Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνεις λάθος.

Πολλά ευρωπαικα ταχυδρομεία έχουν καταστήματα στην Κίνα και οι κινέζοι πωλητές επιλέγουν ένα απ' αυτά όταν στέλνουν δέματα σε χώρες της ΕΕ. Το δέμα λοιπόν ταξιδεύει από την Κίνα στην αντίστοιχη χώρα του εθνικού ταχυδρομείου και από εκεί προωθείται στη χώρα του παραλήπτη και στην περίπτωσή μας στην Ελλάδα.

Κανένα δέμα που ταξιδεύει με ευρωπαικό εθνικό ταχυδρομείο δεν έρχεται από την Κίνα κατευθείαν στην Ελλάδα. Όλα πάνε πρώτα στη χώρα του εθνικού ταχυδρομείου και από εκεί προωθείται στην Ελλάδα.

Αυτό δεν λέγεται τριγωνική αποστολή, αλλά κανονική αποστολή.

Τριγωνική λέμε τη μέθοδο που χρησιμοποιείται κυρίως από τα 2 μεγάλα κινεζομάγαζα και το δέμα φτάνει στην ευρωπαική χώρα όπου εκτελωνίζεται (ή κάτι άλλο) και επανασυσκευάζεται σαν να στέλνεται από την ευρωπαική χώρα στην Ελλάδα, οπότε δεν χρεώνεται έξοδα εκτελωνισμού ΚΑΙ στην Ελλάδα.

 

Μόλις πριν από λίγο βγήκε από το τελωνείο.

Σε παλαιότερες αντίστοιχες περιπτώσεις μου ζητούσαν με sms με τους στείλω με email την απόδειξη αγοράς ώστε να δουν ποια είναι η τιμή του προϊόντος.

Αυτή τη φορά δεν μου ζητήθηκε τίποτα.

Θα περιμένω να δω εάν τη γλίτωσα ή αν θα μου έρθει κάποιο πόσο χωρίς όμως να γνωρίζουν την αξία του προϊόντος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις πριν από λίγο βγήκε από το τελωνείο.

Σε παλαιότερες αντίστοιχες περιπτώσεις μου ζητούσαν με sms με τους στείλω με email την απόδειξη αγοράς ώστε να δουν ποια είναι η τιμή του προϊόντος.

Αυτή τη φορά δεν μου ζητήθηκε τίποτα.

Θα περιμένω να δω εάν τη γλίτωσα ή αν θα μου έρθει κάποιο πόσο χωρίς όμως να γνωρίζουν την αξία του προϊόντος.

Δες από το tracking τις ώρες που μπήκε και βγήκε.

Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει ακόμα (έχω πολύ καιρό να δω δέμα μου να μπαίνει στο τελωνείο - όχι ότι θα... παραπονεθώ γι' αυτό βέβαια! :)), αλλά θυμάμαι παλιότερα όταν ένα δέμα έμπαινε και έβγαινε χωρίς στην ουσία να το σταματήσουν για έλεγχο (οπότε η εισαγωγή ήταν μάλλον τυπική), οι χρόνοι εισόδου και εξόδου εμφανίζονταν με ακριβώς 2 ώρες διαφορά(!)

Όπως είπα, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, αν πάντως συνέβη και στην περίπτωσή σου, θα είναι μια καλή *ένδειξη* ότι πέρασε και δεν... ακούμπησε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά... μήπως γνωρίζει κανείς περίπου πόσο χρόνο θα κάνει άραγε για Γερακα; Eιναι απο Banggood το pro9... Edited by nectar1605
δεν ανεβασα φωτο...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν από λίγο βγήκε από το τελωνείο.

Σε παλαιότερες αντίστοιχες περιπτώσεις μου ζητούσαν με sms με τους στείλω με email την απόδειξη αγοράς ώστε να δουν ποια είναι η τιμή του προϊόντος.

Αυτή τη φορά δεν μου ζητήθηκε τίποτα.

Θα περιμένω να δω εάν τη γλίτωσα ή αν θα μου έρθει κάποιο πόσο χωρίς όμως να γνωρίζουν την αξία του προϊόντος.

 

Άν ήταν να χρεωθεί θα είχαν ζητηθεί αποδεικτικά αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά... μήπως γνωρίζει κανείς περίπου πόσο χρόνο θα κάνει άραγε για Γερακα; Eιναι απο Banggood το pro9...

 

Δεν γράφεις μέθοδο αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Από Αγγλία μεγάλες καθυστερήσεις αυτήν την περίοδο λόγο ιού, πριν με την ίδια μέθοδο σε 3-5 μέρες ερχόταν, τώρα πάμε στις 13 και συνεχίζουμε.
Link to comment
Share on other sites

Απο banggood θα ερθει απο Κινα με EU priority Line αρα με DHL.

Θα κανω καποια ενεργεια για αλλαγη tracking number απο την DHL ή με αυτο που εχω θα δω το δεμα μεχρι να φτασει στο σπιτι μου?

Link to comment
Share on other sites

Απο banggood θα ερθει απο Κινα με EU priority Line αρα με DHL.

Θα κανω καποια ενεργεια για αλλαγη tracking number απο την DHL ή με αυτο που εχω θα δω το δεμα μεχρι να φτασει στο σπιτι μου?

 

Δεν είναι σίγουρο ότι θα ταξιδέψει με το Γερμανικό ταχυδρομείο. Μπορεί και με το Ολλανδικό.

Εάν με το Γερμανικό, όταν φτάσει στην Αθήνα (αποθήκες της DHL) θα αλλάξει ο κωδικός σε 10ψήφιο και θα τον βρείς στην ιστοσελίδα της DHL.

Link to comment
Share on other sites

Δες από το tracking τις ώρες που μπήκε και βγήκε.

Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει ακόμα (έχω πολύ καιρό να δω δέμα μου να μπαίνει στο τελωνείο - όχι ότι θα... παραπονεθώ γι' αυτό βέβαια! :)), αλλά θυμάμαι παλιότερα όταν ένα δέμα έμπαινε και έβγαινε χωρίς στην ουσία να το σταματήσουν για έλεγχο (οπότε η εισαγωγή ήταν μάλλον τυπική), οι χρόνοι εισόδου και εξόδου εμφανίζονταν με ακριβώς 2 ώρες διαφορά(!)

Όπως είπα, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, αν πάντως συνέβη και στην περίπτωσή σου, θα είναι μια καλή *ένδειξη* ότι πέρασε και δεν... ακούμπησε!

Τελικά μόλις πριν λίγο μου έστειλε μήνυμα τα ΕΛΤΑ, ότι το δέμα είναι ήδη στο ταχυδρομείο ( ενώ το tracking λέει ακόμη ότι είναι στο κέντρο διαλογής) και χωρίς να μου ζητήσουν απόδειξη αγοράς μου το φορολογησαν με 22 ευρώ. Φυσικά δε με ενοχλεί, αφού σε περίπτωση που μου ζητούσαν θα έπρεπε να είναι περισσότερα.

Αυτό που μένει όμως είναι, ότι όταν σου στέλνει πωλητής από Κίνα, ακόμη και εάν έρθει μέσω Ολλανδίας , εάν δεν εκτελωνιστεί εκεί, μπορεί να εκτελωνιστεί εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόλις πριν λίγο μου έστειλε μήνυμα τα ΕΛΤΑ, ότι το δέμα είναι ήδη στο ταχυδρομείο ( ενώ το tracking λέει ακόμη ότι είναι στο κέντρο διαλογής) και χωρίς να μου ζητήσουν απόδειξη αγοράς μου το φορολογησαν με 22 ευρώ. Φυσικά δε με ενοχλεί, αφού σε περίπτωση που μου ζητούσαν θα έπρεπε να είναι περισσότερα.

Αυτό που μένει όμως είναι, ότι όταν σου στέλνει πωλητής από Κίνα, ακόμη και εάν έρθει μέσω Ολλανδίας , εάν δεν εκτελωνιστεί εκεί, μπορεί να εκτελωνιστεί εδώ.

 

Ετίμησαν την αξία σε 30€ (30*24%+15= 7,2+15=22,2€)

Δέμα από την Κίνα, εκτελωνίζεται στην Ολλανδία μόνο στην περίπτωση που έρχεται με τριγωνική (από Banggood ή Gerabest) αποστολή, επανασυσκευάζεται και αποστέλλεται στον Έλληνα παραλήπτη σαν να έφυγε από Ολλάνδία.

Αντίθετα, αν ταξιδεύει από Κίνα με κανονικό ταχυδρομείο εκτελωνίζεται στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις μέθοδο αποστολής.

εχεις δίκιο...τιποτα δεν εγραψα...

λοιπον LTχχχχχχχχχNL απο banggood με postNL (EU Priority Line) 2020-9-18 και αυτή την στιγμή λέει...

2020-10-06 15:19 ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED στο 17track

και στα ΕΛΤΑ

06/10/20 15:19 ΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

παιδια σχετικα με τις μπαταριες για ταμπλετ απο ali η απο ebay........που θελω να παραγγειλω στελνουν??? η υπαρχει θεμα με το τελωνειο και κατασχονται??υπαρχει καποια λυση??
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο ότι θα ταξιδέψει με το Γερμανικό ταχυδρομείο. Μπορεί και με το Ολλανδικό.

Εάν με το Γερμανικό, όταν φτάσει στην Αθήνα (αποθήκες της DHL) θα αλλάξει ο κωδικός σε 10ψήφιο και θα τον βρείς στην ιστοσελίδα της DHL.

Οκ ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μήπως γνωρίζει κάποιος με ποια μεταφορική φέρνει ογκώδη δέματα από Τσεχία το banggood? Το shipping method που αναφέρει για το εν λόγω που θέλω είναι eu priority mail.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Από Τσεχια όχι συστημένο μου ειρθε με ελτα, συστήμενο επειδή έχει dhl στην πόλη μου με dhl, έχω καιρό να παραγγείλω δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τώρα.
Link to comment
Share on other sites

εχεις δίκιο...τιποτα δεν εγραψα...

λοιπον LTχχχχχχχχχNL απο banggood με postNL (EU Priority Line) 2020-9-18 και αυτή την στιγμή λέει...

2020-10-06 15:19 ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED στο 17track

και στα ΕΛΤΑ

06/10/20 15:19 ΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Πήρα σήμερα τηλ στα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι πάει τελωνείο... Άραγε η τριγωνική φαίνεται μετά;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα τηλ στα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι πάει τελωνείο... Άραγε η τριγωνική φαίνεται μετά;

 

Δεν παίζει τελωνείο με τη μέθοδο αποστολής αυτή. Απλά ο/η υπάλληλος που μίλησες σου είπε το γενικό κανόνα που είναι ότι, όλα τα δέματα που έρχονται από χώρες εκτός ΕΕ πάνε για έλεγχο στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Από Τσεχια όχι συστημένο μου ειρθε με ελτα, συστήμενο επειδή έχει dhl στην πόλη μου με dhl, έχω καιρό να παραγγείλω δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τώρα.
Thanks. Βέβαια δεν αναφέρει αν είναι tracked ή όχι αλλά θέλω να πιστεύω ότι λόγω όγκου θα έρθει με DHL. Ίσως να τους ρωτήσω αν και δεν νομίζω να βγάλω άκρη.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μήπως γνωρίζει κάποιος με ποια μεταφορική φέρνει ογκώδη δέματα από Τσεχία το banggood? Το shipping method που αναφέρει για το εν λόγω που θέλω είναι eu priority mail.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Από Τσεχία καρέκλα γραφείου 20 κιλά με eu priority mail το έστειλαν με DHL και στο νησί επειδή δεν έχουμε DHL μου ήρθε με speedex σε 4 μέρες από όταν φάνηκε στο Feucht, Germany (Συνολικά έκανε 10 μέρες από την στιγμή που φάνηκε στο σύστημα της DHL)

Link to comment
Share on other sites

μου ήρθε με speedex σε 4 μέρες από όταν φάνηκε στο Feucht

Περιμενω απο Κινα δεμα και απο τοτε που φανηκε στο Feucht εχουν περασει 5μερες αλλα ακομα να ερθει

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κάνει 4-6 εργάσιμες από το Feucht. Στην περίπτωσή σου (και στη δική μου - περιμένω κι εγώ ένα :)) μεσολάβησε και το Σ-Κ που -δυστυχώς- δε... μετράει!

 

 

Update, Τετ 14/10 μεσημέρι:

Μιας και έγραψα ότι περιμένω κι εγώ δέμα...

Το δικό μου έγραφε ότι ήταν στο Feucht την Πέμπτη 8/10 τα ξημερώματα.

Έπειτα, μέχρι και τις πρωινές ώρες σήμερα (~06:30), δε φαινόταν καμία πρόοδος στο site της DHL. Πριν λίγο, εμφάνισε ξαφνικά ότι το δέμα έχει φτάσει Αθήνα από το μεσημέρι της Τρίτης 13/8 (χθες).

Το ελληνικό site όμως με τη σειρά του, παρά το ότι αναγνώριζε τον νέο, 10ψήφιο αριθμό που μου έβγαλε για Ελλάδα το αρχικό tracking, δεν είχε απολύτως καμία πληροφορία.

Κάλεσα την εξυπ. πελατών της DHL και μου είπαν ότι από την πλευρά τους μπορούσαν να δουν ότι το δέμα έχει ήδη δρομολογηθεί (με διανομέα) προς παράδοση. Και πριν λίγο, εμφανίστηκε και αυτή η πληροφορία στο tracking της ελληνικής σελίδας - που με τη σειρά της ενημερώθηκε με όλη την πληροφορία μαζεμένη.

Προφανώς έχουν κάποιο προβληματάκι με την ενημέρωση του tracking τους, οπότε όσοι περιμένετε κάτι για αυτές τις μέρες... ξανακοιτάχτε!

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Τι άλλαξε ρε παιδιά με το Banggood έκανα χτες παραγγελία με pdm πλήρωσα με PayPal κανονικά σήμερα μου έρχεται και ένα μαιλ ότι η παραγγελία μου απεστάλη οπότε πάω και εγώ να δω στις παραγγελίες μου το tracking number και αντί αυτού έχει ένα δωδεκαψηφίο νούμερο χωρίς γράμματα μπρος και πίσω από τα νούμερα και το οποίο δεν ανιχνεύεται σε καμία σελίδα εντοπισμού ξέρει κανείς τι παίζει;
Link to comment
Share on other sites

*ΑΝ* θυμάμαι καλά, πρέπει να μου το έκανε κι εμένα πριν λίγο καιρό, και σε ένα φίλο μου επίσης, που έκανε μια παραγγελία πιο πρόσφατα.

Και στις 2 περιπτώσεις, την επόμενη μέρα ήρθε... δεύτερο mail "η παραγγελία σας απεστάλη", αυτήν τη φορά με 'κανονικό' tracking number μέσα(!)

Την πρώτη φορά πήγα να τους κράξω, αλλά μετά ήρθε το σωστό number και ησύχασα, τη δεύτερη είπα στο φίλο να περιμένει και του ήρθε κι εκεινού.

Πιθανόν κάποιο προβληματάκι με το σύστημά τους...

Αν δε γίνει και με σένα έτσι, γράψε και ρώτα τους τι είναι αυτό το... πράγμα που σου έστειλαν!

Link to comment
Share on other sites

*ΑΝ* θυμάμαι καλά, πρέπει να μου το έκανε κι εμένα πριν λίγο καιρό, και σε ένα φίλο μου επίσης, που έκανε μια παραγγελία πιο πρόσφατα.

Και στις 2 περιπτώσεις, την επόμενη μέρα ήρθε... δεύτερο mail "η παραγγελία σας απεστάλη", αυτήν τη φορά με 'κανονικό' tracking number μέσα(!)

Την πρώτη φορά πήγα να τους κράξω, αλλά μετά ήρθε το σωστό number και ησύχασα, τη δεύτερη είπα στο φίλο να περιμένει και του ήρθε κι εκεινού.

Πιθανόν κάποιο προβληματάκι με το σύστημά τους...

Αν δε γίνει και με σένα έτσι, γράψε και ρώτα τους τι είναι αυτό το... πράγμα που σου έστειλαν!

 

Οκ αν είναι θα περιμένω μια μέρα ακόμα και αν δεν αλλάξει κάτι θα τους στείλω μαιλ, σε ευχαριστώ για την απάντηση :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Update, Τετ 14/10 μεσημέρι:

Μιας και έγραψα ότι περιμένω κι εγώ δέμα...

Το δικό μου έγραφε ότι ήταν στο Feucht την Πέμπτη 8/10 τα ξημερώματα.

Έπειτα, μέχρι και τις πρωινές ώρες σήμερα (~06:30), δε φαινόταν καμία πρόοδος στο site της DHL. Πριν λίγο, εμφάνισε ξαφνικά ότι το δέμα έχει φτάσει Αθήνα από το μεσημέρι της Τρίτης 13/8 (χθες).

Τελικα εμφανιστηκε και σε εμενα σημερα, εχουμε 1 μερα διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...