Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως μπορώ να κατεβάσω φωτογραφίες που έχουν αποθηκευτεί στον λογαριασμο μου φώτο στην Google στην κάρτα SD του τηλεφώνου επειδή θέλω κάποιες παλιές να της δώσω να μου της τυπωσουν
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να κατεβάσω φωτογραφίες που έχουν αποθηκευτεί στον λογαριασμο μου φώτο στην Google στην κάρτα SD του τηλεφώνου επειδή θέλω κάποιες παλιές να της δώσω να μου της τυπωσουν
Να τις κατεβάσεις σε PC ή σε κινητό θες;

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To λέει καθαρά...

 

Πως μπορώ να κατεβάσω φωτογραφίες που έχουν αποθηκευτεί στον λογαριασμο μου φώτο στην Google στην κάρτα SD του τηλεφώνου επειδή θέλω κάποιες παλιές να της δώσω να μου της τυπωσουν
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει αλλαξει κατι οσο αφορα την αντιγραφη αρχειων κ.τ.λ. με αλλο προγραμμα εκτος απο αυτο που εχει το κινητο samsung εξ' αρχης?

 

 

Ακομα ειναι κλειδωμενη αυτη η δυνατοτητα?

Τουλαχιστον στα κινητα samsung.

Link to comment
Share on other sites

To λέει καθαρά...
Σε κινητο στην καρτα sd
Συγγνώμη κύριε tsiv

 

@np91

Όποια φωτογραφία θες, αν πατήσεις επάνω της και την κάνεις μεγάλη στις επιλογές πάνω δεξιά θα σου βγάλει αποθήκευση στη συσκευή. Αν θες να αποθηκεύεις πολλές μαζί, τις επιλέγεις με long press στην πρώτη και επιλογή μία μία τις υπόλοιπες από το κυκλάκι που θα βγάλουν, μετά επιλέγεις το κουμπάκι της κοινής χρήσης και μία από τις επιλογές θα είναι αποθήκευση σε...

Όλα αυτά από την εφαρμογή φωτογραφίες της Google.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο Samsung A3 (ίδιο μοντέλο) πήραμε δύο ίδιες θήκες με magnet sensor.

 

Στο ένα λειτουργεί κανονικά. Όταν κλείνει το καπάκι , σβήνει η οθόνη και ανάβει όταν ανοίγει το καπάκι. Όταν έχει εισερχόμενη κλήση ανάβει η οθόνη και φαίνεται στο "παραθυράκι" ποιος καλεί. Επίσης το power button δεξιά πατώντας το ανοίγει για να δεις την ώρα πχ.

 

Στο δεύτερο με android 6.0.1 ενώ κλείνει και ανοίγει κανονικά ανοιγοκλείνοντας καπάκι, δεν ανάβει όταν έχει εισερχόμενη (αν ανοίξεις το καπάκι ξεκλειδώνει κανονικά και μπορείς να απαντήσεις) και δεν λειτουργεί το power button(πατώντας το δεν γίνεται τίποτα). Αυτό είναι στο δικό μου κινητό που απόσο ξέρω δεν έχω κάνει κάποια περίεργη ρύθμιση. Φαίνεται σαν κάποιο "παραπάνω" κλείδωμα για να αποφεύγεις το Pocket dialing κλπ.

 

Ποια ρύθμιση μπορεί να έχει το δικο μου που δεν έχει το άλλο?

(αλλάξαμε κινητά και θήκες, είναι θέμα του κινητού)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας...

Ψαχνω να βρω τον καλύτερο τρόπο ώστε να μπλοκάρω σε ταμπλετ το ακατάλληλο περιεχόμενο είτε κάποιο site είτε εφαρμογή. εννοείται οτι το ταμπλετ δεν ειναι ρουτ.

Τι εχετε να προτείνετε;

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Καμένος μέχρι το μεδούλι!
Link to comment
Share on other sites

Ελα φιλε μου εγω πηρα το IQ tab 10 3G root ψαξε root genius ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ εκανα backup την rom εβαλα xposed framework κτλ φυσαει.. Ποσο μαλλον το δικό σου διαβασε για το ΜTK Droid tools και το Mtk Flash tool.

Κατάφερα και του εβαλα και recovery

 

Φίλε έχεις το IQTab 10 3G model IQ1010? Αν ναι και μιας και το έχεις rooted θα μπορούσες να μου κάνεις ένα backup τη rom και να την ποστάρεις κάπου online ώστε να καταφέρω να φτιάξω το δικό μου; Το support τους είναι απλά απαράδεκτο και δεν υπάρχει πουθενά η rom ώστε να ξεκολλήσω το δικό μου..

 

Σε ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά..

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω πως ρυθμίζεται η ημερομηνία επαναφοράς χρήσης δεδομένων σε EMUI 5.0, Nougat 7.0, ώστε να μπορώ να θέσω όρια χρήσης όχι 01η εως 31η όπως είναι by default, αλλά η έναρξη μέτρησης να ξεκινάει κάθε 20η του μήνα, δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω.

 

Την βοήθεια σας παρακαλώ, προέρχομαι από windows....

Link to comment
Share on other sites

για εφαρμογή δεν εχω βρει κατι.για site ειχα δοκιμασει με dns change να βαλω server πογ φιλτράρουν απιτελεσματα.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω πως ρυθμίζεται η ημερομηνία επαναφοράς χρήσης δεδομένων σε EMUI 5.0, Nougat 7.0, ώστε να μπορώ να θέσω όρια χρήσης όχι 01η εως 31η όπως είναι by default, αλλά η έναρξη μέτρησης να ξεκινάει κάθε 20η του μήνα, δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω.

 

Την βοήθεια σας παρακαλώ, προέρχομαι από windows....

 

Ρώτα καλύτερα και στο θέμα της συσκευής σου φίλε μου.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο κινητό δεν το έχω κάνει, αλλά έχω περάσει custom rom σε πολλά άλλα.

Θα σου γράψω κάποια γενικά βήματα και αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο ή έχεις κάποιο πρόβλημα τότε μιλάμε με πμ.

Εφόσον όπως λες ότι δεν το έχεις ξανακάνει θέλει απλά λίγο προσοχή.

Ξεκινάμε λοιπόν:

1. Custom Recovery. Πρέπει να βάλεις μια recovery ώστε να μπορείς να κάνεις backup του τηλεφώνου και να φλασάρεις αρχεία .zip. Οι μανίσιες συνήθως δεν παίρνουν Backup. Πιο γνωστές είναι οι TWRP και CWM. Προτείνω την πρώτη λόγω ότι είναι πιο εύκολη στη χρήση από κάποιον αρχάριο μιας

και χρησιμοποιεί την οθόνη αφής ενώ η 2 δουλεύει αποκλειστικά με τα πλήκτρα volume +/- και power. Το ποια θα βάλεις είναι καθαρά προσωπική επιλογή.

2. Root. πρεπει να κάνεις root στο κινητό σου. Θα βρεις πολλούς οδηγούς με μια απλή αναζήτηση στο google.

3. Backup, Backup, Backup.!!! Το πιο σημαντικό μέρος της διαδικασίας!! μέσω recovery παίρνεις ένα backup του τηλεφώνου στην κάρτα sd.

(Με έχει σώσει πολλές φορές)

Αν κάτι πάει στραβά θα μπορείς να επαναφέρεις το τηλέφωνο στην κατάσταση που το έχεις τώρα.

4. Φλασάρεις την ρομ. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι. Αν το αρχείο είναι σε .zip γίνετε μέσω recovery. Συνήθως στα lenovo όμως γίνετε με το flashtool. (Τουλάχιστον εγώ σε 3 έτσι το έκανα.)

 

Για όλες τις διαδικασίες υπάρχουν οδηγοί και τους βρίσκεις εύκολα με μια αναζήτηση.

Για παραπάνω λεπτομέρειες ή ότι πρόβλημα έχεις μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα.

Edited by MAGOS_MERLIN

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονισμός με gmail όμορφα και εύκολα!!

Μετά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και είσαι κομπλέ!!

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να παρω τα αρχεια απο κινητο (samsung a5 2015) με χαλασμενη οθονη αφης/ αλλα δεν τα εχω καταφερει ως τωρα.

 

δοκιμασα με otg ποντικι, δεν υποστηριζετε.

δοκιμασα μεσω odin να βαλω TWRP δεν μπηκε. αν το βαλω ισως τα καταφερω να αντιγραψω τα αρχεια.

μεσω kies δεν κανει συνδεση/

 

απο το κινητο δεν ειναι τικαρισμενο το usb debuging

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας αγόρασα σήμερα το le eco le max 2 αλλά δυστυχώς έχω ένα θέμα ότι ενώ βάζω τα ακουστικά του κανονικά ο ήχος ακούγετε απο το κινητό και όχι απο το ακουστικό. Ρυθμίζω το cdla το ανοίγω αλλά και πάλι το ίδιο..Μόνο κλήσεις μπορώ να κάνω με τα ακουστικά... Πέρα απο αυτό όταν βάζω το βύσμα που δίνει μέσα που το βγάζει σε 3,5 κανονικά παίζει... Τι φταίει ;
Link to comment
Share on other sites

Λύση εβρέθην.. Παιδιά εάν σας τύχει και σε εσάς απλός όταν θέλετε να ακούσετε μουσική ΠΑΝΤΑ με κλειστό το cdla και όταν βγάζετε τα ακουστικά το ανοίγετε και μετά πάλι το ίδιο ξανά και ξανά...
Link to comment
Share on other sites

Θέλει μιας οθόνη από κάπου δανική να κουμπώσεις να κάνεις την δουλειά, αλλιώς το πας σε κάποιο service όπου με κάνα 20 25 ευρώ θα σου το κάνουν (έχουν οθόνες
Link to comment
Share on other sites

Επαθα αυτο που κοροιδευα.Πηγα να σβησω μια φωτο και σβηστηκε ολο το αλμπουμ.Γινεται τιποτα να επαναφερω?

 

Send By Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Επαθα αυτο που κοροιδευα.Πηγα να σβησω μια φωτο και σβηστηκε ολο το αλμπουμ.Γινεται τιποτα να επαναφερω?

 

Send By Opto

Έχε πάντα στις συσκευές σου με το που τις αγοράζεις την εφαρμογή dumpster! Είναι σαν τον κάδο ανακύκλωσης του υπολογιστή που οτιδήποτε και αν σβησεις κατά λάθος ή επίτηδες, πάει και κάθεται εκεί μέσα και μπορείς να το γυρίσεις πισω. Υποστηρίζει όλους τους τύπους αρχείων.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.baloota.dumpster η βρες μια παρόμοια εφαρμογή αν δεν σε καλύψει αυτή η δεν σου αρέσει για κάποιο λόγο.

 

Τώρα δες αν μπορεί η οποία εφαρμογή disk digger να βρει τον φάκελο που έσβησες. Αν και λίγο χλωμό γιατί έσβησες όλο τον φάκελο και όχι μια μια https://play.google.com/store/apps/details?id=com.defianttech.diskdigger

Link to comment
Share on other sites

ο κάδος που έχει ο es file explorer είναι χρήσιμος μόνο εάν σβήσεις κάποια αρχεία ενόσω είσαι ΜΈΣΑ στην εφαρμογή; η κρατάει και εάν σβήσεις μια φώτο μέσα από την συλλογή ας πούμε;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τουλαχιστον βρηκε αρκετες απο τις προσφατες στη θαλασσα αλλοιως θα με σκοτωνε η δικια μου..Thanks

 

Send By Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...