Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα θέλω να αγοράσω ένα κινητό από Gearbest και σαν μέθοδο αποστολής έχει μόνο το priority line. Ξέρουμε τι γίνεται με αυτή την μέθοδο? Περνάει τελωνείο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σήμερα " 16:11:22 Αναχώρηση αποστολής gr. SOFIA "

dpd είναι Βουλγαρία.

Προφανώς από βδομάδα θα έρθει, γνώμη μου είναι, υπάρχει γενικό crash στις courier.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο τέτοια εποχή συμβαίνει αυτό, με την ακολουθία 11.11, Black Friday και μετά Χριστουγεννα.

Συνήθως, αν παραγγείλεις κάτι Νοέμβριο, παραλαμβάνεις Φεβρουάριο (και έχουμε δει και χειρότερα, δέματα που παραδόθηκαν την Άνοιξη!)

Τώρα ήρθε και ο κορωνοϊός και έπεσε από πάνω και... έδεσε το γλυκό)

Link to comment
Share on other sites

Βοηθατε χριστιανοι..τι σημαινει Nov 4, 2020 13:32

YANWEN Logistics

Posting over the counter

κάνει πόστ πάνω απο το γκισε; :lol::p

 

δε ξέρω φίλε μου, είπα να καλαμπουρίσω λίγο:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράγγειλα κινητό από bangood στις 26/11 και μέσο του αριθμού αποστολής που δίνουν στο site βρήκα από το flyexpress έναν αριθμό αποστολής Α(αρκετά νούμερα)SYC. Τι να είναι αυτό; Επίσης από τις 28/11 έχει μείνει στο CN Processing center, Item in transit.

Μέθοδος αποστολής EU PRIORITY

:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Βοηθατε χριστιανοι..τι σημαινει Nov 4, 2020 13:32

YANWEN Logistics

Posting over the counter

Μ ά λ λ ον ότι παραδόθηκε από το μαγαζί στην κινέζικη μεταφορική.

Εγώ παράγγειλα κινητό από bangood στις 26/11 και μέσο του αριθμού αποστολής που δίνουν στο site βρήκα από το flyexpress έναν αριθμό αποστολής Α(αρκετά νούμερα)SYC. Τι να είναι αυτό; Επίσης από τις 28/11 έχει μείνει στο CN Processing center, Item in transit.

Μέθοδος αποστολής EU PRIORITY

Πιθανότατα (για να μη γράψω 2η φορά... μάλλον! :p) έχει φύγει από την Κίνα και είναι καθ' οδόν προς την όποια ευρωπαϊκή μεταφορική θα το χειριστεί. Όταν με το καλό φτάσει, θα αναγράφει το status του και η flytexpress (με κάποια καθυστέρηση ίσως, όμως), αλλά καλύτερα από εκεί και μετά να το βλέπεις στο site της ευρωπαϊκής μεταφορικής - ή κάποιο από τα 'γενικά', π.χ. 17track, parcelsapp, tracktry κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξει tracking number? Με το bangood που μίλησα μου είπαν θα παραμείνει το ίδιο αλλά από gearbest σε αντίστοιχες αγορές άλλαζε. Ξέρουμε χρόνο παράδοσης περίπου;
:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

To tracking number που βγήκε, κοιτάξτε στο 17track

Και στο fly.. και εκεί πρέπει να δουλέψει.

Περιμένω και εγώ κάτι ανταπτορες, μάλλον από το καινούργιο έτος.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα " 16:11:22 Αναχώρηση αποστολής gr. SOFIA "

dpd είναι Βουλγαρία.

Προφανώς από βδομάδα θα έρθει, γνώμη μου είναι, υπάρχει γενικό crash στις courier.

 

τρενο παει βλεπω.και μενα χτες γερμανια , σημερα αυστρια. μακαρι απο βδομαδα να μ ερθει κ μενα!!

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξει tracking number? Με το bangood που μίλησα μου είπαν θα παραμείνει το ίδιο αλλά από gearbest σε αντίστοιχες αγορές άλλαζε. Ξέρουμε χρόνο παράδοσης περίπου;

Με το ίδιο tracking num.

Στο 17track τους περνάω. Πω λες να αργήσουν τόσο πολύ;

Όντως με το φόρτο που έχει τέτοια εποχή, για εκεί το βλέπω κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

τρενο παει βλεπω.και μενα χτες γερμανια , σημερα αυστρια. μακαρι απο βδομαδα να μ ερθει κ μενα!!

 

Το πήρε η acs Θεσσαλονίκη.

Για να δούμε, πόσες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε από την Κίνα και το παρέλαβε η ευρωπαϊκή μεταφορική (ποια είναι, αλήθεια...; Belgium Post? GLS?) στο Puurs (Βέλγιο, λογικά).

Πόσες μέρες έκανε; (έτσι για το... στατιστικό)

 

Από εδώ και πέρα, το site της μεταφορικής αυτής (και τα διάφορα 'γενικά', π.χ. 17track) θα δείχνουν την κίνησή του, ενώ ως τώρα η όποια κίνηση πρέπει να φαινόταν μόνο μέσω της flytexpress.

Link to comment
Share on other sites

7-8 μέρες έκανε από όταν έφυγε από Κίνα. Σχετικά γρήγορα. Πιστεύω μην το καθυστερησουν πολύ στο αεροδρόμιο στην Αθήνα
:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

7-8 μέρες έκανε από όταν έφυγε από Κίνα. Σχετικά γρήγορα. Πιστεύω μην το καθυστερησουν πολύ στο αεροδρόμιο στην Αθήνα

 

Ρε παιδιά αφού δεν αλλάζει αριθμό αποστολής και φαίνεται ότι ήρθε από Κίνα πως και δεν το σταματάνε στο τελωνείο;;

Εγώ ξερω από gearbest ότι αλλάζει αριθμό και φαίνεται ότι ήρθε πχ από Ολλανδία. Τώρα στο bangood λέει ότι έφυγε από Κίνα.

:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αφού δεν αλλάζει αριθμό αποστολής και φαίνεται ότι ήρθε από Κίνα πως και δεν το σταματάνε στο τελωνείο;;

Εγώ ξερω από gearbest ότι αλλάζει αριθμό και φαίνεται ότι ήρθε πχ από Ολλανδία. Τώρα στο bangood λέει ότι έφυγε από Κίνα.

" Πίστευε και μη ερεύνα":lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Να ρωτήσω κάτι που πρώτη φορά το παθαίνω και δεν έχω ανάλογη εμπειρία.

Παρήγγειλα από αμαζον Γερμανίας ένα SmartWatch αξίας 300€, από πασίγνωστη γενικά εταιρεία με καλές κριτικές αλλά και σχόλια στα γερμανικά όλα χωρίς να λένε κάτι για το θέμα που εξηγώ.

Το προϊόν δεν το πουλάει η αμαζον αλλά το καλύπτει το amazon buyers protection.

Λοιπόν στάλθηκε το προϊόν σήμερα με DHL express αλλά απ ότι είδα στάλθηκε από Χονγκ Κονγκ!! Εγώ έχοντας παραγγείλει πόσες φορές από γερμανικό αμαζον ποτέ δεν ξεκίνησε προϊόν από εκεί.

Το αμαζον όταν πλήρωσα δεν έγραφε τίποτα για αποστολή από Τρίτη χώρα, import fees ή κάτι τέτοιο όπως αν πας να παραγγείλεις από Αμερική πχ.

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία ??

Παίζει να πληρώσω τελωνείο?

 

Υ.Γ οι όροι του buyers protection γράφουν πως σε ενδεχόμενο import taxes πληρώνει ο πωλητής τον φόρο ή αν δεν δεχτει, στέλνεις στο αμαζον για να κάνει refund αυτό.

Αυτό δεν το γράφει μόνο σε αυτό που παρήγγειλα αλλά γενικά σε ο,τι πουλάει.

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Παρήγγειλα ένα scooter από geekbuying Πολωνία και το έστειλαν 1/12 με DPD.

 

Εχει κολλήσει το tracking στην Γερμανία από 4/12.

 

Εχει κάνεις προσωπική εμπειρία πόσο περίπου κάνει για Ελλάδα?

Όταν μπει Ελλάδα ισχύει ότι το αναλαμβάνει η ACS?

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις, δώσε link για το ρολόι που αγόρασες.

 

 

https://www.amazon.de/Ticwatch-GPS-Smartwatch-Männer-Dual-Layer-Display-Akkulaufzeit/dp/B08FJ78NLC

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Δεξιά και πάνω αναφέρει ότι "Dispatched from and sold by Mobvoi Official Store". και αν ανοίξεις το link διαβάζεις ότι βρίσκεται στο ΗΚ. Και λίγο παρακάτω "Covered by Amazon buyer protection", η οποία αναλύεται στο αντίστοιχο link.

Δεν αναφέρει, όμως, τον τρόπο αποστολής και αυτό είναι το μόνο στοιχείο που έχεις για να προσπαθήσεις να βρεις κάποια απάντηση από τον πωλητή. Πρέπει να διαμαρτυρηθείς τόσο στον πωλητή όσο και στην Αμαζόνα για τη μη αναγραφή του τρόπου αποστολής και ειδικά για την αποστολή με courier.

Μην περιμένεις θετική απάντηση από την Αμαζόνα αφού δεν αναγνωρίζει τη μη πληρωμή εξόδων εκτελωνισμού, αλλά θα προσπαθήσεις να βγάλεις κάτι από τον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Δεξιά και πάνω αναφέρει ότι "Dispatched from and sold by Mobvoi Official Store". και αν ανοίξεις το link διαβάζεις ότι βρίσκεται στο ΗΚ. Και λίγο παρακάτω "Covered by Amazon buyer protection", η οποία αναλύεται στο αντίστοιχο link.

Δεν αναφέρει, όμως, τον τρόπο αποστολής και αυτό είναι το μόνο στοιχείο που έχεις για να προσπαθήσεις να βρεις κάποια απάντηση από τον πωλητή. Πρέπει να διαμαρτυρηθείς τόσο στον πωλητή όσο και στην Αμαζόνα για τη μη αναγραφή του τρόπου αποστολής και ειδικά για την αποστολή με courier.

Μην περιμένεις θετική απάντηση από την Αμαζόνα αφού δεν αναγνωρίζει τη μη πληρωμή εξόδων εκτελωνισμού, αλλά θα προσπαθήσεις να βγάλεις κάτι από τον πωλητή.

 

 

Ναι αλλά το αμαζον είναι ξεκάθαρο για refund στην περίπτωση έξτρα κοστους από τη στιγμή που εγώ που παρήγγειλα το προϊόν είμαι στην Ευρώπη και το παρήγγειλα από ευρωπαϊκό αμαζον, ανεξάρτητα από το που ξεκινάει.

 

48aac7ebf70972b887fe301ad9f002cf.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάρω από Amazon πχ es, κοιτάω, έχει πωλητές, το ίδιο το amazon.es, και άλλα μαγαζιά από Ισπανία, και κινέζικα μαγαζιά, όπου γράφουν ότι η έδρα τους είναι Κίνα, και τα αποφεύγω.

Τα προσέχουμε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...