Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

δυστυχώς 3 μήνες μετά από ενεργοποίηση Wind one M (κινητό, σταθερό + ίντερνετ μαζί) μου προέκυψε μετακόμιση.

Μου ζητάνε όμως 72 ευρώ για κόστος νέας γραμμής, κάτι το οποίο φαντάζει λογικό, όμως εγώ λόγω προσφοράς δεν είχα πληρώσει ούτε ευρώ για τη φορητότητα όταν έκανα το συμβόλαιο.

Απ ό,τι διαβάζω σε συγκεκριμένη παράγραφο του συμβολαίου το κόστος αποσύνδεσης πριν κλείσω 12 μήνες είναι 50 ευρώ.

Απ ό,τι φαίνεται δηλαδή με συμφέρει να φύγω και να πάω σε άλλη εταιρία αν τύχω ξανά σε μηδενικά τέλη λόγω φορητότητας. Λέτε τελικά να δοκιμάσω να κάνω αίτηση σε άλλη εταιρία μήπως τελικά από τη Wind μου χαρίσουν τα τέλη για τη μετακόμιση;

Τι γνώμη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

δυστυχώς 3 μήνες μετά από ενεργοποίηση Wind one M (κινητό, σταθερό + ίντερνετ μαζί) μου προέκυψε μετακόμιση.

Μου ζητάνε όμως 72 ευρώ για κόστος νέας γραμμής, κάτι το οποίο φαντάζει λογικό, όμως εγώ λόγω προσφοράς δεν είχα πληρώσει ούτε ευρώ για τη φορητότητα όταν έκανα το συμβόλαιο.

Απ ό,τι διαβάζω σε συγκεκριμένη παράγραφο του συμβολαίου το κόστος αποσύνδεσης πριν κλείσω 12 μήνες είναι 50 ευρώ.

Απ ό,τι φαίνεται δηλαδή με συμφέρει να φύγω και να πάω σε άλλη εταιρία αν τύχω ξανά σε μηδενικά τέλη λόγω φορητότητας. Λέτε τελικά να δοκιμάσω να κάνω αίτηση σε άλλη εταιρία μήπως τελικά από τη Wind μου χαρίσουν τα τέλη για τη μετακόμιση;

Τι γνώμη έχετε;

 

Τα 50€ είναι αν σπάσεις το ONE M που έχεις πριν το 12μηνο. Αν διακόψεις το σταθερό, και πρόκειται για νέα σύνδεση πριν 12μηνο είναι αρκετά μεγάλο το αναπόσβεστο κανά 200€ το αναφέρει στο συμβόλαιο του σταθερού σου.

 

Μονόδρομος δυστυχώς ή ευτυχώς η μετακόμιση. Σκέψου να είχες πληρώσει και 36€ τέλη φορητότητας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Στις 4 Ιουνίου αφήνω το σπίτι που νοικιάζω και θέλω να κάνω διακοπή της γραμμής σταθερής και ίντερνετ που έχω. Πήγα σε κατάστημα γουιντ χθες να το κάνω γιατί από ότι ήξερα η διακοπή μπορεί να πάρει και ένα μήνα. Στο κατάστημα μου είπαν να πάω 3 Ιουνίου για να μου το διακόψουν εκείνη την ώρα. Ισχύει αυτό ή μου το είπαν για άλλο λόγο;
Link to comment
Share on other sites

Τα 50€ είναι αν σπάσεις το ONE M που έχεις πριν το 12μηνο. Αν διακόψεις το σταθερό, και πρόκειται για νέα σύνδεση πριν 12μηνο είναι αρκετά μεγάλο το αναπόσβεστο κανά 200€ το αναφέρει στο συμβόλαιο του σταθερού σου.

 

Σπάζοντας το one M δεν σημαίνει ότι πλέον δεν έχω ούτε σταθερό ούτε κινητό στη Wind;

Το άλλο που γράφεις για τα 200 δεν το καταλαβαίνω.

Να πω την αλήθεια δεν με νοιάζει καν αν αλλάξει εντελώς ο αριθμός του σταθερού μου.

Βοήθησέ με λίγο γιατί έχω μπερδευτεί.

Δεν παίζει δλδ το ενδεχόμενο να βρω εταιρία που να μου κάνει δώρο τα τέλη φορητότητας ώστε να πληρώσω μόνο τα 50;

Link to comment
Share on other sites

Ποιό 200άρι βρε παιδιά;;;

Μπορείς να σπάσεις ένα wind one με 2 τρόπους:

1. Κατάργηση ή φορητότητα μία εκ των δύο γραμμών σταθερής/κινητής σε άλλο δίκτυο

2. Κατάργηση και των 2.

 

Και στις 2 περιπτώσεις πληρώσεις το 50άρι και ότι επιδότηση/έκπτωση έχει η κινητή σου ως δέσμευση. Αν μεταφέρεις/καταργήσεις το συμβόλαιο κινητής και κοπεί το One τότε το σταθερό μεταφέρεται στο πρόγραμμα με χρονοχρέωση των κλήσεων οπότε εκεί πρέπει να πας την ίδια μέρα να κάνεις αλλαγή πακέτου αλλιώς την έβαψες.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Σπάζοντας το one M δεν σημαίνει ότι πλέον δεν έχω ούτε σταθερό ούτε κινητό στη Wind;

Το άλλο που γράφεις για τα 200 δεν το καταλαβαίνω.

Να πω την αλήθεια δεν με νοιάζει καν αν αλλάξει εντελώς ο αριθμός του σταθερού μου.

Βοήθησέ με λίγο γιατί έχω μπερδευτεί.

Δεν παίζει δλδ το ενδεχόμενο να βρω εταιρία που να μου κάνει δώρο τα τέλη φορητότητας ώστε να πληρώσω μόνο τα 50;

 

Ποιό 200άρι βρε παιδιά;;;

Μπορείς να σπάσεις ένα wind one με 2 τρόπους:

1. Κατάργηση ή φορητότητα μία εκ των δύο γραμμών σταθερής/κινητής σε άλλο δίκτυο

2. Κατάργηση και των 2.

 

Και στις 2 περιπτώσεις πληρώσεις το 50άρι και ότι επιδότηση/έκπτωση έχει η κινητή σου ως δέσμευση. Αν μεταφέρεις/καταργήσεις το συμβόλαιο κινητής και κοπεί το One τότε το σταθερό μεταφέρεται στο πρόγραμμα με χρονοχρέωση των κλήσεων οπότε εκεί πρέπει να πας την ίδια μέρα να κάνεις αλλαγή πακέτου αλλιώς την έβαψες.

 

Αν σπάσεις το ONE πριν το 12μηνο πληρώνεις 50€ μόνο για το σπάσιμο. Μετά όπως σωστά αναφέρει @Panagioths το σταθερό θα πρέπει να μπει σε κάποιο εμπορικό πακέτο π.χ Double Play Small. Αν ακυρώσεις το σταθερό (το οποίο έχει έρθει στη WIND 1-2 μήνες) πληρώνεις ποινή που την αναγράφει., το λέω ξανά περίπου 200€. Διαφορετικά κρατάς το σταθερό στη WIND και κάνεις τη μετακόμιση.

 

Πάρε καλύτερα το 13800 γιατί θα ακούσεις πολλές γνώμες από εδώ! Για μένα προχώρα σε μετακόμιση. Πάρε την εξυπηρέτηση γιατί για να γίνει μετακομιση πρέπει πρώτα να "σπάσεις" κι είναι πιθανό στον πρώτο λογαριασμό να σου βγάλει χρέωση 50€ ώστε να ζητήσεις να πιστωθούν, μόλις έρθει ο πρώτος λογαριασμός με τα +72€ της μετακόμισης.

 

Το καλύτερο είναι να πας από το κατάστημα που έκανες το ONE να το αναλάβουν αυτοί... Είναι ψιλό περίεργη η διαδικασία!

Ισχύουν 100% ό,τι σου λέω παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Ποιό 200άρι βρε παιδιά;;;

Μπορείς να σπάσεις ένα wind one με 2 τρόπους:

1. Κατάργηση ή φορητότητα μία εκ των δύο γραμμών σταθερής/κινητής σε άλλο δίκτυο

2. Κατάργηση και των 2.

 

Και στις 2 περιπτώσεις πληρώσεις το 50άρι και ότι επιδότηση/έκπτωση έχει η κινητή σου ως δέσμευση. Αν μεταφέρεις/καταργήσεις το συμβόλαιο κινητής και κοπεί το One τότε το σταθερό μεταφέρεται στο πρόγραμμα με χρονοχρέωση των κλήσεων οπότε εκεί πρέπει να πας την ίδια μέρα να κάνεις αλλαγή πακέτου αλλιώς την έβαψες.

 

Δηλαδή έστω ότι κάνω αίτηση για φορητότητα κινητού και σταθερού σε Vodafone κ Ηol. Από κει και πέρα τι σημαίνει να πάω την ίδια μέρα γιατί μεταφέρεται στο πρόγραμμα με χρονοχρέωση; Αφού υπογράφω για συγκεκριμένους όρους.

Επίσης άλλη σκέψη είναι να μεταφέρω μόνο το σταθερό σε άλλη εταιρία, οπότε πάλι πληρώνω τα 50, σωστά;

Όταν πήρα στο τηλέφωνο τη Wind, ο ένας υπάλληλος μου είπε για 159 ευρώ και ο άλλος για 50. Βάση συμβολαίου εγώ καταλαβαίνω για 50.

Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που κάνω αίτηση φορητότητας και πληρώνω τα 50 που είναι το σπάσιμο του συμβολαίου δεν έχω την άνεση να πάω όπου θέλω χωρίς έξτρα χρεώσεις;

 

Όλα αυτά με κρυφή ελπίδα αφού δουν την αίτηση φορητότητας να μου κάνουν δώρο απ τη wind τα 72 αλλά μάλλον ζητάω πολλά εε;;; :D

Edited by tashauna
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 ρήτρες στο ONE. Αν κάνεις σπάσιμο του ONE πριν το 12μηνο πληρώνεις 50€

 

Το κινητό αν μετά το σπάσιμο το ακυρώσεις-μεταφέρεις σε άλλη εταιρία πληρώνεις το αναπόσβεστο ποσό επιδότησης που είχες εκμεταλλευτεί ως πίστωση.

 

Το σταθερό αν μετά το σπάσιμο το ακυρώσεις-μεταφέρεις σε άλλη εταιρία πληρώνεις 160€ (χωρίς ΦΠΑ) δηλ. περίπου 200€ ανάλογα το μήνα που ενεργοποιήθηκε στη WIND

 

Αν εσύ θέλεις να φύγεις τώρα και τα 2 νούμερα σε άλη εταιρία θα πληρώσεις 50€ (σπάσιμο) + 160€ (σταθερό) + x (αναπόσβεστο ποσό κινητού)

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό δεν είχα επιδότηση ούτε έκπτωση τίποτα.

Όσο για το σταθερό, έχω χτενίσει το συμβόλαιο που έχω υπογράψει αλλά αυτό για τα 160 ευρώ δλδ 200 δεν το έχω βρει πουθενά.

Εδώ τους προκάλεσα να μου πουν σε ποια παράγραφο του συμβολαίου βρίσκεται και δεν μου λέγανε. Ενώ αυτό για τα 50 το είχα βρει.

Το θέμα είναι ότι δεν βγάζω άκρη ούτε με τους ίδιους γιατί ούτε εκείνοι μου απαντούν στηριζόμενοι σε κάτι γραπτό.

Ευχαριστώ όπως και να χει :)

Link to comment
Share on other sites

@tashauna

μην το συζητάς! να σου βρούμε κάποια λύση ψάχνουμε, γιατί από την εξυπηρέτηση παίζει ρόλο σε τι υπάλληλο θα πέσεις (αν και το 13800 έχει ειδικό τμήμα που εξυπηρετεί τα ONE κι όσες φορές έχω πάρει είναι ψιλό τσακάλια)

 

Για το σταθερό σκέψου, αν είχες κάνει έστω μόνο το σταθερό ισχύουν τα ίδια πράγματα αν κόψεις πριν τους 12 μηνες. Δεν ξέρω αν το αναγράφει το συμβόλαιο που έχεις τώρα σαν ONE, αλλά μετά το σπάσιμο θα έχεις 2 διαφορετικά συμβόλαια (για σταθερό + κινητό) οπότε το συμβόλαιο του σταθερού το γράφει ξεκάθαρα. Μια άλλη λύση είναι να πας από κατάστημα και να δούνε τι ακριώς ποσό θα εμφανίσει αν κάνουν ακύρωση τώρα.

 

Για να μην σε κουράζουμε, κάνε το αίτημα φορήτότητας, αλλά προσωπικά πιστεύω πολύ δύσκολα θα πάρεις δώρο τα τέλης μετακόμισης εξ ολοκλήρου, δύσκολα θα σου κάνουν έστω μια έκπτωση στα τέλη, γιατί ξέρουν πως αν προχωρήσεις τη φορητότητα θα σου ζητηθεί να πληρώσεις αρκετά χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το αναγράφει το συμβόλαιο που έχεις τώρα σαν ONE, αλλά μετά το σπάσιμο θα έχεις 2 διαφορετικά συμβόλαια (για σταθερό + κινητό) οπότε το συμβόλαιο του σταθερού το γράφει ξεκάθαρα. Μια άλλη λύση είναι να πας από κατάστημα και να δούνε τι ακριώς ποσό θα εμφανίσει αν κάνουν ακύρωση τώρα.

 

Για να μην σε κουράζουμε, κάνε το αίτημα φορήτότητας, αλλά προσωπικά πιστεύω πολύ δύσκολα θα πάρεις δώρο τα τέλης μετακόμισης εξ ολοκλήρου, δύσκολα θα σου κάνουν έστω μια έκπτωση στα τέλη, γιατί ξέρουν πως αν προχωρήσεις τη φορητότητα θα σου ζητηθεί να πληρώσεις αρκετά χρήματα...

 

Ποιο συμβόλαιο; Η υπογραφή μου είναι μόνο στο ONE, άρα από πού κι ως πού εγώ αποδέχομαι ένα άλλο συμβόλαιο και πληρώνω σύμφωνα με αυτό;;

Είναι μπλέξιμο, ούτε στο μαγαζί ήταν εξυπηρετικοί, γενικά δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένη από την όλη τους συμπεριφορά.

Τώρα αν προτιμούν να πληρώσω ένα ποσό και να με χάσουν και μαζί με μένα και το 40άρι κ βάλε το μήνα πρόβλημά τους :)

Ήδη η Hol και η Vodafone έχουν καλύτερο πακέτο για τα ίδια σχεδόν που έχω με 3 ευρώ το μήνα λιγότερα.

Ευχαριστώ κ πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μετά από αρκετά χρόνια αποφάσισα να φύγω από τον ΟΤΕ και τα 2mbps και να επιλέξω wind 24αρα,δεν ξέρω αν τα παρακάτω στοιχεία βοηθήσουν αλλά θα τα δώσω και ότι γίνει..

 

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 14,5 / 28,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 25,5 / 24,5

 

Μένω Πετρούπολη και γενικά με τον ΟΤΕ δεν είχα ποτέ θέμα,η γραμμή πέφτει πολύ σπάνια 1-2 φορές τον χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μετά από αρκετά χρόνια αποφάσισα να φύγω από τον ΟΤΕ και τα 2mbps και να επιλέξω wind 24αρα,δεν ξέρω αν τα παρακάτω στοιχεία βοηθήσουν αλλά θα τα δώσω και ότι γίνει..

 

Output Power (Up/Down) [dBm]:12,0 / 17,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]:14,5 / 28,5

SN Margin (Up/Down) [dB]:25,5 / 24,5

 

Μένω Πετρούπολη και γενικά με τον ΟΤΕ δεν είχα ποτέ θέμα,η γραμμή πέφτει πολύ σπάνια 1-2 φορές τον χρόνο..

 

Τα στοιχεια σου ειναι ενταξει.

Οι γραμμες πεφτουν πολυ συχνα λογω ρυθμισεων, συντηρησης κ.α. αλλα σηκωνονται και δεν το καταλαβαινουμε στη πραξη.

Παντως θα δεις μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα μονο αν κατεβαζεις μεγαλα αρχεια...ταινιες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση,με τον Οτε πάντως ταινίες κατέβαζα με 200-210 kB/s,σε 10-15 ημέρες θα δούμε τι ψάρια θα πιάσω και θα μπω να ενημερώσω! :)
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση,με τον Οτε πάντως ταινίες κατέβαζα με 200-210 kB/s,σε 10-15 ημέρες θα δούμε τι ψάρια θα πιάσω και θα μπω να ενημερώσω! :)

 

Ξερεις ποσο μακρια απ το κεντρο εισαι; παντως πιστευω οτι αν κατεβαζες με 200 σημαινει οτι η γραμμη σου δεν ηταν 2Μb.

200x8=1600=1,6Mbits.

Εκτος αν ειχες κακες καλωδιωσεις στο σπιτι.

Παντως πιστευω οτι γυρω στα 1000 ΚΒ/1" θα κινεισαι γιατι δεν εισαι και διπλα στο κεντρο.

Link to comment
Share on other sites

πανάκριβη η 2αρα του οτε, όσο και να σηκώνει η γραμμή πιο φτηνά βγαίνει στους άλλους, μόνο για την ψευδαίσθηση της επιλογής υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

πανάκριβη η 2αρα του οτε, όσο και να σηκώνει η γραμμή πιο φτηνά βγαίνει στους άλλους, μόνο για την ψευδαίσθηση της επιλογής υπάρχει

 

Ακριβώς, ευτυχώς που έχω βάλει εδώ και μήνες Wind και έχω γλιτώσει τα εγκεφαλικά από τους λογαριασμούς του ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Με τετοια στατιστικα δεν πρεπει να κλειδωνω πανω απο 10;

Πολύ παραπάνω.

Πρόβλημα γραμμής δείχνει.

Ζήτα έλεγχο από το τεχνικό τμήμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

να δοκιμάσω να αλλάξω καλώδιο? είναι μαγαζί παλιό

 

Τσέκαρε καλωδίωση η οποία παίζει ρόλο και μετά τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση, δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρό πάντως

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει προσφορα στα καταστηματα για το douple play M με 24,90 ευρω και δωρο 60 λεπτα προς κινητα + 300 λεπτα προς κινητα wind/Q καθε μηνα.

Επισης, στο καταστημα της περιοχης μου ηταν ενημερωμενοι για τα 120 λεπτα μπονους αν δηλωσεις καρτοκινητο σε σταθερο wind.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...