Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

Η αποψη μου σε αυτο το θεμα δεν μπορει να είναι επιστημονικη. Αλλα η λογικη λεει πως την ακτινοβολια του κινητου δεν μπορεις να την αποφυγεις οταν το χρησιμοποιεις. Αν μιλας απευθειας στο κινητο την τρως στο κεφαλι κατα 90% και αν βαλεις Βluetooth ή καλωδιο την τρως στο σώμα που θεωρειται λιγοτερο βλαβερη (σε αυτη την περιπτωση εχεις και εκπομπη απο το bluetooth ομως).

 

Το καλυτερο είναι να κανεις οσο λιγοτερη χρηση γινεται ("ανεκτιμητο" που λενε κατι διαφημισεις). Αν εγω εχω κινητο με sar 1.0 και μιλαω 10 λεπτα την ημερα παιρνω 3+ φορες λιγοτερη ακτινοβολια απο καποιον που μιλαει 60 λεπτα με sar 0.5.

Ασε που στην περιπτωση ακτινοβολιας η επιδραση γινεται εντονοτερη οσο μεγαλυτερη διαρκεια εχει.

Καλημερα!

καταλαβα θα πεθανουμε νεοι....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα!

καταλαβα θα πεθανουμε νεοι....

 

Αυτο μπορει οντως να συμβαινει και να μην το καταλαβαινουμε!!!

Δηλαδη αφαιρεσε

-απο την ατμοσφαιρα το καυσαεριο

-τα συντηριτικα και φυτοφαρμακα απο τα τροφιμα

-την ακτινοβολια απο κινητα, tv, router, οθονες

-μελαμινη απο τα επιπλα του σπιτιου

-ουσιες απο ακαταλληλα χρώματα...

 

ΚΑΙ μαλλον τα 100 χρονια μεσος ορος ζωης θα τα πιαναμε ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Έληξε πλέον η αποκλειστικότητα της Cosmote και εμφανίστηκε το Defy και στον κατάλογο της Wind για 359 ευρώ.

Αρχίζει να πέφτει η τιμή και εντός Ελλάδος σιγά-σιγά...

Link to comment
Share on other sites

θελω να βλεπω τα sharing folders του pc μου απο το κινητο οταν ειμαι στο wlan, χωρις να εγκαταστησω καποιον server στο pc μου. δοκιμασα websharing, homepipe και pdanet αλλα δεν καταφερα κατι. καμια ιδεα;

 

edit: δουλεψε ο EStrongs File Explorer

Edited by alepoudellis
moto defy//tecra r10 10w// i7-920 desktop//pentax k-x :love://acer aspire one//
Link to comment
Share on other sites

Έχω μόνιμα ανοικτό το wifi και παρατηρώντας τη χρήση στη μπαταρία, βλέπω πως η "Ετοιμότητα κυψέλης" και το "Wi-Fi" καταναλώνουν ακριβώς το ίδιο ποσοστό. Θα περίμενα η "Ετοιμότητα κυψέλης" να κατανάλωνε περισσότερο από το WiFi, ειδικά αφού στα μέρη που συνήθως κινούμαι το σήμα από τις κυψέλες είναι χαμηλό.

 

Πάντως η αυτονομία με έντονη χρήση wifi και browsing σπάνια φτάνει τις 2 μέρες.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς την αγγλική Froyo;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μόνιμα ανοικτό το wifi και παρατηρώντας τη χρήση στη μπαταρία, βλέπω πως η "Ετοιμότητα κυψέλης" και το "Wi-Fi" καταναλώνουν ακριβώς το ίδιο ποσοστό. Θα περίμενα η "Ετοιμότητα κυψέλης" να κατανάλωνε περισσότερο από το WiFi, ειδικά αφού στα μέρη που συνήθως κινούμαι το σήμα από τις κυψέλες είναι χαμηλό.

 

Πάντως η αυτονομία με έντονη χρήση wifi και browsing σπάνια φτάνει τις 2 μέρες.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς την αγγλική Froyo;

 

παντως εμενα η γνωμη μου ειναι οποιος εχει προβλημα με μπαταρια του κραταει λιγο η ειναι η πρωτη του φορα σε σμαρτ η εχει προβλημα η συσκευη εμενα 3 φορτιση οταν περναγε μιση μερα stability test κ την υπολοιπη μερα ολη μερα μπες βγες μαρκετ με wifi κ βαλε βγαλε κ δοκιμασε gps κρατησε μια μερα σκαρτη 23 ωρες περιπου νομιζω ειναι πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και παίδησες, είμαι ο περήφανος μπαμπάς ενός νέου Motorola defy. Το οποίο μου ήρθε σαν δωράκι για τα γενέθλια μου. Πολύ ωραίο κινητό, καταπληκτική οθόνη, και ανθεκτικό πράγμα πολύ χρήσιμο αν φανταστεί κανένας οτι απο τα 8 κινητά που έχουν περάσει απο την ζωή μου τα 3 είχαν τραγική κατάληξη. Το φόρτισα τις 9 προβλεπόμενες ώρες του και τσούπ να το πρώτο τεχνικό πρόβλημα! Το προηγούμενο κινητό μου ήταν ένα nokia E66 και σαν nokia έχει sybian, οπότε οέο πώς γίνετε η μεταφορά των επαφών??????? με bluetooth δεν είχα αποτελέσματα..... Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω, μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιαδήποτε εφαρμογή adroid ή η πρέπει να είναι αποκλειστικά για το συγκεκριμένο κινητό???? θα σας παρακαλούσα πάρα πολύ να με βοηθήσετε γιατί είναι το πρώτο μου smartphone και είναι κρίμα να περάσω 200+ επαφές χειροκίνητα!!!!

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και παίδησες, είμαι ο περήφανος μπαμπάς ενός νέου Motorola defy. Το οποίο μου ήρθε σαν δωράκι για τα γενέθλια μου. Πολύ ωραίο κινητό, καταπληκτική οθόνη, και ανθεκτικό πράγμα πολύ χρήσιμο αν φανταστεί κανένας οτι απο τα 8 κινητά που έχουν περάσει απο την ζωή μου τα 3 είχαν τραγική κατάληξη. Το φόρτισα τις 9 προβλεπόμενες ώρες του και τσούπ να το πρώτο τεχνικό πρόβλημα! Το προηγούμενο κινητό μου ήταν ένα nokia E66 και σαν nokia έχει sybian, οπότε οέο πώς γίνετε η μεταφορά των επαφών??????? με bluetooth δεν είχα αποτελέσματα..... Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω, μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιαδήποτε εφαρμογή adroid ή η πρέπει να είναι αποκλειστικά για το συγκεκριμένο κινητό???? θα σας παρακαλούσα πάρα πολύ να με βοηθήσετε γιατί είναι το πρώτο μου smartphone και είναι κρίμα να περάσω 200+ επαφές χειροκίνητα!!!!

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Καλημερα σας!Εγω οταν αλλαζω τηλεφωνο περναω (αρκει να χωρανε) ολες τις επαφες στη σιμ κ απο κει μετα στο νεο τηλεφωνο νομιζω οι σιμ 200 επαφες χωρανε κ παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο κινητό μου ήταν ένα nokia E66 και σαν nokia έχει sybian, οπότε οέο πώς γίνετε η μεταφορά των επαφών??????? με bluetooth δεν είχα αποτελέσματα..... Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω, μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιαδήποτε εφαρμογή adroid ή η πρέπει να είναι αποκλειστικά για το συγκεκριμένο κινητό???? θα σας παρακαλούσα πάρα πολύ να με βοηθήσετε γιατί είναι το πρώτο μου smartphone και είναι κρίμα να περάσω 200+ επαφές χειροκίνητα!!!!

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Συγχρονίζεις τις επαφές του Symbian με ένα λογαριασμό στο Gmail, περισσότερα εδώ.

 

Αφού γίνει αυτό, πας στο Android κινητό σου και από το Menu Settings, πηγαίνεις στο Accounts & sync, από εκεί, κάνεις Add account τον Gmail λογαριασμό σου, και μετά επιλέγεις επάνω του και πατάς Sync Contacts, όλα αυτά με το Wi-Fi ανοιχτό εννοείται.

 

Αν έχεις κάποιο πρόβλημα, είμαι στη διάθεση σου :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονίζεις τις επαφές του Symbian με ένα λογαριασμό στο Gmail, περισσότερα εδώ.

 

Αφού γίνει αυτό, πας στο Android κινητό σου και από το Menu Settings, πηγαίνεις στο Accounts & sync, από εκεί, κάνεις Add account τον Gmail λογαριασμό σου, και μετά επιλέγεις επάνω του και πατάς Sync Contacts, όλα αυτά με το Wi-Fi ανοιχτό εννοείται.

 

Αν έχεις κάποιο πρόβλημα, είμαι στη διάθεση σου :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ δρομέα βρήκα επίσης ένα άλλο τρόπο!

Στέλνεις όλες τις επαφές μέσω bluetooth στο defy και μετά μέσα απο την διαχείριση φακέλων στο φάκελο λήψεις bluetooth και τις κάνεις μια μια αποθήκευση!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ δρομέα βρήκα επίσης ένα άλλο τρόπο!

Στέλνεις όλες τις επαφές μέσω bluetooth στο defy και μετά μέσα απο την διαχείριση φακέλων στο φάκελο λήψεις bluetooth και τις κάνεις μια μια αποθήκευση!

 

 

ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ.

 

Τώρα εχεις smartphone και δεν θα χρησιμοποιεις τετοιες μεθοδους. :lol:

Θα κάνεις import στο gmail και μετα sync αλλιως να μην ξαναμπεις σε αυτο το φορουμ (και οπως λεγαμε και παλια "Να σου καει το βιντεο"):lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ.

 

Τώρα εχεις smartphone και δεν θα χρησιμοποιεις τετοιες μεθοδους. :lol:

Θα κάνεις import στο gmail και μετα sync αλλιως να μην ξαναμπεις σε αυτο το φορουμ (και οπως λεγαμε και παλια "Να σου καει το βιντεο"):lol::lol::lol:

 

 

χαχαχααχααα

 

Μπορεί να έχω smartphone αλλά αυτό έχει stupiduser!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το defy υπαρχει απο vodafone? περιμενω αναβαθμιση και ειναι πρωτο στη λιστα μου...
Link to comment
Share on other sites

Προχθες που ρωτησα εγω μου ειπαν οτι δεν συνεργαζονται με τη Motorola!!!!

Τελικα εκανα παραγγελία απο Αγγλια.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ωραια... εχει κανεις καμια προταση?!?!

 

Μπορείς να πάρεις την επιδότηση και από άλλα μαγαζιά όπως πλαίσιο, e-shop και λοιπά. Ψάξε λίγο. Αλλιώς μπορείς να πάρεις έκπτωση στο πάγιο και να το παραγγείλεις από εξωτερικό σε τιμές κάτω των 300€.

 

Sent from my MOTO Defy :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!επειδη "ψηνομαι" να αγορασω το defy,θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα:

1)διαβασα σε review οτι η συσκευη δεν υποστηριζει divx και οτι αναπαραγει βιντεο μονο μεχρι 400χ240!αληθευει αυτο?ρωταω γιατι ενας απο τους λογους που θα το χρησιμοποιω,θα ειναι κ η αναπαραγωγη ταινιων!επισης,η καμερα δεν εχει hd recording?

2)αν ισχυουν τα δυο παραπανω,ξερει κανεις αν με την επερχομενη 2.2 froyo εκδοση που θα παρει επισημα σε λιγο καιρο,διορθωθουν τα παραπανω και θα εχει divx support και 720p recording οπως εγινε και στην περιπτωση του htc desire?

3)απο σκρουτζ,βλεπω φθηνοτερη τιμη 299ευρω αλλα οχι με ελληνικο μενου..τι σημαινει αυτο?δεν εχει το ελληνικο firmware αλλα καποιο αλλο ευρωπαικο?αν ναι,θα μπορω να του περασω ελληνικο μενου και πληκτρολογιο η ελληνικο firmware?

4)ειδα σε βιντεακια στο youtube,motorola defy με htc sense interface και αλλο με windows 7!!!εχει βγει κατι τετοιο,σταθερο και αξιοπιστο?γενικα ειναι συσκευη που θα κρατησει καιρο(εστω κ ανεπισημα-xda) η θα την παρω τωρα κ μεχρι το καλοκαιρι θα κλαιω τα λεφτα μου?για να πω κ την αληθεια,αν φορεσει froyo θα υπερκαλυπτει πιστευω τις αναγκες μου αλλα δεν θα με "χαλαγε" να εχω και με dualboot windows 7 ή htc sense interface!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εγω δοκιμαστικα του εβαλα ενα 720p βιντεο και το τρεχε τελεια. δν χρειαζεται βεβαια η υπερβολη. στην native αναλυση 854*480 να τα μετατρεπεις τα βιντεο και θα εισαι αρχοντας!

οχι hd recording δεν εχει

moto defy//tecra r10 10w// i7-920 desktop//pentax k-x :love://acer aspire one//
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

 

εχω ενα προβληματακι με το defy. η μπάρα που βρισκεται στην κεντρική οθόνη με το κυκλακι στο κεντρο, τις κλησεις αριστερα και τις επαφες αριστερα, οταν αλλάζεις σελίδες αυτη κατεβαινει κατω και εμφανιζονται στο ιδιο σημειο κατι αλλα συμβολα που σου δειχνουν σε ποια οθόνη είσαι. και οταν επανέλθεις στην κεντρική οθόνη, αυτή η μπάρα επανέρχεται.

Το πρόβλημα μου είναι ότι αυτή η μπάρα εμφανίζεται πάντα, ξαφνικά απο χτές το βράδυ.

τι μπορεί να φταίει? με επανεκκίνηση να σας πω οτι δεν διορθώθηκε...τι αλλο μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

 

εχω ενα προβληματακι με το defy. η μπάρα που βρισκεται στην κεντρική οθόνη με το κυκλακι στο κεντρο, τις κλησεις αριστερα και τις επαφες αριστερα, οταν αλλάζεις σελίδες αυτη κατεβαινει κατω και εμφανιζονται στο ιδιο σημειο κατι αλλα συμβολα που σου δειχνουν σε ποια οθόνη είσαι. και οταν επανέλθεις στην κεντρική οθόνη, αυτή η μπάρα επανέρχεται.

Το πρόβλημα μου είναι ότι αυτή η μπάρα εμφανίζεται πάντα, ξαφνικά απο χτές το βράδυ.

τι μπορεί να φταίει? με επανεκκίνηση να σας πω οτι δεν διορθώθηκε...τι αλλο μπορώ να κάνω?

 

HARD RESET ή αλλάζεις τον launcher με κάποιον άλλο(LauncherPro,ADWlauncher....).

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ σκεψη εγινα επιτελους κατοχος του ντεφι. Απο γουιντ. Το κινητο τα σπαει απλα. Δεν το περιμενα τοσο καλο. Κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι καλυτερο απο το ντιζαιερ. Δεν μετανιωνω στιγμη που επελεξα το ντεφι....:D
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως γίνεται να μη δείχνει στο τέλος της κλήσης τη διάρκειά της;

Με καθυστερεί στο να κάνω την επόμενη κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε ενα κουλό χτες το κινητό, για κάποιο λόγο η μπαταρία του κράτησε το μισό χρόνο απο ότι περίμενα. Ψυλλιάστηκα οτι κάτι δε πάει καλά και μπήκα στο κρυφό menu (*#*#4636#*#*) και είδα τα battery stats. Εκεί έδειχνε οτι η συσκευή δεν έμπαινε καθόλου σε sleep, κάτι την κράταγε ενεργή στο 100% του χρόνου, οπότε λογικό να ψοφήσει η μπαταρία. Έκανα επανεκκίνηση την συσκευή και φαίνεται ΟΚ τώρα, έμεινα με την απορία όμως τι μπορεί να το προκάλεσε.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε ενα κουλό χτες το κινητό, για κάποιο λόγο η μπαταρία του κράτησε το μισό χρόνο απο ότι περίμενα. Ψυλλιάστηκα οτι κάτι δε πάει καλά και μπήκα στο κρυφό menu (*#*#4636#*#*) και είδα τα battery stats. Εκεί έδειχνε οτι η συσκευή δεν έμπαινε καθόλου σε sleep, κάτι την κράταγε ενεργή στο 100% του χρόνου, οπότε λογικό να ψοφήσει η μπαταρία. Έκανα επανεκκίνηση την συσκευή και φαίνεται ΟΚ τώρα, έμεινα με την απορία όμως τι μπορεί να το προκάλεσε.

 

Στο γνωστό Battery Use από τα settings, δεν σου έβγαλε κανένα app? :worry:

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Στο γνωστό Battery Use από τα settings, δεν σου έβγαλε κανένα app? :worry:

 

Το κοίταξα κι αυτό, πριν μπώ στο κρυφό menu μάλιστα. Τίποτα το ασυνήθιστο εκεί. Μάλλον κάτι έφαγε κόλημα, σήμερα απο το πρωί που βγήκε απο το φορτιστή έχει την αναμενόμενη συμπεριφορά, κανονική κατανάλωση.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...