Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Εχω πρόσφατα αποκτήσει ένα κινητό android Hisense c30. Eχω εγκαταστήσει το Viber αλλά δεν λαμβάνω κλήσεις και μηνύματα όταν είναι κλειστή η εφαρμογή. Eχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα; Είναι σε Android 7, έχουν γίνει όλες οι ρυθμίσεις αλλά εξακολουθεί να μην λειτουργεί σωστά. Καμία ιδέα; Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στις ειδοποιήσεις έχεις επιλέξει να δέχεται από viber;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα επιλέξεις να μένει ανοιχτή η εφαρμογή μετά το κλείσιμο της οθόνης.

Ψάξε στο μενού του κινητού σου, λογικά στην Μπαταρία θα είναι.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έχουν γίνει όλες οι ρυθμίσεις για να λειτουργεί, ποιες ρυθμίσεις εννοείς? Το βασικό που θα πρέπει να κάνεις είναι να την εξαιρέσεις από τη βελτιστοποίηση μπαταρίας ώστε να μένει ανοιχτή όταν το κινητό μπαίνει σε doze mode.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαια

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα ολοι κλειστο το εχουν το viber αλλα λειτουργει

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το εχω κανει κι αυτο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτο δεν το ειχα κανει, στη συνεχεια αφου μου το υπεδειξες το εκανα αλλα και παλι δεν λειτουργει αν δεν το εχω ανοιχτο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιες αλλες επιλογες εχω βρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Κλειστή είναι η εφαρμογή όταν έχεις κάνει έξοδο απο αυτήν.Αλλιώς είναι σε κατάσταση standby.Προφανώς είσαι στο δευτερο ,κοίτα στις εξοικονομησεις ενέργειας,δικαιώματα εφαρμογών κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Κλειστή είναι η εφαρμογή όταν έχεις κάνει έξοδο απο αυτήν.Αλλιώς είναι σε κατάσταση standby.Προφανώς είσαι στο δευτερο ,κοίτα στις εξοικονομησεις ενέργειας,δικαιώματα εφαρμογών κλπ.

Οταν ειμαι standby λειτουργει κανονικα οταν ομως εχω κανει εξοδο δεν καλει δεν παιρνω μηνυματα, ενω φιλων μου λειτουργει και κλειστο το viber. Εχω κανει ολα τα setting για εξοικονομιση και δικαιωματα εφαρμογων και τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειμαι standby λειτουργει κανονικα οταν ομως εχω κανει εξοδο δεν καλει δεν παιρνω μηνυματα, ενω φιλων μου λειτουργει και κλειστο το viber. Εχω κανει ολα τα setting για εξοικονομιση και δικαιωματα εφαρμογων και τιποτα.
Πώς κάνεις έξοδο;

 

Sent from my HT3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως πεταω το παραθυρο προς τα πανω αλλα και μεσα στην εφαρμογη εχει εξοδο...

 

Σου βγάζει μήνυμα ότι ενδεχομένως να χαθούν κλήσεις κλπ.Το δοκίμασα και όντως δεν χτύπαγε αλλά μόλις το έκλεισα απο το άλλο κινητό με έβαλε στο βιμπερ και ήρθε και μηνυμα αναπάντητης.Μήπως σου κλείνουν και τα δεδομένα ταυτόχρονα ;

Link to comment
Share on other sites

Σου βγάζει μήνυμα ότι ενδεχομένως να χαθούν κλήσεις κλπ.Το δοκίμασα και όντως δεν χτύπαγε αλλά μόλις το έκλεισα απο το άλλο κινητό με έβαλε στο βιμπερ και ήρθε και μηνυμα αναπάντητης.Μήπως σου κλείνουν και τα δεδομένα ταυτόχρονα ;

 

Δεν μου κλεινουν τα δεδομενα. Το skype ας πουμε ενω ειναι κλειστο οταν με καλουν χτυπαει κανονικα. Μονο στο viber συμβαινει αυτο και δεν εχω βρει λυση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και για να σας πω τη συνεχεια γιατι μπορει να εχουν κι αλλοι το ιδιο θεμα. Πηγα σε καποιον τεχνικο της voda και μου ειπε πως ειναι πολλα κινητα με αυτη την τεχνολογια που δεν λειτουργουν τα voip με κλειστες τις εφαρμογες. Εχουν εναν αλλο τροπο να λειτουργουν. Πρεπει να ειναι ανοιχτες και κλειδωμενες. Τωρα αυτο πως γινεται. Ανοιγουμε την εφαρμογη και την παμε κατω standby. Μετα την κατεβαζουμε λιγο κατω κι αυτη κλειδωνει (βαζει επανω ενα κλειδακι) κι οταν παταμε την σκουπα δεν φευγει απο εκει.
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/devices/review-11.html

 

Review απο το myphone..

 

Οτι καλυτερο ειχε βγει εκεινη την εποχη , το sony ericsson p900. Κανενας αντανωνισμος. Σημερα, δεν ξερεις στα σιγουρα πιο κινητο ειναι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά, ελπίζω να έβαλα το θέμα στην κατάλληλη ενότητα, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για τυχόν λάθος μου.

 

Όπως είδαμε αυτές τις ημέρες η Cosmote έκανε άλλη μια ξαφνική αύξηση στα πάγια συμβολαίων σε αντίθεση με ότι πιστεύαμε σύμφωνα και με την τελευταία οδηγία της ΕΕΤΤ. Ψάχνοντας λοιπόν να δω αν υπάρχει κάτι διαθέσιμο σε ανταγωνιστική τιμή, μέσω Facebook βρήκα την παραπάνω εταιρεία, μέσω του συνδέσμου "https://www.facebook.com/ltelgreece/"

 

Δυστυχώς μέσω messenger που επικοινώνησα μαζί τους, δεν μπόρεσα να καταλάβω μέσω τίνος παρόχου δουλεύουν καθώς η απάντηση ήταν ... και με τους 3!!!... Αν παρατηρησετε τα τιμολόγια τους, όντως ειναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικά.

 

Θα ήθελα αν κάποιος μέσω του φόρουμ, έχει αντίστοιχη εμπειρία με τον παραπάνω πάροχο να μας την καταθέσει ώστε να δούμε αν όντως είναι μια εταιρεία που μέσω του ανταγωνισμού, μπορεί να λειτουργήσει προς όφελος του καταναλωτή,

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476962/1/2003_9_johnnycash912.jpg R.I.P. - m8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι κάτοχος του παραπάνω κινητού. Η εσωτερική του όπως γνωρίζουμε ειναι 16 gb. Του έχω προσθέσει λοιπόν μια 32αρα έξτρα γιατί η 16αρα μαμά ειναι γεμάτη από την προηγούμενη συσκευή. Μου πετάει λοιπόν κάθε λίγα λεπτά αυτό το μήνυμα ότι ο χώρος αποθήκευσης είναι γεμάτος κτλ κτλ. Που σημαίνει ότι δεν τραβάει αυτόματα μνήμη από την sd όταν είναι γεμάτη η μαμά αλλά χρειάζεται μια ρύθμιση. Παρακαλώ τα φώτα σας.

Υ. Γ. Δεν υπάρχει κάτι που να μην έχω τσεκάρει από ρυθμίσεις στο μενού του κινητού. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, έχω έναν προβληματισμό.

 

Έχω στη κατοχή μου ένα Elephone P6000 το οποίο το αγόρασα τον Ιανουάριο του 2015. Αυτό το κινητό μου έχει αφήσει ανάμεικτα συναισθήματα μέχρι τώρα, καθώς παρόλο που είχε πολύ καλά χαρακτηριστικά για τα λεφτά του (τότε), είχε και κάποια μικρά προβλήματα. Αλλά συμβιβάστηκα αφού κατά τα άλλα το κινητό πήγαινε σφαίρα, είχε καλή οθόνη, ήταν δίκαρτο και γενικά ήταν πολύ καλύτερο από το προηγούμενο που είχα.

 

Σήμερα λοιπόν έχει μερικά προβλήματα που ενώ δεν αχρηστεύουν το κινητό, με εκνευρίζουν. Τα προβλήματα είναι τα εξής:

 

α) Χάλια κάμερα. Ακόμα και τα Xiaomi (που διαβάζω ότι έχουν μέτριες κάμερες με τα σημερινά δεδομένα) είναι έτη φωτός μπροστά από το δικό μου Elephone.

β) Χάλια δέκτης GPS. Δεν βρίσκει την τοποθεσία μου αν δεν ανοίξω data και σε περίπτωση που καταφέρει να την βρει από μόνο του, την χάνει πάλι μετά από 2 μέτρα περπάτημα.

γ) Τον τελευταίο χρόνο είχε αρχίσει να κολλάει το μοτεράκι της δόνησης, με αποτέλεσμα πλέον να μην δουλεύει καθόλου.

 

... Υπάρχουν και άλλα όπως πχ η ένδειξη της στάθμης της μπαταρίας που δείχνει άλλα αντί άλλων, το χάλια ηχείο και η ανύπαρκτη υποστήριξη της elephone σε θέμα λογισμικού, αλλά ας τα παραλείψω αυτά αφού δεν επηρεάζουν την ομαλή λειτουργία του κινητού.

 

Γενικά οι απαιτήσεις μου από ένα κινητό είναι απλές και τα χαρακτηριστικά του με καλύπτουν για αυτά που κάνω στην καθημερινότητά μου, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να κρατάω ένα smartphone που κάποια από αυτά που υπόσχεται να κάνει, δεν τα κάνει (ή τα κάνει με κακό αποτέλεσμα). Δηλαδή για παράδειγμα, φωτογραφίες δεν βγάζω πολλές αλλά μία φορά που θα είμαι έξω με άλλους και θέλω να βγάλω, στην καλύτερη πρέπει να ζητάω από άλλον με καλύτερο κινητό... Ή το GPS που το χρειάζομαι σπάνια, μία φορά να το χρειαστώ θα μου βγάλει την πίστη. Α, και επίσης είναι ένα ακόμα θέμα που με αγχώνει, δεν ξέρω πόση ακτινοβολία εκπέμπει καθώς ποτέ δεν γνωστοποιήθηκε κάποια τιμή SAR από την εταιρία. Δηλαδή ποιος ξέρει πόση ακτινοβολία τρώω καθημερινά. Αλλά θα μου πείτε, μετά από τόσο καιρό ό,τι ήταν να γίνει έγινε.

 

Και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω, να κάνω υπομονή όσο κάνει τη δουλειά του μέχρι να τα φτύσει τελείως ή να πω ότι έφαγε τα ψωμιά του και να προχωρήσω σε καινούρια αγορά; Οικονομικά είμαι λίγο σφιχτά οπότε γενικά αγοράζω κινητό μόνο όταν υπάρχει σοβαρός λόγος για να πάρω καινούριο. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;

Edited by godofwar161
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, ήθελα λοιπόν να κάνω μια κρίσιμη ερώτηση που με προβληματίζει εδώ και καιρό.

Επειδή μετακομίζω Αμερική αναρωτιόμουν άμα για τις συσκευές που θα πάρω μαζί μου να (πχ. Κινητο, dslr, ίσως και ένα synthesizer) μπορώ ειδιαιτερα για το κινητό και την dslr να πάρω έναν αμερικανικό φορτιστή από εκεί και να τα συνδέσω κατευθείαν στην αμερικανική πρίζα και να φορτίζουν από εκεί ;

Αν όχι ξέρετε τι μετασχιματιστης χρειάζεται και αν υπάρχει ;

Να επισημάνω ότι εδώ χρησιμοποιουμε 220V ενώ Αμερική χρησιμοποιουν 110V. Ευχαριστώ προκαταβολικά !!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχω κατεβάσει ένα app bar code generator και έχω δημιουργήσει ένα bar code στο κινητό μου. μετά πάω στον υπολογιστή που έχω ένα σκανερ χειρός αλλά δεν μπορεί με τίποτα να το διαβάσει. ξέρει κάποιος τι μπορώ να κάνω για να διαβάζει από το κινητό; είχα το ίδιο θέμα και σε προπατζιδικο αλλά και σε σούπερ μάρκετ όπου είχα το barcode μου της κάρτας ΑΒ και επειδή είχα ξεχάσει την καρτουλα έδωσα το κινητό αλλά δεν μπορούσε να διαβάσει το ταμείο από το κινητό μου. πρέπει να αλλάξω κάτι στην οθόνη μου η τι γίνεται; έχω το xiaomi mi max αν και δεν νομίζω να είναι θέμα μοντέλου.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Που κολλάς φίλε μου και προβληματίζεσαι τόσο καιρό;:wacko:

 

 

 

 

Με usb δεν φορτίζουν;Απλά θα πάρεις αμερικάνικο φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Που κολλάς φίλε μου και προβληματίζεσαι τόσο καιρό;:wacko:

 

 

 

 

Με usb δεν φορτίζουν;Απλά θα πάρεις αμερικάνικο φορτιστή.

Ξέρεις τι γίνεται, κάποιος μου είπε σε ένα γνωστό κατάστημα οτι ολες οι συσκευές από Ελλάδα έχουν σχεδιαστεί με μεγαλύτερη τάση με αποτέλεσμα και φορτιστή να αλλάξεις πάλι το ριψοκινδυνευεις. Ωστόσο ήρθα εδώ να ρωτήσω να μου πει με σιγουριά κάποιος που ξέρει, αλλιώς να τα πουλήσω όλα. Πρέπει να ξέρω γι'αυτό, μην πάω πάνω και ξεμείνω ξαφνικά.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα κανε μια αλλαγη αν εχεις λεφτα να το αλλαξεις.

Δες το xiaomi redmi note 4 3/32

Το πηρε η μανα μου και το προτεινω.

Η καμερα δεν σκιζει,καλυτερη απο elephone,ulefone,doogee κλπ αλλα τιμια.

Μπαταρια,4 μερες με χαλαρη χρηση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...