Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γράφει από κάτω όμως "For other countries refer to This Article".

 

Φίλε μου δεν ξέρω εάν το δοκίμασες, αλλά και αυτό δεν βγάζει πουθενά. Άσε που η Ελλάδα δεν είναι καν στις χώρες που έχει για επιλογή...

Βέβαια δεν ζητώ τηλ. υποστήριξη στα ελληνικά, αλλά ένα εμέιλ να γράψω στα Αγγλικά το πρόβλημα μου...

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το είχα δοκιμάσει, αλλά το έψαξα λίγο τώρα. Απ' ότι φαίνεται η υποστήριξή τους είναι ελλιπής. Γράφουν πως μπορείς αν δεν υποστηρίζεται η γλώσσα σου να επικοινωνήσεις μέσω email, chat ή να σε καλέσουν αυτοί. Από τις οδηγίες όμως το επίμαχο link οδηγεί σε λευκή σελίδα(τουλάχιστον όσες φορές δοκίμασα εγώ). Φαίνεται ότι λειτουργούν μόνο οι τυποποιημένες ερωτήσεις/προβλήματα. Ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια από αυτές(πχ την αναφορά για ακατάλληλο περιεχόμενο ή απάντηση προγραμματιστή) για να γράψεις την ερώτηση/σχόλιό σου:

https://support.google.com/googleplay/android-developer/contact/coma?hl=en

Link to comment
Share on other sites

Τι κριβως ειναι το νεο google play protect?

 

Μηπως στην ουσια ειναι ο τροπος της google για να αποκλεισει τα "σπασμενα" προγραμματα στα κινητα της?

Και αν ναι πως ακριβως θα κανει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το είχα δοκιμάσει, αλλά το έψαξα λίγο τώρα. Απ' ότι φαίνεται η υποστήριξή τους είναι ελλιπής. Γράφουν πως μπορείς αν δεν υποστηρίζεται η γλώσσα σου να επικοινωνήσεις μέσω email, chat ή να σε καλέσουν αυτοί. Από τις οδηγίες όμως το επίμαχο link οδηγεί σε λευκή σελίδα(τουλάχιστον όσες φορές δοκίμασα εγώ). Φαίνεται ότι λειτουργούν μόνο οι τυποποιημένες ερωτήσεις/προβλήματα. Ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια από αυτές(πχ την αναφορά για ακατάλληλο περιεχόμενο ή απάντηση προγραμματιστή) για να γράψεις την ερώτηση/σχόλιό σου:

https://support.google.com/googleplay/android-developer/contact/coma?hl=en

 

Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου.

Έστειλα, αν και δεν είναι ακριβώς φόρμα επικοινωνίας για το πρόβλημα μου.

Για να δούμε, θα μου απαντήσουν;;;;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Τι κριβως ειναι το νεο google play protect?

 

 

 

Μηπως στην ουσια ειναι ο τροπος της google για να αποκλεισει τα "σπασμενα" προγραμματα στα κινητα της?

 

Και αν ναι πως ακριβως θα κανει κατι τετοιο?

 

Όχι δεν είναι αυτο.

 

Απλά τσεκάρει εφαρμογές του Play store.

 

Sent from mTalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή;;;

;

Διάβασε εδώ https://www.android.com/play-protect/

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

άλλος ένας μπαταριοφάγος.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ακόμα μια διεργασία της Google που θα τρέχει στο παρασκήνιο και μπορεί να έχει αντίκτυπο στη μπαταρία της κάθε συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια διεργασία της Google που θα τρέχει στο παρασκήνιο και μπορεί να έχει αντίκτυπο στη μπαταρία της κάθε συσκευής.
Δεν τρέχει συνέχεια. Θέλει ίντερνετ και γίνεται κατά την διάρκεια αναβαθμίσεων των εφαρμογών.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχει συνέχεια. Θέλει ίντερνετ και γίνεται κατά την διάρκεια αναβαθμίσεων των εφαρμογών.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Από το ίδιο το site:

The security system that never sleeps

 

Google Play Protect continuously works to keep your device, data and apps safe. It actively scans your device and is constantly improving to make sure you have the latest in mobile security. Your device is automatically scanned around the clock, so you can rest easy.

 

Δε φροντίζει μόνο για την εγκατάσταση και ανανέωση των εφαρμογών του χρήστη, αλλά γενικότερα για ό,τι έχει να κάνει με την ασφάλεια της συσκευής του χρήστη. Με ή χωρίς ίντερνετ η διεργασία τρέχει στο παρασκήνιο όπως άλλωστε και η πλειοψηφία των Google play services.

Εφ'όσον είναι σωστά γραμμένη η εφαρμογή δεν είναι απαραίτητα κακό, ούτε είναι δεδομένη η εξτρά κατανάλωση μπαταρίας.

Και στην τελική, είναι για τη δική μας καλύτερη ασφάλεια (+/ορ παρακολούθηση!).

Όσο μεγαλώνει το Android, αντίστοιχα μεγαλώνουν και οι κίνδυνοι που ελλοχεύουν..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω ενα Nokia 3 και απ οτι βλεπω στο διαδικτυο το προβλημα δεν ειναι μονο δικο μου αλλα πολλων αλλων που ειναι θεμα καθαρα android. Οταν ρυθμιζω ενα ξυπνητηρι στις 6.00 αυτο θα χτυπησει στις 6.02 για παραδειγμα.Εχει σχεδον παντα ενα μικρο delay.Εχω απευθυνθει στη νοκια με live chat 4 φορες και μου εχουν πει να κανω reset...να μπω στην εφαρμογη και να διαγραψω τα data...να κανω επανεκκινηση...χιλια δυο απο τα οποια τιποτα δεν λειτουργησε.Τους ειπα πως τιποτα απο αυτα δεν πιανει και οτι το προβλημα ειναι καθαρα λειτουργικο, θεμα android και να το φτιαξουν αμεσα και μου απαντησαν πως θα μου στειλουν mail οταν εχουν νεα. Εκανα επισης διακοπη αυτοματης ζωνης ωρας, εβαλα manual ρολοι, κατεβασα αλλες εφαρμογες, ολες ειχαν το ιδιο προβλημα.

 

Χτες εκανα και τη τελευταια αποπειρα, απενεργοποιησα τη βελτιστοποιηση μπαταριας του ρολογιου μπας και αυτο δημιουργουσε προβληματα στο συγχρονισμο ωρας.

 

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι τοσος κοσμος στελνει μηνυματα για βελτιστοποιηση της εφαρμογης και αντι να το φτιαξουν αδιαφορουν.Εκαναν update τις προαλλες στο ''ρολοι'' στο χρωμα φοντου.Αν ειναι δυνατον.

 

Σας ρωταω λοιπον αν υπαρχει κατι που θα μπορουσα να κανω.Και γενικοτερα πως αντιμετωπιζεται το προβλημα.

Edited by Apostolis_nok3
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα και εγώ παιδιά τελικά χρειάζεται ρύθμιση του λογαριασμού exchange με το εικονίδιο του Gmail και μετά θα λειτουργούν όλα μία χαρά. Μένει να δω τι γίνεται με τον συγχρονισμό

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω ενα Nokia 3 και απ οτι βλεπω στο διαδικτυο το προβλημα δεν ειναι μονο δικο μου αλλα πολλων αλλων που ειναι θεμα καθαρα android. Οταν ρυθμιζω ενα ξυπνητηρι στις 6.00 αυτο θα χτυπησει στις 6.02 για παραδειγμα.Εχει σχεδον παντα ενα μικρο delay.Εχω απευθυνθει στη νοκια με live chat 4 φορες και μου εχουν πει να κανω reset...να μπω στην εφαρμογη και να διαγραψω τα data...να κανω επανεκκινηση...χιλια δυο απο τα οποια τιποτα δεν λειτουργησε.Τους ειπα πως τιποτα απο αυτα δεν πιανει και οτι το προβλημα ειναι καθαρα λειτουργικο, θεμα android και να το φτιαξουν αμεσα και μου απαντησαν πως θα μου στειλουν mail οταν εχουν νεα. Εκανα επισης διακοπη αυτοματης ζωνης ωρας, εβαλα manual ρολοι, κατεβασα αλλες εφαρμογες, ολες ειχαν το ιδιο προβλημα.

 

Χτες εκανα και τη τελευταια αποπειρα, απενεργοποιησα τη βελτιστοποιηση μπαταριας του ρολογιου μπας και αυτο δημιουργουσε προβληματα στο συγχρονισμο ωρας.

 

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι τοσος κοσμος στελνει μηνυματα για βελτιστοποιηση της εφαρμογης και αντι να το φτιαξουν αδιαφορουν.Εκαναν update τις προαλλες στο ''ρολοι'' στο χρωμα φοντου.Αν ειναι δυνατον.

 

Σας ρωταω λοιπον αν υπαρχει κατι που θα μπορουσα να κανω.Και γενικοτερα πως αντιμετωπιζεται το προβλημα.

Δοκίμασες καμία άλλη εφαρμογή για ξυπνητήρι εκτός από αυτή του κινητού?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες καμία άλλη εφαρμογή για ξυπνητήρι εκτός από αυτή του κινητού?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Ναι οπως γραφω, δοκιμασα πολλες αλλα τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω ενα Nokia 3 και απ οτι βλεπω στο διαδικτυο το προβλημα δεν ειναι μονο δικο μου αλλα πολλων αλλων που ειναι θεμα καθαρα android. Οταν ρυθμιζω ενα ξυπνητηρι στις 6.00 αυτο θα χτυπησει στις 6.02 για παραδειγμα.Εχει σχεδον παντα ενα μικρο delay.Εχω απευθυνθει στη νοκια με live chat 4 φορες και μου εχουν πει να κανω reset...να μπω στην εφαρμογη και να διαγραψω τα data...να κανω επανεκκινηση...χιλια δυο απο τα οποια τιποτα δεν λειτουργησε.Τους ειπα πως τιποτα απο αυτα δεν πιανει και οτι το προβλημα ειναι καθαρα λειτουργικο, θεμα android και να το φτιαξουν αμεσα και μου απαντησαν πως θα μου στειλουν mail οταν εχουν νεα. Εκανα επισης διακοπη αυτοματης ζωνης ωρας, εβαλα manual ρολοι, κατεβασα αλλες εφαρμογες, ολες ειχαν το ιδιο προβλημα.

 

Χτες εκανα και τη τελευταια αποπειρα, απενεργοποιησα τη βελτιστοποιηση μπαταριας του ρολογιου μπας και αυτο δημιουργουσε προβληματα στο συγχρονισμο ωρας.

 

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι τοσος κοσμος στελνει μηνυματα για βελτιστοποιηση της εφαρμογης και αντι να το φτιαξουν αδιαφορουν.Εκαναν update τις προαλλες στο ''ρολοι'' στο χρωμα φοντου.Αν ειναι δυνατον.

 

Σας ρωταω λοιπον αν υπαρχει κατι που θα μπορουσα να κανω.Και γενικοτερα πως αντιμετωπιζεται το προβλημα.

 

Με ανοιχτό ή κλειστό το κινητό σου το κάνει;Βέβαια για 2 λεπτά δεν βλέπω το πρόβλημα,βάλτο να χτυπά 05:58 στο τέλος τέλος!!!λολ

Link to comment
Share on other sites

Ναι οπως γραφω, δοκιμασα πολλες αλλα τιποτα!

Μάλλον πρόκειται για θέμα του λειτουργικού της συγκεκριμένης συσκευής και μόνο με κάποια αναβάθμιση του πιθανόν διορθωθεί.

Αναβάθμιση του λειτουργικού, όχι της εφαρμογής. Και όχι γενικά του Android, αλλά της έκδοσης που έχει φτιάξει η Nokia για τη συγκεκριμένη συσκευή.

Πιθανολογώ πως χάνει κάποια internal ticks και χάνει γενικά το ρολόι, γι'αυτό και το αντιμετωπίζεις σε όλες τις εφαρμογές και όχι μόνο στη συστημική.

Δε μπορείς να κάνεις και πολλά δυστυχώς.

Μπορείς να κάνεις και μια ερώτηση στο αντίστοιχο νήμα της συσκευής σου εδώ, μήπως γνωρίζουν κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω ενα Nokia 3 και απ οτι βλεπω στο διαδικτυο το προβλημα δεν ειναι μονο δικο μου αλλα πολλων αλλων που ειναι θεμα καθαρα android.

 

Σας ρωταω λοιπον αν υπαρχει κατι που θα μπορουσα να κανω.Και γενικοτερα πως αντιμετωπιζεται το προβλημα.

 

Δεν είναι θέμα android είναι θέμα συσκευής.

 

70 συσκευές έχω αλλάξει ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Ρώτα στο νήμα της συσκευής σου όπως ήδη σου είπαν πιό πάνω

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

To λέει καθαρά:D
Ναι οπως γραφω, δοκιμασα πολλες αλλα τιποτα!
Sorry, μέσα στο μεγάλο κείμενο μου διέφυγε.

 

Δεν έχεις παρά να περιμένεις κάποιο update. Μέχρι τότε μια πρόχειρη λύση νομίζω είναι αυτή που ανέφερε ο φίλος, δηλαδή βρίσκεις πόσα λεπτά καθυστέρηση έχει και βάζεις το ξυπνητήρι αναλόγως. Εκτός και αν κάθε φορά αλλάζει ο χρόνος καθυστέρησης οπότε τότε έχεις θέμα!

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρόκειται για θέμα του λειτουργικού της συγκεκριμένης συσκευής και μόνο με κάποια αναβάθμιση του πιθανόν διορθωθεί.

Αναβάθμιση του λειτουργικού, όχι της εφαρμογής. Και όχι γενικά του Android, αλλά της έκδοσης που έχει φτιάξει η Nokia για τη συγκεκριμένη συσκευή.

Πιθανολογώ πως χάνει κάποια internal ticks και χάνει γενικά το ρολόι, γι'αυτό και το αντιμετωπίζεις σε όλες τις εφαρμογές και όχι μόνο στη συστημική.

Δε μπορείς να κάνεις και πολλά δυστυχώς.

Μπορείς να κάνεις και μια ερώτηση στο αντίστοιχο νήμα της συσκευής σου εδώ, μήπως γνωρίζουν κάτι παραπάνω.

 

Σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση! Ναι απ οτι εχω καταλαβει ειναι θεμα καθαρα android και διορθωσης του αλλα δεν το χει μονο η Nokia αλλα ολες οι εταιρειες και πρεπει καποια στιγμη να δωσουν λυση και οχι να κανουν ασχετα updates για παιχνιδια η χρωματα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι απ οτι εχω καταλαβει ειναι θεμα καθαρα android και διορθωσης του αλλα δεν το χει μονο η Nokia αλλα ολες οι εταιρειες και πρεπει καποια στιγμη να δωσουν λυση και οχι να κανουν ασχετα updates για παιχνιδια η χρωματα...

 

 

Μάλλον μας κάνεις πλάκα ε?:wacko:

 

 

Δεν είναι θέμα android είναι θέμα συσκευής.

 

70 συσκευές έχω αλλάξει ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Ρώτα στο νήμα της συσκευής σου όπως ήδη σου είπαν πιό πάνω

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση! Ναι απ οτι εχω καταλαβει ειναι θεμα καθαρα android και διορθωσης του αλλα δεν το χει μονο η Nokia αλλα ολες οι εταιρειες και πρεπει καποια στιγμη να δωσουν λυση και οχι να κανουν ασχετα updates για παιχνιδια η χρωματα...

 

Δεν ισχύει αυτό, δεν το έχουν αυτό το πρόβλημα όλες οι εταιρείες, είναι bug της υλοποίησης της Nokia από ότι φαίνεται. Έκανες καμία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων να δεις αν αλλάξει κάτι;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό, δεν το έχουν αυτό το πρόβλημα όλες οι εταιρείες, είναι bug της υλοποίησης της Nokia από ότι φαίνεται. Έκανες καμία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων να δεις αν αλλάξει κάτι;

 

Το εχουν ολες.Διαβασα απειρα ξενα forums και συσκευες οπως sony, samsung κλπ, παρουσιαζουν προβληματα με το ξυπνητηρι τους.σε μερικες περιπτωσεις δεν χτυπαει καν.Ειναι θεμα android και συγχρονισμου με την ωρα και τις τοσες λειτουργιες android που χρησιμοποιουν βελτιστοποιηση μπαταριας και καποια απ αυτες δημιουργει το προβλημα. Εκανα επαναφορα οπως ειπα αρχικα αλλα δεν αλλαξε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...