Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα προ ετους αγορασει απο το δικτυο της Public to Mi max2

Εχοντας τα κατωθι προβληματα

card reader διαβαζει μονο την μια σιμ

ακουστικο χαμηλη ενταση

κ το βασικο στραβωμα σασι κινητου

ελαφρυ

χωρις να προερχεται απο πτωση η αλλο χτυπημα

που σταδιακα μου χαλασε η οθονη

Το στελνω δευτερα στην ινδοκουεστ με αιτημα αντικατασταση συσκευης εντος εγγυησης

Αυτος ηταν κι ονλογος που δεν το πηρα ογδοντα ευρω φτηνοτερα απο σκρουτζομαγαζο

Για να δουμε τι θα προκυψει

 

χλωμό το κόβω να δεχτούν το αίτημα σου και να σου αντικαταστήσουν την συσκευή εντός εγγύησης που παρουσιάζει "στράβωμα στο σασί του κινητού" χωρίς αυτό να προέρχεται από πτώση...

 

απλά πας για αγορά άλλου κινητού φίλε μου

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπα χλομό το κόβω το στραβομα μόνο από κάποιο λύγισμα πίεση κλπ προέρχεται μόνα τους δεν στραβώσουν, άλλο το να μην κατάλαβες πως έγινε και άλλο έγινε μόνο του που δεν παίζει κάτι τέτοιο

Αν σε καλύψουν καθαρά και μόνο από καλή καρδιά, γιατί αν πάνε βάση το πως θα έπρεπε απλά δεν παίζει

Link to comment
Share on other sites

Το στραβωμα που ειναι ελαχιατο η αυσκευη δουλεψε κανονικα με φουλ οθονηβενα χρονο προεκυψε απο πιθανον καποιο ζορισμε

Αλλα αυτονδεν ειναι φυσιολογικο ειναι καποια αστοχια υλικου

Εγω θα ευθυνομουν μονο αν μου ειχε πεσει η αν ειχα πχ καθισει επανω πραγμα που δεν εγινε κ φαινεται αφου ξ συσκευη ειναι ολοκαθαρη

Αρα πρεπει να την αντικαταστησουν μαζι με τα υποκοιπα μικροτερα αλλα βασικα θεματα που εχει

Την εχω για β συσκευη ετσι κι αλλιως δεν εχω καποιο θεμα

Απλα τρσταρω την αντιδραση τους να δω αν θα ξανααγορασω απο αυτους public k infoquest προιοντα

Το κοστος ειναι εκαχιστο γι αυτους ουτε 100ε

Θελω λπιπν να δω το συμολικο attitude κ να ενημερωσω κ το φορουμ

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλ αν δεν εχουν την καλη θεληση σε καποιο πρβλμα των 100€ κοστος ΔΕΝ αξιζει τον κοπο να αγορασω κατι ακριβοτερο απο αυτους

Μ ενδιαφερεο κι η θεση του Public ιδαιετερα τωρα που σκεφτομαο να αντικαταστησω το iphone 6s plus που εχω με το 8 plus με την νεα προσφορα που εβγαλαν

Αν σε θεματα της πλακας οπως αυτο με το μιμαχ δεν με καλυψουν αποκλειεται να τους εμπιστευτω για κατι πολυ πιο ακριβο ππως το 8 plus

Ειδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Το στραβωμα που ειναι ελαχιατο η αυσκευη δουλεψε κανονικα με φουλ οθονηβενα χρονο προεκυψε απο πιθανον καποιο ζορισμε

Αλλα αυτονδεν ειναι φυσιολογικο ειναι καποια αστοχια υλικου

Εγω θα ευθυνομουν μονο αν μου ειχε πεσει η αν ειχα πχ καθισει επανω πραγμα που δεν εγινε κ φαινεται αφου ξ συσκευη ειναι ολοκαθαρη

Αρα πρεπει να την αντικαταστησουν μαζι με τα υποκοιπα μικροτερα αλλα βασικα θεματα που εχει

Την εχω για β συσκευη ετσι κι αλλιως δεν εχω καποιο θεμα

Απλα τρσταρω την αντιδραση τους να δω αν θα ξανααγορασω απο αυτους public k infoquest προιοντα

Το κοστος ειναι εκαχιστο γι αυτους ουτε 100ε

Θελω λπιπν να δω το συμολικο attitude κ να ενημερωσω κ το φορουμ

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλ αν δεν εχουν την καλη θεληση σε καποιο πρβλμα των 100€ κοστος ΔΕΝ αξιζει τον κοπο να αγορασω κατι ακριβοτερο απο αυτους

Μ ενδιαφερεο κι η θεση του Public ιδαιετερα τωρα που σκεφτομαο να αντικαταστησω το iphone 6s plus που εχω με το 8 plus με την νεα προσφορα που εβγαλαν

Αν σε θεματα της πλακας οπως αυτο με το μιμαχ δεν με καλυψουν αποκλειεται να τους εμπιστευτω για κατι πολυ πιο ακριβο ππως το 8 plus

Ειδωμεν

 

φίλε μου επιμένω ότι το κινητό δεν στραβώνει από μόνο του

εκτός αν είναι "καινοτομία" όπως λέει η Apple για τα νέα ipad/iphone

το δικό σου κινητό δεν είναι apple αλλά xiaomi έτσι δεν υπάρχει καινοτομία

για την εταιρεία έγινε κακή χρήση για αυτό στράβωσε εσύ λες ότι δεν σου έπεσε κάτω ούτε το έβαλες στην τσέπη και κάθισες πάνω του

εμείς δεν έχει σημασία να σε πιστέψουμε ή όχι

η εταιρεία/αντιπροσωπεία/κατάστημα δεν θα σε πιστέψει

τουλάχιστον για το στράβωμα

για οθόνη ή ακουστικό μπορείς να πεις αστοχία υλικού

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου επιμένω ότι το κινητό δεν στραβώνει από μόνο του

εκτός αν είναι "καινοτομία" όπως λέει η Apple για τα νέα ipad/iphone

το δικό σου κινητό δεν είναι apple αλλά xiaomi έτσι δεν υπάρχει καινοτομία

για την εταιρεία έγινε κακή χρήση για αυτό στράβωσε εσύ λες ότι δεν σου έπεσε κάτω ούτε το έβαλες στην τσέπη και κάθισες πάνω του

εμείς δεν έχει σημασία να σε πιστέψουμε ή όχι

η εταιρεία/αντιπροσωπεία/κατάστημα δεν θα σε πιστέψει

τουλάχιστον για το στράβωμα

για οθόνη ή ακουστικό μπορείς να πεις αστοχία υλικού

 

εδω που τα λεμε ουτε τα iphone στράβωναν μονα τους απλα στράβωναν ποιο ευκολα απο τα αλλα

Link to comment
Share on other sites

Εδω και κάποιο καιρό, δε μου κανει πλοήγηση το gps. Αυτο συνεβαινε και στο προηγουμενο κινητο απο καποιο σημειο και μετα (mi note 2) και στο νεο τωρα (Poco f1). Δορυφορους πιανει κανονικα και τη θεση τη βρισκει ενιοτε οταν σταματαω στα φαναρια. Δικαιωματα για προσβαση τοποθεσιας εχει. Υπαρχει καποια ρυθμιση που μου διαφευγει; ευχαριστω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το παρεδωσα προχτες σε ενα παμπλικ

Ο τεχνικος μου ειπε οτι οντως δεν βλεπει.χτυπημα η κατι αλλο

Ακουστικο καρντ Ρίντερ οντως εχουν θεματα

Τοστειλε στα κεντρικα κ αναμενω εξελιξη

Link to comment
Share on other sites

Το παρεδωσα προχτες σε ενα παμπλικ

Ο τεχνικος μου ειπε οτι οντως δεν βλεπει.χτυπημα η κατι αλλο

Ακουστικο καρντ Ρίντερ οντως εχουν θεματα

Τοστειλε στα κεντρικα κ αναμενω εξελιξη

 

καλή επιτυχία

εύχομαι να στο επισκευάσουν και να μην χρειαστεί να πληρώσεις

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Απλα αν με χρεωσουν αυτα τα ψιλολογια ΔΕΝ ξαναγορ;ζω τιποτα απο φυσικο καταστημα αλυσιδας εφοσον τα εξτρα χρηματα που πωλουνται τα προιοντα δεν εχουξ καμμια ανταποδοση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Απλα αν με χρεωσουν αυτα τα ψιλολογια ΔΕΝ ξαναγορ;ζω τιποτα απο φυσικο καταστημα αλυσιδας εφοσον τα εξτρα χρηματα που πωλουνται τα προιοντα δεν εχουξ καμμια ανταποδοση

 

καμιά φορά όμως τα καταστήματα αλυσίδας σου προσφέρουν την σιγουριά ότι το προιόν που αγόρασες είναι νόμιμη εισαγωγή και έχει εγγύηση αντιπροσωπείας (υπάρχουν και έξτρα πακέτα εγγύησης) τα έχω χρησιμοποιήσει σε πράγματα που έχω αγοράσει για την μητέρα μου και την κοπέλα μου που δεν είναι τόσο "προσεκτικές" σε ότι αφορά τα smartphones/tablets τους.

καθώς σε μικρό κατάστημα που πουλάει μέσω skroutz σε φτηνότερη τιμή

μπορεί να είναι "παρά εισαγωγή" άρα δεν έχει εγγύηση τουλάχιστον στην χώρα μας

επίσης σου θυμίζω ότι οι βλάβες συνήθως φταίει η κακή χρήση από τον χρήστη της συσκευής δεν γίνονται από μόνες της

 

γιατί αν ήταν σύμφωνα με τα λεγόμενα σου φίλε μου τότε δεν θα έπρεπε να δουλεύει καμιά από τις συσκευές που έχω στην κατοχή μου από smartphone / tablet πράγμα που δεν ισχύει φυσικά καθώς έχω στην κατοχή μου κινητά τηλέφωνα NOKIA / ERICSSON που είναι για το μουσείο και όμως δουλεύουν απροβλημάτιστα δεν μιλάω για τα πρόσφατα lenovo/motorola - xiaomi

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Σκέφτομαι την πώληση του λάπτοπ μου και αγορά νέου. Τα facts είναι ως εξής:

 

Έχω το turbox a15hc με τα εξής χαρακτηριστικά

 

Επεξεργαστή inter core i5 2nd gen

 

Κάρτα γραφικών GeForce gt540Μ cuda 2gb

 

Σκληρό: έχω βάλει τον intel ssd 540s series 240gb, που έχει μεταμορφώσει το laptop και πάει σφαίρα

 

Ram 4gb

 

Πρώτη ερώτηση είναι αν θυμάται κάποιος ποτέ κυκλοφόρησε αυτό το λάπτοπ γτ πραγματικά δε θυμάμαι. Γύρω στο 2012?

 

Δεύτερη ερώτηση είναι πόσο πιστεύετε ότι μπορεί να πιάσει για πώληση δεδομένου ότι όντως πάει σφαίρα μετά την αλλαγή του SSD . Ανοίγει πιο γρήγορα και από νέα λάπτοπ που έχω HDD δίσκους.

 

Τρίτη ερώτηση και ίσως πιο σημαντική, αξίζει να το αλλάξω δεδομένου ότι κάνω τις δουλειές που θέλω ούτως η άλλως (ταινίες, σερφαρισμα, εργασίες για τη δουλειά μου γύρω από τα office) και να πάρω ένα εκ των κάτωθι?

 

https://www.electroholic.gr/el/product/COMLEN00984

 

https://www.mgmanager.gr/notebooks/74366-lenovo-v130-15ikb-i5-7200u156-fhd8gb256gb-ssddvd-rwwebcamwin10-home-iron-gray.html

 

Το σκεπτικό είναι απλά να κάνω μια ανανέωση με λογικό κόστος. Δλδ να είναι λίγο καλύτερο ίσως το νέο και πιο λεπτό... καινούργιο...ντιζαινατο σε σχέση με το turbox ας πούμε.

 

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα πριν μερικούς μηνες το αναφερομενο μοντελο. Εχω τρελο θεμα με το viber. Δηλαδη δν μου το ανανεωνει για να δω ενα μνμ θα πρεπει να μπαίνω συνεχεια να το βλεπω δν εμφανίζεται εαι στη αρχική οθονη. Το εχω διαγράψει το εχω ξανα εγκαταστησει αλλα δν γινεται τπτ. Τι μπορω να κανω;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω πραγματικά να ξεκινήσω ένα topic που με απασχολεί ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό: τα υλικά που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή τηλεφώνων σήμερα και ιδιαίτερα των ακριβών τηλεφώνων.

Βρήκα ένα πολύ ωραίο άθρο https://www.androidcentral.com/metal-vs-plastic-vs-glass-which-best-material-phones το οποίο επικροτώ και θεωρώ ότι πρέπει να αποτελέσει ένα ουσιαστικό σημείο για το τι ζητάμε από τα προιόντα μας. Αρχίζοντας από το τι θεωρείται premium, τι θεωρείται καλό υλικό και τι φθηνό/ακριβό.

Φτάνουμε να αγοράζουμε 1000Ε συσκευές και βάζουμε πλαστικά, τζαμάκια και θήκες για να προστατέψουμε το αυτονόητο: την καθημερινή χρήση. Σαν να μη φτάνει αυτό, τα κάνουμε να φαίνονται άσχημα – οπωσδήποτε όχι το προιόν που αγοράσουμε – γιατί πλέον οι εταιρείες είναι ανίκανες να φτιάξουν κάτι durable, όμορφο και ποιοτικό.

Ένα αυτοκίνητο από τζάμι ίσως είναι όμοφο. Αλλά σίγουρα δεν είναι ασφαλές, πρακτικό και futureproof.

 

Ποια είναι η άποψή σας; Θεωρείτε ότι έχουμε πάει στη σωστή ή τη λάθος κατεύθυνση;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παρατηρω οτι πολλοι εδω μεσα γνωριζουν αριστα τις επιδοσεις των επεξεργαστων, ποιοι ειναι καλυτεροι συγκριτικα με αλλους και πολλα ακομα...θα ηθελα να μοιραστειτε μαζι μας τις πηγες που εχετε και πιστευω θα βοηθησετε πολυ κοσμο που ρωταει καθημερινα 'ποιο κινητο απο αυτα τα 2 εχει καλυτερο επεξεργαστη' ' ποιο ειναι το πιο γρηγορο' κτλπ... εγω που ασχοληθηκα λιγο με το θεμα βρηκα αυτη την σελιδα https://www.techrankup.com/smartphone-processors-ranking/ με βολευει πολυ οπως τα γραφει αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστη...

περιμενω τα φωτα σας

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν το νομιζω αυτο.. γιατι για να εχει ενα κινητο τετοιο αναλυση θα πρεπει να εχει και μεγαλη οθονη.. αυτη την δουλεια την εχουν τα PDAs.. κινητα θελουμε να εχουμε στην τσεπη μας, οχι παντοφλες.
13 χρονια πριν.. Απιστευτο ποστ! Και τωρα θελουμε ολοενα και περισσοτερα απο ενα κινητο!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενδεχομένως η απάντησή μου να μην είναι τόσο mainstream. Την ομορφιά στο κινητό δεν την κατάλαβα ποτέ. Μαύρες οθόνες και από απόσταση η πλειοψηφία μοιάζει ίδια συγκριτικά. Το ζητούμενο είναι η λειτουργικότητα για μένα. Και ναι, κανένα κινητό δε θα βγει από το σπίτι χωρίς γυαλάκι μπροστά και αν υπάρχει και πίσω συν θήκη. Δε μου κάνει κάποια διαφορά στη χρηστικότητα. Αν μπορούν οι εταιρείες να ενσωματώσουν το μικρό αυτό κόστος χωρίς να αυξήσουν την τιμή υπερβολικά ΟΚ, αλλιώς δε με χαλάει καθόλου.

 

Ταυτόχρονα είμαι από αυτούς που αυτήν την τρέλα με τα λεπτά κινητά δεν την καταλαβαίνω. Να χοντρύνει η πάνω μεριά τουλάστιχον για να χωράνε μεγαλύτεροι αισθητήρες κάμερας και όλο το κινητό για να χωράνε μεγαλύτερες μπαταρίες, ίσως και για αν χωράνε υλικά που να αποσβένουν τους κραδασμούς.

Λειτουργικότητα, για ένα από τα βασικότερα εργαλεία της καθημερινότητάς μας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρώτα καλύτερα στο επίσημο thread της συσκευής στο παρακάτω link, μήπως γνωρίζει κάποιος κάτοχος.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=472076&page=4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από το τεχνικό τμήμα της NOVA με προέτρεψαν να αντικαταστήσω όσες σταθερές συσκευές τηλ. έχω στο σπίτι με ασύρματες γιατί υπάρχει πιθανότητα τα σταθερά τηλ. να δημιουργήσουν πρόβλημα στη γραμμή.Εγώ το κάνω για να μειώσω την ακτινοβολία στο σπίτι.Γνωρίζει κάτι κάποιος από τα μέλη του forum?. Edited by Mixahlid3
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

μπα βλακειες σου λενε μην κανεις τον κοπο να αλλαξεις τιποτα...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό Πάσχα.Προσφατα παρέλαβα ένα κινητο από Bangood της εταιρείας Doogee το οποίο εν τέλει μου έβγαλε κάποια θέματα.Το παρέλαβα στις 22/4(19/4 έφτασε ΕΛΤΑ αλλά δεν πρόλαβα να το πάρω την Παρασκευή) και αφού δεν έστρωσε τους έστειλα μήνυμα 25/4 το βράδυ εξηγώντας τους το πρόβλημα.Ανοιξαν ένα ticket όπως έγραφε και μου έστειλαν email χθες το μεσημέρι ζητώντας μου περισσότερες πληροφορίες.Εστειλα ένα email πίσω με ένα video και κάποιες φωτογραφίες με το πρόβλημα όπως και την εξωτερική συσκευασία όταν το πήρα από ΕΛΤΑ και σήμερα το πρωί μου απάντησαν ότι κατανοούν το πρόβλημα και θα προσπαθήσουν να μου δώσουν λύση και αν δεν απαντήσουν σε 48 ώρες να μη διστασω να τους ενοχλήσω.Επειδη δεν έχω ξαναπαραγγειλει και φυσικά δεν έχω ξαναχρειαστει after sales support,προσπαθούνε να αποφύγουν κάτι περνώντας οι μέρες;Μπορώ να κάνω κάτι άμεσα εγώ;
Link to comment
Share on other sites

Θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Τι προβλήματα έχει βγάλει δηλαδή;

Στο δια ταύτα (ευτυχώς) δεν έχω προσωπική εμπειρία καθώς δεν έχω τύχει σε αντίστοιχη περίπτωση... Είναι το χειρότερο σενάριο, καθώς θα πρέπει να επιβαρυνθείς εσύ να το στείλεις πίσω, βάλε και το χρόνο αναμονής πήγαινε-έλα Κίνα....

Από εκεί και πέρα, σε όλους μπορεί να κάτσει η στραβή και εύχομαι να βγει άκρη... Απλά σε ανάλογη περίπτωση, να έχεις υπόψιν σου ότι αγοράζουμε κάτι όσο το δυνατόν πιο δοκιμασμένο και οχι στα κουτουρού και ότι βγει... Από αυτή την άποψη, το Xiaomi που σου είχε προταθεί στο αντίστοιχο θέμα, ήταν σαφώς καλύτερη επιλογή... Good luck και keep us informed. Καλή Ανάσταση με υγεία.

Link to comment
Share on other sites

Θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Τι προβλήματα έχει βγάλει δηλαδή;

Στο δια ταύτα (ευτυχώς) δεν έχω προσωπική εμπειρία καθώς δεν έχω τύχει σε αντίστοιχη περίπτωση... Είναι το χειρότερο σενάριο, καθώς θα πρέπει να επιβαρυνθείς εσύ να το στείλεις πίσω, βάλε και το χρόνο αναμονής πήγαινε-έλα Κίνα....

Από εκεί και πέρα, σε όλους μπορεί να κάτσει η στραβή και εύχομαι να βγει άκρη... Απλά σε ανάλογη περίπτωση, να έχεις υπόψιν σου ότι αγοράζουμε κάτι όσο το δυνατόν πιο δοκιμασμένο και οχι στα κουτουρού και ότι βγει... Από αυτή την άποψη, το Xiaomi που σου είχε προταθεί στο αντίστοιχο θέμα, ήταν σαφώς καλύτερη επιλογή... Good luck και keep us informed. Καλή Ανάσταση με υγεία.

 

Το θέμα είναι ότι το βρήκα στα 62€ και επειδή είμαι άνεργος με λίγα χρήματα στην άκρη ακόμα και τα 5-10€ είναι μεγάλη επιβάρυνση και ειπα να το ρισκάρω.Δεν ειναι ότι είναι μη λειτουργικό αλλά μου έβγαλε θέματα.Συγκεκριμενα όταν κατεβάζω την μπάρα ειδοποιήσεων 3-4 εικονίδια τρεμοπαιζουν σε φάση ότι θα σβήσει το κινητό και το χειρότερο που μου έχει κάνει ήδη 2 φορές είναι ένα πολύ δυνατό συνεχόμενο σφύριγμα την ώρα που μιλούσα στο τηλέφωνο και έφτιαχνε μόνο με επανεκκίνηση.Αν μου ζητήσουν να το στείλω πίσω με δικά μου έξοδα κλπ δεν θα το κάνω γιατί δεν αξίζει και μπορεί να γυρίσει χειρότερα.Εγώ για 4-5 μήνες το θέλω μέχρι να πάρω ενα κανονικό...Οτι μου απαντήσουν θα σας ενημερώσω.Καλη ανάσταση με υγεία

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το βρήκα στα 62€ και επειδή είμαι άνεργος με λίγα χρήματα στην άκρη ακόμα και τα 5-10€ είναι μεγάλη επιβάρυνση και ειπα να το ρισκάρω.Δεν ειναι ότι είναι μη λειτουργικό αλλά μου έβγαλε θέματα.Συγκεκριμενα όταν κατεβάζω την μπάρα ειδοποιήσεων 3-4 εικονίδια τρεμοπαιζουν σε φάση ότι θα σβήσει το κινητό και το χειρότερο που μου έχει κάνει ήδη 2 φορές είναι ένα πολύ δυνατό συνεχόμενο σφύριγμα την ώρα που μιλούσα στο τηλέφωνο και έφτιαχνε μόνο με επανεκκίνηση.Αν μου ζητήσουν να το στείλω πίσω με δικά μου έξοδα κλπ δεν θα το κάνω γιατί δεν αξίζει και μπορεί να γυρίσει χειρότερα.Εγώ για 4-5 μήνες το θέλω μέχρι να πάρω ενα κανονικό...Οτι μου απαντήσουν θα σας ενημερώσω.Καλη ανάσταση με υγεία

 

Φίλε μου το καταλαβαίνω, απλά εγώ το είπα από την άποψη ότι όταν παίρνουμε κάτι κοιτάμε να πάρουμε κάτι όσο πιο δυνατόν δοκιμασμένο ειδικά για αγορές από Κίνα... Και ναι τα 5-10 μπορεί να ήταν επιβάρυνση, αλλά τώρα 5-10 θες σίγουρα να το στείλεις πίσω... Μόνο και μόνο αυτό σκέψου...

Τώρα όσον αφορά το Banggood, τα θέματα που αναφέρεις παιδικές ασθένειες της Doogee μου κάνουν και οχι κάτι που έτυχε απλά στη συσκευή που πήρες εσύ, οπότε ενισχύεται ακόμα περισσότερο αυτό που είπα παραπάνω...

Χωρίς να θέλω να γίνω μάντης κακών, δε νομίζω ότι παίζει να σου προτείνουν κάτι άλλο, πέραν από αποστολή πίσω, έλεγχο και αντικατάσταση/διόρθωση...

Οπότε βάλε τα μεταφορικά που απ' όσο έχω δει από αντίστοιχες περιπτώσεις επιβαρύνουν εσένα + κάνα μήνα αναμονή τουλάχιστον... Οπότε και εγώ δεν ξέρω κατά πόσον αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς...

 

Edit: Τα Doogee απ΄όσο ξέρω εισάγονται επίσημα στην Ελλάδα, μήπως να ψάξεις λίγο να βρεις τον αντιπρόσωπο και να κάνεις κάνα τηλέφωνο εκεί. Οχι ότι θα το καλύπτουν με εγγύηση απλά να δεις αν έχουν να σου πουν κάτι για το συγκεκριμένο μοντέλο και γενικά αν μπορούν (έστω με μικρή επιβάρυνση) να κάνουν κάτι;

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα θα μπορούσαν να συμβούν με οποιοδήποτε τηλέφωνο και να έπαιρνες. Εφόσον μόλις το παρέλαβες, το banggood έχει εγγύηση για DOA, να απαιτήσεις επιστροφή χρημάτων ή να σου στείλουν άλλο. Μην κάθεσε και πιάνεις κουβέντα μαζί τους με email, θα περνάνε οι ημέρες χωρίς λόγο, στείλε τους ότι είναι DOA και σύμφωνα με την εγγύηση δικαιούσαι και απαιτείς επιστροφή χρημάτων. Αν σου τα μασάνε ανοίγεις άμεσα case στο PayPal. Θα χρειαστεί να το στείλεις πίσω λογικά, τα μεταφορικά τα παίρνεις πίσω από το PayPal. Τα χρήματα δεν θα τα χάσεις, αλλά θέλει χρόνο να τα πάρεις πίσω εκτός και αν στα επιστρέψει άμεσα το banggood.

Αυτό που μπορείς να κάνεις στο ενδιάμεσο είναι μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μήπως και στρώσει.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...