Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επαφές σε λογαριασμό της Google

Ακριβως!

Απο το google λογαριασμό σου

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν καποια υπηρεσια dedicated σε τηλεφωνικους καταλογους γιατι θελω ημι-επαγγελματικη χρηση. Οποτε αμα γνωριζετε καμμια πλατφορμα που με μια free λειτουργικοτητα να προσφερει κατι παραπανω απο google contacts θα με φτιαξετε ασχημα

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν καποια υπηρεσια dedicated σε τηλεφωνικους καταλογους γιατι θελω ημι-επαγγελματικη χρηση. Οποτε αμα γνωριζετε καμμια πλατφορμα που με μια free λειτουργικοτητα να προσφερει κατι παραπανω απο google contacts θα με φτιαξετε ασχημα

 

Και σε ποιο σημείο δεν σε καλύπτει το google contacts ?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν καποια υπηρεσια dedicated σε τηλεφωνικους καταλογους γιατι θελω ημι-επαγγελματικη χρηση. Οποτε αμα γνωριζετε καμμια πλατφορμα που με μια free λειτουργικοτητα να προσφερει κατι παραπανω απο google contacts θα με φτιαξετε ασχημα

 

Πάρε μια ατζέντα κλασική από κάποιο βιβλιοπωλείο να κάνεις την δουλειά σου. Αφού δεν σου κάνει ολόκληρη Google αυτή είναι η μόνη λύση για σένα

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το είχα πάντα απορία.

Οι φωνητικές κλήσεις που ήταν κάτι σύνηθες στα απλά κινητά, γιατί δεν μπορούν να γίνουν στα (υπερ)σύγχρονα smartphones? Ειδικά μέσω hands free.

Ή μου διαφεύγει κάτι?.....

Ευχαριστώ...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα με ενδιέφερε να μου πείτε, από την εμπειρία σας, αν, και που και πότε συνήθως, βγαίνουν προσφορές για δωρεάν κάρτες sim, από οποιοδήποτε δίκτυο, οποτεδήποτε, και με οποιαδήποτε περίσταση ή αφορμή.

Αν έχετε παρατηρήσει κάποια μοτίβα/patterns προσφορών, συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα που παίζουν τέτοιες προωθητικές ενέργειες, μέρη/καταστήματα που γίνονται αυτά, κλπ, πάντα όμως, για καρτοκινητά και χωρίς καμία απολύτως χρεώση για να δώσουν δωρεάν sim.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες εταιρίες όταν αγοράζεις κάποιο κινητό σου δίνουν δωρεάν πακέτο.Για παράδειγμα,όταν πήρα το κινητό μου ,το κάταστημα μου έδωσε δώρο και ενα πακέτο cosmote.Βεβαία,ήταν συνεργάτης της cosmote και οχι κάποιο επίσημο κατάστημα . Edited by dimitrisalexa

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Κατα καιρους βλεπω κοπελες με μπλουζες των εταιριων σε κιόσκια/stands στους δρομους, σε εμπορικους δρομους.

Ή εχω δει και σε πανεπιστημια, εμπορικα κεντρα κλπ.

Μοιραζουν δωρεαν sims, ή απλα ενημερωνουν;

Link to comment
Share on other sites

Στα πανεπιστήμια σε ενημερώνουν για τις προσφορές των αντίστοιχων εταιριών(Θεσσαλονίκη παίζει αρκετά το what's up και Αθήνα cu) και σε κάνουν την αίτηση ενεργοποιήσης για να πάρεις το πακέτο.Εκεί σε χρεώνουν κάποιο πόσο αλλα δεν ξέρω πόσο. Πάντως όταν ακούς πάκετα με προσφορές τύπου 1500 λεπτά και 2gb ιντερνετ με 8 ευρώ το μήνα,να ξές οτι τα πακέτα κοστίζουν γύρω στα 10 ευρώ. Edited by dimitrisalexa

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπεις προωθητές στους δρόμους και γενικά έξω, να πηγαίνεις και να ρωτάς γιατί κάποιες φορές δίνουν πολύ καλές προσφορές, που δεν τις έχουν τα καταστήματα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετά wifi αποθηκευμένα στο Samsung note 3 και επειδή αγόρασα νέα συσκευή xiaomi redmi note 4,πως μπορώ να περάσω όλα τα WiFi στη νέα μου συσκευή;
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πάει στραβά στα έγγραφα που έχεις δώσει link.

Το πρώτο φαίνεται φυσιολογικό, είναι μια 900άρα GSM με οδηγούμενη ισχύ 16watt, μείον τις απώλειες.

Το δεύτερο είναι μόνο μικροκυμματικό χωρίς κεραιοστοιχεία γενικής χρήσης. Είναι πολύ δυνατό μεν, αλλά πολύ κατευθυντικό, δεν υπάρχει θέμα αν δεν στοχεύει σε κάποιο κτίσμα ή μέρος που συγκεντρώνεται κόσμος.

Το τρίτο είναι τρελό. Όλη η ισχύς είναι στα κεραίοστοιχεία που φαίνεται να εκπέμουν από 60watt το καθένα (!!!!!) και δεν έχει δοθεί ισχύς στο μικροκυμματικό. Υποθέτω πρόκεται περί λάθους, δεν βγάζει νόημα αλλιώς.

Σε κάθε περίπτωση τα deg είναι στις μηδέν μοίρες, δεν σε χτυπάει κάτι εφ' όσον είναι στην ταράτσα.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση τα deg είναι στις μηδέν μοίρες, δεν σε χτυπάει κάτι εφ' όσον είναι στην ταράτσα.

Αυτό που αναφέρεις το έχεις διαπιστώσει από κάποια προσωπική έρευνα;

Γιατί έχω δει επιστημονικές μελέτες που αποδεικνύουν το αντίθετο. (google is your friend)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα κρατάει αυτόματα back-up στο drive; Αυτή την εντύπωση έχω.
Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και παρακαλώ για την βοήθειά σας

 

Είμαι κάτοχος Huawei Mate 8 και θέλω να το στείλω για αλλαγή μπαταρίας που θα πραγματοποιηθεί εκτός εγγύησης μέσω των Public όπου έχει γίνει η αγορά του.

 

Δυστυχώς σαν πρώην εργαζόμενος των Public γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι συνεργάζονται ΜΟΝΟ με Αρβάτο και αγνοούν πλήρως το εξουσιοδοτημένο που έχει ανοίξει στην Μιχαλακοπούλου.

 

 

 

Η ερώτησεις μου είναι,

 

1)ποιός αποφασίζει πού θα πάει το κινητό μου για επισκευή?

 

2) Μπορώ να απαιτήσω να ΜΗΝ πάει Αρβάτο επικαλώντας κάποιον νόμο ή δεν θα βρώ άκρη?

 

Ο λόγος που δεν μπορώ να το πάω μόνος μου Μιχαλακοπούλου είναι ότι έχω αγοράσει εξτρά εγγύηση της Public και πρέπει να το πάω από εκεί.Στους όρους της εγγύησης Public δεν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ ποιός λαμβάνει την απόφαση για το που θα πάει για επισκευή η συσκευή

 

Παρακαλώ πολύ για την βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://neaselida.news/texnologia/epistrefi-thryliko-nokia-3310-gia-proti-fora-3g/

 

 

 

Μια πολύ ενδιαφέρουσα ανακοίνωση ήρθε από τη Nokia και αφορά το αγαπημένο όλων 3310. Το πρόβλημα με το κινητό αυτό ήταν πως δεν υποστήριζε 3G δίκτυα. Σήμερα η φινλανδική εταιρεία ανακοίνωσε το Nokia 3310 3G μαζί με νέα χρώματα.

 

Αναφέρεται ότι δίνει 6,5 ώρες ομιλίας και 27 μέρες standby.

 

Το Nokia 3310 3G θα κυκλοφορήσει σε Azure, Yellow, Warm Red και Charcoal. Η τιμή του είναι στα 69 ευρώ και θα γίνει διαθέσιμο μέσα Οκτωβρίου.

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απίστευτο αν και με το 3g στο Νόκια 3310 δεν θα μπορείς να κάνεις και πολλά. Edited by dimitrisalexa

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

 

Ως κάτοχος macbook είπα να πάρω το 6s. Ειλικρινά θεωρώ το ios ανάπηρο μπροστά στο android. Μόνο αν έχεις επενδύσει χρόνο και χρήμα αξίζει, ειδάλλως αν είσαι με αντροιντ και σου ταιριάζει, θα απογοητευτείς. Έχει όμως ενα τεράστιο πλεονέκτημα. Αναβαθμίσεις σε βάθος 5ετίας. Αγοράζεις μεν πανάκριβο κινητό, αλλά η εταιρεία στο υποστηρίζει. Για μένα είναι πολύ σημαντικό αυτό και γι'αυτό για την ώρα παραμένω εδώ. Ίσως κάποια στιγμή μου την βαρέσει και ξαναπάρω αντροιντ. Διόλου απίθανο, καθότι καθημερινά υπάρχουν πράγματα που μ'εκνευρίζουν και μου λείπει το s6.

 

Το πρόβλημα για μένα συμπερασματικά είναι το εξής: σε τιμές ναυαρχίδας, το αντροιντ υπερέχει. Αλλά iphone του 2015 δεν θεωρείται παλιό, ενώ το s6 της ίδιας χρονιάς είναι. Αν όχι τώρα, σε ένα χρόνο θα θεωρείται αρχαίο. Κι ας ήταν καλύτερο. Δεν έχω ασχοληθεί φυσικά με ρουτ και xda που θεωρητικά παίρνω τις νέες εκδόσεις αντροιντ, αλλά δεν μ'ενδιαφέρει να το κάνω. Η εταιρεία στην οποία έσκασα 700 πρέπει να μου τα δίνει εγκαίρως και για καιρό.

 

Αυτο που θα μου λειψει στο iOS (πρωην κατοχος του iPhone 5S) ειναι το Jailbreak που πλεον δεν βλεπω να γινεται τοσο θεμα οσο παλια. Το λατρευα! Και υπηρχαν mods που ουτε το android δεν ειχε (βλεπε phantom).

 

Πλεον εχουν περασει απο τα χερια μου καποια κινεζικα μεν, android κινητα και μπορω να πω οτι μου αρεσει το android.

Το θεμα ομως των κιενζικων, οπως και του Samsung, ειναι τα updates.

Με το iOS, αν ειναι η συσκευη σου νεα ή τουλαχιστον δεν ειναι 5 χρονων, θα εχεις update.

 

Μπορει να σερνεται, αλλα θα λες στον εαυτο σου οτι για καποιο διαστημα ακομα θα μπορεις να τρεχεις την τελευταια εκδοση λογισμικου.

Το αστειο ειναι οτι αν δειτε (τουλαχιστον οταν ειχα εγω iOS) οτι ολα τα release των νεων εκδοσεων iOS, εχουν μεσα icons για να υποστιριζουν και τις αλλες συσκευες (τοτε θυμαμαι, οτι μεσα στα αρχεια συστηματος, εβρισκες εικονιδια retina, non-retina) πραγμα που μπορει να κανει ενα λογισμικο πιο μεγαλο σε μεγεθος ή και μπορει πιο βαρυ(?).

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο θεμα!

προσωπικα κατοχος ολων το iphone επι χρονια, το μοναδικο android που αγαπησα πραγματικα, ηταν το nexus 4 που οταν επεσε στα χερια μου το λατρεψα σε ολα του.

ωσπου το ματιαξα και το πατησε αυτοκινητο και ακομα απο τοτε ειναι σερβις....

τωρα αυτη τη στιγμη εχω παει στο αλλο ακρο, (προσφατα εδωσα το 7αρι μου) και αυτο για να την ακουσει λιγο η apple τοσο με το 4,7" οσο και με τα 1000ευρω + του Χ.

θα το γυρισω σε S8 γιατι θεωρω οτι ειναι ανταξειο του ip7 & ip8. ωστοσο τωρα ειμαι με ενα mls mx, και μπορω να πω οτι κανω τη δουλεια μου, οχι τοσο ανετα, αλλα την κανω για την προσωρινη χρηση που το θελω.

 

Η γνωμη μου ομως παντα ηταν οτι το android εχει περισσοτερες δυνανατοτητες εναντι του ios.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω ενα πολυ φτηνο κινητο android/αφης, για εντελως δευτερευουσες και συγκεκριμενες απλοικες χρησεις.

Πχ. ως mp3 player μια στο τοσο.

Δεν θα ειναι το κυριως κινητο μου, μια καρτα sd θα του βαλω, και οπως ειπα, θα γινεται χρηση αραια, και για πολυ απλα πραγματα.

Οποτε το πρωτιστο ειναι η χαμηλη τιμη, για μενα, κατα την εν λογω αγορα.

Ωστοσο, ζητουμενο ειναι, οσο κινεζια κι αν ειναι, να κρατησει, για να διεκπεραιωνει αυτα τα απλα.

Και να πω ακομη, οτι θελω να ειναι καινουριο(δεν αγοραζω ποτε μεταχειρισμενα-προσωπικη προσεγγιση), και λογικα θα ειναι αγορα εκτος Ελλαδας, οποτε σχεδον τα παντα υπαρχουν στο ebay.

 

Στην Ελλαδα το φτηνοτερο android που μπορω να βρω, ειναι alcatel στο 50ευρω, αλλα και παλι το θεωρω ακριβο για τα πραγματα που το θελω.

Στο ebay κατα καιρους βλεπω κατι μαρκες doogee και κατι αλλα(noname σχεδον, αλλα με καποια υποτυπωδη 'μαρκα'), αλλα και αυτα δεν χτυπανε τιμη οπως το θελω. Πχ κανα 30ευρω πιστευω θα ηταν καλα.

 

Αν λοιπον εχετε καποια προταση οπως τα περιεγραψα πιο πανω, παρακαλω πειτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Με 30 οτι και να παρεις θα ειναι πεταμένα λεφτα.

Αν μπορεις να δωσεις κανα 50αρι, ισως βρεις σε κανα κινεζομαγαζο

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω δεν σας που όλα τα πολυεθνικά καταστήματα που δρουν ηλεκτρονικά δεν έχουν την Ελληνική γλώσσα. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένας Αυτομάτως Μεταφραστής που να δέχεται της ποιο πολλές γλώσσες του κόσμου και της χώρας μας ;
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω δεν σας που όλα τα πολυεθνικά καταστήματα που δρουν ηλεκτρονικά δεν έχουν την Ελληνική γλώσσα. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένας Αυτομάτως Μεταφραστής που να δέχεται της ποιο πολλές γλώσσες του κόσμου και της χώρας μας ;

Το παραπάνω είναι δείγμα από αυτόματο μεταφραστή;Καλύτερα τότε να μην μεταφράζουν στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...