Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 hours ago, Vangie said:

Τα δεδομένα χάνονται μόνο κατά το ξεκλείδωμα του bootloader αν έχω καταλάβει σωστά; Μετα σε κάθε update δε χάνονται έτσι; 

Σωστά, μετά από update δε χάνονται 

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

3 minutes ago, minotavros said:

Σωστά, μετά από update δε χάνονται 

Και τα δεδομένα χάνονται με το που δώσουμε αίτημα για unlock μέσα από το εργαλείο mi ή μετά από μια βδομάδα; 

1η φορά όπως θα κατάλαβες δοκιμαζω unlock bootloader και θέλω να είμαι σίγουρος τι θα γίνει σε κάθε βήμα. Αν και κρατάω backup πριν. 

Κρίμα που το mi pc suite δεν συνδέεται να πάρεις ένα backup με μια κίνηση. Δυστυχώς παίρνω χειροκινητα φακέλους και όλα τα υπόλοιπα από Google cloud, επαφές sms κλήσεις κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

semi- off topic

Tο mi pc suite έχει να γίνει update από το 2015. Δεν υποστηρίζει κανένα xiaomi τηλ πλεον (μόνο πολύ παλιά).

Οπότε ότι μπορεί κανείς μέσω google cloud, usb copy σε pc (ίσως και με paid apps τύπου airdroid κτλ)....

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Vangie said:

Και τα δεδομένα χάνονται με το που δώσουμε αίτημα για unlock μέσα από το εργαλείο mi ή μετά από μια βδομάδα; 

1η φορά όπως θα κατάλαβες δοκιμαζω unlock bootloader και θέλω να είμαι σίγουρος τι θα γίνει σε κάθε βήμα. Αν και κρατάω backup πριν. 

Κρίμα που το mi pc suite δεν συνδέεται να πάρεις ένα backup με μια κίνηση. Δυστυχώς παίρνω χειροκινητα φακέλους και όλα τα υπόλοιπα από Google cloud, επαφές sms κλήσεις κτλ. 

Θα κάνεις ξεκλείδωμα bootloader. Μετά από μια βδομάδα θα μπορείς να ξεκλειδώσεις, όχι αμέσως. Δε θα αποσυνδεθεις ωστόσο από το Mi λογαριασμό σου σε αυτό το διάστημα. Θα δεις ένα χρονόμετρο στο εργαλείο ξεκλείδωματος που θα μετράει αντίστροφα. Με το που ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο θα χαθούν τα δεδομένα. Θα το αναφέρει και το εργαλείο ξεκλείδωματος. 

Έτσι είναι. Και εγώ όλα τα επαναφέρω από το Mi cloud, επαφές, μηνύματα, εφαρμογές χωρίς τα δεδομένα τους όμως. 

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minotavros said:

Θα κάνεις ξεκλείδωμα bootloader. Μετά από μια βδομάδα θα μπορείς να ξεκλειδώσεις, όχι αμέσως. Δε θα αποσυνδεθεις ωστόσο από το Mi λογαριασμό σου σε αυτό το διάστημα. Θα δεις ένα χρονόμετρο στο εργαλείο ξεκλείδωματος που θα μετράει αντίστροφα. Με το που ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο θα χαθούν τα δεδομένα. Θα το αναφέρει και το εργαλείο ξεκλείδωματος. 

Έτσι είναι. Και εγώ όλα τα επαναφέρω από το Mi cloud, επαφές, μηνύματα, εφαρμογές χωρίς τα δεδομένα τους όμως. 

Οκ. Εκανα το αίτημα για ξεκλείδωμα και περιμένω 168 ώρες όπως λέει. 

Η διαφορά αν πάω χρησιμοποιώντας το twrp είναι αν έχω καταλάβει καλά ότι θα μπορείς να κάνεις update ota;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vangie said:

Οκ. Εκανα το αίτημα για ξεκλείδωμα και περιμένω 168 ώρες όπως λέει. 

Η διαφορά αν πάω χρησιμοποιώντας το twrp είναι αν έχω καταλάβει καλά ότι θα μπορείς να κάνεις update ota;

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/48756-Οδηγός-εγκατάστασης-της-XTRV-σε-Poco-F3-K40-alioth-aliothin/

Διάβασε και τον ελληνικό οδηγό για την συσκευή από την ελληνική κοινότητα. 

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Vangie said:

Οκ. Εκανα το αίτημα για ξεκλείδωμα και περιμένω 168 ώρες όπως λέει. 

Η διαφορά αν πάω χρησιμοποιώντας το twrp είναι αν έχω καταλάβει καλά ότι θα μπορείς να κάνεις update ota;

Δεν κατάλαβα την ερώτηση. 

Διάβασε όμως και τον οδηγό που έβαλε ο chios. 

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, minotavros said:

Δεν κατάλαβα την ερώτηση. 

Διάβασε όμως και τον οδηγό που έβαλε ο chios. 

Με το twrp μπορείς να κατεβάζεις στο κινητό τη νέα rom και να κάνεις update χωρίς να χρειάζεται να συνδέσεις το κινητό σε υπολογιστή.

Νόμιζα ότι μπορείς και με κάποιο τρόπο να κάνεις τα updates όπως γίνονται στη stock rom. 

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο Poco Launcher έχει μείνει στα παλιά εικονίδια των Google Apps; Υπάρχει τρόπος να βάλουμε τα καινούρια;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, pazu said:

Μια ερώτηση. Έχετε όλοι διαφημίσεις μέσα στις εφαρμογές της Xiaomi;

Ναι, αλλά άμα το ψάξεις λίγο υπάρχει τρόπος να μην εμφανίζονται. Δε θυμάμαι ακριβώς πως. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, pazu said:

Μια ερώτηση. Έχετε όλοι διαφημίσεις μέσα στις εφαρμογές της Xiaomi;

αν θυμάμαι κι εγώ καλά, μπες σε μια μια από τις εφαρμογές της και στα settings έχει κάπου να τις απενεργοποιήσεις. 

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, pazu said:

Μια ερώτηση. Έχετε όλοι διαφημίσεις μέσα στις εφαρμογές της Xiaomi;

Καλησπερα δες αυτο...Και εχει κιαλλα χρησιμα ο ιδιος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι σωστό να ρωτάω εδώ μέσα αλλά πχ. σε σχέση με το redmi note 5 πως είναι η καμερα του poco f3 ?
 

Κατά τα άλλα που έχω δει είναι καλό κινητό.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stavpal said:

Δεν ξέρω αν είναι σωστό να ρωτάω εδώ μέσα αλλά πχ. σε σχέση με το redmi note 5 πως είναι η καμερα του poco f3 ?
 

Κατά τα άλλα που έχω δει είναι καλό κινητό.

Εγώ που δεν το πήρα για τη καμερα του δηλώνω ευχαριστημένος. Περίμενα χειρότερα αποτελέσματα. 

Για κινητό μιλάμε πάντα, βγάζει αρκετά καλές φωτογραφίες. Αν θες και περισσότερη λεπτομέρεια πχ για landscapes ή ίσως λίγο καλύτερη νυχτερινή, βάζεις και μια gcam και είσαι οκ. 

Δε νομίζω ότι συγκρίνεται με flagships, αλλά ξαναλέω για κινητό είναι μια χαρά! 

P. S. Και η macro του αν θες να παίξεις λίγο δίνει ωραία αποτέλεσματα. Α και η selfie μου αρέσει, ερχομαι από mate 10 pro 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Σε λίγες μέρες ξεκλειδώνει ο bootloader και σκέφτομαι να βάλω τη τελευταία custom stable eu rom. 

Την έχει κανένας στο κινητό μας να μου πει αν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα σε σύγκριση με τη stock rom; 

Βασικοί λόγοι που θα βάλω eu rom είναι:

Η ηχογράφηση κλήσεων, ο dialer της Xiaomi τον οποίο δεν γνωρίζω γιατί πριν δεν είχα xiaomi κινητό. Από Google καλύτερος; 

Η ενδεχόμενη λύση στο proximity sensor. 

Και η αφαίρεση των διαφημίσεων που ίσως τρώνε και περισσότερη μπαταρία. Αν και με κάποιες επιλογές διαφημίσεις δεν έχω πλέον. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2021 at 9:05 ΠΜ, minotavros said:

Ο proximity δουλεύει μια χαρά με την eu rom. Όπως και η φωτεινότητα κάτω από τον ήλιο δεν έχει θέμα εκεί που με official χαμηλωνε η φωτεινότητα της οθόνης ξαφνικά με αποτέλεσμα να μη φαίνεται τίποτα στην οθόνη. 

Διάφορες είναι ο Dialer, η εφαρμογή μηνυμάτων που είναι της xiaomi και όχι της google. 

Γενικά με την eu είναι πιο smooth το τηλέφωνο και με ελάχιστο Green tint εως καθόλου πια. 

Μιλάω για eu weekly που είναι πιο μπροστά γενικά και διορθώνει πιο γρήγορα τυχόν bugs 

Καλησπέρα να σε ρωτήσω με την eu δουλεύει το wificall της cosmote? Με την ελληνική xtrv που βασίζεται σε αυτή δεν δούλευε οπότε γύρισα σε στοκ eu ρομ

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2021 at 1:05 ΜΜ, stavai said:

Καλήμερα σε όλους .

 

Συνεχίζω με τα προβλήματα του φοβερού POCO F3 .

Η υπερθέρμανση εντοπίζεται κυρίως όταν είναι συνδεδεμένο σε 5G σε 4G όχι .

Το αφήνουμε αυτό και πάμε σε νέο σημαντικό πρόβλημα (που είναι Προβληματάρα ) .Έχω Cosmote

Προσπαθώ να καλέσω κάποιον και ενω περιμενω να ακουσω καποιον ήχο τερματίζει την κλήση από

μόνο του .Το ίδιο γινεται και σε αυτους που με καλούν. Δίχνει νεκρό ή οτι μιλάει. Κάνω εναλλαγή απο 5G σε 4G και αντίστροφα ενώ έχω φ ουλ σήμα μου βγάζει μήνυμα ότι δεν

υπάρχει δίκτυο και πρέπει να συνδεθώ σε wifi για να κάνω κλήση .

Συνέρχεται μόνο με επανεκκίνηση για μικρό διάστημα και ξαναγίνεται .

Με το παλιό κινητό και την ίδια sim δεν είχα κανενα πρόβλημα. το POCO F3 το έχω σχεδόν μία εβδομάδα και απ'την αρχη σχεδον αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα.

Καλησπέρα σε όλους .

Το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει και μου έχει σπάσει τα νεύρα .

Να θυμίσω σε όσους το  βλέπουν τώρα .   

Προσπαθώ να καλέσω κάποιον και ενω περιμενω να ακουσω καποιον ήχο τερματίζει την κλήση από

μόνο του .Το ίδιο γινεται και σε αυτους που με καλούν. Δίχνει νεκρό ή οτι μιλάει. Κάνω εναλλαγή απο 5G σε 4G και αντίστροφα ενώ έχω φουλ σήμα μου βγάζει μήνυμα ότι δεν  υπάρχει δίκτυο και πρέπει να συνδεθώ σε wifi για να κάνω κλήση .

Σε επικοινωνία με cosmote έφτασαν να μου πουν ότι το poco f3 δεν είναι συμβατό με το 5G της  cosmote γιατί δεν το

βλέπουν στην λίστα με τα   συμβατά σε 5G  ( ενώ υπάρχει κανονικά   στην λίστα   της  cosmote ) .

Έχω δοκιμάσει την SIM  και στις δυο θέσεις κάνει το ίδιο .

Η πλάκα είναι ότι το κάνει ακόμα και στο ίδιο σημείο που πριν λίγο σε καλούσαν κανονικά ,  χωρίς να μετακινηθεί η συσκευή  .

Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι να βάλω άλλη SIM από άλλο πάροχο   .

Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα  τώρα ?  

Κάθε βοήθεια δεκτή  γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα .        

       

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Όπως ορθά σκέφτηκες… δοκίμασε και άλλη sim, τόσο με τον ίδιο, όσο και κυρίως με άλλο πάροχο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους. Τις έβγαλα τις διαφημίσεις. Τώρα και μόνο που δεν τις βλέπω νιώθω πως έχω άλλο κινητό!!!

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, stavai said:

Καλησπέρα σε όλους .

Το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει και μου έχει σπάσει τα νεύρα .

Να θυμίσω σε όσους το  βλέπουν τώρα .   

Προσπαθώ να καλέσω κάποιον και ενω περιμενω να ακουσω καποιον ήχο τερματίζει την κλήση από

μόνο του .Το ίδιο γινεται και σε αυτους που με καλούν. Δίχνει νεκρό ή οτι μιλάει. Κάνω εναλλαγή απο 5G σε 4G και αντίστροφα ενώ έχω φουλ σήμα μου βγάζει μήνυμα ότι δεν  υπάρχει δίκτυο και πρέπει να συνδεθώ σε wifi για να κάνω κλήση .

Σε επικοινωνία με cosmote έφτασαν να μου πουν ότι το poco f3 δεν είναι συμβατό με το 5G της  cosmote γιατί δεν το

βλέπουν στην λίστα με τα   συμβατά σε 5G  ( ενώ υπάρχει κανονικά   στην λίστα   της  cosmote ) .

Έχω δοκιμάσει την SIM  και στις δυο θέσεις κάνει το ίδιο .

Η πλάκα είναι ότι το κάνει ακόμα και στο ίδιο σημείο που πριν λίγο σε καλούσαν κανονικά ,  χωρίς να μετακινηθεί η συσκευή  .

Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι να βάλω άλλη SIM από άλλο πάροχο   .

Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα  τώρα ?  

Κάθε βοήθεια δεκτή  γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα .        

       

Κι εγώ θα σου πρότεινα αντικατάσταση SIM.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2021 at 6:04 ΜΜ, karagalexk said:

enhanced 12.5 στα global - mi

Δεν μου έχει εμφανιστεί κάτι (global κινητό και stock miui).

Πώς γίνεται να έχω Miui 12.5.3 και κάποιοι να παίρνουν τώρα update Miui 12.5 Enhanced και να είναι πάλι 12.5.3; Μήπως αυτοί δεν έχουν global;

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2021 at 9:54 ΜΜ, stavai said:

Καλησπέρα σε όλους .

Το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει και μου έχει σπάσει τα νεύρα .

Να θυμίσω σε όσους το  βλέπουν τώρα .   

Προσπαθώ να καλέσω κάποιον και ενω περιμενω να ακουσω καποιον ήχο τερματίζει την κλήση από

μόνο του .Το ίδιο γινεται και σε αυτους που με καλούν. Δίχνει νεκρό ή οτι μιλάει. Κάνω εναλλαγή απο 5G σε 4G και αντίστροφα ενώ έχω φουλ σήμα μου βγάζει μήνυμα ότι δεν  υπάρχει δίκτυο και πρέπει να συνδεθώ σε wifi για να κάνω κλήση .

Σε επικοινωνία με cosmote έφτασαν να μου πουν ότι το poco f3 δεν είναι συμβατό με το 5G της  cosmote γιατί δεν το

βλέπουν στην λίστα με τα   συμβατά σε 5G  ( ενώ υπάρχει κανονικά   στην λίστα   της  cosmote ) .

Έχω δοκιμάσει την SIM  και στις δυο θέσεις κάνει το ίδιο .

Η πλάκα είναι ότι το κάνει ακόμα και στο ίδιο σημείο που πριν λίγο σε καλούσαν κανονικά ,  χωρίς να μετακινηθεί η συσκευή  .

Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι να βάλω άλλη SIM από άλλο πάροχο   .

Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα  τώρα ?  

Κάθε βοήθεια δεκτή  γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα .        

       

Κλεισε volte k wificalling

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδεία σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό από που πιστεύετε ότι αξίζει να αγοραστεί σημαντικο για εμένα είναι η εγγύηση από εξουσιοδοτημένο σέρβις η από Ελλάδα η από εξωτερικό και όχι σε αφτερμαρκετ ανταλλακτικά γιατί από οεμ ανταλακτικα ξέρω από πρώτο χέρι ότι τα σιαομι έχουν κακή ποιότητα .Σας ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...