Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας ,

Προσπαθώ να συνδέσω το αυτοκίνητο μου ( που από ότι είδα υποστηρίζει MirrrorLink) με το Samsung Galaxy s6 και δεν τα καταφέρνω. Έχω δει δεκάδες βίντεο και δεν βγάζω άκρη. Το αμάξι μου είναι το Toyota Yaris (2015) με το σύστημα πολυμέσων Touch and go 2

 

Καμιά βοήθεια παρακαλώ ;

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, αν είχε δεδομένα πώς θα το έβρισκες? Θα έψαχνες το οικοδομικό τετράγωνο που θα δείξει ο χάρτης?
Δηλαδή αν έχεις το Cerberus και δεις ότι κινείται και τπ βάλεις να βαράει, δεν θα το βρεις νομίζεις αν το έχει κάποιος στο δρόμο;

Δεν λέω ότι θα κάτσει 100%, αλλά υπάρχει μια ελπίδα.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

αλλά υπάρχει μια ελπίδα.

Αμυδρή θα έλεγα.

Πώς θα αντιδρούσες αν στην έπεφτε κάποιος στο δρόμο και σου έλεγε "δείξε μου το κινητό που χτυπάει".

Link to comment
Share on other sites

Αμυδρή θα έλεγα.

Πώς θα αντιδρούσες αν στην έπεφτε κάποιος στο δρόμο και σου έλεγε "δείξε μου το κινητό που χτυπάει".

 

Εγώ είχα "χάσει" νοτε 2 στην παραλία και το βρήκα με τη βοήθεια του androidlost.

Μόλις το έκανα να βαράει σα σειρήνα και να αναβοσβήνουν μηνύματα ότι έχει δηλωθεί κλεμμένο, βάζοντας και το τετράγωνο στο οποίο βρίσκεται, με πήραν τηλέφωνο....

Συγνώμη αλλά κατά λάθος το παιδί το έβαλε στα πράγματά μας.

Στο τέλος μου το έφεραν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα καλώδιο για το φορτιστή με μαγνήτη σαν αυτό. Αλλά είδα ότι μου έτρωγε τη μπαταρία πολύ γρήγορα. Δηλαδή βγάζω το κινητό 5 η ώρα το πρωί από τη φόρτιση και στις 11 το πρωί είναι στο 51% με 39 λεπτά ανοιχτή οθόνη μόνο. Σαν λειτουργίες που είχαν καταναλώσει τη μπαταρία μου έβγαζε πάνω πάνω το Λειτουργικό σύστημα και το Σύστημα Android συνέχεια ενώ τώρα που το έχω βγάλει το βίζμα από χθες το βράδυ πάει κανονικά στην κατανάλωση. Έχει κάποιος άλλος αυτό το καλώδιο ή να ξέρει γιατί μπορεί να γίνεται αυτό; Φίλος μου με Windows phone και αντίστοιχο καλώδιο δεν έχει πρόβλημα.

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα "χάσει" νοτε 2 στην παραλία και το βρήκα με τη βοήθεια του androidlost.

Μόλις το έκανα να βαράει σα σειρήνα και να αναβοσβήνουν μηνύματα ότι έχει δηλωθεί κλεμμένο, βάζοντας και το τετράγωνο στο οποίο βρίσκεται, με πήραν τηλέφωνο....

Συγνώμη αλλά κατά λάθος το παιδί το έβαλε στα πράγματά μας.

Στο τέλος μου το έφεραν πίσω.

Πάλι καλά που ήσουν παραλία, διότι αν είχαν φύγει τα παιδιά και το τετράγωνο έδειχνε π.χ Κηφισίας 99 τότε...

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ Google assistant και Google now, υπάρχει κάποια ουσιαστικη διαφορά πέρα από την ονομασία;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χρειάζεται MHL ανταπτορας, δες μήπως παίξει αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.pioneer.toyota.AppMenu
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βάζεις αυτες που δεν χρησιμοποιείς συχνά. Αν βάζεις εφαρμογές που χρησιμοποιείς συχνά θα τις αδρανοποιεί και θα πρέπει κάθε φορά που τις ανοίγεις να τις φορτώνει το Android στη μνήμη με αποτέλεσμα να υπάρχει μη αποτελεσματική χρήση των πόρων του συστήματος και φυσικά μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας. Επίσης αν αδρανοποιείς εφαρμογές τύπου Viber δεν θα λαμβάνεις ειδοποιήσεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Μονο facebook μου λεει οτι τρεχει στο παρασκηνιο, οσες αλλες εφαρμογες βαζω μου λεει οτι δεν χρειαζονται αδρανοποιηση επειδη ειναι background free ( cached ). Βεβαια μνημη ραμ τρωνε κανονικα. Αλλα ισως αυτο να μην επηρεαζει την μπαταρια, σωστα;

 

Λογικα μονο οτι τρεχει στο background επηρεαζει την μπαταρια και οσες εφαρμογες ξυπνανε το κινητο με τις ειδοποιησεις. Οι υπολοιπες απλα δεσμευουν μνημη ραμ ωστε να ανοιγουν αμεσως. Τα λεω σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Πως μπορω να μετατρέψω σε εσωτερική μνήμη την sdcard σε Android 5 ? (rooted)

Κατι οδηγίες που βρήκα δεν οδήγησαν πουθενά.

 

είχα ακολούθηση αυτή την διαδικασία με απόλυτη επιτυχία....

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που ήσουν παραλία, διότι αν είχαν φύγει τα παιδιά και το τετράγωνο έδειχνε π.χ Κηφισίας 99 τότε...

 

Εκεί να δεις τι θα γινόταν. Έχω πρόσβαση Κηφισίας 99 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εκεί να δεις τι θα γινόταν. Έχω πρόσβαση Κηφισίας 99 :lol:

Κηφισίας 99 υπάρχει σε καμιά 10αριά δήμους!

Link to comment
Share on other sites

Μονο facebook μου λεει οτι τρεχει στο παρασκηνιο, οσες αλλες εφαρμογες βαζω μου λεει οτι δεν χρειαζονται αδρανοποιηση επειδη ειναι background free ( cached ). Βεβαια μνημη ραμ τρωνε κανονικα. Αλλα ισως αυτο να μην επηρεαζει την μπαταρια, σωστα;

 

Λογικα μονο οτι τρεχει στο background επηρεαζει την μπαταρια και οσες εφαρμογες ξυπνανε το κινητο με τις ειδοποιησεις. Οι υπολοιπες απλα δεσμευουν μνημη ραμ ωστε να ανοιγουν αμεσως. Τα λεω σωστα;

Σωστά, καταναλώνουν μπαταρία όταν τρέχουν στο παρασκήνιο και όταν ξυπνάνε το κινητό για να εκτελέσουν κάποια διεργασία. Αν δεν συμβαίνουν αυτά, ούτε μπαταρία καταναλώνουν ούτε μνήμη χρησιμοποιούν. Γι αυτό και δεν υπάρχει λόγος να τις κάνει hibernate.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

 

Έχω ένα κινητό με Android 5.0.1 (Το Lenovo a6010 αν έχει σημασία), το οποίο με αυτά που το έχω περάσει τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να κολλάει, παρότι του έχω απεγκαταστήσει τα μη απαραίτητα προγράμματα. Σκεφτόμουν να του κάνω ένα hard reset και να το φέρω στην εργοστασιακή κατάσταση, ώστε να εξαφανιστούν πλήρως τυχών υπολείμματα προγραμμάτων που έχουν μείνει από παλιότερα, και να εγκαταστήσω από την αρχή μόνο όσα προγράμματα χρειάζομαι. Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, έχω 2-3 προγραμματάκια, παιχνίδια κυρίως, που δεν υποστηρίζουν cloud backup, και δεν θέλω να χάσω τα δεδομένα τους. Με ποιο τρόπο μπορώ να πάρω backup τα δεδομένα των προγραμμάτων; Προσοχή, δεν μιλάω για τα προγράμματα αυτά καθεαυτά (τα apk αρχεία κοινώς) αλλά τα δεδομένα που έχουν αποθηκεύσει στην μνήμη του κινητού, για παράδειγμα στα παιχνίδια που παίζω θέλω να πάρω backup την πρόοδο των παιχνιδιών ώστε όταν επαναφέρω το κινητό τότε να συνεχίσω να παίζω από εκεί που σταμάτησα. Από μια μικρή έρευνα που έκανα βρήκα αυτό το προγραμματάκι, αλλά θα ήθελα να ακούσω και άλλες προτάσεις, κατά προτίμηση δοκιμασμένες.

 

Καμιά πρόταση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Κηφισίας 99 υπάρχει σε καμιά 10αριά δήμους!

 

Σε έναν μόνο υπάρχει όμως υπάρχει κάτι που χρειάζεται πρόσβαση. Google Κηφισίας 99 και θα καταλάβεις :happy:

Αν το είπες τυχαία δε ξέρεις πόσο μέσα έπεσες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!έχει κανένας το powerbank tp-link 10400 mah για να μου πει πόσα mah διαθέτει και προσφέρει τελικά?γιατί εμένα μου βγάζει λίγο πάνω από 7000.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, καταναλώνουν μπαταρία όταν τρέχουν στο παρασκήνιο και όταν ξυπνάνε το κινητό για να εκτελέσουν κάποια διεργασία. Αν δεν συμβαίνουν αυτά, ούτε μπαταρία καταναλώνουν ούτε μνήμη χρησιμοποιούν. Γι αυτό και δεν υπάρχει λόγος να τις κάνει hibernate.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Βασικα μνημη χρησιμοποιουν κανονικα, αλλα δεν νομιζω να επηρεαζει την μπαταρια κατι τετοιο. Απο τα 2gb ειναι ελευθερα μονο τα 0,4 πχ αυτη τη στιγμη.

 

Και καλα για να ανοιγουν πιο γρηγορα οι εφαρμογες.. Οπως γινεται και με το iOS.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις γιατί στην εφαρμογή του Gmail ενώ διαγράφω κάποιο mail μετά από λίγο ξανάρχεται;
Το ίδιο και σε μένα εδώ και αρκετό καιρό. Γι αυτό πλέον μπαίνω μόνο από browser του κινητού στο Gmail. Στην εφαρμογή τα σβήνω και έρχονται πίσω μετα απο λίγο με αποτέλεσμα να γεμίζουν τα εισερχόμενα μου.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα..Χρειάζομαι τα φώτα σας! Σκέφτομαι να αγοράσω ένα android κινητό με pure android και 2 GB RAM..Δεν έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου android στο παρελθόν και φοβάμαι μήπως δεν αρκούν τα 2 Gb RAM..Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι απαιτητικός χρήστης..από παιχνίδια παίζω μόνο κανένα παιχνίδι ερωτήσεων και από εφαρμογές facebook,instagram και καμιά εφαρμογή ειδήσεων..έχω ακούσει ότι καιρό με τον καιρό αρχίζει και σέρνεται το συγκεκριμένο λειτουργικό..Τι πιστεύετε γενικά για το "καθαρό" android και τα 2GB Ram δεδομένου ότι είναι σχετικά λίγα εν έτει 2017 ? Όπως προείπα δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε μένα εδώ και αρκετό καιρό. Γι αυτό πλέον μπαίνω μόνο από browser του κινητού στο Gmail. Στην εφαρμογή τα σβήνω και έρχονται πίσω μετα απο λίγο με αποτέλεσμα να γεμίζουν τα εισερχόμενα μου.

 

Και εγώ το κάνω αυτό αλλά δεν είναι λύση

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις γιατί στην εφαρμογή του Gmail ενώ διαγράφω κάποιο mail μετά από λίγο ξανάρχεται;

 

Το ίδιο και σε μένα εδώ και αρκετό καιρό. Γι αυτό πλέον μπαίνω μόνο από browser του κινητού στο Gmail. Στην εφαρμογή τα σβήνω και έρχονται πίσω μετα απο λίγο με αποτέλεσμα να γεμίζουν τα εισερχόμενα μου.

 

Κανένα πρόβλημα εγώ.

 

Δεν πιστεύω να έχετε κλείσει το συγχρονισμό?

 

Διότι πρέπει να συγχρονιστούν όλα αυτά που κάνετε μέσω της εφαρμογής με τους servers της Google για να ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα δουλεύει μια χαρά το Gmail κάτι χρησιμοποιώ μόνο αυτό.

Δουλεύουν κανονικά και οι συγχρονισμοί από λογαριασμούς που έχω συνδέσει.

 

Για τον φίλο παραπάνω που ρωτάει για την μνήμη, δεν γνωρίζω. Καλύτερα να γράψει κάποιος με 2g ram.

Αλλά, υποψιάζομαι πως θέλεις κάτι σε nexus 5, εφόσον γράφεις για pure Android και 2g ram. Αν είναι έτσι, ρίξε μια ματιά στο θέμα του.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το κάνω αυτό αλλά δεν είναι λύση
Φυσικά και δεν είναι λύση! Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο όμως. Ίσως φτιάξει με κάποιο update αργότερα. Μέχρι και απεγκατασταση και ξανά εγκατάσταση δοκίμασα και τίποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανένα πρόβλημα εγώ.

 

Δεν πιστεύω να έχετε κλείσει το συγχρονισμό?

 

Διότι πρέπει να συγχρονιστούν όλα αυτά που κάνετε μέσω της εφαρμογής με τους servers της Google για να ισχύουν.

Πάντα τον έχω ανοιχτό τον συγχρονισμό.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...