Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβαζω οτι τα ΕΛΤΑ εχουν νεο κανονα,εχω καιρο να αγορασω απο Κινα,και ακομα αν ενα αντικειμενο κοστιζει 1 ευρω για να το παραλαβεις πρεπει να πληρωσεις 15 ευρω η 20 αν ειναι μεγαλυτερης αξιας ,ξερει κανεις κατι για αυτο,ισχυει ακομα?Θελω να παραγγειλω κατι απο αλι εξπρες και ξερω οτι δεν εχουν τριγωνικες αποστολες απο εκει.

 

Όχι, δεν ισχύει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι νέο το τέλος εκτελωνισμού και ισχύει από το καλοκαίρι του 2017.

Περισσότερα εδώ

 

το εγραψα 2 φορες

Edited by mobile59
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι νέο το τέλος εκτελωνισμού και ισχύει από το καλοκαίρι του 2017.

Περισσότερα εδώ

 

δεν εννοω αυτο,διαβασα οτι βαζουν ενα τελος 15 ευρω σε ολα τα δεματα και οχι μονο σε αυτα που χρειαζεται να εκτελωνιστουν,σε αλλο ψαξιμο στο google ειδα οτι το καταργησαν λογω κατακραυγης αμεσως μετα την εφαρμογη του αρχες του 2020,σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το ali εχει συστημα μολις το tracking τους (το δικο τους) δειξει delievered to country of destination ή ακομη send to country of destination να θεωρουν οτι παραδοθηκε

Μονο που στις περισσοτερες φορες η χωρα παραδοσης ειναι η ενδιαμεση πχ το Βελγιο το οποιο φαινεται στο 17track αλλα αυτοι χαμπαρι

Τι κι αν ειχαν περασει 110 ημερες και δεν παρελαβα αυτοι εβλεπαν στις 40 μερες send to country of destination και μου λεγαν παραδοθηκε

Λαβε υποψη πως πολλες φορες δινουν νουμερο αλλα το στελνουν σε ενα μηνα

Ελαβα ενδειξη αποστολης απο το ali περασε ενας μηνας που φαινονταν ενεργο και μετα ακυρώθηκε, ουτε με ειδοποιησαν αυτοι ουτε ο πωλητης

Το ειδα στους δυο μηνες και ανοιξα dispute αφου εγραφε cancelled

Οποτε περιμενε 3 μηνες ειναι το σύνηθες

Αλλες εποχες εδω και το amazon το γερμανικο εχει ηδη εβδομαδα καθυστερηση που παντα παραλαμβανα 2-3 ημερες νωριτερα!

Ακριβώς όπως τα λες είναι. Μόλις έλαβα ειδοποίηση από ali ότι "Order 811@@@@@@@ is in your country!" και στο parcelapp.com λέει "Το φορτηγό γραμμής μεταφοράς έφτασε στο Λιέγη του Βελγίου".

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απίστευτο. Παραγγελία από banggood με priority μόλις ήρθε με speedex μετά από 12 μέρες αξίας 10€

Και άλλοι το έχουμε πει αυτό τώρα τελευταία. Η απορία μου είναι τι επιπλέον πλήρωσες για PDM και γιατί (εφόσον είναι κάτω από 22 ευρώ)?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοω αυτο,διαβασα οτι βαζουν ενα τελος 15 ευρω σε ολα τα δεματα και οχι μονο σε αυτα που χρειαζεται να εκτελωνιστουν,σε αλλο ψαξιμο στο google ειδα οτι το καταργησαν λογω κατακραυγης αμεσως μετα την εφαρμογη του αρχες του 2020,σε ευχαριστω

 

Όλα τα δέματα που φτάνουν στο τελωνείο από χώρες εκτός της ΕΕ μπαίνουν για έλεγχο στο τελωνείο. Όσα είναι μικρής αξίας (κάτω από 22€) μετά τον έλεγχο βγαίνουν (από το τελωνείο) χωρίς κάποια χρέωση και παίρνουν το δρόμο έως την παράδοση. Όσα πάλι είμαι πάνω από 22€ χρεώνονται με 24%ΦΠΑ και 15€ έξοδα εκτελωνισμου. Αυτό που λες εσύ (ότι δηλαδή όλα τα δέματα ανεξαρτήτου αξίας χρεώνονται 15€) έγινε για μερικές μέρες πριν κάτι μήνες και καταργήθηκε σχεδόν αμέσως μετά από κατακραυγή.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ (γιατί τους έχω εδώ ικανούς για όλα): Παραγγελία από Αλί 24,40 € αρχική, 20,88 Ευρώ πληρωτέα (λόγω κουπονιών). Το περίεργο είναι ότι το "invoice" του Κινέζου αναφέρει 24,40 € και μόνο αν πας στο financial κομμάτι της παραγγελίας εμφανίζεται ότι τα 20,88 € τα παίρνει από μένα και τα υπόλοιπα από κουπόνια (άντε να τα εξηγήσεις αυτά στο τελωνείο).

Άμα μου ζητήσουν από το τελωνείο τιμολόγιο προφανώς έχει θέμα, στην κίνηση της κάρτας όμως θα φαίνεται το 20,88 €. Με κοινή λογική είμαι κάτω των 22 € αλλά πρέπει να ρωτήσω, γιατί με αυτούς εδώ όλα πρέπει να τα περιμένεις. Τα κουπόνια μετράνε για το όριο των 22 ή όχι;

Παρεμπιπτόντως θα μπορέσουμε ποτέ από Ελλάδα να πληρώσουμε με PayPal στο Αλί;

Edited by nikoskazanakis
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω εχω χασει χρηματα απο το paypal που δεν με δικαιωσε σε μαιμουδες που μου εστειλαν.

Απο το aliexpress alipay ποτε. Χιλιες φορες καλυτεροι ειναι οι Κινεζοι.

 

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ, παντού διαβάζω πάντως κατά προτίμηση αγορές από εκεί με PayPal...

Το θέμα με το κουπόνια και το όριο των 22 το γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Οκ, παντού διαβάζω πάντως κατά προτίμηση αγορές από εκεί με PayPal...

Το θέμα με το κουπόνια και το όριο των 22 το γνωρίζει κανείς;

 

Σύμφωνα με τη νομοθεσία, η αξία του εισαγόμενου από τρίτη χώρα είναι η πραγματική του και όχι αυτή που πληρώνεις είτε με κουπόνια είτε δωρεάν αν σου έρχεται ως πραγματικό δώρο.

Τώρα, το πως θα αντιμετωπιστεί η δική σου περίπτωση είναι άλλο θέμα και δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει πριν φτάσει το δέμα στο τελωνείο.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Οκ, παντού διαβάζω πάντως κατά προτίμηση αγορές από εκεί με PayPal...

Το θέμα με το κουπόνια και το όριο των 22 το γνωρίζει κανείς;

Όσες περιπτώσεις ξέρω το τελωνείο δεν λαμβάνει υπόψη τυχόν κουπόνια και χρεώνει με βάση την αρχική τιμή. Στη δική σου περίπτωση θα χρεωθείς στα 24€. Δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Όσες περιπτώσεις ξέρω το τελωνείο δεν λαμβάνει υπόψη τυχόν κουπόνια και χρεώνει με βάση την αρχική τιμή. Στη δική σου περίπτωση θα χρεωθείς στα 24€. Δυστυχώς.

 

Αυτή είναι, μάλλον, μια ακόμη προσωπική και απόλυτη σκέψη σου, χωρίς να (συν)εξετάζεις και την πραγματικότητα.

Εάν ο τελωνειακός θεωρήσει ότι χρειάζεται επιβεβαίωση του ποσού αγοράς του αντικειμένου, θα ζητήσει αποδεικτικό και, ο παραλήπτης, μπορει να στείλει αποδεικτικό της συναλλαγής από την κάρτα του, στην οποία φαίνεται ότι το ποσό είναι μικρότερο των 22€.

Αλλά όλα αυτά είναι υποθέσεις και όχι βεβαιότητες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη τώρα, ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΜΕ; Θα τους πας την χρέωση στην κάρτα 21 Ε και μπορούν να σου πουν ότι κάνει 24 και η (κανονικότατη) έκπτωση που σου έκανε ο έμπορος δε μετράει;! Όλοι οι οδηγοί λένε ότι ζητάνε PayPal/κίνηση κάρτας, για να δουν τι πλήρωσες στην πραγματικότητα και ότι αυτό μετράει.

Δηλαδή με αυτό το σκεπτικό και στις εδώ αγορές,η οποία έκπτωση να μην μετράει και να πέφτει πχ. Ο ΦΠΑ σε όλο το ποσό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σύμφωνα με τη νομοθεσία, η αξία του εισαγόμενου από τρίτη χώρα είναι η πραγματική του και όχι αυτή που πληρώνεις είτε με κουπόνια είτε δωρεάν αν σου έρχεται ως πραγματικό δώρο.

Τώρα, το πως θα αντιμετωπιστεί η δική σου περίπτωση είναι άλλο θέμα και δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει πριν φτάσει το δέμα στο τελωνείο.

 

Δεν καταλαβαίνω τι να πάει να πει αυτό ..ε τότε, αφού δεν παίζει ρόλο τι πλήρωσες, αλλά δήθεν η 'πραγματική'αξία, σε συναλλαγή 3 ευρώ μπορούν να σου πουν ότι το πράγμα κάνει 83 και να σε χρεώσουν ό, τί θέλουν. Τότε γιατί ζήτανε PayPal να δούνε τι πλήρωσες;;

Link to comment
Share on other sites

αυτό που μετράει είναι αυτό που φαίνεται στην κίνηση του paypal ή της κάρτας τίποτα άλλο. δηλαδή αν πάρω κάτι σήμερα 10 δραχμές και αύριο ο πωλητης το πάει 100 δραχμές σημαίνει ότι το αγόρασα 100?
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι νομίζω, ειδάλλως δε θα ζητούσαν τίποτα και θα όριζαν αυτοί μια τιμή ο,τι να ναι ως 'πραγματική' αξία.

Ανεξαρτήτως όλων αυτών, εάν υπάρχει κάποιος που ξέρει σίγουρα ή του έχει συμβεί, προτείνω να μπει σε όλους τους οδηγούς αυτό (ο,τι ισχύει). Και αυτό γιατί σε πολλές αγορές από Κίνα υπάρχουν τις περισσότερες φορές κουπόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη τώρα, ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΜΕ; Θα τους πας την χρέωση στην κάρτα 21 Ε και μπορούν να σου πουν ότι κάνει 24 και η (κανονικότατη) έκπτωση που σου έκανε ο έμπορος δε μετράει;! Όλοι οι οδηγοί λένε ότι ζητάνε PayPal/κίνηση κάρτας, για να δουν τι πλήρωσες στην πραγματικότητα και ότι αυτό μετράει.

Δηλαδή με αυτό το σκεπτικό και στις εδώ αγορές,η οποία έκπτωση να μην μετράει και να πέφτει πχ. Ο ΦΠΑ σε όλο το ποσό.

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Δεν καταλαβαίνω τι να πάει να πει αυτό ..ε τότε, αφού δεν παίζει ρόλο τι πλήρωσες, αλλά δήθεν η 'πραγματική'αξία, σε συναλλαγή 3 ευρώ μπορούν να σου πουν ότι το πράγμα κάνει 83 και να σε χρεώσουν ό, τί θέλουν. Τότε γιατί ζήτανε PayPal να δούνε τι πλήρωσες;;

Μην εξανίστασαι διότι ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα. Είναι στην απόλυτη κρίση του τελωνείου να κρίνει ποια είναι η πραγματική αξία και επί αυτού του ποσού να επιβάλλει ΦΠΑ, τυχόν τέλη κλπ. Τώρα στην συγκεκριμμένη περίπτωση που από 24 ευρώ με τα κουπόνια κλπ πληρώθηκε τελικά ποσό 21 ευρώ, θεωρώ ότι εάν τελικά περάσει από τελωνειακό έλεγχο (διότι μπορεί και να μην περάσει), είναι εξαιρετικά πιθανό να γίνει αποδεκτό ότι αυτή η αξία αντιπροσωπεύει την "πραγματική" αξία και να μην χρεωθεί τίποτα (κρίνοντας ίσως ότι αυτό είναι ένα πραγματικό και όχι εικονικό γεγονός).

Εάν δεν υπήρχε αυτή η διάταξη τότε απλούστατα θα ήταν υποχρεωμένο το τελωνείο να αποδέχεται και το "δωρεάν" ή "δώρο" που γράφονταν κατά κόρον παλαιότερα (και περνούσε κιόλας έτσι).

Μην το συγκρίνεις με τις εκπτώσεις που γίνονται στο εσωτερικό στα διάφορα είδη, διότι εκεί υπάρχει διαφορετική δυνατότητα ελέγχου (ποιο είναι το κόστος κτήσης, το εμπορικό κέρδος κλπ). Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι όταν σε ένα εστιατόριο/μπαράκι σου προσφέρουν κάποιο είδος δωρεάν/κέρασμα. Τυπικά πρέπει να κόψει απόδειξη για να καταβληθεί ο αντίστοιχος ΦΠΑ (τουλάχιστον στο κόστος κτήσης του) και παρόλο που από εσένα δεν θα εισπράξει πράγματι τίποτα από αυτό το κέρασμα.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μην εξανίστασαι διότι ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα. Είναι στην απόλυτη κρίση του τελωνείου να κρίνει ποια είναι η πραγματική αξία και επί αυτού του ποσού να επιβάλλει ΦΠΑ, τυχόν τέλη κλπ. Τώρα στην συγκεκριμμένη περίπτωση που από 24 ευρώ με τα κουπόνια κλπ πληρώθηκε τελικά ποσό 21 ευρώ, θεωρώ ότι εάν τελικά περάσει από τελωνειακό έλεγχο (διότι μπορεί και να μην περάσει), είναι εξαιρετικά πιθανό να γίνει αποδεκτό ότι αυτή η αξία αντιπροσωπεύει την "πραγματική" αξία και να μην χρεωθεί τίποτα (κρίνοντας ίσως ότι αυτό είναι ένα πραγματικό και όχι εικονικό γεγονός).

Εάν δεν υπήρχε αυτή η διάταξη τότε απλούστατα θα ήταν υποχρεωμένο το τελωνείο να αποδέχεται και το "δωρεάν" ή "δώρο" που γράφονταν κατά κόρον παλαιότερα (και περνούσε κιόλας έτσι).

Μην το συγκρίνεις με τις εκπτώσεις που γίνονται στο εσωτερικό στα διάφορα είδη, διότι εκεί υπάρχει διαφορετική δυνατότητα ελέγχου (ποιο είναι το κόστος κτήσης, το εμπορικό κέρδος κλπ). Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι όταν σε ένα εστιατόριο/μπαράκι σου προσφέρουν κάποιο είδος δωρεάν/κέρασμα. Τυπικά πρέπει να κόψει απόδειξη για να καταβληθεί ο αντίστοιχος ΦΠΑ (τουλάχιστον στο κόστος) και παρόλο που από εσένα δεν θα εισπράξει πράγματι τίποτα από αυτό το κέρασμα.

 

Δεν εξανισταμαι, απλά μου φαίνεται παράλογο.

Οι παλιές περιπτώσεις που βάζανε δήθεν 'δώρο' όμως δεν συνδυάζονταν με υποχρέωσή σου να πάς κίνηση PayPal/κάρτας, όπου εκεί θα φαινόταν κανονικά χρέωση. Τώρα αυτό ζητάνε και βάσει αυτού χρεώνουν (όχι όπως κρίνουν εκείνοι). Σε αντίθετη περίπτωση φτάνουμε στο αδιανόητο αποτέλεσμα, παρότι θα πας κίνηση Χ ευρώ, αυτοί να μπορέσουν να θεωρήσουν Χ επί 2 ετσιθελικά. Μιλάμε εδώ πάντα για πραγματική συναλλαγή, όχι μαϊμού.

Edited by nikoskazanakis
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη τώρα, ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΜΕ; Θα τους πας την χρέωση στην κάρτα 21 Ε και μπορούν να σου πουν ότι κάνει 24 και η (κανονικότατη) έκπτωση που σου έκανε ο έμπορος δε μετράει;! Όλοι οι οδηγοί λένε ότι ζητάνε PayPal/κίνηση κάρτας, για να δουν τι πλήρωσες στην πραγματικότητα και ότι αυτό μετράει.

Δηλαδή με αυτό το σκεπτικό και στις εδώ αγορές,η οποία έκπτωση να μην μετράει και να πέφτει πχ. Ο ΦΠΑ σε όλο το ποσό.

 

Δεν καταλαβαίνω τι να πάει να πει αυτό ..ε τότε, αφού δεν παίζει ρόλο τι πλήρωσες, αλλά δήθεν η 'πραγματική'αξία, σε συναλλαγή 3 ευρώ μπορούν να σου πουν ότι το πράγμα κάνει 83 και να σε χρεώσουν ό, τί θέλουν. Τότε γιατί ζήτανε PayPal να δούνε τι πλήρωσες;;

 

Και επειδή εγώ γράφω πάντα ΣΟΒΑΡΑ και δεν παίζω με τόσο σημαντικά θέματα, μάθε τη νομοθεσία πρώτα και μετά διαμαρτύρεσαι γι' αυτά που είτε δεν καταλαβαίσεις είτε δεν σου αρέσουν.

Και σε ότι αφορά την ατέλεια (22€ εμπορικού χαρακτήρα και 45€ μη εμπορικού χαρακτήρα), (ξανα)γράφω ότι θα ισχύσει μέχρι 30/6/2021 και μετά θα ισχύει νέα νομοθεσία και κάθε αντικείμενο από τρίτη χώρα θα χρεώνεται ΦΠΑ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι, μάλλον, μια ακόμη προσωπική και απόλυτη σκέψη σου, χωρίς να (συν)εξετάζεις και την πραγματικότητα.

Εάν ο τελωνειακός θεωρήσει ότι χρειάζεται επιβεβαίωση του ποσού αγοράς του αντικειμένου, θα ζητήσει αποδεικτικό και, ο παραλήπτης, μπορει να στείλει αποδεικτικό της συναλλαγής από την κάρτα του, στην οποία φαίνεται ότι το ποσό είναι μικρότερο των 22€.

Αλλά όλα αυτά είναι υποθέσεις και όχι βεβαιότητες.

 

Ναι είναι προσωπική αλλά όχι απόλυτη σκέψη καθώς τυχαίνει να γνωρίζω δεκάδες παρόμοιες περιπτώσεις, ακόμη και περιπτώσεις αποστολής δώρου που χρεωθηκαν τα ανάλογα στο τελωνείο. Και πάλι δεν είμαι τελωνειακός για να γνωρίζω από μέσα τις διαδικασίες. Μιλάω με την προσωπική μου εμπειρία δεκάδων παραγγελιών αλλά και πολλών άλλων που τυχαίνει να γνωρίζω.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή εγώ γράφω πάντα ΣΟΒΑΡΑ και δεν παίζω με τόσο σημαντικά θέματα, μάθε τη νομοθεσία πρώτα και μετά διαμαρτύρεσαι γι' αυτά που είτε δεν καταλαβαίσεις είτε δεν σου αρέσουν.

Και σε ότι αφορά την ατέλεια (22€ εμπορικού χαρακτήρα και 45€ μη εμπορικού χαρακτήρα), (ξανα)γράφω ότι θα ισχύσει μέχρι 30/6/2021 και μετά θα ισχύει νέα νομοθεσία και κάθε αντικείμενο από τρίτη χώρα θα χρεώνεται ΦΠΑ κλπ.

 

Δεν απευθυνόμουν σε σένα, αλλά οκ, δεν πειράζει. Ούτε διαμαρτυρήθηκα, μια ερώτηση έκανα.

Αφού λοιπόν μιλάς ΣΟΒΑΡΑ, δες το παρακάτω λινκ με την εγκύκλιο του υπουργείου και το ξανασυζητάμε. Θα μας (σου) λύσει όλες τις απορίες:

https://www.e-forologia.gr/lawbank/document.aspx?digest=30474F648E93A948.1D031AEA53&version=2016/03/30

"..1. Όπως είναι γνωστό, σύμφωνα με το άρθρο 29 καν. 2913/92 (Κοινοτικός Τελωνειακός Κώδικας), η δασμολογητέα αξία είναι η συναλλακτική αξία των εισαγόμενων εμπορευμάτων, δηλαδή η πράγματι πληρωθείσα ή πληρωτέα για αυτά τα εμπορεύματα τιμή. H εν λόγω αξία γενικά διαμορφώνεται στη βάση του τιμολογίου εισαγωγής, με την προσθήκη των εξόδων μεταφοράς και ασφάλισης (αξία cif)."

Το άρθρο 29 λοιπόν του Κανονισμού αυτού ρητά γράφει:

"Άρθρο 29

1. Η δασμολογητέα αξία των εισαγομένων εμπορευμάτων είναι η συναλλακτική αξία, δηλαδή η πράγματι πληρωθείσα ή πληρωτέα για τα εμπορεύματα τιμή, όταν πωλούνται προς εξαγωγή με προορισμό το τελωνειακό έδαφος της Κοινότητας..."

 

Το τι κάνουν στην πράξη είναι άλλο θέμα. Παρότι θα μπορούσα να ακυρώσω την παραγγελία (είναι unshipped ακόμα), θα την αφήσω, για να δω τι θα γίνει και να ενημερώσω το forum, ώστε να υπάρχει (σωστή) ενημέρωση όλων μας.

Edited by nikoskazanakis
Link to comment
Share on other sites

το banggood αντι του CQ.....DE DHL ΓΙΑ EU PRIORITY ΜΟΥΣΤΕΙΛΕ ΕΝΑΝ ΣΚΕΤΟ ΔΩΔΕΚΑΨΗΦΙΟ

μηπως καποιος ξερει κατι ποια μεταφορικη ειναι?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το banggood αντι του CQ.....DE DHL ΓΙΑ EU PRIORITY ΜΟΥΣΤΕΙΛΕ ΕΝΑΝ ΣΚΕΤΟ ΔΩΔΕΚΑΨΗΦΙΟ

 

μηπως καποιος ξερει κατι ποια μεταφορικη ειναι?

 

ευχαριστω

Μια απο τα ίδια και εγώ. Απ'οτι βλέπω εμένα έρχεται με GLS και απ'ότι μαθαίνω θα παραλάβουμε απο ACS. Το θέμα είναι, πως μαθαίνουμε (και αν)το νέο tracking number της ACS!

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ίδια και εγώ. Απ'οτι βλέπω εμένα έρχεται με GLS και απ'ότι μαθαίνω θα παραλάβουμε απο ACS. Το θέμα είναι, πως μαθαίνουμε (και αν)το νέο tracking number της ACS!

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάντως εγώ με 8ψήφιο απο PDM Banggood παρόλο που το παρακολουθούσα συνεχώς όπως έχουν πει εδώ (comet, flytexpress κλπ) τον κωδικό της Speedex τον έμαθα αφού παρέλαβα :lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ίδια και εγώ. Απ'οτι βλέπω εμένα έρχεται με GLS και απ'ότι μαθαίνω θα παραλάβουμε απο ACS. Το θέμα είναι, πως μαθαίνουμε (και αν)το νέο tracking number της ACS!

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επίσης μια από τα ίδια. Παραγγελία και ειδοποίηση αποστολής μετά από 5-6 ώρες. Εντυπωσιάστηκα!!!!!!!!!!!

 

Αλλά.... για πρώτη φορά 17ψήφιος κωδικός που ξεκινά με GR...... (Μέχρι τώρα έστελναν με PostNl...)

Στα περισσότερα sites (17track, 1tracking, parcels, trackingmore, flyt κ.α.) δε δίνουν τίποτε με αυτό το tr/n

Το μόνο σίτε που έδωσε τουλάχιστον αποστολή είναι το after ship που μου έδωσε κούριερ DHL eCommerce US

 

Καμιά ιδέα κανένας; (εννοείται μέθοδος αποστολής Priority Direct Mail)

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα επειδή έχω μείνει πίσω σχετικά με banggood priority direct mail, ερχόταν με NL post, Κίνα Ολλανδία και Ολλανδία Ελλάδα... Τώρα πως τα στέλνουν, άλλαξαν εταιρεία?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...