Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανεις ποσες μερες μενει δεμα στο Βελγιο-Λιεγη με την μεταφορικη της Aliexpress? 12 μερες που εχουν φτασει απο Κινα απο οπου ηρθαν σε λιγοτερο απο μια βδομαδα και εχουν κολλησει στην Λιεγη χωρις κανενα update απο τοτε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mου χωρισαν την παραγγελια σε δυο παραγγελιες στη μια εβαλαν t.n(πανω απο35€) στην αλλη κατω απο 25€ την εστειλαν untrack Εγω πληρωσα για την αρχικη με priority direct mail την αποστολη.

Στο banggood μου το παιζουν κινεζοι .Τι μπορω να κανω ?

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

Αγορα απο banggood 28/11 με EU priority ship out την ιδια μερα !!! Tr number τις μορφης CQ .........DE

-Ξερετε με ποια εταιρια ερχετε κι που θα παρακολουθω την εξελιξη της παραγγελιας

-Με elta η courier θα ερθει ( μενω επαρχια )

Κ-αποιος με την αντιστιχη εταιρια ποσο χρονο εκανε πανω κατω

 

Έρχεται και παραδίδεται (τουλάχιστον στην Αθήνα) με την DHL Packet. To παρακολουθείς εδώ https://www.dhl.de/en/privatkunden/pakete-empfangen/verfolgen.html?idc=764249434294.

Σε 3 παραγγελίες μου στην 1η (τον Αύγουστο) παρέλαβα σε 8 μέρες και στις άλλες 2 (Σεπτέμβριο) παρέλαβα στις ~20 μέρες.

Το καλό με την DHL Packet είναι ότι τα δέματα με το που φτάσουν Ελλάδα πάνε κατ' ευθείαν στις αποθήκες της εταιρίας, δεν μπλέκουν με τελωνεία, αεροδόμια κ.λ

Όταν δεις ότι το δέμα σου είναι στο FEUCHT τότε μετά από ~5 μέρες θα είναι Ελλάδα και την επομένη βγαίνουν για παράδοση. Για επαρχία όμως δεν ξέρω ποιος το παραδίδει...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Mου χωρισαν την παραγγελια σε δυο παραγγελιες στη μια εβαλαν t.n(πανω απο35€) στην αλλη κατω απο 25€ την εστειλαν untrack Εγω πληρωσα για την αρχικη με priority direct mail την αποστολη.

Στο banggood μου το παιζουν κινεζοι .Τι μπορω να κανω ?

 

Του εχει τυχη καποιου ιδια περιπτωση ?

Μπορω να διεκδικησω τιποτε ?

Χρονος διεκπαιρεωσης παραγγελιας με untrack απο κινα με bαnggood

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις ποσες μερες μενει δεμα στο Βελγιο-Λιεγη με την μεταφορικη της Aliexpress? 12 μερες που εχουν φτασει απο Κινα απο οπου ηρθαν σε λιγοτερο απο μια βδομαδα και εχουν κολλησει στην Λιεγη χωρις κανενα update απο τοτε.
Υπό φυσιολογικές συνθήκες 4-7 ημέρες. Τώρα αυτήν την περίοδο με 11/11 και Black Friday που θα γίνεται χαμός, άγνωστο. Και εγώ έχω ένα δέμα είναι 10 ημέρες κολλημένο Λιέγη. Σκέψου ότι μόλις παραλάβει το ολλανδικό ταχυδρομείο θα έχει καθυστέρηση μερικές ημέρες μέχρι να φύγει για Ελλάδα.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αν το κάναμε όλοι θα είχαν βάλει μυαλό.

 

Στη πρώτη καραντίνα αποζημιωθηκα 72 ευρώ από τη speedex (με καταγγελια στην ΕΕΤΤ) για καθυστερημένο δέμα 12 ημερών. Πέρα από τις 3 εργάσιμες αποζημιώνεσαι για 6 ευρώ τη μέρα.

 

Τώρα τρέχω καταγγελία στα ΕΛΤΑ για 6 ημέρες καθυστερηση.

 

Το απαράδεκτο της υπόθεσης είναι ότι πληρώνεις για μια υπηρεσία που δεν έχεις. Θα έπρεπε να μειωθούν οι τιμές των μεταφορικών εφόσον οι υπηρεσίες ή δεν ολοκληρώνονται (του στυλ δεν σε βρήκαμε σπίτι έλα πάρτο εσύ) είτε να ολοκληρώνονται αργοπορημενες χωρίς καμία ενημέρωση για το πότε περίπου θα επιδοθούν.

 

 

 

Πάντως τώρα έμαθα και κάτι μικρές εταιρίες , easy mail , tas courier, όπου παρέδιδαν σε 1 ή 2 εργάσιμες το πολύ.

Πως ορίζεται ο χρόνος παράδοσης; Πχ για την αγορά απο Κίνα που εχω κάνει πως μπορώ να αποδείξω ότι υπάρχει καθυστέρηση οταν πουθενά δεν φαίνεται το σε πόσες μέρες οφείλει η εταιρεία courier να παραδώσει;

Μπορείς να δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες η κάποια ιστοσελίδα με πληροφορίες;

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως ορίζεται ο χρόνος παράδοσης; Πχ για την αγορά απο Κίνα που εχω κάνει πως μπορώ να αποδείξω ότι υπάρχει καθυστέρηση οταν πουθενά δεν φαίνεται το σε πόσες μέρες οφείλει η εταιρεία courier να παραδώσει;

Μπορείς να δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες η κάποια ιστοσελίδα με πληροφορίες;

 

 

Νομίζεις ότι έχει σχέση ο χρόνος παράδοσης δέματος μέσα στη χώρα με το χρόνο παράδοσης από Κίνα;

Και μάλιστα χωρίς να προσδιορίζεις τον τρόπο αποστολής;

Όγια περιπτώσεις που βλέπεις τον κωδικό να έχει φτάσει στην Αθήνα και να κολλάει στο τελωνείο ή στα ΕΛΤΑ για μέρες/βδομάδες/μήνες;

Link to comment
Share on other sites

26.11.2020 19:53:34 Παραλήφθηκαν τα δεδομένα της αποστολής ... "

 

Από banggood CZ, με dpd, κολλημένο. Πρέπει να έχουν πολύ δουλειά (?).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θέλω να αγοράσω ένα κινητό από Gearbest και σαν μέθοδο αποστολής έχει μόνο το priority line. Ξέρουμε τι γίνεται με αυτή την μέθοδο? Περνάει τελωνείο?
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια και εγω απο banggood 27-11 2 κινητα απο cz warehouse με eu priority mail 6-8 b days. tracking number τυπου 1111 1111 111 111 στο dpd δινει Παραλήφθηκαν τα δεδομένα της αποστολής.

Βαζοντας τον αριθμο στο http://www.flytexpress.com δινει Order information has been transmitted to DPD με extra tracking number -> A0000920112800HE

ο οποιος στο 17track δινει αθ' οδόν Κίνα FLYT -> Ελλάδα 2020-11-28 06:56DPD data centre, Order information has been transmitted to DPD.

ειναι λογικο?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια περίπτωση, να τα φέρουν από Κίνα, αλλά νομίζω σε Τσεχία θα πάνε πρώτα.

Η γνώμη μου, να κοιτάς το dpd.

Εμένα το δείχνει άφιξη στον σταθμό Γερμανία,, πρέπει να έχουν πολύ δουλειά, να έχουν το δέμα , κρατημένο για 5 μέρες,,, χθες τους έστειλα email,, να το στείλουν δηλαδή,, προφανώς το είχαν αυτοί,, αυτό σημαίνει ,, .. δεδομένα αποστολής,,, δεν έχει φτάσει ακόμα το δέμα στην courier.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια περίπτωση, να τα φέρουν από Κίνα, αλλά νομίζω σε Τσεχία θα πάνε πρώτα.

Η γνώμη μου, να κοιτάς το dpd.

Εμένα το δείχνει άφιξη στον σταθμό Γερμανία,, πρέπει να έχουν πολύ δουλειά, να έχουν το δέμα , κρατημένο για 5 μέρες,,, χθες τους έστειλα email,, να το στείλουν δηλαδή,, προφανώς το είχαν αυτοί,, αυτό σημαίνει ,, .. δεδομένα αποστολής,,, δεν έχει φτάσει ακόμα το δέμα στην courier.

 

ναι αλλα αποστολη απο cz warehouse νομιζω σημαινει οτι υπαρχει στη αποθηκη τσεχιας.

εσενα αλλαξε απο Παραλήφθηκαν τα δεδομένα της αποστολής σε άφιξη στον σταθμό Γερμανία? και αν ναι σε ποσες μερες πηγε αλλα και εχει μεινει σε αυτη τη κατασταση? δοκιμασες να βαλεις στον αριθμο σου στο http://www.flytexpress.com ?

εμενα μου κολλησε στο μυαλο οτι τα περι cz ειναι φουμαρα. παλι απο κινα παει ευρωπη . + το οτι πληρωσα κοντα 20 ευρο παραπανω το καθε κινητο για να φυγει απο τσεχια. μακαρι να κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη στην Τσεχία, έχω πάρει διάφορα μικροαντικείμενα.

Αν είσαι άτυχος! !!!!!!!!!!!!!

, και τελείωσε το stock , που είχαν, λόγω ότι lockdown..

Στο fly... κοιτάω για κάτι μικρά δέματα, που είναι in transit, και στο 17track.

Στείλε email, τι θα απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα. Μ απαντησαν οτι αυτο που βγαζει το flyt ειναι ιδιο με αυτο που βγαζει το 17 track. παρελειψε να σχολιασει το οτι γραφει country origin china και που ειναι αυτο που επισημανα.

It is the same information that I shared. Kindly follow the tracking link that I shared.

εσυ απο οτι ειπες εκανες παραγγελα στις 26. τι σταδια εχει περασει η παραγγελια σου εως τωρα γιατι δε καταλαβα :P

Link to comment
Share on other sites

" 01.12.2020 15:20:46 Άφιξη στο σταθμό 0101-Kesselsdorf, GERMANY "

Eμενα είναι από Τσεχία, από τις 26 ήταν κολλημένο, και εγώ ελαφρά, ..είχα κολλήσει, σήμερα τους έστειλα 2ο email,, ... maybe lost..

Και το έστειλαν σήμερα.

Υπόψιν οι courier, έχουν 60% πιο πάνω δουλειά,, αναμένω παραλαβή σε 10 έως 20 μέρες,, η ,, και καθόλου αν χαθεί...

Υπάρχει περίπτωση να εξαντλήθηκε το stock, ,, δεν ξέρω ..

Link to comment
Share on other sites

" 01.12.2020 15:20:46 Άφιξη στο σταθμό 0101-Kesselsdorf, GERMANY "

Eμενα είναι από Τσεχία, από τις 26 ήταν κολλημένο, και εγώ ελαφρά, ..είχα κολλήσει, σήμερα τους έστειλα 2ο email,, ... maybe lost..

Και το έστειλαν σήμερα.

Υπόψιν οι courier, έχουν 60% πιο πάνω δουλειά,, αναμένω παραλαβή σε 10 έως 20 μέρες,, η ,, και καθόλου αν χαθεί...

Υπάρχει περίπτωση να εξαντλήθηκε το stock, ,, δεν ξέρω ..

 

ok...λογικα κ μενα σε 2-3 μερες θα το δω γερμανια. τεσπα. υπομονη...:D

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση για την αποστολή από Banggood 2 δεμάτων με PDM και Εσθονικό ταχυδρομείο

Ενώ τα 2 δέματα πήγαιναν χέρι χέρι κάποια στιγμή το ένα (αξίας 50€) κόλλησε στην κατάσταση που αναφέρεται παραπάνω, ενώ το άλλο (αξίας 20€) μου παραδόθηκε κιόλας (συνολικά σε 21 μέρες) με ΕΛΤΑ. Το ότι κόλλησε το πιο ακριβό με βάζει σε υποψίες και σε αναμμένα κάρβουνα για το αν θα περάσει χωρίς χρέωση από το τελωνείο... :(

Έστειλα μήνυμα στο Banggood αλλά η απάντηση είναι η γνωστή. Θα συνεχίσω να στέλνω μέχρι να δω κίνηση.......

 

Τίποτα ακόμη από την παραγγελία μου που στάλθηκε με το Εσθονικό Ταχυδρομείο!

Έχει μείνει στο: Nov 11, 2020 13:19 Sent out from transit hub

 

Η άλλη παραγγελία που την έκανα την ίδια μέρα και στάλθηκαν με τον ίδιο τρόπο έχει παραδοθεί!

 

Nov 17, 2020 15:29 Delivered

Nov 13, 2020 15:16 Arrived to destination country

Nov 12, 2020 08:58 In transport to destination country

Nov 11, 2020 13:19 Sent out from transit hub

Nov 10, 2020 06:44 Arrived at transit hub

Oct 27, 2020 04:28 Parcel info received

Oct 26, 2020 23:30 Package has been sterilized and shipped out.

Oct 26, 2020 13:05 Our warehouse has started packing your items.

Oct 26, 2020 13:00 Order submit.

 

Προσέξτε ότι μετά από τις 11/11 που έφυγε από το transit hub, την μεθεπόμενη έφτασε Ελλάδα!

 

Η άλλη γιατί κόλλησε; Να χάθηκε; Και είχα πληρώσει επιπλέον για PDM!

Στα μηνύματά μου, το Banggood λέει να περιμένω. Σήμερα που ζήτησα να μου επιστρέψουν τα χρήματα του PDM, μου είπανε να περιμένω άλλες 23 μέρες!! :confused::confused::blink::blink:

Τι να κάνω; Και δεν είναι για εμένα, είναι για φίλο... Και είμαστε ήδη στις 36 μέρες...

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

ok...λογικα κ μενα σε 2-3 μερες θα το δω γερμανια. τεσπα. υπομονη...:D

 

" 02.12.2020 17:40:20 Επεξεργασία αποστολής

[#009]

0062-Hoersching, AUSTRIA. "

Αφού με είχαν στο περίμενε 5 μέρες, από banggood cz, το στέλνουν. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, σε περίπου 10 μέρες, άνευ απρόοπτου, θα το έχω, λαμβάνω υπόψιν την κατάσταση στα ελληνικά courier.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ένα μικρό δέμα

" 2020-11-27 16:12

CN Processing center, Item in transit

 

2020-11-27 10:11

CN Processing center, Item dispatched. P******************

 

2020-11-26 22:14

CN Processing center, Item in transit

 

2020-11-26 22:11

CN Processing center, Item received

 

2020-11-23 20:50 "

 

Μάλλον θα αργήσει.

Link to comment
Share on other sites

" 02.12.2020 17:40:20 Επεξεργασία αποστολής

[#009]

0062-Hoersching, AUSTRIA. "

Αφού με είχαν στο περίμενε 5 μέρες, από banggood cz, το στέλνουν. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, σε περίπου 10 μέρες, άνευ απρόοπτου, θα το έχω, λαμβάνω υπόψιν την κατάσταση στα ελληνικά courier.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ένα μικρό δέμα

" 2020-11-27 16:12

CN Processing center, Item in transit

 

2020-11-27 10:11

CN Processing center, Item dispatched. P******************

 

2020-11-26 22:14

CN Processing center, Item in transit

 

2020-11-26 22:11

CN Processing center, Item received

 

2020-11-23 20:50 "

 

Μάλλον θα αργήσει.

 

 

Το πρωτο καλα παει παντως. Εμενα ακομα τπτ δυστυχως. οπως και να εχει ομως ευχαριστω για το report φιλε :up:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως παρακολουθούμε τα 8ψηφια tracking που δίνει το bang good

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως παρακολουθούμε τα 8ψηφια tracking που δίνει το bang good

https://cometcourier.gr/el/pegasus/courier04/search00.php?pcode=SEARCHVOUCHER

http://www.flytexpress.com/En/Home/LogisticsTracking#orderIds

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με αυτά με το... καινούριο φρούτο, το 12-ψήφιο αριθμητικό tracking num;

Δεν τα διαχειρίζεται η FlytExpress στην Κίνα...;

Δέμα με EU Priority από banggood (υποτίθεται τουλάχιστον ότι) μου το έστειλαν από τη Δευτέρα (30/11).

Η GLS γράφει ένα (λογικό και αναμενόμενο) "The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS", το οποίο βρίσκουν και αναπαράγουν όλα τα tracking sites (και αυτό της flytexpress!), αλλά η ίδια η flytexpress, μετά τόσες μέρες, δεν έχει καμία "δική" της πληροφορία.

Φόρτος λόγω των ημερών, ή μήπως το έχουνε στείλει με καμιά άλλη...;

Δοκίμασα και σε κάτι Cainiao κλπ, αλλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ, αγορά από banggood Ισπανίας και μου βγάζει το ίδιο μήνυμα της gls από 19/11 και υποτίθεται ότι θα ερχόταν σε 7-9 εργάσιμες.
Link to comment
Share on other sites

Με dpd το ίδιο, κολλημένο Αυστρία.

Πρέπει να υπάρχει πρόβλημα γενικό, ίσως και εκτός Ελλάδας, οπωσδήποτε και στην Ευρώπη, μάλλον και αυτοί αγοράζουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...