Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα μετά από 26 ημέρες ξεκόλλησε, με λίγη τύχη μπορεί αύριο να παραλάβω, αλλιώς από Δευτέρα.

Ατύχησα για παραλαβή την Παρασκευή, θα γίνει αύριο Τρίτη.

 

Επίσης αύριο θα παραλάβω αγορά από Banggood που έγινε στις 5-9-2020 και αποστολή την επομένη με LUXEMBOURG POST και μέθοδο PDM.

Τελικά με LUXEMBOURG POST αποδεικνύεται υπεραρκετά γρήγορη αποστολή, άσπρος σίφουνας, μηδέν καθυστέρηση. 6-9-2020 αποστολή, 10-9-2020 στο Λουξεμβούργο, την Δευτέρα 21-09-2020 εμφανίστηκε στην Ελλάδα και την Τρίτη 22-09-2020 παραλαμβάνω, 16 ημέρες από την αποστολή.

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 15-09-2020 13:51 ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 16-09-2020 16:19 ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-09-2020 05:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 21-09-2020 09:44 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 21-09-2020 16:22 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 21-09-2020 19:22 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΤΡΙΠΟΛΗ Κ Δ 21-09-2020 20:48 ΤΡΙΠΟΛΗ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΤΡΙΠΟΛΗ Κ Δ 21-09-2020 22:48 ΤΡΙΠΟΛΗ Κ Δ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 21-09-2020 23:11 ΤΡΙΠΟΛΗ Κ Δ

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδες καλημερα. Φλερταρω ενα ινβερτερ απο Κινα με τιμη αγορας 357€ και free shipping με DHL. Το μηχανημα θα περασει τελωνειο, οποτε θα πληρωσω το ΦΠΑ, τον δασμο και τα εξοδα εκτελωνισμου τα οποια δεν θα ειναι προφανως 20€ αφου λογικα θα γινει ο εκτελωνισμος απο DHL και οχι απο ΕΛΤΑ. Το ερωτημα μου ειναι, εκτος απο ΦΠΑ και δασμο, τι θα πληρωσω στην DHL για εκτελωνισμο? Ειχα ακουσει στο παρελθον κατι υπερβολικα νουμερα για DHL, εχετε καμμια ιδεα, μη μου τον ακουμπησουν? Ειναι free shipping αλλα τα εξοδα εκτελωνισμου ειναι αλλου παπα Ευαγγελιο..Ευχαριστω

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα. Φλερταρω ενα ινβερτερ απο Κινα με τιμη αγορας 357€ και free shipping με DHL. Το μηχανημα θα περασει τελωνειο, οποτε θα πληρωσω το ΦΠΑ, τον δασμο και τα εξοδα εκτελωνισμου τα οποια δεν θα ειναι προφανως 20€ αφου λογικα θα γινει ο εκτελωνισμος απο DHL και οχι απο ΕΛΤΑ. Το ερωτημα μου ειναι, εκτος απο ΦΠΑ και δασμο, τι θα πληρωσω στην DHL για εκτελωνισμο? Ειχα ακουσει στο παρελθον κατι υπερβολικα νουμερα για DHL, εχετε καμμια ιδεα, μη μου τον ακουμπησουν? Ειναι free shipping αλλα τα εξοδα εκτελωνισμου ειναι αλλου παπα Ευαγγελιο..Ευχαριστω

 

Το πρώτο που πρέπει να ξεκαθαρίσεις είναι το αν το στέλνει με την DHL Courier ή με το Γερμανικό ταχυδρομείο (DHL Paket).

Κατά τη γνώμη μου, free shipping και DHL Courier είναι δύο έννοιες ασύμβατες.

Αν θέλεις, δίνεις το Link.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που πρέπει να ξεκαθαρίσεις είναι το αν το στέλνει με την DHL Courier ή με το Γερμανικό ταχυδρομείο (DHL Paket).

Κατά τη γνώμη μου, free shipping και DHL Courier είναι δύο έννοιες ασύμβατες.

Αν θέλεις, δίνεις το Link.

Σ ευχαριστω για την απαντηση. Ο πωλητης δεν το διευκρινιζει. https://www.aliexpress.com...54662e0e75f58U

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 παραγγελίες από Banggood με EU Priority Line και είναι η πρώτη φορά που τις στέλνει με DHL (όλες οι προηγούμενες ήταν με PDM και NL.post). Θέλω να ρωτήσω όποιον μπορεί να μου απαντήσει στις πόσες μέρες περίπου από την ημέρα shipping αρχίζει να έχει "κίνηση" το tracking. To ρωτώ γιατί από τις 11/9 και 12/9 που έγιναν shipping και έλαβα τα tracking number και το αρχικό μήνυμα της dhl δεν έχω δει μέχρι σήμερα τίποτα νεότερο...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 παραγγελίες από Banggood με EU Priority Line και είναι η πρώτη φορά που τις στέλνει με DHL (όλες οι προηγούμενες ήταν με PDM και NL.post). Θέλω να ρωτήσω όποιον μπορεί να μου απαντήσει στις πόσες μέρες περίπου από την ημέρα shipping αρχίζει να έχει "κίνηση" το tracking. To ρωτώ γιατί από τις 11/9 και 12/9 που έγιναν shipping και έλαβα τα tracking number και το αρχικό μήνυμα της dhl δεν έχω δει μέχρι σήμερα τίποτα νεότερο...

 

Στις επόμενες 3-4 μέρες το πολύ, θα φτάσει Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Στις επόμενες 3-4 μέρες το πολύ, θα φτάσει Γερμανία.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ. Βλέπεις με έχει φάει αυτή ειδικά την φορά η ανυπομονησία... :D :lol::rolleyes:

 

Και από Γερμανία στην Ελλάδα περίπου πόσες μέρες ?

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ. Βλέπεις με έχει φάει αυτή ειδικά την φορά η ανυπομονησία... :D :lol::rolleyes:

 

Και από Γερμανία στην Ελλάδα περίπου πόσες μέρες ?

 

Κανει 1-2 μέρες να γίνει export και συνήθως σε 5-6 μέρες φτάνει Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Κανει 1-2 μέρες να γίνει export και συνήθως σε 5-6 μέρες φτάνει Ελλάδα

 

Οκ, και πάλι σ' ευχαριστώ ! :)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Και από Γερμανία στην Ελλάδα περίπου πόσες μέρες ?

Όπως τα λέει ο Stavros750 παραπάνω, και να προσθέσω λίγη ακόμα λεπτομέρεια:

Όταν φτάσει Γερμανία, θα το δείς να αλλάζει μια-δυο τοποθεσίες. Η τελευταία είναι το Feucht, από το οποίο φεύγει (οδικώς μάλλον) για Ελλάδα - κάνει συνήθως κάτι λιγότερο από εβδομάδα.

Όταν φτάσει Ελλάδα, θα σου παρουσιάσει και δεύτερο tracking nr., με το οποίο θα μπορείς να το παρακολουθείς στο site της DHL Ελλάδος - που θα στο παραδώσει.

Εκεί μπορεί να δεις και κάτι... ανησυχητικό: Σου δίνουν εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης σε... 8 μέρες!

Στην πράξη, στο φέρνουν σε 1-2 μέρες (τους είχα πάρει τηλέφωνο έκπληκτος την πρώτη φορά που το είδα και μου είπαν ότι είναι απλά ένα worst case estimate που δίνουν για να είναι καλυμμένοι...)

 

Στο μεταξύ, μέχρι να φτάσει Γερμανία, μπορείς να δεις τι έχει κάνει ως τώρα βάζοντας το tracking nr. στο site της FlytExpress.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Stavros750 παραπάνω, και να προσθέσω λίγη ακόμα λεπτομέρεια:

Όταν φτάσει Γερμανία, θα το δείς να αλλάζει μια-δυο τοποθεσίες. Η τελευταία είναι το Feucht, από το οποίο φεύγει (οδικώς μάλλον) για Ελλάδα - κάνει συνήθως κάτι λιγότερο από εβδομάδα.

Όταν φτάσει Ελλάδα, θα σου παρουσιάσει και δεύτερο tracking nr., με το οποίο θα μπορείς να το παρακολουθείς στο site της DHL Ελλάδος - που θα στο παραδώσει.

Εκεί μπορεί να δεις και κάτι... ανησυχητικό: Σου δίνουν εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης σε... 8 μέρες!

Στην πράξη, στο φέρνουν σε 1-2 μέρες (τους είχα πάρει τηλέφωνο έκπληκτος την πρώτη φορά που το είδα και μου είπαν ότι είναι απλά ένα worst case estimate που δίνουν για να είναι καλυμμένοι...)

 

Στο μεταξύ, μέχρι να φτάσει Γερμανία, μπορείς να δεις τι έχει κάνει ως τώρα βάζοντας το tracking nr. στο site της FlytExpress.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, κατατοπιστικότατος !! :):)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση. Ο πωλητης δεν το διευκρινιζει. https://www.aliexpress.com...54662e0e75f58U

 

Το link είναι νεκρό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα. Φλερταρω ενα ινβερτερ απο Κινα με τιμη αγορας 357€ και free shipping με DHL. Το μηχανημα θα περασει τελωνειο, οποτε θα πληρωσω το ΦΠΑ, τον δασμο και τα εξοδα εκτελωνισμου τα οποια δεν θα ειναι προφανως 20€ αφου λογικα θα γινει ο εκτελωνισμος απο DHL και οχι απο ΕΛΤΑ. Το ερωτημα μου ειναι, εκτος απο ΦΠΑ και δασμο, τι θα πληρωσω στην DHL για εκτελωνισμο? Ειχα ακουσει στο παρελθον κατι υπερβολικα νουμερα για DHL, εχετε καμμια ιδεα, μη μου τον ακουμπησουν? Ειναι free shipping αλλα τα εξοδα εκτελωνισμου ειναι αλλου παπα Ευαγγελιο..Ευχαριστω
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.

Μηχανημα δηλωμενης αξιας 90€, το τελωνειο εβαλε αξια 150€.

Υπολογιστηκε φορος (συνηθως 3-14%), ΦΠΑ 24%, ΕΞΟΔΑ DHL 60€, εκτελωνιστικα σε δικο μου εκτελωνιστη 50€, συνολο 180€.

 

Αν μπορεις αποφευγεις την DHL για αποστολη απο τριτες χωρες.

 

Το μονο θετικο της υποθεσης ειναι οτι το εχεις σε 3 μερες συνηθως απο Κινα.

 

Εγω το χρειαζομουνα και ηταν σε γνωση μου οτι θα μου τον πιασουν κανονικα.

 

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.

Μηχανημα δηλωμενης αξιας 90€, το τελωνειο εβαλε αξια 150€.

Υπολογιστηκε φορος (συνηθως 3-14%), ΦΠΑ 24%, ΕΞΟΔΑ DHL 60€, εκτελωνιστικα σε δικο μου εκτελωνιστη 50€, συνολο 180€.

 

Αν μπορεις αποφευγεις την DHL για αποστολη απο τριτες χωρες.

 

Το μονο θετικο της υποθεσης ειναι οτι το εχεις σε 3 μερες συνηθως απο Κινα.

 

Εγω το χρειαζομουνα και ηταν σε γνωση μου οτι θα μου τον πιασουν κανονικα.

 

 

 

Επαναλαμβάνω ότι ο guideman γράφει ότι αγόρασε με free shipping, που δεν μπορεί να σημαίνει DHL Courier, στα υπερβολικά έξοδα της οποίας αναφέρεσαι.

Το πιθανότερο είναι ότι το στέλνει με DHL Paket, δηλάδή το Γερμανικό ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στο ιδιο αναφερομαι.

Δεν εχει καμμια απολυτως διαφορα οταν προκειται για τριτη χωρα.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στο ιδιο αναφερομαι.

Δεν εχει καμμια απολυτως διαφορα οταν προκειται για τριτη χωρα.

 

 

Δεν αναφέρεσαι στο ίδιο αφού εσύ πλήρωσες τα υπερβολικά έξοδα εκτελωνισμού της DHL Courier.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ακριβως το ιδιο. Και στην δικη μου περιπτωση, τα μεταφορικα ηταν δωρεαν. Σε τετοιες αξιες 300€+ οι Κινεζοι προσφερουν δωρεαν μεταφορα με DHL.

 

Ομως απαξ και το δεμα φτασει στην αποθηκη της DHL στο Ελ. Βενιζελος, του συμπεριφερονται με τον ιδιο ακριβως τροπο, αν η αξια ειναι πανω απο 22€.

 

ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.

 

Edit. Να συμπληρωσω οτι εχω επισης περιπτωσεις αποστολων απο ΗΠΑ και Κορεα, με πιο αργο τροπο, που επισης πληρωσαν τετοιο κοστος.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Edited by nininikos
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που πρέπει να ξεκαθαρίσεις είναι το αν το στέλνει με την DHL Courier ή με το Γερμανικό ταχυδρομείο (DHL Paket).

Κατά τη γνώμη μου, free shipping και DHL Courier είναι δύο έννοιες ασύμβατες.

Αν θέλεις, δίνεις το Link.

https://www.aliexpress.com/item/32916091801.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.6dbf2e0e7L0FMz

Παντως, ο ιδιος δεν ξερει, σε ερωτηση μου απαντησε "DHL Package":lol::lol::lol:

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

https://www.aliexpress.com/item/32916091801.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.6dbf2e0e7L0FMz

Παντως, ο ιδιος δεν ξερει, σε ερωτηση μου απαντησε "DHL Package":lol::lol::lol:

 

Μάλλον είναι DHL Courier. Έχει μεγάλο περιθώριο κέρδους (είναι και βαρύ) οπότε για σιγουριά το στέλνει με DHL Courier.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω παραγγειλει ακομη γιατι φοβαμαι λογω DHL μη φαω καμμια "κατοσταρα" επανω, για εξοδα εκτελωνισμου. Ηδη το "πακετο" φτανει αρκετα ψηλα.. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει τι γινετε με εσας αλλα σε εμενα σε απειρες παραγγελιες συνηθως απο Αλι γινετε οτι νανε.

Ελαχιστες εχουν ερθει αστραπη και οι αλλες τρωνε καθυστερηση του τυπου δεν ανοιγει ο σακος αλλα ακομα και μετα αλλες κολλανε και αλλες πρωχωρανε κανονικα.

Ελαχιστα απο τα συστημενα μπαινουν για ελεγχο.

Συστημενα και μη οτι νανε.

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι νομιζω και εγω. Πολυ σπανια ερχονται σε 30-40 μερες. Μεγαλη πλειοψηφια σε μενα σταματαει για τελωνειο 1-2 μηνες.. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

https://www.aliexpress.com/item/32916091801.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.6dbf2e0e7L0FMz

Παντως, ο ιδιος δεν ξερει, σε ερωτηση μου απαντησε "DHL Package":lol::lol::lol:

 

Το DHL Package είναι το DHL Paket στα Γερμανικά, δηλαδή ταξιδεύει με το Γερμανικό ταχυδρομείο και γι' αυτό δικαιολογείται το free shipping, όπως σου έγραψα σε προηγούμενο post.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ταξιδεύει με DHL Courier και να το προσφέρει με free shipping. Άλλωστε, η άλλη εναλλακτική αποστολή είναι με EMS που είναι η Courier των εθνικών ταχυδρομείων και χρεώνει μεταφορικά 228,48€. Φαντάσου πόσα θα χρέωνε με την DHL Courier.

 

ΥΓ

Με την ευκαιρία, θέλω να επισημάνω ότι, σε τέτοια σοβαρά θέματα, πρέπει να απαντάνε όσοι τα γνωρίζουν πραγματικά και όχι όσοι δεν γνωρίζουν και μπορεί να παρασύρουν ή να αποτρέψουν αυτόν που ρωτάει από το να προχωρήσει ή όχι σε μια αγορά που θέλει να κάνει.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, προτιθεσαι να πληρωσεις και τα πιθανα εξοδα του εκτελωνισμου στον ανθρωπο, σωστα?

Επισης να σε ενημερωσω οτι δεν υπαρχει αποστολη με εκτιμωμενη παραδοση σε 11 μερες που δεν ειναι εξπρες.

Αλλωστε και στην περιπτωση του EMS ο χρονος ειναι ο ιδιος.

 

Επειδη μαλλον δεν εχεις κωδικο στην DHL, βασιζεσαι μονο με εικασιες.

Οι Γερμανοι ομως δεν λειτουργουν ετσι. Και εχω πολλα παραδειγματα, αλλα δεν ειναι της παρουσης.

Edited by nininikos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...