Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπηρχε φακελος databases, μονο ενας cache και ενας files. Παιζει να εκανα αντιγραφη λαθος φακελο..

 

Τον βρηκα στο Android -> Data , στην εσωτερικη μνημη του κινητου, οχι κρυφα αρχεια..

 

Επισης κατι σχετικο. Τωρα που ημουν 1 ημερα χωρις viber, υπαρχει τροπος να δω τα μηνυματα που εχουν σταλει στα διαφορα γκρουπ που ειμαι ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το ποστάρω στο σωστό μέρος.

 

Το Twitter στο κινητό μου android (Galaxy A3 με Android 6.0.1) όταν είμαι σε wifi δίκτυο , 9 στις 10 φορές όταν πατάω ένα tweet για να δω απαντήσεις, ή όταν πατάω το προφίλ κάποιου, δεν φορτώνει. Μένει στο loading. Και πολλές φορές δεν φορτώνει τα νέα tweets (βγάζει μήνυμα "απέτυχε προσπαθήστε ξανά" κλπ). Αυτό γίνεται σε όλα τα δίκτυα που έχω συνδεθεί. Όταν το γυρίζω σε 4G δεδομένα, δουλεύει άψογα.

 

Τι μπορεί να φταίει? Όλες οι άλλες εφαρμογές λειτουργούν κανονικά. Το Twitter είναι ενημερωμένο σχεδόν στην πιο πρόσφατη έκδοση (δεν έχω βάλει ακόμα το τελευταίο νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με το widget του AccuWeather. Αρχικά, το είχα σε ανανεωση ανα μια ωρα. Και αυτό έκανε ανανέωση κάθε φορά που ενεργοποιούνταν η οθόνη, με αποτέλεσμα να έχω τρελό drain της μπαταρίας.

 

Μετά έβαλα την εφαρμογή σε αδράνεια και από τότε το widget δεν ενημερώνεται καθόλου, αν δεν ανοίξω την εφαρμογή.. Επίσης δε μπορώ να βρω τρόπο να την βγάλω από την αδράνεια.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με το widget του AccuWeather. Αρχικά, το είχα σε ανανεωση ανα μια ωρα. Και αυτό έκανε ανανέωση κάθε φορά που ενεργοποιούνταν η οθόνη, με αποτέλεσμα να έχω τρελό drain της μπαταρίας.

 

Μετά έβαλα την εφαρμογή σε αδράνεια και από τότε το widget δεν ενημερώνεται καθόλου, αν δεν ανοίξω την εφαρμογή.. Επίσης δε μπορώ να βρω τρόπο να την βγάλω από την αδράνεια.

 

Για το πρώτο... η καλύτερη ανανέωση για τον καιρό είναι αυτή που λες... κάθε φορά που ανοίγει η οθόνη :cool:

Βγάλε την ανανέωση κάθε "τάδε ώρα" και άσε το όπως είναι.

 

Για το δεύτερο ρώτα στο νήμα της συσκευής σου.

 

Την επόμενη φορά που θα θέλεις να ρωτήσεις κάτι σχετικά με εφαρμογές... εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ποια κινητα samsung π.χ. a3 2017, s7, a5 2017 κ.τ.λ. υποστηριζουν απο το camera app του χωρις να κατεβασεις καποιο αλλο qr scan reader app?
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να βρούμε ένα κινητό που χάθηκε?είναι ανοιχτό αλλά όχι τα δεδομένα για να δούμε που είναι.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο... η καλύτερη ανανέωση για τον καιρό είναι αυτή που λες... κάθε φορά που ανοίγει η οθόνη :cool:

Βγάλε την ανανέωση κάθε "τάδε ώρα" και άσε το όπως είναι.

 

Για το δεύτερο ρώτα στο νήμα της συσκευής σου.

 

Την επόμενη φορά που θα θέλεις να ρωτήσεις κάτι σχετικά με εφαρμογές... εδώ

Ευχαριστώ πολύ. Νόμιζα το άλλο θέμα αφορά μόνο προτάσεις και εδώ για απορίες. Όμως οκ.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να βρούμε ένα κινητό που χάθηκε?είναι ανοιχτό αλλά όχι τα δεδομένα για να δούμε που είναι.

Γιατί, αν είχε δεδομένα πώς θα το έβρισκες? Θα έψαχνες το οικοδομικό τετράγωνο που θα δείξει ο χάρτης?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, αν είχε δεδομένα πώς θα το έβρισκες? Θα έψαχνες το οικοδομικό τετράγωνο που θα δείξει ο χάρτης?

 

απλά ξέρεις που πήγες οπότε και που το ξέχασες

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν γίνεται να χρησιμοποιώ αποτυπώματα για fast login στις τράπεζες, αλλά να μη το έχω για το ξεκλείδωμα;;

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτησή μου είναι γενική διότι θεωρώ ότι λογικά ισχύουν για όλα το ίδιο αφού έχουν το ίδιο λειτουργικό σύστημα.

Εχω LG90 , (LG-D405n)

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται ρουτ, custom recovery και η ρομ

 

Ενα βίντεο στο YouTube θα σε βοηθήσει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται ρουτ, custom recovery και η ρομ

 

Ενα βίντεο στο YouTube θα σε βοηθήσει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οχι απαραίτητο ! πχ στα Samsung μπορείς με custom recovery + την rom (δεν χρειάζεται να είσαι root)

Σε κάποιες εταιρείες χρειάζεται να γίνει unlock του bootloader ...

Link to comment
Share on other sites

Καλα ναι, αλλα τα πιο συνηθισμένα ειναι τα 3 που ειπα παραπάνω

 

Εξαρτάται απ την συσκευη

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτησή μου είναι γενική διότι θεωρώ ότι λογικά ισχύουν για όλα το ίδιο αφού έχουν το ίδιο λειτουργικό σύστημα.

Εχω LG90 , (LG-D405n)

ρώτα εδώ https://forum.xda-developers.com/lg-l90

και εδώ https://forum.xda-developers.com/lg-l90/general/guide-unlock-bootloader-flash-custom-t2839690

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν γίνεται να χρησιμοποιώ αποτυπώματα για fast login στις τράπεζες, αλλά να μη το έχω για το ξεκλείδωμα;;

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Νομίζω πως ναι. Κάνε μια δοκιμή.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

 

Παιδικο ταβλετ χωρις καρτα σιμ με εκδοση 4.4.2 και 4.4.4 θελουμε καπως να εμφανιζονται οι επαφες που ειναι στο gmail αποθηκευμενες.

 

Πως γινεται?

 

Δεν εχει google contacts και στις ρυθμισεις δεν εμφανιζει Συγχρωνισμος Επαφων.

 

Πέρνα του το google contacts από το Play store. Εκτός αν δεν έχει στορ. Σε αυτή την περίπτωση βρες τρόπο να περάσει το store

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την ερώτηση έπρεπε να την κάνεις στα LG. Πέρα από αυτό, όχι όλα τα τηλέφωνα δεν έχουν τον ίδιο τρόπο που κάνεις εγκατάσταση μιας rom. Για το δικό σου δες εδώ.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν γίνεται να χρησιμοποιώ αποτυπώματα για fast login στις τράπεζες, αλλά να μη το έχω για το ξεκλείδωμα;;

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν το app της τραπεζας σου το υποστηριζει γινεται

 

Send By Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ξέρουμε καμία εφαρμογή που να επιτρέπει πρόσβαση σε network shares βασισμένα σε SMB v2/3?

Έχω το ES Explorer Pro, αλλά πλέον πρέπει να έχει ψιλοεγκαταληφθεί. Πήρε ένα update πριν περίπου ένα μήνα (και ενώ είχε να γίνει update κανα χρόνο) στο οποίο υποτίθεται ότι υποστηρίζει SMB2.0, αλλά δυστυχώς δεν μου συνδέεται πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Με το Greenify βάζετε σε αδρανοποιηση όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιείτε, ή μόνο αυτές που λέει ότι τρέχουν στο παρασκήνιο; Δλδ συνήθως Facebook, viber κτλ;
Link to comment
Share on other sites

Με το Greenify βάζετε σε αδρανοποιηση όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιείτε, ή μόνο αυτές που λέει ότι τρέχουν στο παρασκήνιο; Δλδ συνήθως Facebook, viber κτλ;
Καλό είναι να βάζεις αυτες που δεν χρησιμοποιείς συχνά. Αν βάζεις εφαρμογές που χρησιμοποιείς συχνά θα τις αδρανοποιεί και θα πρέπει κάθε φορά που τις ανοίγεις να τις φορτώνει το Android στη μνήμη με αποτέλεσμα να υπάρχει μη αποτελεσματική χρήση των πόρων του συστήματος και φυσικά μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας. Επίσης αν αδρανοποιείς εφαρμογές τύπου Viber δεν θα λαμβάνεις ειδοποιήσεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...