Jump to content

χρέωση καρτας απο πενταψήφιο νούμερο


kostasw
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα prime, ακόμα και 100 κακά να έχει μια εταιρεία και 1 καλό δε σημαίνει ότι δε θα αναφέρουμε το καλό. Μπορεί αυτό να είναι σημαντικό για κάποιον. Δεν σημαίνει ότι λέγοντας το 1 καλό αυτόματα λέμε ότι αυτή η εταιρεία είναι καλύτερη. Και το γράφω αυτό εγώ που ήδη πήρα το σταθερό μου από τη wind γιατί δεν άντεχα τις κουτοπόνηρες αυξήσεις κ τις διακοπές το διαδίκτυο. Πήρα το trucker και τη μάνα μου από wind σε intertelecom. Πήγα τον πατέρα μου σε cu και σειρά έχουν το κινητό μου και της κόρης μου αν όπως φαίνεται καταργηθεί στην πράξη το free2talk όταν τελειώσει το μεγάλο χρηματικό απόθεμα που έχω φροντίσει να έχουν. Στο εξοχικό όμως με έχει βολέψει αφάνταστα το γεγονός ότι συνεχίζει να δέχεται εισερχόμενες για 13 μήνες και όχι για 3. Και το κρατάω. Αυτό για μένα είναι σημαντικό, για τους περισσότερους είναι άχρηστο. Επίσης για να μην βγούμε offtopic πριν 3 χρόνια με ένα τηλεφώνημα και με τεράστια ευγένεια και υπομονή μου μπλοκάραν τα 5ψηφια σε όλα τα τηλέφωνα που είχα στη wind. Και όντως έχω ησυχάσει τελείως.

Συνοψίζοντας μπορούμε και πρέπει να λέμε τα πάντα αρκεί να είναι αληθή και on topic.

 

Συμφωνούμε! Ο καθένας, βλέπει, κρίνει και συγκρίνει και πράττει ανάλογα με το συμφέρον του!

Link to comment
Share on other sites

Θυμα και εγω της DIMOCO μετα απο τα πρωτα εμαιλ μαζι τους φυσικα αρνουνται τα παντα ισχυριζομενοι οτι εγω εκανα την εγγραφη...

Εστειλα καταγγελια στην ΕΕΤΤ. Θα λαβω καποιο αριθμου πρωτοκολλου απο την ΕΕΤΤ στις επομενες μερες?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα το παρόν email από ΕΕΤΤ μετά 2 εβδομάδες σιωπή εκ μέρους τους!!!

 

Για να δούμε.

 

66a9410d91df3ed6bb934b099b15d7bf.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι είχατε θέματα με εγγραφές σε υπηρεσίες κλπ, τσεκάρετε αν έχετε εγκατεστημένη την εφαρμογή camscanner. Είχε τους τελευταίους μήνες malware που εκτός των άλλων έκανε εγγραφές σε υπηρεσίες τέτοιου είδους https://www.xda-developers.com/camscanner-app-injecting-malware/

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

8/8 με χρεωσανε 6,24

9/8 εστειλα mail στην dimocco ζητωντας πισω τα χρηματα

12/8 με ενημερωσαν οτι θα τα επιστρεψουν

χθες 30/8 τα χρηματα επεστραφησαν, ΧΩΡΙΣ να λαβω sms απο την wind

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι είχατε θέματα με εγγραφές σε υπηρεσίες κλπ, τσεκάρετε αν έχετε εγκατεστημένη την εφαρμογή camscanner. Είχε τους τελευταίους μήνες malware που εκτός των άλλων έκανε εγγραφές σε υπηρεσίες τέτοιου είδους https://www.xda-developers.com/camscanner-app-injecting-malware/

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Όχι. Δεν την εχω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν όλοι οι πάροχοι, όπως στέλνουν μηνύματα για διάφορες προσφορές,

να σου στέλνουν και ένα ενημερωτικό μήνυμα για τις χρεώσεις των πενταψήφιων αριθμών

και τον τρόπο φραγής αυτών.

 

Παρεμπιπτόντως να ενημερώσω ότι τυχαία ανακάλυψα ότι η cosmote στην εφαρμογή της

στο σημείο cosmote shop έχει επιλογή φραγής 5νταψήφιων αριθμών.

 

Screenshot-20190906-073139-gr-cosmote-myaccount-widget.jpg

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

H επιλογή στην cosmote είναι ανώτερη από τις άλλες. Μπορείς να επιλέξεις ποια νούμερα ΔΕΝ θα φράξεις. Εγώ που στέλνω για παράδειγμα στην Κιβωτό χρήματα , αρχικά είχα πρόβλημα με την φραγή αλλά μπήκα σε αυτό το μενού και ξετσεκάρισα το 5ψήφιο της Κιβωτού .

Στο μείον της επιλογής στην εφαρμογή είναι το σημείο που την έχουν θάψει. Πρέπει να γυρίσεις όλο το μενού για να το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως να ενημερώσω ότι τυχαία ανακάλυψα ότι η cosmote στην εφαρμογή της

στο σημείο cosmote shop έχει επιλογή φραγής 5νταψήφιων αριθμών.

 

Της Cosmote είναι καλύτερη η συγκεκριμένη υπηρεσία και γιατί επιλέγεις αν θέλεις ποιους φραζεις αλλά και γιατί η ενεργοποίηση και απενεργοποίηση της υπηρεσίας γίνεται πιο εύκολα χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις την εξυπηρέτηση πελατών. Το ότι πρέπει να έχεις την εφαρμογή δεν το θεωρώ μειονέκτημα, οι ηλικιωμένοι έτσι κι αλλιώς σε κατάστημα θα εξυπηρετηθούν. Μειονέκτημα είναι που δεν το βάλανε και στην εφαρμογή του what's up.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Με χρεωσαν κι ένα από το 54850....που πρέπει να στείλω Μάιλ ; Κάτι λέει για Veoo....

 

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με χρεωσαν κι ένα από το 54850....που πρέπει να στείλω Μάιλ ; Κάτι λέει για Veoo....

 

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

 

https://www.white-pages.gr/arithmos/54850

 

VEOO SOLUTIONS LTD

Διεύθυνση:

ΑΡΧ. ΜΑΚΑΡΙΟΥ Γ Αρ. 161

ΑΚΑΠΝΙΤΗΣ BUILDING 5ος ΟΡΟΦΟΣ

3027 Λεμεσός

Κύπρος

Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο:

rositsa@veoo.com

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Thanks Alex...τη πάτησε η γυναίκα μου, και δε βγάζω άκρη !

 

Πως το επιτρέπουν ρε ****το;

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by toxotis70
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου. Πως επιτρέπουν σε μια εταιρία να σου στέλνει μηνύματα χωρίς την θέληση σου και να σε χρεώνουν ταχα μου ότι έκανες κάποια εγγραφή την οποία δεν την έχεις κάνει; Δεν θα έπρεπε στο μεταξύ για να γίνει εγγραφή σε κάποια υπηρεσία να έχουν τα πλήρη στοιχεία σου; Και όχι να σου λένε ότι είναι κάποιος ιός η οτιδήποτε;

Χθες ήρθε ένα τέτοιο μήνυμα στην κοπέλα μου η οποία έχει wats up. Και σήμερα έστειλε η κοσμοτε ότι θα χρεωθεί για την συγκεκριμένη υπηρεσία. Περνώντας τους τηλέφωνο τους είπα δεν μπορείτε να προστατεύσετε τον καταναλωτή; Και μου απάντησαν ότι η εταιρία που σας έστειλε το μήνυμα νομίμως το κάνει και με κάποιον τρόπο έχετε κάνει εγγραφή και πρέπει να τους πάρετε τηλέφωνο. Απαντάω και αν μου στείλουν 100 τέτοιες εταιριες μήνυμα θα πρέπει να χάνω τον χρόνο μου στα τηλέφωνα; Με τα πολλά πολλά και μετά από πολλά νεύρα λέω στην τηλεφωνήτρια, εσυ δεν έπρεπε να μου πεις τόση ώρα ότι υπάρχει φραγή πενταψήφιου; Και η απάντηση της ήταν ε θα σας το έλεγα κάποια στιγμή. Της λέω εφόσον σε ρωτάω ποια είναι η προστασία της κοσμοτε και μου λες ότι πρέπει να επικοινωνήσω με την εταιρία που μου έστειλε το μήνυμα δεν θα μου το έλεγες! Να προχωρήσω σε καταγγελία η να το αφήσω έτσι μιας και δεν χρεώθηκα τελικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες, για λήψη sms από το 54122 χρεωνόμαστε? Αν και έχω κάνει φραγή 5ψηφιων ήρθε από αυτό το νούμερο ένα SMS και καλά για γνωριμίες κλπ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, για λήψη sms από το 54122 χρεωνόμαστε? Αν και έχω κάνει φραγή 5ψηφιων ήρθε από αυτό το νούμερο ένα SMS και καλά για γνωριμίες κλπ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Από ότι είδα χρεώνεσαι €2,5 ανά εξερχομενο, όχι για τη λήψη: https://www.white-pages.gr/arithmos/54122

 

Απλά μην απαντήσεις.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα χρεώνεσαι €2,5 ανά εξερχομενο, όχι για τη λήψη: https://www.white-pages.gr/arithmos/54122

 

 

 

Απλά μην απαντήσεις.

ΟΚ, ευχαριστώ. Δεν γλιτώνουμε με τίποτα από δαύτους μου φαίνεται.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να παρουμε τα χρηματα πισω?

Αν πας μερικές σελίδες πιο πίσω (π.χ. στην 41 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=441441&page=41# ) θα δεις αρκετές περιπτώσεις που επιστράφηκαν τα χρήματα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να παρουμε τα χρηματα πισω?

 

Όταν πριν από κάποια χρόνια με χρέωσε πάλι η Dimoco, μου επέστρεψε τα χρήματα αμέσως.

Πριν από 1 μήνα είχα πάλι χρέωση 6,25€, διαμαρτυρήθηκα στην Wind και την Dimoco και ταυτόχρονα έστειλα καταγγελία στο ΣτΚ και την ΕΕΤΤ και μου απάντησαν ότι, αφού έχω καταγγείλει, θα ενημερώσουν τους φορείς !!!

 

Από τις 2 "σχέσεις" μου με την Dimoco και μια με την Amaze, πιστεύω ότι η κομπίνα γίνεται με τη παρουσίαση κάποιου διαφημιστικού (πχ Lidl, όπως στη δική μου 1η περίπτωση και ίσως κάποιο παρεμφερές στη 2η), το οποίο ανοίγει εύκολα καθένας, ενώ με το άνοιγμά του ενεργοποιείται η αποστολή sms της συναίνεσης από το συγκεκριμένο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

η εγγραφή συχνά (όχι πάντα) γίνεται και με λογισμικά (apps) που έχετε εγκαταστήσει (ακόμα και από το play) και κουβαλάνε malware. Αν δείτε στο ξεκούδουνο κάποια εφαρμογή να ζητάει πρόσβαση στα SMS αυτό είναι ύποπτο. Εφαρμογές "κακόβουλες" που φαίνεται να κάνουν κάτι χρήσιμο (πχ image editing, gps tools, pdf tools) στο υπόβαθρο κάνουν κλικ σε διαφημίσεις και σε εγγράφουν σε πενταψήφιους και τέτοια.

 

Υπάρχουν άρθρα για τέτοιες (βαριέμαι να γράψω) και κατά καιρούς όταν τις ανακαλύπτει τις κατεβάζει η google.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την έφαγα και εγω σημερα απο την Space Games.

5ψηφιο υψηλής χρέωσης.

Ενεργοποίησα τη φραγή απο 5ψήφια αλλα δεν καταλαβαίνω πως η Wind και η κάθε wind επιτρέπει να υπάρχουν υψηλές χρεώσεις με sms χωρίς καμία προηγούμενη συναίνεση.

Τους έγραψα στο fb, υπάρχει κάτι άλλο να κάνω;

 

https://www.white-pages.gr/arithmos/54303

Edited by vagosman
Link to comment
Share on other sites

Την έφαγα και εγω σημερα απο την Space Games.

5ψηφιο υψηλής χρέωσης.

Ενεργοποίησα τη φραγή απο 5ψήφια αλλα δεν καταλαβαίνω πως η Wind και η κάθε wind επιτρέπει να υπάρχουν υψηλές χρεώσεις με sms χωρίς καμία προηγούμενη συναίνεση.

Τους έγραψα στο fb, υπάρχει κάτι άλλο να κάνω;

 

https://www.white-pages.gr/arithmos/54303

 

Στέλνεις email στην εταιρεία που σε χρέωσε ζητάς πίσω τα χρήματά σου και κανείς καταγγελία στην αρμόδια επιτροπή ΕΕΤ. Μερικές σελίδες πιο πίσω άμα ψάξεις θα βρεις ακριβώς τα στοιχεία για το που πρέπει να κάνεις καταγγελία

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

αλλα δεν καταλαβαίνω πως η Wind και η κάθε wind επιτρέπει να υπάρχουν υψηλές χρεώσεις με sms χωρίς καμία προηγούμενη συναίνεση.

 

Να δούμε πόσες φορές θα το γράψουμε..

 

Όλοι συνεργάζονται με όλους..

 

Όλοι οι πάροχοι παίρνουν ποσοστά από αυτές τις χρεώσεις.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χρεώθηκα σε συμβόλαιο wind 3 sms από 54003 . Το παράξενο είναι πως δεν είχα κανένα εισερχόμενο SMS απο καμιά υπηρεσία

 

και εδώ ξεκινάει το πάρτυ !!!!! ΕΙΜΑΙ απόλυτα βέβαιος !!! πως πριν αρκετό καιρό είχα στείλει το σχετικό μήνυμα για την φραγή των 5 ψηφιων.

 

για να είμαι απόλυτα σίγουρος όμως έστειλα ξανά το ίδιο sms και η απάντηση ήταν "η φραγή είναι ήδη ενεργή"

 

Άρα λοιπόν παρότι είχε ενεργοποιηθεί η φραγή υπήρξε χρέωση απο 5 ψηφίο !!!

 

Προφανώς έγινε ήδη καταγγελία σε ΕΕΤΤ με αυτά τα στοιχεία καθώς και με screenshots.

 

Προσοχή λοιπόν γιατί δεν ξέρουμε κατά πόσο οι εταιρίες εφαρμόζουν την φραγή !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...