Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

Στο γερμανικό amazon το βρήκα με 288 ευρώ. Νομίζω ότι αργά αλλά σταθερά πλησιάζει η ώρα... :happy:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά... Δοκίμασα πλέον σε αρκετά ρούτερ το μοτο και δεν κολισε πουθενά άνοιξαν όλα κανονικα αλλα έχω ένα άλλο θέμα..Έχω καρτοκινητό wats'up και μέσω της προσφοράς reload η οποία σου δείνει κάποιο δώρο ανάλογα με το κόστος της κάρτας ανανέωσης, έλαβα σήμερα για πρώτη φορά αξιόλογο δώρο το οποίο μου δείνει 60mb internet για μία εβδομάδα.Το θέμα είναι ότι η Cosmote δεν έχει ρυθμίσεις interet για το defy.Η για κάποιον λόγο δεν μου τις δίνει γιατι στο τμήμα εξυπηρέτησης με ρώτησαν για κάποιον περίεργο λόγο αν πήρα το κινητό απο εκεί και η απαντηση ήταν αρνητική.Υπάρχουν μήπως κάπου αυτες οι ρυθμίσεις?Γιατί μπήκα και στο site τις μοτο και δεν το έχει το μοντέλο... :(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... Δοκίμασα πλέον σε αρκετά ρούτερ το μοτο και δεν κολισε πουθενά άνοιξαν όλα κανονικα αλλα έχω ένα άλλο θέμα..Έχω καρτοκινητό wats'up και μέσω της προσφοράς reload η οποία σου δείνει κάποιο δώρο ανάλογα με το κόστος της κάρτας ανανέωσης, έλαβα σήμερα για πρώτη φορά αξιόλογο δώρο το οποίο μου δείνει 60mb internet για μία εβδομάδα.Το θέμα είναι ότι η Cosmote δεν έχει ρυθμίσεις interet για το defy.Η για κάποιον λόγο δεν μου τις δίνει γιατι στο τμήμα εξυπηρέτησης με ρώτησαν για κάποιον περίεργο λόγο αν πήρα το κινητό απο εκεί και η απαντηση ήταν αρνητική.Υπάρχουν μήπως κάπου αυτες οι ρυθμίσεις?Γιατί μπήκα και στο site τις μοτο και δεν το έχει το μοντέλο... :(

 

Oρίστε!! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... Δοκίμασα πλέον σε αρκετά ρούτερ το μοτο και δεν κολισε πουθενά άνοιξαν όλα κανονικα αλλα έχω ένα άλλο θέμα..Έχω καρτοκινητό wats'up και μέσω της προσφοράς reload η οποία σου δείνει κάποιο δώρο ανάλογα με το κόστος της κάρτας ανανέωσης, έλαβα σήμερα για πρώτη φορά αξιόλογο δώρο το οποίο μου δείνει 60mb internet για μία εβδομάδα.Το θέμα είναι ότι η Cosmote δεν έχει ρυθμίσεις interet για το defy.Η για κάποιον λόγο δεν μου τις δίνει γιατι στο τμήμα εξυπηρέτησης με ρώτησαν για κάποιον περίεργο λόγο αν πήρα το κινητό απο εκεί και η απαντηση ήταν αρνητική.Υπάρχουν μήπως κάπου αυτες οι ρυθμίσεις?Γιατί μπήκα και στο site τις μοτο και δεν το έχει το μοντέλο... :(

Καλησπερα φίλε,

Στο προσωπικό μου blog έχω φτιάξει έναν οδηγό με τον οποίο θα περάσεις μέσα σε 3 λεπτά τις ρυθμίσεις ίντερνετ και θα είσαι μια χαρά.

Δες εδώ :

http://antonis-news.blogspot.com/2011/01/apn-internet-mms-android.html

 

Αν έχεις καμιά απορία ρώτησε με.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, τι εκδοση android εχει το κινητο τωρα που μιλαμε?

Εχει παρει τη 2.2 δηλαδη?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, τι εκδοση android εχει το κινητο τωρα που μιλαμε?

Εχει παρει τη 2.2 δηλαδη?

 

Βιαστικός είσαι... :lol:

Στην Ευρώπη θα βγει η έκδοση 2.2 το 2ο τρίμηνο του 2011 (στην Αμερική το 1ο).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, τι εκδοση android εχει το κινητο τωρα που μιλαμε?

Εχει παρει τη 2.2 δηλαδη?

 

Μόνο οι κινέζοι έχουν πάρει froyo.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=899450

Αλλά την έβγαλαν βιαστικά, με αποτέλεσμα η κάμερα να μην λειτουργεί και κάποια sites (πχ. touch.facebook.com) να διαβάζουν το κινητό σαν LG. :lol:

Κατά τα άλλα, ισχύει ότι είπε ο achilleas1.

Edited by Erebos
Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω το launcher pro χωρίς να κάνω root το κινητό υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Λέτε να κολλάει;

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το defy γενικά. Ούτε κολλήματα τρώει και η οθόνη του είναι μια χαρά! Έχω το ελληνικό χωρίς το motoblur, αξίζει τόσο πολύ ο launcher pro;

 

Παρά πολύ βολικό το swype, αλλά χρειάζεται λίγο χρόνο να μάθεις ακριβώς που είναι τα γράμματα!

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω το launcher pro χωρίς να κάνω root το κινητό υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Λέτε να κολλάει;

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το defy γενικά. Ούτε κολλήματα τρώει και η οθόνη του είναι μια χαρά! Έχω το ελληνικό χωρίς το motoblur, αξίζει τόσο πολύ ο launcher pro;

 

Παρά πολύ βολικό το swype, αλλά χρειάζεται λίγο χρόνο να μάθεις ακριβώς που είναι τα γράμματα!

Γιατι να χρειαζεται ρουτ ο launcher pro?

Δοκιμασε το, μπορει να σου αρεσει περισσοτερο.

Εγω αυτο χρησιμοποιω στο μιλεστονε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αύριο πάω για νέα συσκευή και σήμερα είδα στο ΝΕΤ και το defy. Είχα πριν το SE X8. Θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου απαντήσετε στις παρακάτω απορίες που έχω (και θα με βοηθήσουν πολύ στηντελικη επιλογή):

•διαβάζω για συσκευές με και χωρίς motoblur. Τι ακριβώς εννοείται; Ποιες οι διάφορες μεταξύ τους; Πουλιουνται και τα δυο στην Ελληνική αγορά;

•η μαμισια εφαρμογή SMS στέλνει 160 χαρακτήρες με Ελληνικά;

•το μενού είναι πλήρως Ελληνικό?

•πως ειναι η ενταση του εξωτερικού ηχειου κατα την αναπαραγωγή μουσικής;από τα ακουστικά; Αλήθεια το εξωτερικό ηχειο βρίσκεται πίσω;γιατί σε κατι φωτό που είδα δεν διακρίνεται πουθενά;

•με το ράδιο τι παίζει; Πως παει από λήψη; Διάβασα ότι δεν υπάρχει επιλογή για αναπαραγωγή απο το ηχειο αλλά γίνεται με κάποια άλλη εφαρμογή απο htc;ισχύει αυτό; Απο τα ακουστικά πως είναι η ένταση/ποιότητα του ραδιοφώνου; Ισχύει οτο μόνο 10 μνήμες μπορείς να καταχωρήσεις;

•το led της κάμερας μπορεί με κάποια εφαρμογή απο το μάρκετ να χρησιμοποιηθεί σαν led;το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να χρειαζεται ρουτ ο launcher pro?

Δοκιμασε το, μπορει να σου αρεσει περισσοτερο.

Εγω αυτο χρησιμοποιω στο μιλεστονε.

 

Σ'ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω να δω πως είναι.

 

Καλησπέρα,

Αύριο πάω για νέα συσκευή και σήμερα είδα στο ΝΕΤ και το defy. Είχα πριν το SE X8. Θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου απαντήσετε στις παρακάτω απορίες που έχω (και θα με βοηθήσουν πολύ στηντελικη επιλογή):

•διαβάζω για συσκευές με και χωρίς motoblur. Τι ακριβώς εννοείται; Ποιες οι διάφορες μεταξύ τους; Πουλιουνται και τα δυο στην Ελληνική αγορά;

•η μαμισια εφαρμογή SMS στέλνει 160 χαρακτήρες με Ελληνικά;

•το μενού είναι πλήρως Ελληνικό?

•πως ειναι η ενταση του εξωτερικού ηχειου κατα την αναπαραγωγή μουσικής;από τα ακουστικά; Αλήθεια το εξωτερικό ηχειο βρίσκεται πίσω;γιατί σε κατι φωτό που είδα δεν διακρίνεται πουθενά;

•με το ράδιο τι παίζει; Πως παει από λήψη; Διάβασα ότι δεν υπάρχει επιλογή για αναπαραγωγή απο το ηχειο αλλά γίνεται με κάποια άλλη εφαρμογή απο htc;ισχύει αυτό; Απο τα ακουστικά πως είναι η ένταση/ποιότητα του ραδιοφώνου; Ισχύει οτο μόνο 10 μνήμες μπορείς να καταχωρήσεις;

•το led της κάμερας μπορεί με κάποια εφαρμογή απο το μάρκετ να χρησιμοποιηθεί σαν led;το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.:)

 

1) Διαφορές δεν ξέρω, αλλά λένε ότι χωρίς έχει λιγότερα κολλήματα και είναι πιο γρήγορο. Αν το πάρεις από Γερμανό-Cosmote δεν θα έχει motoblur.

2) Ναι.

3) Ναι στέλνει με 160. Με swype απ'ότι είδα στέλνει με 70, αλλά στο handcent έχει 160 και με το swype.

4) H ένταση είναι πολλή καλή και η ποιότητα επίσης (κατά την άποψή μου βέβαια). Το ακουστικό είναι κάτω και πλάγια. Δεν σκεπάζεται αν το ακουμπήσεις σε επιφάνεια. Εύχομαι να κατάλαβες.

5) Δεν ξέρω, δεν ακούω ποτέ ράδιο

6)Νομίζω πως ναι, δεν την έχω δοκιμάσει την εφαρμογή που έχει στο μάρκετ.

Link to comment
Share on other sites

@asikis

Το motoblur είναι κάτι σαν το htc sense, ενα ''περιβάλλον'' ας το πούμε που έχει κατασκευαστεί με trademark motorola.

Τώρα ποιο είναι καλύτερο αφορά το αισθητικό κομμάτι κυρίως, λειτουργικά είναι το ίδιο κινητό.

Για τα υπόλοιπα δε μπορώ να σου πω μιας και δεν έχω το defy , αλλά στο τελευταίο υπάρχουν πάνω απο μια εφαρμογές που κάνουν τον led να λειτουργεί σα φακός πολύ εύκολα με ένα 'touch' σε μια συντόμευση.(αν αυτό εννοείς)

Ελπίζω να βοήθησα. :)

:happy:
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω να δω πως είναι.

 

 

 

1) Διαφορές δεν ξέρω, αλλά λένε ότι χωρίς έχει λιγότερα κολλήματα και είναι πιο γρήγορο. Αν το πάρεις από Γερμανό-Cosmote δεν θα έχει motoblur.

2) Ναι.

3) Ναι στέλνει με 160. Με swype απ'ότι είδα στέλνει με 70, αλλά στο handcent έχει 160 και με το swype.

4) H ένταση είναι πολλή καλή και η ποιότητα επίσης (κατά την άποψή μου βέβαια). Το ακουστικό είναι κάτω και πλάγια. Δεν σκεπάζεται αν το ακουμπήσεις σε επιφάνεια. Εύχομαι να κατάλαβες.

5) Δεν ξέρω, δεν ακούω ποτέ ράδιο

6)Νομίζω πως ναι, δεν την έχω δοκιμάσει την εφαρμογή που έχει στο μάρκετ.

 

@asikis

Το motoblur είναι κάτι σαν το htc sense, ενα ''περιβάλλον'' ας το πούμε που έχει κατασκευαστεί με trademark motorola.

Τώρα ποιο είναι καλύτερο αφορά το αισθητικό κομμάτι κυρίως, λειτουργικά είναι το ίδιο κινητό.

Για τα υπόλοιπα δε μπορώ να σου πω μιας και δεν έχω το defy , αλλά στο τελευταίο υπάρχουν πάνω απο μια εφαρμογές που κάνουν τον led να λειτουργεί σα φακός πολύ εύκολα με ένα 'touch' σε μια συντόμευση.(αν αυτό εννοείς)

Ελπίζω να βοήθησα. :)

 

Σας ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις. Θα παω σημερα να το δω και απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

•το μενού είναι πλήρως Ελληνικό?

•πως ειναι η ενταση του εξωτερικού ηχειου κατα την αναπαραγωγή μουσικής;από τα ακουστικά; Αλήθεια το εξωτερικό ηχειο βρίσκεται πίσω;γιατί σε κατι φωτό που είδα δεν διακρίνεται πουθενά;

•το led της κάμερας μπορεί με κάποια εφαρμογή απο το μάρκετ να χρησιμοποιηθεί σαν led;το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.:)

 

Το menu εάν το πάρεις από Ελλάδα είναι Ελληνικό.

Εγώ που το πήρα από Γερμανία, δεν έχω Ελληνικό menu, αλλά Αγγλικό.

 

Το ηχείο είναι προστατευμένο και γιαυτό δεν φαίνεται. Είναι όμως πολύ δυνατό.

 

Ναι το led μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως led φακός με διάφορες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Το menu εάν το πάρεις από Ελλάδα είναι Ελληνικό.

Εγώ που το πήρα από Γερμανία, δεν έχω Ελληνικό menu, αλλά Αγγλικό.

 

που ομως αν εχω καταλαβει καλα αλλαζει με αλλαγη με ελληνικη rom ...

Link to comment
Share on other sites

που ομως αν εχω καταλαβει καλα αλλαζει με αλλαγη με ελληνικη rom ...

 

Ναι.

 

Το hardware είναι ίδιο.

 

Αλλάζεις το software (δηλαδή την rom) και έχεις Ελληνικό menu.

 

Εγώ δεν το έκανα φοβούμενος απώλεια εγγύησης, και γιατί βολεύομαι και με το Αγγλικό menu. Ε νοείτε πως εάν δεν φοβόμουν για απώλεια εγγύησης θα περνούσα άλλη rom.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Θέλω και εγω να αγοράσω το εν λόγω κινητό, κυρίως ως GPS λόγω της μεγάλης του οθόνης. Είδα όμως στα τεχνικά του χαρακτηριστικά οτι έχει a-GPS. Αυτό σημαίνει οτι δεν έχει ενσωματωμένο δέκτη GPS και λόγω αυτού του γεγονότος θα υπάρχει χρέωση στη χρήση του ως GPS λόγω του οτι δουλεύει μέσω ίντερνετ; Κάποια άλλα κινητά λένε οτι έχουν απλα GPS και οχι a-GPS.

Μπορείς όταν το αγοράσεις να του περάσεις κάποιο δικό σου πρόγραμμα πλοήγησης και να δουλεύει ως GPS χωρίς να χρεώνεσαι; Σήμερα δεν είναι καιροί για χρεώσεις.

Ας μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Θέλω και εγω να αγοράσω το εν λόγω κινητό, κυρίως ως GPS λόγω της μεγάλης του οθόνης. Είδα όμως στα τεχνικά του χαρακτηριστικά οτι έχει a-GPS. Αυτό σημαίνει οτι δεν έχει ενσωματωμένο δέκτη GPS και λόγω αυτού του γεγονότος θα υπάρχει χρέωση στη χρήση του ως GPS λόγω του οτι δουλεύει μέσω ίντερνετ; Κάποια άλλα κινητά λένε οτι έχουν απλα GPS και οχι a-GPS.

Μπορείς όταν το αγοράσεις να του περάσεις κάποιο δικό σου πρόγραμμα πλοήγησης και να δουλεύει ως GPS χωρίς να χρεώνεσαι; Σήμερα δεν είναι καιροί για χρεώσεις.

Ας μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα.

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Οταν καπου λενε οτι υπαρχει GPS, εννοουνε GPS και τιποτε αλλο! Οτιδήποτε αλλο θα ηταν απάτη. Το a-gps ειναι απλά μια τεχνολογια υποβοήθησης του δέκτη gps για ποιο γρηγορο lockarisma και χρησιμοποιει είτε ephimeris data, είτε wifi, είτε θεσεις κυψελλών για να προσδιορίσει στο περιπου την περιοχή.

 

Εννοείτε λοιπόν πως όντας GPS, δεν εχει ανάγκη data για να δουλέψει, απλά θα αργεί λίγο παραπάνω στο lockαρισμα εννίοτε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Θέλω και εγω να αγοράσω το εν λόγω κινητό, κυρίως ως GPS λόγω της μεγάλης του οθόνης. Είδα όμως στα τεχνικά του χαρακτηριστικά οτι έχει a-GPS. Αυτό σημαίνει οτι δεν έχει ενσωματωμένο δέκτη GPS και λόγω αυτού του γεγονότος θα υπάρχει χρέωση στη χρήση του ως GPS λόγω του οτι δουλεύει μέσω ίντερνετ; Κάποια άλλα κινητά λένε οτι έχουν απλα GPS και οχι a-GPS.

Μπορείς όταν το αγοράσεις να του περάσεις κάποιο δικό σου πρόγραμμα πλοήγησης και να δουλεύει ως GPS χωρίς να χρεώνεσαι; Σήμερα δεν είναι καιροί για χρεώσεις.

Ας μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Το έχω τσεκάρει με το igo.

 

Όταν έχω ανοικτό το apn καταναλώνει περίπου 0,5 με 0,6 mb και κλειδώνει δορυφόρους το πολύ σε 20 δευτερόλεπτα.

Όταν έχω κλειστό το apn δεν καταναλώνει mb αλλά κάνει περίπου 2 λεπτά για να κλειδώσει δορυφόρους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Θέλω και εγω να αγοράσω το εν λόγω κινητό, κυρίως ως GPS λόγω της μεγάλης του οθόνης. Είδα όμως στα τεχνικά του χαρακτηριστικά οτι έχει a-GPS. Αυτό σημαίνει οτι δεν έχει ενσωματωμένο δέκτη GPS και λόγω αυτού του γεγονότος θα υπάρχει χρέωση στη χρήση του ως GPS λόγω του οτι δουλεύει μέσω ίντερνετ; Κάποια άλλα κινητά λένε οτι έχουν απλα GPS και οχι a-GPS.

Μπορείς όταν το αγοράσεις να του περάσεις κάποιο δικό σου πρόγραμμα πλοήγησης και να δουλεύει ως GPS χωρίς να χρεώνεσαι; Σήμερα δεν είναι καιροί για χρεώσεις.

Ας μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα.

Ευχαριστώ πολύ.

Φιλε μου αφου θες κατι που θα το χρησιμοποιεις κυριως σαν gps γιατι δεν παιρνεις

http://www.skroutz.gr/s/92361/Navigon-1400.html

Θα κανεις καλυτερα την δουλεια σου και θα την βγαλεις και πολυ πιο οικονομικα

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

 

Το hardware είναι ίδιο.

 

Αλλάζεις το software (δηλαδή την rom) και έχεις Ελληνικό menu.

 

Εγώ δεν το έκανα φοβούμενος απώλεια εγγύησης, και γιατί βολεύομαι και με το Αγγλικό menu. Ε νοείτε πως εάν δεν φοβόμουν για απώλεια εγγύησης θα περνούσα άλλη rom.

 

Δεν χάνεις καμία εγγύηση αν του περάσεις την stock ROM που είχε η συσκευή σου,πριν την στείλεις για service.

5 λεπτά περίπου κάνεις για να αλλάξεις την ROM.

 

Sent from my MOTO Defy :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πάρει το Defy σαν GPS ρε παιδιά?

Φίλε Glock_17 αν θες την δική μου άποψη το κινητό τα σπάει σαν GPS!!!

Είχα κατεβάσει το sygic aura που είναι free για λίγες μέρες

και τώρα έχω το Mobile Maps 10.

Απλά να σου πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Δεν είχα κανένα πρόβλημα στην οδήγηση, στο συστήνω ανεπιφύλακτα και εννοείται ότι δεν χρεώνεσαι καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω τσεκάρει με το igo.

 

Όταν έχω ανοικτό το apn καταναλώνει περίπου 0,5 με 0,6 mb και κλειδώνει δορυφόρους το πολύ σε 20 δευτερόλεπτα.

Όταν έχω κλειστό το apn δεν καταναλώνει mb αλλά κάνει περίπου 2 λεπτά για να κλειδώσει δορυφόρους.

Εννοείς 4-5 kb και όχι ΜΒ,αμα ήταν ΜΒ ζήτω που καήκαμε,το a-GPS δεν χρησιμοποιεί τόσο μεγάλο όγκο δεδομένων ποτέ.;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...