Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει περίπτωση να χαθεί δέμα, επιστροφή, με οποιοδήποτε courier.

πχ τα ασύρματα ακουστικά, δεν ξέρω ποιος γείτονας τα χαίρεται, εγώ απλά τα πλήρωσα, και δεν τα παρέλαβα ποτέ, ήταν αποστολή απλή, και χάθηκε και άκρη δεν έβγαλα, παν 20 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

https://apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal

 

Δεν εχω ασχοληθει με αποστολες εξωτερικου. Μπορεις παρολα αυτα να επικοινωνησεις με την ΕΕΤΤ να δουμε τι δικαιωματα εχουμε για αποστολες εξωτερικου.

Κυνηγηστε τους. Με βρισιες απο το FB , και απειλες των υπαλληλων στα καταστηματα δεν γινεται τιποτα. Υπαρχουν τροποι αποτελεσματικοι οπως η επισημη καταγγελια.

 

Νομίζω εσύ δεν ανέφερες σε προηγούμενο ποστ ότι έλαβες αποζημίωση από Speedex 73 Ευρώ; Ήταν για απώλεια ή καθυστέρηση; Στο site της ΕΕΤΤ που παραπέμπεις μπήκα κι εγώ, για καθυστέρηση βλέπω 6€/μέρα, αλλά από πότε νοείται καθυστέρηση, πως αποδεικνύεται, τι κάνουμε στην πράξη κλπ. ψάχνω να δω τι γίνεται στην πραγματικότητα (όχι στη θεωρία της ΕΕΤΤ).

Εγώ αναφέρομαι σε όλες τις αποστολές εντός Ελλάδος. Και εξωτερικού να είναι, από τη στιγμή που μπαίνει Ελλάδα και μετά, γίνεται εσωτερικού. Φυσικά και δεν αναφέρομαι στην Flytexpress και την κάθε ουκρανική κλπ., που επιλέγουν οι Κινέζοι. Αλλά όταν το δέμα φτάνει Ελλάδα και (μετά το τελωνείο) κάνει 40 μέρες να παραδοθεί ή ακολουθούν τα καραγκιοζιλίκια ότι "λείπατε, δε σας βρήκαμε", ενώ δε στέλνουν τίποτα, εννοείται ότι εφαρμόζεται ο Κανονισμός της ΕΕΤΤ (αν εφαρμόζεται βέβαια ποτέ στην πράξη).

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως θα ήταν καλό να ανοίξετε ένα θέμα για τις "ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ"??

Διότι εδώ ο τίτλος του Τόπικ είναι "Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα"

Συμβάλλεστε με κάποιον από το εξωτερικό και μάλιστα συνήθως εκτός ΕΕ. Αυτός είναι υπεύθυνος απέναντί σας και στον τρόπο και χρόνο που πρέπει να παραδώσει.

Ιδίως όταν μιλάμε για Priority Direct Mail μιλάμε για κάποιο "ειδικό" τρόπο αποστολής. Συνήθως δεν ξέρουμε πως θα έρθει, εάν θα παραδοθεί από ΕΛΤΑ ή κούριερ κλπ.

Άρα όλα αυτά τα ομολογουμένως υπαρκτά προβλήματα με τις εταιρίες ταχυμεταφορών μάλλον θα πρέπει να γίνουν σε άλλο Τόπικ.

 

Έχεις δίκιο και σόρρυ, ζήτησα προκαταβολικά συγγνώμη για το hijack του θέματος, απλά θεώρησα σκόπιμο να το θέσω εδώ, που όσο να 'ναι οι χρήστες είναι πιο έμπειροι με αγορές από Κίνα κλπ. (και έχουν τραβήξει τα πάνδεινα).

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Αλι παρέλαβα σε 50 μέρες. Έχω άλλη μια 50 μέρες, που από 26/11 είναι ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΚΑΤ.

4 άλλες 25-35 μέρες, είναι πολύ πολύ πίσω.

Μια βοήθεια. Το 8ψηφιο tn σε PDM από Banggood έρχεται με speedex όπως το ειδα πιο πίσω;

Αλλάζει κάπου το tracking number;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω εσύ δεν ανέφερες σε προηγούμενο ποστ ότι έλαβες αποζημίωση από Speedex 73 Ευρώ; Ήταν για απώλεια ή καθυστέρηση; Στο site της ΕΕΤΤ που παραπέμπεις μπήκα κι εγώ, για καθυστέρηση βλέπω 6€/μέρα, αλλά από πότε νοείται καθυστέρηση, πως αποδεικνύεται, τι κάνουμε στην πράξη κλπ. ψάχνω να δω τι γίνεται στην πραγματικότητα (όχι στη θεωρία της ΕΕΤΤ).

Εγώ αναφέρομαι σε όλες τις αποστολές εντός Ελλάδος. Και εξωτερικού να είναι, από τη στιγμή που μπαίνει Ελλάδα και μετά, γίνεται εσωτερικού. Φυσικά και δεν αναφέρομαι στην Flytexpress και την κάθε ουκρανική κλπ., που επιλέγουν οι Κινέζοι. Αλλά όταν το δέμα φτάνει Ελλάδα και (μετά το τελωνείο) κάνει 40 μέρες να παραδοθεί ή ακολουθούν τα καραγκιοζιλίκια ότι "λείπατε, δε σας βρήκαμε", ενώ δε στέλνουν τίποτα, εννοείται ότι εφαρμόζεται ο Κανονισμός της ΕΕΤΤ (αν εφαρμόζεται βέβαια ποτέ στην πράξη).

 

Ναι εγω πηρα την αποζημιωση. Ακολουθησα απλα οτι λενε οι οδηγιες στο λινκ που εστειλα. Αφου παρελαβα, και ειχα και tracking number.... δεν χρειαζεσαι κατι αλλο για να αποδειξεις την μη παραλαβη (απωλεια) ή την καθυστερηση. Η περιπτωση μου ηταν για καθυστερηση.

Αμα εχεις απορια για καποιο βημα απο τις αναλυτικες οδηγιες της ΕΕΤΤ ρωτα να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Αλι παρέλαβα σε 50 μέρες. Έχω άλλη μια 50 μέρες, που από 26/11 είναι ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΚΑΤ.

4 άλλες 25-35 μέρες, είναι πολύ πολύ πίσω.

Μια βοήθεια. Το 8ψηφιο tn σε PDM από Banggood έρχεται με speedex όπως το ειδα πιο πίσω;

Αλλάζει κάπου το tracking number;

 

Εγω εχω μια απο ali ,με τελευταια ενημερωση 11/10 'Παραδοθηκε στην αεροπορικη εταιρια'. 60 μερες in transit συνολικα . Ενα μηνα ακομη και ζηταω επιστροφη χρηματων. Πιστευω πραγματικα οτι εχει χαθει. Ειναι και λιγο ογκωδες αντικειμενο, με κοστος 37 ευρω λογικα θα πληρωνα και τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω πηρα την αποζημιωση. Ακολουθησα απλα οτι λενε οι οδηγιες στο λινκ που εστειλα. Αφου παρελαβα, και ειχα και tracking number.... δεν χρειαζεσαι κατι αλλο για να αποδειξεις την μη παραλαβη (απωλεια) ή την καθυστερηση. Η περιπτωση μου ηταν για καθυστερηση.

Αμα εχεις απορια για καποιο βημα απο τις αναλυτικες οδηγιες της ΕΕΤΤ ρωτα να σε βοηθησω.

 

Σε ευχαριστώ, η μόνη απορία που έχω είναι σε περίπτωση καθυστέρησης, από πόσες μέρες και μετά θεωρείται μη αποδεκτή; Και πώς προκύπτει αυτό; Είναι 5 μέρες, είναι 10, πόσες και πως το βλέπω αυτό κάθε φορά; Μετράει από τότε που παρέλαβε το κούριερ φαντάζομαι. Εσύ πχ. πόσες μέρες είχες; Ειδικά τώρα -άλλο που δε θέλανε- η καραμέλα θα είναι ο ιός -που όλοι ξέρουν ότι δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια απο ali ,με τελευταια ενημερωση 11/10 'Παραδοθηκε στην αεροπορικη εταιρια'. 60 μερες in transit συνολικα . Ενα μηνα ακομη και ζηταω επιστροφη χρηματων. Πιστευω πραγματικα οτι εχει χαθει. Ειναι και λιγο ογκωδες αντικειμενο, με κοστος 37 ευρω λογικα θα πληρωνα και τελωνειο.

 

Το δέμα σου το πιθανότερο, δεν χάθηκε. Οι χρόνοι, όλο το 2020 είναι στους 2-3 μήνες (η μεγαλύτερη καθυστέρηση γίνεται στο αεροδρόμιο και το τελωνείο) Η ατέλεια είναι στα 22€ χρόνια τώρα. Πιστεύω όλα αυτά τα ήξερες πριν παραγγείλεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, η μόνη απορία που έχω είναι σε περίπτωση καθυστέρησης, από πόσες μέρες και μετά θεωρείται μη αποδεκτή; Και πώς προκύπτει αυτό; Είναι 5 μέρες, είναι 10, πόσες και πως το βλέπω αυτό κάθε φορά; Μετράει από τότε που παρέλαβε το κούριερ φαντάζομαι. Εσύ πχ. πόσες μέρες είχες; Ειδικά τώρα -άλλο που δε θέλανε- η καραμέλα θα είναι ο ιός -που όλοι ξέρουν ότι δεν ισχύει.

 

Εμένα επιδόθηκε στις 15 μέρες. Αποζημιωθηκα για τις 12. Οι 3 εργάσιμες είναι οι μέρες που ορίζει η σύμβαση της υπηρεσίας ως εντός προθεσμιας. Από κει και ύστερα αποζημιώνεσαι αποδεικνύοντας το με το tracking number.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το δέμα σου το πιθανότερο, δεν χάθηκε. Οι χρόνοι, όλο το 2020 είναι στους 2-3 μήνες (η μεγαλύτερη καθυστέρηση γίνεται στο αεροδρόμιο και το τελωνείο) Η ατέλεια είναι στα 22€ χρόνια τώρα. Πιστεύω όλα αυτά τα ήξερες πριν παραγγείλεις.

 

Λέω ότι χάθηκε διότι από τότε έχω παραγγείλει αλλά 5 πράγματα και έχουν περάσει τελωνείο ατελώς και ήρθανε.

Το μεγάλο δέμα εχει κολλησει 2 μήνες. Δεν έχω θέμα να πληρώσω τελωνείο για τα 37 ευρώ κόστος. καπου 25 ευρώ τα υπολογίζω. Εμένα με ενδιαφέρει να έρθει γιατί είναι κάτι που δεν υπάρχει στην Ευρώπη πουθενά .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Να ρωτήσω κάτι που πρώτη φορά το παθαίνω και δεν έχω ανάλογη εμπειρία.

Παρήγγειλα από αμαζον Γερμανίας ένα SmartWatch αξίας 300€, από πασίγνωστη γενικά εταιρεία με καλές κριτικές αλλά και σχόλια στα γερμανικά όλα χωρίς να λένε κάτι για το θέμα που εξηγώ.

Το προϊόν δεν το πουλάει η αμαζον αλλά το καλύπτει το amazon buyers protection.

Λοιπόν στάλθηκε το προϊόν σήμερα με DHL express αλλά απ ότι είδα στάλθηκε από Χονγκ Κονγκ!! Εγώ έχοντας παραγγείλει πόσες φορές από γερμανικό αμαζον ποτέ δεν ξεκίνησε προϊόν από εκεί.

Το αμαζον όταν πλήρωσα δεν έγραφε τίποτα για αποστολή από Τρίτη χώρα, import fees ή κάτι τέτοιο όπως αν πας να παραγγείλεις από Αμερική πχ.

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία ??

Παίζει να πληρώσω τελωνείο?

 

Υ.Γ οι όροι του buyers protection γράφουν πως σε ενδεχόμενο import taxes πληρώνει ο πωλητής τον φόρο ή αν δεν δεχτει, στέλνεις στο αμαζον για να κάνει refund αυτό.

Αυτό δεν το γράφει μόνο σε αυτό που παρήγγειλα αλλά γενικά σε ο,τι πουλάει.

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Τι έγινε τελικά.

Έφτασε σήμερα το δέμα τελωνείο Αθήνας.

Όπως είχα πει και σε προηγούμενο μήνυμα επικοινώνησα με τον πωλητή ο οποίος είναι η ίδια εταιρεία του SmartWatch που παρήγγειλα (mobvoi που βγάζει τα tickwatch), και με διαβεβαίωσε πως οποιοδήποτε έξτρα κόστος το πληρώνει αυτή αν και έχουν προπληρωμενα tax. Ήμουν λίγο δυσπιστος με αυτό η αλήθεια είναι και φαντάστηκα πως θα έχω τρεχαματα με το αμαζον.

Τελικά έπειτα από επικοινωνία με το τμήμα τελωνείου της DHL express όντως είναι όλα προπληρωμενα και εγώ δεν έχω κάποιο κόστος.

Αυτά τα λίγα και ευτυχώς έγινε έτσι.

 

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Αλι παρέλαβα σε 50 μέρες. Έχω άλλη μια 50 μέρες, που από 26/11 είναι ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΚΑΤ.

4 άλλες 25-35 μέρες, είναι πολύ πολύ πίσω.

Μια βοήθεια. Το 8ψηφιο tn σε PDM από Banggood έρχεται με speedex όπως το ειδα πιο πίσω;

Αλλάζει κάπου το tracking number;

 

https://cometcourier.gr

Εκεί τον οκταψήφιο και μετά την παραλαβή με ένα τηλέφωνο μαθαίνεις το επόμενο tracking, συνήθως με speedex (ή slowex)... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα επιδόθηκε στις 15 μέρες. Αποζημιωθηκα για τις 12. Οι 3 εργάσιμες είναι οι μέρες που ορίζει η σύμβαση της υπηρεσίας ως εντός προθεσμιας. Από κει και ύστερα αποζημιώνεσαι αποδεικνύοντας το με το tracking number.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Λέω ότι χάθηκε διότι από τότε έχω παραγγείλει αλλά 5 πράγματα και έχουν περάσει τελωνείο ατελώς και ήρθανε.

Το μεγάλο δέμα εχει κολλησει 2 μήνες. Δεν έχω θέμα να πληρώσω τελωνείο για τα 37 ευρώ κόστος. καπου 25 ευρώ τα υπολογίζω. Εμένα με ενδιαφέρει να έρθει γιατί είναι κάτι που δεν υπάρχει στην Ευρώπη πουθενά .

 

Λογικά έχει κολλήσει στο τελωνείο. Φυσικά αν περάσει το τρίμηνο δικαιούσαι Refund από το Ali.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη, μάλλον πρέπει να παίξω τζόκερ: Παραλαβή από BG με PDM σε 16(!!!!) ημέρες. Το Άμαζον κάνει παραπάνω! Παραγγελία 23/11, παραλαβή (με speedex στην πόρτα παρακαλώ) σήμερα, 9/12. Αφού χτύπησαν την πόρτα και λέω ποιος είναι δεν περιμένω κανένα. To ίδιο το BG έχει expected 2/1/21....

Για την ιστορία: Το 8ψήφιο της BG μου έδωσε ένα άλλο tracking μέσω Flytexpress του τύπου Α00...GR. Το τελευταίο ήταν κολλημένο στο item in transit από 27/11 σε όλα τα ψαχτήρια. Στην Κόμετ το 8ψήφιο έδωσε μόνο "εκκρεμεί προς παραλαβή", και ακόμα αυτό λέει. Και σήμερα ξαφνικά μου χτύπησαν την πόρτα από Speedex! Ο δικός τους tracking είναι ένας άσχετος, μόνο αριθμοί, που έβγαλε μόνο "παραλαβή 8/12-9/12 αποστολή με διανομέα". ΤΖΟΚΕΡ...

Ερώτηση: Ανάμεσα στο Α00...GR και τον τελικό αριθμό της Speedex, πώς βλέπουμε τι tracking παίρνει κλπ.; Διότι εγώ είχα ακόμα το δέμα..στην Κίνα.

Αυτό, για να λέμε και τα καλά που και που (και μπράβο και στη Speedex/Comet, που φαίνεται ότι το παλεύουν λίγο).

Edited by nikoskazanakis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη, μάλλον πρέπει να παίξω τζόκερ: Παραλαβή από BG με PDM σε 16(!!!!) ημέρες. Το Άμαζον κάνει παραπάνω! Παραγγελία 23/11, παραλαβή (με speedex στην πόρτα παρακαλώ) σήμερα, 9/12. Αφού χτύπησαν την πόρτα και λέω ποιος είναι δεν περιμένω κανένα. To ίδιο το BG έχει expected 2/1/21....

Για την ιστορία: Το 8ψήφιο της BG μου έδωσε ένα άλλο tracking μέσω Flytexpress του τύπου Α00...GR. Το τελευταίο ήταν κολλημένο στο item in transit από 27/11 σε όλα τα ψαχτήρια. Στην Κόμετ το 8ψήφιο έδωσε μόνο "εκκρεμεί προς παραλαβή", και ακόμα αυτό λέει. Και σήμερα ξαφνικά μου χτύπησαν την πόρτα από Speedex! Ο δικός τους tracking είναι ένας άσχετος, μόνο αριθμοί, που έβγαλε μόνο "παραλαβή 8/12-9/12 αποστολή με διανομέα". ΤΖΟΚΕΡ...

Ερώτηση: Ανάμεσα στο Α00...GR και τον τελικό αριθμό της Speedex, πώς βλέπουμε τι tracking παίρνει κλπ.; Διότι εγώ είχα ακόμα το δέμα..στην Κίνα.

Αυτό, για να λέμε και τα καλά που και που (και μπράβο και στη Speedex/Comet, που φαίνεται ότι το παλεύουν λίγο).

 

Ρε φίλε με πρόλαβες ****το ώς πρός τη ταχύτητα του πόστ ΑΛΛΑ σε τρώω αλλού :p:p:p

 

Και εξηγούμαι, με PDM αποστολή απο Banggood, ημερομηνία παραγγελίας 27/11, ημερομηνία αποστολής 27/11 και εκτιμώμενη άφιξη 03/01/21 ήρθε σήμερα στις 12 μέρες ΜΟΝΟ με Comet :cool::cool::cool:

 

Γενικά οτι έγραψες ισχύει στο ακέραιο και για μένα και για τους υπόλοιπους φαντάζομαι, αρα καλά τα νέα, απλά η @@κία είναι οτι το τράκινγκ δεν ανανεώνεται συνεπώς δε ξέρεις πότε θα σου έρθει και ποιός θα σου χτυπήσει τη πόρτα :lol:

 

Το τράκινγκ του Banggood το 8ψήφιο είναι με barcode στο αυτοκόλλητο της Comet Και λέει Voucher No. xxxxxxxx , δίπλα έχει άλλο barcode με τον κωδικό που βγάζει στο Flyt

 

υγ. έλα πάμε τα στοιχήματα , ποιός θα πάρει πακέτο κάτω απο τις 12 μέρες :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

To comet, με τον 8ψηφιο αριθμό, δείχνει: εκκρεμεί προς παραλαβή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκτός από το 17track, υπάρχει και το : track24net .,

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε με πρόλαβες ****το ώς πρός τη ταχύτητα του πόστ ΑΛΛΑ σε τρώω αλλού :p:p:p

 

Και εξηγούμαι, με PDM αποστολή απο Banggood, ημερομηνία παραγγελίας 27/11, ημερομηνία αποστολής 27/11 και εκτιμώμενη άφιξη 03/01/21 ήρθε σήμερα στις 12 μέρες ΜΟΝΟ με Comet :cool::cool::cool:

 

Γενικά οτι έγραψες ισχύει στο ακέραιο και για μένα και για τους υπόλοιπους φαντάζομαι, αρα καλά τα νέα, απλά η @@κία είναι οτι το τράκινγκ δεν ανανεώνεται συνεπώς δε ξέρεις πότε θα σου έρθει και ποιός θα σου χτυπήσει τη πόρτα :lol:

 

Το τράκινγκ του Banggood το 8ψήφιο είναι με barcode στο αυτοκόλλητο της Comet Και λέει Voucher No. xxxxxxxx , δίπλα έχει άλλο barcode με τον κωδικό που βγάζει στο Flyt

 

υγ. έλα πάμε τα στοιχήματα , ποιός θα πάρει πακέτο κάτω απο τις 12 μέρες :lol::lol:

 

Όντως με πάτησες φίλε, κατά τέσσερεις μέρες... Ας λαμβάνω σε 16 μέρες όμως και ας χάνω σε αυτά :)

Πλάκα πλάκα, οι μέρες αυτές είναι άριστες,κοντραρει ευθέως αγορές από όλα τα ευρωπαϊκά Αμαζον, για να μην πω και ελληνικά καταστήματα υπό διάλυση. Για να δούμε πόσο θα κρατήσει...

Το μόνο θέμα είναι το κενό στο τρακινγκ, που όντως δε μπορείς να το παρακολουθήσεις αφού φύγει από Κίνα καθόλου και υπάρχει κίνδυνος να χαθεί ή να γίνονται τα κλασικά που κάνουν οι εδώ κούριερ.

Link to comment
Share on other sites

https://cometcourier.gr

Εκεί τον οκταψήφιο και μετά την παραλαβή με ένα τηλέφωνο μαθαίνεις το επόμενο tracking, συνήθως με speedex (ή slowex)... :lol:

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε τελικά.

...

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! Είναι χρήσιμο να μαθαίνουμε πώς λειτουργούν / πώς διευθετούνται αυτά.

 

Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν! (με γειά το ρολογάκι!)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια απο ali ,με τελευταια ενημερωση 11/10 'Παραδοθηκε στην αεροπορικη εταιρια'. 60 μερες in transit συνολικα . Ενα μηνα ακομη και ζηταω επιστροφη χρηματων. Πιστευω πραγματικα οτι εχει χαθει. Ειναι και λιγο ογκωδες αντικειμενο, με κοστος 37 ευρω λογικα θα πληρωνα και τελωνειο.

 

Σήμερα έκανε κίνηση μετά από 61 μέρες. Λέει αναμονή για παρουσίαση στο τελωνείο αερολιμένα Αθηνών . Λογικά πάμε για 2021(όχι απαραίτητα Ιανουάριο).)

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε με πρόλαβες ****το ώς πρός τη ταχύτητα του πόστ ΑΛΛΑ σε τρώω αλλού :p:p:p

 

Και εξηγούμαι, με PDM αποστολή απο Banggood, ημερομηνία παραγγελίας 27/11, ημερομηνία αποστολής 27/11 και εκτιμώμενη άφιξη 03/01/21 ήρθε σήμερα στις 12 μέρες ΜΟΝΟ με Comet :cool::cool::cool:

 

Γενικά οτι έγραψες ισχύει στο ακέραιο και για μένα και για τους υπόλοιπους φαντάζομαι, αρα καλά τα νέα, απλά η @@κία είναι οτι το τράκινγκ δεν ανανεώνεται συνεπώς δε ξέρεις πότε θα σου έρθει και ποιός θα σου χτυπήσει τη πόρτα :lol:

 

Το τράκινγκ του Banggood το 8ψήφιο είναι με barcode στο αυτοκόλλητο της Comet Και λέει Voucher No. xxxxxxxx , δίπλα έχει άλλο barcode με τον κωδικό που βγάζει στο Flyt

 

υγ. έλα πάμε τα στοιχήματα , ποιός θα πάρει πακέτο κάτω απο τις 12 μέρες :lol::lol:

 

Αν μπορείς, επιβεβαίωσέ μου σε παρακαλώ κάτι, γιατί ψάχνω να βρω ένα τρόπο να δω πως θα παρακολουθούμε το πακέτο και μετά την Κίνα: Εμένα, παρά τη σημερινή παράδοση, δεν υπάρχει σε κανένα απολύτως ψαχτήρι (Flytexpress, parcelsapp, 24track κλπ.), ούτε καν στην Comet, ότι παραδόθηκε. Μόνο στο σάιτ της Speedex φαίνεται αυτό. Εντωμεταξύ, μόλις μου ήρθε αυτόματο από BG, ότι παραδόθηκε, και μπήκα να δω στο ίδιο το tracking της BG. Και ενώ ήταν τόσες μέρες στο "Package has been sterilized and shipped out" βλέπω απανωτές entries, ξαφνικά (στα ελληνικά μάλιστα):

Dec 09, 2020 12:14 ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

Dec 08, 2020 01:54 ΑΦΙΞΗ ΣΕ HUB ΑΘΗΝΩΝ

Dec 07, 2020 15:58 Προώθηση αποστολής σε συνεργάτη (Speedex) (Αρ. Αποστολής: 700005238827)

Dec 07, 2020 15:58 Εισαγωγή αποστολής σε Comet Hellas

Αυτά δεν υπήρχαν χτες. Δηλαδή πρώτα παραδόθηκε και μετά εμφανίστηκαν και έλαβα γνώση του αριθμού της Speedex. Και σε κανένα απολύτως άλλο ψαχτήρι δε φαίνεται η παράδοση. Έχει συμβεί και σε σένα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αν στο κάνει όπως έγινε και με ένα δικό μου πριν λίγο καιρό, θα δεις ενημέρωση στο site της Comet πιθανόν αύριο - και με αυριανή, μάλιστα, ημερομηνία παράδοσης(!)
Link to comment
Share on other sites

Eu priority είχατε και ήρθε τόσο γρηγορα? Εμένα η αποστολή έγινε στις 28/11 με eu priority από bg και έχει κολλήσει στο puurs από τις 5/12. Ελπίζω να έρθει αυτές τις μέρες και εμένα.
:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Eu priority είχατε και ήρθε τόσο γρηγορα? Εμένα η αποστολή έγινε στις 28/11 με eu priority από bg και έχει κολλήσει στο puurs από τις 5/12. Ελπίζω να έρθει αυτές τις μέρες και εμένα.
.

Να υπολογίζεις 5- 7 ημερες για να έρθει Ελλάδα κι 3-4 μέρες για να φτάσει σε σένα αν είσαι επαρχία .Αθήνα 2-3 μέρες. Αρα 14-17/12 παραλαβή .

Link to comment
Share on other sites

Μια γνώμη, αγόρασα από conrad, και το στέλνουν με dhl parcel, προφανώς οδικώς.

Τους τηλέφωνησα, στην Αθήνα, και είπαν είναι στην διαδρομή. Ισχύει αυτό; Η , είναι κολλημένο στο Feucht;

 

"

The international shipment has been processed in the export parcel center

07. Δεκέμβριος 2020 10:41 Τοπική ώρα | Feucht, Germany

Αυτή την αποστολή χειρίζεται η: DHL Parcel "

Link to comment
Share on other sites

Μια γνώμη, αγόρασα από conrad, και το στέλνουν με dhl parcel, προφανώς οδικώς.

Τους τηλέφωνησα, στην Αθήνα, και είπαν είναι στην διαδρομή. Ισχύει αυτό; Η , είναι κολλημένο στο Feucht;

 

The international shipment has been processed in the export parcel center

07. Δεκέμβριος 2020 10:41 Τοπική ώρα | Feucht, Germany

Αυτή την αποστολή χειρίζεται η: DHL Parcel "

 

Θέλει 5-7 μέρες για να έρθει Αθήνα + 3-4 μέρες για να φτάσει σε σένα με courier . Υπολόγισε 16-20/12 παραλαβή

"

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

Μια γνώμη, αγόρασα από conrad, και το στέλνουν με dhl parcel, προφανώς οδικώς.

Τους τηλέφωνησα, στην Αθήνα, και είπαν είναι στην διαδρομή. Ισχύει αυτό; Η , είναι κολλημένο στο Feucht;

 

"

The international shipment has been processed in the export parcel center

07. Δεκέμβριος 2020 10:41 Τοπική ώρα | Feucht, Germany

Αυτή την αποστολή χειρίζεται η: DHL Parcel "

 

Το Feucht είναι ο τελευταίος σταθμός στη Γερμανία, πριν αναχωρήσει το δέμα οδικώς για Ελλάδα (Αθήνα) στις αποθήκες της DHL. Όταν φτάσει εκεί θα πάρει νέο κωδικό που θα τον δεις στο site, και αν έχει κατάστημα στα Τρίκαλα θα στο φέρει η ίδια, αλλιώς θα παραλάβεις με άλλη courier.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...