Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

30/9/20 7:47 π.μ. - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

 

Μένω Αθήνα γιατι πήγε όμως στο τελωνείο της Θεσσαλονίκης?

 

Δεν είμαι ειδικός, αλλά υποθέτω ότι ήρθε οδικώς/σιδηροδρομικώς στην Ελλάδα και ελέγχεται στο πρώτο τελωνείο εισόδου στη χώρα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δέμα από aliexpress με ολλανδικό ταχυδρομείο και τριγωνική αποστολή μέσω Ολλανδίας, σήμερα μου γράφει ότι θα παρουσιαστεί στο τελωνείο.

Πάει και αυτή η μέθοδος; Δεν είναι αξιόπιστη για να μην περνάνε τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από aliexpress με ολλανδικό ταχυδρομείο και τριγωνική αποστολή μέσω Ολλανδίας, σήμερα μου γράφει ότι θα παρουσιαστεί στο τελωνείο.

Πάει και αυτή η μέθοδος; Δεν είναι αξιόπιστη για να μην περνάνε τελωνείο;

 

Είσαι σίγουρος ότι ήταν τριγωνική η αποστολή; Το ότι στάλθηκε με το ολλανδικό ταχυδρομείο δεν σημαίνει και τριγωνική (όπως του banggood)

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από aliexpress με ολλανδικό ταχυδρομείο και τριγωνική αποστολή μέσω Ολλανδίας, σήμερα μου γράφει ότι θα παρουσιαστεί στο τελωνείο.

Πάει και αυτή η μέθοδος; Δεν είναι αξιόπιστη για να μην περνάνε τελωνείο;

 

Από πότε το Ali έχει τριγωνική μέθοδο αποστολής και μάλιστα με το Ολλανδικό ταχυδρομείο.

Μήπως νομίζεις ότι κάθε αποστολή με το Ολλανδικό σημαίνει και τριγωνική μέθοδο;

Στην περίπτωσή σου, το δέμα έφυγε μάλλον από την Κίνα με το Ολλανδικό ταχυδρομείο, έφτασε στην Ελλάδα και μπαίνει κανονοκά στο τελωνείο, αφού έρχεται από τρίτη χώρα.

Το θέμα που πρέπει να σε απασχολεί είναι αν η αξία του περιεχομένου είναι πάνω από 22€, οπότε θα έχεις χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα δέμα πάει πρώτα Ολλανδία και μετά έρχεται Ελλάδα, τριγωνική αποστολή δεν είναι; Δεν ήρθε απευθείας Ελλάδα. Πήγε πρώτα Ολλανδία και μετά ήρθε Ελλάδα.

LT284351843NL

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα δέμα πάει πρώτα Ολλανδία και μετά έρχεται Ελλάδα, τριγωνική αποστολή δεν είναι; Δεν ήρθε απευθείας Ελλάδα. Πήγε πρώτα Ολλανδία και μετά ήρθε Ελλάδα.

LT284351843NL

 

Κάνεις λάθος.

Πολλά ευρωπαικα ταχυδρομεία έχουν καταστήματα στην Κίνα και οι κινέζοι πωλητές επιλέγουν ένα απ' αυτά όταν στέλνουν δέματα σε χώρες της ΕΕ. Το δέμα λοιπόν ταξιδεύει από την Κίνα στην αντίστοιχη χώρα του εθνικού ταχυδρομείου και από εκεί προωθείται στη χώρα του παραλήπτη και στην περίπτωσή μας στην Ελλάδα.

Κανένα δέμα που ταξιδεύει με ευρωπαικό εθνικό ταχυδρομείο δεν έρχεται από την Κίνα κατευθείαν στην Ελλάδα. Όλα πάνε πρώτα στη χώρα του εθνικού ταχυδρομείου και από εκεί προωθείται στην Ελλάδα.

Αυτό δεν λέγεται τριγωνική αποστολή, αλλά κανονική αποστολή.

Τριγωνική λέμε τη μέθοδο που χρησιμοποιείται κυρίως από τα 2 μεγάλα κινεζομάγαζα και το δέμα φτάνει στην ευρωπαική χώρα όπου εκτελωνίζεται (ή κάτι άλλο) και επανασυσκευάζεται σαν να στέλνεται από την ευρωπαική χώρα στην Ελλάδα, οπότε δεν χρεώνεται έξοδα εκτελωνισμού ΚΑΙ στην Ελλάδα.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να το γνωρίζεις αυτό, πριν παραγγείλεις και μάλιστα τέτοιας αξίας.
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξαναπαραγγειλει και μάλιστα με τον ίδιο τρόπο και από τον ίδιο πωλητή και ίδιας αξίας, όπου δεν μπήκε τελωνείο. Και μάλιστα όχι μια φορά αλλά αρκετές. Οπότε απλά ήμουν τυχερός τότε.
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς πριν αρχίσει ο έλεγχος στο τελωνείο, τότε ναι, ήταν αρκετό να γράψει "δώρο" ο κινέζος.
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς πριν αρχίσει ο έλεγχος στο τελωνείο, τότε ναι, ήταν αρκετό να γράψει "δώρο" ο κινέζος.

Οχι, μέχρι και πριν 1 μήνα που μου ήρθε ένα talkband της Huawei με αξία 85 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεμα απο banggood eu priority ερχεται με nl post κι οχι dhl

 

Θα ταλαιπωρηείς με την καθυστέρηση στα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τον ήπια.

Το δέμα κοστίζει 125 ευρώ, άρα πάμε για 125x24% +12 ευρώ τα εκτελωνιστικά;

 

Μη βιαζεσαι κατσε πρωτα να δεις και ενημερωσε μας..

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Οπότε τον ήπια.

Το δέμα κοστίζει 125 ευρώ, άρα πάμε για 125x24% +12 ευρώ τα εκτελωνιστικά;

15€ εκτελωνιστικά, όχι 12€.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους μία ερώτηση το Ηνωμένο Βασίλειο εξακολουθεί να μήν έχει τελωνείο αν ξέρει κάποιος?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί να μην έχει τελωνείο.

Τουλάχιστον κάτι παραγγελίες από αμαζον τώρα τελευταία ήταν οκ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω το ανεφερα γιατι ειχα διαβασει μηνυματα eu priority =dhl

 

Χρησιμοποιεί άλλοτε το Ολλανδικό και άλλοτε το Γερμανικό ταχυδρομείο, αλλά δεν μπορείς να επιλέξεις κατά την παραγγελία.

Με το δεύτερο αποφεύγουμε την καθυστέρηση των ΕΛΤΑ και παραλαμβάνουμε από την DHL, όπου έχει κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

banggood Τσεχικη αποθηκη ηρθε απο Γερμανια σε 48 μερες.
Παρόμοια περίπτωση και εγώ. Από UK (one week delivery) και το στείλανε από Ολλανδία με nl post, γύρω στις 25 ημέρες έκανε. Προφανώς και το στείλανε από Κίνα. Τώρα γενικά αυτό δεν είναι κοροϊδία? Κινέζοι κουτοπόνηροι.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

banggood Τσεχικη αποθηκη ηρθε απο Γερμανια σε 48 μερες.

Παρόμοια περίπτωση και εγώ. Από UK (one week delivery) και το στείλανε από Ολλανδία με nl post, γύρω στις 25 ημέρες έκανε. Προφανώς και το στείλανε από Κίνα. Τώρα γενικά αυτό δεν είναι κοροϊδία? Κινέζοι κουτοπόνηροι.

Απλό ταχυδρομείο, χωρίς tracking να υποθέσω, έ...;

Εμένα με ανάλογη μέθοδο από Τσεχία, έκανε... 74 μέρες(!)

Στις 65 περίπου (δε θυμάμαι ακριβώς) μου έδωσαν refund και όταν τελικά το παρέλαβα, επικοινώνησα μαζί τους και τους ξανάστειλα την πληρωμή.

 

Απ' ό,τι κατάλαβα από τα όσα διαβάζω εδώ (από τα γραφόμενα των τελευταίων μηνών), ό,τι στέλνεται χωρίς tracking από ευρωπαϊκή αποθήκη κάνει... ανήθικους χρόνους.

Με tracking φαίνεται να έρχεται σε απολύτως λογικούς χρόνους (και πάλι βέβαια όχι 5 μέρες που λένε).

 

Δε μου φαίνεται ιδιαίτερα περίεργο να στέλνουν από μια (ευρωπαϊκή) χώρα Α, χρηιμοποιώντας το ταχυδρομείο της χώρας Β, αν με αυτό έχουν συνάψει συμφωνίες, έχουν καλύτερες τιμές κλπ (αν και από την οπτική μου ως ιδιώτης, δυσκολεύομαι λίγο να φανταστώ πώς θα δουλεύει αυτό στην πράξη...).

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι τι μπορεί να κάνει όλον αυτόν τον καιρό (ειδικά στην περίπτωσή μου με τις... 74 μέρες!) το δέμα μέχρι να παραδοθεί! Και με τα πόδια να το έφερνε κάποιος, θα είχε φτάσει από καιρό...

Το πιο πιθανό βέβαια είναι να έβαλαν και εδώ το χεράκι τους τα... αγαπημένα μας ΕΛΤΑ και έτσι να εξηγούνται οι καθυστερήσεις...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Απλό ταχυδρομείο, χωρίς tracking να υποθέσω, έ...;

 

Εμένα με ανάλογη μέθοδο από Τσεχία, έκανε... 74 μέρες(!)

 

Στις 65 περίπου (δε θυμάμαι ακριβώς) μου έδωσαν refund και όταν τελικά το παρέλαβα, επικοινώνησα μαζί τους και τους ξανάστειλα την πληρωμή.

 

 

 

Απ' ό,τι κατάλαβα από τα όσα διαβάζω εδώ (από τα γραφόμενα των τελευταίων μηνών), ό,τι στέλνεται χωρίς tracking από ευρωπαϊκή αποθήκη κάνει... ανήθικους χρόνους.

 

Με tracking φαίνεται να έρχεται σε απολύτως λογικούς χρόνους (και πάλι βέβαια όχι 5 μέρες που λένε).

 

 

 

Δε μου φαίνεται ιδιαίτερα περίεργο να στέλνουν από μια (ευρωπαϊκή) χώρα Α, χρηιμοποιώντας το ταχυδρομείο της χώρας Β, αν με αυτό έχουν συνάψει συμφωνίες, έχουν καλύτερες τιμές κλπ (αν και από την οπτική μου ως ιδιώτης, δυσκολεύομαι λίγο να φανταστώ πώς θα δουλεύει αυτό στην πράξη...).

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι τι μπορεί να κάνει όλον αυτόν τον καιρό (ειδικά στην περίπτωσή μου με τις... 74 μέρες!) το δέμα μέχρι να παραδοθεί! Και με τα πόδια να το έφερνε κάποιος, θα είχε φτάσει από καιρό...

 

Το πιο πιθανό βέβαια είναι να έβαλαν και εδώ το χεράκι τους τα... αγαπημένα μας ΕΛΤΑ και έτσι να εξηγούνται οι καθυστερήσεις...

 

Με tracking ήταν και με το που πήρα το tracking, σε 3 ημέρες φάνηκε ότι φεύγει από Ολλανδίακαι όχι UK. Ήταν σαν ένα κλασσικό δέμα με priority nl post που έφτασε σε σχετικά καλούς χρόνους. Στα ΕΛΤΑ δεν καθυστέρησε, με το που έφτασε Ελλάδα σε 4 ημέρες παρέλαβα. Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν αναφέρει παιδιά και έχουν έρθει στο δεκαήμερο από τσέχικη αποθήκη. Μπορεί να παίζει και αυτό που αναφέρεις με τις τρίτες χώρες, τι να πω, άβυσσος η ψυχή των Κινέζων. Αλλά τις περισσότερες φορές είναι κοροϊδία από την πλευρά των Κινέζων.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...