Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 hours ago, koyjkoyk said:

καλησπέρα παιδεία σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό από που πιστεύετε ότι αξίζει να αγοραστεί σημαντικο για εμένα είναι η εγγύηση από εξουσιοδοτημένο σέρβις η από Ελλάδα η από εξωτερικό και όχι σε αφτερμαρκετ ανταλλακτικά γιατί από οεμ ανταλακτικα ξέρω από πρώτο χέρι ότι τα σιαομι έχουν κακή ποιότητα .Σας ευχαριστώ .

Νομίζω ότι η έκδοση 6/128 έρχεται επίσημα στην Ελλάδα και από οποιοδήποτε μεγάλο κατάστημα το αγοράσεις (Πλαίσιο, Public, Κωτσόβολος, Γερμανός ) έχεις 2 χρόνια εγγύηση infoquest. 

Η έκδοση 8/256 δεν έρχεται επίσημα στην Ελλάδα και φαντάζομαι θα έχει θέμα με την εγγύηση.

Επίσης υπάρχει θέμα και με το green tint την πρασινιλα στο πάνω και κάτω μέρος της οθόνης σε πολύ χαμηλό φωτισμό με γκρίζο φόντο. Δύο στα τρία pocos το έχουν και η εταιρία το θεωρεί φυσιολογικό και δεν κάλυπτεται από την εγγύηση. 

Στα δύο poco που είχα το 6/128 δεν είχε green tint το 8/256 που έχω έχει είναι λαχείο τι θα σου τύχει 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, xristos1975 said:

Νομίζω ότι η έκδοση 6/128 έρχεται επίσημα στην Ελλάδα και από οποιοδήποτε μεγάλο κατάστημα το αγοράσεις (Πλαίσιο, Public, Κωτσόβολος, Γερμανός ) έχεις 2 χρόνια εγγύηση infoquest. 

Η έκδοση 8/256 δεν έρχεται επίσημα στην Ελλάδα και φαντάζομαι θα έχει θέμα με την εγγύηση.

Επίσης υπάρχει θέμα και με το green tint την πρασινιλα στο πάνω και κάτω μέρος της οθόνης σε πολύ χαμηλό φωτισμό με γκρίζο φόντο. Δύο στα τρία pocos το έχουν και η εταιρία το θεωρεί φυσιολογικό και δεν κάλυπτεται από την εγγύηση. 

Στα δύο poco που είχα το 6/128 δεν είχε green tint το 8/256 που έχω έχει είναι λαχείο τι θα σου τύχει 

 

 

Αυτο με την green tint το έχει μόνο στην αρχική οθόνη?

Δηλαδή αν βάλεις ένα app το οποίο έχει παρόμοιο χρωματισμό με την αρχική οθόνη (γκρι-μαύρ) εμφανίζει το φαινόμενο green tint?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, guy_fawkes said:

Αυτο με την green tint το έχει μόνο στην αρχική οθόνη?

Δηλαδή αν βάλεις ένα app το οποίο έχει παρόμοιο χρωματισμό με την αρχική οθόνη (γκρι-μαύρ) εμφανίζει το φαινόμενο green tint?

Όπου έχει γκρι φόντο πχ οποία εφαρμογή της google έχει dark theme αλλά πρέπει να έχεις την φωτεινότητα τέρμα κάτω και να είσαι σε σκοτεινό μέρος για να το παρατηρήσεις 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, xristos1975 said:

Όπου έχει γκρι φόντο πχ οποία εφαρμογή της google έχει dark theme αλλά πρέπει να έχεις την φωτεινότητα τέρμα κάτω και να είσαι σε σκοτεινό μέρος για να το παρατηρήσεις 

Άρα ναι υπάρχει θέμα!

Θα σου εξηγήσω προς τι η ερώτηση μου.

Εγώ στο Sony 1iii έχει στην αρχική οθόνη πάνω μόνο ,όχι κάτω, μια ασπροπράσινη λωρίδα(εκει που είναι η ένδειξη μπαταρίας, σήμα κτλ) αλλά όταν βάζω άλλες εφαρογές που έχουν γκρί-μαύρο χρώμα δεν υπάρχει αυτό!

Προφανώς πρέπει να είναι ο launcher που δημιουργεί αυτό το φαινόμενο!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, guy_fawkes said:

Άρα ναι υπάρχει θέμα!

Θα σου εξηγήσω προς τι η ερώτηση μου.

Εγώ στο Sony 1iii έχει στην αρχική οθόνη πάνω μόνο ,όχι κάτω, μια ασπροπράσινη λωρίδα(εκει που είναι η ένδειξη μπαταρίας, σήμα κτλ) αλλά όταν βάζω άλλες εφαρογές που έχουν γκρί-μαύρο χρώμα δεν υπάρχει αυτό!

Προφανώς πρέπει να είναι ο launcher που δημιουργεί αυτό το φαινόμενο!

Εμφανίζεται μόνο όπου υπάρχει γκρι φόντο  με τέρμα χαμηλή φωτεινότητα σε κανονικές συνθηκες δεν το καταλαβαίνεις και είναι θέμα των poco f3 & note 10 pro δύο στα τρία έχουν θέμα.

Έχω διαβάσει ότι με κάποιες custom ROMs το πρόβλημα λύνεται 

 

Edited by xristos1975
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να σε ρωτήσω με την eu δουλεύει το wificall της cosmote? Με την ελληνική xtrv που βασίζεται σε αυτή δεν δούλευε οπότε γύρισα σε στοκ eu ρομ
Όχι δε δουλεύει

Στάλθηκε από το M2012K11AC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2021 at 10:13 ΜΜ, ParallelUniverse said:

Δεν μου έχει εμφανιστεί κάτι (global κινητό και stock miui).

Πώς γίνεται να έχω Miui 12.5.3 και κάποιοι να παίρνουν τώρα update Miui 12.5 Enhanced και να είναι πάλι 12.5.3; Μήπως αυτοί δεν έχουν global;

Έχεις global eu - eea. Αναφέρομαι σε global mi. Η τελευταία ήταν η 12.5.2

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2021 at 9:55 ΠΜ, stavpal said:

Δεν ξέρω αν είναι σωστό να ρωτάω εδώ μέσα αλλά πχ. σε σχέση με το redmi note 5 πως είναι η καμερα του poco f3 ?
 

Κατά τα άλλα που έχω δει είναι καλό κινητό.

Επειδή Redmi note 5 είχα και πηγα σε F3....η μέρα με τη νύχτα η κάμερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Όσοι έχετε xiaomi stable eu rom θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε κάποιο πρόβλημα με τη 12.5.6.

Σκεφτομαι να τη περάσω απο στοκ για τη καταγραφή κλήσεων και τη διόρθωση του proximity sensor. 

Ωστόσο διαβάζω ότι υπάρχουν διαφορα θέματα. Ενώ γενικότερα αν και κάνει καλύτερη διαχείριση της RAM η eu, η στοκ ανοίγει πιο γρήγορα τις εφαρμογές. Ισχύει; 

Επίσης λένε κάποιοι ότι δε δουλεύει το Google pay, επηρεάζει τις πληρωμές των τραπεζών; 

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2021 at 11:17 ΠΜ, Vangie said:

Καλησπέρα. 

Όσοι έχετε xiaomi stable eu rom θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε κάποιο πρόβλημα με τη 12.5.6.

Σκεφτομαι να τη περάσω απο στοκ για τη καταγραφή κλήσεων και τη διόρθωση του proximity sensor. 

Ωστόσο διαβάζω ότι υπάρχουν διαφορα θέματα. Ενώ γενικότερα αν και κάνει καλύτερη διαχείριση της RAM η eu, η στοκ ανοίγει πιο γρήγορα τις εφαρμογές. Ισχύει; 

Επίσης λένε κάποιοι ότι δε δουλεύει το Google pay, επηρεάζει τις πληρωμές των τραπεζών; 

Την έχω πολλές εβδομάδες και είναι μια χαρά. Δεν έχω άποψη στο GPay γιατί δεν το χρησιμοποιώ. Όλες οι εφαρμογές μου ανοίγουν σφαίρα. Το proximity δεν είναι 100% σωστό γιατί καμιά φορά όταν στρίβω τη συσκευή ώστε να κοιτάει η οθόνη το έδαφος, κατά τη διάρκεια μιας κλήσης, ανάβει η οθόνη, αλλά ακόμη και αυτό (η περιστροφή δλδ) δεν είναι κάτι που κάνω συχνά όταν μιλάω. Επίσης, η eu έχει by default όλες τις διαφημίσεις απενεργοποιημένες οπότε δε χρειάζεται να μπαίνεις σε 1-1 εφαρμογή να τις απενεργοποιείς εσύ. Κάτι τελευταίο είναι πως το Youtube Vanced παίζει μια χαρά, χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε την αλλαγή στα developer settings που χαλούσαν όλα τα app permissions, με μόνο μειωνέκτημα (σε εμένα τουλάχιστον) πως δεν μπορεί να κάνει cast σε google chromecast συσκευή που έχω στην TV μου. Οπότε έχω και το original YouTube app όποτε θέλω να κάνω cast.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mclound said:

Την έχω πολλές εβδομάδες και είναι μια χαρά. Δεν έχω άποψη στο GPay γιατί δεν το χρησιμοποιώ. Όλες οι εφαρμογές μου ανοίγουν σφαίρα. Το proximity δεν είναι 100% σωστό γιατί καμιά φορά όταν στρίβω τη συσκευή ώστε να κοιτάει η οθόνη το έδαφος, κατά τη διάρκεια μιας κλήσης, ανάβει η οθόνη, αλλά ακόμη και αυτό (η περιστροφή δλδ) δεν είναι κάτι που κάνω συχνά όταν μιλάω. Επίσης, η eu έχει by default όλες τις διαφημίσεις απενεργοποιημένες οπότε δε χρειάζεται να μπαίνεις σε 1-1 εφαρμογή να τις απενεργοποιείς εσύ. Κάτι τελευταίο είναι πως το Youtube Vanced παίζει μια χαρά, χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε την αλλαγή στα developer settings που χαλούσαν όλα τα app permissions, με μόνο μειωνέκτημα (σε εμένα τουλάχιστον) πως δεν μπορεί να κάνει cast σε google chromecast συσκευή που έχω στην TV μου. Οπότε έχω και το original YouTube app όποτε θέλω να κάνω cast.

Ο proximity έτσι δουλεύει, δηλαδή όταν είναι οριζόντια το κινητό ανάβει η οθόνη, στην ουσία παύει να λειτουργεί. Μόνο σε κάθετη διάταξη λειτουργεί. Σε αυτό αναρωτιέμαι, κανονικά όταν έχεις συνδέσει bluetooth ακουστικά και έχεις το κινητό στη τσέπη, η οθόνη θα έπρεπε να σβήνει για αποφυγή τυχαίων πατηματων, όμως εμένα δεν σβήνει. Στην eu σβήνει σε αυτή τη περίπτωση; 

Πιστεύω ότι ο proximity θα ισιώσει στο επόμενο global update. 

Η ηχογράφηση θα είναι ο μόνος λόγος για να πάει κανείς σε custom eu. 

Εγώ προς το παρόν το παγωνω και βλέπουμε. 

Ευχαριστώ για την απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Vangie said:

Ο proximity έτσι δουλεύει, δηλαδή όταν είναι οριζόντια το κινητό ανάβει η οθόνη, στην ουσία παύει να λειτουργεί. Μόνο σε κάθετη διάταξη λειτουργεί. Σε αυτό αναρωτιέμαι, κανονικά όταν έχεις συνδέσει bluetooth ακουστικά και έχεις το κινητό στη τσέπη, η οθόνη θα έπρεπε να σβήνει για αποφυγή τυχαίων πατηματων, όμως εμένα δεν σβήνει. Στην eu σβήνει σε αυτή τη περίπτωση; 

Πιστεύω ότι ο proximity θα ισιώσει στο επόμενο global update. 

Η ηχογράφηση θα είναι ο μόνος λόγος για να πάει κανείς σε custom eu. 

Εγώ προς το παρόν το παγωνω και βλέπουμε. 

Ευχαριστώ για την απάντηση 

Η παρακάτω εφαρμογή ηχογραφεί κανονικά και τις δύο πλευρές αλλά μόνο όταν μιλάς από κινητό, δε λειτουργεί με bt ακουστικά. 

https://forum.xda-developers.com/t/miui-contacts-and-dialer-apk-for-global.4288019/post-85196267

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Vangie said:

Η παρακάτω εφαρμογή ηχογραφεί κανονικά και τις δύο πλευρές αλλά μόνο όταν μιλάς από κινητό, δε λειτουργεί με bt ακουστικά. 

https://forum.xda-developers.com/t/miui-contacts-and-dialer-apk-for-global.4288019/post-85196267

Υπάρχει download link?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, gkal said:

Υπάρχει download link?

Με μια αναζήτηση στο playstore εμφανίζεται αμέσως. Ψάξε με "boldbeast". 

Το βάζω και σε λινκ 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.boldbeast.recorder

Link to comment
Share on other sites

  

3 minutes ago, Vangie said:

Με μια αναζήτηση στο playstore εμφανίζεται αμέσως. Ψάξε με "boldbeast". 

Το βάζω και σε λινκ 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.boldbeast.recorder

Ευχαριστώ

Edited by gkal
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, gkal said:

  

Ευχαριστώ

Εγώ πάντως χτες έκανα update το micro mg vanced και music, όλα δηλαδή χωρίς να κλείσω τη βελτιστοποιηση miui, παρόλο που εμφάνισε σχετικό μήνυμα στο vanced πριν την ενημέρωση. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2021 at 12:59 ΜΜ, Vangie said:

Με μια αναζήτηση στο playstore εμφανίζεται αμέσως. Ψάξε με "boldbeast". 

Το βάζω και σε λινκ 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.boldbeast.recorder

Εγω παντως ποτε δεν καταλαβα πως λειτουργει αυτο το πραμα κ το ξηλωσα...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stef31nos said:

Εγω παντως ποτε δεν καταλαβα πως λειτουργει αυτο το πραμα κ το ξηλωσα...

Ηχογραφεί χειροκίνητα σε κάθε κλήση. 

Εμφανίζεται μια κουκίδα κόκκινη στην οθόνη κατά τη κλήση, την οποία μπορείς και να μετακινήσεις. 

Όταν θες να ηχογραφήσεις τη πατάς και ξεκινάει, γεμίζει με κόκκινο ο κύκλος ενώ στην αρχή είναι κόκκινος μόνο γύρω γύρω. 

Για αυτόματη ηχογράφηση πρέπει να την αγοράσεις. 

Εντάξει δεν είναι σαν τη φυσική καταγραφή κλήσης. Αλλά αν κάπου τη χρειαστείς, μια στο τόσο, κάνεις τη δουλειά σου. Αλλά όχι με bt ακουστικά. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2021 at 9:54 ΜΜ, stavai said:

Καλησπέρα σε όλους .

Το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει και μου έχει σπάσει τα νεύρα .

Να θυμίσω σε όσους το  βλέπουν τώρα .   

Προσπαθώ να καλέσω κάποιον και ενω περιμενω να ακουσω καποιον ήχο τερματίζει την κλήση από

μόνο του .Το ίδιο γινεται και σε αυτους που με καλούν. Δίχνει νεκρό ή οτι μιλάει. Κάνω εναλλαγή απο 5G σε 4G και αντίστροφα ενώ έχω φουλ σήμα μου βγάζει μήνυμα ότι δεν  υπάρχει δίκτυο και πρέπει να συνδεθώ σε wifi για να κάνω κλήση .

Σε επικοινωνία με cosmote έφτασαν να μου πουν ότι το poco f3 δεν είναι συμβατό με το 5G της  cosmote γιατί δεν το

βλέπουν στην λίστα με τα   συμβατά σε 5G  ( ενώ υπάρχει κανονικά   στην λίστα   της  cosmote ) .

Έχω δοκιμάσει την SIM  και στις δυο θέσεις κάνει το ίδιο .

Η πλάκα είναι ότι το κάνει ακόμα και στο ίδιο σημείο που πριν λίγο σε καλούσαν κανονικά ,  χωρίς να μετακινηθεί η συσκευή  .

Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι να βάλω άλλη SIM από άλλο πάροχο   .

Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα  τώρα ?  

Κάθε βοήθεια δεκτή  γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα .        

       

Καλησπέρα σε όλους .

Το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει και μου έχει σπάσει πραγματικά  τα νεύρα .

Έκανα  αντικατάσταση της SIM. με ολοκαίνουρια ,το  πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει .

Έβαλα και δεύτερη SIM με άλλο αριθμό ,   το  πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει .

Έχω  Κλείσει  volte k wificalling το  πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει .

Άλλο   πάροχο  μόνο δεν έβαλα γιατί εδώ πιάνει καλά μόνο η  cosmote .

Έχει  αντιμετωπίζει κανείς αυτό το πρόβλημα  ή  εγώ είμαι γκαντέμης και μου έκατσε προβληματική συσκευή  ?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavai said:

Καλησπέρα σε όλους .

Το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει και μου έχει σπάσει πραγματικά  τα νεύρα .

Έκανα  αντικατάσταση της SIM. με ολοκαίνουρια ,το  πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει .

Έβαλα και δεύτερη SIM με άλλο αριθμό ,   το  πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει .

Έχω  Κλείσει  volte k wificalling το  πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει .

Άλλο   πάροχο  μόνο δεν έβαλα γιατί εδώ πιάνει καλά μόνο η  cosmote .

Έχει  αντιμετωπίζει κανείς αυτό το πρόβλημα  ή  εγώ είμαι γκαντέμης και μου έκατσε προβληματική συσκευή  ?

 

Έκανες reset; Μήπως έχει θέμα ο dialer ή το baseband και έρθει στα ίσια του;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavai said:

Καλησπέρα σε όλους .

Το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει και μου έχει σπάσει πραγματικά  τα νεύρα .

Έκανα  αντικατάσταση της SIM. με ολοκαίνουρια ,το  πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει .

Έβαλα και δεύτερη SIM με άλλο αριθμό ,   το  πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει .

Έχω  Κλείσει  volte k wificalling το  πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει .

Άλλο   πάροχο  μόνο δεν έβαλα γιατί εδώ πιάνει καλά μόνο η  cosmote .

Έχει  αντιμετωπίζει κανείς αυτό το πρόβλημα  ή  εγώ είμαι γκαντέμης και μου έκατσε προβληματική συσκευή  ?

 

έχεις κάποια custom ROM? έχεις δοκιμάσει να το γυρίσεις σε 3G αντί για 4G (ή και 5G) ?

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

POCO F3 : Προβλήματα με τυχαίες επανεκκινήσεις μετά την ενημέρωση στο MIUI 12.5 Enchanced (V12.5.3.0)

https://news.xiaomi-miui.gr/poco-f3-random-reboots-problem-on-miui-12-5-enchanced-v12-5-3-0-68799-2/

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mclound said:

έχεις κάποια custom ROM? έχεις δοκιμάσει   αντί για 4G (ή και 5G) ?

Αγόρασα συσκευή 5G άμα   είναι να το γυρίσω σε 3G για να λειτουργήσει , ποιος ο λόγος  ύπαρξης της συσκευής .

Δεν θέλω να περάσω  custom ROM .

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, stavai said:

Αγόρασα συσκευή 5G άμα   είναι να το γυρίσω σε 3G για να λειτουργήσει , ποιος ο λόγος  ύπαρξης της συσκευής .

Δεν θέλω να περάσω  custom ROM .

για να δοκιμάσεις -ίσως- αν παίζει σωστά; άρα να μπορείς να αποκλείσεις κάποια πράγματα. Αν βαριέσαι, πήγαινέ την πίσω και περιέγραψε στο κατάστημα το πρόβλημα να σου δώσουν απευθείας άλλη συσκευή.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα συσκευή 5G άμα   είναι να το γυρίσω σε 3G για να λειτουργήσει , ποιος ο λόγος  ύπαρξης της συσκευής .
Δεν θέλω να περάσω  custom ROM .
Έχω cosmote και δεν έχω κανένα θέμα. Με άλλη συσκευή δοκίμασες; Σε ποια περιοχή είσαι;

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...