Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και δεύτερο και τρίτο και τέταρτο..... οι χρήσεις πολλές...

 

να το χρησιμοποιήσεις στο εξωτερικό και να μην φοβάσαι αν ξεμείνει.... να το δίνεις σε πρόσωπα που δεν τα θωρείς σημαντικά και θέλεις να τα αποφυηεις.... να έχεις καλύψει παντού..... να εκμετάλλευεααι προσφορές.....

 

ο καθένας όπως την βλέπει :)

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για αυτό (θα) έχω για λίγο ακόμα και whatsup και cu...απλά θα αφήσω το cu να λήξει και μάλλον το wu θα το γυρίσω σε κάτι χωρίς πάγιο. Προσφορές με το 4μηνο αποκλεισμό τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Χαμόγελο του παιδιού.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Από συμβόλαιο εννοείς; δεν είναι αρκετά ξεκάθαρη η ερώτηση

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω το υπέροχο Huawei Honor 6x. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Απλώς θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχει μέσα μια εφαρμογή '' Διαχείριση συσκευής '', το οποίο έχει επιλογή ώστε να καθαρίσω cache οποτε μου φαίνεται καλό; έχω δίκιο σε αυτό; επίσης εχει σάρωση για ιούς αλλα νομίζω πως στα android δεν ειναι κατι που χρειάζεται.. Παντως γράφει πως η σαρωση για ιους ειναι powered by Avast. Και εχει επιλογή για βελτιστοποιηση. Διαφιμησεις και χαζομαρες σαν το αχρηστο master cleaner κτλπ δεν εχει. Υποθετω θα ειναι καλο το προγραμματακι διοτι ηταν μεσα στο κινητο και δεν σβηνεται. Ειναι της Huawei. Επίσης τι αλλο προγραμμα προτεινετε να βάλω; επισης εχω το Greenify που το χω για αδρανοποιηση αλλα κανει ελλαχιστη δουλειά καθως αν δεν εισαι ρουτ δεν αποδιδει τοσο καλα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Η διαχείριση συσκευής είναι ενσωματωμένο χαρακτηριστικό της emui, εννοείται είναι πολύ καλή εφαρμογή. Κάνε ένα καθαρισμό και βελτιστοποίηση μια φορά την εβδομάδα. Αν βάζεις εφαρμογές εκτός play store Καλό είναι να κάνεις που και που μια σάρωση. Το greenify ουσιαστικά δεν το χρειάζεσαι γιατί έχει ενσωματωμένη επιλογή το κινητό να κλείνει τις εφαρμογές που θες με το κλείσιμο οθόνης. Ίσως βοηθά να μπαίνει σε doze mode πιο γρήγορα. Γενικά εφαρμογές τύπου για τη διαχείριση συσκευής, backup κλπ δεν χρειαζεσαι, τα έχει όλα η emui ενσωματωμένα. Αν ψάξεις έχει πολλές επιλογές.

Ίσως αν θες να βάλεις κάποιο adblocker.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η διαχείριση συσκευής είναι ενσωματωμένο χαρακτηριστικό της emui, εννοείται είναι πολύ καλή εφαρμογή. Κάνε ένα καθαρισμό και βελτιστοποίηση μια φορά την εβδομάδα. Αν βάζεις εφαρμογές εκτός play store Καλό είναι να κάνεις που και που μια σάρωση. Το greenify ουσιαστικά δεν το χρειάζεσαι γιατί έχει ενσωματωμένη επιλογή το κινητό να κλείνει τις εφαρμογές που θες με το κλείσιμο οθόνης. Ίσως βοηθά να μπαίνει σε doze mode πιο γρήγορα. Γενικά εφαρμογές τύπου για τη διαχείριση συσκευής, backup κλπ δεν χρειαζεσαι, τα έχει όλα η emui ενσωματωμένα. Αν ψάξεις έχει πολλές επιλογές.

Ίσως αν θες να βάλεις κάποιο adblocker.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Ωραία ήταν κατατοπιστικη η απάντηση σου. Ευχαριστώ πάρα πολύ. Α! Στον καθαρισμό, εκτός απο την κρυφή μνήμη cache, εχει και να επιλεξω '' εκκαθάριση μνήμης ''.. Να κανω και αυτο μια φορα τη βδομάδα; επισης έχεις να μου προτείνεις ενα adblock; αρα το greenify το σβήνω, απο την στιγμή που το κινητο εχει ενσωματομενο τετοιο; ή δοκιμαζω και την donate version;

Edited by Petroskou1926
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται ότι τα κινητά τηλέφωνα πρέπει να είναι Κρυπτογραφημένα?

Υπάρχει κάποιο θέμα που αναλύει το phone encryption?

 

Ποιοί μπορεί να είναι οι άμεσοι λόγοι για να γίνει κρυπτογράφηση σε ένα κινητό?

 

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

 

 

Υγ.

Πολλές εταιρείες βγάζουν μοντέλα Κρυπτογραφημένα από το εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως η μεταφορά τς cosmote έκλεισε

 

Για καρτοκινητα Frog εκλεισε.Σε Whats up/cosmokarta γινεται κανονικοτατα ακομα.Και η Vodafone εχει μεταφορα μεταξυ καρτοκινητων.Η Wind την εκλεισε οριστικα εδω και χρονια,αλλα μπορεις να κανεις ανανεωση σε αριθμο τριτου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω αν εχεις cosmote μπορεις να παρεις εφαρμογες και παιχνδια από το google play και αν Vodafone παιρνεις εφαρμογες και παιχνδια μονο στο windows store

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω στην κατοχή μου ένα κινητό zopo zp350. Με το άνοιγμα από το κουτί είχε έκδοση lollipop αλλά με το που έβαλα την sim είχε συνεχές αποσυνδέσεις από το δίκτυο (cosmote) και πλήθος χαμένων κλήσεων! Το συνδέω με Wi-Fi αρχίζει σειρά αναβαθμίσεων μέχρι που σε μια από αυτές δεν μπορεί να κάνει επανεκκίνηση!!!

Βλέπω αυτό http://www.zopomobile.com/forum/thread-9131-1-1.html

Το φαλτσάρω και περνάω την Marshmallow 6.0 (http://www.zopomobile.com/forum/thread-7389-1-1.html και http://www.zopomobile.com/forum/thread-410-1-1.html)

 

Το πρόβλημα σταθερά (αν όχι χειρότερο με τις κλήσεις). Με δοκιμές δεν φταίει το δίκτυο (το ίδιο και με wind) αλλά ούτε η sim.

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος καλοδεχούμενη η βοήθεια γιατί τα οικονομικά για νέο τηλέφωνο είναι πενιχρά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ήταν κατατοπιστικη η απάντηση σου. Ευχαριστώ πάρα πολύ. Α! Στον καθαρισμό, εκτός απο την κρυφή μνήμη cache, εχει και να επιλεξω '' εκκαθάριση μνήμης ''.. Να κανω και αυτο μια φορα τη βδομάδα; επισης έχεις να μου προτείνεις ενα adblock; αρα το greenify το σβήνω, απο την στιγμή που το κινητο εχει ενσωματομενο τετοιο; ή δοκιμαζω και την donate version;
Η εκκαθάριση μνήμης απλά κλίνει τις εφαρμογές που είναι ανοικτές. Για το greenify θεωρώ ότι δεν χρειάζεται.

Για adblocker Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό το NetGuard από εδώ https://github.com/M66B/NetGuard/blob/master/ADBLOCKING.md και είμαι ικανοποιημένος, εχω την pro έκδοση. Αν το βάλεις να βάλεις την τελευταία stable έκδοση. Γενικά Υπάρχουν πολλές επιλογές για adblocker, Κάνε το κόπο να διαβάσεις το νήμα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=446316&page=6 αναφέρονται αρκετά πράγματα και θα σου λυθούν απορίες σχετικά με το πιο να διαλέξεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά, ένα τηλέφωνο Dual SIM είναι την ουσία δυο τηλέφωνα σε ένα.

 

Μπορεί κανείς να το καταλάβει εύκολα ως εξής: αν έχεις μια Sim Cosmote και μια Vodafone, δεδομένου ότι οι δυο πάροχοι λειτουργούν σε διαφορετικές συχνότητες, ο μοναδικός τρόπος ένα τηλέφωνο να μιλήσει ταυτοχρόνως και με τα δυο δίκτυα σε δυο διαφορετικές συχνότητες είναι να έχει διπλούς δεκτές και διπλούς πομπούς.

 

Τώρα, ένα τηλέφωνο στην ουσία ακτινοβολεί μόνο όταν υπάρχει ενεργή κλήση (εξαιρουμένων των υπηρεσιών δεδομένων όπως push etc) όποτε δεδομένου ότι μάλλον απίθανο να μιλάς ταυτόχρονα με τις δυο SIM θεωρώ ότι επι του πρακτέου δε συντρέχει λόγος ανησυχίας αφού ανά πάσα στιγμή μόνο μια SIM θα "ακτινοβολεί".

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα forum , αποφασισα να κανω ενα post εδω γιατι πραγματικα μετα απο τοσες προσπαθειες ακομη δεν εχω βρει λυση στο προβλημα μου .

 

Εχω το samsung galaxy A5 2016. Το προβλημα ειναι η χρηση των δεδομενων. Παροτι εμφανιζετε το 4G οι ιστοσελιδες ανοιγουν μετα απο πολλα λεπτα και εφαρμογες που θελουν internet δεν ανοιγουν καν.

 

Ο παροχεας μου ειναι vodafone και μεχρι και πριν το update δεν ειχα κανενα προβλημα. Εχω μιλησει με εκπροσωπους της εταιριας αλλα και εκεινοι δε διακρινουν καποιο προβλημα.

 

Δε ξερω τι να κανω. Θα εκτιμουσα οποιου ειδους βοηθεια.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι να καταργήσω ένα νούμερο whats up που έχω εδώ και χρόνια και ψάχνω λύση για να το κάνω κάτι που δεν θα θέλει κάθε 4μηνο κάρτα ανανέωσης....

 

Μου έχει ξεφύγει κάτι ; Το μηδενικό πάγιο της cosmote δεν ισχύει πλέον, ζητάνε 2,5 ευρώ/μήνα κατόπιν ανακοίνωσης....φαντάζομαι ότι και για τις άλλες ισχύει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το update σε nougat, το γύρισες το κινητό εργοστασιακες ρυθμίσεις;;;

 

Πριν περάσεις την Nougat είχε αυτό το πρόβλημα ή δημιουργήθηκε αμέσως μετά το update;;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, λογικά κάτι δεν "έκατσε" καλά στο update τότε. Γνώμη μου είναι να κρατήσεις όλα τα σημαντικά σου αρχεία, επαφές, φωτογραφιες κτλ κάπου εξωτερικά και μετά να το γυρίσεις εργοστασιακες ρυθμίσεις.

Πιστεύω πως μετά θα είναι εντάξει.

 

 

Θα χάσεις τα πάντα από μεσα να ξέρεις. Θα είναι σαν να το αγόρασες σήμερα

 

 

Πιστεύω να του έκανες μια επανεκκίνηση να δεις αν φτιάξει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρώτα κ εδώ το ίδιο θα σου πουν

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=429637

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια καρτοκινητη τηλεφωνια, και μιλω μαλλον για virtual παροχο(cyta, frog, q, παρακλαδια voda κλπ),

που να εξακαλουθει να απαιτει ανανεωση καρτας καθε 12μηνο, οπως ηταν παλια σε ολες τις καρτοκινητες;

Ως γνωστον, οι 3 μεγαλοι το εχουν παει στο....3μηνο και μετα χανεις τα χρηματα σου,

ενω δεν ξερω πως εχει διαμορφωθει το τοπιο και αν εχουν κανει τα ιδια και ολοι οι 'μικροι' παροχοι.

Link to comment
Share on other sites

Καθε 6μηνο εχει η cyta,παταει πανω στο δικτυο της voda και ειναι MVNO.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καθε 6μηνο εχει η cyta,παταει πανω στο δικτυο της voda και ειναι MVNO.

 

Ευχαριστω για την πληροφορια.

Αραγε αυτη ειναι η καλυτερη διαθεσιμη επιλογη στην ελληνικη αγορα;

12μηνο δεν εχει πλεον κανενας μα κανενας;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την πληροφορια.

Αραγε αυτη ειναι η καλυτερη διαθεσιμη επιλογη στην ελληνικη αγορα;

12μηνο δεν εχει πλεον κανενας μα κανενας;

 

12μηνο οχι,καλυτερη ειναι η cyta.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

12μηνο οχι,καλυτερη ειναι η cyta.

 

Ευχαριστω!

Αν μιλαμε παντως μονο για 6μηνο, και μονο για 1 εταιρια, θεωρω θεμα χρονου να το κανει κι αυτη 3μηνο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θελω καποια δωρεαν υπηρεσια που να περναω μεσα τις επαφες, ωστε αμα ειμαι καπου και δεν εχω το κινητο μου για καποιο λογο να μπορω να μπω ιντερνετ απο καποια συσκευη και να βρισκω τα τηλεφωνα.

 

Τι εχετε να προτεινετε

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...