Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι αλλο μπορει να ειναι?

Μιας και το ονομα του ειναι με αλλο ονομα και δεν ειναι με το κλασικο χρωμα που ειναι ολων το ονομα.

 

Τι να πω δεν ξερω.

 

Του εστειλα προσωπικο μήνυμα,

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε σας παρακαλω πολυ να μου πειτε ενα αξιοπιστο site το οποιο να μπορω να κατεβασω samsung roms?

Ψαχνω αυτη "I8260XXAML3" αλλα το θεμα ειναι οτι απο το "http://www.sammobile.com/firmwares" πρεπει να πληρωσεις για να κατεβασεις.

Edit: To βρηκα μετα απο αρκετο ψαξιμο.

Σε ποιο κουμπακι βαζω αυτο το αρχειο "I8260XXAML3_I8260XECANA1_I8260XXANA1_HOME.tar.md5"

Λογικα στο pda ή ap κουμπακι αναλογα τι εκδοση odin εχεις.

Εκει δεν παει το αρχειο ποιο πανω?

 

Edit2: Το εφτιαξα με απλα μια ευρωπαικη ρομ και εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε σε ολους ,

 

Ηθελα να κανω μια τυπικη ερωτηση οτι ψωνιζεις παιρνεις λενε , εχει χαλασει εδω κ μηνες το πλαινο κουμπι του power on/off για το το Homtom εχω επικοινωνησει πρεπει να παει Θεσσ/νικη στα κεντρικα για να το επισκευασουν.

 

Γνωριζει καποιος Αν θα επαναφερουν σε εργοασιακες ρυθμισεις κλπ ή επειδη ειναι προβλημα hardware Δεν το επηρρεαζει καπου.

 

* Εννοειται οτι θα κανω τα απαραιτητα απο θεμα back up .

 

Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Υπαρχει καπου στο φορουμ αναλυτικές οδηγίες για εγκατάσταση μιας custom room (CM xx) από μηδενική βάση για αρχαριους?

Link to comment
Share on other sites

Εχω android 7.1.1 nougat και δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τον τρόπο εμφάνισης του call log/history.

Εμφανίζει πριν πόσο χρόνο έγιναν οι κλήσεις πχ "πριν απο 15 ώρες" ή απλώς "χθές" και "προχθές" ενω θα προτιμούσα να εμφανίζει τον ακριβή χρόνο πχ 8/9 13:45. Επιπλέον φαίνεται να κάνει κάποιο lookup (μάλλον εσωτερικό στο firmware αφού δεν έχω ανοιχτά τα data) και πχ σε σταθερά εμφανίζει "Αθηνα/Πειραιάς/Σαλαμίνα" ή σε κινητά που δεν είναι στις επαφές το "Ελλάδα".

Επιπλέον δεν αναφέρει τον χρόνο κλήσης και δεν φαίνεται αν η κλήση που πραγματοποίησα ήταν αναπάντητη.

Υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτό; Σε παλιότερα android ήταν καλύτερος ο τρόπος εμφάνισης. Επιπλέον είναι γελοίο να διαβάζω στο call log "Αθήνα Πειραιάς/Σαλαμίνα χθες".

Υπόψην δεν έχω εγκαταστήσει εφαρμογή που να παραμετροποιεί τον τρόπο εμφάνισης του call log και ούτε θελω να χρησιμοποιήσω μη native εφαρμογή για ιστορικό και κλήσεις απο το store.

Link to comment
Share on other sites

Εχω android 7.1.1 nougat και δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τον τρόπο εμφάνισης του call log/history.

Εμφανίζει πριν πόσο χρόνο έγιναν οι κλήσεις πχ "πριν απο 15 ώρες" ή απλώς "χθές" και "προχθές" ενω θα προτιμούσα να εμφανίζει τον ακριβή χρόνο πχ 8/9 13:45. Επιπλέον φαίνεται να κάνει κάποιο lookup (μάλλον εσωτερικό στο firmware αφού δεν έχω ανοιχτά τα data) και πχ σε σταθερά εμφανίζει "Αθηνα/Πειραιάς/Σαλαμίνα" ή σε κινητά που δεν είναι στις επαφές το "Ελλάδα".

Επιπλέον δεν αναφέρει τον χρόνο κλήσης και δεν φαίνεται αν η κλήση που πραγματοποίησα ήταν αναπάντητη.

Υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτό; Σε παλιότερα android ήταν καλύτερος ο τρόπος εμφάνισης. Επιπλέον είναι γελοίο να διαβάζω στο call log "Αθήνα Πειραιάς/Σαλαμίνα χθες".

Υπόψην δεν έχω εγκαταστήσει εφαρμογή που να παραμετροποιεί τον τρόπο εμφάνισης του call log και ούτε θελω να χρησιμοποιήσω μη native εφαρμογή για ιστορικό και κλήσεις απο το store.

 

Από τη στιγμή που αυτά που σε ενοχλούν οφείλονται στον εργοστασιακό dialer, και δεν υπάρχουν δυνατότητες παραμετροποίησής του, θεωρώ ότι δεν έχεις άλλη επιλογή από εγκατάσταση third party dialer. Εγώ τουλάχιστον δε βλέπω άλλη δυνατότητα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εχω android 7.1.1 nougat και δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τον τρόπο εμφάνισης του call log/history.

Εμφανίζει πριν πόσο χρόνο έγιναν οι κλήσεις πχ "πριν απο 15 ώρες" ή απλώς "χθές" και "προχθές" ενω θα προτιμούσα να εμφανίζει τον ακριβή χρόνο πχ 8/9 13:45. Επιπλέον φαίνεται να κάνει κάποιο lookup (μάλλον εσωτερικό στο firmware αφού δεν έχω ανοιχτά τα data) και πχ σε σταθερά εμφανίζει "Αθηνα/Πειραιάς/Σαλαμίνα" ή σε κινητά που δεν είναι στις επαφές το "Ελλάδα".

Επιπλέον δεν αναφέρει τον χρόνο κλήσης και δεν φαίνεται αν η κλήση που πραγματοποίησα ήταν αναπάντητη.

Υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτό; Σε παλιότερα android ήταν καλύτερος ο τρόπος εμφάνισης. Επιπλέον είναι γελοίο να διαβάζω στο call log "Αθήνα Πειραιάς/Σαλαμίνα χθες".

Υπόψην δεν έχω εγκαταστήσει εφαρμογή που να παραμετροποιεί τον τρόπο εμφάνισης του call log και ούτε θελω να χρησιμοποιήσω μη native εφαρμογή για ιστορικό και κλήσεις απο το store.

 

Εδώ κάνεις λάθος.

 

Το android είναι λειτουργικό σύστημα και δεν έχει να κάνει με dialers κ.λ.π

Το αν είχες παλιά άλλη συσκευή και στα έδειχνε όπως σου αρέσει έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη συσκευή.

 

Κάθε συσκευή έχει τη δική της υλοποίηση σε εφαρμογές dialer, sms κ.λ.π

 

Συμφωνώ και επαυξάνω με αυτό που λες ότι δεν θέλεις να αλλάξεις τη μαμά εφαρμογή.

Και εγώ δεν έχω αλλάξει ποτέ dialer και εφαρμογή για τα sms:cool:

Link to comment
Share on other sites

Εχω android 7.1.1 nougat και δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τον τρόπο εμφάνισης του call log/history.

Εμφανίζει πριν πόσο χρόνο έγιναν οι κλήσεις πχ "πριν απο 15 ώρες" ή απλώς "χθές" και "προχθές" ενω θα προτιμούσα να εμφανίζει τον ακριβή χρόνο πχ 8/9 13:45. Επιπλέον φαίνεται να κάνει κάποιο lookup (μάλλον εσωτερικό στο firmware αφού δεν έχω ανοιχτά τα data) και πχ σε σταθερά εμφανίζει "Αθηνα/Πειραιάς/Σαλαμίνα" ή σε κινητά που δεν είναι στις επαφές το "Ελλάδα".

Επιπλέον δεν αναφέρει τον χρόνο κλήσης και δεν φαίνεται αν η κλήση που πραγματοποίησα ήταν αναπάντητη.

Υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτό; Σε παλιότερα android ήταν καλύτερος ο τρόπος εμφάνισης. Επιπλέον είναι γελοίο να διαβάζω στο call log "Αθήνα Πειραιάς/Σαλαμίνα χθες".

Υπόψην δεν έχω εγκαταστήσει εφαρμογή που να παραμετροποιεί τον τρόπο εμφάνισης του call log και ούτε θελω να χρησιμοποιήσω μη native εφαρμογή για ιστορικό και κλήσεις απο το store.

 

Ότι σου είπε ο panos και ο tsiv ισχύει.

Ή βάζεις κάποιον dialer που σε ικανοποιεί, ή μένεις όπως είσαι.

Πιθανή 3η επιλογή είναι να έχεις κάποια συσκευή γνωστή που να ασχολούνται developers και να έχουν φτιάξει κάποιο mod για τον εργοστασιακό dialer, που να καλύπτει ότι ακριβώς θες. Δύσκολο βέβαια να συμπίπτουν και τα 3.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως την επιλογή για ένδειξη απόλυτης ή σχετικής ώρας των κλήσεων, και κωδικοποίηση του τύπου κλήσεων με χρώματα, λογικά έχουν λίγο-πολύ όλοι οι γνωστοί dialers. Τουλάχιστον ο exDialer που δουλεύω έχεις δυνατότητα εκτενούς παραμετροποίησης, π.χ. στο αισθητικό κομμάτι, με εγκατάσταση θεμάτων, ή σε επιπλέον δυνατότητες (connect vibrate, geocoder).

Δυστυχώς αυτό που σχεδόν πάντα δεν αλλάζει (ή τουλάχιστο όχι εύκολα ή όχι χωρίς root) είναι η ίδια η εφαρμογή κλήσης, δηλαδή η οθόνη που εμφανίζει το κινητό κατά τη διάρκεια εισερχόμενης ή εξερχόμενης κλήσης, που διαφέρει ανάλογα με τον κατασκευαστή.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εχω android 7.1.1 nougat και δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τον τρόπο εμφάνισης του call log/history.

Εμφανίζει πριν πόσο χρόνο έγιναν οι κλήσεις πχ "πριν απο 15 ώρες" ή απλώς "χθές" και "προχθές" ενω θα προτιμούσα να εμφανίζει τον ακριβή χρόνο πχ 8/9 13:45. Επιπλέον φαίνεται να κάνει κάποιο lookup (μάλλον εσωτερικό στο firmware αφού δεν έχω ανοιχτά τα data) και πχ σε σταθερά εμφανίζει "Αθηνα/Πειραιάς/Σαλαμίνα" ή σε κινητά που δεν είναι στις επαφές το "Ελλάδα".

Επιπλέον δεν αναφέρει τον χρόνο κλήσης και δεν φαίνεται αν η κλήση που πραγματοποίησα ήταν αναπάντητη.

Υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτό; Σε παλιότερα android ήταν καλύτερος ο τρόπος εμφάνισης. Επιπλέον είναι γελοίο να διαβάζω στο call log "Αθήνα Πειραιάς/Σαλαμίνα χθες".

Υπόψην δεν έχω εγκαταστήσει εφαρμογή που να παραμετροποιεί τον τρόπο εμφάνισης του call log και ούτε θελω να χρησιμοποιήσω μη native εφαρμογή για ιστορικό και κλήσεις απο το store.

 

Τι συσκευή έχεις;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Υπαρχει καπου στο φορουμ αναλυτικές οδηγίες για εγκατάσταση μιας custom room (CM xx) από μηδενική βάση για αρχαριους?

Πρώτα γράψε ποια συσκευή έχεις !!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου lazy!

 

Βοήθησες κι εσύ αρκετά και έχω ελπίδες να βγει κάτι. Θα ξαναστείλω το κινητό στο service και πολλές φωτογραφίες. Τώρα μαζεύω τα έγγραφα.

 

Καταγγελία κάνω από εδώ, όπως τα περιγράφουν;

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportGuidelines.html

 

Μήπως μπορείς να μου περιγράψεις τι θέμα είχε προκύψει, και τι καταγγελία τους έκανες; Αν δεν θέλεις θα καταλάβω, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Θέλα να έχω μία ιδέα.

Edited by makapel
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πρόσφατα αγόρασα το Honor 6X (BLN-L21) και δεν μου έρχεται κάποια νέα ενημέρωση. έχει κολλήσει στο 4.1.3. Τυχαία διάβασα ότι η huawei σταμάτησε τις OTA αναβαθμίσεις. Υπάρχει τρόπος να περάσω το τελευταίο official λογισμικό;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πρόσφατα αγόρασα το Honor 6X (BLN-L21) και δεν μου έρχεται κάποια νέα ενημέρωση. έχει κολλήσει στο 4.1.3. Τυχαία διάβασα ότι η huawei σταμάτησε τις OTA αναβαθμίσεις. Υπάρχει τρόπος να περάσω το τελευταίο official λογισμικό;

Ευχαριστώ

καλύτερα να ρωτήσεις στην ενότητα του κινητού εδώ

Link to comment
Share on other sites

Nαι το Odin ειναι ισχυρο εργαλειο & σβηνει τα παντα ..Αν οι επαφες οι φωτο κλπ ηταν συγχρονισμενες με το λογ.google η samsung δεν χανονται...Και παλι ομως , ακομη κι αν δεν ειναι συγχρονισμενα,φλασαροντας τη stock rom μεσω Odin & εφοσον το προβλημα διορθωθει,τιποτα δεν σβηνει οριστικα και υπαρχει η δυνατοτητα ανακτησης τους..Ενα καλο εργαλειο που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε μετα για την ανακτηση τους ειναι το dr.fone toolkit : https://drfone.wondershare.com/android-data-recovery.html

(επαφες) https://drfone.wondershare.com/contacts/android-contacts-recovery.html

(φωτο) https://drfone.wondershare.com/android-recovery/how-to-recover-deleted-photos-on-android.html

(το συνεχες reboot ακομη κι οταν η συσκευη ειναι ενωμενη στο φορτιστη,συχνοτερη αιτια ειναι η μπαταρια χωρις αυτο να σημαινει πως δεν φταιει πχ καποια εφαρμογη η κατι αλλο)

( το προβλημα ανακτησης των δεδομενων & συνεχων reboots της συσκευης νομιζω εχει ο @adais )

Γιατι δεν μπορω να σου στειλω προσωπικο μήνυμα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν μπορω να σου στειλω προσωπικο μήνυμα?
Κάτι έχει πάθει από χθες. Ούτε εγώ δεν μπορώ να στείλω σε κανέναν αν δεν μου έχει στείλει ο άλλος πρώτα για να πατήσω "απάντηση" και να σταλεί.
Link to comment
Share on other sites

Εχω android 7.1.1 nougat και δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τον τρόπο εμφάνισης του call log/history.

Εμφανίζει πριν πόσο χρόνο έγιναν οι κλήσεις πχ "πριν απο 15 ώρες" ή απλώς "χθές" και "προχθές" ενω θα προτιμούσα να εμφανίζει τον ακριβή χρόνο πχ 8/9 13:45. Επιπλέον φαίνεται να κάνει κάποιο lookup (μάλλον εσωτερικό στο firmware αφού δεν έχω ανοιχτά τα data) και πχ σε σταθερά εμφανίζει "Αθηνα/Πειραιάς/Σαλαμίνα" ή σε κινητά που δεν είναι στις επαφές το "Ελλάδα".

Επιπλέον δεν αναφέρει τον χρόνο κλήσης και δεν φαίνεται αν η κλήση που πραγματοποίησα ήταν αναπάντητη.

Υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτό; Σε παλιότερα android ήταν καλύτερος ο τρόπος εμφάνισης. Επιπλέον είναι γελοίο να διαβάζω στο call log "Αθήνα Πειραιάς/Σαλαμίνα χθες".

Υπόψην δεν έχω εγκαταστήσει εφαρμογή που να παραμετροποιεί τον τρόπο εμφάνισης του call log και ούτε θελω να χρησιμοποιήσω μη native εφαρμογή για ιστορικό και κλήσεις απο το store.

Τι συσκευή έχεις;

sony xperia x

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει πάθει από χθες. Ούτε εγώ δεν μπορώ να στείλω σε κανέναν αν δεν μου έχει στείλει ο άλλος πρώτα για να πατήσω "απάντηση" και να σταλεί.

Οχι σε εσενα μπορω να στειλω κανονικα στο παραπανω ατομο δεν μου βγαζει καν την επιλογη να του στειλω προσωπικό μήνυμα. Κατι που μου φαινετε πολυ περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε εμένα μου βγάζει για τον συγκεκριμένο.

 

Ίσως να υπάρχει επιλογή που να απενεργοποιεί τα πμ... δεν το ξέρω - δεν το έχω ψάξει

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε εμένα μου βγάζει για τον συγκεκριμένο.

 

Ίσως να υπάρχει επιλογή που να απενεργοποιεί τα πμ... δεν το ξέρω - δεν το έχω ψάξει

Εμενα παντως μ' αφηνει

24413f843475063e3d8d6202c06105e8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν εσυ μιλας για αλλο προγραμμα και ουτε καν στο φορουμ λογικο ειναι.

 

Εμεις μιλαμε για το φορουμ ομως.

Link to comment
Share on other sites

Αν εσυ μιλας για αλλο προγραμμα και ουτε καν στο φορουμ λογικο ειναι.

 

Εμεις μιλαμε για το φορουμ ομως.

Τι εννοεις αλλο προγραμμα και φορουμ?

Screenshot (κομμενο) απο το tapatalk με το οποιο μπαινω στο myphone, ανεβασα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος ποιος φακελος στο viber ειναι αυτος που περιεχει τις συνομιλιες; Γινεται με copy/paste να σωθουν ετσι οι συνομιλιες; Ειναι κρυφος φακελος;

 

Δοκιμασα τον com.viber.voip αλλα δυστυχως δεν ηταν αυτος και εχασα ολες τις συνομιλιες.. Επισης το προγραμμα "Backuptrans Android Viber Transfer" εβγαζε προβλημα με το κινητο και δεν μπορουσα να το χρησιμοποιησω..

 

Απλα ενημερωτικα ρωταω, να ξερω για μελλοντικο backup.. Ξερω οτι δινει και δυνατοτητα μεσω online sync ( cloud ), απλα θελω να ξερω πως μπορω να κρατησω backup και χειροκινητα..

 

Τελος, αν υπαρχει τροπος να κρατησεις και τα βιντεο, εικονες, αλλα να στα δειχνει κανονικα μεσα στις συνομιλιες, οπως δλδ θα ηταν πριν γινει στο κινητο format.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος ποιος φακελος στο viber ειναι αυτος που περιεχει τις συνομιλιες; Γινεται με copy/paste να σωθουν ετσι οι συνομιλιες; Ειναι κρυφος φακελος;

 

Δοκιμασα τον com.viber.voip αλλα δυστυχως δεν ηταν αυτος και εχασα ολες τις συνομιλιες.. Επισης το προγραμμα "Backuptrans Android Viber Transfer" εβγαζε προβλημα με το κινητο και δεν μπορουσα να το χρησιμοποιησω..

 

Απλα ενημερωτικα ρωταω, να ξερω για μελλοντικο backup.. Ξερω οτι δινει και δυνατοτητα μεσω online sync ( cloud ), απλα θελω να ξερω πως μπορω να κρατησω backup και χειροκινητα..

 

Τελος, αν υπαρχει τροπος να κρατησεις και τα βιντεο, εικονες, αλλα να στα δειχνει κανονικα μεσα στις συνομιλιες, οπως δλδ θα ηταν πριν γινει στο κινητο format.

Νομίζω αυτός είναι ο φάκελος, αλλά θα πρέπει να κρατήσεις όχι ολόκληρο το φάκελο, αλλά από τον υποφάκελο databases, το αρχείο viber messages.

Επιπλέον, στη νέα συσκευή πρώτα θα ενεργοποιήσεις το viber και μετά θα αντικαταστήσεις το αρχείο.

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...