Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα..Χρειάζομαι τα φώτα σας! Σκέφτομαι να αγοράσω ένα android κινητό με pure android και 2 GB RAM..Δεν έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου android στο παρελθόν και φοβάμαι μήπως δεν αρκούν τα 2 Gb RAM..Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι απαιτητικός χρήστης..από παιχνίδια παίζω μόνο κανένα παιχνίδι ερωτήσεων και από εφαρμογές facebook,instagram και καμιά εφαρμογή ειδήσεων..έχω ακούσει ότι καιρό με τον καιρό αρχίζει και σέρνεται το συγκεκριμένο λειτουργικό..Τι πιστεύετε γενικά για το "καθαρό" android και τα 2GB Ram δεδομένου ότι είναι σχετικά λίγα εν έτει 2017 ? Όπως προείπα δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

Κανείς?? :(

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν είναι λύση! Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο όμως. Ίσως φτιάξει με κάποιο update αργότερα. Μέχρι και απεγκατασταση και ξανά εγκατάσταση δοκίμασα και τίποτα.

 

Αυτά εννοώ όταν μιλάω για "προχειρότητα του android" σε άλλα νήματα.

 

Και μιλάμε για εφαρμογή της Google και όχι για κάποιο τυχάρπαστο παιχνίδι ή κάποιο app της κακιάς ώρας.

 

Θα μου πεις τι ψάχνω τώρα ε?:lol: Σε open source λειτουργικό που ο κάθε κατασκευαστής διαμορφώνει όπως θέλει για να "χώσει" ότι σκουπιδοεφαρμογή του καπνίσει μπας και ξεχωρίσει από το σωρό...

 

Με αποτέλεσμα π.χ... η lek88 με samsung να μη μπορεί να δουλέψει το gmail...

 

Τραγικό πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά εννοώ όταν μιλάω για "προχειρότητα του android" σε άλλα νήματα.

 

Και μιλάμε για εφαρμογή της Google και όχι για κάποιο τυχάρπαστο παιχνίδι ή κάποιο app της κακιάς ώρας.

 

Θα μου πεις τι ψάχνω τώρα ε?:lol: Σε open source λειτουργικό που ο κάθε κατασκευαστής διαμορφώνει όπως θέλει για να "χώσει" ότι σκουπιδοεφαρμογή του καπνίσει μπας και ξεχωρίσει από το σωρό...

 

Με αποτέλεσμα π.χ... η lek88 με samsung να μη μπορεί να δουλέψει το gmail...

 

Τραγικό πραγματικά...

Κανονικά τις βασικές και χρήσιμες εφαρμογές θα έπρεπε να τις προσέχουν περισσότερο γιατί όπως είπες κ εσύ μιλάμε για εφαρμογή Mail της Google και όχι για κάποιο παιχνιδάκι που κολλάει.

Για πολλούς οι εφαρμογές τέτοιου είδους είναι πολύ βασικές για την δουλειά τους... Έστω και από κινητό! Και θα μου πεις γιατί δεν μπαίνουν από υπολογιστή..; Γιατί είναι όλη μερα στο δρόμο ίσως σε δουλειές και θέλουν άμεση πρόσβαση στα Mail όπου κ αν βρίσκονται χωρίς τα "δεσμά" του υπολογιστή. Τελευταία ανήκω σε αυτή την κατηγορία γι αυτό και αναγκάστηκα να κάνω σελιδοδείκτη το Gmail για να μπαίνω από κει μιας και η εφαρμογή δεν τα σβήνει με αποτέλεσμα να έχω συνέχεια μη αναγνωσμένα.

Υπάρχουν πολλά σχόλια στο Google play για το πρόβλημα αυτό και με τα 3 τελευταία update δεν διορθώθηκε.

Ας μη τα ψάχνουμε όπως λες κ εσύ...

Αλλά όντως για εφαρμογές σαν αυτή το θεωρώ απαράδεκτο αυτό.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Κανείς?? :(
Όπως σου είπε και ο cb600f καλύτερα ρωτά στο θέμα του συγκεκριμένου κινητού ώστε να σου απαντήσουν όσοι το χρησιμοποιούν. Σε γενικές γραμμές για τη χρήση που αναφέρεις τα 2 γίγα είναι αρκετά. Από την άλλη κυκλοφορούν νεότερες συσκευές με μεγαλύτερη μνήμη.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το Gmail και τα μηνύματα το έχω κι εγώ, αλλά όχι στον Gmail λογαριασμό. Μου παρουσιάζεται μόνο στον Yahoo λογαριασμό που έχω συνδέσει. Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα της εφαρμογής, ή κάποια ασυμβατότητα της Yahoo.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το Gmail και τα μηνύματα το έχω κι εγώ, αλλά όχι στον Gmail λογαριασμό. Μου παρουσιάζεται μόνο στον Yahoo λογαριασμό που έχω συνδέσει. Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα της εφαρμογής, ή κάποια ασυμβατότητα της Yahoo.

 

Τώρα που το λες και εγώ χρησιμοποιώ ένα της Yahoo και Hotmail και εκεί εστιάζει το πρόβλημα. Εννοείτε πάντα ανοιχτός ο συγχρονισμός

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, αν και δεν το χρησιμοποιώ συχνά. Δε νομίζω πάντως ότι είναι τόσο σημαντικό θέμα και δε χρειάζεται κάποιος να είναι δέσμιος της εφαρμογής από τη στιγμή που μπορεί να μπει στο gmail του απ' οποιονδήποτε πλοηγό όπως θα έκανε και στο pc του και να διαχειριστεί τα email του από εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει περίπτωση να ανακτήσω μηνύματα που έσβησα κατά λάθος σε android 6? Έπαιζε ο πιτσιρικάς μου και έσβησε ολόκληρες συζητήσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

 

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να κατεβάζει βίντεο από το YouTube και να μου επιτρέπει να αλλάξω σε μικρότερη ανάλυση που φθσικα σημαίνει και μικρότερο μέγεθος??

 

 

(ξέρω μπορώ να το πάρω κάνω μέσω διαφόρων σελίδων από browser όπως clipconverter.cc /Online convert κτλ. Απλά πολλές φορές δεν αφήνει βγάζει κάποια σφάλματα κυρίως όταν κατεβάζω με δεδομένα.)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μηπως ξερει κανεις που θα βρουμε την νεα εκδοση του neon arm v7 1.9.8 που επιτρεπει την αναπαραγωγη αρχειων ac3 στο mx player.;; ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μηπως ξερει κανεις που θα βρουμε την νεα εκδοση του neon arm v7 1.9.8 που επιτρεπει την αναπαραγωγη αρχειων ac3 στο mx player.;; ευχαριστω

 

https://www.apkmirror.com/apk/j2-interactive/mx-player-codec-armv7-neon/mx-player-codec-armv7-neon-1-9-8-release/mx-player-codec-armv7-neon-1-9-8-android-apk-download/

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μηπως ξερει κανεις που θα βρουμε την νεα εκδοση του neon arm v7 1.9.8 που επιτρεπει την αναπαραγωγη αρχειων ac3 στο mx player.;; ευχαριστω

 

Από εδώ κατεβάζω πάντα εγώ και το βάζω χειροκίνητα...

 

https://forum.xda-developers.com/devdb/project/?id=19112#downloads

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει περίπτωση να ανακτήσω μηνύματα που έσβησα κατά λάθος σε android 6? Έπαιζε ο πιτσιρικάς μου και έσβησε ολόκληρες συζητήσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Κανείς παιδιά???

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Κανείς?? :(

 

Μη βιάζεσαι, τώρα μπήκαμε στο φόρουμ....:) Σήμερα τα 2gb φτάνουν για την χρήση σου. Έχει η αδερφή μου το j7 με ήπια χρήση και πάει μία χαρά η συσκευή. Όμως οι εφαρμογές όλο και βαραίνουν (πχ fb) Οπότε Φοβάμαι πως αύριο θα έχεις πρόβλημα. Προσωπικά θα σου έλεγα να ανέβεις λίγο κατηγορία. Άλλωστε Υπάρχουν πολλές επιλογές με >3gb.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μη βιάζεσαι, τώρα μπήκαμε στο φόρουμ....:) Σήμερα τα 2gb φτάνουν για την χρήση σου. Έχει η αδερφή μου το j7 με ήπια χρήση και πάει μία χαρά η συσκευή. Όμως οι εφαρμογές όλο και βαραίνουν (πχ fb) Οπότε Φοβάμαι πως αύριο θα έχεις πρόβλημα. Προσωπικά θα σου έλεγα να ανέβεις λίγο κατηγορία. Άλλωστε Υπάρχουν πολλές επιλογές με >3gb.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Ναι πρέπει να σκέφτομαι κ μελλοντικά..οπότε καλύτερα σε 3 gb ή ιδανικά σε 4...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω το συγκεκριμένο κινητό που είναι αγορασμένο από Ελλάδα και αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα.

Πρώτον με τις πολλές διαφημίσεις που βγάζει το τηλ

Αλλά το κυριότερο με κάποιες εφαρμογές όπως mibrowser,dcshare, τα οποία πετάγονται συνέχεια μπροστά μου και το top από τα προβλήματα είναι το YouTube που μου λέει ότι ενδέχεται να προκαλέσει πρόβλημα στην συσκευή και κου γράφει συνέχεια απενεργοποίηση.απο εκεί και μετά μπλοκάρει και δεν με αφήνει να μπω καθόλου μέσα στο μενού.μονο με hard reset επανέρχεται και πάλι τα ίδια.εχει κανείς κάποια ιδέα πως μπορώ να το φτιάξω .ευχαριστω

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το Helium ισως ειναι η καλυτερη λυση αν δεν εχεις ρουτ.
Link to comment
Share on other sites

Δες και μια άλλη λύση αν βοηθήσει! Εγώ θα σου πρότεινα να κατεβάσεις αρχικά το SdMaid (την δωρεάν έκδοση) από το Google play για να καθαρίσεις τα υπολείμματα από παλιές εφαρμογές που έσβησες και έμειναν πίσω.

Θα πας στην λίστα αριστερά και θα πατήσεις "ευρετης νεκρών αρχείων" και μετά διαγραφή αυτών που θα σου βγάλει.

fb6bcf3cb854c282afa39dc5488a2cc6.jpg

 

Μετά τον καθαρισμό κάνε του μια επανεκκίνηση και δες αν κολλαει μετά από αυτό.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Και με ποιον τρόπο γίνεται αυτό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από το πρωί μου βγάζει «δυστυχώς η εφαρμογή YouTube έχει σταματήσει>> και δεν με αφήνει να κάνω τίποτα.ουτε επανεκκίνηση.ακτιβως το ίδιο μυνημα βγάζει και στην ασφαλή λειτουργία

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

 

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να κατεβάζει βίντεο από το YouTube και να μου επιτρέπει να αλλάξω σε μικρότερη ανάλυση που φθσικα σημαίνει και μικρότερο μέγεθος??

 

 

(ξέρω μπορώ να το πάρω κάνω μέσω διαφόρων σελίδων από browser όπως clipconverter.cc /Online convert κτλ. Απλά πολλές φορές δεν αφήνει βγάζει κάποια σφάλματα κυρίως όταν κατεβάζω με δεδομένα.)

Tubemate.

 

Εκτός Play store

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν λίγες ημέρες διέγραψα απο το tablet μου την εφαρμογή facebook messenger καθώς την έχω και στο κινητό.

Δυστυχώς όμως μου έρχονται συνεχώς ειδοποιήσεις κάθε φορά που κάποιος μου γράφει στο messenger.

Πατώντας στην ειδοποίηση μου ανοίγει ταυτόχρονα play store και facebook προκειμένου να κατεβάσω εκ νέου το messenger.

Το πρόβλημα έχει καταντήσει αφόρητα εκνευριστικό και ενώ έχω ψάξει όλες τις ρυθμίσεις του tablet μου δεν έχω μέχρι σήμερα καταφέρει να απενεργοποιήσω τα εκνευριστικά notifications.

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ και με ποιον τρόπο;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν λίγες ημέρες διέγραψα απο το tablet μου την εφαρμογή facebook messenger καθώς την έχω και στο κινητό.

Δυστυχώς όμως μου έρχονται συνεχώς ειδοποιήσεις κάθε φορά που κάποιος μου γράφει στο messenger.

Πατώντας στην ειδοποίηση μου ανοίγει ταυτόχρονα play store και facebook προκειμένου να κατεβάσω εκ νέου το messenger.

Το πρόβλημα έχει καταντήσει αφόρητα εκνευριστικό και ενώ έχω ψάξει όλες τις ρυθμίσεις του tablet μου δεν έχω μέχρι σήμερα καταφέρει να απενεργοποιήσω τα εκνευριστικά notifications.

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ και με ποιον τρόπο;;;

ξανά κανε εγκατάσταση το messenger .....

μετά πήγαινε στης ρυθμίσεις και κανε εκκαθάριση δεδομένων διαγραφή cache και μετά απεγκατάσταση....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...