Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προβλήματα θα μπορούσαν να συμβούν με οποιοδήποτε τηλέφωνο και να έπαιρνες. Εφόσον μόλις το παρέλαβες, το banggood έχει εγγύηση για DOA, να απαιτήσεις επιστροφή χρημάτων ή να σου στείλουν άλλο. Μην κάθεσε και πιάνεις κουβέντα μαζί τους με email, θα περνάνε οι ημέρες χωρίς λόγο, στείλε τους ότι είναι DOA και σύμφωνα με την εγγύηση δικαιούσαι και απαιτείς επιστροφή χρημάτων. Αν σου τα μασάνε ανοίγεις άμεσα case στο PayPal. Θα χρειαστεί να το στείλεις πίσω λογικά, τα μεταφορικά τα παίρνεις πίσω από το PayPal. Τα χρήματα δεν θα τα χάσεις, αλλά θέλει χρόνο να τα πάρεις πίσω εκτός και αν στα επιστρέψει άμεσα το banggood.

Αυτό που μπορείς να κάνεις στο ενδιάμεσο είναι μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μήπως και στρώσει.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση...Το Doa ισχύει από την μέρα που το παραλαμβάνω εγώ για 1 εβδομάδα ή λάθος κάνω;Έχω κάνει 2 φορές επαναφορά αλλά δεν έστρωσε και αποφάσισα να μιλήσω μαζί τους

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μου το καταλαβαίνω, απλά εγώ το είπα από την άποψη ότι όταν παίρνουμε κάτι κοιτάμε να πάρουμε κάτι όσο πιο δυνατόν δοκιμασμένο ειδικά για αγορές από Κίνα... Και ναι τα 5-10 μπορεί να ήταν επιβάρυνση, αλλά τώρα 5-10 θες σίγουρα να το στείλεις πίσω... Μόνο και μόνο αυτό σκέψου...

Τώρα όσον αφορά το Banggood, τα θέματα που αναφέρεις παιδικές ασθένειες της Doogee μου κάνουν και οχι κάτι που έτυχε απλά στη συσκευή που πήρες εσύ, οπότε ενισχύεται ακόμα περισσότερο αυτό που είπα παραπάνω...

Χωρίς να θέλω να γίνω μάντης κακών, δε νομίζω ότι παίζει να σου προτείνουν κάτι άλλο, πέραν από αποστολή πίσω, έλεγχο και αντικατάσταση/διόρθωση...

Οπότε βάλε τα μεταφορικά που απ' όσο έχω δει από αντίστοιχες περιπτώσεις επιβαρύνουν εσένα + κάνα μήνα αναμονή τουλάχιστον... Οπότε και εγώ δεν ξέρω κατά πόσον αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς...

 

Edit: Τα Doogee απ΄όσο ξέρω εισάγονται επίσημα στην Ελλάδα, μήπως να ψάξεις λίγο να βρεις τον αντιπρόσωπο και να κάνεις κάνα τηλέφωνο εκεί. Οχι ότι θα το καλύπτουν με εγγύηση απλά να δεις αν έχουν να σου πουν κάτι για το συγκεκριμένο μοντέλο και γενικά αν μπορούν (έστω με μικρή επιβάρυνση) να κάνουν κάτι;

 

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε Σπύρο θα μιλήσω μαζί τους και βλέπουμε..Ειπα πριν πάρω απόφαση ότι τα χρήματα μου θα πάνε χαμένα να κάνω μια προσπάθεια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση...Το Doa ισχύει από την μέρα που το παραλαμβάνω εγώ για 1 εβδομάδα ή λάθος κάνω;Έχω κάνει 2 φορές επαναφορά αλλά δεν έστρωσε και αποφάσισα να μιλήσω μαζί τους

 

..Ειπα πριν πάρω απόφαση ότι τα χρήματα μου θα πάνε χαμένα να κάνω μια προσπάθεια

Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες ημέρες, το γράφει στην ιστοσελίδα τους, αλλά είναι από την ημέρα που παραλαμβάνεις. Τα χρήματα κατά 99% θα τα πάρεις από PayPal δεδομένου ότι το κινητό είναι DOA, εφόσον δεν στα επιστρέψει το banggood. Σε κάθε περίπτωση θα πρεπει εκτός απροόπτου να επιστρέψεις το κινητό Κίνα, οπότε αυτό είναι λίγο χρονοβόρο. Μην τους τα χαρίσεις τα χρήματα. Τους αναφέρεις ότι θα γράψεις και αρνητικές κρητικές σε διεθνή site με κρητικές όπως το http://www.trustpilot.com και να δεις πως θα κινητοποιηθεί το banggood.

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες ημέρες, το γράφει στην ιστοσελίδα τους, αλλά είναι από την ημέρα που παραλαμβάνεις. Τα χρήματα κατά 99% θα τα πάρεις από PayPal δεδομένου ότι το κινητό είναι DOA, εφόσον δεν στα επιστρέψει το banggood. Σε κάθε περίπτωση θα πρεπει εκτός απροόπτου να επιστρέψεις το κινητό Κίνα, οπότε αυτό είναι λίγο χρονοβόρο. Μην τους τα χαρίσεις τα χρήματα. Τους αναφέρεις ότι θα γράψεις και αρνητικές κρητικές σε διεθνή site με κρητικές όπως το http://www.trustpilot.com και να δεις πως θα κινητοποιηθεί το banggood.

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Kαλά τα λες για το DOA αλλά απ' όσο είδα είναι μόνο ... 3 μέρες από τη στιγμή που παραλάβεις...

Eπίσης άλλο θέμα είναι ότι η συσκευή δεν είναι ότι δεν είναι λειτουργική όπως γράφει και ο φίλος παραπάνω, αλλά έχει θέματα που μυρίζουν προβλήματα της Doogee...

Τεσπά προφανώς δε χάνει κάτι να το κυνηγήσει και να μιλήσει και με Paypal εννοείται, ποτέ δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε μου φαινονται για hardware προβλημα αυτα που περιγραφεις,το κινητο ειναι doa και τους το λες και το στελνεις πισω και παιρνεις refund,εφοσον δε θες αντικατασταση.

Επισης κατα 95% δε φορτωνεσαι τα εξοδα αποστολης καθως τα καλυπτει το paypal,αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος.Ψαξε το γιατι θα ειναι σεβαστο ποσο για αποστολη στη κινα.

Παντως κανε ενα factory reset πριν κανεις οτιδηποτε.Η δες αν υπαρχει update η official τροπος να φλασαρεις νεα ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις...δυστυχώς καμιά φορά προσπαθείς να γλυτώσεις κάποια χρήματα και την πατάς..Θα κάνω τις προσπάθειες που μου αναφέρατε και βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά.Μου έστειλαν email ότι ελέγχθηκε το θέμα μου και πήρα την εξής απάντηση:In this case, to resolve this issue, would you accept to receive a refund 61,92€ as a token of our apologies?

Αυτά είναι τα χρήματα που έδωσα,υπάρχει κάποιο λάθος σε αυτά που διαβάζω;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το refund. Σε χρήμα, όχι σε πόντους.

Και αγόρασε ένα τηλέφωνο από δω, Ελλάδα για να μην έχεις τέτοια θέματα ξανά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα πίσω email και τους ενημερώσα ότι αποδέχομαι το refund στην PayPal όμως.Αυτό σημαίνει ότι ίσως να έχουν και άλλα τέτοια θέματα και έγινε τόσο εύκολα; γιατί τα 2 από τα 3 προβλήματα του κινητού (θερμοκρασία και ξαφνικά σφυρίγματα την ώρα της κλήσης) δεν μπορούσα να τους τα αποδείξω μόνο την οθόνη που τρεμοπαιζε η μπάρα ειδοποιήσων τους έδειξα σε ένα βίντεο από το ίδιο το πρόγραμμα εγγραφής της οθόνης.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά.Μου έστειλαν email ότι ελέγχθηκε το θέμα μου και πήρα την εξής απάντηση:In this case, to resolve this issue, would you accept to receive a refund 61,92€ as a token of our apologies?

Αυτά είναι τα χρήματα που έδωσα,υπάρχει κάποιο λάθος σε αυτά που διαβάζω;

Μια χαρά, δέξου και πάρε τα χρήματα. Η καλύτερη έκβαση της υπόθεσης που θα μπορούσες να έχεις, χωρίς ταλαιπωρία.
Πάρε το refund. Σε χρήμα, όχι σε πόντους.

Και αγόρασε ένα τηλέφωνο από δω, Ελλάδα για να μην έχεις τέτοια θέματα ξανά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χμμμ... Είμαι περίεργος αν κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα έδινε τόσο εύκολα και χωρίς ταλαιπωρία refund.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά, δέξου και πάρε τα χρήματα. Η καλύτερη έκβαση της υπόθεσης που θα μπορούσες να έχεις, χωρίς ταλαιπωρία. Χμμμ... Είμαι περίεργος αν κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα έδινε τόσο εύκολα και χωρίς ταλαιπωρία refund.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Τέλος καλό όλα καλά.

Όσες φορές χρειάστηκα κάτι ανάλογο από banggood είχε την ίδια έκβαση για μένα χωρίς ταλαιπωρία.

Και από ελληνικό κατάστημα πάντως όταν χρειάστηκε να επιστρέψουμε ένα τηλέφωνο μας το αντικατέστησαν με καινούριο όταν το σέρβις είπε ότι δεν επισκευάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις συμβουλές!!Καλές γιορτές
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά, δέξου και πάρε τα χρήματα. Η καλύτερη έκβαση της υπόθεσης που θα μπορούσες να έχεις, χωρίς ταλαιπωρία. Χμμμ... Είμαι περίεργος αν κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα έδινε τόσο εύκολα και χωρίς ταλαιπωρία refund.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Σε doa ξέρω 3-4 περιπτώσεις(συγγενείς) που άλλαξαν το προϊόν(κινητά, φωτ μηχανή) μεγάλες αλυσίδες.

 

Επίσης άλλες τόσες από φιλους

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να πω και την αλήθεια μου όταν μου έστειλαν email και μου ζήτησαν να το εξετάσουν και να περιμένω έως 48 ώρες και αν δεν έχω απάντηση να επικοινωνήσω μαζί τους τους είπα ότι βεβαίως θα περιμένω αλλά στις 25/4 που σας ενημέρωσα για το πρόβλημα ήταν η 3η μέρα Doa και δεν θα ήθελα να χάσω τα χρήματα μου.Θα περιμένω την απάντηση σας αλλιώς θα επικοινωνήσω και με την PayPal.

Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ή ούτως ή άλλως αυτή θα ήταν η απάντηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρόνια πολλά Χριστός ανέστη!! Έχω το Huawei Mate 20 lite και έχει γίνει στην οθόνη κάτι σημάδια σαν κηλίδες. Δεν φοράω ζελατίνα και ούτε κάποιο τζαμακι. Δεν έχει πέσει κανένα υγρό πάνω. Και στον ήλιο δυσκολεύεσαι να δεις σε εκείνα τα σημάδια την οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Μην το ψάχνεις και πολύ, παίρνεις τηλέφωνο το επίσημο service της huawei στη μιχαλακοπούλου, 2170007575. Είτε το πας εκεί, είτε το παίρνουν και στο στέλνουν επισκευασμένο με courier δωρεάν. Εφόσον έχεις εγγύηση και η ζημιά δεν προκλήθηκε από πτώση, δεν πληρώνεις τίποτα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω ένα πρόβλημα με το DVD Player στο χωριο μου.Εγραψα κάποιες συναυλίες και Ελληνικές ταινίες για έναν θείο μου μέσω του Vdownloader και ενώ παίζουν κανονικά στο laptop δεν αναγνωρίζονται στη συσκευή.Το θέμα είναι ότι παλιότερα είχα ξαναγράψει και παίζουν ακόμα κανονικά όπως και οτιδήποτε αυθεντικό του βάλεις αλλά δεν θυμάμαι πως ακριβώς είχα κάνει την διαδικασία μέσω Vdownloader και τι επιλογές είχα βαλει.Το πρόβλημα είναι με τα τελευταία που έγραψα (Verbatim για πρώτη φορά).Υπαρχει κάποια λύση ή τουλάχιστον αν τα ξαναγράψω τι να κάνω για να μην πάνε πάλι χαμένα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιθανότατα ασυμβατοτητα του υλικου του δίσκου που χρησιμοποίησες.

Τα γνήσια δισκάκια παίζουν παντού αλλα έχουν τελείως διαφορετικό υλικό και μέθοδο κατασκευής από τα αντεγραμμενα.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα ασυμβατοτητα του υλικου του δίσκου που χρησιμοποίησες.

Τα γνήσια δισκάκια παίζουν παντού αλλα έχουν τελείως διαφορετικό υλικό και μέθοδο κατασκευής από τα αντεγραμμενα.

 

Κάποια μηχανάκια (και recorder υπολογιστών ακόμη) έχουν αλλεργία σε κάποιο τύπο δίσκου. Αν έγραψες σε DVD-R, δοκίμασε σε DVD+R.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πήρα ένα Mate 20 pro και πριν είχα xiaomi.

Θέλω να πάρω τις επαφές που είχα αποθηκεύσει στο mi λογαριασμό μου και να τις βάλω στο Mate.

Ξέρει κάποιος πως;

 

Huawei mate 20 pro

IMG-0945.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ευτυχώς η ταλαιπωρία σου δεν ήταν τόσο μεγάλη όπως εμενα με το umidigi S2 pro. Προς ενημέρωση σου ότι θες να παίρνεις παρτο από gb κ μόνο. Μακρια από bg
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς η ταλαιπωρία σου δεν ήταν τόσο μεγάλη όπως εμενα με το umidigi S2 pro. Προς ενημέρωση σου ότι θες να παίρνεις παρτο από gb κ μόνο. Μακρια από bg

 

Σε αυτό οι απόψεις διίστανται οι μισοί λένε πάρε από GB οι άλλοι μισοί από BG.Δεν έχει τύχει να πάρω κάτι από το πρώτο ακόμα οπότε δεν έχω γνώμη να σου πω την αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα έχω το pocophone και έχω ένα πρόβλημα εάν όντως ειναι πρόβλημα όταν κατεβάζω μια εφαρμογή και παω file manager παταω άνοιγμα σε άλλη εφαρμογή η εφαρμογή αυτοι κάνει εγκατάσταση μήπως χρειαζετε να κάνω κάποια ρυθμηση για να ανοίγει σε άλλοι εφαρμογή?

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...