Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι περισσότεροι πωλητές του eBay π.χ. έχουν σταματήσει εδώ και χρόνια να στέλνουν οτιδήποτε στην Ιταλία, καθώς απ' ό,τι φαίνεται οι... γείτονες έκαναν χρήση των δικαιωμάτων που ebay, paypal κλπ τους παρέχουν για τη δική τους προστασία, για να μην πληρώνουν τελικά τους πωλητές! Έπειτα από λίγο, οι περισσότεροι 'έκοψαν' τη χώρα τελείως από τους προορισμούς όπου στέλνουν αγαθά!

 

 

 

Αυτό μου το περιέγραφε φίλος και παλιός συνάδελφος, από χρόνια οπαδός των ιντερνετικών αγορών, που βρέθηκε εκεί για κάποια χρόνια για δουλειά, και διαπίστωσε ότι δεν μπορούσε να παραγγείλει από το ίντερνετ! Αν ήθελε κάτι πολύ, ζητούσε από φίλους και συγγενείς να του το παραγγείλουν από την Ελλάδα, για να το βρει όταν... επιστρέψει!

 

 

 

Ήδη με την ανώμαλη κατάσταση με τις μεταφορές, που δημιουργήθηκε την περασμένη άνοιξη λόγω covid, έγινε υπερβολική χρήση των disputes, refunds κλπ (και για εκεί ειδικά δεν μπορώ να αδικήσω όποιον το έκανε -όχι για ψύλλου πήδημα βέβαια, που το κάνουν πολλοί- γιατί όντως υπήρξαν παραγγελίες που δεν παραδόθηκαν ποτέ, ή κάποιες που έφτασαν μετά από 6-7 μήνες, οπότε δικαίως θεωρήθηκαν χαμένες από τους παραλήπτες).

 

 

 

Πιεσμένοι όμως και από τις απώλειες εκείνης της περιόδου, δε νομίζω ότι θα θέλουν και πολύ οι έμποροι να μας κάνουν blacklist, ως άλλη Ιταλία - και δίκιο θα έχουν!

 

Και να δω τότε όλοι εμείς οι... εθισμένοι στις αγορές από το ίντερνετ τι θα κάνουμε!

 

Εμείς θα χάσουμε, όχι αυτοί. Αυτοί έχουν την υπόλοιπη... παγκόσμια αγορά μπροστά τους για να νοιαστούν για την απώλεια μιας χώρας των 10 εκατομμυρίων - και ειδικά αν έχει φτάσει να γίνει και επιζήμια, με συστηματικά disputes.

 

 

 

Χιλιοειπωμένο βέβαια, αλλά οι αγορές του είδους εμπεριέχουν *και* την αβεβαιότητα ως προς το χρόνο παράδοσης. Όποιος θέλει εγγυημένο χρόνο παράδοσης, κακώς ψωνίζει από banggood, ebay και όλα τα σχετικά!

 

 

 

Και εγώ δυσαρεστήθηκα όταν δεν έλαβα παραγγελίες μου (μία από το ebay από αρχές Ιουνίου και μία από την αποθήκη Τσεχίας του banggood στα μέσα προς τέλη Ιουλίου). Και για τις 2 ζήτησα και πήρα refund, θεωρώντας τις χαμένες. Όταν όμως τελικά παραδόθηκαν (και οι δυό στις αρχές Σεπτεμβρίου), επικοινώνησα με τους πωλητές και τους ξανάστειλα την πληρωμή.

 

Δεν ήταν άλλωστε δικό τους το φταίξιμο - αυτοί απέστειλαν τις παραγγελίες ως ώφειλαν!

 

Τα όποια... κατορθώματα των μεταφορικών εταιριών (μεταξύ των οποίων και τα δικά μας ΕΛΤΑ, όπου υποψιάζομαι ότι τα δέματά μου πρέπει να έκαναν... διακοπές για πάνω από μήνα!) δεν είναι στον έλεγχό τους.

 

 

 

Ξέρω βέβαια ότι μάλλον τζάμπα τα γράφω, και κάποιοι που θα διαβάσουν τα παραπάνω, ειδικά για την επαναποστολή των πληρωμών θα πουν "α το βλάκα" και θα προχωρήσουν στο επόμενο topic...

Σαν να το έγραψα εγώ, συμφωνώ 100%.πιστευω και εγώ ότι κάποια στιγμή θα μπούμε blacklist. Εγώ αν ήμουν Κινέζος πωλητής ήδη δεν θα έστελνα Ελλάδα, και λογω πελατών αλλά και καθυστερησεων στο τελωνείο και ΕΛΤΑ

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο Κινα με dhl paket πηγε στην Γερμανια σε 9μερες και απο Τσεχια θελει 15? Με τι θα παει?

Τελικα απο Τσεχια το δειχνει σημερα στην Γερμανια μετα απο 6μερες

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια ξερετε αυτου του ειδους track number ποιοι το παραδιδουν ελλαδα???

YT2028721266120767...μηπως ειναι η acs??η καποια αλλη κουριερ.???

 

Ατμιστικά είναι φίλε?

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια βδομάδα, δέμα απ' Banggood, αποθήκη Τσεχίας, από Hoersching σε Θεσσαλονίκη έκανε 4 μέρες και σε άλλες 2 παραδόθηκε σε επαρχία.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μίλησα με DPD πριν και μου είπαν επικοινωνήσω με τον αποστολέα γιατί δεν υπάρχει τέτοια διαδρομή απο τις 7/10 και πρέπει να οριστεί διερεύνηση απο τον αρχικό σταθμό!Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Την απάτη την έχουν στο αίμα τους οι Ιταλοί, ακόμα και οι πωλητές.

Μια φορά έκανα auction στο ebay με ιταλό πωλητή, και την ψιλοπάτησα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω θεμα με 2 αποστολες απο Alli

1) ενω το alli δειχνει απο το tracking του δικου του site στο account μου οτι εχει φτασει ελλαδα, το 17track και το Postnl δειχνει το παρακατω :

 

2020-10-09 08:00

The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed

2020-10-06 04:29

The item is ready for shipment

2020-10-06 04:28

The item is pre-advised to PostNL

 

Τι σημαινει αυτο στη πραξη? (The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed)

 

 

 

 

Και 2) Μια αλλη αποστολη ειναι κολλημενη εκει απο 12/10. Απλα περιμενω?

Αριθμός: RV501284925CN

Κατάσταση πακέτου: Καθ' οδόν

Χώρα: Κίνα -> Ελλάδα

Προορισμός:

2020-10-11 10:14, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-10-11 09:59, CHINA, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-10-10 03:02, CHINA, POSTING/COLLECTION

Αφετηρία:

2020-10-12 04:23, Guangzhou City, has been handed over to the airline transport.

2020-10-12 04:23, Guangzhou City, has been handed over to the airline transport.

2020-10-12 03:13, Guangzhou City, leaving the Guangzhou International Center, the next stop, Guangzhou International Exchange Station (transit)

............

Link to comment
Share on other sites

Εχω θεμα με 2 αποστολες απο Alli

1) ενω το alli δειχνει απο το tracking του δικου του site στο account μου οτι εχει φτασει ελλαδα, το 17track και το Postnl δειχνει το παρακατω :

 

2020-10-09 08:00

The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed

2020-10-06 04:29

The item is ready for shipment

2020-10-06 04:28

The item is pre-advised to PostNL

 

Τι σημαινει αυτο στη πραξη? (The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed)

 

 

 

 

Και 2) Μια αλλη αποστολη ειναι κολλημενη εκει απο 12/10. Απλα περιμενω?

Αριθμός: RV501284925CN

Κατάσταση πακέτου: Καθ' οδόν

Χώρα: Κίνα -> Ελλάδα

Προορισμός:

2020-10-11 10:14, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-10-11 09:59, CHINA, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-10-10 03:02, CHINA, POSTING/COLLECTION

Αφετηρία:

2020-10-12 04:23, Guangzhou City, has been handed over to the airline transport.

2020-10-12 04:23, Guangzhou City, has been handed over to the airline transport.

2020-10-12 03:13, Guangzhou City, leaving the Guangzhou International Center, the next stop, Guangzhou International Exchange Station (transit)

............

 

1) Το σαιτ του ali βλέπει την ενδιάμεση χώρα (Ολλανδια) σαν τελικό προορισμό. Προφανώς δεν σου αναφέρει ότι είναι Ελλάδα αλλά ότι έφτασε στη χώρα προορισμού. Σύνηθες φαινόμενο. Απλά περιμένεις.

2) Υπάρχουν καθυστερήσεις στο αεροδρόμιο και το τελωνείο στην Ελλάδα. Το πιθανότερο είναι ότι το δέμα σου έχει φτάσει Ελλάδα, περιμένει να σκαναριστεί και να πάρει τη σειρά του για έλεγχο στο τελωνείο. Αυτό μπορεί να πάρει και πάνω από μήνα. Περιμένεις

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση στην Ολλανδία "The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed" τι μπορεί να σημαίνει ? Δεν την έχω ξανασυναντήσει.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

γνωριζει καποιος φιλος ποιος αναλαμβανει τη διανομη δεματων της CHRONOPOST στην Ελλαδα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγείλω από banggood 3 tv box από Κίνα με priority line σε μια παραγγελία (για να γλιτώσουμε μεταφορικά ) θα είναι επικίνδυνο για τελωνείο ?
Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγείλω από banggood 3 tv box από Κίνα με priority line σε μια παραγγελία (για να γλιτώσουμε μεταφορικά ) θα είναι επικίνδυνο για τελωνείο ?

Μονο μην το στειλουν με Luxembourg Post γιατι δεν θα ερθουν ποτε

Link to comment
Share on other sites

Μονο μην το στειλουν με Luxembourg Post γιατι δεν θα ερθουν ποτε

 

Προσφατα ολοκληρωθηκαν 4 παραγγελεις μου ξεχωριστες απο bangood και Luxembourg Post. Οτι πιο γρηγορο εχω συναντησει σε αποστολες απο Κινα. Ξεκολλαγε το δεμα πολυ γρηγορα απο ολα τα σταδια. 2 παραδειγματα εδω LL340186054LU, LL772839725LU,

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα ολοκληρωθηκαν 4 παραγγελεις μου ξεχωριστες απο bangood και Luxembourg Post. Οτι πιο γρηγορο εχω συναντησει σε αποστολες απο Κινα. Ξεκολλαγε το δεμα πολυ γρηγορα απο ολα τα σταδια. 2 παραδειγματα εδω LL340186054LU, LL772839725LU,
Δες κι από εμένα παράδειγμα!LT283779525NL
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα από Λουξεμβούργο 2 δέματα ένα μήνα τώρα , είναι στην αποστολή αντικειμένου , με τα πόδια πιο γρήγορα θα είχε έρθει

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έκανα μια παραγγελία-κατι θήκες για κινητό- από το tvc-mall.

Courier Number: YTΝουμερα

Transport methods: EUDDP

Έχει κάποιος εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα;

Χρόνους παράδοσης κτλ;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έκανα μια παραγγελία-κατι θήκες για κινητό- από το tvc-mall.

Courier Number: YTΝουμερα

Transport methods: EUDDP

Έχει κάποιος εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα;

Χρόνους παράδοσης κτλ;

Ευχαριστώ πολύ

 

Μήπως είναι EUDPD αντί DDP, όπου στην Ελλάδα αναλαμβάνει η ACS?

Link to comment
Share on other sites

2 χθεσινές παραγγελίες από Banggood με PDM στάλθηκαν με Εσθονικό Ταχυδρομείο! Τι φάση;;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα ολοκληρωθηκαν 4 παραγγελεις μου ξεχωριστες απο bangood και Luxembourg Post. Οτι πιο γρηγορο εχω συναντησει σε αποστολες απο Κινα. Ξεκολλαγε το δεμα πολυ γρηγορα απο ολα τα σταδια. 2 παραδειγματα εδω LL340186054LU, LL772839725LU,

Τουλαχιστον οι Κινεζοι μου ειπαν οτι το δεμα πηγε πισω στην Κινα και μου εδωσαν αμεσως τα χρηματα

Link to comment
Share on other sites

2 χθεσινές παραγγελίες από Banggood με PDM στάλθηκαν με Εσθονικό Ταχυδρομείο! Τι φάση;;

 

Είναι πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία και πρέπει να παρακολουθήσουμε την πορεία και εξέλιξη αυτής της νέας μεθόδου αποστολής.

Πρέπει να ενημερώσεις για την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά βλέπουν μπούκωμα στα γνωστά ταχυδρoμεια ειδικά στο NL και αλλάζουν μεθόδους. Μια χαρά κάνουν .

Τι μια χαρά κάνουν... Παραγγελία με PDM και αντί για τις γνωστές μεθόδους μου έδωσαν ένα τρακ του στυλ 6123***71455 το οποίο δεν ανιχνεύεται πουθενά τους έστειλα μαιλ και μου λένε ότι η παραγγελία προωθείτε κανονικά και θα παραλάβω, σε ερώτηση μου με τι ταχυδρομείο ταξιδεύει δεν ήξερε να μου απαντήσει μόνο ότι σίγουρα είναι tax free μέθοδος σκατα τα έκανε πάλι το Banggood

Link to comment
Share on other sites

Τι μια χαρά κάνουν... Παραγγελία με PDM και αντί για τις γνωστές μεθόδους μου έδωσαν ένα τρακ του στυλ 6123***71455 το οποίο δεν ανιχνεύεται πουθενά τους έστειλα μαιλ και μου λένε ότι η παραγγελία προωθείτε κανονικά και θα παραλάβω, σε ερώτηση μου με τι ταχυδρομείο ταξιδεύει δεν ήξερε να μου απαντήσει μόνο ότι σίγουρα είναι tax free μέθοδος σκατα τα έκανε πάλι το Banggood

Άρα ΔΕΝ σου έστειλαν μεταγενέστερο mail με "κανονικό" tracking num, όπως είχαν κάνει με μένα (και είχα την ελπίδα ότι θα κάνουν και στη δική σου περίπτωση - όπως γράφαμε εδώ πριν λίγο καιρό). Καλά πάνε αυτοί, όντως... (not)!

Μιας και έχουν περάσει πάντως κάποιες μέρες, δοκίμασε να βάλεις και πάλι τον αριθμό σε κανένα π.χ. parcelsapp.com, μήπως και τελικά όντως ανήκει σε κάποια μεταφορική, και μετά από τις μέρες αυτές η μεταφορική το παρέλαβε και... εμφανιστεί ξαφνικά το tracking number (οκ, όχι μεγάλη η πιθανότητα, αλλά η... ελπίδα πεθαίνει τελευταία :))

Λογικά βλέπουν μπούκωμα στα γνωστά ταχυδρoμεια ειδικά στο NL και αλλάζουν μεθόδους. Μια χαρά κάνουν .

Μπα, απλώς ψάχνουν για τη φτηνότερη δυνατή επιλογή. Μπορεί και να τους βγει, μπορεί και να τα κάνουν θάλασσα... Δε θυμάμαι τώρα με ποια μεταφορική είχαν πειραματιστεί πέρυσι το καλοκαίρι (αν θυμάμαι καλά...) και είχε καταλήξει να χαθεί ένας μεγάλος αριθμός από δέματα - και φέτος και με το Λουξεμβούργο είδαμε εδώ σωρεία παραπόνων! *Ίσως* τώρα να πηγαίνει να... στρώσει αυτό, κρίνοντας από μερικά θετικά σχόλια στις τελευταίες 1-2 σελίδες...

Γενικά, αν βλέπεις... πειραματισμούς από τους Κινέζους, συνήθως δεν είναι προάγγελος καλών ειδήσεων... :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η κατάσταση με το nl post του Aliexpress είναι τραγική. Περιμένω τρία δέματα, 20 ημέρες από την αποστολή και δεν έχουν φτάσει ακόμα Ολλανδία για να φύγουν για Ελλάδα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...