Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

@Karx και εμένα το πρώτο android κινητό είναι αλλά το rootara από την πρώτη μέρα!

Μπορείς να βρεις τα πάντα και το 90% των "αγορασμένων" εφαρμογών που έχω δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Θα δεις μετά το root θα αλλάξει πολύ το κινητό. Σέβομαι απόλυτα το ότι θες πρώτα να μάθεις το κινητό,

στο λέω φιλικά έτσι?!

Εγώ όχι μόνο ξενέρωσα με το Ν8 αφού το πήρα 2 φορές αλλά σιχάθηκα...:mad::down:(συνέχεια τα ίδια λάθη...και επαναλαμβανόμενα από την ΝΟΚΙΑ).....τέλος πια,δεν πάει άλλο.

Στο "μαγαζάκι" για τα Android δεν υπάρχει θέμα ακριβώς με την ίδια έννοια όπως στα Symbian,όλες οι εφαρμογές είναι απλώς απαλλαγμένες από ads και δεν υποδηλώνεται το αν είναι ραγισμένες κλπ.-είναι άψογες και απροβλημάτιστες,υποθέτω πως ξέρεις το "μαγαζάκι"....δοκίμασε το,αξίζει....;);)

 

Ναι βρε, δεν παρεξηγούμαι!:)

Ανάβετε φωτιές τώρα!:) Είπα να μην το πειράξω ακόμη, αλλά αν είναι μπορεί και να το κάνω root αυτές τις μέρες. Κρατιόμουν γιατί δεν έχω και πολύ χρόνο αυτόν τον καιρό ν'ασχολούμαι με το κινητό.

Διάβασα κι αυτό για να δω τα θετικά. Βασικά οι roms είναι όλο το ζουμί ε;

Αν έχετε κι άλλα θετικά ή πως να αξιοποιήσω το κινητό μου μετά το root, θέλω να μάθω.

 

υγ:το "μαγαζάκι" δεν είναι το ip***t-forum;

 

Καλημερα σε ολους.

Παιδια ο μετρητης δεδομενων του τηλεφωνου ειναι αξιοπιστος?

Εχω και το droidstats και υπαρχουν μεγαλες αποκλισεις στα δεδομενα μεταξυ τους.

Επισης ενω πηγαινω ρυμισεις>διαχειριση δεδομενων>παραδοση δεδομενων>και απενεργοποιω το ολα τα δεδομενα κινητης ο μετρητης του τηλεφωνου ανεβαινει χωρις να μπαινω καθολου στο νετ.Βαζοντας μια εφαρμογη σαν το apndroid θα μπορω να ειμαι σιγουρος οτι το τηλεφωνο δεν κανει συνδεση μονο του?

 

Δεν ξέρω για το μετρητή του κινητού γιατί χρησιμοποιώ το 3g watchdog το οποίο είναι κορυφαίο σε συνδυασμό με το traffic counter, αλλά και το droidstats την ίδια δουλειά πρέπει να κάνει. Τώρα που το τσέκαρα, τα ίδια λέει το 3g watchdog και αυτό του κινητού.

Ναι, αν βάλεις το apndroid δεν θα μπαίνει με τίποτα. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε συνδυασμό με το 3gwatchdog και όταν ξεπερνάς το όριό σου κλείνει αυτόματα τη σύνδεση για να μην χρεωθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σκέψου ότι μπορείς να κάνεις root και το κινητό να το έχεις σαν να μην έχεις κάνει!

Για εμένα αυτό που αξίζει πολύ είναι να παίξεις λίγο με συχνότητες και ρεύματα!

Συγκεκριμένα μιλάω για αυτό εδώ το ποστ που πραγματικά είναι πολύ καλό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3446551#post3446551

 

Εκτός από αυτό, θα φτιάξεις την αρχική οθόνη όπως εσύ θέλεις, θα βρεις πολύ καλά παιχνίδια αν σε ενδιαφέρει,

GPS και άλλα πολλά που θα τα δεις!

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν μπορειτε να με βοηθησετε γιατι δεν το βρηκα.δημιουργω ενα καινοθριο φακελο στην αρχικη οθονη του κινητου για να ομαδοποιησω apps αλλα δεν μπορω να ρυθμισω το ονομα του φακελου.αν δημιουργησω αλλους φακελους ολοι εχουν το ιδιο ονομα "φακελος".καμια ιδεα πως να το κανω?α και κατι τελευταιο οταν απενεργοποιω το κινητο κανει ενα χαζο ηχο..γινεται απενεργοποιηση? Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν μπορειτε να με βοηθησετε γιατι δεν το βρηκα.δημιουργω ενα καινοθριο φακελο στην αρχικη οθονη του κινητου για να ομαδοποιησω apps αλλα δεν μπορω να ρυθμισω το ονομα του φακελου.αν δημιουργησω αλλους φακελους ολοι εχουν το ιδιο ονομα "φακελος".καμια ιδεα πως να το κανω?

Πάτησε πάνω στον φάκελο για να τον ανοίξεις και μετά κράτησε πατημενο πανω εκει που γραφει 'φακελος' και θα σου ανοιξει να το μετονομασεις.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω να κάνω software update μου λέει:

"Check for update not available at this time. Try again later."

Είναι λογικό αυτό;

Δε θα έπρεπε να λέει ότι δεν υπάρχουν ενημερώσεις ή ότι είναι up-to-date;

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα κανουν εταιρειες που εχουν παραδοση στην ΟΤΑ αναβαθμιση λογισμικου απο τους χρηστες οπως η Nokia και η HTC. H Motorola, Samsung και LG ΔΕΝ ανηκουν σε αυτο το γκρουπ!

 

Γενικα εχεις δικιο, εδω ομως μιλαμε για android.

Οταν ειχα παρει το μιλεστονε, αυτο το μηνυμα μου εβγαζε και εμενα. Μετα ομως αλλαξε σε " το συστημα ειναι ενημερωμενο" κσι στο τελος μου εβγαλε και αναβαθμιση. Οποτε μην ανησυχεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γενικα εχεις δικιο, εδω ομως μιλαμε για android.

Οταν ειχα παρει το μιλεστονε, αυτο το μηνυμα μου εβγαζε και εμενα. Μετα ομως αλλαξε σε " το συστημα ειναι ενημερωμενο" κσι στο τελος μου εβγαλε και αναβαθμιση. Οποτε μην ανησυχεις.

 

Αυτό υποψιαζόμουν και εγώ λόγω android. Λογικά επειδή είναι ακόμη καινούριο κινητό στην ελληνική αγορά δεν "άνοιξαν" οι servers της motorola αφού δεν έχει και κανένα update.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Σκεφτομαι και εγω για το DEFY. Φαινεται πολυ καλο και πολυ μαζεμεν σε μεγεθος (θα παω να το δω σημερα απο κοντα). Ηθελα να ρωτησω μονο σχετικα με το ραδιοφωνο επειδη ακουω αρκετα καθα μερα. Πως ειναι η ληψη του και η ποιοτητα απο τα μαμισια ακουστικα? ΑΠο το ηχειο παιζει ραδιο ή οχι? Καπου ειχα διαβασει οτι για να παιξει απο το ηχειο πρεπει να περασουμε καποια αλλη εφαρμογη ραδιο απο καποιο HTC ή κατι τετοιο???

 

κατα τα αλλα ποτε περιμενουμε αναβαθμιση σε 2.2 επισημα? Υπαρχει περιπτωση οταν παει στην 2.2 να τραβαει και HDvideo?

επισης η μπαταρια ποσο περιπου κραταει? Γιατι εχου ακουσει για πολυ καλους χρονους αναμονης. Ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Σκεφτομαι και εγω για το DEFY. Φαινεται πολυ καλο και πολυ μαζεμεν σε μεγεθος (θα παω να το δω σημερα απο κοντα). Ηθελα να ρωτησω μονο σχετικα με το ραδιοφωνο επειδη ακουω αρκετα καθα μερα. Πως ειναι η ληψη του και η ποιοτητα απο τα μαμισια ακουστικα? ΑΠο το ηχειο παιζει ραδιο ή οχι? Καπου ειχα διαβασει οτι για να παιξει απο το ηχειο πρεπει να περασουμε καποια αλλη εφαρμογη ραδιο απο καποιο HTC ή κατι τετοιο???

 

κατα τα αλλα ποτε περιμενουμε αναβαθμιση σε 2.2 επισημα? Υπαρχει περιπτωση οταν παει στην 2.2 να τραβαει και HDvideo?

επισης η μπαταρια ποσο περιπου κραταει? Γιατι εχου ακουσει για πολυ καλους χρονους αναμονης. Ισχυει?

 

Καλημέρα. Όταν είσαι ακίνητος η λήψη του ραδιοφώνου είναι σούπερ όπως και η ποιότητα από τα ακουστικά. Γενικά έχεις ένα θέμα με παράσιτα όταν περπατάς αλλά δεν είναι τόσο ενοχλητικό. Όχι από το ηχείο δεν παίζει το ραδιόφωνο. Κάποια παιδιά έχουν πει για μια άλλη εφαρμογή αλλά εμένα δεν με απασχόλησε.

Η 2.2 έχει βγει στην Κίνα ... στους επόμενου 1-2 μήνες θα βγει για την Αμερική και μέχρι τον Ιούνιο θα βγει και για την Ευρώπη. Όχι HD Βίντεο δεν θα τρααβάει. Η μπαταρία του εμένα μου κρατάει από 48 μέχρι 60 ώρες ανάλογα την χρήση ΑΛΛΑ με κλειστή την μεταφορά δεδομένων (την ανοίγω όποτε χρειάζεται). Με συνέχεια ανοιχτή την μεταφορά δεδομένων κρατάει περίπου 30-40 ώρες.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όταν είσαι ακίνητος η λήψη του ραδιοφώνου είναι σούπερ όπως και η ποιότητα από τα ακουστικά. Γενικά έχεις ένα θέμα με παράσιτα όταν περπατάς αλλά δεν είναι τόσο ενοχλητικό. Όχι από το ηχείο δεν παίζει το ραδιόφωνο. Κάποια παιδιά έχουν πει για μια άλλη εφαρμογή αλλά εμένα δεν με απασχόλησε.

Η 2.2 έχει βγει στην Κίνα ... στους επόμενου 1-2 μήνες θα βγει για την Αμερική και μέχρι τον Ιούνιο θα βγει και για την Ευρώπη. Όχι HD Βίντεο δεν θα τρααβάει. Η μπαταρία του εμένα μου κρατάει από 48 μέχρι 60 ώρες ανάλογα την χρήση ΑΛΛΑ με κλειστή την μεταφορά δεδομένων (την ανοίγω όποτε χρειάζεται). Με συνέχεια ανοιχτή την μεταφορά δεδομένων κρατάει περίπου 30-40 ώρες.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

το πληκτρο έντασης και το πλήκτρο ον-οφ , σε εσας κουνιούνται λίγο ?

 

Ναι.

Ήθελα να το ρωτήσω και εγώ, αλλά μάλλον είναι φυσιολογικό. :happy:

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. :)

 

Έχω ένα Motorola Defy εδώ και κάποιες μέρες και προσπαθώ να δουλέψω το iGO σωστά.

Έχω βρει την σωστή version, αλλά τώρα θέλω πρόσβαση στο sys.txt αρχείο που γίνονται όλες οι ρυθμίσεις του iGO , ώστε να προσθέσω πληκτρολόγια κλπ κλπ

 

Για να το βρω, διάβασα πως χρειάζομαι root access.

 

Έχω κάνει temp root με το z4root και έχω και τον root explorer, αλλά στον φάκελο data της συσκευής που θα έπρεπε να βρίσκω το sys.txt, δεν βρίσκω κάτι!

:cry:

 

Κάνω κάτι λάθος, ή ψάχνω κάπου λάθος; Και search που έκανα με τον root explorer, δεν βρήκα κάτι! :wacko:

 

Όποιος γνωρίζει σχετικά, παρακαλώ να βοηθήσει! :O

Ένα κι Ένα -->
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις το Aura. Πιστεύω είναι πολύ πιο βολικό από το iGo. Και είναι έτοιμο χωρίς μαγικά κ root.

 

Sent from my MOTO Defy :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Έχω και το Navigon, και σκοπεύω να δοκιμάσω και το Aura, αλλά θα προτιμούσα το iGO λόγω της τεράστιας εγκατεστημένης βάσης που έχει και των πολλών χρηστών που μπορούν να δώσουν feedback.

:confused:

Ένα κι Ένα -->
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη με τις χρεωσεις της VODA!!!!

Για 82,40 mb (που ειναι μεσα στο δωρεαν χρονο που εχω) με χρεωσε 488,00 ευρω:blink::blink::mad::mad:

Νε ελεγχετε καλα τον λογαριασμο.

ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη με τις χρεωσεις της VODA!!!!

Για 82,40 mb (που ειναι μεσα στο δωρεαν χρονο που εχω) με χρεωσε 488,00 ευρω:blink::blink::mad::mad:

Νε ελεγχετε καλα τον λογαριασμο.

ΕΛΕΟΣ

 

Δωρεάν χρόνος ομιλίας είναι άλλο από το Data plan που θα έπρεπε να έχεις κάνει,πχ. στην Cosmote στα Απεριόριστα 25,35... έχει ενσωματωμένο data 100 MB.

Ενας φίλος που τον είχα ρωτήσει αν έχει δεδομένα GPRS ενεργοποιημένα(Data plan) μου είπε "ναι,μάλλον,νομίζω...ξέρω΄γω...."...ε δε χρειάστηκε να το ψάξει και πολύ,συνδεόταν συνέχεια και μετά του ήρθε το τούβλο 400 €,τρελλάθηκε μου έλεγε "μα εγώ απλώς......",θέλει προσοχή και αφού κανείς θέλει το Internet στο κινητό(ειδικά στα Android χρειάζεται σίγουρα) πρέπει να ζητάει από τον πάροχο το Data plan που τον συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν χρόνος ομιλίας είναι άλλο από το Data plan που θα έπρεπε να έχεις κάνει,πχ. στην Cosmote στα Απεριόριστα 25,35... έχει ενσωματωμένο data 100 MB.

Ενας φίλος που τον είχα ρωτήσει αν έχει δεδομένα GPRS ενεργοποιημένα(Data plan) μου είπε "ναι,μάλλον,νομίζω...ξέρω΄γω...."...ε δε χρειάστηκε να το ψάξει και πολύ,συνδεόταν συνέχεια και μετά του ήρθε το τούβλο 400 €,τρελλάθηκε μου έλεγε "μα εγώ απλώς......",θέλει προσοχή και αφού κανείς θέλει το Internet στο κινητό(ειδικά στα Android χρειάζεται σίγουρα) πρέπει να ζητάει από τον πάροχο το Data plan που τον συμφέρει.

Εχω το πακετο 50 U με 500mb δωρεαν.

Αυτο εννοω με δωρεαν χρονο:)

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω αν ειναι αξιοπιστος ο μετρητης δεδομενων που εχει το andriod στη διαχειριση δεδομενων.αν ελεγχουμε απο εκει τη καταναλωση ειμαστε οκ?

 

το φλας της καμερας πως σας φαινεται?εγω οτι φωτο βγαζω βγαινει σκοτεινη.εχει καμια ρυθμιση?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω αν ειναι αξιοπιστος ο μετρητης δεδομενων που εχει το andriod στη διαχειριση δεδομενων.αν ελεγχουμε απο εκει τη καταναλωση ειμαστε οκ?

 

99% ναι.

Αλλα υπαρχουν και εφαρμογες στο market αρκετα αξιοπιστες (3g watchdog):)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κατεβάσεις το 3g Wachdog το θεωρώ πιο αξιόπιστο γιατί εχω δει μεγάλη απόκλιση με τον ενσωματωμένο μετρητή.

Εδώ κ ένα χρόνο περίπου που χρησιμοποιώ το ανωτέρο πρόγραμμα δεν εχω ξεφύγει από το data plan.

 

Sent from my MOTO Defy :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παρήγγειλα κι εγώ σήμερα με την προσφορά του oteshop. Θα μου κοστίσει 220 ευρώ με σύνδεση στο κοσμοτέ απεριόριστα 35, χωρίς πιστωτική με μετατροπή καρτοκινητού, μου κάνουν και 15% έκπτωση στο πάγιο, δεν έκανα κάτι ιδιάιτερο για αυτό, μου είπαν αρχικά ότι δεν το έχουν και τους είπα να κρατήσουν σε εκρεμμότητα την παραγγελία και θα πάω σε κατάστημα μήπως το βρώ, με έβαλε μισό λεπτό στην αναμονή και μου έκανε την προσφορά. Ως διά μαγείας 1 ώρα μετά βρέθηκε και συσκευή και προχωρήσαμε στην παραγγελία! ;) Γενικά έχω ακούσει ότι παρουσιάζεται πολλή ζήτηση για το κινητό. Πως μπορώ να καταλάβω αν είναι ελληνικό, χωρίς να ανοίξω την συσκευασία; έχει πάρει κανείς από oteshop; Μιας και θα είναι το πρώτο μου android κινητό, γενικά θα ήθελα κάποιος που το έχει να μας πεί τα + και τα - του κινητού. Με νοιάζει για σερφάρισμα στο ίντερνετ, να ακούω καμιά μουσικούλα και να βγάζω καμιά φωτό. Μυνήματα γράφει γρήγορα, έχει μεγάλα κουμπιά; Και τέλος μπορώ να βάλω mp3 για ήχο κλησης/μυνήματος, λίστες αναπαραγωγής πως κάνω; Συγνώμη αν σας κουράζω, ο ενθουσιαμός βλέπετε.....:O
Link to comment
Share on other sites

Η προσφορα παντως των 100 εξτρα ευρω εξαφανιστηκε. Ελεγαν μεχρι τελος του μηνα και την εβγαλαν νωριτερα. :mad:

 

edit. Μαλλον η προσφορα υπαρχει γιατι δινουν τα ιδια λεφτα, αλλα εβγαλαν την διαφημιση.

Edited by jks13
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παρήγγειλα κι εγώ σήμερα με την προσφορά του oteshop. Θα μου κοστίσει 220 ευρώ με σύνδεση στο κοσμοτέ απεριόριστα 35, χωρίς πιστωτική με μετατροπή καρτοκινητού, μου κάνουν και 15% έκπτωση στο πάγιο, δεν έκανα κάτι ιδιάιτερο για αυτό, μου είπαν αρχικά ότι δεν το έχουν και τους είπα να κρατήσουν σε εκρεμμότητα την παραγγελία και θα πάω σε κατάστημα μήπως το βρώ, με έβαλε μισό λεπτό στην αναμονή και μου έκανε την προσφορά. Ως διά μαγείας 1 ώρα μετά βρέθηκε και συσκευή και προχωρήσαμε στην παραγγελία! ;) Γενικά έχω ακούσει ότι παρουσιάζεται πολλή ζήτηση για το κινητό. Πως μπορώ να καταλάβω αν είναι ελληνικό, χωρίς να ανοίξω την συσκευασία; έχει πάρει κανείς από oteshop; Μιας και θα είναι το πρώτο μου android κινητό, γενικά θα ήθελα κάποιος που το έχει να μας πεί τα + και τα - του κινητού. Με νοιάζει για σερφάρισμα στο ίντερνετ, να ακούω καμιά μουσικούλα και να βγάζω καμιά φωτό. Μυνήματα γράφει γρήγορα, έχει μεγάλα κουμπιά; Και τέλος μπορώ να βάλω mp3 για ήχο κλησης/μυνήματος, λίστες αναπαραγωγής πως κάνω; Συγνώμη αν σας κουράζω, ο ενθουσιαμός βλέπετε.....:O

 

Δες εδώ.

http://antonis-news.blogspot.com/2010/12/motorola-defy-full-video-review-greek.html

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...