Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μέχρι στιγμής 2 "κρούσματα"...

Μία φίλη μου είχε την κάρτα στη θήκη-πορτοφολάκι του κινητού και εκείνο έκανε συνεχώς κάτι γκλιν-γκλιν. Αφού παιδεύτηκε με ρυθμίσεις ειδοποιήσεων, messengers κλπ. διαπίστωσε πως αφαιρώντας την κάρτα από εκεί, το πρόβλημα λύθηκε.

Εγώ είχα την κάρτα μέσα από τη σιλικονένια θήκη του κινητού μου (και βόλευε ρε γμτ!) και όταν άκουγα μουσική στο media player, ξαφνικά (ιδίως με το που έβαζα το κινητό στην τσέπη) σταμάταγε, ξεκίναγε, πηδούσε tracks, χαμήλωνε ο ήχος, άνοιγαν οι φωνητικές εντολές, η κάμερα... ό,τι κουφό μπορείς να φανταστείς! Αρχικά το απέδιδα στο handsfree, μέχρι που διάβασα το post της φίλης μου! Μου έκανε τα ίδια νούμερα και με άλλο handsfree, και μόλις έβγαλα την κάρτα από τη θήκη σώθηκα!

Να σημειώσω πως το ένα κινητό έχει NFC ενώ το άλλο όχι. (η εφαρμογή που φορτίζεις την κάρτα απ' το κινητό σου επικοινωνεί με NFC, θα μπορούσε να είναι μία εξήγηση, αλλά τελικά φαίνεται πως δεν παίζει ρόλο.)

 

Έχει συμβεί και σε άλλους κάτι παρόμοιο;

Nokia 3310 > Nokia 3100 > HTC P3300 > HTC Desire C > Lenovo A328 > Lenovo Vibe Shot

& Samsung Galaxy Note 8.0

Link to comment
Share on other sites

Μία φίλη μου είχε την κάρτα στη θήκη-πορτοφολάκι του κινητού και εκείνο έκανε συνεχώς κάτι γκλιν-γκλιν.

 

Να κλεισει το NFC στο κινητο της

 

Αυτο ειναι το φυσιολογικο οταν πλησιαζεις οποιοδηποτε NFC tag στο κινητο

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το Bitcoin συνεχίζει την τρελή ανοδική του πορεία και καταγράφει συνεχόμενα ρεκόρ υψηλών. Από το πρωί κινείται πάνω από τα 14.000 δολάρια και όλα δείχνουν πως απέχουμε πολύ ακόμα από το να το δούμε να σταθεροποιείται.

 

Ο λόγος για την σημερινή του εκτόξευση είναι η Revolut. H Βρετανική fintech ανακοίνωσε πως θα επιτρέπει στους πελάτες της να αγοράζουν, να κατέχουν και να ανταλλάσσουν Bitcoin, Litecoin και Ethereum σε δευτερόλεπτα μέσα από την εφαρμογή της. Η Revolut θα εισαγάγει χαμηλή αμοιβή αγοράς 1,5% για τις ανταλλαγές και θα επιτρέπει στους πελάτες να αγοράζουν cryptocurrency με όλα τα 25 βασικά νομίσματα - κάτι που περιορίζεται σήμερα μόνο σε ευρώ και δολάρια.

 

Η κίνηση αυτή της Revolut στην ουσία σηματοδοτεί την έναρξη της οριστικής "νομιμοποίησης" του Bitcoin, το οποίο παρά την αποδοχή και την φρενίτιδα των επενδυτών που έχουν δει στο "πρόσωπο" του τον τρόπο να βγάλουν εύκολα και γρήγορα λεφτά, δεν έχει την αποδοχή των μεγάλων επενδυτών και των τραπεζών.

 

Η αρχή για την "νομιμοποίηση" και την οριστική αποδοχή του Bitcoin ήρθε στην αρχή της εβδομάδας με την ανακοίνωση πως το κρυπτονόμισμα θα μπει στην αγορά των futures και θα μπορεί να συναλλάσσεται δίπλα σε χρυσό και πετρέλαιο.

 

Η ανακοίνωση της Revolut παίρνει το bitcoin από την αγκαλιά των μεγάλων επενδυτών και το βάζει στην δυνατότητα επένδυσης των απλών ανθρώπων, οι οποίοι θα μπορούν να αγοράζουν από το κινητό τους κρυπτονομίσματα χωρίς να μπαίνουν στη διαδικασία των exchange και του mining.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα,εχω ενα cubot dinosaur και πρεπει να εχει παθει ζημια η rom της συσκευης διοτι εκανα επαναφορα (hard reset) βαζω e-mail και κωδικο και δεν προχωραει παρακατω,για να διαπιστωσω την κατασταση της rom τι πρεπει να κανω??? σε περιπτωση που εχει παθει ζημια η rom ειμαι εκτος εγγυησης????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Δεν μπορω να κάνω μετακίνηση φωτογραφίας αναμεσα σε φακέλους στο κινητό μου xperia L1.Μου βγάζει οτι πρεπει να έχω άδεια προσβασης στην κάρτα.Ξέρει κανεις τι μπορεί να συμβαίνει;Να σημείωσω οτι στο προηγούμενο μου κινητό (LG Leon) δεν μου το ζητούσε.Δοκιμασία και αλλες εφαρμογές απο το play store αλλά όλες μου ζητούν το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα με το smartphone μου (LG-X15): Προσπαθώ να μεταφέρω αρχεία από το PC μου στο smartphone μου αλλά κολλάει και δεν μεταφέρει τίποτα.

 

DS3lBS2XcAAU13Z.jpg:orig

 

Ενώ όταν προσπαθώ να μεταφέρω αρχεία από το smartphone στο PC δεν έχει θέμα. Δοκίμασα διαφορετικό USB καλώδιο. Πάλι το ίδιο πρόβλημα. Τσέκαρα το λογισμικό του smartphone κι είναι αναβαθμισμένο. Δοκίμασα να μεταφέρω αρχεία στο smartphone του αδελφού μου και δεν έχει πρόβλημα. Το τσέκαρα στο device manager του PC και λέει ότι η συσκευή δουλεύει κανονικά.

 

Έχω φτάσει σε απόγνωση. Και δεν έχω όρεξη να μπλέκω με άλλους τρόπους μεταφοράς αρχείων από την στιγμή που η μεταφορά μέσω USB είναι η πιο γρήγορη κι άμεση μέθοδος. Βοήθεια παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

μια επαναφορά ρυθμίσεων ίσως βοηθούσε
...όσο τα smartphone γίνονται εξυπνότερα, τόσο πιο ηλίθιοι γινόμαστε εμείς!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μια επαναφορά ρυθμίσεων ίσως βοηθούσε

Kαμιά εφαρμογή για ν' αποθηκεύει δεδομένα παιχνιδιών έχεις υπόψην σου; Για να μην πάνε χαμένες οι επιδόσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά λύστε μου απορία σας παρακαλώ έχω το Huawei Mate 10 lite εκτός από φωτογραφίες βίντεο και μουσική γιατί δεν μπορω να μετακινήσω και

τις εφαρμογές στην sdcard;;;;;;;; κάνω κάτι λάθος;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά λύστε μου απορία σας παρακαλώ έχω το Huawei Mate 10 lite εκτός από φωτογραφίες βίντεο και μουσική γιατί δεν μπορω να μετακινήσω και

τις εφαρμογές στην sdcard;;;;;;;; κάνω κάτι λάθος;;;;;;

 

καλύτερα να απευθυνθείς στο επίσημο νήμα της συσκευής

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7489424#post7489424

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.. .πριν μια εβδομάδα περίπου ροουταρα το κινητό μου (samsung J3 2016)....Μετα το root το κινητο μου μου πετάει διαφημίσεις καθε 15 με 20 λεπτά αλλα μονο οταν ειναι σινδεμενο στο ιντερνετ...Στην αρχη νομιζα πως είναι καμιά από τις εφαρμογές που ειχα κατεβάσει αλλα οχι...Τι να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το ότι το έκανες ρουτ δεν έχει καμία σχέση με τις διαφημίσεις. Αν όμως το ρουταρισες χρησιμοποιώντας κάποια εφαρμογή τύπου kingroot τότε ίσως σου εγκατέστησε κάποιες εφαρμογές οι οποίες ευθύνονται για τις διαφημίσεις. Επίσης, ίσως ευθύνεται κάποια εφαρμογή που εγκατέστησες πρόσφατα. Κάνε ένα σκαναρισμα με κάποια εφαρμογή όπως το malwarebytes να δεις αν βρει κάτι ύποπτο και πράττεις αναλόγως.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

skroutz.gr: Συμβουλές αγοράς smartphone - Τι να προσέξω όταν αγοράζω κινητό τηλέφωνο online

 

"Όσον αφορά το λογισμικό της συσκευής, κάθε smartphone ρυθμίζεται ανάλογα με τη χώρα στην οποία θα διατεθεί προς πώληση. Η χρήση της συσκευής εκτός της χώρας αυτής μπορεί να οδηγήσει σε έλλειψη βασικών υπηρεσιών των τηλεπικοινωνιακών παρόχων (όπως π.χ. υποστήριξη 4G, απώλεια σήματος ή χαμηλή ποιότητα κλήσεων), υψηλή κατανάλωση της μπαταρίας και ασυμβατότητα ορισμένων εφαρμογών.

Ένας απλός τρόπος επιβεβαίωσης ότι η συσκευή είναι ρυθμισμένη για την Ελληνική αγορά, είναι οι όροι της εγγύησης να αναγράφονται στην ελληνική γλώσσα. Επίσης, θα πρέπει να υπάρχει επιλογή Ελληνικών στο μενού της συσκευής, όταν είναι σε λειτουργία."

Άσχετος εδώ! Η ερώτηση μου είναι η εξής: να προτιμήσω να δώσω κάτι παραπάνω και να αγοράσω "ελληνικό" iphone ή να πάω στο φθηνότερο "EU" που έχουν ta skroutzομάγαζα; Δεν έχω καταλάβει καλά αν το θέμα είναι μόνο το λογισμικό και αν μπορεί να λυθεί αυτό αλλάζοντας το (δεν ξέρω αν αυτό είναι δυνατό στο ios) ή είναι και θέμα firmware/hardware ή κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε Android έχει δίκιο σε γενικές γραμμές.

Σε iPhone δεν ισχύει, γίνονται push οι ρυθμίσεις από την Apple και δεν έχει καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Σε Android έχει δίκιο σε γενικές γραμμές.

Σε iPhone δεν ισχύει, γίνονται push οι ρυθμίσεις από την Apple και δεν έχει καμία διαφορά.

 

Σε ευχαριστώ. Αυτό ισχύει και αν έχω από την αρχή US Enlgish τη γλώσσα και όλα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Αυτό ισχύει και αν έχω από την αρχή US Enlgish τη γλώσσα και όλα έτσι;

 

Αν μιλάς για iPhone, ναι, το system locale δεν επηρεάζει τα carrier profiles.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι :)

 

Απαραίτητη προϋπόθεση να είναι το μοντέλο που θα φέρεις ίδιο με αυτό που αναμένει ο πάροχός σου (Όλα τα Ευρωπαϊκά και μερικά Αμερικάνικα είναι πλήρως συμβατά με εδώ).

Δες εδώ https://www.apple.com/iphone/LTE/

 

Για παράδειγμα αν θες το iPhone X, σου κάνει το unlocked μοντέλο A1901, με το Α1865 μπορεί να έχεις θέματα. (Στην πράξη ούτε αυτό ισχύει, αλλά αν δεν θες να το ψάξεις παραπάνω, μείνει με το Α1901).

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητη προϋπόθεση να είναι το μοντέλο που θα φέρεις ίδιο με αυτό που αναμένει ο πάροχός σου (Όλα τα Ευρωπαϊκά και μερικά Αμερικάνικα είναι πλήρως συμβατά με εδώ).

Δες εδώ https://www.apple.com/iphone/LTE/

 

Για παράδειγμα αν θες το iPhone X, σου κάνει το unlocked μοντέλο A1901, με το Α1865 μπορεί να έχεις θέματα. (Στην πράξη ούτε αυτό ισχύει, αλλά αν δεν θες να το ψάξεις παραπάνω, μείνει με το Α1901).

 

iPhone 8 plus θέλω να πάρω. Οπότε μου κάνει το:

- Model A1897

και δεν μου κάνει το:

- Model A1864 (GSM) / Model A1864 (CDMA)

- Model A1898

 

Στα skroutzομάγαζα δεν λέει ακριβές μοντέλο, μόνο το EU. Ελπίζω να με καλύπτει αυτό..

 

Ευχαριστώ!

Edited by alouci
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα oukitel k6 κ κατέβασα από το apk mirror μια εφαρμογή της asus gallery για το το κινητό μου επειδή η δικιά μου εφαρμογή δεν μου άρεσε κ δεν ήταν χρήσιμη... Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής... Δουλεύουν όλα κανονικά το μόνο που δεν μπορει να κανει είναι οταν πάω να κάνω μεταφορά φωτό σε κάποιο φάκελο δεν το κάνει κ μου γράφει άρνηση άδειας ...μπορώ να το διορθώσω αυτό ? Αν κάποιος γνωρίζει η βοήθεια θα ήταν πολύτιμη! Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια κι αν μπορει καποιος ας δωσει μια βοηθεια.

Ειμαι συνδρομητης Cosmote Tv Full Pack.Παραλληλα ειμαι μελος σε καποιους ελληνικους τορεντ τρακερς.Σ'αυτους τους τρακερς βλεπω δημοσιευση αγωνων μπασκετ ΝΒΑ, ταινιων και σειρων απο Cosmote Tv.

Προσφατα επιχειρησα κι εγω να κανω αντιγραφη μιας σειρας ( Kojak) απο την Cosmote.Συνδεσα εξωτερικο σκληρο δισκο στον αποκωδικοποιητη,μου τον εκανε format και μετα η αγγραφη εγινε κανονικα.Παιρνω τον σκληρο,τον παω στο λαπτοπ,το λαπτοπ δεν τον αναγνωριζε,δεν τον εβλεπε καν.

Παιρνω τηλ. την cosmote και μου απαντανε οτι οι εγγραφες βιντεο ειναι κλειδωμενες,μονο για να τις βλεπω απο τον σκληρο δισκο συνδεδεμενο στον αποκωδικοποιητη κι οτι αυτο γινεται για να προστατευεται η παρανομη διακινηση τηλεοπτικου περιεχομενου.

 

Οι αλλοι πως μπορουν ,αντιγραφουν και μεταφερουν στο Pc κι εγω δε μπορω?προφανως υποψιαζομαι θα υπαρχει καποιο προγραμμα που ξεκλειδωνει την προστασια της cosmote...ξερει κανεις να μου πει κατι ή να παψω να ασχολουμαι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι καινούργιος στο foroum εχω αγοράσει το note 8 απο κατάστημα vodafone και είδα οτι δεν εχει την το εικονίδιο της Βίντεο κλίσης. Σε άλλα καταστήματα είδα οτι όλα τα τηλέφωνα note8 εχουν βιντεο κλίση vindeo call .

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με samsung μου είπανε οτι η vodafon εχει βγάλει αυτο το εικονίδιο απο την συσκευή. Εγω προσωπικά την δουλεύω Χρόνια την βιντεο κλιση χωρις ιντερνετ . Υπαρχει κάποιος τρόπος να βαλω παλι αυτήν την λειτουργία στο τηλέφωνο μου? Αυτο που κατάλαβα ειναι η κατανάλωση δεδομένων θα το καταλάβαινα αυτο εφόσον το ιντερνετ ήτανε απεριόριστο η 30 η 50 giga

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...