Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου έστειλαν μήνυμα να κάνω ανανέωση από 12€ για να πάρω ΔΩΡΟ.

 

Μπορώ να το κάνω και με 10€ η δεν το δίνει πλέον ?

Μέχρι πρόσφατα γινόταν με 10 και με 11 για να μην πληρώσεις το χαράτσι 1,70€.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Επειδή χρειάζομαι αντικατάσταση κάρτας SIM στον Q αριθμό μου (έχω χάσει την παλιά μου SIM), μήπως γνωρίζει κάποιος, πόσο χρόνο κάνουν να ενεργοποιήσουν τη νέα κάρτα (λόγω SIM swapping)? Δηλαδή, αν την αντικαταστήσω σήμερα (Παρασκευή), θα ενεργοποιηθεί Δευτέρα ή σε καμία βδομάδα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλησπέρα και πάλι! Τελικά, σήμερα πήγα στο κατάστημα και αγόρασα νέα SIM. Η υπάλληλος μου είπε ότι μέχρι το απόγευμα θα με καλούσαν από την εξυπηρέτηση πελατών για να μου την ενεργοποιήσουν, αλλά αργά το μεσημέρι μου τηλεφώνησε η ίδια και μου είπε ότι θα με καλέσουν αύριο το πρωί. Οπότε περιμένω. Υγ. Επειδή την κάρτα μου την έδωσε μία που έβηχε μανιωδώς, από φόβο για COVID, την έβρεξα με αντισηπτικό (τη στέγνωσα αμέσως βέβαια). Ελπίζω να μη ζαλάσουν οι επαφές και ξανατρέχω για νέα κάρτα τη Δευτέρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! Τελικά, σήμερα πήγα στο κατάστημα και αγόρασα νέα SIM. Η υπάλληλος μου είπε ότι μέχρι το απόγευμα θα με καλούσαν από την εξυπηρέτηση πελατών για να μου την ενεργοποιήσουν, αλλά αργά το μεσημέρι μου τηλεφώνησε η ίδια και μου είπε ότι θα με καλέσουν αύριο το πρωί. Οπότε περιμένω. Υγ. Επειδή την κάρτα μου την έδωσε μία που έβηχε μανιωδώς, από φόβο για COVID, την έβρεξα με αντισηπτικό (τη στέγνωσα αμέσως βέβαια). Ελπίζω να μη ζαλάσουν οι επαφές και ξανατρέχω για νέα κάρτα τη Δευτέρα!

 

Κατ' αρχάς μπορούσες απλά να βάλεις τη SIM κατευθείαν στο τηλέφωνο ή τελοσπάντων να μην έχεις άχρηστες επαφές μαζί της. Από κει και πέρα όσο πιο καθαρό οινόπνευμα χρησιμοποιείς μάλλον τόσο το καλύτερο για τα ηλεκτρονικά γενικά. Τα "αντισηπτικά" είναι ποικίλα μείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς μπορούσες απλά να βάλεις τη SIM κατευθείαν στο τηλέφωνο ή τελοσπάντων να μην έχεις άχρηστες επαφές μαζί της. Από κει και πέρα όσο πιο καθαρό οινόπνευμα χρησιμοποιείς μάλλον τόσο το καλύτερο για τα ηλεκτρονικά γενικά. Τα "αντισηπτικά" είναι ποικίλα μείγματα.

Καταρχάς, δε γινόταν δυστυχώς αυτό που λες. Η (καινούργια) συσκευή, αναμενόταν να έρθει αργά το απόγευμα του Σαββάτου (χθες), αλλά αυτό δεν έγινε, οπότε την περιμένω αύριο πρωί. Έπρεπε να βολέψω την SIM στο πορτοφόλι μου, ώστε να μην τη χάσω. Επειδή εκεί μέσα υπάρχουν πολλές άλλες κάρτες με τις οποίες έρχομαι συνεχώς σε επαφή, αναγκάστηκα να καταφύγω στη λύση του αντισηπτικού (το ίδιο κάνω διαρκώς και με τις πιστωτικές μου κάρτες, αναγκαστικά). Στο κυρίως θέμα, η Wind δε με κάλεσε ούτε σήμερα για την ενεργοποίηση της κάρτας. Σε ερώτησή μου (τους τηλεφώνησα το μεσημέρι για να αιτηθώ την αφαίρεση ενός αυτόματου πακέτου), μου είπαν ότι για την ενεργοποίηση της SIM, θα με καλέσουν Δευτέρα ή Τρίτη. Πολύ αργούν πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε παιδιά αν μπορώ να βγάλω μια "δίδυμη" κάρτα sim. Θέλω να την έχω σε μια δεύτερη συσκευή της πλάκας, που χρησιμοποιώ μόνο όταν βγαίνω για περπάτημα ή τρέξιμο.

Πριν λίγο μίλησα με τη Wind της Αγ. Παρασκευής και μου είπε ότι μόνο αν το κάνω συμβόλαιο γίνεται... χάχα. Σιγά μην το κάνω συμβόλαιο.

Επίσης μου είπε ότι με συμφέρει να πάω σε συμβόλαιο γιατί από 1η Ιουλίου η ανανέωση θα πάει στα 15 ευρώ. Επειδή αυτοί δεν είναι και πολύ αξιόπιστοι, σκέφτηκα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάτι.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Μπα, μόνο σε συμβόλαιο δίνει γενικά η wind twin sim. Οι άλλοι δύο πάροχοι κανονικά και στα καρτοκινητά.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε παιδιά αν μπορώ να βγάλω μια "δίδυμη" κάρτα sim. Θέλω να την έχω σε μια δεύτερη συσκευή της πλάκας, που χρησιμοποιώ μόνο όταν βγαίνω για περπάτημα ή τρέξιμο.

 

Πριν λίγο μίλησα με τη Wind της Αγ. Παρασκευής και μου είπε ότι μόνο αν το κάνω συμβόλαιο γίνεται... χάχα. Σιγά μην το κάνω συμβόλαιο.

 

Επίσης μου είπε ότι με συμφέρει να πάω σε συμβόλαιο γιατί από 1η Ιουλίου η ανανέωση θα πάει στα 15 ευρώ. Επειδή αυτοί δεν είναι και πολύ αξιόπιστοι, σκέφτηκα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάτι.

Πάρε από κατάστημα νέα κάρτα και κάνε εκτροπή στο μικρό κινητό. Έτσι δουλεύω εγώ ένα σμαρτγουότσ που έχω για να μην κουβαλάω την παντόφλα στην δουλειά. **61*699χχχχχχχ#

Αν χρειαστεί να καλέσω, πάω στο κινητό. Κάθε χρόνο παίρνω άλλη.

Επίσης όπου και να πάει η κάρτα δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί η αγορά πακέτου δίνει επέκταση, άσε που δεν γίνεται το 6ευρο να πάει 15. Ψεύτες.

Μακράν καλύτερη από τον ανταγωνισμό.

Edited by Vasileios
sic
Link to comment
Share on other sites

Ναι και να συντηρείς δύο νούμερα για να μπορείς να κάνεις κανονική χρήση. Και να καλείς τους πάντες από 2 διαφορετικούς αριθμούς. Σίγουρα, πολύ καλύτερη του ανταγωνισμού...

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Η οικονομικότερη λύση, στην δεύτερη κάρτα δεν πληρώνεις τίποτα γιατί δεν υπάρχει φραγή στο τρίμηνο όπως ο ανταγωνισμός. Απλώς δεν κουβαλάς μαζί σου την παντόφλα. Αλλά ακόμα και αν συντηρείς 2 αριθμούς έρχεται πιο φτηνά πάλι, λέμε τώρα.

Ποιός χρειάζεται στην Q διπλή σιμ αν είναι να πληρώνει διπλάσια χρήματα? Και ο φίλος έτσι το σκέφτηκε να περνά η ώρα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όλα αυτά που γράφεις είναι σωστά μόνο για κάποιον που κάνει ίδια χρήση με εσένα. Αλλά δεν είναι όλοι έτσι. Εγώ που έχω δυο συσκευές κανονικές και όχι παντόφλα ή smartwatch, και τις δουλεύω συνεχώς εναλλάξ δεν θα μπορούσα με τίποτα με μια τέτοια λύση.

 

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, πόσοι είναι σαν κι εσένα? Ελάχιστοι, στην Q ίσως κανένας. Μικρό το κακό. Έτσι εγκυκλοπαιδικά το συζητάμε.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς Πάσα κατεύθυνση : Όταν σου στέλνει η Q με την μορφή απαντήσης σε μύνημα....."AΠO TO OIKONOMIKO ΣAΣ ΠAKETO EXETE ΣTH ΔIAΘEΣH ΣAΣ 2,86 GB ΠOY ΛHΓOYN 25/07/2021 ΠOY MΠOPOYN NA KATANAΛΩΘOYN ΣTHN EΛΛAΔA H KATA THN ΠEPIAΓΩΓH ΣTHN EYPΩΠAIKH ENΩΣH (AΠO EE ΠPOΣ EE) XΩPIΣ EΠIΠΛEON XPEΩΣH..."

 

Εσείς τι καταλαβαίνετε πιστεύετε και θεωρείται ότι είναι βέβαιο ..... παιδιά;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπόψιν ....Το μήνυμα αυτό ήρθε τρείς ώρες πριν μπω στο αεροπλάνο να ταξιδέψω για ΕΕ αφού είχα στείλει ......ΥΠ στο ...1285!!!!

Link to comment
Share on other sites

η q αρχισε να στελνει τις προσφορες μεσω viber. Μου εστειλε την καλοκαιρινη των 20 γιγα...
Link to comment
Share on other sites

Νέο κανάλι επικοινωνίας;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς Πάσα κατεύθυνση : Όταν σου στέλνει η Q με την μορφή απαντήσης σε μύνημα....."AΠO TO OIKONOMIKO ΣAΣ ΠAKETO EXETE ΣTH ΔIAΘEΣH ΣAΣ 2,86 GB ΠOY ΛHΓOYN 25/07/2021 ΠOY MΠOPOYN NA KATANAΛΩΘOYN ΣTHN EΛΛAΔA H KATA THN ΠEPIAΓΩΓH ΣTHN EYPΩΠAIKH ENΩΣH (AΠO EE ΠPOΣ EE) XΩPIΣ EΠIΠΛEON XPEΩΣH..."

 

 

 

Εσείς τι καταλαβαίνετε πιστεύετε και θεωρείται ότι είναι βέβαιο ..... παιδιά;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπόψιν ....Το μήνυμα αυτό ήρθε τρείς ώρες πριν μπω στο αεροπλάνο να ταξιδέψω για ΕΕ αφού είχα στείλει ......ΥΠ στο ...1285!!!!

Ναι ισχύει κανονικά. Το ξέρουν όλοι όσοι ταξιδεύουν.
Link to comment
Share on other sites

Όχι ΜΟΝΟ δεν ισχύει Κανονικά ....

Αλλά μας κοροϊδεύουν και μας χρεώνουν για 50ΜB 1,2€ Daily internet....

 

ΑΙΣΧΟΣ κύριοι της Q.Ειστε για την Ελλάδα και μόνο....ουδείς αξιοποίηστος χρήστης δεν πρέπει να σας παίρνει στα σοβαρά...και πλέον μόνο σαν δεύτερη κάρτα και μόνο ...και εντός πόλης μόνο!!!!

 

 

 

Ορίστε τι συνέβη μόλις έφτασα σε ευρωπαϊκη χώρα και άνοιξα τα δεδομένα ίντερνετ μου....για να βρω Μετρό...για το ξενοδοχείο μου.

 

 

"MOΛIΣ EΛABEΣ 50MB AΠO THN YΠHPEΣIA MOBILE INTERNET DAILY ME XPEΩΣH 1,20E EΩΣ KAI AYPIO TA MEΣANYXTA. ΓIA NA ΣEPΦAPEIΣ OΣO ΘEΣ, MΠEΣ ΣTO MYQ.GR/ MYQ APP 'H KAΛEΣE 12200 ΓIA NA ENEPΓOΠOIHΣEIΣ TO AΓAΠHMENO ΣOY NTATA ΠAKETO!..."

 

 

Οι τύποι είναι τελείως τρελοί και με κρέμασαν και με χρέωσαν με 1,2€ για 50mb ενώ με διαβεβαίωναν στο μεσατζερ βδομάδες πριν, σε μυνήματα στο ΥΠ 1285 και μέσα από τα παπαγαλάκια τους εδώ....ότι έχω ίντερνετ διαθέσιμο για το εξωτερικό.

 

Τίποτα δεν ίσχυε

Και υπόψιν.....είχα μέσα και 16 GB από κονέ που γνωρίζω ότι δεν μετράει έξω και την προσφορά της Q κονέ που εδώ μέσα λένε ότι μεταβιβάζεται σε περιαγωγή και 200' και 1 GB ΔΩΡΕΆΝ σαν προνόμιο από δευτερο μήνα.....

Η εταιρεία μας με κρέμασε και με χρέωσε και Μ άφησε δίχως ίντερνετ διαθέσιμο στο εξωτερικό...

 

 

Μετά από τέσσερα μυνήματα παρέμβασης στην εταιρεία και τρία τηλέφωνηνατα στα γραφεία με διαβεβαίωσαν ότι ...θα μου επιστρέψουν τα 1,2€ στην κάρτα μου.

 

Τον κακό σας τον καιρό ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω. Πρώτη φορά το ακούω. Σε μένα αλλά και σε φίλους έχει δουλέψει κανονικά. Έχεις δίκιο να τα έχεις πάρει. Θα στα επιστρέφουν αλλά το σπάσιμο παραμένει.
Link to comment
Share on other sites

Ποια χώρα φίλε, αν επιτρέπεται;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ποια χώρα φίλε, αν επιτρέπεται;
Αυστρία είχε πει ο φίλος. Μεγάλο λάθος της εταιρείας. Απαράδεκτο χωρίς δικαιολογίες.
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε μου...μου επέστρεψαν τα 1,2€ πίσω...... εντάξει δε γινόταν να μη τα γυρίσουν εφόσον μέχρι και μισή ώρα πριν φύγω με διαβεβαίωναν και γραπτά ότι έχω δεδομένα για περιαγωγή.........

 

 

 

Ξέρεις πιο είναι το πιο αστείο.... σήμερα και ενώ ειμουν σε Μουσεία Πάρκα κλπ κλπ και ενώ πέρασα όλη την παγωμαρα εχθές...δίχως δεδομένα να μετακινηθω στο ξενοδοχείο μου με το U bahn και το Μέτρο της Αυστρίας.....

 

 

Ξέρεις τι μου έλεγε η υπάλληλος....τα δεδομένα ίντερνετ περιαγωγής που σας στείλαμε σε μυνήματα ότι είναι διαθέσιμα και στο chat συζήτηση με εκπρόσωπο στο q app. Είναι διαθέσιμα μόνο για τις ημέρες ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΥΡΙΑΚΉ....

χαχαχαχα ακόμη γελαω με τη δικαιολογία που μου δώσανε.

 

Κύριοι δεν μπορείτε να διαβεβαιωνεται ΡΗΤΑ και γραπτά ότι ο πελάτης σας έχει διαθέσιμα Λεπτά ή Δεδομένα Περιαγωγής.....και να το ΑΝΑΙΡΕΙΤΕ μετά χρεώνοντας τον χρήστη και αφήνοντας τον ξεκρεμαστο.....

 

Αυτό συνιστά ΑΠΑΤΗ - Αναξιοπιστία και Μεροληπτική πληροφόρηση...

Αν δε ξέρετε να κάνετε τη δουλειά σας σωστά..... τότε αφήστε άλλους να την κάνουν καλύτερα....

 

Το θέμα θα συνεχίσει...και θα πάρει έκταση και δεν αφορά την χρέωση του 1,2€ ευρώ που μου έγινε

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Απαράδεκτο από όλες τις μεριές. Κι εγώ αν ήμουν στην θέση σου δεν ξέρω τι θα έκανα. Δεν επιτρέπεται μετά από τόσες διαβεβαιώσεις να βρουν καμμία δικαιολογία. Ένα Συγνώμη έστω και μία αποζημίωση το λιγότερο.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

αποκλείεται να είναι έτσι όπως τα λες,μάλλον έκανε κύκλο το αεροπλάνο ξανά μπήκε Ελλάδα σε χρεωσε το 1.2 και βγήκε πάλι . ..χαχα φαντάσου πόσα έχει κλέψει από αυτούς που δεν ασχολούνται με αυτά,μιλάμε για Ελλάδα πάντα

είδες ο πρώτος τι ρώτησε? ο νοων νοειτω!!! έχει και άλλους ...... προσπαθώντας να ρίξει την ευθύνη σε σένα

εγώ πάντως είχα κάνει καταγγελία αλλά τίποτα δεν τα κατάφερα,ούτε με το 0.30 αλλά ούτε και με το 1.70 χρέωση

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Οταν κάνεις ανανέωση με 6 € σου ανανεώνει και την σύνδεση για ενα χρόνο?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...