Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η wind αρχικά είναι όλο αποσυνδέσεις λόγω του κακού δικτύου που έει και το παραδέχεται και η ίδια η wind . όσο για το δίκτυο sth forthnet κλειδώνεις τα χαμηλότερα pings και margin από οποιαδήποτε άλλο πάροχο και έχεις πολύ υψηλές ταχύτητες . έμενα με έχει βολέψει πολύ η forthnet αυτά τα πλεονεκτήματα που μου δίνει έναντι των άλλων εταιρειών
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ξεκαθεαρισε παντως η wind απο την αρχη οτι το δικτυο της θα παταει στου ΟΤΕ ... δεν εχει δικο της... στην περιοχη μου τουλαχιστον...
Link to comment
Share on other sites

Η wind αρχικά είναι όλο αποσυνδέσεις λόγω του κακού δικτύου που έει και το παραδέχεται και η ίδια η wind . όσο για το δίκτυο sth forthnet κλειδώνεις τα χαμηλότερα pings και margin από οποιαδήποτε άλλο πάροχο και έχεις πολύ υψηλές ταχύτητες . έμενα με έχει βολέψει πολύ η forthnet αυτά τα πλεονεκτήματα που μου δίνει έναντι των άλλων εταιρειών

 

Αυτά που αναφέρεις είναι ράδιο αρβύλα και δεν μπορείς να γενικεύεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κανείς που να έχει wind ίντερνετ στην περιοχή της Κυψέλης στην ευρύτερη περιοχή των δικαστηρίων; Τρέχει καλά; Αντιμετωπίζετε κάπιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αναφέρεις είναι ράδιο αρβύλα και δεν μπορείς να γενικεύεις.

Στη forthnet μπορείς να κλειδώσεις κατώτερο Margin στο 6 ενώ στη wind αν θυμάμαι καλά είναι στο 9 . όσο πιο χαμηλό margin έχεις τόσο πιο γρήγορα πάει το ιντερνετ . Αυτά προς ενημέρωση για να μαθαίνει ο κόσμος ......

Link to comment
Share on other sites

Στη forthnet μπορείς να κλειδώσεις κατώτερο Margin στο 6 ενώ στη wind αν θυμάμαι καλά είναι στο 9 . όσο πιο χαμηλό margin έχεις τόσο πιο γρήγορα πάει το ιντερνετ . Αυτά προς ενημέρωση για να μαθαίνει ο κόσμος ......

 

Δεν θυμάσαι καλά, γιατί το που θα κλειδώνει ένα μόντεμ εξαρτάται από την μαρκα/firmware.

Και βέβαια απαιτεί γνώσεις από τον χρήστη. Αν δε, κατεβάσεις κάτω από το 6 το snr, μπορεί να φαίνεται ότι αυξήθηκε η ταχύτητα αλλά στην πράξη αυξάνονται τα χαμένα πακέτα που πρέπει να ξανασταλουν.

Δεν θέλω να στο χαλάσω αλλά η ποιότητα του χαλκού /συνδέσεων και η απόσταση από το DSLAM είναι το Α και το ωμέγα στη σύνδεση. Και αφορά κυρίως τον κάθε χρήστη ατομικά σχεδόν.

Κάτι σαν τυχη/ατυχία.

Κι αυτό προς ενημέρωση για να μαθαίνει ο κόσμος. Κι εμείς κόσμος είμαστε, μην το ξεχνάμε.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάσαι καλά, γιατί το που θα κλειδώνει ένα μόντεμ εξαρτάται από την μαρκα/firmware.

Και βέβαια απαιτεί γνώσεις από τον χρήστη. Αν δε, κατεβάσεις κάτω από το 6 το snr, μπορεί να φαίνεται ότι αυξήθηκε η ταχύτητα αλλά στην πράξη αυξάνονται τα χαμένα πακέτα που πρέπει να ξανασταλουν.

Δεν θέλω να στο χαλάσω αλλά η ποιότητα του χαλκού /συνδέσεων και η απόσταση από το DSLAM είναι το Α και το ωμέγα στη σύνδεση. Και αφορά κυρίως τον κάθε χρήστη ατομικά σχεδόν.

Κάτι σαν τυχη/ατυχία.

Κι αυτό προς ενημέρωση για να μαθαίνει ο κόσμος. Κι εμείς κόσμος είμαστε, μην το ξεχνάμε.

 

Στην Wind δεν χρειάζεσαι κανέναν εξοπλισμό για να κάνεις το snr στο 6 επίσημα.

Ένα τηλέφωνο στο τεχνικό τμήμα αρκεί.

 

Τώρα αν κάποιος έχει όρεξη να πειραματιστεί, αγοράζει ένα καλό ρουτερ και μπορεί να το ρίξει δοκιμαστικά και πιο κάτω.

Προσωπικά δούλευα την γραμμή μου στο 2 και έπαιζε μια χαρά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδιά με τα παρακάτω στατιστικά από το modem πως το βλέπουμε το θέμα ταχύτητας στη wind ή δεν το βλέπουμε?:p

τώρα είμαι με connex και το καφάο στο 1.5 χλμ

 

http://i1146.photobucket.com/albums/o527/claireth78/2013-11-19-22-11-51.png

 

http://i1146.photobucket.com/albums/o527/claireth78/2013-11-19-22-17-09.png

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο όριο ταχύτητας μιλάς (που δεν υπάρχει στην wind) όταν είσαι με 50+ Attenuation;

Είσαι πολύ μακριά από το κέντρο και για αυτό έχει χάλια ταχύτητα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο όριο ταχύτητας μιλάς (που δεν υπάρχει στην wind) όταν είσαι με 50+ Attenuation;

Είσαι πολύ μακριά από το κέντρο και για αυτό έχει χάλια ταχύτητα.

 

το ψάχνω το θέμα...

σε ταχύτητα μέχρι και πριν 1 μήνα ήμουν στο 6.5/7 και με κλείδωσαν την προηγούμενη εβδομάδα στο 4!!

Μένω Πλάκα Κερατέας και το κέντρο απέχει 10χλμ!!

Επειδή είμαι σε φάση που δεν ξέρω τι να κάνω,να αλλάξω πάροχο να μην αλλάξω??τώρα στον Οτε θα πληρώνουμε 24€ για την ταχύτητα που βλέπεις με 300' προς σταθερά και 60' προς κινητά..

Εχω μιλήσει και με wind (θα πάρω σβάρνα και τους υπόλοιπους) και μου είπαν ότι θα πιάνω σε ταχύτητα ότι έπιανα πριν!!

ο χρόνος ομιλίας δεν με νοιάζει...αλλά τώρα,εδω και 2 εβδομάδες το ίντερνετ σέρνεται τραγικά,καμία σχέση με πριν :(

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Φιλος με τετοιο attenuation εκει που εσαι θα μεινεις οτι εταιρια και να βαλεις. Εγω εχω 37 καιεχω wind κλειδωνω στα 7mbit
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Φιλος με τετοιο attenuation εκει που εσαι θα μεινεις οτι εταιρια και να βαλεις. Εγω εχω 37 καιεχω wind κλειδωνω στα 7mbit

 

:(

πολύ ωραία...τώρα μου'κανες τη καρδιά περιβόλι!!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

:(

πολύ ωραία...τώρα μου'κανες τη καρδιά περιβόλι!!

 

Ζήτησε να σου δώσουν φτηνότερο πακέτο ή έκπτωση. Τα 24 είναι όνειρο για σένα, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησε να σου δώσουν φτηνότερο πακέτο ή έκπτωση. Τα 24 είναι όνειρο για σένα, δυστυχώς.

γύρισες από την Ρόδο ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησε να σου δώσουν φτηνότερο πακέτο ή έκπτωση. Τα 24 είναι όνειρο για σένα, δυστυχώς.

 

Κατι τετοιο θα μαλλον...24??χαχαχαχ και το 7 που ειχα μια χαρα ηταν,οποτε θα πρεπει να γυρισω στην 4αρα και μετα ουτε 4 δεν θα πιανει...

Παντως με αλλο modem που εβαλα (netgear) μου εβγαλε μικροτερο attenuation (39) και μεγαλυτερο Snr (11),τι στο καλο?

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Στη forthnet μπορείς να κλειδώσεις κατώτερο Margin στο 6 ενώ στη wind αν θυμάμαι καλά είναι στο 9 . όσο πιο χαμηλό margin έχεις τόσο πιο γρήγορα πάει το ιντερνετ . Αυτά προς ενημέρωση για να μαθαίνει ο κόσμος ......

 

Αυτα με τα τεχνικά όπως το margin κ. λ. π. υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός να δούμε και να συγκρίνω τα δικά μου;

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο θα μαλλον...24??χαχαχαχ και το 7 που ειχα μια χαρα ηταν,οποτε θα πρεπει να γυρισω στην 4αρα και μετα ουτε 4 δεν θα πιανει...

Παντως με αλλο modem που εβαλα (netgear) μου εβγαλε μικροτερο attenuation (39) και μεγαλυτερο Snr (11),τι στο καλο?

 

Βάλε αυτό το μόντεμ. Σαφώς υπάρχουν διαφορές από μια συσκευή σε μια άλλη. Ζήτησε να σου ανεβάσουν την ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Oποιος θελει μπορει να ζητησει να του κατεβασουν το snr στο 6 αλλα και να παει σε fastpath. Στο πρωτο ισως το παιξουν λιγο ζορικοι αλλα θα το κανουν. Το δευτερο το κανουν χωρις πολλα πολλα.

Παντως μετα απο τις αποτυχιες που λεγονταν forthnet και On ειναι η μονη εταιρια που μου διατηρησε σταθερη την ταχυτητα εδω και 3 χρονια ενω οι αλλοι την εριχναν μετα την συμπληρωση του χρονου (αν δεν ειχαν και αυτες τις βλακειες οταν πρεπει να ανανεωθει το συμβολαιο θα ηταν εξαιρετικα)

Link to comment
Share on other sites

Oποιος θελει μπορει να ζητησει να του κατεβασουν το snr στο 6 αλλα και να παει σε fastpath. Στο πρωτο ισως το παιξουν λιγο ζορικοι αλλα θα το κανουν. Το δευτερο το κανουν χωρις πολλα πολλα.

Παντως μετα απο τις αποτυχιες που λεγονταν forthnet και On ειναι η μονη εταιρια που μου διατηρησε σταθερη την ταχυτητα εδω και 3 χρονια ενω οι αλλοι την εριχναν μετα την συμπληρωση του χρονου (αν δεν ειχαν και αυτες τις βλακειες οταν πρεπει να ανανεωθει το συμβολαιο θα ηταν εξαιρετικα)

 

Μόνο η forthnet δίνει τη δυνατότητα να ρίξεις το snr στο 6 . Η wind σου δίνει τη δυνατότητα μέχρι 9 .

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η forthnet δίνει τη δυνατότητα να ρίξεις το snr στο 6 . Η wind σου δίνει τη δυνατότητα μέχρι 9 .

 

Κανεις λαθος.

Το εχω ζητησει και εχει γινει και ξερω και αλλα ατομα που το εχουν κανει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος.

Το εχω ζητησει και εχει γινει και ξερω και αλλα ατομα που το εχουν κανει.

 

ok κάνω λάθος :lol: και αμα σου ρίξουν το margin κάτω από 9 στη wind σφύρα μου κλέφτικα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ok κάνω λάθος :lol: και αμα σου ρίξουν το margin κάτω από 9 στη wind σφύρα μου κλέφτικα :lol::lol::lol:

 

σφυρίζω κλέφτικα στο 2463 ποστ μου φίλε :lol::lol:

δες και εσύ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

http://www.wind.gr/gr/wind-broadband-mobile-sec/?gclid=CKXb2sW4irsCFW_JtAodoioAPQ

Σκεφτομαι να κανω αιτηση για το παραπανω προγραμμα.

Τωρα ειμαι οτε με 2αρα.

Θα ηθελα τη γνωμη σας.

Πρεπει να προσεξω κατι;

Οι ψηφιακες ευκολιες, π.χ. αναγνωριση κλησης, παρεχονται δωρεαν ή με χρεωση;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

http://www.wind.gr/gr/wind-broadband-mobile-sec/?gclid=CKXb2sW4irsCFW_JtAodoioAPQ

Σκεφτομαι να κανω αιτηση για το παραπανω προγραμμα.

Τωρα ειμαι οτε με 2αρα.

Θα ηθελα τη γνωμη σας.

Πρεπει να προσεξω κατι;

Οι ψηφιακες ευκολιες, π.χ. αναγνωριση κλησης, παρεχονται δωρεαν ή με χρεωση;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Ρώτησε για τη χρέωση φορητοτητας και αν σου χρεώνουν εξοπλισμό.

Αν μπορείς να μοιραστείς τη γραμμή με κάποιον φίλο να μοιραστείτε το κόστος.

Αν βάλετε voip δεν χρειάζεται το πακετο με την ομιλία.

Link to comment
Share on other sites

http://www.wind.gr/gr/wind-broadband-mobile-sec/?gclid=CKXb2sW4irsCFW_JtAodoioAPQ

Σκεφτομαι να κανω αιτηση για το παραπανω προγραμμα.

Τωρα ειμαι οτε με 2αρα.

Θα ηθελα τη γνωμη σας.

Πρεπει να προσεξω κατι;

Οι ψηφιακες ευκολιες, π.χ. αναγνωριση κλησης, παρεχονται δωρεαν ή με χρεωση;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Όχι ψηφιακές ευκολίες είναι δωρεάν. Αν μεταφέρεις τον ήδη υπάρχοντα αριθμό σου το τέλος είναι 34.90.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...