Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Pavlitakis ρίξε μία ματιά να μου πεις μία γνώμη....

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Pavlitakis ρίξε μία ματιά να μου πεις μία γνώμη....

 

Αυτό που βλέπω είναι το 41 attenuation dl. Με μέγιστο το 60 είσαι αρκετά μακριά (όχι πολύ) απ το DSLAM. Αυτό δεν αλλάζει. Η εξασθένηση του σήματος χειροτερεύει με το χαμήλωμα του snr. To snr βάσει πρωτοκόλλου κυμαίνεται στο 6-12. 6 είναι το ελάχιστο αποδεκτό. Μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις για να κλειδώσει σε χαμηλότερες τιμές snr και περισσότερα Mbps, αλλά στο τέλος της σελίδας τα "λαθη" θα πολ/στουν πολύ. Σημαίνει ότι τα πακέτα θα τα ξανακατεβαζεις πολλές φορές.

Αυτό που θα πρότεινα είναι να δώσουν ακόμη περισσότερη ισχύ (κατ εξαιρεση) στο σήμα τους, αφού το δικό σου ανέβασμα είναι σωστό και χωρίς λάθη και να ξανακαθαρισουν τη γραμμή. Αλλά και πάλι με μικρή αλλαγή.

Πάντως φαίνεται ότι είσαι πάνω από 3 χιλιόμετρα μακριά.

Βεβαιώσου μόνο αν τα φίλτρα στα τηλέφωνα είναι σωστά. Αποσυνδεσε ότι ενσυρματη/ασύρματη συσκευή έχεις και αν είναι δυνατόν να συνδέσεις το ρουτερ στην πρώτη μπριζα. Να δούμε τι αλλαγές θα έχουμε.

Οι τιμές πάντως είναι κλασικές σε μακρινές περιοχές. Αν και βλέπω πάντως μια μικρή ανωμαλία μεταξύ snr kai attenuation. Συνήθως ανεβαίνουν στα όρια και τα δύο αλλά φαίνεται ότι όντως έχουν ανεβάσει ισχύ αλλά όχι όσο μπορούσαν. . Παίρνει κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες αν τα φίλτρα είναι σωστά; τι έχω στην πρώτη μπριζα καλώδιο και μετα ένας διαχωριστης, στην μια θέση το ρουτερ στην άλλη το τηλέφωνο.Μπορεί να έχω κάνει λάθος; πάντως το βράδυ που θα είμαι σπίτι θα το συνδέσω απευθείας και θα σου ποσταρω τα στοιχεία

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

pavlitakis παραθέτω ξανά

 

1.pdf συνδεδεμένο με τον διαχωριστή

2.pdf απευθειας το καλώδιο από την 1η πρίζα στο ρούτερ

 

περιμένω την άποψη σου

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

pavlitakis παραθέτω ξανά

 

1.pdf συνδεδεμένο με τον διαχωριστή

2.pdf απευθειας το καλώδιο από την 1η πρίζα στο ρούτερ

 

περιμένω την άποψη σου

 

Δεν υπάρχει διαφορά....σίγουρα είχες αποσυνδέσει όλα τα τηλέφωνα απο το κλυκλωμα?

Μόνο το ρουτερ στο σπίτι.

Αν ναι άστο...δεν μπορείς να κάνεις τπτ πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διαφορά....σίγουρα είχες αποσυνδέσει όλα τα τηλέφωνα απο το κλυκλωμα?

Μόνο το ρουτερ στο σπίτι.

Αν ναι άστο...δεν μπορείς να κάνεις τπτ πλέον.

 

ναι όλα τα έχω αποσυνδέσει, εξάλλου μία τηλ συσκευή έχω η οποία είναι και αυτή στην 1η πρίζα όπως σου έχω πει. Λες αλλάζοντας την πρίζα να κάνω κάτι ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ναι όλα τα έχω αποσυνδέσει, εξάλλου μία τηλ συσκευή έχω η οποία είναι και αυτή στην 1η πρίζα όπως σου έχω πει. Λες αλλάζοντας την πρίζα να κάνω κάτι ?

 

Οχι...απ τη στιγμή που τα έβγαλες όλα, τώρα χρειάζεσαι άλλα κόλπα που δεν μπορεις να τα κάνεις εσύ. Αν πέσει στα χέρια σου κανένα άλλο μοντεμ, δοκιμασε το και ανάφερε αποτελέσματα.

Θα γυρίσω αθήνα τέλος Νοέμβρη....αν ακόμα είσαι τα ιδια θα σε φτιάξω. Μέχρι τότε απόλαυσε την ταχύτητα που έχεις....μια ιδέα είναι όλα.:)

Link to comment
Share on other sites

Οχι...απ τη στιγμή που τα έβγαλες όλα, τώρα χρειάζεσαι άλλα κόλπα που δεν μπορεις να τα κάνεις εσύ. Αν πέσει στα χέρια σου κανένα άλλο μοντεμ, δοκιμασε το και ανάφερε αποτελέσματα.

Θα γυρίσω αθήνα τέλος Νοέμβρη....αν ακόμα είσαι τα ιδια θα σε φτιάξω. Μέχρι τότε απόλαυσε την ταχύτητα που έχεις....μια ιδέα είναι όλα.:)

 

αμάν ρε Παύλο τώρα φεύγεις ? Πάνω στην κρίσιμη στιγμή ?????:):):):)

με ένα zte που είχα από την wind προ διόρθωσης ήμουν πιο κάτω, λες να το ξαναβάλω τώρα επάνω ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

αμάν ρε Παύλο τώρα φεύγεις ? Πάνω στην κρίσιμη στιγμή ?????:):):):)

με ένα zte που είχα από την wind προ διόρθωσης ήμουν πιο κάτω, λες να το ξαναβάλω τώρα επάνω ?

 

Δοκίμασε και κανα άλλο φίλτρο...όσα πιο πολλά δοκιμάσεις μπορεί να δεις ΜΙΚΡΗ διαφορά. Προσπάθησε να το ξεπεράσεις....

Ειμαι Ρόδο όλο το καλοκαίρι..δεν σ αφησα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και κανα άλλο φίλτρο...όσα πιο πολλά δοκιμάσεις μπορεί να δεις ΜΙΚΡΗ διαφορά. Προσπάθησε να το ξεπεράσεις....

Ειμαι Ρόδο όλο το καλοκαίρι..δεν σ αφησα:lol:

ποιο καλοκαιρι ρε φίλε ? Πάμε νοέμβρη σε λίγο λέμε ? Το πήρες χαμπάρι :):):):)?

ένα τετοιο έχω επάνω όπως στο συνημένο...απορία......αφού και χωρίς αυτό έχω ίδια ταχύτητα γιατί με άλλο μπορεί να ανέβω σε ταχύτητα ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ποιο καλοκαιρι ρε φίλε ? Πάμε νοέμβρη σε λίγο λέμε ? Το πήρες χαμπάρι :):):):)?

ένα τετοιο έχω επάνω όπως στο συνημένο...απορία......αφού και χωρίς αυτό έχω ίδια ταχύτητα γιατί με άλλο μπορεί να ανέβω σε ταχύτητα ?

 

Διάβασε λίγο για το adsl.

Έχει κανάλια σαν σταθμούς ραδιοφώνου. Τα φίλτρα κόβουν κάποιους '' σταθμούς'' και αφήνουν άλλους.

Κόβουν τις παρεμβολές. Καλή ποιότητα φίλτρων σημαίνει καθαρότερη γραμμή.

Αλλάζοντας μόντεμ και φίλτρα, μπορεί τυχαία να πετύχεις καποιο συνδυασμό καλό. Έχεις κανένα γνωστό γείτονα να δεις τι ταχύτητα έχει αυτός; μπορεί ναι φταίει το δίκτυο του οτε.

Link to comment
Share on other sites

το οτι υπαρχει πιθανοτητα οντως το παιδι να ειναι ευχαριστημενο δεν περνα απο το μυαλο σας?

Κι εγω δεν ειχα καλη εικονα για την εν λογω εταιρεια,οταν ακομα ηταν τελλας.

2 συγγενικα μου προσωπα ωστοσο ειναι απο τοτε συνδρομητες της και εχουν μεινει περα για περα ευχαριστημενοι

 

Μπα, αυτό το αποκλείουμε γιατί ως γνωστόν στην Ελλάδα ισχύει το "εμένα άκου". Κοινώς η "ξερολιά" πάει σύννεφο.

 

Για όσους έχουν ανοιχτά αυτιά πάντως, να συμπληρώσω και εγώ πως με τη Wind δεν είχα ποτέ το παραμικρό θέμα. Για αυτό και τη συστήνω ως εταιρία - ανεξάρτητα των πολύ χαμηλών χρεώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που κοροϊδεύει τον μέσο συνδρομητή η wind είναι στις χρεώσεις που βάζει τον 2ο χρόνο που σου πάει ο λογαριασμος στα 34 ευρώ τον μήνα και πρέπει να είσαι ψιλιασμένος και να κάνεις αιτήσεις σε άλλους κλπ κλπ και τέχα γύρευε.
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που κοροϊδεύει τον μέσο συνδρομητή η wind είναι στις χρεώσεις που βάζει τον 2ο χρόνο που σου πάει ο λογαριασμος στα 34 ευρώ τον μήνα και πρέπει να είσαι ψιλιασμένος και να κάνεις αιτήσεις σε άλλους κλπ κλπ και τέχα γύρευε.

 

Πιστεύω πως το καλύτερο πακέτo είναι το DoublePlayS.

 

To DoublePlayM συμφέρει μόνο εάν κάνει κάποιος πολλές αστικές & υπεραστικές κλήσεις...;)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

και εμένα για ένα χρόνο μου είπαν, έκενα τελικά και την άιτηση, αύριο θα μου στείλουν την sim με τα 120΄ και εντυπώσεις όταν συνδεθεί η γραμμή σε καμια 20ριά μέρες υποθέτω.

 

Τελικά συνδέθηκε χθές, ακριβώς στην ημερομηνία που είχαν πει.Η μεταφορά απο το ένα δίκτυο στο άλλο έγινε αναίμακτα χωρίς διακοπές ή προβλήματα στην τηλεφωνία ή το internet. Και ενώ στο internet όλα φαίνονται εντάξει και με καλύτερες επιδόσεις απ το conexx που είχα,στην τηλεφωνία παρατήρησα σε καποιες κλήσεις το φαινόμενο του αντίλαλου-eco. Πρώτη μέρα βέβαια είναι και καλό είναι να περιμένουμε λίγο.

Μια απορία:

Δοκίμασα μέσα απο τον browser να μπω στη σελίδα του ρούτερ πληκτρολογώντας την διεύθυνση 192.168.1.1 αλλά δεν μπαίνει, γνωρίζει κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνδέθηκε χθές, ακριβώς στην ημερομηνία που είχαν πει.Η μεταφορά απο το ένα δίκτυο στο άλλο έγινε αναίμακτα χωρίς διακοπές ή προβλήματα στην τηλεφωνία ή το internet. Και ενώ στο internet όλα φαίνονται εντάξει και με καλύτερες επιδόσεις απ το conexx που είχα,στην τηλεφωνία παρατήρησα σε καποιες κλήσεις το φαινόμενο του αντίλαλου-eco. Πρώτη μέρα βέβαια είναι και καλό είναι να περιμένουμε λίγο.

Μια απορία:

Δοκίμασα μέσα απο τον browser να μπω στη σελίδα του ρούτερ πληκτρολογώντας την διεύθυνση 192.168.1.1 αλλά δεν μπαίνει, γνωρίζει κανείς τίποτα;

 

254 στο τελος θελει νομιζω

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

254 στο τελος θελει νομιζω

 

Ευχαριστώ, θα το δω το απόγευμα στο σπίτι, απλά νόμιζα ότι ο ρούτερ πάντα είναι ο 1.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα το δω το απόγευμα στο σπίτι, απλά νόμιζα ότι ο ρούτερ πάντα είναι ο 1.

 

Για σιγουρια δες και το manual.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρετε λιγο τα νεα προγραμματα της wind για σταθερη+ιντερνετ!!!! δεν νομιζω πως μειωσαν τις τιμές τους αφήστε που πληρωνεις και το ρουτερ! http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/ Edited by Belschri
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρετε λιγο τα νεα προγραμματα της wind για σταθερη+ιντερνετ!!!! δεν νομιζω πως μειωσαν τις τιμές τους αφήστε που πληρωνεις και το ρουτερ! http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/

 

Ουσιαστικά βλέπω ότι βάλαν στο double play medium και 300' σε κινητά από το σταθερό και δωρο 120' σε F2G και από 19.90 το πήγαν 25...Ε δεν το λες και ασχημα...

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά βλέπω ότι βάλαν στο double play medium και 300' σε κινητά από το σταθερό και δωρο 120' σε F2G και από 19.90 το πήγαν 25...Ε δεν το λες και ασχημα...
Ναι, αλλά για 24 μήνες. Για 12 μήνες 30€ και για 18 μήνες 27€:mad:
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά βλέπω ότι βάλαν στο double play medium και 300' σε κινητά από το σταθερό και δωρο 120' σε F2G και από 19.90 το πήγαν 25...Ε δεν το λες και ασχημα...

 

Πληρώνεις όμως και το ρούτερ; :O

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις όμως και το ρούτερ; :O

 

Ανά έχει κάποιος ρουτερ τι γίνεται? Πρέπει ντε και καλά να πάρει το δικό τους?

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις όμως και το ρούτερ; :O

 

99.9% οχι...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Στην online αίτηση πάντως εαν θες παίρνεις το ρουτερ εαν οχι δεν το παιρνεις! φαουλ να πληρωσεις το ρουτερ και για να θεωρουνται καλες οι τιμες τους πρεπει να κανεις 24 μηνη συνδεση! πανε καλα?? μου θυμιζει τις δήθεν προσφορες που βγαζει η aegean ενα πραγμα! τι να πω!!
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...