Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

Ναι, από εκεί το έχω πάρει εγώ και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα.

 

 

 

Δεν το βλέπεις γιατί απαιτεί Android 2.2 (Froyo).

 

Thanks. Motorola δώσε 2.2 ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι, δεν μπερδεύτικα. Ίσως το πρόβλημα το είχαν χρήστες που άλλαξαν ROM (απο blured σε deblured) και δεν έκαναν wipe τα data.

 

Μιλάω για αυτό το post: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=10517150&highlight=facebook+sync#post10517150 και υπάρχουν κι άλλα σαν κι αυτό.

 

Ελπίζω να έχεις δίκιο πάντως, το κινητό το παρήγγειλα ήδη και είναι καθ οδόν, αργά για να αλλάξω γνώμη!

Χμ, μάλλον έχεις δίκιο. Εγώ έβαλα την ελληνική έκδοση χωρίς Motoblur και μου εμφανίζει ΜΟΝΟ τις επαφές του facebook που περιέχουν αριθμό τηλεφώνου μέσα:mad:

Link to comment
Share on other sites

Χμ, μάλλον έχεις δίκιο. Εγώ έβαλα την ελληνική έκδοση χωρίς Motoblur και μου εμφανίζει ΜΟΝΟ τις επαφές του facebook που περιέχουν αριθμό τηλεφώνου μέσα:mad:

 

Πολύ άσχημο αυτό, εδώ το φτηνό μου LG GT540 το κάνει μια χαρά, αλλά έχει τον stock Android 2.1 contact manager. Τι τα θέλουν τα motoblur και τις motoτρίχες, μόνο προβλήματα συμβατότητας σαν κι αυτό δημιουργούν. Έπρεπε να ψάξω για κανα Nexus S, οι customies τις κάθε εταιρίας είναι για τα μπάζα.

 

EDIT: μήπως έχεις επιλέξει να δείχνει μόνο επαφές που περιέχουν τηλέφωνα? Υπάρχει αυτή η επιλογή και στο stock Android, πρέπει να υπάρχει και στα Contacts του Defy.

Edited by cca

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Πολύ άσχημο αυτό, εδώ το φτηνό μου LG GT540 το κάνει μια χαρά, αλλά έχει τον stock Android 2.1 contact manager. Τι τα θέλουν τα motoblur και τις motoτρίχες, μόνο προβλήματα συμβατότητας σαν κι αυτό δημιουργούν. Έπρεπε να ψάξω για κανα Nexus S, οι customies τις κάθε εταιρίας είναι για τα μπάζα.

 

Μα το ελληνικό χωρίς το motoblur είναι που έχει το πρόβλημα... :lol:

Στο κάτω-κάτω, φλασάρεις το UK firmware και είσαι εντάξει.

Πάντως, οι custom εφαρμογές της Motorola (dialer, messaging, social networking, music player, radio κλπ.) είναι πολύ καλές.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Μα το ελληνικό χωρίς το motoblur είναι που έχει το πρόβλημα... :lol:

Στο κάτω-κάτω, φλασάρεις το UK firmware και είσαι εντάξει.

Πάντως, οι custom εφαρμογές της Motorola (dialer, messaging, social networking, music player, radio κλπ.) είναι πολύ καλές.

 

Την 2.21 ή την 2.51? Δε γίνεται downgrade απο την 2.51 αν κάτι στραβώσει σύμφωνα με το http://and-developers.com/sbf:defy

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Μα το ελληνικό χωρίς το motoblur είναι που έχει το πρόβλημα... :lol:

Στο κάτω-κάτω, φλασάρεις το UK firmware και είσαι εντάξει.

Πάντως, οι custom εφαρμογές της Motorola (dialer, messaging, social networking, music player, radio κλπ.) είναι πολύ καλές.

Έβαλα την ελληνική rom ακριβώς για να μην έχω motoblur αλλά ελληνική γλώσσα:lol: Δε βαριέσαι!!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το παρηγγειλα απο Γερμανο και θα το παρω την Τριτη. Δεν πηγα σε φθηνοτερο e-shop επειδη εχω διαβασει αρκετα σχολια σε φορουμ εξω οτι το ακουστικο σταματα να λειτουργει μετα απο 1-2 εβδομαδες σε οσα εχουν κατασκευαστει πριν τον Δεκεμβρη. Στο Γερμανο θα το παω πισω και θα παρω αλλο ή τουλαχιστον θα ειμαι σιγουρος για την εγγυηση.

 

Εχεις κανενας προβλημα μεχρι τωρα?

 

Λενε πως οι Συσκευες που γραφουν στο στικερ που ειναι κολλημενο μεσα στο τηλεφωνο κατω απο την μπαταρια και εχουν κωδικους που ξεκινουν απο BT και BF οτι δεν εχουν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το δικό μου από γερμανό και χρησιμοποιώ καθημερινά τα ακουστικα και ποτέ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.μην το φοβάσαι καθολου.
Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα ολα οκ το κινητο ειναι απλα τελειο δεν υπαρχει ολα οκ με το μαρκετ ολα οκ με το ιντερνετ ολα οκ με το wi fi απλα το μονο κακο ειναι οτι με το δικο μου κινητο ειναι οτι η οθονη ηταν ελατωματικη και το καπακι του που εχει καμπυλη ενω λογικα δεν πρεπει να εχει..
Ήμουν δυστυχισμένος που δεν είχα παπούτσια μέχρι που είδα κάποιον που δεν είχε πόδια
Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα ολα οκ το κινητο ειναι απλα τελειο δεν υπαρχει ολα οκ με το μαρκετ ολα οκ με το ιντερνετ ολα οκ με το wi fi απλα το μονο κακο ειναι οτι με το δικο μου κινητο ειναι οτι η οθονη ηταν ελατωματικη και το καπακι του που εχει καμπυλη ενω λογικα δεν πρεπει να εχει..

Η οθόνη τι ακριβώς έχει δηλαδή; Το σπυράκι που αναφέρεις, μήπως είναι το νάιλον προστασίας που είναι όταν είναι καινούριο; Και η καμπύλη που λες μήπως είναι γιατί δεν το έκλεισες σωστά ή δεν έβαλες καλά την κάρτα μνήμης;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω να έρθει σιγά σιγά και σε άλλα καταστήματα να πέσει η τιμή του στο 300άρι όπως θα πρεπε εξ΄αρχής και να μη μπαίνω σε διαδικασίες για αγορά απ΄έξω. Περιχαρής είδα ότι σήμερα το έφεραν και καταστήματα όπως http://www.xenophone.gr/p.Motorola-Defy-MB525-Ellinikis-Antiprosopeias.338026.html (από το όποιο έξω ξαναψωνίσει μιας και ειναι και φυσικό κατάστημα κοντά μου) στα 345€ και ελληνικής αντιπροσωπείας οπότε σιγά σιγά σπάει το group της cosmote.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

lostmangr ολα τα καπακια πριν τα τοποθετησεις στη συσκευη ειναι λιγο καμπυλα.οταν ομως εφαρμοσουν πισω στη συσκευη ισιωνουν.μηπως αυτο εννοεισ?γιατι αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο.

 

 

να ρωτησω και γω κατι.ποιον browser χρησιμοποιητε?εγω ton dolphin hd.ποιος ομως ειναι ποιος γρηγορος?

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη τι ακριβώς έχει δηλαδή; Το σπυράκι που αναφέρεις, μήπως είναι το νάιλον προστασίας που είναι όταν είναι καινούριο; Και η καμπύλη που λες μήπως είναι γιατί δεν το έκλεισες σωστά ή δεν έβαλες καλά την κάρτα μνήμης;

καλημερα..το ναιλον προστασιας ενα δεν ειναι?οταν ανοιξα το κινητο απο το κουτι ειχε ενα ναιλον και το εβγαλα οσο για το καπακι ακομα εχει καμπυλη υ.γ ειδα τωρα σε ενα σαιτ οτι πανω στο καπακι γραφει την λεξη blur εμενα δεν την εχει..

Ήμουν δυστυχισμένος που δεν είχα παπούτσια μέχρι που είδα κάποιον που δεν είχε πόδια
Link to comment
Share on other sites

θα το παραλαβω αυριο απο γερμανο. λιγο που το επαιξα καλο μου φανηκε, η οθονη μονο πασχει σε σχεση με amoled και s-lcd, αλλα για την τιμη του μια χαρα.

η μπαταρια του ελπιζω να μην με απογοητευσει (σε σχεση με το iphone βεβαια που κυκλοφορουσε με εναν φορτιστη κρεμασμενο πανω του δεν νομιζω)

το καλοκαιρι θελω να δω ποσα ελληνικα defy θα επιβιωσουν! ερχονται δυσκολες δοκιμασιες!

moto defy//tecra r10 10w// i7-920 desktop//pentax k-x :love://acer aspire one//
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και γω κατι.ποιον browser χρησιμοποιητε?εγω ton dolphin hd.ποιος ομως ειναι ποιος γρηγορος?

 

Στη 2.1 ολοι οι browsers ειναι γρηγοροι και ανετοι, οποτε και ο εργοστασιακος ειναι αξιοπρεπεστατη επιλογη.

Στη 2.2 ειναι που η google τα εκανε χαλια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

λογικα ο οpera δεν ειναι η καλυτερη λυση;

στον χωρο των pc παντως ειναι εδω και πολλα χρονια η επιλογη μου.

moto defy//tecra r10 10w// i7-920 desktop//pentax k-x :love://acer aspire one//
Link to comment
Share on other sites

λογικα ο οpera δεν ειναι η καλυτερη λυση;

στον χωρο των pc παντως ειναι εδω και πολλα χρονια η επιλογη μου.

 

Φιλε μου Ελυτη, :p ο οπερα ειναι παντα μια καλη επιλογη, ομως στο android υπαρχουν και καλυτερες. Ο dolphine hd ειναι εξαιρετικος για παραδειγμα.

Σε θεμα ταχυτητας, ολοι ειναι γρηγοροι και το scrolling αψογο. (Στη 2.1 γιατι στη 2.2 τα χαλασαν τα πραγματα).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μηπως θα μπορουσαν αυτοι που το εχουν βαθμολογησει αρνητικα να μας που κ τους λογους να δουμε γιατι βλεπω ειναι αρκετοι
Link to comment
Share on other sites

Μετά από περίπου 40 ημέρες άψογης λειτουργίας, και δίχως λόγο, εχθές το βράδυ σταμάτησε να λειτουργεί το ακουστικό.

 

Όταν έβαζα ανοικτή ακρόαση ή hands free άκουγα κανονικά, αλλά με το ακουστικό τίποτε.

Το περίεργο είναι πως μετά από επανεκκίνηση σε εργοστασιακές ρυθμίσεις, στην πρώτη κλήση που έκανα λειτούργησε, αλλά με διακοπές. Μετά έβαλα το βύσμα των hands free και όταν το έβγαλα πάλι προς στιγμή λειτούργησε, αλλά για λίγο.

 

Σήμερα πήρα τηλέφωνο την motorola, τους εξήγησα ότι το τηλέφωνο έχει αγοραστεί από Γερμανία και ότι από τα κεντρικά της motorola στην Αμερική μου είπαν πως για servis μπορώ να απευθύνομαι σε αυτούς.

 

Ο υπάλληλος ήταν ευγενέστατος.

Ζήτησε συγνώμη για την ταλαιπωρία μου και μου έδωσε το τηλέφωνο του servis.

 

Μίλησα με το servis (Cellcom Ε.Π.Ε. - Αργυρουπόλεως 65, Αργυρούπολη, 16451, Αθήνα, Tel: 2109902582) τους εξήγησα το πρόβλημα του τηλεφώνου, καθώς και ότι το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από έξω και μου ζήτησαν να το στείλω με φωτοτυπία της απόδειξης αγοράς για έλεγχο και επισκευή.

 

Αυτά προς το παρόν και αναμένω αύριο ή μεθαύριο που θα το παραλάβουν νεότερα..

Link to comment
Share on other sites

Μετά από περίπου 40 ημέρες άψογης λειτουργίας, και δίχως λόγο, εχθές το βράδυ σταμάτησε να λειτουργεί το ακουστικό.

 

Όταν έβαζα ανοικτή ακρόαση ή hands free άκουγα κανονικά, αλλά με το ακουστικό τίποτε.

Το περίεργο είναι πως μετά από επανεκκίνηση σε εργοστασιακές ρυθμίσεις, στην πρώτη κλήση που έκανα λειτούργησε, αλλά με διακοπές. Μετά έβαλα το βύσμα των hands free και όταν το έβγαλα πάλι προς στιγμή λειτούργησε, αλλά για λίγο.

 

Σήμερα πήρα τηλέφωνο την motorola, τους εξήγησα ότι το τηλέφωνο έχει αγοραστεί από Γερμανία και ότι από τα κεντρικά της motorola στην Αμερική μου είπαν πως για servis μπορώ να απευθύνομαι σε αυτούς.

 

Ο υπάλληλος ήταν ευγενέστατος.

Ζήτησε συγνώμη για την ταλαιπωρία μου και μου έδωσε το τηλέφωνο του servis.

 

Μίλησα με το servis (Cellcom Ε.Π.Ε. - Αργυρουπόλεως 65, Αργυρούπολη, 16451, Αθήνα, Tel: 2109902582) τους εξήγησα το πρόβλημα του τηλεφώνου, καθώς και ότι το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από έξω και μου ζήτησαν να το στείλω με φωτοτυπία της απόδειξης αγοράς για έλεγχο και επισκευή.

 

Αυτά προς το παρόν και αναμένω αύριο ή μεθαύριο που θα το παραλάβουν νεότερα..

 

Αν θυμαμαι καλα αυτο δεν ειναι προβλημα του ακουστικου αλλα το γνωστο προβλημα της υποδοχης του βύσματος του hands free.Το τηλεφωνο νομιζει οτι ειναι συνδεδεμενο το hands free για αυτο δεν ακους τιποτα απο το ακουστικο.

Ενημερωσε μας με την εξελιξη του θεματος

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει καποια mp3 στην καρτα μνημης. Καποια ειναι με Ελληνικους χαρακτηρες και φαινονται τελειως κινεζικα στην εφαρμογη μουσικης?

Καμια ιδεα πως μπορει να αναγνωρισει Ελληνικους χαρακτηρες? Με το Χ8 (επισης Android) δεν ειχα κανενα θεμα...

 

Επισης με τον ενσωματωμενο File Explorer οταν κανω browse τον φακελο με τα τραγουδια τα δειχνει κανονικα τα Ελληνικα ονοματα.

Edited by asikis
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα, έβαλα ήδη Clowork Recovery και jit (frozen eclair). Το θέμα με το facebook υπάρχει δυστηχώς, αλλά αποφάσισα απλά να το αγνοήσω για την ώρα. Η Motorola έχει βάλει χέρι στον contact manager και σε πολλά άλλα menu και apps του Android, παρόλο που δεν έχει όλα τα features του MotoBlur η ελληνική ROM, δεν έχει καμία σχέση με stock Android.

 

Για το θέμα με τα ελληνικά στον Music Player μάλλον πατατιά της Motorola μυρίζει, τα γιαπωνέζικα τα δείχνει κανονικά π.χ.!

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλια παιδια ας μου πει καποιος ποτε βγαινει το android 2.2?και κατι ακομα τελικα το μαυρο φοντο στο μενου μπορει να αλλαξει χρωμα η μπα??
Ήμουν δυστυχισμένος που δεν είχα παπούτσια μέχρι που είδα κάποιον που δεν είχε πόδια
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλια παιδια ας μου πει καποιος ποτε βγαινει το android 2.2?και κατι ακομα τελικα το μαυρο φοντο στο μενου μπορει να αλλαξει χρωμα η μπα??

 

Λογικά περίμενέ το Αύγουστο με Σεπτέμβριο στην Ελλαδίτσα. Όχι το μαύρο φόντο στο μενού δεν μπορεί να αλλάξει. Καλημέρα.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Λογικά περίμενέ το Αύγουστο με Σεπτέμβριο στην Ελλαδίτσα. Όχι το μαύρο φόντο στο μενού δεν μπορεί να αλλάξει. Καλημέρα.

δεν υπάρχει δηλαδή κανένα θέμα που να έχει background και στο menu? τι βλακεία ειναι αυτή, σε xperia έχει πίσω φόντο το μενού γι΄αυτό μου φάνηκε περίεργο και μένα οταν το είδα έτσι μαύρη μαυρίλα στο κατάστημα, κρίμα τοτε ειναι λίγο βλακεία τους

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...