Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...κάτι δικά μου: Security patch Ιουνίου και αγγίζουμε Οκτώβριο... Και αυτό μάλλον γιατί πήρε αναβολή το MIUI 12.5 Enhanced λόγω των random reboots.
Έχει διορθώσει και σε λίγες ημέρες έρχεται και στα ευρωπαϊκά

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι χρήστης του F1 και σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση. Υπάρχει κάποιος που μπορεί επιγραμματικα να μας πει τα +/- μετά τη χρήση του F3 και τι θα χάσουμε ή κερδίσουμε από το F1; Γιατί αν οι διαφορές και τα οφέλη είναι μηδαμινά να μείνω όπως είμαι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, aragorn77 said:

Είμαι χρήστης του F1 και σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση. Υπάρχει κάποιος που μπορεί επιγραμματικα να μας πει τα +/- μετά τη χρήση του F3 και τι θα χάσουμε ή κερδίσουμε από το F1; Γιατί αν οι διαφορές και τα οφέλη είναι μηδαμινά να μείνω όπως είμαι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Έκανα αυτή τη μετάβαση

+ του F3 σε σχέση με F1

 

ακόμη πιο γρήγορο

120 Hz, μεγάλη διαφορά

ζωντανή οθόνη (amoled)

στα πλάγια το δακτυλικό

υποστήριξη με updates, κάτι που σταμάτησε στο F1

μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας

ποιοτικότερη κατασκευή μακράν

5G, πραγματικά κάνει διαφορά

 

- του F3 σε σχέση με το F1

Δεν θα έχεις ράδιο, δεν θα έχεις micro sd, δεν θα έχεις headphone jack. Η κάμερα στις φωτογραφίες ώρες-ώρες νιώθω ότι είναι καλύτερη στο F1. Ίσως είναι ιδέα μου. Μια από τα ίδια γενικά. Στο βίντεο νομίζω καλύτερο είναι το F3.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ParallelUniverse said:

Έκανα αυτή τη μετάβαση

+ του F3 σε σχέση με F1

 

ακόμη πιο γρήγορο

120 Hz, μεγάλη διαφορά

ζωντανή οθόνη (amoled)

στα πλάγια το δακτυλικό

υποστήριξη με updates, κάτι που σταμάτησε στο F1

μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας

ποιοτικότερη κατασκευή μακράν

5G, πραγματικά κάνει διαφορά

 

- του F3 σε σχέση με το F1

Δεν θα έχεις ράδιο, δεν θα έχεις micro sd, δεν θα έχεις headphone jack. Η κάμερα στις φωτογραφίες ώρες-ώρες νιώθω ότι είναι καλύτερη στο F1. Ίσως είναι ιδέα μου. Μια από τα ίδια γενικά. Στο βίντεο νομίζω καλύτερο είναι το F3.

Η κάμερα είναι αρκετά σημαντική για εμένα. Στο F1 η gcam το απογείωσε ειδικά στις βραδινές. Αν υπάρχει και στο f3 κάποια καλή έκδοση οκ τότε. 

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ParallelUniverse said:

- του F3 σε σχέση με το F1

Δεν θα έχεις ράδιο, δεν θα έχεις micro sd, δεν θα έχεις headphone jack. Η κάμερα στις φωτογραφίες ώρες-ώρες νιώθω ότι είναι καλύτερη στο F1. Ίσως είναι ιδέα μου. Μια από τα ίδια γενικά. Στο βίντεο νομίζω καλύτερο είναι το F3.

Χωρίς να έχω το F1, αλλά έχοντας δουλέψει λίγο την συσκευή, οι φωτογραφίες που βγάζει το F1 είναι ένα κλικ καλύτερες. Αν όμως στο F3 βάλεις gcam (υποστηρίζει Level3 API by default το F3) οι φωτογραφίες βγαίνουν νομίζω καλύτερες από του F1.

Για το headphone jack εμένα είχε μέσα USB-C to 3.5, εσένα δεν είχε; Δεν είναι το ίδιο προφανώς, καθώς δεν είναι μόνιμη θύρα, αλλά για κάποιον που την χρησιμοποιεί περιστασιακά είναι ταμάμ.

(τα λέω μεν με παράθεση δικού σου post, προφανώς όμως αναφέρομαι στον φίλο @aragorn77)

Edited by liogr

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι, ότι την έλλειψη 3.5 jack την προσπερνάς εύκολα αφού εντός της συσκευασίας συμπεριλαμβάνεται ανταπτοράκι USB type C σε 3.5 jack.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, liogr said:

Χωρίς να έχω το F1, αλλά έχοντας δουλέψει λίγο την συσκευή, οι φωτογραφίες που βγάζει το F1 είναι ένα κλικ καλύτερες. Αν όμως στο F3 βάλεις gcam (υποστηρίζει Level3 API by default το F3) οι φωτογραφίες βγαίνουν νομίζω καλύτερες από του F1.

Για το headphone jack εμένα είχε μέσα USB-C to 3.5, εσένα δεν είχε; Δεν είναι το ίδιο προφανώς, καθώς δεν είναι μόνιμη θύρα, αλλά για κάποιον που την χρησιμοποιεί περιστασιακά είναι ταμάμ.

(τα λέω μεν με παράθεση δικού σου post, προφανώς όμως αναφέρομαι στον φίλο @aragorn77)

 

1 ώρα πριν, terkos2 said:

Να προσθέσω κάτι, ότι την έλλειψη 3.5 jack την προσπερνάς εύκολα αφού εντός της συσκευασίας συμπεριλαμβάνεται ανταπτοράκι USB type C σε 3.5 jack.

Καλά τα λέτε για το ανταπτοράκι, αλλά για εμένα δεν είναι το ίδιο. Ίσως είναι ψυχαναγκασμός, αλλά δε θέλω να ζορίζω πολύ τη θύρα type-c, είναι σχετικά ευαίσθητο το "γλωσσάκι" της.

Κατά τα άλλα, έχω αγοράσει ακουστικά type-c της Samsung, τα γνωστά EO-IC100. Είναι πραγματικά εξαιρετικά.

Και κάτι ακόμα για το ανταπτοράκι. Συνδέω ενσύρματα στο αμάξι το κινητό για μουσική. Χρησιμοποιώντας ένα μούφα ανταπτοράκι (όχι αυτό του κουτιού), η ένταση ήταν χαμηλά. Αγόρασα ένα της Samsung (κάπου 12 ευρώ στις γνωστές αλυσίδες, αρκετά ακριβό) το οποίο δίνει ήχο πολύ μεγαλύτερης έντασης. Το λέω αυτό γιατί τελικά ανταπτοράκι από ανταπτοράκι διαφέρει πολύ, αν κάποιος το χρησιμοποιεί αρκετά, όπως εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις απέκτησα την συσκευή και έκανα το απαραίτητο setup

Η σύνδεση έγινε με την νέα sim cosmote και όλα  καλά , εκτός ......

του ότι δεν μπορώ να παραλάβω μήνυμα.sms.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές ....

Σήμερα δουλεύει σωστά μετά από απενεργοποίηση του volte ... ήταν ενεργό default...

Η cosmote δεν έχει την συσκευή στις συμβατές με το σύστημα της

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ParallelUniverse said:

 

Καλά τα λέτε για το ανταπτοράκι, αλλά για εμένα δεν είναι το ίδιο. Ίσως είναι ψυχαναγκασμός, αλλά δε θέλω να ζορίζω πολύ τη θύρα type-c, είναι σχετικά ευαίσθητο το "γλωσσάκι" της.

Κατά τα άλλα, έχω αγοράσει ακουστικά type-c της Samsung, τα γνωστά EO-IC100. Είναι πραγματικά εξαιρετικά.

Και κάτι ακόμα για το ανταπτοράκι. Συνδέω ενσύρματα στο αμάξι το κινητό για μουσική. Χρησιμοποιώντας ένα μούφα ανταπτοράκι (όχι αυτό του κουτιού), η ένταση ήταν χαμηλά. Αγόρασα ένα της Samsung (κάπου 12 ευρώ στις γνωστές αλυσίδες, αρκετά ακριβό) το οποίο δίνει ήχο πολύ μεγαλύτερης έντασης. Το λέω αυτό γιατί τελικά ανταπτοράκι από ανταπτοράκι διαφέρει πολύ, αν κάποιος το χρησιμοποιεί αρκετά, όπως εμείς.

Εννοείται ότι δεν είναι το ίδιο, άλλο να έχεις την dedicated θύρα που αυτή είναι η δουλειά της, και άλλο να παίζεις με ανταπτοράκια. Απλά το ανέφερα σε περίπτωση που κάνει περιστασιακή χρήση, να ξέρει ότι υπάρχει λύση.

1 hour ago, xabos said:

Σήμερα δουλεύει σωστά μετά από απενεργοποίηση του volte ... ήταν ενεργό default...

Η cosmote δεν έχει την συσκευή στις συμβατές με το σύστημα της

Χμμ, εγώ λαμβάνω κανονικά SMS και με volte και με vowifi. Αυτό με τις συμβατές συσκευές που το είδες; Η μόνη λίστα που έχω βρει μου φαίνεται outdated (πχ, το πιο πρόσφατο iPhone που είναι συμβατό είναι το XS/XS Max, ενώ τα Samsung Galaxy μέχρι το S10+).

Το προηγούμενο κινητό μου (Nokia 7.2) ενεργοποιήθηκε κανονικά με sms (χωρίς μαλαγανιές να το βάλω σε "συμβατή" συσκευή κλπ). Και μου φαίνεται χαζό να υποστηρίζεται ένα τηλέφωνο (καλή ώρα το F3) από το 5G δίκτυο αλλά όχι από τις υπηρεσίες VoLTE.

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, xabos said:

Πολλές φορές ....

Σήμερα δουλεύει σωστά μετά από απενεργοποίηση του volte ... ήταν ενεργό default...

Η cosmote δεν έχει την συσκευή στις συμβατές με το σύστημα της

Τι σχέση έχει τώρα η λήψη του sms με το VoLTE;;

Μήπως δεν είχε ενεργοποιηθεί πλήρως η κάρτα λόγω ότι ήταν καινούργια (δεν ξέρω αν μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο) και έτυχε να συμπέσει ο χρόνος με την απενεργοποίηση του VoLTE.

Δοκίμασες δηλαδή να ενεργοποιήσεις ξανά το VoLTE και δεν λάμβανες πάλι sms;;

Για την συμβατότητα άστο είναι πονεμένη ιστορία τόσο στο VoWiFi/VoLTE όσο και στο 5G, οι πίνακες τους θέλουν ριζική ανανέωση και δεν καταλαβαίνω τον λόγο που δεν το κάνουν.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

SMSC αφαίρεσα τα 3 τελευταία νούμερα (145) .... ήταν μια ακόμη αλλαγή 

Επίσης , είδα ότι έγινε αναβάθμιση η εφαρμογή message .

Τώρα για την νέα sim , έκανε κλήσεις κανονικά με την ένδειξη επάνω volte/vowifi είχα δεδομένα και έστελνα μηνύματα.

Θα δοκιμάσω από περιέργεια να κάνω ενεργό το volte, ..... είναι κάποιες φορές χρήσιμο .

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, xabos said:

Μόλις απέκτησα την συσκευή και έκανα το απαραίτητο setup

Η σύνδεση έγινε με την νέα sim cosmote και όλα  καλά , εκτός ......

του ότι δεν μπορώ να παραλάβω μήνυμα.sms.

 

 

 

Πάρε το τεχνικό τμήμα στο 13738 και ζάλισε τους .

Δεν φταίει το κινητό ούτε η SIM .  

Δες τα προαγάγουμε post τι έχω τραβήξει εγώ για ένα σχεδόν μήνα .

Τώρα δουλεύουν όλα   με volte/vowif    ανοικτά .   

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι το F1 είναι ένα κλικ καλύτερο στην βραδινή φωτογραφία. Επίσης το βίντεο σε βιντεοκλήσεις με την σέλφι υστερεί σε σχέση με το F1. Πάντως αν δουλέψεις το F3 λίγες μέρες, το F1 θα σου φανεί "αργό" κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε πάρει την τελευταία αναβάθμιση;

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε πάρει την τελευταία αναβάθμιση;
Έχει βγει μόνο στα mi. Τα ευρωπαϊκά σύντομα

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειαβσας κι απο εμενα 

Πηρα το 256/8

Πολυ καλο σε ολα αλλα εχω ενα βασικο θεμα που δεν το υπολογιζα

Χρησιμοποιω πληκτρολόγιο SwiftKey και συγκριτικα με το galaxy note 9 που ειναι σχεδον ιδιο σε διαστάσεις, δεν μπορω να ψηλωσω το ίδιο και στο poco το πληκτρολόγιο

Εθναι ενα ποντο πιο κατω στο μαξιμουμ με αποτελεσμα να με δυσκολευει παρα πολυ στο γράψιμο σε σημείο να σκεφτομαι να το δωσω πισω.. 

Υπαρχει καποιος τροπος να μεγαλωσω το πληκτρολόγιο πανω απο το μαξιμουμ που δινει στις αμεσες ρυθμίσεις? 

Υπαρχει καπιιο αλλο πληκτρολογιο που ναν ειναι πιο μεγαλο σε σχεση με το SwiftKey?? 

Επισης κκατι τλεευταιο αν καποιος ξερει πως μπορει να μικρυνω τα εικονειδια των εφαρμογών.. Πηγα στις ρυθμισεις δεν βρηκα κατι

Οποιος ξερει κατι ευχαριστώ εκ των προτερων... Γιατι μετα λυπης μου παροτι πεταει μουναι δυσχρηστο σε σχεση με το note.. Και θα αναγκαστω μα το αποχωριστώ 

Σε αχεση με το galaxy note 9

Ειναι πολυ πιο γρηγορο, 20% καλυτερη οθονη κατ εμέ 

Αλλα υστερει σε ευχρηστια καπως στα gestures σε σχεση με το note.. 

Εννοείται εμενα τονθεμα μου δεν ειναι τα gestutes αλλα το μικροτερο κοντυτερο πληκτρολόγιο... 

Edited by giokosta
Link to comment
Share on other sites

Αν και εψαξα, δε βρηκα απαντηση

Εχω vodafone cu και αν και δειχνει οτι πιανει 5G οι ταχυτητες ειναι τραγωδια.

Εμαθα οτι επειδη δεν ειναι πιστοποιημενο δεν δουλευει καθολου το 5G.

Ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 minutes ago, kostas007 said:

Αν και εψαξα, δε βρηκα απαντηση

Εχω vodafone cu και αν και δειχνει οτι πιανει 5G οι ταχυτητες ειναι τραγωδια.

Εμαθα οτι επειδη δεν ειναι πιστοποιημενο δεν δουλευει καθολου το 5G.

Ισχυει?

Αν στη συσκευή σου βλέπεις 5G, τότε δουλεύει. Οι ταχύτητες ούτως ή άλλως στις περισσότερες περιοχές εξακολουθούν να απέχουν πολύ από το υποσχόμενο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ βλέπω 5G αλλά με το 4G πάει πολύ πιο γρήγορα μέχρι ώρας!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους...ειμαι και γω κατοχος του poco F3 εδω και 2 μηνες και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.Εκτος απο την μπαταρία του.Εχω καταναλωση ενεργειας οταν το τηκεφωνο ειναι αδρανες οπως γραφει στην μπαταρία και απόδοση του τηλεφωνου ακόμα και όταν το έχω σε λειτουργία πτήσης..γνωρίζει κανείς ακριβώς τι είναι αυτό?? Είναι λόγω του ότι έχω δύο καρτες sim? Η είναι κάτι άλλο που έχω ενεργοποιημένο??

Edited by ROKI1924
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kostas007 said:

Αν και εψαξα, δε βρηκα απαντηση

Εχω vodafone cu και αν και δειχνει οτι πιανει 5G οι ταχυτητες ειναι τραγωδια.

Εμαθα οτι επειδη δεν ειναι πιστοποιημενο δεν δουλευει καθολου το 5G.

Ισχυει?

Ανάλογα την περιοχή. Εγώ στην Χαλκίδα πιάνω από 70-720 ανάλογα το σήμα. Το ίδιο και Αθήνα που πήγα. Το ανώτερο που έχω δει είναι στο Μαρούσι 820.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπήκα κι εγώ στην παρέα σας πριν 2 μέρες. Το κινητό για τα λεφτά του τώρα είναι πάρα πάνω από μια χαρά!

Μια βοήθεια θα ήθελα: θέλω να αλλάξω τον ήχο των sms και δεν το βρίσκω πουθενά μέσα στις ρυθμίσεις🤪

edit: το βρήκα!

Edited by xetasa

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...