Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα .Έχω ένα κινητό με επεξεργαστή mediatek 6582 το οποίο αντικαταστάθηκε η οθόνη του με νέα και χρειάζεται να περαστεί εκ νέου η official ROM με flashtool ώστε να λειτουργεί .το πρόβλημα είναι ότι η οθόνη είναι μαύρη και δεν ανταποκρίνεται καθόλου στην αφή και ουτε δειχνει το recovery.επίσης είναι από factory reset.

 

Μπορώ να περάσω την νέα ROM με flashtool χωρίς usb debuging σε κινητό χωρίς εικόνα και αφή ;

Μπορώ να λειτουργήσω το κινητό από υπολογιστή ώστε να ανοίξω το debuging;

αν ναι μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ;

Έτσι για τα πρακτικά το κινητό είναι ένα inew v3

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Χαιρετε ,

 

Ποια η αποψη σας σχετικα με την ανακτηση δεδομενων απο κινητο τηλεφωνο ?

 

Υπαρχει προβλημα σε συσκευη κ πρεπει να σωθουν αρχεια οπως επαφες , sms , εικονες , βιντεο κλπ Αν ειναι θεμα πλακετας του κινητου οι εταιριες αυτες μπορουν να σωσουν την παρτιδα ?

 

Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μέσω messenger επικοινώνησα μαζί τους. Δεν το έχω δοκιμάσει.

Ωστόσο κατάλαβα πως χρησιμοποιούν ως βασικό σου πάροχο κάποιον του εξωτερικού, μου ανέφεραν διάφορες ευρωπαϊκές χώρες και η ανάθεση γίνεται βάσει του πακέτου που επιλέγεις, και για τις εισερχόμενες κλήσεις σου γίνονται προώθηση στον αριθμό που σου δίνουν. Εφόσον έχεις τηλέφωνο εξωτερικού μπορείς να κάνεις roaming στην Ελλάδα με όποιον από τους 3 παρόχους έχεις καλύτερο σήμα.

Το κακό είναι πως για να λαμβάνεις SMS στον ελληνικό αριθμό που θα μεταφέρεις με φορητότητα στην LteL θα πρέπει να έχεις δίκαρτο τηλέφωνο (υποδοχή για 2 κάρτες SIM) αλλά δεν ζήτησα να μου το εξηγήσουν αναλυτικά.

Αν δεν έχεις δίκαρτη συσκευή, απλά θα λαμβάνεις SMS μόνο στον καινούριο αριθμό που θα σου δώσουν και θα αντιστοιχεί σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι να σου παρέχουν ξεκάθαρες και διαυγείς υπηρεσίες. Όταν μια εταιρία σου δημιουργεί σύγχυση στις παροχές τις τότε κρατήστε αποστάσεις. Πόσο μαλλον όταν ζητάνε αστυνομικές ταυτότητες κτλ

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι να σου παρέχουν ξεκάθαρες και διαυγείς υπηρεσίες. Όταν μια εταιρία σου δημιουργεί σύγχυση στις παροχές τις τότε κρατήστε αποστάσεις. Πόσο μαλλον όταν ζητάνε αστυνομικές ταυτότητες κτλ

Εσύ από ποια εταιρεία πήρες τηλέφωνο χωρίς να δώσεις την Αστυνομική σου ταυτότητα και άλλα έγγραφα ταυτοποίησης ή νομιμοποίησης;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Μου χάλασε το κουμπί της έντασης φωνής και κάνει τα δικά του, με αποτέλεσμα νάσο μπαίνει σε safe mode και να μην μπορώ να το το επαναφέρω... Υπάρχει περίπτωση να έχεις κάποιος από το φόρουμ το ταμπλετ χαλασμένο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, Ειπα να ρωτήσω τη παρέα μήπως και βρώ κάποια απάντηση. Στο παλαιό κινητό ενα sony είχα τη κάρτα πρόσβασης της εταιρίας που δουλευω ανάμεσα στη θήκη και το κινητό κια λειτουργούσε μια χαρα.

 

Τώρα άλλαξα κινητό ενα huawei P smart και βάζοντας και πάλι τη κάρτα μου ανάμεσα στη θήκη και το κινητό δεν λειτουργεί. Δοκίμασα να κλείσω το κινητό αλλα πάλι το ιδιο. Αρα είναι πρόβλημα μάλλον με το μεταλλικό περίβλημα του κινητου. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια λύση για να μονώσεις τη κάρτα ???

 

Δοκίμασα μέχρι τώρα αλουμινόχαρτο και μονωτική ταινία αλλα τίποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από αυτό που γράφεις, εμένα μου παέι το μυαλό πως το πρόβλημα δεν είναι το κινητό αλλά ίσως η θήκη.

Και αυτό που προσπαθείς να κάνει είναι το αντίθετο από το επιθυμητό. Δηλαδή τώρα μεσολαβεί ήδη κάποια "μόνωση" και δεν επικοινωνεί η κάρτα. Με επιπλέον προσπάθεια για μόνωση δεν θα πετύχεις κάτι. Δοκίμασε την θήκη με την κάρτα χωρίς το κινητό, ή με την κάρτα ακουμπισμένη στο κινητό χωρίς τη θήκη για να καταλήξεις ποιο είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχοντας δώσει το παλιό κινητό της συζύγου στο παιδί, εκανα κατάργηση του λογαριασμού της gmail απο τη συσκευή αυτή και του πέρασα μερικές δικές του επαφές. Όμως, έγινε συγχρονισμός των λίγων αυτών επαφών με το gmail της συζύγου (που νόμιζα ότι είχα καταργήσει) και διαγράφηκαν όλες οι δικές της επαφές στο νέο της κινητό (και περαστηκαν σε αυτό οι λίγες επαφές του μικρού). Υπάρχει δυνατότητα ανάκτησης των επαφών της συζύγου;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχοντας δώσει το παλιό κινητό της συζύγου στο παιδί, εκανα κατάργηση του λογαριασμού της gmail απο τη συσκευή αυτή και του πέρασα μερικές δικές του επαφές. Όμως, έγινε συγχρονισμός των λίγων αυτών επαφών με το gmail της συζύγου (που νόμιζα ότι είχα καταργήσει) και διαγράφηκαν όλες οι δικές της επαφές στο νέο της κινητό (και περαστηκαν σε αυτό οι λίγες επαφές του μικρού). Υπάρχει δυνατότητα ανάκτησης των επαφών της συζύγου;

Ευχαριστώ.

 

Αν μπεις απο pc στον chrome στο https://contacts.google.com/ στο δικό της gmail έχει επιλογή για αναίρεση αλλαγών .Μήπως και σώσεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις απο pc στον chrome στο https://contacts.google.com/ στο δικό της gmail έχει επιλογή για αναίρεση αλλαγών .Μήπως και σώσεις κάτι;

 

Θα το δοκιμάσω. Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις απο pc στον chrome στο https://contacts.google.com/ στο δικό της gmail έχει επιλογή για αναίρεση αλλαγών .Μήπως και σώσεις κάτι;

 

Φίλε τελικά με έσωσες. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι η θήκη. Ειναι το τηλέφωνο. Σκέτη η θήκη λειτουργεί μια χαρα.

 

Βάλε μονωτική ταινία στην πλάτη του κινητού, στο σημείο που ακουμπάει η κάρτα. Αν το πρόβλημα είναι η μεταλλική πλάτη του κινητού λογικά θα λυθεί.

 

Στην δοκιμή που έκανες με αλουμινόχαρτο και μονωτική πως τα συνδύασες?

Edited by ironbum2

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω κατευθείαν με το ζουμί, λόγω της δουλειάς μου έχω στα χέρια μου ένα S7 edge οπου και μου ανηκει, ξεκαθαριζω δεν είναι κλεμμένο, η ερώτηση μου είναι με ποιο τρόπο και που και πως μπορώ να κάνω αυτή τη συσκευή να πάρει τηλ σαν κανονική συσκευή, ξεκαθαρίζω πως από ότι φαίνεται και μετά από root της συσκευής συν αφαίρεση του διαμορφωμένου λογισμικού έχει μετατραπεί σε κανονικό τηλέφωνο αλλά εξακολουθεί να μην μπορεί να δεχτεί Sim.

 

Γνωρίζετε κάποιο κατάστημα που μπορεί να μου βάλει κάποια κεραία ή κάποιο τρόπο τέλος παντων;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γνωρίζει κάνει δέκτες όπως τον chromοsat και την appletv για να μετατρέπουμε την τηλεόρασή μας σε έξυπνη?:!: Ευχαριστώ εκ τον πρότερων για της απαντήσει σας.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα στην ομαδα!!! Χρειαζομαι τη βοηθεια σας... εχω το huawei p9 lite, μοντελο 2016. Ειχα στο κινητο μου ενα βιντεο το οποιο καταλαθως διεγραψα μαζι με αλλες φωτος. Ειναι ομως απαραιτητο να το βρω
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις emui 5 ή 8 έκδοση Android στο Huawei λογικά έχει επιλογή για κάδο ανακύκλωσης όπου ότι φώτο και βίντεο διαγράφεις είναι εκεί για 30 ημέρες. Τσέκαρε αυτό πρώτα αν υπάρχει στις ρυθμίσεις. Αν δεν βγάλεις άκρη δοκίμασε την εφαρμογή diskdigger από το playstore.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτησω,αν κάποιος έχει μπλοκάρει τον αριθμό σου και του στείλεις sms θα σου έρθει αναφορά παράδοσης?αναφέρομαι σε κινητό android.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...