Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει πάρει κανείς tracking number της μορφής SY*********** όπου αστερισκοι νούμερα; Μου το έδωσαν από ali.

Edit: Πρώτο στάτους "Pre Alert to Greece"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει πάρει κανείς tracking number της μορφής SY*********** όπου αστερισκοι νούμερα; Μου το έδωσαν από ali.

 

Edit: Πρώτο στάτους "Pre Alert to Greece"

SunYouTruck ίσως.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το track WT2029301285000286 ξέρει κανείς με τι έρχεται και αν ανιχνεύεται κάπου;;; Είναι δέμα από Gearbest.
Link to comment
Share on other sites

Αγορά κινητού από Banggood και αποστολή στις από 10/10 με EU priority line, με dhl paket, ακόμη δεν έχει φανεί στην Γερμανία. Πόσες μέρες κάνει;
Link to comment
Share on other sites

Αγορά κινητού από Banggood και αποστολή στις από 10/10 με EU priority line, με dhl paket, ακόμη δεν έχει φανεί στην Γερμανία. Πόσες μέρες κάνει;

 

Από τις 10/10 έφυγε, μάλλον, το δέμα από την (κάποια) αποθήκη στην αχανή Κίνα, θα ταξιδέψει μέχρι το αεροδρόμιο αναχώρησης, όπου θα παραδοθεί στην DHL και από εκεί αρχίζει το ταξίδι προς Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Από τις 10/10 έφυγε, μάλλον, το δέμα από την (κάποια) αποθήκη στην αχανή Κίνα, θα ταξιδέψει μέχρι το αεροδρόμιο αναχώρησης, όπου θα παραδοθεί στην DHL και από εκεί αρχίζει το ταξίδι προς Γερμανία.

 

Αυτό το ξέρω. Πόσες μέρες θα κάνει να φανεί στη Γερμανία ξέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Banggood, αποθήκη Τσεχίας, μέθοδος αποστολής EU Priority Mail, αριθμός παρακολούθησης 01015xxxxxxxxx πόσες περίπου ημέρες κάνει να έρθει (το 2-5 εργάσιμες το θεωρώ αστείο) και από ποιον παραλαμβάνω εδώ;

 

Ευχαριστώ.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Banggood, αποθήκη Τσεχίας, μέθοδος αποστολής EU Priority Mail, αριθμός παρακολούθησης 01015xxxxxxxxx πόσες περίπου ημέρες κάνει να έρθει (το 2-5 εργάσιμες το θεωρώ αστείο) και από ποιον παραλαμβάνω εδώ;

 

 

 

Ευχαριστώ.

και εγώ παρήγγειλα μια λάμπα έτσι banggood, Τσεχία και έκανε 2 μήνες ενώ έλεγε 3-5 μέρες και ο κινέζος έκανε τον Κινέζο. στις 55 μέρες έφαγε ένα dispute στην PayPal σε 2 μέρες πήρα χρήμα πίσω και ήρθε και το πακέτο. σιγά μην του τα δώσω πίσω. 3-5 μέρες έλεγε! ψέματα για να παραγγείλουμε

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και εγώ παρήγγειλα μια λάμπα έτσι banggood, Τσεχία και έκανε 2 μήνες ενώ έλεγε 3-5 μέρες και ο κινέζος έκανε τον Κινέζο. στις 55 μέρες έφαγε ένα dispute στην PayPal σε 2 μέρες πήρα χρήμα πίσω και ήρθε και το πακέτο. σιγά μην του τα δώσω πίσω. 3-5 μέρες έλεγε! ψέματα για να παραγγείλουμε

 

 

Συγχαρητήρια για την "πράξη" σου που τη διαφημίζεις επιπλέον.

Κέρδισες την αξία μιας λάμπας και χάνουμε όλοι οι Έλληνες αγοραστές την αξιοπιστία μας επειδή θεώρησες ότι τιμωρείς με τον τρόπο αυτό το Banggood ...

Link to comment
Share on other sites

Αγορά κινητού από Banggood και αποστολή στις από 10/10 με EU priority line, με dhl paket, ακόμη δεν έχει φανεί στην Γερμανία. Πόσες μέρες κάνει;

συνηθως 15 μερεσ και μολισ εμφανιστει στo feucht σε 6/7 μερες εμφανιζεται στο σπιτι σου

Link to comment
Share on other sites

@ilka71 Και καλά τους έκανες και θα το κάνω κι εγώ,λένε one week delivery από Τσεχία και δεν έρχονται ποτέ η έρχονται στους 2 μήνες.3 πακέτα απο banggood το φθινόπωρο όλα αποτυχία,το ένα μαϊμού και τα άλλα 2(one week delivery) δεν ήρθανε ποτέ! Edited by pier88
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Banggood, αποθήκη Τσεχίας, μέθοδος αποστολής EU Priority Mail, αριθμός παρακολούθησης 01015xxxxxxxxx πόσες περίπου ημέρες κάνει να έρθει (το 2-5 εργάσιμες το θεωρώ αστείο) και από ποιον παραλαμβάνω εδώ;

 

Ευχαριστώ.

Με DPD έρχεται, χθες ήταν Γερμανία και τώρα Αυστρία.

Ξέρει κανείς τελικά από ποιον παραλαμβάνω;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Με DPD έρχεται, χθες ήταν Γερμανία και τώρα Αυστρία.

Ξέρει κανείς τελικά από ποιον παραλαμβάνω;

 

ACS, πρέπει να εμφανίζεται και ο αριθμός της acs στην αναζήτησή από dpd

Link to comment
Share on other sites

Από banggood με αποστολή ......lu (μάλλον Λουξεμβούργο) ξέρουμε χρόνους;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απο Λουξεμβουργο σε εμανα δεν ηρθε ποτε, πηγτε πισω στην Κινα οπως μου ειπε το banggood και μου ειπαν αν θελω τα λεφτα ή να το στειλουν παλι.

 

συνηθως 15 μερεσ και μολισ εμφανιστει στo feucht σε 6/7 μερες εμφανιζεται στο σπιτι σου

Απο Κινα με dhl paket πηγε στην Γερμανια σε 9μερες και απο Τσεχια θελει 15? Με τι θα παει?

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια ξερετε αυτου του ειδους track number ποιοι το παραδιδουν ελλαδα???

YT2028721266120767...μηπως ειναι η acs??η καποια αλλη κουριερ.???

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια ξερετε αυτου του ειδους track number ποιοι το παραδιδουν ελλαδα???

YT2028721266120767...μηπως ειναι η acs??η καποια αλλη κουριερ.???

Απ' ότι φαίνεται στο parcelsapp.com, ναι με acs. Και αν είσαι Αθήνα, βρίσκεται ήδη Αθήνα κεντρικά το δέμα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται στο parcelsapp.com, ναι με acs. Και αν είσαι Αθήνα, βρίσκεται ήδη Αθήνα κεντρικά το δέμα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

ευχαριστω φιλε.
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την "πράξη" σου που τη διαφημίζεις επιπλέον.

Κέρδισες την αξία μιας λάμπας και χάνουμε όλοι οι Έλληνες αγοραστές την αξιοπιστία μας επειδή θεώρησες ότι τιμωρείς με τον τρόπο αυτό το Banggood ...

 

Αν και στη βάση Δεν έχεις άδικο ας μην τραγικοποιουμε τα πράγματα. και στο κάτω κάτω της γραφής όταν ξεκινάς εσύ τα ψέματα Εννοώ τον πωλητή Γιατί πρέπει να είναι εντάξει ο αγοραστής? του είπες ότι θα κάνει μία εβδομάδα και κάνει τρεις μήνες αυτό είναι σωστό δηλαδή? Και να σου πω και το άλλο τι θα κάνουν Θα σταματήσουν να μας πουλάνε? Σιγά μη μας χαλάσουν τη διαγωγή τα καραγκιοζάκια.

Edited by varajohn
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι πωλητές του eBay π.χ. έχουν σταματήσει εδώ και χρόνια να στέλνουν οτιδήποτε στην Ιταλία, καθώς απ' ό,τι φαίνεται οι... γείτονες έκαναν χρήση των δικαιωμάτων που ebay, paypal κλπ τους παρέχουν για τη δική τους προστασία, για να μην πληρώνουν τελικά τους πωλητές! Έπειτα από λίγο, οι περισσότεροι 'έκοψαν' τη χώρα τελείως από τους προορισμούς όπου στέλνουν αγαθά!

 

Αυτό μου το περιέγραφε φίλος και παλιός συνάδελφος, από χρόνια οπαδός των ιντερνετικών αγορών, που βρέθηκε εκεί για κάποια χρόνια για δουλειά, και διαπίστωσε ότι δεν μπορούσε να παραγγείλει από το ίντερνετ! Αν ήθελε κάτι πολύ, ζητούσε από φίλους και συγγενείς να του το παραγγείλουν από την Ελλάδα, για να το βρει όταν... επιστρέψει!

 

Ήδη με την ανώμαλη κατάσταση με τις μεταφορές, που δημιουργήθηκε την περασμένη άνοιξη λόγω covid, έγινε υπερβολική χρήση των disputes, refunds κλπ (και για εκεί ειδικά δεν μπορώ να αδικήσω όποιον το έκανε -όχι για ψύλλου πήδημα βέβαια, που το κάνουν πολλοί- γιατί όντως υπήρξαν παραγγελίες που δεν παραδόθηκαν ποτέ, ή κάποιες που έφτασαν μετά από 6-7 μήνες, οπότε δικαίως θεωρήθηκαν χαμένες από τους παραλήπτες).

 

Πιεσμένοι όμως και από τις απώλειες εκείνης της περιόδου, δε νομίζω ότι θα θέλουν και πολύ οι έμποροι να μας κάνουν blacklist, ως άλλη Ιταλία - και δίκιο θα έχουν!

Και να δω τότε όλοι εμείς οι... εθισμένοι στις αγορές από το ίντερνετ τι θα κάνουμε!

Εμείς θα χάσουμε, όχι αυτοί. Αυτοί έχουν την υπόλοιπη... παγκόσμια αγορά μπροστά τους για να νοιαστούν για την απώλεια μιας χώρας των 10 εκατομμυρίων - και ειδικά αν έχει φτάσει να γίνει και επιζήμια, με συστηματικά disputes.

 

Χιλιοειπωμένο βέβαια, αλλά οι αγορές του είδους εμπεριέχουν *και* την αβεβαιότητα ως προς το χρόνο παράδοσης. Όποιος θέλει εγγυημένο χρόνο παράδοσης, κακώς ψωνίζει από banggood, ebay και όλα τα σχετικά!

 

Και εγώ δυσαρεστήθηκα όταν δεν έλαβα παραγγελίες μου (μία από το ebay από αρχές Ιουνίου και μία από την αποθήκη Τσεχίας του banggood στα μέσα προς τέλη Ιουλίου). Και για τις 2 ζήτησα και πήρα refund, θεωρώντας τις χαμένες. Όταν όμως τελικά παραδόθηκαν (και οι δυό στις αρχές Σεπτεμβρίου), επικοινώνησα με τους πωλητές και τους ξανάστειλα την πληρωμή.

Δεν ήταν άλλωστε δικό τους το φταίξιμο - αυτοί απέστειλαν τις παραγγελίες ως ώφειλαν!

Τα όποια... κατορθώματα των μεταφορικών εταιριών (μεταξύ των οποίων και τα δικά μας ΕΛΤΑ, όπου υποψιάζομαι ότι τα δέματά μου πρέπει να έκαναν... διακοπές για πάνω από μήνα!) δεν είναι στον έλεγχό τους.

 

Ξέρω βέβαια ότι μάλλον τζάμπα τα γράφω, και κάποιοι που θα διαβάσουν τα παραπάνω, ειδικά για την επαναποστολή των πληρωμών θα πουν "α το βλάκα" και θα προχωρήσουν στο επόμενο topic...

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν θεωρώ βλάκα έναν άνθρωπο που είναι σωστός και τίμιος. είναι όμως διαφορετικό το να μου πεις ότι φίλε μου η παραγγελία σου θα κάνει ένα μήνα ενάμιση μήνα και να έρθει σε δύο και διαφορετικο να μου πεις ότι θα έρθει σε μία εβδομάδα και να κάνει τρεις και τέσσερις μήνες εδώ είσαι απατεώνας.
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Το κακό ειδικά με τις παραγγελίες από τις ευρωπαϊκές αποθήκες τους -όσες στέλνονται χωρίς tracking, γιατί αυτές με tracking φαίνονται να τα πηγαίνουν σχετικά καλά- είναι ότι φαίνονται να καθυστερούν συστηματικά (είδα και σε άλλο φόρουμ γκρίνιες για το θέμα), άρα δεν είναι μεμονωμένα περιστατικά. Οπότε αυτό το "5 day delivery" καλά θα έκαναν να το βγάλουν το συντομώτερο, γιατί είναι φάουλ και μετά τόσον καιρό που συμβαίνει (και παράπονα που σίγουρα θα δέχονται) θα πρέπει / θα έπρεπε να το γνωρίζουν.

Μόνο πιθανό ελαφρυντικό που μπορώ να σκεφτώ είναι να παραδίδονται όντως γρήγορα στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, και κ ά τ ι που έχουμε μόνο εδώ (βλ. ΕΛΤΑ...) να κάνει τη...διαφορά.

Αλλά είναι μόνο μια υπόθεση και όχι εύκολο να επιβεβαιωθεί...

Link to comment
Share on other sites

Με DPD έρχεται, χθες ήταν Γερμανία και τώρα Αυστρία.

Ξέρει κανείς τελικά από ποιον παραλαμβάνω;

Και στην Αυστρία κολλάει και περιμένεις φίλε μου,20 μέρες κολλημένο στο Hoersching, AUSTRIA,one week delivery και μου ζητάνε να περιμένω 2 μήνες σύμφωνα με την πολιτική του babggood.
Link to comment
Share on other sites

Και στην Αυστρία κολλάει και περιμένεις φίλε μου,20 μέρες κολλημένο στο Hoersching, AUSTRIA,one week delivery και μου ζητάνε να περιμένω 2 μήνες σύμφωνα με την πολιτική του babggood.
Πριν μια βδομάδα, δέμα απ' Banggood, αποθήκη Τσεχίας, από Hoersching σε Θεσσαλονίκη έκανε 4 μέρες και σε άλλες 2 παραδόθηκε σε επαρχία.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mkl222
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...