Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτά τα ακουστικά.

 

 

 

Η αγορά με κουπόνι και πληρωμένα μεταφορικά έξοδα :

 

Από Κίνα με PDM, αποστολή έως 11 Σεπ και Shipping time 15-20 εργάσιμες, κοστίζει 51.98€.

 

Από Τσεχία με EU Priority Mail, αποστολή εντός 24ώρου και Shipping time 2-5 εργάσιμες, κοστίζει 55,19€.

 

Από Ισπανία με ES Standard Shipping, αποστολή εντός 24ώρου και Shipping time 3-5 εργάσιμες, κοστίζει 60,80€.

 

 

 

Θεωρώ ότι οι χρόνοι αποστολής 2-3 και 3-5 εργάσιμες από Τσεχία και Ισπανία είναι τελείως ανέφικτοι.

 

Το ερώτημά μου είναι αν θα είναι όμως σημαντικά μικρότεροι σε σχέση με Κίνα και με δεδομένο φυσικά ότι από Κίνα θα αποσταλεί περίπου ένα 10ήμερο αργότερα.

 

Αν είναι να έρθει σημαντικά γρηγορότερα από Τσεχία και Ισπανία, η διαφορές στις τιμές 3 και 9 € περίπου μεταξύ τους σε σχέση με την τιμή από Κίνα δεν με ενδιαφέρει.

 

 

 

Οποιοι έχουν εμπειρίες τώρα τελευταία και γνωρίζουν σχετικά με αποστολές από banggood και από τις ευρωπαϊκές αποθήκες (Ισπανία-Τσεχία) ας απαντήσουν παρακαλώ και τους ευχαριστώ προκαταβολικά.

Εγώ από Τσεχία 8 ημέρες

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση γιατί δε ξέρω τι γίνεται!

Παραγγελία απο banggood με pdm μου το έστειλαν απο Λουξεμβούργο!

Η παράδοση γίνεται απο ΕΛΤΑ ή αλλάζει tracking και έρχεται με κουριερ;

Ρωτάω γιατί απο σήμερα φαίνεται να έχει παραδοθεί ενώ δε έχει μπει καν Ελλάδα!!! Εννοείται οτι δεν εχω λάβει τίποτα.

 

Αριθμός: LL77245xxx5LU

Κατάσταση*πακέτου: Παραδόθηκε

Χώρα: Λουξεμβούργο -> Άγνωστος προορισμός

2020-08-29 14:21, Final delivery

2020-08-25 13:42, Luxembourg D LOGISTICS, Departure from outward Office of Exchange

2020-08-19 09:23, Luxembourg D LOGISTICS, Posting / Collection

2020-08-19 09:23, Luxembourg D LOGISTICS, Posting / Collection

2020-08-16 20:27, Luxembourg D LOGISTICS, Electronic Notification of Shipment Received

2020-08-16 00:00, Sending

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Από Τσεχία από ότι φαίνεται έρχονται πολύ γρήγορα, οπότε αυτό πρέπει να επιλέξω, δεν είπατε όμως αν είναι ο ίδιος τρόπος αποστολής (EU Priority Mail) που λάβατε εσείς τα δέματά σας ή κάποιος άλλος που δεν υπάρχει ως επιλογή στα ακουστικά που ενδιαφέρομαι.

 

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ να είστε πάντα καλά.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Από Τσεχία από ότι φαίνεται έρχονται πολύ γρήγορα, οπότε αυτό πρέπει να επιλέξω, δεν είπατε όμως αν είναι ο ίδιος τρόπος αποστολής (EU Priority Mail) που λάβατε εσείς τα δέματά σας ή κάποιος άλλος που δεν υπάρχει ως επιλογή στα ακουστικά που ενδιαφέρομαι.

 

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ να είστε πάντα καλά.

 

Έχεις δίκαιο. Πράγματι με EU Priority Mail έγινε η αποστολή

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πλέον θέλουν αρκετή υπομονή οι αγορές από Κίνα ακόμα και σε νορμάλ περιόδους. Τώρα που στέλνει και το aliexpress τις περισσότερες αποστολές με low priority nl post, κανουν 10 μερες για Ολλανδία, άλλες τόσες να φύγουν από Ολλανδία + το χρόνο που θέλει να φτάσει Ελλάδα, να εκτελωνιστει εδώ κλπ. Χαιρέτα μας τον πλάτανο με άλλα λόγια.

Άσε που τώρα το Ali στέλνει και με κάτι απίθανες εταιρίες όπως η sunyun. Μιλάμε για παραλαβή σε 1 χρόνο στην καλύτερη.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση γιατί δε ξέρω τι γίνεται!

Παραγγελία απο banggood με pdm μου το έστειλαν απο Λουξεμβούργο!

Η παράδοση γίνεται απο ΕΛΤΑ ή αλλάζει tracking και έρχεται με κουριερ;

Ρωτάω γιατί απο σήμερα φαίνεται να έχει παραδοθεί ενώ δε έχει μπει καν Ελλάδα!!! Εννοείται οτι δεν εχω λάβει τίποτα.

 

Αριθμός: LL77245xxx5LU

Κατάσταση*πακέτου: Παραδόθηκε

Χώρα: Λουξεμβούργο -> Άγνωστος προορισμός

2020-08-29 14:21, Final delivery

2020-08-25 13:42, Luxembourg D LOGISTICS, Departure from outward Office of Exchange

2020-08-19 09:23, Luxembourg D LOGISTICS, Posting / Collection

2020-08-19 09:23, Luxembourg D LOGISTICS, Posting / Collection

2020-08-16 20:27, Luxembourg D LOGISTICS, Electronic Notification of Shipment Received

2020-08-16 00:00, Sending

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

Το ίδιο ακριβώς έχει συμβεί και σε δική μου παραγγελία. Και όπως φαίνεται στα σχόλια του site της courier έχει συμβεί και σε πολλούς άλλους (δεν μπορώ σήμερα να βρω το link της σελίδας τους).

Μετά από 2-3 μέηλ με τους Κινέζους τελικά σήμερα μου έκαναν πρόταση για refound ή για νέα αποστολή της παραγγελίας μου. Μόνο που λένε να την στείλουν με Air Parcel Register κάτι που δεν δέχομαι γιατί εφόσον πλήρωσα για PDM θέλω να το ξαναστείλουν με PDM. Οπότε τώρα περιμένω απάντηση τους γι' αυτό το θέμα.

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Άρα εννοείς ότι όντως χάθηκε το δέμα (κάπου στο... Λουξεμβούργο)...;

Και... κατάφεραν να το ξανακάνουν και σε άλλους...;

Ωχ ωχ... Πρέπει να αρχίσω να κοιτάζω πιο προσεκτικά με τι μου στέλνουν τα δέματα...

 

Το τελευταίο τους κατόρθωμα, σε ό,τι αφορά σε μένα (πιο ανώδυνο όμως από τα δικά σας - ελπίζω τουλάχιστον ότι θα αργήσει αλλά δε θα χαθεί), είναι δέμα που μου έστειλαν με "Air Parcel register" (και ακόμα και τώρα το ίδιο γράφει στις λεπτομέρειες παραγγελίας), αλλά κρίνοντας από τους ενδιάμεσους σταθμούς (και τους χρόνους μεταξύ τους) στο tracking, φαίνεται πως τελικά έρχεται σιδηροδρομικώς!

Επικοινώνησα μαζί τους στο chat, αλλά ό,τι και αν τους έγραψα, άκρη δεν κατάφερα να βγάλω - ο κινέζος απαντούσε τα δικά του. Ήταν σα να συνομιλούσα με bot - που πολύ πιθανό και να συνέβαινε όντως...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς έχει συμβεί και σε δική μου παραγγελία. Και όπως φαίνεται στα σχόλια του site της courier έχει συμβεί και σε πολλούς άλλους (δεν μπορώ σήμερα να βρω το link της σελίδας τους).

Μετά από 2-3 μέηλ με τους Κινέζους τελικά σήμερα μου έκαναν πρόταση για refound ή για νέα αποστολή της παραγγελίας μου. Μόνο που λένε να την στείλουν με Air Parcel Register κάτι που δεν δέχομαι γιατί εφόσον πλήρωσα για PDM θέλω να το ξαναστείλουν με PDM. Οπότε τώρα περιμένω απάντηση τους γι' αυτό το θέμα.

Απο το banggood που επικοινώνησα κάνουν τους Κινέζους... Εχει παραδοθει λέει και να ρωτήσω τους γείτονες φιλους και γνωστούς μηπως το πηραν εκείνοι..!! Μιλάμε για χαζομάρα. Χρειάστηκε να του πω τρεις φορές οτι άλλη χώρα ειναι το Λουξεμβούργο και άλλη η Ελλάδα και στο τέλος μου ειπαν οτι θα το κοιτάξουν. Λαλακιες δλδ για να μου κλείσει το chat. Βασικά δεν με απασχολεί να μη χασω τα 35€ γιατί θα τα παρω απο το PayPal. Απλά το ηθελα το αντικείμενο που αγόρασα και βαριεμαι να περιμενω ξανά άλλο τοσο για να το παραλαβω με νεα παραγγελία.

Απο τα ΕΛΤΑ μου ειπαν ότι ειναι λάθος καταχώρηση απο τα ταχυδρομείο του Λουξεμβούργου και ότι έχει συμβεί και άλλες φορές. Ενδεχομένως να εμφανιστεί ξανά με νέα καταχώρηση.

Δε ξέρω τι ισχύει τελικά αλλά όλο τέτοιες λαλακιες κάνει το banggood, αλλάζει τους τρόπους αποστολής και δε ρωτάει ούτε ενημερώνει..

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο το banggood που επικοινώνησα κάνουν τους Κινέζους... Εχει παραδοθει λέει και να ρωτήσω τους γείτονες φιλους και γνωστούς μηπως το πηραν εκείνοι..!! Μιλάμε για χαζομάρα. Χρειάστηκε να του πω τρεις φορές οτι άλλη χώρα ειναι το Λουξεμβούργο και άλλη η Ελλάδα και στο τέλος μου ειπαν οτι θα το κοιτάξουν. Λαλακιες δλδ για να μου κλείσει το chat. Βασικά δεν με απασχολεί να μη χασω τα 35€ γιατί θα τα παρω απο το PayPal. Απλά το ηθελα το αντικείμενο που αγόρασα και βαριεμαι να περιμενω ξανά άλλο τοσο για να το παραλαβω με νεα παραγγελία.

Απο τα ΕΛΤΑ μου ειπαν ότι ειναι λάθος καταχώρηση απο τα ταχυδρομείο του Λουξεμβούργου και ότι έχει συμβεί και άλλες φορές. Ενδεχομένως να εμφανιστεί ξανά με νέα καταχώρηση.

Δε ξέρω τι ισχύει τελικά αλλά όλο τέτοιες λαλακιες κάνει το banggood, αλλάζει τους τρόπους αποστολής και δε ρωτάει ούτε ενημερώνει..

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κοίτα εδώ και δες στα σχόλια τι γίνεται με ίδιες περιπτώσεις.

 

https://www.tracktry.com/couriers/luxembourg-post/LL772444232LU

 

Τα ίδια μου έλεγαν και μένα οι Κινέζοι στην αρχή αλλά μόλις τους είπα ότι θα ανοίξω dispute στο PayPal το γύρισαν και πρότειναν refund ή resend.

Πάντως αγοράζω πολλά χρόνια από Banggood, πάνω από 130 παραγγελίες, και ελάχιστες φορές είχα προβλήματα και πάντα είχαν λυθεί είτε με refund είτε με αποστολή ξανά...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Μια αντίστοιχη περίπτωση μου είχε τύχει και μένα πέρσι το Νοέμβριο, σε αγορά από UK στο Λονδίνο και το δέμα φαινόταν μετά από κάποιες ημέρες ότι είχε παραδοθεί, χωρίς ποτέ να είχε φτάσει Ελλάδα. Μια απίστευτη πραγματικά ιστορία. Τελικά το δέμα ήρθε κανονικά μέσω Bpost (με εκτυπωμένο στην ετικέτα ένα κανονικό tracking number του Bpost που φυσικά δεν το γνώριζα και το οποίο βάζοντάς το εκ των υστέρων στα γνωστά tracking αλλά και του ΕΛΤΑ έδειχνε την πορεία του δέματος από το σημείο παραλαβής από το Bpost και μετά) και παραλαβή από ΕΛΤΑ.

 

Αυτό που κατάλαβα ότι είχε συμβεί ήταν, ότι το δέμα πριν παραδοθεί στον τελευταίο μεταφορέα που θα το έφερνε στην Ελλάδα (Bpost), σύμφωνα με τα tracking των εκεί τοπικών μεταφορικών εταιρειών και logistics (από όσο θυμάμαι ήταν πάνω από δύο, άλλαζε συνεχώς tracking number και αποθήκες, δηλαδή έκανε βόλτες πέριξ των προαστίων του Λονδίνου) έφτασε σε κάποιο σημείο που έλεγε BP και είχε κανονικά και διεύθυνση (ψάχνοντας στο Google maps-Street View πάντως εκεί φαινόταν ένα πρατήριο καυσίμων BP, κουφό βέβαια αλλά έτσι ήταν). Είχα δει για πολύ λίγο μετά όμως εξαφανίστηκε σε κάποιο από τα tracking, κάπου να γράφει ένα Bpost, αλλά λέω μάλλον κάποιο λάθος θα έγινε, τι σχέση μπορεί να έχει το Bpost με δέμα από UK;

Εκεί λοιπόν φαίνεται, πως αυτός που το παρέδωσε πρέπει να έγραψε στο tracking το Final Delivery και τότε άρχισε να γίνεται πλέον ο χαμός, είχα πάρει ανάποδες γιατί μαζί με μεταφορικά το κόστος του δέματος δεν ήταν μικρό, ήταν γύρω στα 120€.

Επικοινώνησα κάμποσες φορές με τον πωλητή (να σημειωθεί ότι είχε 100% θετικές αξιολογήσεις με χιλιάδες πωλήσεις) ο οποίος με καθησύχαζε και μου έλεγε να παρακολουθώ μόνο ένα συγκεκριμένο tracking site (parcel2go.com) και μόνο με το tracking number (της μορφής P2G12345678) που μου έδωσε αυτός που όμως και αυτό για κάποιο χρονικό διάστημα έδειχνε πως είχε παραδοθεί.

Τελικά όντως είχε απόλυτο δίκιο.

 

Οταν έφτασε το δέμα στην Ελλάδα δεν γνώριζα από ποιον θα παραλάβω και άρχισα να τηλεφωνώ σε διάφορες γνωστές courier και σε κάποιες ξένες που δραστηριοποιούνται και στην Ελλάδα όπως με προέτρεψαν κάποιοι από τις γνωστές, μήπως και συνεργάζονταν με την parcel2go δυστυχώς όμως χωρίς αποτέλεσμα.

Μετά από δύο μέρες με καλούν από τα ΕΛΤΑ να πάω να παραλάβω ένα δέμα και μου λένε ότι είναι από Βέλγιο και δεν πίστευα στα αυτιά μου.

 

Λοιπόν παιδιά έτσι και εδώ υποψιάζομαι μια τέτοια περίπτωση και μακάρι να είναι έτσι.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Να ρωτησω κατι σχετικα με τα τελωνεια και τους υπολογισμους δασμων. Με ενδιαφερει να αγορασω απο Κινα ενα ινβερτερ που κοστιζει εκει 365€. Ξερει κανεις να μου πει ποσο δασμο θα πληρωσω στην χειροτερη περιπτωση που μου ζητησουν να στειλω το αποδεικτικο πληρωμης της τραπεζας? Ευχαριστω.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρε παιδιά μια παραγγελία 17 ευρώ κάποιες θηκουλες έχουν φύγει από 25 Μαίου από Κίνα , εμφανίστηκαν 4/8 στο Ελ.βενιζελος και από τότε απολύτως καμία ενημέρωση. Τι γίνεται ; έχουν χαθεί;Εν τω μεταξύ πριν μια εβδομάδα έκανα dispute (AliExpress) γιατί έληγε η προθεσμία προστασίας χωρίς να έχω παραλάβει και μου έβαλαν τελικά τα χρήματα πίσω. Είναι η τρίτη φορά από τον Ιανουάριο και μετά που το AliExpress με αποζημιώνει και μάλιστα τις άλλες 2 φορές για αξίες 80 και 50 ευρώ πατάκια και καλύμματα καθισμάτων τα οποία τελικά μου ήρθαν και πλήρωσα και τα σχετικά έξοδα ΦΠΑ και τελωνείο . Είναι τόσο απαράδεκτη η κατάσταση στα ΕΛΤΑ και στο τελωνείο; Έχω αρχίσει και έχω τύψεις για τους πωλητές στην Κίνα . Τώρα που και πως μπορώ να μάθω τι γίνεται με την παραγγελία;adaf654b7e16ebb5d899610e3ba19bbc.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια μου συνεβη κι εμενα αυτο σε τρια αντικειμενα. Και τα τρια χρειαστηκαν 1,5 μηνα να μεινουν στην Ελλαδα, οποτε μην ανησυχεις, δεν εχουν χαθει. Περιμενε ακομα 2-3 βδομαδες και θα τα παρεις.

Παρε και κανενα τηλ. στο 210-3538103/4 να δεις τι θα πουν. Και μενα ειχε ληξει η προθεσμια στο Α/Ε και στο dispute που εκανα (με βαρια καρδια), αφου ηταν ξεκαθαρο οτι ηταν εδω, δεν μου εδωσαν πισω τα χρηματα ισχυριζομενοι πως ειναι στην Ελλαδα και πως δεν φταινε αυτοι για την καθυστερηση. Το dispute το εκανα περισσοτερο να δω πως θα αντιδρασουν. Τελικα ηρθαν ολα και ευτυχως δεν ειχαν καποιο προβλημα..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Πλέον προσπαθώ να κάνω παραγγελίες μόνο με τα διάφορα priority direct mail / eu priority / συναφή σχήματα, ακόμα και για είδη μικρής αξίας (και άρα όχι για το φόβο του τελωνείου), καθώς φαίνεται ότι δέματα που εμφανίζονται ως προερχόμενα από χώρες της ΕΕ παραδίδονται χωρίς ιδιαίτερες καθυστερήσεις.

Αρχίζει να φαίνεται πιθανή η θεωρία που έγραφε μέλος πριν λίγες σελίδες. Αν ο συνφορουμίτης έχει δίκιο βέβαια και συμβαίνει κάτι τέτοιο... θα αποφύγω να χαρακτηρίσω όποιον είχε τέτοια φαεινή ιδέα, γιατί το σχόλιό μου σίγουρα θα εμπίπτει στις διατάξεις του νόμου περί ασέμνων...

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρε παιδιά μια παραγγελία 17 ευρώ κάποιες θηκουλες έχουν φύγει από 25 Μαίου από Κίνα , εμφανίστηκαν 4/8 στο Ελ.βενιζελος και από τότε απολύτως καμία ενημέρωση. Τι γίνεται ; έχουν χαθεί;Εν τω μεταξύ πριν μια εβδομάδα έκανα dispute (AliExpress) γιατί έληγε η προθεσμία προστασίας χωρίς να έχω παραλάβει και μου έβαλαν τελικά τα χρήματα πίσω. Είναι η τρίτη φορά από τον Ιανουάριο και μετά που το AliExpress με αποζημιώνει και μάλιστα τις άλλες 2 φορές για αξίες 80 και 50 ευρώ πατάκια και καλύμματα καθισμάτων τα οποία τελικά μου ήρθαν και πλήρωσα και τα σχετικά έξοδα ΦΠΑ και τελωνείο . Είναι τόσο απαράδεκτη η κατάσταση στα ΕΛΤΑ και στο τελωνείο; Έχω αρχίσει και έχω τύψεις για τους πωλητές στην Κίνα . Τώρα που και πως μπορώ να μάθω τι γίνεται με την παραγγελία;adaf654b7e16ebb5d899610e3ba19bbc.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν θα πρέπει να έχεις τύψεις. Θα έπρεπε να επικοινωνήσεις με τους πωλητές και να τους επιστρέψεις τα χρήματα. Αυτό νομίζω είναι το σωστό και αυτό έχω κάνει εγώ σε ανάλογη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι. Αν αρχισουμε ολοι να παιρνουμε τα χρηματα μας πισω και μετα να παραλαμβανουμε το αντικειμενο και να κανουμε "την παλαβη", τοτε οι Κινεζοι καποια στιγμη θα μας βαλουν στην black list και δεν θα στελνουν πια Ελλαδα. Και μενα μου συνεβη 3-4 φορες να ζητησω χρηματα πισω, να τα παρω και μετα να ερθει το δεμα, οποτε επικοινωνια με τον πωλητη και αποστολη του ποσου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια καλημερα. Να ρωτησω κατι σχετικα με τα τελωνεια και τους υπολογισμους δασμων. Με ενδιαφερει να αγορασω απο Κινα ενα ινβερτερ που κοστιζει εκει 365€. Ξερει κανεις να μου πει ποσο δασμο θα πληρωσω στην χειροτερη περιπτωση που μου ζητησουν να στειλω το αποδεικτικο πληρωμης της τραπεζας? Ευχαριστω.
Καποιος να γνωριζει κατι γι αυτο?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς έχει συμβεί και σε δική μου παραγγελία. Και όπως φαίνεται στα σχόλια του site της courier έχει συμβεί και σε πολλούς άλλους (δεν μπορώ σήμερα να βρω το link της σελίδας τους).

Μετά από 2-3 μέηλ με τους Κινέζους τελικά σήμερα μου έκαναν πρόταση για refound ή για νέα αποστολή της παραγγελίας μου. Μόνο που λένε να την στείλουν με Air Parcel Register κάτι που δεν δέχομαι γιατί εφόσον πλήρωσα για PDM θέλω να το ξαναστείλουν με PDM. Οπότε τώρα περιμένω απάντηση τους γι' αυτό το θέμα.

 

Update : τελικά το ξαναστέλνουν με PDM όπως τους ζήτησα χωρίς καν να περιμένουν καμία εβδομάδα (όπως τους πρότεινα) μπας και έρθει το δέμα. Τώρα περιμένω να δω με ποιο ταχυδρομείο το στέλνουν...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια με PDM από Banggood έφυγε 19/8 και από τότε είναι κολλημένο Επειδή έχω κ δεύτερη με τον ίδιο μεταφορεα 6 μέρες μετά και μου το δείχνει Γερμανία, έχω αρχίσει ήδη τα mail.

Φοβάμαι έχει χαθεί. Κάποια γνώμη; https://postimg.cc/sM3Y7VJW https://postimg.cc/jwTn0ck7

Edited by akalefk
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι. Αν αρχισουμε ολοι να παιρνουμε τα χρηματα μας πισω και μετα να παραλαμβανουμε το αντικειμενο και να κανουμε "την παλαβη", τοτε οι Κινεζοι καποια στιγμη θα μας βαλουν στην black list και δεν θα στελνουν πια Ελλαδα. Και μενα μου συνεβη 3-4 φορες να ζητησω χρηματα πισω, να τα παρω και μετα να ερθει το δεμα, οποτε επικοινωνια με τον πωλητη και αποστολη του ποσου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καποιος να γνωριζει κατι γι αυτο?

 

20 € τέλος εκτελωνισμού συν ΦΠΑ 24% επί της άξιας του προϊόντος αν διαχειριστεί από τα ελτα ,αν στο στείλουν με κουριερ πχ dhl το κόστος ανεβαίνει αρκετά ,πρέπει να ρωτήσεις με τι θα το στείλουν.

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

20 € τέλος εκτελωνισμού συν ΦΠΑ 24% επί της άξιας του προϊόντος αν διαχειριστεί από τα ελτα ,αν στο στείλουν με κουριερ πχ dhl το κόστος ανεβαίνει αρκετά ,πρέπει να ρωτήσεις με τι θα το στείλουν.
Καλησπερα και σ ευχαριστω. Τελος εκτελωνισμου ειναι ο δασμος?. Θα το διαχειριστουν τα ΕΛΤΑ. Θα ερθει με Ali express standard shipping (free). Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και σ ευχαριστω. Τελος εκτελωνισμου ειναι ο δασμος?. Θα το διαχειριστουν τα ΕΛΤΑ. Θα ερθει με Ali express standard shipping (free).

 

Όχι, είναι τα έξοδα των ΕΛΤΑ για τη χαρτούρα του εκτελωνισμού.

Δασμός επιβάλλεται σε αξίες πάνω από 150€ και κάτω απ' αυτήν πληρώνεις ΦΠΑ 24%.

Link to comment
Share on other sites

Δασμός επιβάλλεται σε αξίες πάνω από 150€ και κάτω απ' αυτήν πληρώνεις ΦΠΑ 24%.

Σε αξίες πάνω από 150€ δεν πληρώνεις ΦΠΑ;;;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...