Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με Attenuation στο 38 και 7.300 που πιάνεις καλά είναι.

Άντε αν ζητήσεις να ρίξουν το snr στο 6 να πας στο 8.500, αλλά όπως φαίνεται είσαι μακριά από το κέντρο οπότε ανεξαρτήτα παρόχου, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

 

απλα τοσο snr ειχα παντα αλλα παλιοτερα κλειδωνα λιγο πανω απο 8 Mbps.υπαρχε περιπτωση να "γερασε" το ρουτερ και να επεσε μεσα σε 4 χρονια η ταχυτητα?το ρουτερ μου κοντευει 10ετια ζωης αν και ηταν απ τα κορυφαια στην εποχη του

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα μπορεί να αλλάξει και από μήνα σε μήνα.

Επηρεάζεται από καιρό, πλήθος γραμμών στο ίδιο Κέντρο με σένα και άλλα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μας εχει κανει η wind μια καλη προταση για τηλεφωνο-ιντερνετ μαζι με ενα πακετο για το κινητο του πατερα μου(ειχε για χρονια wind,απο εποχης telestet αλλα εχει παει cosmote εδω και αρκετο καιρο)...

Mε απασχολει το ιντερνετ,γιατι,χωρις να εχω προσωπικη γνωμη,αλλα απ οτι ακουω,λενε οτι δεν ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστο και κολλαει κλπ..

Θα ηθελα την αποψη οσων εχουν wind...

Link to comment
Share on other sites

Μας εχει κανει η wind μια καλη προταση για τηλεφωνο-ιντερνετ μαζι με ενα πακετο για το κινητο του πατερα μου(ειχε για χρονια wind,απο εποχης telestet αλλα εχει παει cosmote εδω και αρκετο καιρο)...

Mε απασχολει το ιντερνετ,γιατι,χωρις να εχω προσωπικη γνωμη,αλλα απ οτι ακουω,λενε οτι δεν ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστο και κολλαει κλπ..

Θα ηθελα την αποψη οσων εχουν wind...

 

Δυστυχώς εξαρτατε απο την περιοχή. Επίσης σε πολλά σημεία αν όχι σε όλα χρησιμοποιούν ακόμα χαλκό οποτε θα βλέπεις χαμηλες ταχύτητες. Αν εχεις ενδοιασμούς να πάρεις γραπτά την ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα που θα λένε οτι προσφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εξαρτατε απο την περιοχή. Επίσης σε πολλά σημεία αν όχι σε όλα χρησιμοποιούν ακόμα χαλκό οποτε θα βλέπεις χαμηλες ταχύτητες. Αν εχεις ενδοιασμούς να πάρεις γραπτά την ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα που θα λένε οτι προσφέρουν.

Μενω σε "δυσκολη" περιοχη απο πλευρας δικτυων(Θρακομακεδονες),μεχρι προτινος δεν υπηρχε δικτυο πλην ΟΤΕ...

Προσφατα ανοιξαν και τα υπολοιπα,οποτε σιγουρα δεν εχω απαιτηση για τρελες ταχυτητες.Αλλα με ενδιαφερει η ποιοτητα του σηματος,και το να μην χανεται η συνδεση.Και ενας φιλος μου που εμενε Αιγαλεω(σε κεντρικο σημειο δλδ) και ειχε wind,ειχε προβληματα με τη συνδεση,την εχανε συχνα κλπ,και αλλαξε και πηγε στον ΟΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Και επειδή ένας φίλος σου 30 χλμ μακριά από σένα έχει προβληματική γραμμή, έβγαλες αυτομάτως συμπέρασμα ότι η Wind γενικά έχει θέμα.

Είναι και αυτό μια άποψη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καπου το εχασες.

Σκεφτηκα οτι αν ενας χρηστης σε ενα κεντρικο σημειο,(ωπου το δικτυο υπαρχει εδω και πολυ καιρο,με ο,τι συνεπαγεται αυτο απο αποψη διορθωσης σε οποιαδηποτε αδυναμια μπορει να εμφανιστηκε),εχει τετοια προβληματα,εγω σε ενα πιο απομακρυσμενο μερος που μεχρι προτινος δεν υπηρχε καν δικτυο της εταιρειας,πιθανον να εχω περισσοτερα προβληματα,ή εστω αντιστοιχα.

 

 

Και αν κοιταξεις το ποστ μου παραπανω,θα δεις οτι δεν εβγαλα κανενα συμπερασμα,γι αυτο και ποσταρα για να ρωτησω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :)

 

Καλώς σας βρήκα!Πριν ένα χρόνο, αφού έφυγα από τον ΟΤΕ (με τα 1000 ζόρια αφού ήταν πανάκριβος και έβρισκε «δόλιους» τρόπους να με κρατήσει!), τελικά έγινα συνδρομήτρια στην Wind με το Double Play M (σταθερό+ίντερνετ), από 34€ στα 23.80€ (προσφορά εκείνης της εποχής η οποία υπάρχει ακόμα)!

 

Μετά από ένα χρόνο έρχονται να μου ανανεώσουν το συμβόλαιο λέγοντας μου ότι μου κάνουν προσφορά και από 34€ μου κάνουν έκπτωση 20% με 27.20€ προσφέροντάς μου τα ίδια ακριβώς πράγματα!

 

Στο επίσημο site οι προσφορές που υπάρχουν αφορούν ΜΟΝΟ καινούριους συνδρομητές! Οι παλιοί είπε η κοπέλα ενημερώνονται ΜΟΝΟ από το τηλέφωνο! Είναι ντροπή, αντί να σου κάνουν κάποια προσφορά για να σε δελεάσουν (όταν εγώ 1 χρόνο πλήρωνα ΠΑΝΤΑ τους λογαριασμούς στην ώρα τους και μου είπαν ότι είμαι και καλή συνδρομήτρια), να προσπαθούν να μου πασάρουν ότι το -20% είναι καλό και ότι δεν μπορούν να μου κάνουν κάτι καλύτερο. Το χειρότερο είναι ότι η κοπέλα πάλευε να με πείσει ότι αυτή η προσφορά είναι πολύ καλή(ότι κι αν της έλεγα) και ότι επειδή θέλουν μου την κάνουν αλλιώς θα με άφηναν στα 34€!Άρα μου κάνουν και χάρη και πρέπει να είμαι και ευγνώμων!

 

Συν ότι πατάνε στο γεγονός ότι πολλοί συνδρομητές δεν θα φύγουν λόγω του ότι σε μια άλλη εταιρεία θα πρέπει να επιβαρυνθούν με τα τέλη σύνδεσης και το τονίζουν και αυτό στην συνομιλία ως επιχείρημα!

 

Απλά να σας θυμίσω ότι αυτή την εποχή άλλες εταιρείες δίνουν πολύ καλύτερα πακέτα σε λιγότερα ή ίδια λεφτά και προσπαθούν να δελεάσουν και τον παλιό, έστω και πλαγίως!

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω την απαίτηση να πληρώσω λιγότερα από πέρσι αλλά τουλάχιστον τα ίδια (την προσφορά με τα 23.80!)!

Link to comment
Share on other sites

@flafy1985

Η προσφορά που σου είχαν κάνει λογικά θα σε είχαν ενημερώσει πως είναι για ένα χρόνο. Πάντως 23,8€ δεν υπάρχει προσφορά ούτε σε νέους συνδρομητές!

Αν βρεις πιο φθηνά, βάλε κάτω και τα τέλη αν σε συμφέρει, μετέφερε το αλλού...

Link to comment
Share on other sites

εάν μπείς μέσα στο site η προσφορά ισχύει ακόμη και την έχουν με 23,99 απο 34 ευρώ...μου είχαν πει ότι θα είναι για ένα χρόνο απλά δεν πίστευα οτι θα μου το ανεβάζαν και νομίζω οτι όλες οι εταιρίες για ένα χρόνο κάνουν συμβόλαιο. κανονικά θα έπρεπε να κάνουν τεμενάδες στους παλιούς συνδρομητές για να τους κρατήσουν...τον καινούργιο που βλέπει τις προσφορές και δεν ξέρει που να πάει δεν τον έχεις σίγουρο εμένα όμως που είμαι στην εταιρία σου όλο και κάτι πρέπει να κάνεις για να με κρατήσεις...και σίγουρα δεν πρέπει να μου αυξήσεις το πάγιο....!!
Link to comment
Share on other sites

εάν μπείς μέσα στο site η προσφορά ισχύει ακόμη και την έχουν με 23,99 απο 34 ευρώ...μου είχαν πει ότι θα είναι για ένα χρόνο απλά δεν πίστευα οτι θα μου το ανεβάζαν και νομίζω οτι όλες οι εταιρίες για ένα χρόνο κάνουν συμβόλαιο. κανονικά θα έπρεπε να κάνουν τεμενάδες στους παλιούς συνδρομητές για να τους κρατήσουν...τον καινούργιο που βλέπει τις προσφορές και δεν ξέρει που να πάει δεν τον έχεις σίγουρο εμένα όμως που είμαι στην εταιρία σου όλο και κάτι πρέπει να κάνεις για να με κρατήσεις...και σίγουρα δεν πρέπει να μου αυξήσεις το πάγιο....!!

 

Η προσφορά που λες ισχύει μόνο για αιτήσεις online. Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, αλλά η ονομαστική τιμή είναι 34€

Δεν σου αυξάνει το πάγιο, απλά δεν μπορεί να σου δώσει την ίδια προσφορά με πέρσι που σε "έψησε" να γίνεις συνδρομήτρια.

 

Λογικά πέρσι θα το είχες κάνει online. Δυστυχώς έτσι λειτουργούν όλες οι εταιρίες σταθερής-κινητής στη χώρα μας. Αν βρεις κάποια τρέχουσα προσφορά προχώρα σε αλλαγή. Στην τιμή 23,99€ (online) δεν θα μπορέσουν να στην δώσουν για ανανέωση!

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες εταιρείες από την στιγμή που πας να ΑΝΑΝΕΩΣΕΙΣ το συμβόλαιο για ένα χρόνο θα κοιτάξουν να σε κρατήσουν και έστω σιωπηρά τελικά σου λένε "ΟΚ....θα χρησιμοποιήσεις την καινούρια μας προσφορά"!Το συμβόλαιο όταν επανέρχεται (και καλά) στην αρχική αξία (π.χ. 34€) γίνεται γιατί στην ουσία από εκεί κι έπειτα γίνεσαι αορίστου και φεύγεις ανά πάσα στιγμή. Για να σε κρατήσουν και ειδικά αν θέλουν να μεγαλώσουν το μερίδιό τους στην αγορά (βλέπε Wind) θα κάνουν κάτι πιο δελεαστικό!

 

Ειδικά τώρα που η Forthnet έκανε τις καινούριες προσφορές (και ετοιμάζονται και άλλες σε συνδυασμό με την ΝΟΒΑ) πρέπει και οι "αντίπαλοι" να πράξουν τα δέοντα και ειδικά να σεβαστούν ακόμα περισσότερο τους "παλιούς"!

 

Η προσφορά που λες ισχύει μόνο για αιτήσεις online. Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, αλλά η ονομαστική τιμή είναι 34€

Δεν σου αυξάνει το πάγιο, απλά δεν μπορεί να σου δώσει την ίδια προσφορά με πέρσι που σε "έψησε" να γίνεις συνδρομήτρια.

 

Λογικά πέρσι θα το είχες κάνει online. Δυστυχώς έτσι λειτουργούν όλες οι εταιρίες σταθερής-κινητής στη χώρα μας. Αν βρεις κάποια τρέχουσα προσφορά προχώρα σε αλλαγή. Στην τιμή 23,99€ (online) δεν θα μπορέσουν να στην δώσουν για ανανέωση!

 

Όπως έγραψα πιο πάνω......δεν υπάρχει δεν μπορώ....μόνο ΔΕΝ θέλω!Και δεν λειτουργούν ακριβώς έτσι!Ναι....λειτουργούν αρχικά έτσι αλλά μετά αλλάζουν....!Εμένα π.χ. η Forthnet σε 2 γραμμές (όταν είχε βγάλει κάτι προσφορές ΜΟΝΟ για καινούριους) μια χαρά με ένα τηλεφωνάκι μου ανανέωσε την σύμβαση! Το ίδιο και η Cyta!Το ίδιο και η HOL αλλά και άλλες!

Edited by runner

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

εχω μια γραμμη double play στο ιδιο σπιτι απ το φθινοπωρο του 2008.Τοτε μου εδωσαν ενα απλο ενσυρματο ρουτερ το οποιο δε χρησιμοποιησα ποτε αφου ειχα ηδη ενα USR Robotics 9108.Επειδη το ρουτερ πλεον ειναι παλιο,δικαιουμαι με καποιο τροπο (υπογραφη καποια ανανεωσης για ενα χρονο πχ) να επιδοτηθω με ενα νεο ασυρματο ρουτερ?Κι αν ναι αν ξερετε ποιο δινει τωρα η wind και αν αξιζει η ειναι της πλακας...ευχαριστω!

 

εγω πιστευω οτι ειναι της πλακας και το wifi του για τα πανηγυρια

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ΟΤΕ εδώ και χρόνια και σκέφτομαι να πάω σε WIND (στο Double Play M στα 23,99€) γιατί τελευταία το έχουν παραχέσει με τις τιμές και τα πακέτα και μας δουλεύουν.Μου ήρθε 88,5 ευρώ το δίμηνο προχθές και όταν πήρα τηλέφωνο να ζητήσω εξηγήσεις για τις αναδρομικές πάγιες χρεώσεις μου είπε η κοπέλα οτι πληρώνω τα αναδρομικά επειδή άλλαξα πακέτο χρέωσης (τελείωσε το 1ο 6μηνο με 63,6€/δίμηνο , και μπήκα στο 2ο 6μηνο με 73,6€/δίμηνο).

Κολάω σε 2 σημεία όμως.Το 1ο είναι οτι η γραμμή μου κλειδώνει χωρίς πρόβλημα στον ΟΤΕ στα 12Mbps/900kbps με SNR 10db/13db και Line Attenuation 23db/9db και φοβάμαι μήπως από τη μετάβαση στη Wind δεν ποιάνω τις ίδιες ταχύτητες και 2ον με φρενάρει το υψηλό τέλος ενεργοποίησης που απότι είδα είναι στα 72,35€.

Καμία συμβουλή;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ΟΤΕ εδώ και χρόνια και σκέφτομαι να πάω σε WIND (στο Double Play M στα 23,99€) γιατί τελευταία το έχουν παραχέσει με τις τιμές και τα πακέτα και μας δουλεύουν.Μου ήρθε 88,5 ευρώ το δίμηνο προχθές και όταν πήρα τηλέφωνο να ζητήσω εξηγήσεις για τις αναδρομικές πάγιες χρεώσεις μου είπε η κοπέλα οτι πληρώνω τα αναδρομικά επειδή άλλαξα πακέτο χρέωσης (τελείωσε το 1ο 6μηνο με 63,6€/δίμηνο , και μπήκα στο 2ο 6μηνο με 73,6€/δίμηνο).

Κολάω σε 2 σημεία όμως.Το 1ο είναι οτι η γραμμή μου κλειδώνει χωρίς πρόβλημα στον ΟΤΕ στα 12Mbps/900kbps με SNR 10db/13db και Line Attenuation 23db/9db και φοβάμαι μήπως από τη μετάβαση στη Wind δεν ποιάνω τις ίδιες ταχύτητες και 2ον με φρενάρει το υψηλό τέλος ενεργοποίησης που απότι είδα είναι στα 72,35€.

Καμία συμβουλή;

 

Το θέμα ταχύτητας λέει ότι αν παςWind ζητάς ένα snr στο 6 και βλέπεις κάπου στα 14mbps σύμφωνα με το Attenuation που έχεις. Εκτός απροόπτου, πχ πηγμενο το κέντρο που θα σου αλλάξουν το ζεύγος ή άλλοι ανεξάρτητοι παράγοντες.

Το θέμα κόστους ενεργοποίησης το ζυγιζεις εσύ αν αξίζει, αλλά αλλά αν πας σε πρόγραμμα με πολύ λιγότερο μηνιαίο κόστος, τότε ίσως αξίζει η μετάβαση.

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

36€ είναι πάντως η φορητότητα, αν έχεις ενεργό βρόχο δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

36€ είναι πάντως η φορητότητα, αν έχεις ενεργό βρόχο δηλαδή.

 

σωστος... τα 72,35 που λεει ο φιλος παραπανω ειναι για νεο νουμερο... κατα την γνωμη μου παντως αν αντεχεις οικονομικα μεινε στον οτε...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

έχω το wind double play S στο σπιτι που ειμαι τώρα. Αν τυχον μετακομίσω σε άλλο σπιτι , το οποιο αλλο σπιτι δεν θα χει καποια συνδεση ιντερνετ , θα πληρωσω εκ νεου 72κατι ευρώ ή μονο τα 34 της μεταφορας;

 

το ιδιο θα ισχυσει αν στο νεο σπιτι που θα μπω κανω φορητοτητα;

 

ευχαριστωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:superman:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...τι γνωμη εχετε για εταιρεια σταθερης???wind ή cyta???με ενδιαφερει για ζωγραφου συγκεκριμενα απλα ακουω και πολλα αρνητικα σχολια για cyta..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...τι γνωμη εχετε για εταιρεια σταθερης???wind ή cyta???με ενδιαφερει για ζωγραφου συγκεκριμενα απλα ακουω και πολλα αρνητικα σχολια για cyta..

 

Είναι μακράν η πιο οικονομική από όλες και προσωπικά έχω να πω τα καλύτερα για τους υπηρεσίες που προσφέρει η WIND

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...τι γνωμη εχετε για εταιρεια σταθερης???wind ή cyta???με ενδιαφερει για ζωγραφου συγκεκριμενα απλα ακουω και πολλα αρνητικα σχολια για cyta..

 

Εχε υπόψην ότι στάνταρ με Wind (ίσως και με cyta) θα έχεις πολύ μικρή ταχύτατα στο ίντερνετ αν το σπίτι είναι ψηλά Ζωγράφου προς λεωφ. Παπάγου. Είναι μακριά το κέντρο δυστυχώς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχε υπόψην ότι στάνταρ με Wind (ίσως και με cyta) θα έχεις πολύ μικρή ταχύτατα στο ίντερνετ αν το σπίτι είναι ψηλά Ζωγράφου προς λεωφ. Παπάγου. Είναι μακριά το κέντρο δυστυχώς.

 

Πάντως Νέα Σμύρνη που είμαι εγώ παίζει καμπάνα ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 χρονο σχεδόν έκανα συμβόλαιο σταθερής με τη wind. είχε προσφορά το 2play με 34 ευρω/μηνα. η τιμή ισχύει για 1 χρόνο, οπότε από μήνα σε μήνα θα ανέβει η τιμή στα 42 ευρω/μήνα

 

μπορ'ω να κάνω κατι να μέινει χαμηλά η τιμή;

δε θελω να αρχίσω φορητότητες, κλπ

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 χρονο σχεδόν έκανα συμβόλαιο σταθερής με τη wind. είχε προσφορά το 2play με 34 ευρω/μηνα. η τιμή ισχύει για 1 χρόνο, οπότε από μήνα σε μήνα θα ανέβει η τιμή στα 42 ευρω/μήνα

 

μπορ'ω να κάνω κατι να μέινει χαμηλά η τιμή;

δε θελω να αρχίσω φορητότητες, κλπ

 

Μόλις λήξει το συμβόλαιο σου θα πάρεις τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών και να ζητήσεις έκπτωση στο λογαριασμό σου .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα που εληξε σημερα τους πηρα τηλεφωνο και μου προσφεραν ακριβοτερο συμβολαιο απο αυτο που εχω ενω ειναι γνωστο οτι δινουν -40%. Δυστυχως πρεπει να κανεις αιτηση σε αλλη εταιρια για να παρουν μπρος και μετα να την ακυρωσεις
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...