Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν εχεις και πολλα να κανεις εκει......

1, copy paste foto + video + music στον υπολογιστη

2. export contacts to vcf

3. copy paste foto + video + music απο τον υπολογιστη στο καινουργιο κινιτο

4. import contact from vcf

5. και κατεβαζεις απο την αρχη οτι εφαρμογη ειχες

 

Το "5. και κατεβαζεις απο την αρχη οτι εφαρμογη ειχες" θέλω να το αποφύγω διότι είναι αρκετές :O

Edited by nikpapvolcan
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κάθε φορα που ανοίγω το κινητό και πάω κατευθείαν στην εκκαθάριση μνήμης βλέπω ένα καρο εφαρμογές να τρέχουν και να πιάνουν μνήμη ram πχ zedge,my vodafone και άλλες πολλές μερικές από αυτές δεν τις χρησιμοποιώ συνεχεια και καθημερινά αλλα μια στο τόσο μπορώ με κάποιο τρόπο να τις κάνω να μην ξανά ανοίγουν αυτόματα κάθε φορα που ανοίγω το κινητό??

 

γιατί δηλαδή να μου πιάνει συνεχεια μνήμη ram το zedge όταν το ανοίγω μια φορα στις 2 βδομάδες να κατεβάσω κάνα wallpaper και δεν καταλαβαίνω και τον λόγο που ανοίγει αυτόματα τι χρειάζεται δηλαδή

 

Και τι πρόβλημα σου κάνουν αν δουλευουν στο παρασκήνιο;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος ανταπτορας απο female micro usb 3.1 type c σε male micro usb 2(Που εχουν τα περισσοτερα αν οχι ολα τα κινητα android ακομα και αρχαια) male και που μπορω να βρω ακομα και στο εξωτερικο για να παραγγειλω 2-3.

 

Σας ευχαριστω πολυ.

 

http://m.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m4084.l1313&_nkw=micro+usb+3.1+type+c+σε+male+micro+usb+2

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το αντιθετο ψαχνω.

 

Απο usb 3.1 type c σε micro usb 2.

 

Δες λίγο καλύτερα, εκεί είναι και αυτό. Από όλα έχει.

http://m.ebay.com/itm/USB-3-1-Type-C-Female-to-Micro-USB-Male-Data-Adapter-Converter-Connector-USB-C-/272556562855?hash=item3f75a319a7%3Ag%3ACMEAAOSwr~lYoqRH&_trkparms=pageci%253A77018ef6-8a10-11e7-8aaf-74dbd180fd83%257Cparentrq%253A1ca178b415e0aa48450e51d4fffdbf11%257Ciid%253A13

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κάθε φορα που ανοίγω το κινητό και πάω κατευθείαν στην εκκαθάριση μνήμης βλέπω ένα καρο εφαρμογές να τρέχουν και να πιάνουν μνήμη ram πχ zedge,my vodafone και άλλες πολλές μερικές από αυτές δεν τις χρησιμοποιώ συνεχεια και καθημερινά αλλα μια στο τόσο μπορώ με κάποιο τρόπο να τις κάνω να μην ξανά ανοίγουν αυτόματα κάθε φορα που ανοίγω το κινητό??

 

γιατί δηλαδή να μου πιάνει συνεχεια μνήμη ram το zedge όταν το ανοίγω μια φορα στις 2 βδομάδες να κατεβάσω κάνα wallpaper και δεν καταλαβαίνω και τον λόγο που ανοίγει αυτόματα τι χρειάζεται δηλαδή

Βασικά έτσι ξέρεις δουλεύει το Android. Με το να τρέχει πολλές εφαρμογές στην μνήμη.

Δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνεις μόνος και να τις κόβεις.

 

Εκτός και αν έχεις κινητό με 2Gb Ram.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έτσι ξέρεις δουλεύει το Android. Με το να τρέχει πολλές εφαρμογές στην μνήμη.

Δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνεις μόνος και να τις κόβεις.

 

Εκτός και αν έχεις κινητό με 2Gb Ram.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

Καλά υπάρχουν και κάποιες εφαρμογές που μπορεί να τις χρειαστείς μία στο τόσο. Γιατί να την έχεις και να τρέχει στο παρασκήνιο και να καταναλώνει έστω ελάχιστη μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις το greenify και να την απενεργοποιήσεις.κάνει μεγάλη κατανάλωση στην μπαταρία.Έτσι κάνω και εγώ τις εφαρμογές που δεν τις χρησιμοποιω πολύ τις έχω στον πάγο.

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φτιαχνω ενα project και εχω κολησει σε κατι και δεν ξερω πως να το διημηουργησω θα ηθελα της βοηθεια σας θελω να κανω το εξης να πανω εχει της 3 μεγαλες παυλες του μενυ αντι απο κατο να εχει σαν μενυ κωστας γιαννης θελω να εχει ενα μενυ σαν button πχ [ + ] με ενα + μεσα που σημανει το αδδ και να μπωρει ο χρηστης να παταει πανω στο αδδ και να εχει την επιλογη να βαζει ονομα και να διμηουργιτε ενα καινουργιο μενυ με το ονομα που εβαλε ο χρηστης πχ [ + ] παταω στο + μου βγαζει μυνημα βαλε ονομα το βαζω πχ κωστας και μολης πατησω οκ να λεει κωστας [ + ] και παλι λεγοντας να ξαπατω και να κανω και αλλα καποιος μου ειπε οτι ειναι δυναμικη λιστα θα ηθελα την βοηθεια σας..
Link to comment
Share on other sites

Σε δύο διαφορετικα κινητά συμβαίνει να κολλάει το ρολόι του widget. Το ένα zooper το άλλο weather clock widget. Στο δεύτερο αν μείνει πίσω το ρολόι χάνεται το χτύπημα του ξυπνητηριου
Link to comment
Share on other sites

Έχουν θέμα τα συγκεκριμένα κινητά, ρώτα στα νήματά τους.

 

ΔΕΝ είναι θέμα android

Link to comment
Share on other sites

Το tablet του παιδιού ενός γνωστού μου κλείδωσε καθώς έδωσε πολλές λάθος το μοτίβο και ζητούσε να κάνουμε είσοδο με το google account που όμως δεν το ήξερε. Τελικά τo google account καταφέραμε να το βρούμε μετά από αρκετή προσπάθεια, κάναμε επαναφορά του κωδικού στο google account καθώς δεν τον ήξερε αλλά το tablet δεν ξεκλειδώνει. Υπάρχει κανένας τρόπος να το ξεκλειδώσουμε και να αποφύγουμε το hard reset? To tablet είναι εάν παλιό toshiba thrive
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρατε εφαρμογή ρολογιού, θυμήθηκα ότι κάποια στιγμή πήρε το μάτι μου ότι κάποια από τις κινέζικες εταιρείες με Android έχει βάλει τη δυνατότητα να ανοίγει η συσκευή όταν χτυπάει ξυπνητήρι. Εννοώ να ανοίξει από εντελώς κλειστή συσκευή, όπως κάνουν τα απλά feature phones, ή όπως έκαναν τα παλιά ΝΟΚΙΑ, αντίθετα απ' ό,τι κάνει η πλειοψηφία των Android συσκευών, που απλά τις βάζεις σε εκτός σύνδεσης για να χτυπήσουν.

Ξέρουμε ποια εταιρεία είναι αυτή;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή είμαι εντελώς άσχετη θέλω να κάνω επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων γιατί θέλω να αγοράσω καινούργιο κινητό κ αυτό να το δώσω σε κάποιον συγγενή μου. Θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να κάνω την επαναφορά αλλά να κρατήσω το email μου δεν θέλω να διαγραφεί πείτε μου αν γίνεται ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρατε εφαρμογή ρολογιού, θυμήθηκα ότι κάποια στιγμή πήρε το μάτι μου ότι κάποια από τις κινέζικες εταιρείες με Android έχει βάλει τη δυνατότητα να ανοίγει η συσκευή όταν χτυπάει ξυπνητήρι. Εννοώ να ανοίξει από εντελώς κλειστή συσκευή, όπως κάνουν τα απλά feature phones, ή όπως έκαναν τα παλιά ΝΟΚΙΑ, αντίθετα απ' ό,τι κάνει η πλειοψηφία των Android συσκευών, που απλά τις βάζεις σε εκτός σύνδεσης για να χτυπήσουν.

Ξέρουμε ποια εταιρεία είναι αυτή;

 

Τα Huawei το κάνουν.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Sos παιδιά θα τρελαθώ

 

Z3 compact

 

Το βάζω στη λειτουργία "Μην ενοχλείτε" , στο μόνο προτεραιότητας , και συνεχίζει να χτυπάει κανονικά όταν με παίρνει κάποιος.

 

Viber πχ λειτουργει η σιγαση. Στις κλησεις οχι ,χτυπα κανονικα.

 

Τι ρύθμιση πρέπει να κάνω για να χτυπάει μόνο όταν κάποιος καλέσει 2 φορά μέσα σε 15 λεπτά?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κινέζικα το κάνουν αυτό. Lenovo xiaomi κλπ

 

Τα Huawei το κάνουν.

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Sos παιδιά θα τρελαθώ

 

Z3 compact

 

Το βάζω στη λειτουργία "Μην ενοχλείτε" , στο μόνο προτεραιότητας , και συνεχίζει να χτυπάει κανονικά όταν με παίρνει κάποιος.

 

Viber πχ λειτουργει η σιγαση. Στις κλησεις οχι ,χτυπα κανονικα.

 

Τι ρύθμιση πρέπει να κάνω για να χτυπάει μόνο όταν κάποιος καλέσει 2 φορά μέσα σε 15 λεπτά?

Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα όταν είχα αυτό το κινητό. Το έβαζα στο αθόρυβο και μόλις έπαιρνε κάποιος τηλέφωνο ναι μεν δεν ακουγόταν, έφευγε όμως η ρύθμιση για το αθόρυβο και την επόμενη φορά που είχα κλήση ή ειδοποίηση ακουγόταν
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έτσι ξέρεις δουλεύει το Android. Με το να τρέχει πολλές εφαρμογές στην μνήμη.

Δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνεις μόνος και να τις κόβεις.

 

Εκτός και αν έχεις κινητό με 2Gb Ram.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

Και τι πρόβλημα σου κάνουν αν δουλευουν στο παρασκήνιο;
Πολλές από αυτές λειτουργούν σαν services με προτεραιότητα έναντι άλλων εφαρμογών

 

Οπότε μπορεί να τύχει να σου κλείσει το σύστημα κάποια σημαντική εφαρμογή από πίσω λόγω της "σαβουρας" από πίσω που σου τρώει ακόμα και αυτά τα 20-40-60ΜΒ (συνολικά)

 

Δεν έχουν πολλοί κινητά με περίσσια RAM

 

Άλλο εφαρμογή που την άνοιξες και έμεινε από πίσω σε αποθηκευμένο state για γρήγορο άνοιγμα. Εκεί δεν έχεις θέμα με κλείσιμο εφαρμογής

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρατε εφαρμογή ρολογιού, θυμήθηκα ότι κάποια στιγμή πήρε το μάτι μου ότι κάποια από τις κινέζικες εταιρείες με Android έχει βάλει τη δυνατότητα να ανοίγει η συσκευή όταν χτυπάει ξυπνητήρι. Εννοώ να ανοίξει από εντελώς κλειστή συσκευή, όπως κάνουν τα απλά feature phones, ή όπως έκαναν τα παλιά ΝΟΚΙΑ, αντίθετα απ' ό,τι κάνει η πλειοψηφία των Android συσκευών, που απλά τις βάζεις σε εκτός σύνδεσης για να χτυπήσουν.

Ξέρουμε ποια εταιρεία είναι αυτή;

 

Όλα τα κινέζικα το κάνουν αυτό. Lenovo xiaomi κλπ

 

Επιβεβαιώνω για το xiaomi, επίσης και το Infocus που έχω το κάνει (μόλις τα δοκίμασα)

Το xiaomi ανοίγει ένα λεπτό πριν, χτυπάει όταν έρθει η ώρα που έχεις ρυθμίσει και μένει ανοιχτό, το δε Infocus ανοίγει-χτυπάει και αναλόγως τι θα πατήσεις, snooze κ.λ.π ξανακλείνει ως τηλέφωνο.

Οπότε είναι θέμα υλοποίησης android από την εκάστοτε εταιρεία και μόνο με δοκιμή θα διαπιστωθεί.

 

Ομολογώ ότι δεν το ήξερα και είχα μείνει και εγώ ότι δεν γίνεται, πολύ χρήσιμη δυνατότητα.

 

Όσο ζεις μαθαίνεις:D

 

Πολλές από αυτές λειτουργούν σαν services με προτεραιότητα έναντι άλλων εφαρμογών

 

Οπότε μπορεί να τύχει να σου κλείσει το σύστημα κάποια σημαντική εφαρμογή από πίσω λόγω της "σαβουρας" από πίσω που σου τρώει ακόμα και αυτά τα 20-40-60ΜΒ (συνολικά)

 

Δεν έχουν πολλοί κινητά με περίσσια RAM

 

Άλλο εφαρμογή που την άνοιξες και έμεινε από πίσω σε αποθηκευμένο state για γρήγορο άνοιγμα. Εκεί δεν έχεις θέμα με κλείσιμο εφαρμογής

 

Το θέμα είναι όμως ότι αυτά τα services είτε δεν μπορείς να τα κλείσεις είτε αν είσαι root, xposed, amplify κ.λ.π πρέπει να ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις διότι η google με το πρόσχημα των "καλύτερων υπηρεσιών" έχει εκατοντάδες services και πρέπει να ξέρεις τι να απενεργοποιήσεις.

 

Επίσης... εν έτει 2017-2018 δεν είναι επιστημονική φαντασία να έχεις ένα κινητό με 3gb ram ώστε να μην σε νοιάζει πόσο σου "τρώει" το σύστημα:D

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω για το xiaomi, επίσης και το Infocus που έχω το κάνει (μόλις τα δοκίμασα)

Το xiaomi ανοίγει ένα λεπτό πριν, χτυπάει όταν έρθει η ώρα που έχεις ρυθμίσει και μένει ανοιχτό, το δε Infocus ανοίγει-χτυπάει και αναλόγως τι θα πατήσεις, snooze κ.λ.π ξανακλείνει ως τηλέφωνο.

Οπότε είναι θέμα υλοποίησης android από την εκάστοτε εταιρεία και μόνο με δοκιμή θα διαπιστωθεί.

 

Ομολογώ ότι δεν το ήξερα και είχα μείνει και εγώ ότι δεν γίνεται, πολύ χρήσιμη δυνατότητα.

 

Όσο ζεις μαθαίνεις:D

 

 

 

Το θέμα είναι όμως ότι αυτά τα services είτε δεν μπορείς να τα κλείσεις είτε αν είσαι root, xposed, amplify κ.λ.π πρέπει να ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις διότι η google με το πρόσχημα των "καλύτερων υπηρεσιών" έχει εκατοντάδες services και πρέπει να ξέρεις τι να απενεργοποιήσεις.

 

Επίσης... εν έτει 2017-2018 δεν είναι επιστημονική φαντασία να έχεις ένα κινητό με 3gb ram ώστε να μην σε νοιάζει πόσο σου "τρώει" το σύστημα:D

Αν κάποιος έχει διάθεση με λίγο googlarisma βρίσκει τι κάνουν τα 5-6 services που κάνουν την ζημιά.

Γενικά το XDA έχει μαζεμένη πολύ πληροφόρηση.

Βρίσκεις τον τίτλο του service και ψάχνεις τα σχετικά ποστ.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω θέμα (δεν ασχολούμαι με τα services της google δηλαδή) και συμμετέχω προς χάρην της συζήτησης :)
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω για το xiaomi, επίσης και το Infocus που έχω το κάνει (μόλις τα δοκίμασα)

Το xiaomi ανοίγει ένα λεπτό πριν, χτυπάει όταν έρθει η ώρα που έχεις ρυθμίσει και μένει ανοιχτό, το δε Infocus ανοίγει-χτυπάει και αναλόγως τι θα πατήσεις, snooze κ.λ.π ξανακλείνει ως τηλέφωνο.

Οπότε είναι θέμα υλοποίησης android από την εκάστοτε εταιρεία και μόνο με δοκιμή θα διαπιστωθεί.

 

Ομολογώ ότι δεν το ήξερα και είχα μείνει και εγώ ότι δεν γίνεται, πολύ χρήσιμη δυνατότητα.

 

Όσο ζεις μαθαίνεις:D

 

Φαντάσου που μας φαίνεται τόσο εξωπραγματικό κάτι τόσο αυτονόητο για απλά και ταπεινά κινητά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...