Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα pdm του banggood θα ερχονται απευθειας με comet οχι με speedex τουλαχιστον για αθηνα

για αυτο ισως εβγαλε το GR στον κωδικο

 

Thanx.... κανένα link για το tracking στο comet?

(Για Θεσσαλονίκη ενδέχεται να είναι και η speedex (μιας και δεν ξέρω αν η comet έχει εγκατάσταση εδώ). Θα δείξει όμως. Κυριακή κοντή γιορτή που λένε (μακάρι στο "κοντή" :lol::lol::lol: )

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Thanx.... κανένα link για το tracking στο comet?

(Για Θεσσαλονίκη ενδέχεται να είναι και η speedex (μιας και δεν ξέρω αν η comet έχει εγκατάσταση εδώ). Θα δείξει όμως. Κυριακή κοντή γιορτή που λένε (μακάρι στο "κοντή" :lol::lol::lol: )

θεσσαλονίκη ήρθε με speedex και επάνω υπήρχε αυτοκόλλητο comet !! https://cometcourier.gr/el/pegasus/courier04/search00.php?pcode=SEARCHVOUCHER

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ίδια και εγώ. Απ'οτι βλέπω εμένα έρχεται με GLS και απ'ότι μαθαίνω θα παραλάβουμε απο ACS. Το θέμα είναι, πως μαθαίνουμε (και αν)το νέο tracking number της ACS!

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικά παρακολουθώντας το tracking number απο το site της GLS σήμερα μου εμφάνισε και το νέο tracking number της ACS απ'όπου και θα παραλάβω.

https://gls-group.eu/GROUP/en/parcel-tracking

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxaxa.... πρώτη φορά θα παραλάβω με comet από ότι φαίνεται και η πρώτη ενημέρωση ήρθε στα ουκρανικά ........ :lol::lol::lol:

 

 

UPDATE: από ότι φαίνεται τελικά έρχεται με Meest Group. Η οποία από ότι βλέπω είναι ουκρανική.....

Έχει ακούσει κανείς κάτι?

(Έχουν αρχίσει και μπαίνουν ψύλλοι στα αυτιά για το που θα εκτελωνιστεί......)

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

θεσσαλονίκη ήρθε με speedex και επάνω υπήρχε αυτοκόλλητο comet !! https://cometcourier.gr/el/pegasus/courier04/search00.php?pcode=SEARCHVOUCHER

 

thankx για το link

αν και αυτό που ήρθε δε δίνει δυνατότητα για click σε κάποιο button............

 

ευχαριστώ όμως για την απάντηση όπως και να έχει....

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Παίδες με Aliexpress από ευρωπαϊκές χώρες πχ. Πολωνία ξέρει κανείς τι παίζει; Γιατί διαβάζω διάφορα.

Θέλω να τσιμπήσω μία προσφορά από εκεί αλλά βλέπω έχει ως τρόπο shipping την CAINIAO Express που απ'όσο γνωρίζω είναι κινέζικη, παίζει να μην υπάρχει ήδη στην πολωνική αποθήκη και να χω τραβήγματα με τελωνείο;

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση 1η

Παραγγελία από Banggood CZ (Τσεχία) στις 16/10 προϊόντος που είναι σε στοκ (όπως λένε στο site). Γίνεται shipping στις 23/10 με DPD Germany με tracking number 01015_____4661 και στις 28/10 το track αναφέρει ότι βρίσκεται στο Hörsching (AT - Αυστρία) όπου και παραμένει μέχρι τώρα. Επικοινωνώ (μέσω FB) με την DPD και μου λένε ""Unfortunately, since October 28. no further entry for the broadcast. Since we currently have to assume a loss, please contact the sender so that he can initiate the necessary complaint" !!

Το αναφέρω στο Banggood και μετά την 1η τυποποιημένη-κλασσική απάντηση (και καλά να κοιτάξω στο τοπικό ΕΛΤΑ μου κ.λ :lol: ) μου κάνουνε τελικά refund μιας και δεν υπάρχει διαθέσιμο πλέον από Banggood CZ. Ήδη σήμερα το Paypal με ενημέρωσε ότι έγινε το refund.

Σήμερα ξαναπαρήγγειλα το ίδιο προϊόν από Banggood ΕS (Ισπανία) με τελική τιμή $25,99 όταν από CZ μου είχε στοιχίσει $32,35 και με έκπτωση μάλιστα λόγω πόντων !! Αν εξαιρέσω την καθυστέρηση παραλαβής μια χαρά μου έκατσε :D

Στο μεταξύ γίνεται χαμός από διαμαρτυρίες στην DPD για τις μη παραλαβές δεμάτων ή απίστευτες καθυστερήσεις και το βρισίδι που πέφτει (από Γερμανούς και μη) είναι απίστευτο...

Περίπτωση 2η

Παραγγελία από Banggood (Κίνα) στις 11/11 και shipping στις 12/11 με Comet courier και tracking number 5000___1 . Στις 19/11 το track λέει άφιξη σε αεροδρόμιο και την ίδια μέρα "Εγινε έλεγχος Παραλαβής από Αποθήκη". Πριν λίγο επικοινώνησα τηλ με την Comet και είπαν ότι είτε θα μου το φέρει η ίδια (Αθήνα είμαι) είτε θα το δώσουν στην Speedex γιατί λόγω μεγάλου όγκου δεμάτων από Banggood (!!) δεν προλαβαίνουν ! Στην 2η περίπτωση θα με ενημερώσουν για το νέο tracking number της Speedex με μέηλ. Άψογους τους βρίσκω μέχρι τώρα...

 

ΥΓ. Είμαι περίεργος αν και πότε θα έρθει τελικά το δέμα από την DPD...

 

EDIT. Ήδη μου έστειλαν tracking number της Speedex που τελικά θα παραδώσει το δέμα.

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα η βουλγαρική speedy ξέρει κανείς με ποιά εταιρεία μεταφοράς συνεργάζεται στην Ελλάδα ?
Εμένα από speedy το έφερε η acs, Αθήνα. Βάλε αναζήτηση στο parcelsapp.com, θα σου δείξει και ένα δεύτερο tracking που μετά από λίγο καιρό θα αναγνωρίζεται από acs.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

Πράγματι στο parcelsapp είχε κι ένα δεύτερο tn , το θέμα είναι ότι σύμφωνα με την σημερινή ενημέρωση το δέμα έχει φτάσει Αθήνα και μάλιστα ήταν προς παράδοση αλλά αφενός δεν παραδόθηκε ούτε κάποιο μνμ άφησαν , αφετέρου δεν διευκρινίζεται ποια εταιρεία το έχει αναλάβει . Στην acs βάζοντας κάποιο από τα tn δεν δίνει κάποιο αποτέλεσμα .

Edited by kostas45
Link to comment
Share on other sites

Παίδες με Aliexpress από ευρωπαϊκές χώρες πχ. Πολωνία ξέρει κανείς τι παίζει; Γιατί διαβάζω διάφορα.

Περιμενω και εγω απο Πολωνια.

Ειχα παρει και απο Γαλλια και μου ειχε ερθει σε 8 μερες με acs

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω και εγω απο Πολωνια.

Ειχα παρει και απο Γαλλια και μου ειχε ερθει σε 8 μερες με acs

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, αν θες φίλε μου όταν σου έρθει ενημέρωσε, στις πόσες μέρες κλπ..

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία με Air Parcel Register από Banggood εστάλη με το γνωστό -πλέον- οκταψήφιο αριθμητικό tracking number στις 7/11 (6/11 για τους Κινέζους με τη διαφορά ώρας).

 

Το παρακολούθησα από το tracking της FlytExpress και της Comet. Και τα δύο σταμάτησαν στις 16/11, με status: "Έγινε παράδοση σε συνεργάτη".

Από τότε ούτε φωνή, ούτε ακρόαση.

Το banggood μάλιστα μου έστειλε την ίδια μέρα και το -αυτοματοποιημένο- mail τους που λέει ότι "παραλάβατε την παραγγελία σας, μπείτε στο Orders page και κάντε κλικ στο "Confirm Delivery"(!)

Τους έστειλα mail ότι τίποτα δεν παρέλαβα ακόμα και ο "partner" που βλέπουν στο tracking είναι προφανώς ο δικός τους partner που λαμβάνει και προωθεί τα δέματα από ενδιάμεση ευρωπαϊκή χώρα!

(τσάμπα έγραφα βέβαια - πήρα τη συνήθη απάντηση από... bot: "μην ανησυχείτε, το δέμα σας βρίσκεται καθ' οδόν" κλπ)

 

Χθες (23/11)... ξαφνικά, μου ήρθε courier από τη Speedex και μου παρέδωσε το δέμα. Το tracking στην Comet αμετάβλητο, μέχρι 16/11.

Τελικά σήμερα ενημερώθηκε και αυτό, παρουσιάζοντας παράδοση, αλλά με σημερινή ημερομηνία (24/11).

Παρακάτω βλέπετε την πλήρη εικόνα:

 

comet-trkng.gif

 

Ερώτηση:

Όσοι έχετε παραλάβει (ή περιμένετε) με το ίδιο σχήμα (8-ψήφιο tracking nr., comet), ανάλογο tracking (και ανάλογα... ελλιπές) βλέπετε/βλέπατε...;

Ψιλο-απαράδεκτο είναι - για κάτι με tracking, ιδίως για "priority" σχήμα όπου το χρησιμοποιούν επίσης (από άποψη ενημέρωσης - από χρόνο παράδοσης δε θα παραπονεθώ)...

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα τα ίδια, 8ψήφιοι κωδικοί σε PDM χωρίς τίποτα άλλο. Πάντως, για να τα λέμε όλα, έγιναν shipped όλα εντός ελάχιστων ωρών-μπράβο στο BG γι' αυτό. Άσχετο βέβαια πότε θα έρθουν (ήδη αναφέρει estimated 30/12, οπότε πάμε προς Φλεβάρη-Μάρτη).

Άσχετο: Στο Αλί, σε περίπτωση που ο έμπορος δεν απαντάει καθόλου στο γνωστό contact (για να συνεννοηθούμε, ρωτήσουμε κλπ.), υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος επικοινωνίας ή κατευθείαν ακύρωση;

Link to comment
Share on other sites

παρηγγελα απο banggood CZ, πριζα ~ blizwof, και ενω παντα μου εδωναν tracking number, τωρα οχι. γραφει

" Tracking Info: No tracking number via EU Standard Shipping ",

σε σημειο που να μην ξερω, αν θα παραλαβω. στην Ελλαδα, η διανομη γινεται απο ΕΛΤΑ; αν γνωριζει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αν θες φίλε μου όταν σου έρθει ενημέρωσε, στις πόσες μέρες κλπ..

Θα ενημερωσω.

Σημερα ειδα οτι μου εστειλαν το tracking number το οποιο ηταν 11αριθμοι οπως δηλαδη καιμε την Γαλλικη αποθηκη αρα λογικα θα ερθει με acs

Link to comment
Share on other sites

παρηγγελα απο banggood CZ, πριζα ~ blizwof, και ενω παντα μου εδωναν tracking number, τωρα οχι. γραφει

" Tracking Info: No tracking number via EU Standard Shipping ",

σε σημειο που να μην ξερω, αν θα παραλαβω. στην Ελλαδα, η διανομη γινεται απο ΕΛΤΑ; αν γνωριζει καποιος.

Δύο ανάλογες παραγγελίες δικές μου, ΕΛΤΑ τις παρέδωσαν.

Από χρόνους τώρα...:

Η πρώτη έγινε καλοκαίρι, πιθανότατα έπεσε μέσα στην ανωμαλία με τον covid και πήρε 2.5 μήνες(!)

Η δεύτερη έγινε 23/10 και παραδόθηκε 30/10 - κανένα παράπονο!

Μια τρίτη έγινε στις 11/11, δεν έχει παραδοθεί ακόμα και -μια με τις παραγγελίες του κινέζικου 11.11, μια με το lockdown και μια με την έξτρα κίνηση τώρα με την BF- θα το θεωρήσω θετικό αν έρθει μέσα στο '20...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους ξέρετε τι γίνεται με αυτό το παράδοση σε πελάτη Βέλγιο, , ποιος τα παραδίδει Ελλάδα? από ebay είναι χαμηλής αξίας.

Το όνομα μου στο παραλήπτης φαίνεται σωστό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρωνb5ea421443dfafed91152b7f2b265979.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε η ups με ποια εταιρεία συνεργάζεται στην επαρχία;

 

Γενική ταχυδρομική

Link to comment
Share on other sites

 

Ερώτηση:

Όσοι έχετε παραλάβει (ή περιμένετε) με το ίδιο σχήμα (8-ψήφιο tracking nr., comet), ανάλογο tracking (και ανάλογα... ελλιπές) βλέπετε/βλέπατε...;

Ψιλο-απαράδεκτο είναι - για κάτι με tracking, ιδίως για "priority" σχήμα όπου το χρησιμοποιούν επίσης (από άποψη ενημέρωσης - από χρόνο παράδοσης δε θα παραπονεθώ)...

 

'Οπως έγραψα σε προηγούμενο post μου #41250 όταν είδα στο track της Comet ότι "Εγινε έλεγχος Παραλαβής από Αποθήκη" τους πήρα τηλ και μου έστειλαν στο μέηλ μου τον tracking number της Speedex που ανέλαβε την παράδοση γιατί λόγω μεγάλου όγκου δεμάτων από Banggood (!!) δεν προλαβαίνουν οι ίδιοι ! Σήμερα είδα πως το δέμα μου είναι προς παράδοση.

 

Τηλ Comet 211 1901630 https://cometcourier.gr/pegasus/courier04/search00.php?pcode=SEARCHVOUCHER&r18p01=comet+courier

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δύο ανάλογες παραγγελίες δικές μου, ΕΛΤΑ τις παρέδωσαν.

Από χρόνους τώρα...:

Η πρώτη έγινε καλοκαίρι, πιθανότατα έπεσε μέσα στην ανωμαλία με τον covid και πήρε 2.5 μήνες(!)

Η δεύτερη έγινε 23/10 και παραδόθηκε 30/10 - κανένα παράπονο!

Μια τρίτη έγινε στις 11/11, δεν έχει παραδοθεί ακόμα και -μια με τις παραγγελίες του κινέζικου 11.11, μια με το lockdown και μια με την έξτρα κίνηση τώρα με την BF- θα το θεωρήσω θετικό αν έρθει μέσα στο '20...

 

Με συστημένη επιστολή παραδίδουν;

Link to comment
Share on other sites

'Οπως έγραψα σε προηγούμενο post μου #41250 όταν είδα στο track της Comet ότι "Εγινε έλεγχος Παραλαβής από Αποθήκη" τους πήρα τηλ και μου έστειλαν στο μέηλ μου τον tracking number της Speedex που ανέλαβε την παράδοση γιατί λόγω μεγάλου όγκου δεμάτων από Banggood (!!) δεν προλαβαίνουν οι ίδιοι ! Σήμερα είδα πως το δέμα μου είναι προς παράδοση.

 

Τηλ Comet 211 1901630 https://cometcourier.gr/pegasus/courier04/search00.php?pcode=SEARCHVOUCHER&r18p01=comet+courier

Ευχαριστώ!

Με συστημένη επιστολή παραδίδουν;

Ναι.

 

Και παραδόξως, συστημένα ή μη, μου τα φέρνει ο ταχυδρόμος (παλιότερα άφηναν μόνο ειδοποίηση - ενώ σε φίλο που τα έφερναν κανονικά, τώρα το... γύρισαν σε ειδοποίηση και εκείνος -δικαίως- γκρινιάζει!)

Προφανώς έχει να κάνει με το προσωπικό που έχουν...

Link to comment
Share on other sites

Αναφορά για στατιστικούς λόγους :

1. Παραγγελία από Banggood με PDM στις 11/11ου έγινε shipping στις 12/11ου με Comet μεταφορική (8ψήφιο tracking number). Έφτασε Ελλάδα στις 19/11 και στις 23/11 παραδόθηκε στην Speedex που μου το παρέδωσε σήμερα αφού πριν η Comet (μετά από τηλ που τους έκανα) μου έδωσε νεο tracking number της Speedex.

 

2. Παραγγελία από Banggood ES (Ισπανική αποθήκη) στις 23/11 έγινε shipping στις 24/11 με NL post (tracking number RU84-----12NL) και αναμένεται...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω κάνει πρόσφατα μια παραγγελία από Αγγλία με Royal Mail και βλέπω στο tracking number : LP27..........GB ότι έχει φύγει από το Ηνωμένο βασίλειο στις 18-11-2020 και μέχρι σήμερα 25-11-2020 δεν έχω δει ακόμα κάποια νέα κίνηση στο tracking number μου τι γίνετε μίλησα με την Royal Mail και μου είπαν ότι αν δεν υπάρχει καμία ενημέρωση έως τις 14 Δεκέμβρη σημαίνει ότι χάθηκε

Τι φάση τόσο πολυ αργούν λόγο CoVid

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...