Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι το Odin ειναι ισχυρο εργαλειο & σβηνει τα παντα ..Αν οι επαφες οι φωτο κλπ ηταν συγχρονισμενες με το λογ.google η samsung δεν χανονται...Και παλι ομως , ακομη κι αν δεν ειναι συγχρονισμενα,φλασαροντας τη stock rom μεσω Odin & εφοσον το προβλημα διορθωθει,τιποτα δεν σβηνει οριστικα και υπαρχει η δυνατοτητα ανακτησης τους..Ενα καλο εργαλειο που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε μετα για την ανακτηση τους ειναι το dr.fone toolkit : https://drfone.wondershare.com/android-data-recovery.html

(επαφες) https://drfone.wondershare.com/contacts/android-contacts-recovery.html

(φωτο) https://drfone.wondershare.com/android-recovery/how-to-recover-deleted-photos-on-android.html

(το συνεχες reboot ακομη κι οταν η συσκευη ειναι ενωμενη στο φορτιστη,συχνοτερη αιτια ειναι η μπαταρια χωρις αυτο να σημαινει πως δεν φταιει πχ καποια εφαρμογη η κατι αλλο)

( το προβλημα ανακτησης των δεδομενων & συνεχων reboots της συσκευης νομιζω εχει ο @adais )

Το εχεις δοκιμασει αυτο το drfone προγραμμα? Γιατι δεν το εχω ακουσει ποτε μου και φοβαμαι μην τα κανει χειροτερα τα πραγματα.

Και αυτο γιατι απ' οτι ειδα στην επισημη σελιδα του προγραμματος λεει οτι κανει παρα, μα παρα πολλα για οτιδηποτε κινητο και μαρκα και μου φαινετε πολυ καλο για να ειναι και αληθινο.

Μπορει να κανει πληρες backup/restore ενος κινητου ακομα και τα apps με τις ρυθμισεις τους χωρις να κανεις ρουτ το οποιο κινητο?

Το εχεις δοκιμασει εσυ προσωπικα? Αν ναι τι ακριβως εχεις δοκιμασει να κανεις με αυτο το προγραμμα?

 

Αυτο το προγραμμα μπορει να παρει backup του κινητου κυριως τις επαφες και τις φωτος(Δεν θελω κατι αλλο) απο recovery mode?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά δεν το έχω δοκιμάσει το Odin σε αυτό το μοντέλο, αλλά γενικώς δεν σβήνει τίποτα το Odin.

Αν σβήνει πάντως είναι θέμα ρομ.

Τελευταία φορά που συνάντησα ρομ που έκανε και εργοστασιακές όταν την έβαζες, θυμάμαι ότι ήταν σε ανδροιντ 2.3 !

Δεν θελω να το ρισκαρω πριν παρω σε backup φωτος και επαφες.

Αν παρω αυτα σε backup μετα δεν με ενδιαφερει κανω ανετα factory reset απο το recovery mode του κινητου.

 

 

Αν λοιπον καποιος γνωριζει καποιο "ασφαλη" οσο γινεται τροπο να παρω backup φωτος & επαφων πριν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ας μου πει τον τροπο.

 

 

 

Σας ευχαριστω πολυ ολους προκαταβολικά για το χρονο και τις απαντησεις σας.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κανένα app ώστε να κάνω τα πάντα restore μετά από το reset; ή να πάω με το google backup;

 

αν το κανεις θα παρεις και το πρόβλημα μαζί σου ο σκοπός είναι να κάνεις κινιτο φρέσκο και από την αρχή........ όχι να περασεις πίσω το backup είναι να να βγάζουμε νερό από έναν κουβά σε άλλο κουβά νερό παραμένει το νίδιο............

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς σοβαρά τώρα για το βράδυ?:confused:
Αρκετά σοβαρά μιλάω και είναι ο λόγος που θα αγοράσω σύντομα κινητό. Χρειάζομαι απαραίτητα το viber και το Skype για την δουλειά μου. Πάντως δεν βοήθησες και πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά σοβαρά μιλάω και είναι ο λόγος που θα αγοράσω σύντομα κινητό. Χρειάζομαι απαραίτητα το viber και το Skype για την δουλειά μου. Πάντως δεν βοήθησες και πολύ.

 

Καλορίζικο το νέο κινητό και κοίτα να πάρεις κάτι καλό αφου το χρειάζεσαι για επαγγελματικούς λόγους. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια φορα που χρειαστηκα φλασαρισμα ηταν στο LG Optimus G στο οποιο σιγουρα δεν εχανες τιποτα με απλο reflash απο πανω σε κατεστραμμενο λογισμικο. Ακομα και εφαρμογες θυμαμαι να μου εχει κρατησει οταν περνουσα το μαμα πανω στο μαμα (οχι custom). Στο HTC M7 πχ θυμαμαι δε γινοταν αυτο

 

Δοκιμασε να παρεις το backup πρωτα, βεβαιως, αλλα νομιζω οτι και στα Samsung τουλαχιστον αρχεια δε χανεις

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον κάνεις πλάκα ε?

 

Και εγώ έχω μία συσκευή με ανδροιδ 5 και δεν έχει doubletap ούτε στα πιό τρελλά του όνειρα...

 

Θα έπρεπε να έχει οποσδήποτε?:lol:

Γιατί να κάνει πλάκα;

Πολλές έχουν και μάλιστα οι 3 τελευταίες μου από εποχή Android 4.2 και μετά όλες το υποστήριζαν.

 

Πιστεύω ότι είναι θέμα κερνελ και ότι αν κάποια συσκευή με στοκ κερνελ δεν το υποστηρίζει, τότε ίσως με κάποιον custom μπορεί να το έχει.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνει πλάκα;

Πολλές έχουν και μάλιστα οι 3 τελευταίες μου από εποχή Android 4.2 και μετά όλες το υποστήριζαν.

 

1) Kοίτα σε ποιό νήμα βρισκόμαστε.

2) Αν διάβασες όλη τη στιχομυθία ο τύπος που ρώτησε θεωρεί ότι είναι στάνταρ λειτουργία του Android και γι' αυτό του απάντησα ότι έχω συσκευή που δεν το κάνει σίγουρα.

 

 

Πιστεύω ότι είναι θέμα κερνελ και ότι αν κάποια συσκευή με στοκ κερνελ δεν το υποστηρίζει, τότε ίσως με κάποιον custom μπορεί να το έχει.

 

Όλα αυτά προυποθέτουν extreme ενασχόληση με τη συσκευή (κάτι που κάνουν ελαχιστότατοι) και φυσικά όχι στις "Γενικές απορίες / ερωτήσεις του Android":D

Link to comment
Share on other sites

1) Kοίτα σε ποιό νήμα βρισκόμαστε.

2) Αν διάβασες όλη τη στιχομυθία ο τύπος που ρώτησε θεωρεί ότι είναι στάνταρ λειτουργία του Android και γι' αυτό του απάντησα ότι έχω συσκευή που δεν το κάνει σίγουρα.

 

 

 

 

Όλα αυτά προυποθέτουν extreme ενασχόληση με τη συσκευή (κάτι που κάνουν ελαχιστότατοι) και φυσικά όχι στις "Γενικές απορίες / ερωτήσεις του Android":D

1) Το γνωρίζω πολύ καλά και σκοπός μου ήταν να απαντήσω στο παλληκάρι χωρίς πολλά πολλά και χωρίς άσκοπες ερωτήσεις του στυλ "είσαι σοβαρός", "πλάκα κάνεις" κλπ

 

2) Καλά κάνει και το θεωρεί στάνταρ. Στις περισσότερες σύγχρονες συσκευές είναι στάνταρ. Σίγουρα θα υπάρχουν και εξαιρέσεις

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1) Το γνωρίζω πολύ καλά και σκοπός μου ήταν να απαντήσω στο παλληκάρι χωρίς πολλά πολλά και χωρίς άσκοπες ερωτήσεις του στυλ "είσαι σοβαρός", "πλάκα κάνεις" κλπ

 

2) Καλά κάνει και το θεωρεί στάνταρ. Στις περισσότερες σύγχρονες συσκευές είναι στάνταρ. Σίγουρα θα υπάρχουν και εξαιρέσεις

 

 

1) Το βλέπω...

 

2) Στις περισσότερες συσκευές ΔΕΝ είναι στάνταρ. Σίγουρα θα υπάρχουν και εξαιρέσεις.

 

Bonus...

Όπως και να 'χει ΔΕΝ είναι λειτουργία του Android αυτό, ένα feature είναι που ξεκίνησε η LG πριν μερικά χρόνια, μη ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.

 

Πάμε παρακάτω... :D

Link to comment
Share on other sites

Αν λοιπον καποιος γνωριζει καποιο "ασφαλη" οσο γινεται τροπο να παρω backup φωτος & επαφων πριν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ας μου πει τον τροπο.

Σας ευχαριστω πολυ ολους προκαταβολικά για το χρονο και τις απαντησεις σας.

 

Φίλε δοκίμασα άλλες 2 συσκευές με το Odin μπας και έχει αλλάξει κάτι που δεν το ξέρω.

Μια χαρά πέρασε από πάνω η ρομ, με όλα τα πράγματα στη θέση τους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1)

Όπως και να 'χει ΔΕΝ είναι λειτουργία του Android αυτό, ένα feature είναι που ξεκίνησε η LG πριν μερικά χρόνια, μη ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.

 

Έτσι ακριβώς είναι.

Link to comment
Share on other sites

 

Έτσι ακριβώς είναι.

 

Ευχαριστώ Στράτο για την επιβεβαίωση:)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω αυτό που κάνει reset τα πάντα με το Odin είναι αν φλασαρεις το csc . αν περάσεις μόνο το αρχείο της ρομ δεν πειράζει ρυθμίσεις κλπ. τουλάχιστον έτσι γινόταν μέχρι το s4 που φλάσαρα συνεχώς και αδιαλείπτως

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

νομίζω αυτό που κάνει reset τα πάντα με το Odin είναι αν φλασαρεις το csc . αν περάσεις μόνο το αρχείο της ρομ δεν πειράζει ρυθμίσεις κλπ. τουλάχιστον έτσι γινόταν μέχρι το s4 που φλάσαρα συνεχώς και αδιαλείπτως

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ούτε αυτό.

Μάλλον θα πήγες να αλλάξεις το CSC.

Μόνο αν επιλέξεις να αλλάξεις το CSC γίνεται αυτό που λες.

Βάλε την ίδια ρομ που έχεις από πάνω και θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι δίκιο έχεις. αυτό εννοούσα. να αλλάξεις csc. σωστός! αλλιώς δεν πειράζει αρχεία και ρυθμίσεις

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δοκίμασα άλλες 2 συσκευές με το Odin μπας και έχει αλλάξει κάτι που δεν το ξέρω.

Μια χαρά πέρασε από πάνω η ρομ, με όλα τα πράγματα στη θέση τους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έτσι ακριβώς είναι.

Ναι αλλα που θα βρω να κατεβασω την ρομ που φοραει ηδη πανω? Απο εδω παντως δε με αφηνει να την κατεβασω.

Το κινητο ειναι το gt-i8260 με το android 4.1.2.

Εισαι απολυτα σιγουρος οτι δεν σβηνει οτι εχει μεσα το κινητο οταν περασεις απο παω την ρομ με odin?

Μην το κανω και χασω τις φωτος που εχει το κινητο μεσα.

 

Και οταν βρω και κατεβασω την rom που εχει τι ακριβως κανω?

 

01. Εγκαταστησω τους "Samsung usb drivers 1.5.63.0"

02. Τρεχω το Odin3 ver. 3.12.7

μετα τι?

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα που θα βρω να κατεβασω την ρομ που φοραει ηδη πανω? Απο εδω παντως δε με αφηνει να την κατεβασω.

Το κινητο ειναι το gt-i8260 με το android 4.1.2.

Εισαι απολυτα σιγουρος οτι δεν σβηνει οτι εχει μεσα το κινητο οταν περασεις απο παω την ρομ με odin?

Μην το κανω και χασω τις φωτος που εχει το κινητο μεσα.

 

Απλά κάνε ένα free λογαριασμό και θα σε αφήσει.

Εγγύηση για το τι μπορεί να γίνει δε σου δίνει κανείς.

Εδώ μπορεί και να μπρικάρει μια συσκευή στο flashing.

Απόλυτο δεν υπάρχει.

Εμένα δεν μου έχουν σβηστεί αρχεία σε πολλά διαφορετικά μοντέλα με πάρα πάρα πολλά φλασαρίσματα!.

Εγγύηση να σου δώσω δεν γίνεται :).

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/odincr.jpg

Πατάς Start και περιμένεις να τελειώσει :)

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση για το τι μπορεί να γίνει δε σου δίνει κανείς.

Εδώ μπορεί και να μπρικάρει μια συσκευή στο flashing.

Απόλυτο δεν υπάρχει.

Εμένα δεν μου έχουν σβηστεί αρχεία σε πολλά διαφορετικά μοντέλα με πάρα πάρα πολλά φλασαρίσματα!.

Εγγύηση να σου δώσω δεν γίνεται :).

 

+1000000000000000 :respect:

Link to comment
Share on other sites

Απλά κάνε ένα free λογαριασμό και θα σε αφήσει.

Εγγύηση για το τι μπορεί να γίνει δε σου δίνει κανείς.

Εδώ μπορεί και να μπρικάρει μια συσκευή στο flashing.

Απόλυτο δεν υπάρχει.

Εμένα δεν μου έχουν σβηστεί αρχεία σε πολλά διαφορετικά μοντέλα με πάρα πάρα πολλά φλασαρίσματα!.

Εγγύηση να σου δώσω δεν γίνεται :).

Τι κανω αφου :

 

01. Εγκαταστησω τους "Samsung usb drivers 1.5.63.0"

02. Τρεχω το Odin3 ver. 3.12.7

μετα τι?

 

Edit: Δεν με αφηνει να κατεβασω κατι με free λογαριασμο πρεπει να πληρωσω για premium λογαριασμο.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Τι κανω αφου :

 

01. Εγκαταστησω τους "Samsung usb drivers 1.5.63.0"

02. Τρεχω το Odin3 ver. 3.12.7

μετα τι?

 

Μετά scroll up , γιατί έκανα τροποποίηση το μήνυμα :p

Link to comment
Share on other sites

Τι κανω αφου :

 

01. Εγκαταστησω τους "Samsung usb drivers 1.5.63.0"

02. Τρεχω το Odin3 ver. 3.12.7

μετα τι?

Παρακαλώ να συνεχίσετε στο νήμα της συσκευής.

 

Αρκετά είπαμε για το core σε αυτό το νήμα.

 

Ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα πρεπει να μου πειτε απο που να κατεβασω τη ρομ και μετα πες μου καλα ειναι οι ρυθμησεις για το odin?

image.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρακαλώ να συνεχίσετε στο νήμα της συσκευής.

 

Αρκετά είπαμε για το core σε αυτό το νήμα.

 

Ευχαριστώ.:)

Δες λιγο τον τιτλο του τοπικ.

Λεει γενικες. Και απο τη στιγμη που ο mod stratosgr απανταει εδω θα ειμαστε στο σωστο τοπικ.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν είναι Γενικές το συγκεκριμένο πάντως...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο τον τιτλο του τοπικ.

Λεει γενικες. Και απο τη στιγμη που ο mod απανταει εδω θα ειμαστε στο σωστο τοπικ.

 

 

Αυτό λέω και εγώ.

 

Γενικές απορίες και όχι πως φλασάρουμε το core.

 

Δεν λέω να σταματήσεις απλά να πας στο σωστό τόπικ.

 

Κάθε λίγο και λιγάκι μου έρχετε ειδοποίηση και βλέπω πάλι συζήτηση για το Samsung...

 

Τι δεν καταλαβαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...