Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

Φαίνεται οτι χρειάζεσαι Τ9 επειγόντως :lol:

 

Κατέβασε HTC IME MOD την High resolution version.

Μετα ρύθμισε το και θα είσαι ΟΚ[/

 

Σε ευχαριστω πολυ. δουλευει τελεια το πλικτρολογιο τις HTC και σε ελληνικα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εδω παντως

http://www.wap5.gr/product_info.php?products_id=8616

 

μιλαει για ελληνικο μενου, και εγγυηση αντιπροσωπειας και ΜOTOBLUR...

 

Αρα ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι πουλανε αλλα ουτε και εμεις τι θα αγορασουμε.

 

Θα τους στειλω ερωτηση να δω τι θα πουν.

Link to comment
Share on other sites

εδω παντως

http://www.wap5.gr/product_info.php?products_id=8616

 

μιλαει για ελληνικο μενου, και εγγυηση αντιπροσωπειας και ΜOTOBLUR...

 

Αρα ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι πουλανε αλλα ουτε και εμεις τι θα αγορασουμε.

 

Θα τους στειλω ερωτηση να δω τι θα πουν.

Τι περιμένεις να σου απαντήσουν δηλαδή,οτι είναι επίσημα της ελληνικής αντιπροσωπείας αλλά απλώς τα πουλάνε 40 € φθηνότερα παρόλο που είναι ακόμα αποκλειστικότητα της Cosmote....δε νομίζω και σε τελική λύση για αυτήν την μικρή διαφορά δεν αξίζει ο κόπος(να ήταν 100 € η διαφορά θα άξιζε αλλά κάτι τέτοιο δεν γίνεται).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης απ'ότι είδα σε youtube αυτό που έχει motoblur το λέει ξεκάθαρα όταν ανοίγει και το σήμα της motorola είναι μωβ. Εμένα είναι ασπρόμαυρο και μετά λέει απλά android.

 

Πάντως μην αγχώνεστε και τόσο, αν είναι το βγάζετε. Αλλά αν είναι για 30-40ευρώ πάρτε το χωρίς motoblur.

 

Όσο για την μπαταρία τις 2 μέρες τις βγάζει κι αυτός είναι ο μέσος χρόνος του. Έχει κρατήσει και μία μέρα με όλη μέρα wifi ανοιχτό, που και που 3g, βάλε-βγάλε εφαρμογές, launchers και παιχνίδια 4-5 ώρες και σκάλισμα αρκετά και 1 ώρα κλήσεις. Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλά smartphones που θα έβγαζαν τη μέρα με τέτοια χρήση. Αν το έχετε με όλα τα δεδομένα κλειστά και το χρησιμοποιείτε απλά σαν τηλέφωνο και δεν έχετε και πολλά widgets, ε δεν ξέρω πόσο κρατάει, δεν πήρα το τηλέφωνο γι'αυτό το λόγο. 'Οσο μου βγάζει τη μέρα και δεν χάνω κλήσεις εμένα δε με νοιάζει.

Εξάλλου πόσο κάνει μια έξτρα μπαταρία;

 

Απλά χαρείτε το κινητό σας γιατί πρόκειται για εξαιρετική επιλογή και άσχετα με το πόσο κοστίζει.

Link to comment
Share on other sites

Τι περιμένεις να σου απαντήσουν δηλαδή,οτι είναι επίσημα της ελληνικής αντιπροσωπείας αλλά απλώς τα πουλάνε 40 € φθηνότερα παρόλο που είναι ακόμα αποκλειστικότητα της Cosmote....δε νομίζω και σε τελική λύση για αυτήν την μικρή διαφορά δεν αξίζει ο κόπος(να ήταν 100 € η διαφορά θα άξιζε αλλά κάτι τέτοιο δεν γίνεται).

Eντάξει σε πολλά καταστήματα όμως η διαφορά φτάνει τα 70-80€ μεταξύ εισαγώμενου και cosmote που λες δεν αξίζει τέτοια διαφορά ειναι σα να σε κοροιδεύουν στα μούτρα πια. Πχ.

http://www.open247.gr/eshop/products/MOTOROLA-DEFY.html

http://www.e-mobile.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=8987&category_id=6&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

http://www.birdphone.gr/gr/prdid/58a40fa6dac14051834a7a8806e58bf4/productinfo.aspx

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει σε πολλά καταστήματα όμως η διαφορά φτάνει τα 70-80€ μεταξύ εισαγώμενου και cosmote που λες δεν αξίζει τέτοια διαφορά ειναι σα να σε κοροιδεύουν στα μούτρα πια. Πχ.

http://www.open247.gr/eshop/products/MOTOROLA-DEFY.html

http://www.e-mobile.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=8987&category_id=6&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

http://www.birdphone.gr/gr/prdid/58a40fa6dac14051834a7a8806e58bf4/productinfo.aspx

 

Αυτα τα 3 που αναφερεις ειναι σιγουρα απο ξενες χωρες χωρις ελληνικο μενου και σιγουρα με motoblur.

ειδικα το http://www.e-mobile.gr/ θα δεις οτι εχει και αλλη τιμη για το defy gr που ειναι 375Ε

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του Defy (Γερμανική έκδοση από e-mobile.gr) εδώ και λίγες μέρες και είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τη συσκευή. Αντιμετώπισα το πρόβλημα με το wifi που έχει αναφερθεί και από άλλους. Ψάχνοντας αρκετά για το πρόβλημα, φαίνεται πως είναι γενικότερο πρόβλημα του Android σε συσχέτιση με συγκεκριμένα Access Points, ενώ με άλλα δεν παρουσιάζεται κανένα πρόβλημα. Επειδή χρησιμοποιώ το κινητό σε πολλά ασύρματα δίκτυα, διαπίστωσα πως είχα πρόβλημα μόνο σε αυτό του σπιτιού ενώ δεν είχα πρόβλημα σε 3 εταιρικά δίκτυα. Τα 3 δίκτυα που δεν είχα πρόβλημα ήταν:

1. Κλειδί WEP, συσκευές Cisco AIR-1200 series

2. Κλειδί WPA2/TKIP+AES, συσκευή Linksys WAP54G

3. Κλειδί WPA2/TKIP+AES, συσκευή TP Link, δε θυμάμαι μοντέλο.

Αντίθετα, στο σπίτι έχω ένα Linux router με μία Atheros 54G με ath5k driver και hostapd ρυθμισμένο για WPA2 και AES μόνο. Σε αυτό το δίκτυο το Defy συνέχεια αποσυνδεόταν και έπρεπε να κλείνω και να ξανανοίγω το wifi για να δουλέψει και πάλι.

Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα κάποιες παραμέτρους του hostapd με τις οποίες οι αποσυνδέσεις σταμάτησαν. Είναι οι ρυθμίσεις σχετικές με το rekeying του wpa.

wpa_group_rekey=3600 (αντί για 600)

wpa_ptk_rekey=3600 (αντί για 600)

Με αυτές τις ρυθμίσεις δεν έχω πια αποσυνδέσεις, όμως εξακολουθεί να απενεργοποιείται το wifi μετά από κάποια ώρα αδράνειας, παρ' όλο που στο wifi sleep policy το έχω στο Never. Θα ήθελα να μην απενεργοποιείται ποτέ το wifi (χρησιμοποιώ το κινητό σαν wifi voip client στο asterisk του σπιτιού), υπάρχει κάποια ρύθμιση για αυτό που δε την έχω βρει;

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει σε πολλά καταστήματα όμως η διαφορά φτάνει τα 70-80€ μεταξύ εισαγώμενου και cosmote που λες δεν αξίζει τέτοια διαφορά ειναι σα να σε κοροιδεύουν στα μούτρα πια. Πχ.

http://www.open247.gr/eshop/products/MOTOROLA-DEFY.html

http://www.e-mobile.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=8987&category_id=6&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

http://www.birdphone.gr/gr/prdid/58a40fa6dac14051834a7a8806e58bf4/productinfo.aspx

 

Και 70 € διαφορά νά΄χουν δεν αξίζει για το ενδεχόμενο που πέσεις σε ελαττωματικό (το ότι τα πιο πολλά δεν είναι ελληνικά το έχουμε ήδη πει),ούτε DOA χωρίς προβλήματα μπορείς να κάνεις και γενικά υπάρχει θέμα(μην νομίζεις πως δεν έχω πάρει και ΄γω παραεισαγωγής συσκευές-αρκετές αλλά κυρίως ΝΟΚΙΑ), η επιλογή βέβαια είναι του καθενός αλλά τελικά για μένα δεν ισχύει πια το "πάρτο από κάποιο eshop πιο φτηνά..." γιατί ναι μεν είναι πιο φτηνά αλλά......αν σου τύχει η φόλα.....:mad::X:confused:.

Μου κάνει εντύπωση πως σε αυτό που παρέλαβα από το eshop της Cosmote μου δίνει DOA 15 μέρες,πολύ καλό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα, στο σπίτι έχω ένα Linux router με μία Atheros 54G με ath5k driver και hostapd ρυθμισμένο για WPA2 και AES μόνο. Σε αυτό το δίκτυο το Defy συνέχεια αποσυνδεόταν και έπρεπε να κλείνω και να ξανανοίγω το wifi για να δουλέψει και πάλι.

 

Thanks for the tip! :happy:

Και εγώ AES only είχα στο router μου και είχα τις αποσυνδέσεις που λες και εσύ.

Το έβαλα τώρα σε TKIP/AES, να δω αν θα εξαλειφθεί το πρόβλημα.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Thanks for the tip! :happy:

Και εγώ AES only είχα στο router μου και είχα τις αποσυνδέσεις που λες και εσύ.

Το έβαλα τώρα σε TKIP/AES, να δω αν θα εξαλειφθεί το πρόβλημα.

 

Με TKIP/AES το τηλέφωνο πάλι σε AES θα συνδεθεί και πάλι θα έχει πρόβλημα (αν είχε πριν δηλαδή). Δοκίμασε σκέτο TKIP. Φαίνεται πως το πρόβλημα είναι στο rekeying των AES κλειδιών, κάτι που οι μεγαλύτερες τιμές που έδωσα στο hostapd το έκαναν να μη φαίνεται άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Με TKIP/AES το τηλέφωνο πάλι σε AES θα συνδεθεί και πάλι θα έχει πρόβλημα (αν είχε πριν δηλαδή). Δοκίμασε σκέτο TKIP. Φαίνεται πως το πρόβλημα είναι στο rekeying των AES κλειδιών, κάτι που οι μεγαλύτερες τιμές που έδωσα στο hostapd το έκαναν να μη φαίνεται άμεσα.

 

Χμμ.. κατάλαβα.

Thanks. Θα το αφήσω στο TKIP/AES για σήμερα και αν θα συνεχιστεί το πρόβλημα, θα το γυρίσω στο TKIP (έστω και αν είναι λιγότερο ασφαλές από το AES).

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

για το sar, όσοι το έχετε αντιμετωπίζετε πρόβλημα με πονοκεφάλους κτλ; Μπορείτε να μιλήσετε π.χ 5 λεπτά με το κινητό στο αυτί;
Link to comment
Share on other sites

για το sar, όσοι το έχετε αντιμετωπίζετε πρόβλημα με πονοκεφάλους κτλ; Μπορείτε να μιλήσετε π.χ 5 λεπτά με το κινητό στο αυτί;

 

Εγώ σήμερα λόγω δουλειάς μίλησα 57 λεπτά με το κινητό στο αυτί. Κανένα θέμα με πονοκεφάλους .. τώρα αν στο μέλλον φυτρώσει και 3ο αυτί δεν ξέρω.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω αυτο το κινητο στον αδερφο μου αλλα εχω μερικες αποριες.Πρωτα απο ολα οταν και αν με το καλο βγει η αναβαθμιση για 2.2 θα μπορει να παρει το flash player 10.1 για να παιζει παιχνιδια στο ιντερνετ η οχι;2)Στο σκρουτζ που βλεπω διαφορα defy σε αλλα λέει ελληνικο μενου και σε αλλα οχι (αυτα με το ελληνικο ειναι ακριβοτερα και ας ειναι απο το ιδιο ΜΑΓΑΖΙ).Αν παρω ξενογλωσσο παιρνει ελληνικα με αναβαθμιση επισημη η αναγκαστηκα θα θελει greek ime;3)εγω εχω το milestone 2 και κανει ενα περιεργο οταν ανοιγω το κινητο....αφου μπουταρει ζηταει κωδικο σιμ το βαζω ξεκλειδωνει μετα απο μερικα δευτερολεπτα κανει ενα ρεμπουτ μονο του και μετα οκ.εχετε δει κατι τετοιο στο defy;Και τελος μπορει να επαληθευσει καποιος οτι εχει την ιδια gpu με το milestone 2 και αν τρεχει καλα παιχνιδια οπως το need for speed shift χωρις custom rom και overclock της cpu γιατι σε κατι μπεντσμαρκ βγαινει καλυτερο και απο το galaxy s,ισχυει γιατι εχω παθει πλακα;Παιδια ευχαριστω προκαταβολικα και σορρυ που σας πηρα μονοτερμα.
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω αυτο το κινητο στον αδερφο μου αλλα εχω μερικες αποριες.Πρωτα απο ολα οταν και αν με το καλο βγει η αναβαθμιση για 2.2 θα μπορει να παρει το flash player 10.1 για να παιζει παιχνιδια στο ιντερνετ η οχι;2)Στο σκρουτζ που βλεπω διαφορα defy σε αλλα λέει ελληνικο μενου και σε αλλα οχι (αυτα με το ελληνικο ειναι ακριβοτερα και ας ειναι απο το ιδιο ΜΑΓΑΖΙ).Αν παρω ξενογλωσσο παιρνει ελληνικα με αναβαθμιση επισημη η αναγκαστηκα θα θελει greek ime;3)εγω εχω το milestone 2 και κανει ενα περιεργο οταν ανοιγω το κινητο....αφου μπουταρει ζηταει κωδικο σιμ το βαζω ξεκλειδωνει μετα απο μερικα δευτερολεπτα κανει ενα ρεμπουτ μονο του και μετα οκ.εχετε δει κατι τετοιο στο defy;Και τελος μπορει να επαληθευσει καποιος οτι εχει την ιδια gpu με το milestone 2 και αν τρεχει καλα παιχνιδια οπως το need for speed shift χωρις custom rom και overclock της cpu γιατι σε κατι μπεντσμαρκ βγαινει καλυτερο και απο το galaxy s,ισχυει γιατι εχω παθει πλακα;Παιδια ευχαριστω προκαταβολικα και σορρυ που σας πηρα μονοτερμα.

 

Αυτά που μπορώ να σου πώ είναι:

1ον: Ότι αυτό που κάνει το Milestone2 δεν μου ακούγεται φυσιολογικό, με το reboot.

2ον: Έχουν τον ίδιο επεξεργαστή, αλλά στο defy είναι υποχρονισμένος στα 800. Μικρό το κακό, εύκολα τον ξαναπάς στα 1000 που είναι η κανονική του ταχύτητα. Λεπτομέρειες δεν ξέρω, ίσως κάποιος κάτοχος, σίγουρα όμως γίνεται.

3ον: Στη 2.2 θα έχει πλήρη υποστήριξη φλάς, όπως όλα τα κινητά με 2.2.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. Το DEFY το εχω κανα μηνα τωρα, μαλλον ημουν ο πρωτος που το πηρα απο το Γερμανο. Ολα καλα μεχρι εδω και αριστες με το παραπανω εντυπωσεις μετα απο 3GS & Win Mobile 6,1. Μερα με την νυχτα η διαφορα με τα δυο συστηματα. Σημερα ομως παρουσιαστηκε προβλημα. Χωρις αλλαγη στις ρυθμισεις δεν θελει με τιποτα να κανει ring. Δηλαδη δεν χτυπαει στις εισερχομενες κλησεις. Η δονηση λειτουργει κανονικα και η κληση επισης. Δοκιμασα ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Εκλεισα και ξανανοιξα τις επιλογες σε ολες τις ρυθμισεις. Rstart, rebbot ολα. Αλλαξα ηχο, τιποτα. Το ηχειο λειτουργει κανονικα και ο ηχος μηνυματων επισης. Καμοια ιδεα εχετε? Edited by gharar

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βάλει κανείς στο Defy, την κάρτα της cosmote 2in1, και πως λειτουργούν οι 2 γραμμές? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. Το DEFY το εχω κανα μηνα τωρα, μαλλον ημουν ο πρωτος που το πηρα απο το Γερμανο. Ολα καλα μεχρι εδω και αριστες με το παραπανω εντυπωσεις μετα απο 3GS & Win Mobile 6,1. Μερα με την νυχτα η διαφορα με τα δυο συστηματα. Σημερα ομως παρουσιαστηκε προβλημα. Χωρις αλλαγη στις ρυθμισεις δεν θελει με τιποτα να κανει ring. Δηλαδη δεν χτυπαει στις εισερχομενες κλησεις. Η δονηση λειτουργει κανονικα και η κληση επισης. Δοκιμασα ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Εκλεισα και ξανανοιξα τις επιλογες σε ολες τις ρυθμισεις. Rstart, rebbot ολα. Αλλαξα ηχο, τιποτα. Το ηχειο λειτουργει κανονικα και ο ηχος μηνυματων επισης. Καμοια ιδεα εχετε?

 

Το κινητό έχει 6 διαφορετικές ρυθμίσεις ήχου για τα παρακάτω (έχω αγγλικό μενού):

1. Ringer

2. Notification

3. Media

4. Alarm

5. Voice call

6. System volume

 

Μάλλον μείωσες πάρα πολύ το 1ο ή το έβαλες στο silent (χωρίς ήχο αλλά με δόνηση).

Edited by achilleas1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βάλει κανείς στο Defy, την κάρτα της cosmote 2in1, και πως λειτουργούν οι 2 γραμμές? Ευχαριστώ!

 

Στο Γερμανό που είχα ρωτήσει, μου είχε πει ο πωλητής ότι το δέχεται το 2in1. Αλλά επειδή πολλές φορές οι πωλητές λένε ότι τους κατέβει για να πουλήσουν, καλύτερα να στο πει κανείς που το έχει δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. Το DEFY το εχω κανα μηνα τωρα, μαλλον ημουν ο πρωτος που το πηρα απο το Γερμανο. Ολα καλα μεχρι εδω και αριστες με το παραπανω εντυπωσεις μετα απο 3GS & Win Mobile 6,1. Μερα με την νυχτα η διαφορα με τα δυο συστηματα. Σημερα ομως παρουσιαστηκε προβλημα. Χωρις αλλαγη στις ρυθμισεις δεν θελει με τιποτα να κανει ring. Δηλαδη δεν χτυπαει στις εισερχομενες κλησεις. Η δονηση λειτουργει κανονικα και η κληση επισης. Δοκιμασα ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Εκλεισα και ξανανοιξα τις επιλογες σε ολες τις ρυθμισεις. Rstart, rebbot ολα. Αλλαξα ηχο, τιποτα. Το ηχειο λειτουργει κανονικα και ο ηχος μηνυματων επισης. Καμοια ιδεα εχετε?

 

ποτε το πηρες ακριβως?γιατι ακουμε για αποκλειστικοτητα ενος μηνα απο cosmote,θελω να το παρω απο wind και περιμενω τοσο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω πάλι κάτι. Προσπαθώ να κατεβασω εφαρμογές από το market και δεν κατεβάζει. Βάζει το download σε αναμονή και αυτό ήταν. Από 3g γυρνάει σε H. Και δεν κατεβάζει τίποτα. Εάν κατεβασω την μπάρα ειδοποιησεων λέι ότι η εφαρμογή μπήκε στην ούρα, ενώ μέσα από στο μάρκετ λέει ότι η λήψη διακόπηκε προσωρινά. Σελίδες ανοίγει κανονικά.

Δίπλα εχω και το desire HD, το οποίο κατεβάζει κανονικά. Ίδιο δίκτυο, ίδιο σημειο, βγάζει και στο HD το H μόλις ξεκινάει το download, αλλά εκεί κατεβαίνουν κανονικά οι εφαρμογές. Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό;

Και κάτι ακόμη. Αν κάνω μόνιμο root με το 4zroot μετά πως το ξαναγυρναμε σε unroot σε περίπτωση βλάβης του τηλεφώνου. Να μην χάσουμε και την εγγύηση.

Edited by katerini
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις->Δαχειρ δεδομένων->Εξοικονομηση..->Απενεργοποιημενη...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...