνηκε περίεργο και μένα οταν το είδα έτσι μαύρη μαυρίλα στο κατάστημα, κρίμα τοτε ειναι λίγο βλακεία τους

 

Μπορείς να περάσεις το adw launcher ή το launcher pro ή το zeam.

Από αυτα μπορείς να ρυθμίσεις μια χαρά τι θα δείχνει για φόντο στο συρτάρι με τα apps.

:-)

 

Sent from my MOTO Defy :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχισαν τα οργανα! :!:

 

Επεται συνεχεια! :X

 

Μετά από περίπου 40 ημέρες άψογης λειτουργίας, και δίχως λόγο, εχθές το βράδυ σταμάτησε να λειτουργεί το ακουστικό.

 

Όταν έβαζα ανοικτή ακρόαση ή hands free άκουγα κανονικά, αλλά με το ακουστικό τίποτε.

Το περίεργο είναι πως μετά από επανεκκίνηση σε εργοστασιακές ρυθμίσεις, στην πρώτη κλήση που έκανα λειτούργησε, αλλά με διακοπές. Μετά έβαλα το βύσμα των hands free και όταν το έβγαλα πάλι προς στιγμή λειτούργησε, αλλά για λίγο.

 

Σήμερα πήρα τηλέφωνο την motorola, τους εξήγησα ότι το τηλέφωνο έχει αγοραστεί από Γερμανία και ότι από τα κεντρικά της motorola στην Αμερική μου είπαν πως για servis μπορώ να απευθύνομαι σε αυτούς.

 

Ο υπάλληλος ήταν ευγενέστατος.

Ζήτησε συγνώμη για την ταλαιπωρία μου και μου έδωσε το τηλέφωνο του servis.

 

Μίλησα με το servis (Cellcom Ε.Π.Ε. - Αργυρουπόλεως 65, Αργυρούπολη, 16451, Αθήνα, Tel: 2109902582) τους εξήγησα το πρόβλημα του τηλεφώνου, καθώς και ότι το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από έξω και μου ζήτησαν να το στείλω με φωτοτυπία της απόδειξης αγοράς για έλεγχο και επισκευή.

 

Αυτά προς το παρόν και αναμένω αύριο ή μεθαύριο που θα το παραλάβουν νεότερα..

 

Χμμ, προτίθεμαι να κάνω συχνή χρήση του handsfree μια και ακούω μουσική όταν κάνω το καθημερινό μου περπάτημα για άσκηση. Πρακτικά, σχεδόν κάθε μέρα. Οπότε φαντάζομαι θα το μάθω σύντομα αν αντέξει η όχι :ninja:

 

Κατα τα άλλα, πρώτη μέρα χρήσης με εντυπωσίασε το οτι πιάνει τρεις με τέσσερις γραμμές 3G μέσα στο σπίτι, που το LG GT540 στην καλύτερη μια με δυο γραμμές που γινόταν καμία όταν το κράταγα στην παλάμη μου.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Σήμερα παρέλαβα και γώ το DEFY, πρώτη εντύπωση πολύ θετική.......αρχικά.....

Τί εννοώ, συνδέθηκα κανονικά με τον gmail λογαριασμό μου, έγινε ο καθιερωμένος συγχρονισμός και.....ανακαλύπτω ότι οι επαφές μου φαίνονται στο DEFY με πρώτο το όνομα.....:cry:

Μέχρι σήμερα δεν είχα πρόβλημα με το προηγούμενο κινητό μου, όλες οι επαφές φαινόντουσαν κανονικά, δηλαδή με πρώτο το επώνυμο .

Τί συμβαίνει ρε παιδιά ;

Είχα διαβάσει και σε προηγούμενες σελίδες ότι είχε συμβεί το ίδιο σε κάποια άλλα μέλη, αλλά τελικά γιατί συμβαίνει αυτό και ποιά είναι η λύση ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Σήμερα παρέλαβα και γώ το DEFY, πρώτη εντύπωση πολύ θετική.......αρχικά.....

Τί εννοώ, συνδέθηκα κανονικά με τον gmail λογαριασμό μου, έγινε ο καθιερωμένος συγχρονισμός και.....ανακαλύπτω ότι οι επαφές μου φαίνονται στο DEFY με πρώτο το όνομα.....:cry:

Μέχρι σήμερα δεν είχα πρόβλημα με το προηγούμενο κινητό μου, όλες οι επαφές φαινόντουσαν κανονικά, δηλαδή με πρώτο το επώνυμο .

Τί συμβαίνει ρε παιδιά ;

Είχα διαβάσει και σε προηγούμενες σελίδες ότι είχε συμβεί το ίδιο σε κάποια άλλα μέλη, αλλά τελικά γιατί συμβαίνει αυτό και ποιά είναι η λύση ;

 

Σε όλα τα android έτσι φαίνονται οι επαφές. Πρώτα το όνομα.

Αλλά αυτό δεν σε ενοχλεί καθόλου, διότι, πώς ψάχνεις να βρείς μια επαφή???

Πατάς τον μεγενθυτικό φακό (αναζήτηση) και γράφεις το όνομα ή το επίθετο ή ότι θέλεις τέλος πάντων.)

Όπότε τι σημασία έχει πώς εμφανίζει τις επαφές??:confused:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα android έτσι φαίνονται οι επαφές. Πρώτα το όνομα.

Αλλά αυτό δεν σε ενοχλεί καθόλου, διότι, πώς ψάχνεις να βρείς μια επαφή???

Πατάς τον μεγενθυτικό φακό (αναζήτηση) και γράφεις το όνομα ή το επίθετο ή ότι θέλεις τέλος πάντων.)

Όπότε τι σημασία έχει πώς εμφανίζει τις επαφές??:confused:

 

Συνήθεια χρόνων και χρόνων Γιάννη μου !!!

Δεν αλλάζει όμως τελικά αυτό ; Δεν έχουμε κάποια επιλογή ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα, έβαλα ήδη Clowork Recovery και jit (frozen eclair). Το θέμα με το facebook υπάρχει δυστηχώς, αλλά αποφάσισα απλά να το αγνοήσω για την ώρα. Η Motorola έχει βάλει χέρι στον contact manager και σε πολλά άλλα menu και apps του Android, παρόλο που δεν έχει όλα τα features του MotoBlur η ελληνική ROM, δεν έχει καμία σχέση με stock Android.

 

Για το θέμα με τα ελληνικά στον Music Player μάλλον πατατιά της Motorola μυρίζει, τα γιαπωνέζικα τα δείχνει κανονικά π.χ.!

 

Μπορείς να στείλεις λινκ με τον οδηγό που ακολούθησες γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα να το κάνω, αλλά δεν είμαι άσχετος και δεν έχω ξαναφλασάρει ποτέ; Όσο για πιο αρχάριο γίνεται. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

To χάλασμα του ακουστικού δεν εχει τελικα την παραμικρη σχεση με την χρηση του handsfree.

 

Έτσι ακριβώς είναι.

Εγώ τα ακουστικά τα χρησιμοποίησα για πρώτη φορά περίπου 10 ημέρες μετά την αγορά του τηλεφώνου και ζήτημα είναι εάν τα κούμπωσα 5 φορές συνολικά στις 40 ημέρες.

 

Βέβαια εάν υπάρχει πρόβλημα με την υποδοχή (το βύσμα) και μια φορά να το χρησιμοποιήσεις αρκεί να σου κάνει την ζημιά.

 

Αξιοπερίεργο είναι το ότι μου χάλασε εντελώς ξαφνικά και δίχως λόγο.

Τα ακουστικά είχα πάνω από είκοσι ημέρες να τα χρησιμοποιήσω (τα χρησιμοποίησα για το ραδιόφωνο)

Αν και θεωρείτε αδιάβροχο, δεν το έβρεξα ποτέ.

Αν και θεωρείτε ανθεκτικό δεν μου έπεσε ούτε και το κακομεταχειρίστηκα ποτέ.

 

Εντύπωση βέβαια μου έκανε ότι όταν έβαζα και μετά έβγαζα τα hands free, το ακουστικό του τηλεφώνου δούλευε αλλά όχι για πολύ. Αυτό με έκανε να υποπτευτώ πως το πρόβλημα ίσως είναι στο βύσμα και όχι στο ακουστικό.

 

Σήμερα το μεσημέρι το τηλέφωνο μου παραλήφθηκε από το servis.

 

Αύριο ή μεθαύριο θα πάρω για να μάθω τι είδαν.

 

Ελπίζω μόνο να μην δουλέψει σε αυτούς και μου το γυρίσουν πίσω δίχως να κάνουν τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθεια χρόνων και χρόνων Γιάννη μου !!!

Δεν αλλάζει όμως τελικά αυτό ; Δεν έχουμε κάποια επιλογή ;

 

Από τον H/Y μπαίνεις στο gmail.com, κάνεις κλικ στο Contacts (Επαφές) και μετά στο More actions -> Sort by -> Last name.

Κάνεις στη συνέχεια sync από το κινητό, και λογικά πρέπει να είσαι εντάξει.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά αυτό έχω διαβάσει να δίνουν σαν λύση.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να συμβαινει το εξης:

Αρκει να βαλεις 1 φορα τα ακουστικα και τοτε το βυσμα σπρωχνει κατα 1-2 χιλιοστα το ακουστικο. Σε αυτη την περιπτωση η επαφη μπορει να παθει 80-90% καταστροφη αλλα να συνεχισει να δουλευει. Μετα απο μερικες μερες και λογω θερμοκρασιακων κυριως αλλαγων η επαφη σπαζει τελειως. Ξεκολλαει πληρως απο την πλακετα και παταει κατα διαστηματα ή καθολου. Μπορει να συμβει σε οποιοδηποτε πλακετα και εξαρτημα ακομα και αν ειναι σωστα κατασκευασμενα.

Εδω μαλλον το βυσμα του ακουστικου παιζει καποιο ρολο ή εξαρχης το εσωτερ. ακουστικο δεν ειναι κουμπωμενο σωστα.

 

Εγω παω σε 1 ωρα να το παρω απο Γερμανο. Τα παιδια τα ξερω και γιάυτο προτιμησα να δωσω 50 ευρω παραπανω. Σε περιπτωση βλαβης ξερω οτι θα κανουν αντικατασταση ή θα τα βρουμε με αλλη συσκευη αν τελικα μου την σπασει το defy

Link to comment
Share on other sites

Από τον H/Y μπαίνεις στο gmail.com, κάνεις κλικ στο Contacts (Επαφές) και μετά στο More actions -> Sort by -> Last name.

Κάνεις στη συνέχεια sync από το κινητό, και λογικά πρέπει να είσαι εντάξει.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά αυτό έχω διαβάσει να δίνουν σαν λύση.

 

Αυτή την επιλογή είχα έτσι κι αλλιώς εδώ και καιρό, μιας και συγχρόνιζα ήδη από το gmail την παλιά μου συσκευή χωρίς αυτό το παρατράγουδο που συμβαίνει τώρα στο Defy...

Άλλη λύση ;

Καμιά ιδέα ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

εχω τρεις ερωτησουλες:

στο defy με android 2.1 γιατι στο messages widget της motorola δεν μου εμφανιζει τα mail του gmail?

επισης πως μπορω κανω τον exchange server του hotmail να δουλεψει; στα mail εχει corporate sync αλλα δεν δουλευει:( στο site της motorola δεν ειναι και πολυ εξυπηρετικες οι οδηγιες.

επισης αν και εχω επιλεψει να σβηνει απο τον σερβερ οτι mail σβηνω απο το κινητο στο yahoo account δεν το κανει

γενικα ειναι η 1η μερα που εχω android και δεν με εχει ενθουσιασει η υποστηριξη του στα mail. τα θελω ολα σε ενα μερος οπως το iphone και οχι σε ξεχωριστα apps

ευχαριστω προκαταβολικα

 

edit:

οταν εισαγω επαφη παει στα other contacts του gmail και οχι στα κανονικα contacts. εχουμε καμια λυση για αυτο?

Edited by alepoudellis
moto defy//tecra r10 10w// i7-920 desktop//pentax k-x :love://acer aspire one//
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κάποια εφαρμογή για το Defy μας αλλά δεν έχω βρει κάτι ακόμα...

 

Θέλω ένα app/widget, που να κάνει αυτό που δείχνει εδώ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=pbVphUlybxk&playnext=1&list=PL51BCC1A57197861E&index=15

 

Αλλά να προκύπτει ένα μικρότερο παραθυράκι με την εικόνα της επαφής και τις 2 επιλογές για κλήση και sms, όπως υπάρχει στο Samsung Galaxy από την μάνα του. Υπάρχει κάτι τέτοιο και για εμάς ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κάποια εφαρμογή για το Defy μας αλλά δεν έχω βρει κάτι ακόμα...

 

Θέλω ένα app/widget, που να κάνει αυτό που δείχνει εδώ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=pbVphUlybxk&playnext=1&list=PL51BCC1A57197861E&index=15

 

Αλλά να προκύπτει ένα μικρότερο παραθυράκι με την εικόνα της επαφής και τις 2 επιλογές για κλήση και sms, όπως υπάρχει στο Samsung Galaxy από την μάνα του. Υπάρχει κάτι τέτοιο και για εμάς ή όχι;

 

Φιλε μου το widget που δειχνεις στο βιντεο υπαρχει στο defy.

Με καποιον launcher μπορεις να κανεις το widget πιο μικρο.

Εγω με το golauncher το κανω πιο μικρο αλλα μενει μονο η φωτογραφια στην οθονη και η επιλογη για κληση σμσ χανεται

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κάποια εφαρμογή για το Defy μας αλλά δεν έχω βρει κάτι ακόμα...

 

Θέλω ένα app/widget, που να κάνει αυτό που δείχνει εδώ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=pbVphUlybxk&playnext=1&list=PL51BCC1A57197861E&index=15

 

Αλλά να προκύπτει ένα μικρότερο παραθυράκι με την εικόνα της επαφής και τις 2 επιλογές για κλήση και sms, όπως υπάρχει στο Samsung Galaxy από την μάνα του. Υπάρχει κάτι τέτοιο και για εμάς ή όχι;

 

Βασικά ακριβώς το ίδιο που δείχνει το βίντεο έχει το DEfy από την "μάνα" του :p :p

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την επιλογή είχα έτσι κι αλλιώς εδώ και καιρό, μιας και συγχρόνιζα ήδη από το gmail την παλιά μου συσκευή χωρίς αυτό το παρατράγουδο που συμβαίνει τώρα στο Defy...

Άλλη λύση ;

Καμιά ιδέα ;

 

 

Εχω το τηλεφωνο απο τις 7:30. Μια ωρα το φορτισα μονο μιας και ηταν στο 80% φορτισμενο.

 

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες. Και ποιοτητα κατασκευης, και μπαταρια, μιας και δεν το αφησα μεχρι τωρα (ειναι 80% τωρα), και με το ακουστικο οκ μεχρι στιγμης (καλ ποιοτητα ηχου και αρκετα δυνατα).

 

Οσο για τον τηλ. καταλογο, είναι γεγονος οτι οτι και να κανεις παρουσιαζει πρωτα το ονομα και μετα το επωνυμο. Και νομιζω ο μονος τροπος να βγουν σωστα είναι να τα εχεις στο gmail αναποδα. Δηλαδη εκει που λεει το gmail επωνυμο να βαζουμε το ονομα. Νομιζω είναι bug/ελλειψη του Android 2.1. Σε ολα τα αλλα τηλεφωνα βγαινουν πρωτα τα επωνυμα νομιζω. Παντως διαβασα οτι στο android 2.2 υπαρχει η επιλογη ταξινομησης με βαση το ονομα ή το επωνυμο.

Edited by jks13
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι το κάνει αυτό το Defy guys, απλά θέλω κάτι μικρότερο, ώστε να χωρέσω σε μια επιφάνεια εργασίας 6-7 επαφές. Αν έχετε δει το Galaxy που αναφέρω, εμφανίζει ένα tile με το όνομα της επαφής και πατώντας το, σου ανοίγε επιλογές για κλήση, sms, email κτλ.

 

Αυτό που προτείνει ο karx πλησιάζει πολύ αν και θα το προτιμούσα (τρελή λεπτομέρεια, αλλά αν σου κάτσει κάτι στο μυαλό...) να εμφανίζει τις επαφές σε τετράγωνα tiles και όχι φουσκαλίτσες. Θα το εγκαταστήσω όμως και αυτό για να το τεστάρω! Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι το κάνει αυτό το Defy guys, απλά θέλω κάτι μικρότερο, ώστε να χωρέσω σε μια επιφάνεια εργασίας 6-7 επαφές. Αν έχετε δει το Galaxy που αναφέρω, εμφανίζει ένα tile με το όνομα της επαφής και πατώντας το, σου ανοίγε επιλογές για κλήση, sms, email κτλ.

 

Αυτό που προτείνει ο karx πλησιάζει πολύ αν και θα το προτιμούσα (τρελή λεπτομέρεια, αλλά αν σου κάτσει κάτι στο μυαλό...) να εμφανίζει τις επαφές σε τετράγωνα tiles και όχι φουσκαλίτσες. Θα το εγκαταστήσω όμως και αυτό για να το τεστάρω! Thanks!

Φιλε μου βαλε το widgetaki το μαμισιο στην οθονη σου και πατα παρατεταμενα πανω του.μολις νιωσεις να δονειτε σηκωσε τα δαχτυλα σου και θα δεις κατι βελακια στις γωνιες.βαλε και τα δυο σου δαχτυλα πανω στο εικονιδιο και ενωσε τα τα δαχτυλα σου(οπως κανουμε zoom out στον browser)και το widget θα μικρυνει!μπορει να σε βολεψει:)

Link to comment
Share on other sites

η δονηση οταν παταμε τα capacitive buttons φευγει;

 

Όχι, έχει bug και δεν απενεργοποιείται όπως θα έπρεπε από τα settings.

 

...και ξαφνικά δε στέλνει sms!!

:confused:

 

Καμιά ιδέα κανείς;

:cry:

 

Reboot έκανες μήπως κόλλησε?

Με το stock app ή το Handcent SMS?

 

google earth μπαινει;

 

Με το τελευταίο update του Market (2.2.11), ναι μπαίνει, αρκεί να κάνεις το γνωστό κόλπο με το MarketEnabler* επειδή είμαστε Ελλάδα.

 

*Για όσους δεν το γνωρίζουν, θα ποστάρω τον τρόπο στο thread για το modding γιατί η διαδικασία απαιτεί root.

EDIT: Πόσταρα οδηγό για το MarketEnabler.

Edited by Erebos
Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα.αντικατεστησα την καρτα sd με μια μεγαλυτερη..μετεφερα ολα τα αρχεια στη καινουρια και ολα ειναι οπως πριν.το μονο που χαθηκε ειναι οι playlist.πως γινεται αυτο?οταν ανοιγω τη παλια καρτα στις playlist δερν εμφανιζει τιποτα?πως ειναι δυνατον να χαθηκαν?
Link to comment
Share on other sites

εχω κλειστο το push email και fetch manualy και παρολα αυτα στα νεα mail και του gmail και του yahoo μου ερχεται notification ΜΟΛΙΣ λαβω το mail. λογικα μου τρωει data. καμια ιδεα γτ γινεται αυτο;
moto defy//tecra r10 10w// i7-920 desktop//pentax k-x :love://acer aspire one//
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...