Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, είναι τα έξοδα των ΕΛΤΑ για τη χαρτούρα του εκτελωνισμού.

Δασμός επιβάλλεται σε αξίες πάνω από 150€ και κάτω απ' αυτήν πληρώνεις ΦΠΑ 24%.

Δηλαδη, για να εχουμε προφυλαγμενα "τα νωτα μας" Για αντικειμενο αξιας 225€ πως βγαινει η σουμα? 20€ τελος εκτελωνισμου + 54€ ΦΠΑ + δασμος που ειναι ποσο? Κατι διαβασα 2,5% μεχρι 1000€, ισχυει?? Ευχαριστω

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδη, για να εχουμε προφυλαγμενα "τα νωτα μας" Για αντικειμενο αξιας 225€ πως βγαινει η σουμα? 20€ τελος εκτελωνισμου + 54€ ΦΠΑ + δασμος που ειναι ποσο? Κατι διαβασα 2,5% μεχρι 1000€, ισχυει?? Ευχαριστω

 

Αν μπεις στο σαιτ των ΕΛΤΑ στην κατηγορία τιμοκατάλογος θα σου λυθούν όλες οι απορίες

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, για να εχουμε προφυλαγμενα "τα νωτα μας" Για αντικειμενο αξιας 225€ πως βγαινει η σουμα? 20€ τελος εκτελωνισμου + 54€ ΦΠΑ + δασμος που ειναι ποσο? Κατι διαβασα 2,5% μεχρι 1000€, ισχυει?? Ευχαριστω

 

Ο δασμός υπολογίζεται ανάλογα με την κλάση του αντικειμένου που εισάγεται στη χώρα.

Υπάρχει σχετικός κατάλογος που τον γνωρίζουν οι τελωνειακοί και οι εκτελωνιστές.

Χοντρικά, υπολόγιζε 2,5%

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια με PDM από Banggood έφυγε 19/8 και από τότε είναι κολλημένο Επειδή έχω κ δεύτερη με τον ίδιο μεταφορεα 6 μέρες μετά και μου το δείχνει Γερμανία, έχω αρχίσει ήδη τα mail.

Φοβάμαι έχει χαθεί. Κάποια γνώμη; https://postimg.cc/sM3Y7VJW https://postimg.cc/jwTn0ck7

Ζήτησα refund και μου το εδωσαν

Κι ας μην πέρασαν οι μέρες παραδοσης

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η SunYou μεταφορικη μια χαρα ειναι. 20 ημερες
Περιμένω και εγώ ένα με αυτή τη μεταφορική. Μακάρι να έρχεται γρήγορα γιατι σε κρητικές διάβασα τα χειρότερα και το είχα πάρει απόφαση ότι θα παραλάβω το χρόνου!

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τελικα η SunYou μεταφορικη μια χαρα ειναι. 20 ημερες

Ποιος το παραδίδει...;

Περιμένω ένα με αυτούς, με tracking number της μορφής SYRM123456789 (δεν έχω ξαναδεί ανάλογο).

Λείπω σε ταξίδι και βλέπω τώρα στο tracking "Greece, Out for Delivery" και "Greece, Failed Delivery".

Το tracking των ΕΛΤΑ τουλάχιστον δεν αναγνωρίζει το tracking number.

Γείτονας μού είπε στο τηλέφωνο ότι πέρασε διανομέας των ΕΛΤΑ και άφησε ειδοποιητήριο για δέμα, με ένα 'άγνωστο' tracking number (δεν ταιριάζει με τίποτα που να περιμένω).

Υπάρχει περίπτωση να παραδίδουν τα ΕΛΤΑ το δέμα της SunYou, βάζοντας δικό τους tracking number πάνω...; (το έχω δει να γίνεται με unregistered(!) δέμα από Belgium Post!)

Link to comment
Share on other sites

Update : τελικά το ξαναστέλνουν με PDM όπως τους ζήτησα χωρίς καν να περιμένουν καμία εβδομάδα (όπως τους πρότεινα) μπας και έρθει το δέμα. Τώρα περιμένω να δω με ποιο ταχυδρομείο το στέλνουν...
Εγώ ζήτησα refund μέσω PayPal και αναμένω.

Εν τω μεταξύ αγόρασα πριν μερικές μέρες και ένα smart plug και είδα χτες οτι το έστειλαν και αυτό με LU.

Περιμένω τώρα να δω αν θα έχουμε τα ίδια...

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το banggood έχει cz αποθήκη. Είναι Τσεχία; ποσες μερες κάνει; εδώ με τι παραλαμβανω; ΕΛΤΑ η dhl ;
Link to comment
Share on other sites

Ποιος το παραδίδει...;

Περιμένω ένα με αυτούς, με tracking number της μορφής SYRM123456789 (δεν έχω ξαναδεί ανάλογο).

Λείπω σε ταξίδι και βλέπω τώρα στο tracking "Greece, Out for Delivery" και "Greece, Failed Delivery".

Το tracking των ΕΛΤΑ τουλάχιστον δεν αναγνωρίζει το tracking number.

Γείτονας μού είπε στο τηλέφωνο ότι πέρασε διανομέας των ΕΛΤΑ και άφησε ειδοποιητήριο για δέμα, με ένα 'άγνωστο' tracking number (δεν ταιριάζει με τίποτα που να περιμένω).

Υπάρχει περίπτωση να παραδίδουν τα ΕΛΤΑ το δέμα της SunYou, βάζοντας δικό τους tracking number πάνω...; (το έχω δει να γίνεται με unregistered(!) δέμα από Belgium Post!)

 

Με ελτα ηρθε μπες στο universal parcel tracking να το δεις με αυτο το tracking

Link to comment
Share on other sites

Ποιος το παραδίδει...;

Περιμένω ένα με αυτούς, με tracking number της μορφής SYRM123456789 (δεν έχω ξαναδεί ανάλογο).

Λείπω σε ταξίδι και βλέπω τώρα στο tracking "Greece, Out for Delivery" και "Greece, Failed Delivery".

Το tracking των ΕΛΤΑ τουλάχιστον δεν αναγνωρίζει το tracking number.

Γείτονας μού είπε στο τηλέφωνο ότι πέρασε διανομέας των ΕΛΤΑ και άφησε ειδοποιητήριο για δέμα, με ένα 'άγνωστο' tracking number (δεν ταιριάζει με τίποτα που να περιμένω).

Υπάρχει περίπτωση να παραδίδουν τα ΕΛΤΑ το δέμα της SunYou, βάζοντας δικό τους tracking number πάνω...; (το έχω δει να γίνεται με unregistered(!) δέμα από Belgium Post!)

 

Τα ΕΛΤΑ παραδίδουν. Είχα δέμα το ΦΕΒ 20 (προ ιού) και παραδόθηκε σε 17 ημέρες !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το banggood έχει cz αποθήκη. Είναι Τσεχία; ποσες μερες κάνει; εδώ με τι παραλαμβανω; ΕΛΤΑ η dhl ;

 

Ναι, είναι Τσεχία. Πρόσφατη παραγγελία μου εκεί μου παραδόθηκε από DHL σε 8 ημερολογιακές μέρες από ημέρα αποστολής.

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι Τσεχία. Πρόσφατη παραγγελία μου εκεί μου παραδόθηκε από DHL σε 8 ημερολογιακές μέρες από ημέρα αποστολής.

 

Ευχαριστώ φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι 9 φέτος 26; Πολύ μου φαίνεται. Τέλος πάντων. Σε ένα απλό φάκελο με προστατευτικες φούσκες μπορείς να το βάλεις. Απ εξω κολλάς τα γραμματόσημα και γράφεις τη διεύθυνση που θα σου πουν από το banggood. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Μην ξεχάσεις να ζητήσεις ένα πράσινο χαρτάκι από τον υπάλληλο όπου θα γράψεις ότι το προϊόν είναι για επιστροφή για να μην έχεις μπλεξίματα με το τελωνείο στην Κίνα. Το κολλάς και αυτό απ εξω. Αφού είναι έτοιμο το πακέτο τότε το φωτογραφίζει ώστε να φαίνονται καθαρά όλες οι πληροφορίες. Φωτογράφησε και την απόδειξη πληρωμής από τα ΕΛΤΑ και στείλε τα όλα μαζί με το tracking number. Μίλησες με το κατάστημα για τη διαδικασία και σου έστειλαν τη διεύθυνση;

 

Το δέμα έχει βάρος 1700 γραμμάρια και διαστάσεις 30Χ30Χ10 εκατοστά. Έτσι στοιχίζει 26 ευρώ, συστημένο και με tracking number. Μου έστειλαν διεύθυνση Κίνας και ένα pdf να τυπώσω σε Α4 που θα βάλω μέσα στο στο δέμα με γραμμικό κώδικα και πληροφορίες για την επιστροφή στη Κίνα (για το τελωνείο τους ίσως?).

Ερώτηση: να το κάνω paypal return refund?

Σε γράμμα μου είπαν ότι θα κάνουν refund τα shipping cost και το συνολικό ποσό αγοράς.

Στο email τo 15ο email μετά το DOA (και μετά το Paypal dispute που άνοιξα), μου γράφουν ότι: we're aiming for a more than satisfactory solution for you.

Να υποθέσω ότι είναι οι συνηθισμένες παπάτζες των Κινέζων..?

Edited by ichor
Link to comment
Share on other sites

Το δέμα έχει βάρος 1700 γραμμάρια και διαστάσεις 30Χ30Χ10 εκατοστά. Έτσι στοιχίζει 26 ευρώ, συστημένο και με tracking number. Μου έστειλαν διεύθυνση Κίνας και ένα pdf να τυπώσω σε Α4 που θα βάλω μέσα στο στο δέμα με γραμμικό κώδικα και πληροφορίες για την επιστροφή στη Κίνα (για το τελωνείο τους ίσως?).

Ερώτηση: να το κάνω paypal return refund?

Σε γράμμα μου είπαν ότι θα κάνουν refund τα shipping cost και το συνολικό ποσό αγοράς.

Στο email τo 15ο email μετά το DOA (και μετά το Paypal dispute που άνοιξα), μου γράφουν ότι: we're aiming for a more than satisfactory solution for you.

Να υποθέσω ότι είναι οι συνηθισμένες παπάτζες των Κινέζων..?

 

Εγώ δεν έμπλεξα καθόλου με το PayPal. Πράγματι μόλις παρελαβαν μου έκαναν refund και τα μεταφορικά. Το τελευταίο μήνυμα είναι προφανώς αυτοματοποιημένο :)

Link to comment
Share on other sites

Τα δέματα με priority line banggood με tracking της μορφής CQXXXXXDE με ποια εταιρία έρχονται?

Αν έχει στην περιοχή σου DHL από αυτή, αν όχι από SPEEDEX.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά ξέρει κανείς τι φρούτο είναι αυτό το tracking number VR35*******YP, η αγορά είναι από πωλητή μέσω GearBest, με μεταφορικά 5.02€ με Priority Line και συνολικό ποσό 45,44€.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έμπλεξα καθόλου με το PayPal. Πράγματι μόλις παρελαβαν μου έκαναν refund και τα μεταφορικά. Το τελευταίο μήνυμα είναι προφανώς αυτοματοποιημένο :)

 

Το πιο πιθανό να είναι ρομπότ.

Mου λένε να δηλώσω την πραγματική τιμή του DOA προϊόντος που παρέλαβα.

 

"..declare the real customs value of the product according to the payment you had paid to us and refers to the manual of the product to declare the product’s brand, model, usage and material."

 

Στο τιμολόγιο έχει σύνολο τιμή + shipping + ασφάλεια Banggood =146,19 $

Είπαν ότι θα κάνουν refund τα 146,19 και το shipping στην Κίνα (26 ευρώ).

Στο ταχυδρομείο δηλώνω την συνολική τιμή αγοράς 146.19 $ ?

 

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό να είναι ρομπότ.

Mου λένε να δηλώσω την πραγματική τιμή του DOA προϊόντος που παρέλαβα.

 

"..declare the real customs value of the product according to the payment you had paid to us and refers to the manual of the product to declare the product’s brand, model, usage and material."

 

Στο τιμολόγιο έχει σύνολο τιμή + shipping + ασφάλεια Banggood =146,19 $

Είπαν ότι θα κάνουν refund τα 146,19 και το shipping στην Κίνα (26 ευρώ).

Στο ταχυδρομείο δηλώνω την συνολική τιμή αγοράς 146.19 $ ?

 

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου.

 

Έτσι ακριβώς. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να πάρεις σύντομα refund

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζήτησα refund μέσω PayPal και αναμένω.

Εν τω μεταξύ αγόρασα πριν μερικές μέρες και ένα smart plug και είδα χτες οτι το έστειλαν και αυτό με LU.

Περιμένω τώρα να δω αν θα έχουμε τα ίδια...

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παίζεται απίστευτο έως τραγελαφικό σκηνικό με την Banggood. Μου έχουν πει ότι θα ξαναστείλουν το "χαμένο" δέμα του LU.post. Πράγματι στις παραγγελίες μου βλέπω ότι είναι σε φάση Processing η επαναποστολή με νέο αρ. παραγγελίας. Είναι όμως σ' αυτή την φάση αρκετές μέρες και έτσι μπαίνω να δω αν το προιόν (2 Magnetic Car Windshield Cover) είναι σε στοκ και βλέπω ότι πλέον δεν υπάρχει καν στον κατάλογο τους, εξαφανίστηκε !! Τους στέλνω mail χθες αναφέροντας το και ζητώ πλέον refund. Το πρωί μου στέλνουν απάντηση ότι - άκουσον, άκουσον - λάθος μου είπαν ότι θα το ξαναστείλουν και ότι θεωρούν ότι το δέμα έχει παραδοθεί κανονικά και να ρωτήσω στο local office και μπλα-μπλα... Πριν προλάβω να απαντήσω στέλνουν 2ο μέηλ ζητώντας να αγνοήσω το προηγούμενο που ήταν λάθος τους και ότι επικοινώνησαν με το Lu.post και ότι το δέμα μου είναι ακόμα σε transit και να κάνω υπομονή μερικές μέρες να το παραλάβω. Τους απαντώ ότι θα περιμένω μέχρι 18/9 είτε να παραλάβω είτε να μου στο στείλουν ξανά - η recent παραγγελία μου είναι ακόμα στις orders μου - διαφορετικά χωρίς άλλη επικοινωνία προσφεύγω στο Paypal.

Και μόλις τώρα βλέπω στο tracking του gr.post (ΕΛΤΑ) ότι το δέμα έφθασε Ελλάδα και ότι έγινε κλείσιμο από ΚΑΤ ATHENS :lol:

Κάτι μου λέει ότι ΚΑΙ θα παραλάβω το δέμα ΚΑΙ θα πάρω refund τελικά. Και δεν θα είναι π..στιά γιατί τους αξίζει αυτό για την ψυχική μου ταλαιπωρία και τον κόπο μου να γράφω ένα σωρό μέηλ... αϊ σιχτίρ πια!

Υπόψη ότι σε παλιότερη ανάλογη (σχεδόν) περίπτωση τους είχα επιστρέψει το refund γιατί δεν με είχαν ταλαιπωρήσει καθόλου....

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές υπάρχουν καθυστερήσεις στα δέματα που έρχονται εκτός της ΕΕ. Πάντα γινόταν αυτό. Τώρα τελευταία βέβαια λόγω του κορωνοιου ακόμη περισσότερο. Κάποιοι κάνουν και 100 μέρες για να παραλάβουν. Στην συντριπτική πλειοψηφία δεν είναι ευθύνη του καταστήματος αλλά των εταιριών μεταφοράς. Θα έριχνα την ευθύνη στο κατάστημα ότι δεν φρόντισε να βρει γρηγορότερη μεταφορική, αλλά δεν είμαι γνώστης περί αυτού. Επίσης πολλά emails με τα καταστήματα γίνονται από "μποτ" γι αυτό δεν υπάρχει ξεκάθαρη θέση για την δική μας περίπτωση στα πρώτα μηνύματα. Οπότε καλό είναι να έχουμε λίγο υπομονή παραπάνω και να μην περιμένουμε καθημερινά ανανέωση στο tracking number. Επίσης όσοι έχουμε λάβει Refund, και μετά παραλάβαμε, θα το ξαναπώ, καλό θα ήταν να επιστρεφουμε τα χρήματα στον πωλητή. Αυτά και συγνώμη για το σεντόνι :) Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...