Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Μολις πρόσφατα αγόρασα το xiaomi redmi note 5 και έχω το εξής θέμα. Όταν προσπαθώ να αποθηκευσω μια νέα επαφή στη Sim όταν έχω βάλει όλα τα απαραίτητα στοιχεία κ παταω ok ώστε να αποθηκευτεί, μου πετάει ένα μικρό παραθυράκι κ λέει an error occured έχει κανείς ιδέα γιατί γίνεται αυτό? Είναι κάποιο bug του κινητού ή πρεπει να αλλάξω κάτι ώστε να μπορώ να αποθηκευσω στη Sim επαφές?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν βάζω πολλά στοιχεία πως θα αποθηκεύσεις μια επαφή χωρίς αριθμό φίλε μου? Δεν γίνεται... Όνομα κ αριθμό βαζεις. Γνωρίζεις αν γίνεται να τις αποθηκευσω κατευθείαν στην σιμ? Αν τις αποθηκευσω στο google που μου βγάζει σαν επιλογη μπορώ μετά να τις περάσω στην σιμ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα την βοήθεια σας.

Στο κινητό της συζύγου, ένα leeco s3 x626, εδώ και λίγο καιρό δεν αναγνώριζε τον 4ψηφιο κωδικό ξεκλείδωματος, αλλά το ξεκλειδωνε κανονικά από με αποτύπωμα. Προσπάθησα από τις ρυθμίσεις ασφάλειας αλλά δεν μου έδινε πρόσβαση λόγω του λάθος κωδικού, τον οποίο εγώ είχα βάλει και τον δεχόταν μέχρι πρόσφατα.

Πιθανόν να πείραξε κάτι ο μικρός προσπαθώντας να το ξεκλειδώσει.

Χθες πλέον ζητάει κωδικό όταν βάζεις το αποτύπωμα.

Πως γίνεται να το επαναφέρω χωρίς να χάσω φώτο και βίντεο?

Προσπάθησα από τον Google account και συνδέοντάς το στον Η/Υ μόνο φορτίζει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πλέον όλα τα σοβαρά κινητά βγαίνουν χωρίς ράδιο και για μένα είναι κάτι βασικό στις λειτουργίες μιας συσκευής,και αναγκαστικά πάμε σε λύση με ράδιο μέσω εφαρμογής,ξέρουμε πάνω κάτω πόσα mb καταναλώνει ανα λεπτό ή ανα ώρα η τέλος πάντων με όποιο τρόπο μέτρησης γίνεται??
Link to comment
Share on other sites

"Στον ήχο τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και πολλές φορές η κατανάλωση είναι υποδεκαπλάσια από αυτή των βίντεο. Αν ακούσεις δηλαδή το ίδιο τραγούδι στο YouTube και στο Spotify, το πρώτο θα καταναλώσει 40MP, ενώ το δεύτερο μόλις 4.5MB. Εδώ και πάλι η κατανάλωση έχει να κάνει με την "ανάλυση" που στον ήχο τη μετράμε σε 'kbps'. Και εδώ όλες οι εφαρμογές μουσικής και ραδιοφώνου διαθέτουν ρυθμίσεις στις οποίες μπορούμε να ορίσουμε την ποιότητα του ήχου, με τις μετρήσεις να κυμαίνονται στα ακόλουθα επίπεδα:

 

Χαμηλή ποιότητα (96kbps) - Κατανάλωση περίπου 44MB την ώρα.

Κανονική ποιότητα (160kbps) - Κατανάλωση περίπου 72MB την ώρα.

Υψηλή ποιότητα (320kbps) - Κατανάλωση περίπου 116MB την ώρα.

 

Σημείωση:

Σε αντίθεση με τα βίντεο, τον ήχο μπορείς να τον ακούσεις και στη χαμηλή ποιότητα χωρίς να σε ενοχλεί. Ειδικά αν ακούς ραδιόφωνο μέσω ίντερνετ και ειδικότερα talk show, δεν υπάρχει λόγος να ανεβάσεις την ποιότητα"

 

Αυτό από το πήρα από ένα άρθρο στο doctorandroid.gr

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πλέον όλα τα σοβαρά κινητά βγαίνουν χωρίς ράδιο και για μένα είναι κάτι βασικό στις λειτουργίες μιας συσκευής,και αναγκαστικά πάμε σε λύση με ράδιο μέσω εφαρμογής,ξέρουμε πάνω κάτω πόσα mb καταναλώνει ανα λεπτό ή ανα ώρα η τέλος πάντων με όποιο τρόπο μέτρησης γίνεται??
Δυστυχώς αν θες να χρησιμοποιείς καθημερινά ιντερνετικό ραδιόφωνο, έστω και για λίγες ώρες τη μέρα, αυτό θα μεταφράζεται σε πολλά GB τον μήνα.

Με έναν πρόχειρο υπολογισμό από τη σελίδα

https://m.convert-me.com/en/convert/data_transfer_rate/?u=dkilobitps&v=128

 

αν ένας σταθμός εκπέμπει σε 128kbps, αυτό σημαίνει ότι :

 

0,128 ΜΒ ανά δευτερόλεπτο

7,68 ΜΒ ανά λεπτό

460,8 MB την ώρα.

 

Μου φαίνονται πολλά. Ακούω ώρες ραδιόφωνο ιντερνετικά και ο μετρητής δείχνει μόνο 5GB για πολύ πολύ καιρό που το χρησιμοποιώ. fa9c2896b31497d86c2e0fb2a54f203f.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι λάθος η υποδιαίρεση σου...

1 kilo = 1000

1 mega = 1000000

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι λάθος η υποδιαίρεση σου...

1 kilo = 1000

1 mega = 1000000

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ νομίζω ότι δεν έχεις ιδέα πως μετράμε δεδομένα....

 

1 kilobyte = 1024 bytes

1 Megabyte = 1024 kilobyte

1 GB = 1024MB

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να βγάλω άκρη σχετικά με την επιβάρυνση σε ακτινοβολία μεταξύ κινητών και ασυρμάτων τηλεφώνων (π.χ. dect eco plus) κατά την ομιλία (καθώς από ότι διάβασα τα dect eco plus δεν εκπέμπουν αν το ασύρματο βρίσκεται στη βάση ή εκπέμπουν 90% λιγότερο αν βρίσκονται σε κατάσταση αναμονής) και καθώς δε βολεύει να χρησιμοποιώ ενσύρματο τηλέφωνο στο γραφείο μου θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Αξίζει η αντικατάσταση χρόνου ομιλίας του κινητού με ασύρματο σε απόσταση 5 μέτρων από τη βάση ή όχι;

 

Σε πρώτη φάση, εμφανίσθηκε η «απλή» οικολογική λειτουργία (ECO DECT, ECO Mode). Στα μοντέλα που την υποστηρίζουν, όταν ενεργοποιηθεί, η ένταση της ακτινοβολίας προσαρμόζεται στην απόσταση – δηλαδή μειώνεται όσο πιο κοντά βρίσκεται το τηλέφωνο στη μονάδα, ενώ σχεδόν μηδενίζεται όταν η συσκευή βρίσκεται πάνω στη βάση. Έτσι, οι κατασκευαστές υποστηρίζουν πως η ακτινοβολία μειώνεται από 60% έως και 80%.

 

Πλέον, ορισμένα προϊόντα υποστηρίζουν μία ακόμη μέθοδο μείωσης της ακτινοβολίας, την οποία θα δεις συχνά να περιγράφουν με όρους όπως ECO+ DECT, ECO+ Mode. Σε αυτή την περίπτωση, η βάση δεν εκπέμπει καθόλου ακτινοβολία όσο το τηλέφωνο βρίσκεται σε κατάσταση αναμονής – δηλαδή όσο δεν το χρησιμοποιεί κανείς είτε για να μιλήσει, είτε για να αλλάξει κάποια ρύθμιση.

 

Αν και ανά τακτά χρονικά διαστήματα πραγματοποιείται μια διαδικασία σάρωσης, δηλαδή ο σταθμός βάσης ανταλλάσσει σήματα με τη συσκευή για να ελέγξει τη δυνατότητα επικοινωνίας, με αυτό τον τρόπο σύμφωνα με τις εταιρείες η ακτινοβολία μειώνεται έως και κατά 90%.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και πολλα χρόνια στο κουρμπετι και εδώ μέσα, συνειδητοποίησα σε μια κουβέντα ότι αδυνατώ να καταλάβω το εξής:

Γιατί οι κατασκευαστές δεν βάζουν ραδιόφωνο πλέον στα κινητά; Αν και ποτέ δεν το δούλευα, πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω. Είναι καθαρά θέμα μείωσης κόστους κατασκευής ή κάτι άλλο;

(Εννοείται ότι υπάρχουν ακόμη κινητά με ραδιόφωνο, μιλάμε για την γενική τάση).

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και πολλα χρόνια στο κουρμπετι και εδώ μέσα, συνειδητοποίησα σε μια κουβέντα ότι αδυνατώ να καταλάβω το εξής:

Γιατί οι κατασκευαστές δεν βάζουν ραδιόφωνο πλέον στα κινητά; Αν και ποτέ δεν το δούλευα, πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω. Είναι καθαρά θέμα μείωσης κόστους κατασκευής ή κάτι άλλο;

(Εννοείται ότι υπάρχουν ακόμη κινητά με ραδιόφωνο, μιλάμε για την γενική τάση).

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

κατά τη γνώμη μου κάνουν εξυπηρέτηση στους network providers για να καταναλώνουμε περισσότερο data για streaming και αντίστοιχα στους streaming providers. Μιλάμε παίρνεις φακουδάκια και ρολόγια γραφείο και έχουν τσιπακι ραδιοφώνου (προφανως της πλάκας), πόσο cost saving να κάνουν...

Και για τη μη-αφαιρούμενη μπαταρία πιστεύω οτι την επιβάλουν υπηρεσίες όπως η google για να μπορεί πάντα η συσκευή να συλλέγει (και ίσως και να στέλνει) δεδομένα ακόμα και αν την έχεις switched off.

Link to comment
Share on other sites

Ραδιόφωνο έχουν τα περισσότερα κινιτα (δλδ έχει το chipaki) απλά δεν το ενεργοποιούν στο επίπεδο software /hardware

Λόγο ότι υπάρχουν πολλά έσοδα με συνεργασίες με streaming music έτσι όχι το fm = εχθρός στα έσοδα

Link to comment
Share on other sites

Το ραδιοφωνο θεωρειται παλια λειτουργια(αν και απλα...λειτουργει εξαιρετικα) και η μοδα ειναι τα "παλια χαρακτηριστικα" να αποσυρονται σιγα σιγα. Δεν πιστευω οτι γινεται για περισσοτερη καταναλωση δεδομενων,τι καιει το ιντερνετικο ραδιο,τριχες σε σχεση με social media,youtube κτλ που χρησιμοποιούνται κατα κορον. Μη νομιζετε,δεν ακουνε πολλοι αναλογικο ραδιο παγκοσμιως,ποιος millennial ακουει,θελουν εικονα κυριως και για λιγα λεπτα,γιατι τοσο πια ειναι ο ουδος προσοχης τους...

Ετσι εγκαταλειπεται σταδιακα και το καρφι 3,5mm ,θεωρειται "ξεπερασμενο" ,αν και λειτουργει ακομη αριστα. Γενικα υπαρχει αυτη η ταση του μαρκετινγκ να αφηνουμε τεχνολογιες παλιες για να παμε σε καινουριες. Αυτο μπορεί να ειναι θεμιτο για πιο προσφατες τεχνολογιες,π.χ. αλλαγη βυσματων φορτισης και συνδεσιμοτητας,αποτυπωμα για σκαναρισμα προσωπου,αντε να δεχθω και εγκαταλειψη microsd, αφαιρουμενη μπαταρια( μπελας να την αλλαζεις εν κινησει...). Αλλα για τεχνολογιες τοσο παλιες,παγκοσμιως αποδεκτες και τοσο αποτελεσματικες ειναι πιο δυσκολο να γινει. Εν τελει το ραδιο ουτε συνδεση ιντερνετ θελει και το καρφι ουτε ενεργεια οπως τα Bluetooth ακουστικα,εχουν πλεονεκτήματα που δε θα ξεπεραστουν συντομα και θα επιβιωσουν τουλαχιστον σε βασικες συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

Το ραδιοφωνο θεωρειται παλια λειτουργια(αν και απλα...λειτουργει εξαιρετικα) και η μοδα ειναι τα "παλια χαρακτηριστικα" να αποσυρονται σιγα σιγα. Δεν πιστευω οτι γινεται για περισσοτερη καταναλωση δεδομενων,τι καιει το ιντερνετικο ραδιο,τριχες σε σχεση με social media,youtube κτλ που χρησιμοποιούνται κατα κορον. Μη νομιζετε,δεν ακουνε πολλοι αναλογικο ραδιο παγκοσμιως,ποιος millennial ακουει,θελουν εικονα κυριως και για λιγα λεπτα,γιατι τοσο πια ειναι ο ουδος προσοχης τους...

Ετσι εγκαταλειπεται σταδιακα και το καρφι 3,5mm ,θεωρειται "ξεπερασμενο" ,αν και λειτουργει ακομη αριστα. Γενικα υπαρχει αυτη η ταση του μαρκετινγκ να αφηνουμε τεχνολογιες παλιες για να παμε σε καινουριες. Αυτο μπορεί να ειναι θεμιτο για πιο προσφατες τεχνολογιες,π.χ. αλλαγη βυσματων φορτισης και συνδεσιμοτητας,αποτυπωμα για σκαναρισμα προσωπου,αντε να δεχθω και εγκαταλειψη microsd, αφαιρουμενη μπαταρια( μπελας να την αλλαζεις εν κινησει...). Αλλα για τεχνολογιες τοσο παλιες,παγκοσμιως αποδεκτες και τοσο αποτελεσματικες ειναι πιο δυσκολο να γινει. Εν τελει το ραδιο ουτε συνδεση ιντερνετ θελει και το καρφι ουτε ενεργεια οπως τα Bluetooth ακουστικα,εχουν πλεονεκτήματα που δε θα ξεπεραστουν συντομα και θα επιβιωσουν τουλαχιστον σε βασικες συσκευες.

Δεν έχει σημασία όταν δεν θα έχεις επιλογή θα πάρεις αυτό που θα σου δώσουν :)

Πχ το να βγάλουν 3.5 γλυτώνουν

1. Από αναλογικό κύκλωμα

2. Ποιο φτηνή αδιαβροχοποιηση

3. Μπόλικα αξεσουάρ που θα δώσεις μετά σε διπλάσια χρήματα

Έτσι λειτουργεί η αγορά από κάπου πρέπει να ρουφάει λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι θέμα κονόμας. Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε εμπορικό προϊόν είναι θέμα κονομας και έτσι θα είναι για πάντα και έτσι δουλεύει η αγορά.
Link to comment
Share on other sites

Τον Φεβρουάριο μου έκλεψαν το S7. Πλεον έχω ένα xiaomi mi a1.

Χτες συνειδητοποίησα ότι κάτι νούμερα που χρειάζομαι οπωσδήποτε, υπάρχει περίπτωση να τα είχα σημειώσει στις σημειώσεις του S7. Πλέον χρησιμοποιώ το keep, για συγχρονισμό σημειώσεων,αλλά άσχετο με το θέμα.

Τώρα διαπιστώνω ότι έχω μεν το Samsung account μου και μπαίνω στο site, άλλο δεν μπορώ με τίποτα να βρω τρόπο να ανακτήσω σημειώσεις. Βασικά τίποτα ούτε επαφές δεν βλέπω. Μέχρι κ σε σαμμυ τάμπλετ πήγα να βάλω την εφαρμογή σημειώσεων κ έλεγε μη συμβατή.

Καμία ιδέα παρακαλώ;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα λύση αλλιώς. Ας κλειδώσει το θέμα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζετε κάποιον τεχνικό ή κατάστημα που αναλαμβάνει βλάβη για Lenovo zuk edge?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Στάλθηκε από το Huawei mate 10 pro μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά,

όπως και άλλες φορές, χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Έχω το Oneplus X και είναι με cyanogenmod 13 και συγκεκριμένα αυτή τη ROM από τον SultanXDA.

Χρησμοποιώ και μια κάρτα SD ως internal storage από την πρώτη μέρα λειτουργίας του. Το πρόβλημα που μου προέκυψε, είναι ότι χθες μου έπεσε πολύ άσχημα και η οθόνη του έχει γίνει κομμάτια και δεν ανάβει καν. Δυστυχώς μέχρι να προλάβω να φτάσω σπίτι να το συνδέσω σε ένα USB (μιας και ήμουν σε ταξίδι), τελείωσε και η μπαταρία του, οπότε στο background (αν όλα λειτουργούν) θα πρέπει αυτή τη στιγμή να βρίσκεται σε φάση που περιμένει να εισάγω το PIN.

Το θέμα λοιπόν είναι ότι πρέπει να πάρω ένα φάκελο μέσα από το κινητό που είχε κάποια αρχεία.

 

1. Υπάρχει τρόπος να αποκτήσω πρόσβαση στο internal storage με το κινητό σε τέτοια κατάσταση και χωρίς να μπορώ να εισάγω pin καθώς η οθόνη είναι χαλασμένη;

2. Αν αφαιρέσω την SD card για να τη βάλω στον υπολογιστή, θα μου διαβάσει τα αρχεία που έχει μέσα ή θα είναι λάθος να το κάνω καθώς είναι διαμορφωμένη για χρήση εσωτερικής μνήμης του κινητού και εκτός κινητού θα είναι άχρηστη;

 

Αυτά για την ώρα. Αν μπορέσετε να βοηθήσετε, θα σας ήμουν ευγνώμων.

Καλή σας μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να βλέπεις όχι ειδικά αν έχεις pin εκτός και αν είσαι root enabled και έχεις ξανά συνδεθεί στο pc και είναι trusted τότε στην adb console βάρα μια adb shell εντολή αν σου βγάλει την συσκευή καλός αν όχι πας για παραγγελία οθόνης από έξω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...