Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θελω να παραγγειλω 3 τβ βοχ μαζι σε 1 δεμσ ( λογο λιγοτερων μεταφορικων )απο banggood με priority line ...

α)Πιστευω οτι δεν θα εχω θεμσ με τελωνειο... ?

β) 3 τβ μποξ μαζι μειπως υπαρχει κινδυνος να χτυπηθουν η να σπασουν σε σχεση με καθενα ξεχωριστα ? κσποιος με παρομοια εμπειρια ?

γ) πιθανος χρονος για να γα παραλαβω ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οκ, για να μη γράφω μόνο γκρίνιες...

 

Αποστολή από αποθήκη Τσεχίας την περασμένη Παρασκευή 23/10,

μου παραδόθηκε μόλις πριν από λίγο (Παρασκευή 30/10), αποστολή με Deutsche Post!

 

Ήμουν τόσο σίγουρος ότι θα το δω... του γνωστού αγίου, που όταν μου χτύπησε το κουδούνι ο ταχυδρόμος, είπα "δέμα...; Τι δέμα...; Δεν περιμένω τίποτα..."!

 

Υ.Γ: χωρίς tracking

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω 3 τβ βοχ μαζι σε 1 δεμσ ( λογο λιγοτερων μεταφορικων )απο banggood με priority line ...

α)Πιστευω οτι δεν θα εχω θεμσ με τελωνειο... ?

β) 3 τβ μποξ μαζι μειπως υπαρχει κινδυνος να χτυπηθουν η να σπασουν σε σχεση με καθενα ξεχωριστα ? κσποιος με παρομοια εμπειρια ?

γ) πιθανος χρονος για να γα παραλαβω ?

 

α) Δεν θα έχεις θέμα με το τελωνείο.

β) Δεν έχω παραγγείλει ποτέ τρία μαζί αλλά γενικά οι συσκευασίες από το banggood είναι πολύ καλές.

γ) Αυτό εξαρτάται κατά πολύ με ποιο ταχυδρομείο θα τα στείλουν. Το γρηγορότερο είναι το γερμανικό (dhl paket), όπου δεν εμπλέκεται τα ΕΛΤΑ και ο χρόνος παραδοσης είναι στις 20 μέρες περίπου. Αν το στείλουν με post nl η κάτι αλλά από Λουξεμβούργο είναι γενικά πιο χρονοβόρα διαδικασία, κοντά στον ένα μήνα. Δυστυχώς δεν μπορείς να ξέρεις από πριν με ποια μέθοδο θα το στείλουν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

επανέρχομαι στο θέμα με το τράκινγκ YT203ΧΧΧΧ,Yun Express και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει παραλάβει κάτι παρόμοιο.

Το τελευταίο στάτους είναι "Arrived at AIRPORT of Destination,Custom clearance in processing.

MAASTRICHT - NETHERLANDS" και σε κάποιο σημείο γράφει :tracking number: 61ΧΧΧΧ - Last mile tracking carrier: 希腊DPD

Σε πόσες μέρες θα παραλάβω κ από με ποια εταιρεία? Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

το priotity direct mail tou banggood δεν ερχεται με NL post ?

Δεν πιστευω να εχω θεμα με τελωνειο?

ο ενας μηνας αναμονη ειναι λογικος χρονος ?

 

Όπως σου απάντησα και στο παραπάνω μήνυμα σου δεν υπάρχει περίπτωση τελωνείου με τις Priority αποστολές του banggood. Απλά το κατάστημα έχει 2-3 μεταφορικές που εξυπηρετούν το priority. Το nlpost το dhl paket και τελευταία και το ταχυδρομείο του Λουξεμβουργου. Και ναι, στην covid εποχή ο ένας μήνας αναμονή είναι λογικος χρονος. Λίγο γρηγορότερο είναι το dhl paket ~20 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους παραγγελία από alie -30/9-κάτι γυαλάκια προστασίας παρελήφθησαν σήμερα.
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου απάντησα και στο παραπάνω μήνυμα σου δεν υπάρχει περίπτωση τελωνείου με τις Priority αποστολές του banggood. Απλά το κατάστημα έχει 2-3 μεταφορικές που εξυπηρετούν το priority. Το nlpost το dhl paket και τελευταία και το ταχυδρομείο του Λουξεμβουργου. Και ναι, στην covid εποχή ο ένας μήνας αναμονή είναι λογικος χρονος. Λίγο γρηγορότερο είναι το dhl paket ~20 μέρες.

 

με το αεροδρομιο μακεδονιας κλειστο θα εχουμε καθυστερησεις στα δεματα

Link to comment
Share on other sites

Το Banggood με pdm μου έστειλε tracking έναν οκταψηφιο αριθμό το οποίο εδώ και μέρες δεν αναγνωρίζεται πουθενά. Τι καινούργιο είναι αυτό πάλι?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το Banggood με pdm μου έστειλε tracking έναν οκταψηφιο αριθμό το οποίο εδώ και μέρες δεν αναγνωρίζεται πουθενά. Τι καινούργιο είναι αυτό πάλι?

 

μηπως εστειλε μετα κανονικο tracking nuber .Δεν εχει καποιο αναγνωριστικο....Σε ποιες μηχνες αναχηγησης τοβαλες ...?

Link to comment
Share on other sites

Το Banggood με pdm μου έστειλε tracking έναν οκταψηφιο αριθμό το οποίο εδώ και μέρες δεν αναγνωρίζεται πουθενά. Τι καινούργιο είναι αυτό πάλι?

Το είχα αναφέρει πριν μέρες ότι πλέον όλα τα pdm τα στέλνουν με αυτόν τον τρόπο τον οποίο δεν ξέρουμε με τι μεταφορική έρχονται είναι ένα τρακ μόνο με νούμερα και δεν ανιχνεύεται πουθενά, σε μαιλ με ερώτηση με τι μεταφορική έρχεται δεν είχαν απάντηση να μου δώσουν μόνο ότι είναι σίγουρα tax free μέθοδος βγάλε άκρη τώρα με τις βλακείες που κάνουν εκεί στο Banggood.

 

Αποτέλεσμα μετά από προσωπικό ψάξιμο: Το τρακ με μόνο νούμερα τουλάχιστον το δικό μου ανιχνεύεται μετά από μερικές μέρες 5-6 στο http://www.flytexpress.com. Μετά έρχεται μάλλον με GLS Ευρώπη αλλάζει δύο πόλεις μετά έρχεται Ελλάδα μου έρχεται ένα μαιλ από ACS και μου δίνουν ένα καινούριο τρακ τέλος παραδίδει η ACS στην πόρτα σου. Σύνολο 21 μέρες δεν είναι και άσχημα απλά υπάρχουν πολλά κενά και δεν ξέρεις που βρίσκετε το δέμα σου ανά πάσα στιγμή κατά τα άλλα φαίνεται να δουλεύει αυτήν η μέθοδο γι'αυτό πάντα συναλλαγή με PayPal.

92c3c649a7aa3ecb6d0afb109e60eccf.jpg9d5a53b91edf313016d3013a76f72724.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το είχα αναφέρει πριν μέρες ότι πλέον όλα τα pdm τα στέλνουν με αυτόν τον τρόπο τον οποίο δεν ξέρουμε με τι μεταφορική έρχονται είναι ένα τρακ μόνο με νούμερα και δεν ανιχνεύεται πουθενά, σε μαιλ με ερώτηση με τι μεταφορική έρχεται δεν είχαν απάντηση να μου δώσουν μόνο ότι είναι σίγουρα tax free μέθοδος βγάλε άκρη τώρα με τις βλακείες που κάνουν εκεί στο Banggood.

 

Αποτέλεσμα μετά από προσωπικό ψάξιμο: Το τρακ με μόνο νούμερα τουλάχιστον το δικό μου ανιχνεύεται μετά από μερικές μέρες 5-6 στο http://www.flytexpress.com. Μετά έρχεται μάλλον με GLS Ευρώπη αλλάζει δύο πόλεις μετά έρχεται Ελλάδα μου έρχεται ένα μαιλ από ACS και μου δίνουν ένα καινούριο τρακ τέλος παραδίδει η ACS στην πόρτα σου. Σύνολο 21 μέρες δεν είναι και άσχημα απλά υπάρχουν πολλά κενά και δεν ξέρεις που βρίσκετε το δέμα σου ανά πάσα στιγμή κατά τα άλλα φαίνεται να δουλεύει αυτήν η μέθοδο γι'αυτό πάντα συναλλαγή με PayPal.

92c3c649a7aa3ecb6d0afb109e60eccf.jpg9d5a53b91edf313016d3013a76f72724.jpg

το δεμα ηταν ογκοδες ?

οσο αφορα το δεμα ηρθε ταλαιπωρημενο χτυπημενο ή σε καλη κατασταση ? Επειδη θα παραγγειλω 3 τβ μποξ σε 1 παραγγελια κι το φοβαμαι

Link to comment
Share on other sites

Το είχα αναφέρει πριν μέρες ότι πλέον όλα τα pdm τα στέλνουν με αυτόν τον τρόπο τον οποίο δεν ξέρουμε με τι μεταφορική έρχονται είναι ένα τρακ μόνο με νούμερα και δεν ανιχνεύεται πουθενά, σε μαιλ με ερώτηση με τι μεταφορική έρχεται δεν είχαν απάντηση να μου δώσουν μόνο ότι είναι σίγουρα tax free μέθοδος βγάλε άκρη τώρα με τις βλακείες που κάνουν εκεί στο Banggood.

 

Αποτέλεσμα μετά από προσωπικό ψάξιμο: Το τρακ με μόνο νούμερα τουλάχιστον το δικό μου ανιχνεύεται μετά από μερικές μέρες 5-6 στο http://www.flytexpress.com. Μετά έρχεται μάλλον με GLS Ευρώπη αλλάζει δύο πόλεις μετά έρχεται Ελλάδα μου έρχεται ένα μαιλ από ACS και μου δίνουν ένα καινούριο τρακ τέλος παραδίδει η ACS στην πόρτα σου. Σύνολο 21 μέρες δεν είναι και άσχημα απλά υπάρχουν πολλά κενά και δεν ξέρεις που βρίσκετε το δέμα σου ανά πάσα στιγμή κατά τα άλλα φαίνεται να δουλεύει αυτήν η μέθοδο γι'αυτό πάντα συναλλαγή με PayPal.

92c3c649a7aa3ecb6d0afb109e60eccf.jpg9d5a53b91edf313016d3013a76f72724.jpg

Ευχαριστώ. Εμένα είναι 8αψηφιος ο αριθμός του tracking, όχι 12ψηφιος όπως ο δικός σου. Αλλά κάτι μου έβγαλε μέσω flyt, pending EKP γράφει χωρίς να φαίνεται η μεταφορική, τρέχα γύρευε τώρα. Αντε να δούμε πάλι με τους Κινέζους.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Pow Ναι ήταν ογκώδες περίπου 40x25x12cm ήταν μέσα σε γκρί σακούλα όχι σκισμένη αλλά βρώμικη είχε πολύ σκόνη, δεν ξέρω αν σας βοήθησα.

 

Zananiro δεν παίζει ρόλο η ποσότητα τον αριθμόν γιατί τώρα περιμένω αλλά 3 δέματα με pdm τα οποία έχουν διαφορετικό αριθμό ΟΛΑ άλλα είναι 6 άλλα είναι με 10 κ.τ.λ και όλα είναι παραγγελία με pdm.

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Το είχα αναφέρει πριν μέρες ότι πλέον όλα τα pdm τα στέλνουν με αυτόν τον τρόπο τον οποίο δεν ξέρουμε με τι μεταφορική έρχονται είναι ένα τρακ μόνο με νούμερα και δεν ανιχνεύεται πουθενά, σε μαιλ με ερώτηση με τι μεταφορική έρχεται δεν είχαν απάντηση να μου δώσουν μόνο ότι είναι σίγουρα tax free μέθοδος βγάλε άκρη τώρα με τις βλακείες που κάνουν εκεί στο Banggood.

 

Αποτέλεσμα μετά από προσωπικό ψάξιμο: Το τρακ με μόνο νούμερα τουλάχιστον το δικό μου ανιχνεύεται μετά από μερικές μέρες 5-6 στο http://www.flytexpress.com. Μετά έρχεται μάλλον με GLS Ευρώπη αλλάζει δύο πόλεις μετά έρχεται Ελλάδα μου έρχεται ένα μαιλ από ACS και μου δίνουν ένα καινούριο τρακ τέλος παραδίδει η ACS στην πόρτα σου. Σύνολο 21 μέρες δεν είναι και άσχημα απλά υπάρχουν πολλά κενά και δεν ξέρεις που βρίσκετε το δέμα σου ανά πάσα στιγμή κατά τα άλλα φαίνεται να δουλεύει αυτήν η μέθοδο γι'αυτό πάντα συναλλαγή με PayPal.

Νομιζω και εδω https://www.trackingmore.com/gls-tracking.html?number=612392671455 εβγαλε τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Και σε δικη μου παραγγελία με pdm μου έστειλαν ενα 8ψηφιο αριθμο

Εαν είναι να ρίχνουμε τα χαρτια με τι εταιρία θα έρθει βραστα

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα από παραγγελία από Banggood Τσεχίας μου έστειλαν για tracking number έναν 13ψήφιο αριθμό που τελικά είναι της DPD Germany.

https://www.tracktry.com/couriers/dpd-de/

Το δέμα μου έγινε shipping στις 22/10 και από τις 28/10 είναι κολλημένο στο Hörsching (Αυστρία)... και προβλέπω να μένει εκεί για μέρες ακόμα απ' ότι διάβασα σε post φίλου πριν λίγες μέρες... Υπομονή :rolleyes:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα από παραγγελία από Banggood Τσεχίας μου έστειλαν για tracking number έναν 13ψήφιο αριθμό που τελικά είναι της DPD Germany.

 

https://www.tracktry.com/couriers/dpd-de/

 

Το δέμα μου έγινε shipping στις 22/10 και από τις 28/10 είναι κολλημένο στο Hörsching (Αυστρία)... και προβλέπω να μένει εκεί για μέρες ακόμα απ' ότι διάβασα σε post φίλου πριν λίγες μέρες... Υπομονή :rolleyes:

Ένα δικό μου με DPD έφυγε 20/10 από Γαλλία, 22/10 έφτασε Αυστρία Horsching και έκτοτε καμία αλλαγή.... Ευτυχώς έγραφε ο πωλητής 7 Days delivery...Που να έγραφε 15 ημέρες delivery, θα το παραλάμβανα το 2021....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έκανα 3-4 μικροαγορες από alie από διαφορετικούς πωλητές κ ήθελα να ρωτήσω αν έρχονται όλα μαζί ένα πακέτο ή κάθε μία ξεχωριστά.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι από διαφορετικούς πωλητές, θα σταλούν με διαφορετικά δέματα.
Link to comment
Share on other sites

Ενα δικό μου από Τσεχία, παραγγελία στις 18-10-2020, παρέλαβα σήμερα από ACS.

Δείτε παρακάτω το δρομολόγιο μέχρι Θεσσαλονίκη όπως φαίνεται από την Αναζήτηση Αποστολής στο site της dpd-gr.com

 

Ημερομηνία Χρόνος Αναλυτικό Ιστορικό Αποστολής Πόλη / χωριό

19.10.2020 11:28:12 Παραλήφθηκαν τα δεδομένα της αποστολής GREECE - xxxxxxxxxxxxxxx [2xxx0]

20.10.2020 19:40:58 Άφιξη στο σταθμό 0101-Kesselsdorf, GERMANY

20.10.2020 20:02:00 Αναχώρηση αποστολής 0101-Kesselsdorf, GERMANY

21.10.2020 20:26:52 Επεξεργασία αποστολής 0062-Hoersching, AUSTRIA

28.10.2020 11:12:43 Επεξεργασία αποστολής 0068-Sofia, BULGARIA

28.10.2020 12:42:44 Άφιξη στο σταθμό gr. SOFIA

30.10.2020 18:40:10 Άφιξη αποστολής gr. SOFIA

30.10.2020 23:14:24 Αναχώρηση αποστολής gr. SOFIA

31.10.2020 02:48:57 Αναχώρηση αποστολής gr. BLAGOEVGRAD

31.10.2020 09:04:54 Άφιξη στο σταθμό 1549-THESSALONIKI, GREECE

31.10.2020 09:09:54 Αναχώρηση αποστολής 1549-THESSALONIKI, GREECE

31.10.2020 09:09:55 Επεξεργασία αποστολής [#095] 0024-Kalochori/Thessaloniki, GREECE

31.10.2020 09:14:50 Αναχώρηση αποστολής 2078-HUB KALOXORIOU, GREECE

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ ότι σε χθεσινή αποστολή PDM από banggood μου έβαλαν 8ψήφιο κωδικό tn. Προφανώς είναι η νέα μέθοδος, ώστε να μην είναι "ανιχνεύσιμη" η αποστολή στο 1ο τμήμα της. Το λέγανε άλλωστε ξεκάθαρα αυτό σε κάποιο σημείο της διαδικασίας παραγγελίας με PDM. Προφανώς στο "ευρωπαικό" 2ο τμήμα της αποστολής θα υπάρχει άλλο tn.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ ότι σε χθεσινή αποστολή PDM από banggood μου έβαλαν 8ψήφιο κωδικό tn. Προφανώς είναι η νέα μέθοδος, ώστε να μην είναι "ανιχνεύσιμη" η αποστολή στο 1ο τμήμα της. Το λέγανε άλλωστε ξεκάθαρα αυτό σε κάποιο σημείο της διαδικασίας παραγγελίας με PDM. Προφανώς στο "ευρωπαικό" 2ο τμήμα της αποστολής θα υπάρχει άλλο tn.

Αν διάβασες λίγο παραπάνω έγραψα ότι το πρώτο στάδιο ανιχνευετε στην http://www.flytexpress.com μετά από 5-6 μέρες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...