Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

Υποτίθεται ότι η Cosmote το έχει αποκλειστικά για 30 ημέρες από την πρώτη ημέρα της κυκλοφορίας του στην Ελλάδα.

 

Επειδή ο μήνας αυτός θα συμπληρωθεί κάπου στα μέσα προς τέλη Ιανουαρίου εκτιμώ ότι από εκεί και μετά ίσως να εμφανιστεί και στη Wind, μια που αυτή έχει και άλλα μοντέλα Motorola. Ας μην ξεχνάμε ότι αυτή πρωτοκυκλοφόρησε το Milestone στην Ελλάδα.

 

Ίσως στο CC να ξέρουν κάτι παραπάνω, γιατί δεν τους ρωτάς;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υποτίθεται ότι η Cosmote το έχει αποκλειστικά για 30 ημέρες από την πρώτη ημέρα της κυκλοφορίας του στην Ελλάδα.

 

Επειδή ο μήνας αυτός θα συμπληρωθεί κάπου στα μέσα προς τέλη Ιανουαρίου εκτιμώ ότι από εκεί και μετά ίσως να εμφανιστεί και στη Wind, μια που αυτή έχει και άλλα μοντέλα Motorola. Ας μην ξεχνάμε ότι αυτή πρωτοκυκλοφόρησε το Milestone στην Ελλάδα.

 

Ίσως στο CC να ξέρουν κάτι παραπάνω, γιατί δεν τους ρωτάς;

 

CC??? ειμαι κ λιγο ασχετος με το forum.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

CC=customer care, το γνωστό 1260 ή 2105100100, η υποστήριξη πελατών. Αν σου πουν κάτι συγκεκριμένο ενημέρωσε και εμάς.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πάρει το Defy σαν GPS ρε παιδιά?

Φίλε Glock_17 αν θες την δική μου άποψη το κινητό τα σπάει σαν GPS!!!

Είχα κατεβάσει το sygic aura που είναι free για λίγες μέρες

και τώρα έχω το Mobile Maps 10.

Απλά να σου πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Δεν είχα κανένα πρόβλημα στην οδήγηση, στο συστήνω ανεπιφύλακτα και εννοείται ότι δεν χρεώνεσαι καθόλου!

 

Το ειπα γιατι εγραψε οτι θελει να το χρησιμοποιησει κυριως σαν gps.

Νομιζω οτι μπορει να κανει την δουλεια αυτην αγοραζοντας ενα φτηνο gps και οχι το defy που στην ελλαδα εχει 400 euro.Aν ο φιλος θελει μια συσκευη γρηγορη,ανθεκτικη,μικρη σε μεγεθος και με πολυ καλη ποιοτητα συνομιλιας του την προτεινω ανεπιφυλακτα αν ομως θελει μια συσκευη gps μπορει να παρει κατι αλλο πολυ φτηνοτερα

Link to comment
Share on other sites

Το ειπα γιατι εγραψε οτι θελει να το χρησιμοποιησει κυριως σαν gps.

Νομιζω οτι μπορει να κανει την δουλεια αυτην αγοραζοντας ενα φτηνο gps και οχι το defy που στην ελλαδα εχει 400 euro.Aν ο φιλος θελει μια συσκευη γρηγορη,ανθεκτικη,μικρη σε μεγεθος και με πολυ καλη ποιοτητα συνομιλιας του την προτεινω ανεπιφυλακτα αν ομως θελει μια συσκευη gps μπορει να παρει κατι αλλο πολυ φτηνοτερα

 

+1 αν το θέτεις έτσι έχεις απόλυτο δίκιο!

Ώρες ώρες ξεχνάω την τιμή του στην ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις καμία εγγύηση αν του περάσεις την stock ROM που είχε η συσκευή σου,πριν την στείλεις για service.

5 λεπτά περίπου κάνεις για να αλλάξεις την ROM.

 

Sent from my MOTO Defy :-)

 

Εξαρτάτε από την βλάβη.

Εάν είναι σοβαρή και δεν μπορώ να το ανοίξω ίσως και να μην μπορέσω να αλλάξω την rom.

 

Εννοείς 4-5 kb και όχι ΜΒ,αμα ήταν ΜΒ ζήτω που καήκαμε,το a-GPS δεν χρησιμοποιεί τόσο μεγάλο όγκο δεδομένων ποτέ.;)

Όχι δεν εννοώ 4 με 5 kb.

 

Πριν την δοκιμή μηδένισα τον μετρητή δεδομένων.

Ενεργοποίησα το igo και έκανα μια βόλτα στην πόλη.

Μετά από 15 λεπτά περιήγησης είχε γράψει 0,5 με 0,6 mb.

 

Η παραπάνω δοκιμή επαναλήφθηκε με παραπλήσια αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Με 2-3 ώρες παιχνίδια (angry birds, slice it), wifi 2 ώρες, κανα 2 sms και 40 λεπτά κλήσεις η μπαταρία είναι στο 20% και το φόρτισα χθες στις 17:00. Είναι φυσιολογικό αυτό; Βέβαια είμαι στη 2η φόρτιση μόνο.

 

Επίσης ξέρει κανείς καμία καλή εφαρμογή πιο αναλυτική από αυτή που έχει το κινητό που να ελέγχω αν κάποια εφαρμογή τρώει την μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε από την βλάβη.

Εάν είναι σοβαρή και δεν μπορώ να το ανοίξω ίσως και να μην μπορέσω να αλλάξω την rom.

 

 

Όχι δεν εννοώ 4 με 5 kb.

 

Πριν την δοκιμή μηδένισα τον μετρητή δεδομένων.

Ενεργοποίησα το igo και έκανα μια βόλτα στην πόλη.

Μετά από 15 λεπτά περιήγησης είχε γράψει 0,5 με 0,6 mb.

Η παραπάνω δοκιμή επαναλήφθηκε με παραπλήσια αποτελέσματα.

Καλά αυτό σχετίζεται με την εφαρμογή που χρησιμοποιείς εσύ(αν ανοίξεις και τα Google Maps μπορεί να σου δείξει και 5-10 ΜΒ χαλαρά μετά από λίγο) και όχι καθαρά με το a-GPS που δεν κατεβάζει τόσα δεδομένα σε καμμία περίπτωση(μόνο 4-8 kb συνήθως),πχ. εγώ με SYGIC AURA δεν κατεβάζει τίποτα....ο χάρτης είναι μέσα και δεν χρειάζεται να κατεβάσει δεδομένα.

Αν το θέμα μας είναι το a-GPS γιατί δεν παρακολούθησα την όλη συζήτηση τότε τα 0,5 ΜΒ δεν σχετίζονται με αυτό αλλά με πρόσθετες λειτουργίες της εκάστοτε εφαρμογές πλοήγησης.

Link to comment
Share on other sites

Με 2-3 ώρες παιχνίδια (angry birds, slice it), wifi 2 ώρες, κανα 2 sms και 40 λεπτά κλήσεις η μπαταρία είναι στο 20% και το φόρτισα χθες στις 17:00. Είναι φυσιολογικό αυτό; Βέβαια είμαι στη 2η φόρτιση μόνο.

 

Επίσης ξέρει κανείς καμία καλή εφαρμογή πιο αναλυτική από αυτή που έχει το κινητό που να ελέγχω αν κάποια εφαρμογή τρώει την μπαταρία;

 

Καλά είσαι. να φανταστώ ότι έχει ανοιχτή και την μεταφορά δεδομένων στο παρασκήνιο ε ? Τα παιχνίδια τσακίζουν την μπαταρία

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι. να φανταστώ ότι έχει ανοιχτή και την μεταφορά δεδομένων στο παρασκήνιο ε ? Τα παιχνίδια τσακίζουν την μπαταρία

 

Ναι, την έχω ανοιχτή αφού αλλιώς δεν μπαίνει όταν ανοίγω το wifi απ'το widget. Τουλάχιστον βγάζει τη μέρα! Το σκαλίζω και συνέχεια και έχω και ένα σωρό widgets στις οθόνες. Μια χαρούλα λοιπόν.

 

Το market και οι χάρτες θα αναβαθμιστούν με την 2.2(froyo);

Link to comment
Share on other sites

Με 2-3 ώρες παιχνίδια (angry birds, slice it), wifi 2 ώρες, κανα 2 sms και 40 λεπτά κλήσεις η μπαταρία είναι στο 20% και το φόρτισα χθες στις 17:00. Είναι φυσιολογικό αυτό; Βέβαια είμαι στη 2η φόρτιση μόνο.

 

Επίσης ξέρει κανείς καμία καλή εφαρμογή πιο αναλυτική από αυτή που έχει το κινητό που να ελέγχω αν κάποια εφαρμογή τρώει την μπαταρία;

 

http://www.appbrain.com/app/extended-controls/com.extendedcontrols

Εγώ έχω βάλει αυτήν και εκτός του ότι έχω πιο πολλά controls όταν πατάω στο εικονίδιο της μπαταρίας μου δείχνει τις χρήσεις της μπαταρίας από τις εφαρμογές κλπ.(είδα πχ. ότι το Sygic Aura κατανάλωνε 97 %,το ξήλωσα αμέσως).

Link to comment
Share on other sites

http://www.appbrain.com/app/extended-controls/com.extendedcontrols

Εγώ έχω βάλει αυτήν και εκτός του ότι έχω πιο πολλά controls όταν πατάω στο εικονίδιο της μπαταρίας μου δείχνει τις χρήσεις της μπαταρίας από τις εφαρμογές κλπ.(είδα πχ. ότι το Sygic Aura κατανάλωνε 97 %,το ξήλωσα αμέσως).

 

Ήθελα να βάλω αυτήν την εφαρμογή με το που πήρα το κινητό, αλλά πώς να την βάλω αφού δε μπορώ να την πληρώσω εκτός αν κάνω root; Άντε να έρθει το market για πληρωμένες εφαρμογές και για Ελλάδα. Να αγοράσω και το swiftkey! Τουλάχιστον έχουμε το swype που είναι κι αυτό πολύ καλό!

 

Led για αναπάντητες, μηνύματα και χαμηλή στάθμη μπαταρίας έχει το κινητάκι μας, στην φόρτιση γιατί το τσιγκουνεύτηκαν; Ή μήπως συμβαίνει μόνο στο δικό μου; Εννοώ όταν είναι κλειστό, ακόμη δεν το έχω φορτίσει ανοιχτό.

Edited by karx
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να βάλω αυτήν την εφαρμογή με το που πήρα το κινητό, αλλά πώς να την βάλω αφού δε μπορώ να την πληρώσω εκτός αν κάνω root; Άντε να έρθει το market για πληρωμένες εφαρμογές και για Ελλάδα. Να αγοράσω και το swiftkey! Τουλάχιστον έχουμε το swype που είναι κι αυτό πολύ καλό!

 

Led για αναπάντητες, μηνύματα και χαμηλή στάθμη μπαταρίας έχει το κινητάκι μας, στην φόρτιση γιατί το τσιγκουνεύτηκαν; Ή μήπως συμβαίνει μόνο στο δικό μου; Εννοώ όταν είναι κλειστό, ακόμη δεν το έχω φορτίσει ανοιχτό.

 

Γιατί να μην κάνεις root? Κατεβάζεις την εφαρμογή στο κινητό σου και πατάς ένα κλικ!

Για το LED εγώ και ανοιχτό που το φορτίζω δεν δείχνει κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι το πρώτο μου android κινητό και θέλω να το μάθω πρώτα καλά και μετά αν δω ότι μου χρειάζεται θα το κάνω root. Πέρα από το market enabler δε νομίζω να χρειάζομαι προς το παρόν κάτι.

 

Επίσης αντί για το extended controls βρήκα το Widgetsoid2.x που έχει τα ίδια και είναι δωρεάν.

Edited by karx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! εχω μια απορια: βαζω τραγουδια μεσα στο κινητο , αλλα την ωρα

που παω να τα ανοιξω με τον player αλλα μου τα βγαζει με κανονικα ονοματα (οπως ειναι γραμμενα) και αλλα με κινεζικα (ολα με συμβολα).

στην καρτα μνημης ομως οταν παω φαινονται ολα οκ. κατεβασα απο το μαρκετ το powerAMP μηπως λεω φταιει ο player ο δικος του

αλλα και παλι (οχι ομως ολα οπως πριν) φαινονται κινεζικα...

 

εχει τυχη σε κανεναν?

τι να κανω?:(

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι το πρώτο μου android κινητό και θέλω να το μάθω πρώτα καλά και μετά αν δω ότι μου χρειάζεται θα το κάνω root. Πέρα από το market enabler δε νομίζω να χρειάζομαι προς το παρόν κάτι.

 

Επίσης αντί για το extended controls βρήκα το Widgetsoid2.x που έχει τα ίδια και είναι δωρεάν.

 

Επειδή προέρχομαι και΄γω από το Symbian(τελείωσα μετά από τόσα χρόνια την ενασχόληση μου με δαύτο με το Ν8 που δεν με έπεισε τελικά και ήταν και too much to wait for and not getting it finally...) και το Android το έβλεπα κάπως αλλά τώρα άλλαξα γνώμη γιατί άλλαξαν οι προτεραιότητες μου(θέλω απροβλημάτιστο λειτουργικό αφού το στήσω στα μέτρα μου),αυτό που θεωρούσα πάντα ως μείον και είναι ακόμα είναι τα bannerάκια στις εφαρμογές που κατεβάζουμε από το Market,υπάρχουν και τα "μαγαζάκια" όμως οπου τις ίδιες εφαρμογές τις βρίσκω χώρις bannerάκια και Pro εκδόσεις κλπ.;);)

Link to comment
Share on other sites

 

Led για αναπάντητες, μηνύματα και χαμηλή στάθμη μπαταρίας έχει το κινητάκι μας, στην φόρτιση γιατί το τσιγκουνεύτηκαν; Ή μήπως συμβαίνει μόνο στο δικό μου; Εννοώ όταν είναι κλειστό, ακόμη δεν το έχω φορτίσει ανοιχτό.

 

φιλε μου εαν πας ρυθμισεις/ηχος και εικονα , εκει θα δεις ενα μενου λυχνια ειδοποιησης

και εαν το επιλεξεις θα δουλευει το φωτακι αναλογα το συμβαν!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προέρχομαι και΄γω από το Symbian(τελείωσα μετά από τόσα χρόνια την ενασχόληση μου με δαύτο με το Ν8 που δεν με έπεισε τελικά και ήταν και too much to wait for and not getting it finally...) και το Android το έβλεπα κάπως αλλά τώρα άλλαξα γνώμη γιατί άλλαξαν οι προτεραιότητες μου(θέλω απροβλημάτιστο λειτουργικό αφού το στήσω στα μέτρα μου),αυτό που θεωρούσα πάντα ως μείον και είναι ακόμα είναι τα bannerάκια στις εφαρμογές που κατεβάζουμε από το Market,υπάρχουν και τα "μαγαζάκια" όμως οπου τις ίδιες εφαρμογές τις βρίσκω χώρις bannerάκια και Pro εκδόσεις κλπ.;);)

 

Μια απ'τα ίδια κι εγώ:) Τόσα χρόνια symbian, ξενέρωσα με το Ν8(ευτυχώς δεν το αγόρασα) και βαρέθηκα να περιμένω το meego και αφού είδα το defy με τόσο καλά specs και σε καλή τιμή το πήρα και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου.

 

Αυτό με τις διαφημίσεις παλεύεται όταν είναι κάτω κάτω.Το πιο σπαστικό είναι όταν πετάγονται στη μέση της οθόνης και πρέπει να πατήσεις και skip (πχ sliceit). Και πολλές εφαρμογές δεν έχουν καν version επί πληρωμή χωρίς διαφημίσεις. Αλλά μικρό το κακό αφού είναι τόσο καλό το λειτουργικό.

 

Τα μαγαζάκια τα αποφεύγω τώρα πια. Πολλά προβλήματα από την εποχή που είχα symbian με τις σπασμένες εφαρμογές. Ας έρθει με το καλό το market κι εδώ και τις καλές και σωστές εφαρμογές δεν έχω πρόβλημα να τις πληρώνω. Οι τιμές είναι πολύ καλές και λογικές μέχρι στιγμής.

φιλε μου εαν πας ρυθμισεις/ηχος και εικονα , εκει θα δεις ενα μενου λυχνια ειδοποιησης

και εαν το επιλεξεις θα δουλευει το φωτακι αναλογα το συμβαν!:wink:

 

Ναι, το ξέρω, όταν φορτίζει λέμε ότι δεν ανάβει όπως στα htc που είναι πορτοκαλί και όταν φορτίσει πλήρως ανάβει πράσινο. Πολύ βολικό για να μην ανάβεις την οθόνη να δεις πότε φόρτισε.

Link to comment
Share on other sites

Κατάρα!!!! Πάνω που ετοιμαζόμουν να πάρω το Optimus One μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας, ήρθε το Defy και η προσφορά της Cosmote και μας χάλασε τα σχέδια.. :P

Ή καλύτερα, μας τα έφτιαξε! Πολύ καλύτερο από το lg σε κάθε τομέα και θα μου βγει σχεδόν στα ίδια λεφτά μαζί με την επιδότηση... Με βλέπω πολύ σύντομα να το τσιμπάω!

Link to comment
Share on other sites

Κατάρα!!!! Πάνω που ετοιμαζόμουν να πάρω το Optimus One μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας, ήρθε το Defy και η προσφορά της Cosmote και μας χάλασε τα σχέδια.. :P

Ή καλύτερα, μας τα έφτιαξε! Πολύ καλύτερο από το lg σε κάθε τομέα και θα μου βγει σχεδόν στα ίδια λεφτά μαζί με την επιδότηση... Με βλέπω πολύ σύντομα να το τσιμπάω!

 

Τσίμπα το φίλε, και εγώ σε αυτό το δίλημμα ήμουν, τσίμπησα το Defy και είναι απλά τέλειο, με το καλό!!!

 

@Karx και εμένα το πρώτο android κινητό είναι αλλά το rootara από την πρώτη μέρα!

Μπορείς να βρεις τα πάντα και το 90% των "αγορασμένων" εφαρμογών που έχω δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Θα δεις μετά το root θα αλλάξει πολύ το κινητό. Σέβομαι απόλυτα το ότι θες πρώτα να μάθεις το κινητό,

στο λέω φιλικά έτσι?!

Edited by Jojoshulk
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το ομια 2 και σκεφτομαι και εγω να παρω το defy.Θελω να μου πειτε την γνωμη σας.

Θελω να "φυγω" απο τα wm και να παω στα android.Και το defy μου φενετε αρκετα καλο.

Απλα σκεφτομαι οτι αν περιμενω θα μπορω να παρω σιγουρα κατι ποιο καλο αν και αυτα ποτε δεν σταματανε.

Link to comment
Share on other sites

Απο windows mobile θα εισαι πολυ πιο ευχαριστημενος με το Defy!

Ειναι μια καλη και γρηγορη συσκευη με αρκετα +++ για την αντοχη του και τα ολα του.

Διαβασε λιγο το θεμα κοιταξε και κανενα review, και αν δεν σου φτανει, ανοιξε θεμα σους διαξιφισμους.

Εγω σου λεω οτι μπορει να κανει και το Desire, απλα το motorola ειναι φτηνοτερο και αδιαβροχο!

Διάλεξε!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Μια απ'τα ίδια κι εγώ:) Τόσα χρόνια symbian, ξενέρωσα με το Ν8(ευτυχώς δεν το αγόρασα) και βαρέθηκα να περιμένω το meego και αφού είδα το defy με τόσο καλά specs και σε καλή τιμή το πήρα και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου.

 

Αυτό με τις διαφημίσεις παλεύεται όταν είναι κάτω κάτω.Το πιο σπαστικό είναι όταν πετάγονται στη μέση της οθόνης και πρέπει να πατήσεις και skip (πχ sliceit). Και πολλές εφαρμογές δεν έχουν καν version επί πληρωμή χωρίς διαφημίσεις. Αλλά μικρό το κακό αφού είναι τόσο καλό το λειτουργικό.

 

Τα μαγαζάκια τα αποφεύγω τώρα πια. Πολλά προβλήματα από την εποχή που είχα symbian με τις σπασμένες εφαρμογές. Ας έρθει με το καλό το market κι εδώ και τις καλές και σωστές εφαρμογές δεν έχω πρόβλημα να τις πληρώνω. Οι τιμές είναι πολύ καλές και λογικές μέχρι στιγμής. .....

Εγώ όχι μόνο ξενέρωσα με το Ν8 αφού το πήρα 2 φορές αλλά σιχάθηκα...:mad::down:(συνέχεια τα ίδια λάθη...και επαναλαμβανόμενα από την ΝΟΚΙΑ).....τέλος πια,δεν πάει άλλο.

Στο "μαγαζάκι" για τα Android δεν υπάρχει θέμα ακριβώς με την ίδια έννοια όπως στα Symbian,όλες οι εφαρμογές είναι απλώς απαλλαγμένες από ads και δεν υποδηλώνεται το αν είναι ραγισμένες κλπ.-είναι άψογες και απροβλημάτιστες,υποθέτω πως ξέρεις το "μαγαζάκι"....δοκίμασε το,αξίζει....;);)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Παιδια ο μετρητης δεδομενων του τηλεφωνου ειναι αξιοπιστος?

Εχω και το droidstats και υπαρχουν μεγαλες αποκλισεις στα δεδομενα μεταξυ τους.

Επισης ενω πηγαινω ρυμισεις>διαχειριση δεδομενων>παραδοση δεδομενων>και απενεργοποιω το ολα τα δεδομενα κινητης ο μετρητης του τηλεφωνου ανεβαινει χωρις να μπαινω καθολου στο νετ.Βαζοντας μια εφαρμογη σαν το apndroid θα μπορω να ειμαι σιγουρος οτι το τηλεφωνο δεν κανει συνδεση μονο του?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...