Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πιο θεωρειται καλυτερο τηλεφωνο σε επεξεργαστη φωτογραφια και σε μπαταρια. για το χιαομι εγινε οτΑΝ βγηκε χαμος κινητο με pop up καμερα σελφι. ομορφη σχεδιαση καλες επιδοσεις. για το huawei mate 20 μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση πως δεν το αναφερουν πουθενα. λες και ειναι κανενα μαπα κινητο. και κοστιζει 320 στο σκρουτζ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει για πιο λόγο λαμβάνω μειλς από όλα τα gmail που έχω ακόμα και αν συνδέομαι εγώ από το κινητό μου.

Εννοείτε ότι έχω πιστοποιήσει κάθε φορά πάνω από μια φορά όλους μου τους σταθερούς υπολογιστές(Netbook, laptop, desktop)

 

Σας προλαβαίνω και σας λέω ότι δεν έχω κολλήσει κανέναν ιο γιατί έχω τσεκάρει όλα μου τα μηχανήματα με 3 διαφορετικά προγράμματα atnti-virus και κανένα δεν βρήκε τίποτα.

 

 

Και κυρίως λαμβάνω αυτά τα μειλς όταν συνδέομαι εγώ π.χ. στο google play από pc ή στο youtube.

Gmail-notify-issue.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αναζητώ ιδιώτη τεχνικό κινητών για να μου αντικαταστήσει τζάμι της οθόνης.

 

Κάποια βοήθεια;

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γενικά εχω ενα κινητο της xiaomi και βλεπω οτι εχει google msssages contacts και τα λοιπα ...

πως ξαταλαβαινω οτι αλλος εχει το rcs ενεργοποιημενο στο κινητο του και πως θα του στειλνω δωρεαν μυνηματα;;

εστειλα μερικα μυνηματα τετοια και ο παροχος μου μου τα χρεωσε ...

τι παιζει ρε παιδια ..αρχιζω να ανησυχω !

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

γενικά εχω ενα κινητο της xiaomi και βλεπω οτι εχει google msssages contacts και τα λοιπα ...

πως ξαταλαβαινω οτι αλλος εχει το rcs ενεργοποιημενο στο κινητο του και πως θα του στειλνω δωρεαν μυνηματα;;

εστειλα μερικα μυνηματα τετοια και ο παροχος μου μου τα χρεωσε ...

τι παιζει ρε παιδια ..αρχιζω να ανησυχω !

 

δεν θυμάμαι αν γινεται αναγνώριση κάπως... όσο για το άλλο... αν δεν έχει ο άλλος rcs μετά απο try γινεται sms το μήνυμα και μετά πάει...

σαν το imessage στα iphone

 

στο δικο σου rcs status τι λει?

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

δεν θυμάμαι αν γινεται αναγνώριση κάπως... όσο για το άλλο... αν δεν έχει ο άλλος rcs μετά απο try γινεται sms το μήνυμα και μετά πάει...

σαν το imessage στα iphone

 

στο δικο σου rcs status τι λει?

 

λεει οτι ειναι ενεροποιημένο ! οταν συνεομαι σε wifi / data

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

λεει οτι ειναι ενεροποιημένο ! οταν συνεομαι σε wifi / data
Τότε από την μεριά σου είσαι οκ. Απλά να ξέρεις για να παίξει πρέπει και ο άλλος να το βάλει μπρος και στης 99% περιπτοσεων μέχρι σήμερα τουλάχιστον θέλει χειροκίνητη ενεργοποίηση και σε κάποιες συσκευές και αρκετά άλλα κόλπα(δεν φτανει να έχεις την εφαρμογή δλδ)

Με απλά ελληνικά είναι αχριστο feature από την στηγμη που δεν είναι enabled by default (σαν το imessage)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα εχω ενα mi 9t pro και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα... οταν καλω οποιονδηποτε αριθμο εκτακτης αναγκης 100 199 166 κτλ αυτοματα κανει εκτροπη στο 112... αυτο αποτελει προβλημα διοτι σε περιπτωση αναγκης εχω να εξηγησω την κατασταση τοσο στον τηλεφωνητη του 112 οσο και στον αρμοδιο που θα με συνδεσει.... ενα τρικ που πιανει σε καποια αλλα xiaomi ειναι να καλει καποιος πχ αντι για 100 1000 αλλα στο δικο μου με συνδεει με κεντρο επαρχειας ενω ειμαι απο αθηνα... τπαρχει καποιος αλλος τροπος??? καποια εξηγηση γιατι γινετε αυτο η πως να τον διορθωσω??? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι κλασσική λειτουργία από τότε που έβαλε Google dialer και Google dialer framework (για νομικούς λόγους στην Ευρώπη που αφορούν ηχογράφηση κλήσης)

Δύστυχος το Google dialer κάνει redirect όλες της κλήσεις έκτακτης ανάγκης στο 112

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι θεμα google dialer οχι του miui της xiaomi???? οταν καλω το 1000 πως εξηγειτε οτι με συνδεει με αμμεση δραση επαρχειας???
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω αν ταιριάζει ένα τέτοιο θέμα/video εδώ. Αν όχι ας σβηστεί παρακαλώ.

Το παρακάτω video είναι καθαρά ενημερωτικό … μπας και ανοίξει κάποιον σχολιασμό σχετικά με τα πολύ πολύ ακριβά smartphones. Φυσικά κάθε κρητική και άποψη δεκτή.

 

Προσωπικά έχοντας ξοδέψει πολλά χρήματα για ναυαρχίδες όλα αυτά τα χρόνια αρχίζω να μην είμαι και πολύ σίγουρος για το «ότι πληρώνεις παίρνεις»…

 

 

υγ: 1 like και Subscribe θα ήταν ευπρόσδεκτα προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβός έτσι

Πχ ας πάρουμε για παράδειγμα την Camera η φίλη μου δεν βλέπει διαφορά ανάμεσα σε redmi note 7 και ένα 11 Pro max η p30 pro, εγώ βλέπω τεράστια, μερικοί δεν βλέπουν διαφορά στην οθόνη από ένα galaxy j7 2017 και ένα note 10 plus κλπ

Καθαρά και μόνο επειδή δεν τους νοιάζει και τους καλύπτει το ποιο φτινο.

 

Έμενα από την άλλη πάρα πολλά πράγματα με νοιάζουν και προσέχω την παραμικρή λεπτομέρεια.

 

Η στα αυτοκινιτα να πούμε εγώ πχ με ενα mazda είμαι super και δεν θέλω κάτι άλλο ένας άλλος ξεκινάει από gtr και πάνω.

 

Όλα είναι το τι χρειάζεται ο καθένας, τπτ λιγότερο τπτ περρισωτερο

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει άδικο σε αυτό που λες. Σε κάθε περίπτωση όμως το κόστος των υλικών παραμένει το ίδιο ή σχεδόν το ίδιο. Σήμερα ζούμε σε μια εποχή που smartphone των 300-400 ευρώ είναι 10 φορές καλύτερο σε όλα του από τις ναυαρχίδες 3-4 ετών που τότε κόστιζαν 800-900 ευρώ.

 

Τότε όμως η διαφορά που χώριζε σε ποιότητα/ταχύτητα/κάμερα κτλ ένα κινητό των 200 ευρώ με ένα των 800 ευρώ ήταν πραγματικά χαοτική.

 

Σήμερα αυτή η διαφορά μεταξύ ενός που κοστίζει 400 ευρώ και ενός που κοστίζει 1200 σίγουρα δεν είναι τόσο μεγάλη. Σαφώς το 1200 θα είναι καλύτερο… αλλά θα είναι 3 φορές καλύτερο; Ή έστω 100% καλύτερο (1 φορά) ;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά το είπες υλικών... Εκεί ναι μαζί σου μόνο που ενα τεράστιο μέρος στην τημη είναι software support και μελλοντικό και pre release, όπως και εργατικά χέρια μάρκετινγκ κλπ

Συσκευή που κάνει 1000 ευρώ περίπου 600 700 ευρώ είναι υλικά software support μάρκετινγκ vm κλπ και τα υπόλοιπα είναι κέρδος

Link to comment
Share on other sites

Στα ακριβά μοντέλα όλων των ειδών τεχνολογίας (και στα κινητά), πέραν των υλικών/μάρκετινγκ, πληρώνεις την έρευνα/ανάπτυξη, αυτό που στο χωριό μου λένε cutting edge technology. :p

Μπορεί σε κάποιους να φαντάζει αστείο το έξτρα κόστος, ενώ σε άλλους μονόδρομος γιατί είναι χομπίστες κι επιθυμούν να έχουν τα latest χαρακτηριστικά.

Για αυτό και υπάρχουν και οι διαχωρισμοί τύπου low end, mid range και top end ("ναυαρχίδες").

Αυτό επαναλαμβάνω ισχύει σε όλα τα είδη.

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Στα ακριβά μοντέλα όλων των ειδών τεχνολογίας (και στα κινητά), πέραν των υλικών/μάρκετινγκ, πληρώνεις την έρευνα/ανάπτυξη, αυτό που στο χωριό μου λένε cutting edge technology. :p

Μπορεί σε κάποιους να φαντάζει αστείο το έξτρα κόστος, ενώ σε άλλους μονόδρομος γιατί είναι χομπίστες κι επιθυμούν να έχουν τα latest χαρακτηριστικά.

Για αυτό και υπάρχουν και οι διαχωρισμοί τύπου low end, mid range και top end ("ναυαρχίδες").

Αυτό επαναλαμβάνω ισχύει σε όλα τα είδη.

Και να συμπληρώσω αφού κάνει πρώτες πωλήσεις Η εταιρεία βγάζει το Κόστος αυτό. Και μετά ότι πουλήσει είναι κέρδος και μπορεί να ρίξει της τημες, και το κάνει (εκτός από την Apple αλλα εκεί πλυρωνει το οικοσύστημα που δεν υπάρχει όμοιο του και είναι fool proof που ειναι πολύ συμαντικο)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ναι αλλά όλες αυτές οι αφαιρέσεις γίνανε μετά την Apple! Γιατί όμως; Εδώ που κολλάει η κονόμα; Ότι όλοι θέλουν να μοιάζουν την Apple;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να προπαραγγείλω το Samsung Galaxy S20 και αποφάσισα να το κάνω από το Public, μια που έχω και την κάρτα επιβράβευσης. Σήμερα λοιπόν, με παίρνουν τηλέφωνο και μου προτείνουν να με προωθήσουν στη σειρά αναμονής, με κόστος 50€ !!! Αυτού του είδους το γρηγορόσημο πρώτη φορά το συναντάω. Συμβαίνει γενικά στη λιανική, ή μόνο εγώ ζούσα στα σύννεφα? BTW, η απάντηση μου ήταν «όχι, ευχαριστώ, δεν βιάζομαι, θα περιμένω τη σειρά μου»... :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΛΑΘΟς που κανουν πολλες εταιριες ειναι να αφαιρουν τελειως το λαμπακι με της ειδοποιησεις. προσωπικα δεν θα αγοραζα κινητο να μην εχει το φωτακι led. καποιες μαρκες παλι απο συγκεκριμενα τηλεφωνα το εχουν σε πολυ αβολο σημειο λιγα κινητα το εχουν εκει που που πρεπει δηλαδη τερμα επανω η κατω,

 

θεωρω μεγαλο μειον να μη τοποθετουν την ενδειξη led. αλλα μοντελα παλι εχουν ρυθμιση να αναβει ολη η οθονη αυτο και αν ειναι λιγο κουφο . τωρα τεινουν να το εξαφανισουν . εχω κολλημα οταν μου ερχεται μια ειδοποιηση να βλεπω να αναβει μια μικρη λυχνια led .δεν ξερω αν και εσεις εχετε το ιδιο κολλημα με μενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομιζω πλεον οτι το θεμα ειναι επικαιρο και σημαντικο. Τι κανετε εσεις;

 

Παντα προσεχα να το καθαριζω συχνα αλλα τωρα ακομα παραπανω.

 

Προσωπικα καθαριζω με πανακι με οινπνευμα τη θηκη και την οθονη με υγρο καθαρισμου.

 

Κατι εχει ειπωθει απο Samsung και για το UV Light? Μηπως το φωτακι που εμεινε απο το Whitestine Dome glass ειναι πλεον χρησιμο;

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πλεον οτι το θεμα ειναι επικαιρο και σημαντικο. Τι κανετε εσεις;

 

Παντα προσεχα να το καθαριζω συχνα αλλα τωρα ακομα παραπανω.

 

Προσωπικα καθαριζω με πανακι με οινπνευμα τη θηκη και την οθονη με υγρο καθαρισμου.

 

Κατι εχει ειπωθει απο Samsung και για το UV Light? Μηπως το φωτακι που εμεινε απο το Whitestine Dome glass ειναι πλεον χρησιμο;

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το πίσω μέρος της συσκευής με τι το κάνεις αν είναι από γυαλί;

Υγρό καθαρισμού που μπορούμε να βρούμε για την οθόνη; ...αν και έχω τζαμάκι μπροστά!

Συνήθως το καθαρίζω με το πανακι των γυαλιών είτε στεγνό ή ελαφρώς βρεγμένο.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Υγρο καθαρισμου βρισκεις σε μαγαζια με ειδη τεχνολογιας. Τζαμακι, η οχι με τον ιδιο τροπο καθαριζεις...

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...