Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα! Απλά να αναφέρω κάτι που εχω παρατήσει το τελευταίο διάστημα να συμβαίνει με το AliExpress. Έχοντας βάλει αρκετές μικροπαραγγελίες τις τελευταίες μέρες, διαπίστωσα ότι στις επτά αγορές που επέλεξα τρόπο αποστολής "AliExpress standard shipping" το tracking που πήρα ήταν με Nlpost σε όλες! Δεν λέω ότι με αυτό το τρόπο θα γλιτώσουμε τελωνείο (καθώς δεν είναι τριγωνικές πωλήσεις) αλλά ίσως έρθουν λίγο γρηγορότερα.

Τέλος, όπου επέλεξα "ePacket" το tracking ήταν με China post.

Μένει να δούμε πιο θα έρθει πιο γρήγορα!

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα! Απλά να αναφέρω κάτι που εχω παρατήσει το τελευταίο διάστημα να συμβαίνει με το AliExpress. Έχοντας βάλει αρκετές μικροπαραγγελίες τις τελευταίες μέρες, διαπίστωσα ότι στις επτά αγορές που επέλεξα τρόπο αποστολής "AliExpress standard shipping" το tracking που πήρα ήταν με Nlpost σε όλες! Δεν λέω ότι με αυτό το τρόπο θα γλιτώσουμε τελωνείο (καθώς δεν είναι τριγωνικές πωλήσεις) αλλά ίσως έρθουν λίγο γρηγορότερα.

Τέλος, όπου επέλεξα "ePacket" το tracking ήταν με China post.

Μένει να δούμε πιο θα έρθει πιο γρήγορα!

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για το NLPost επιβεβαιώνω καθώς και 3 δικές μου παραγγελίες έρχονται με αυτό τον τρόπο. Αν προσέξεις το 17track δεν βρίσκει τα αρχικά στάδια αλλά ξεκινάει με το "The item is pre-advised to PostNL" όπως ακριβώς και το PDM του Banggood. Δε φοβάμαι το τελωνείο καθώς είναι κάτω από 22 ευρώ αλλά ίσως γλυτώσουμε την αναμονή σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ έχω δέμα από banggood με PDM Netherland post από αρχές Απρίλη, ούτε φωνή ούτε ακρόαση μέχρι τώρα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πήρα πρόσφατα (7/4) ένα δέμα από eBay, Κίνα, με τέτοιο αριθμό. Έφτασε σε 19 μέρες. Στην αρχή το παρακολουθείς με YANWEN. Μετά, κάποια στιγμή αλλάζει αριθμό και έρχεται με γενική ταχυδρομική.

Στον τελικό φάκελο εξωτερικά φαινόταν ότι έρχεται από Ολλανδία.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγω παραγγειλα στις 21/4 ενα drone και ακομα δεμ.εχει δωσει σημεια ζωης. Ουτε YANWEN ουτε τιποτα σαν να μην υπαρχει. Για να δουμε τι θα γινει στο τελος. Με τα τελωνεια τι γινεται τελικα. Την τρωμε παντα η εχει βρεθει νομιμος τροπος οπως να εκτελωνιζονται σε αλλη ευρωπαικη χωρα;

Edited by George109
Link to comment
Share on other sites

Εγω παραγγειλα στις 21/4 ενα drone και ακομα δεμ.εχει δωσει σημεια ζωης. Ουτε YANWEN ουτε τιποτα σαν να μην υπαρχει. Για να δουμε τι θα γινει στο τελος. Με τα τελωνεια τι γινεται τελικα. Την τρωμε παντα η εχει βρεθει νομιμος τροπος οπως να εκτελωνιζονται σε αλλη ευρωπαικη χωρα;
21/4 είσαι νωρίς ακόμα.

Όσο για τελωνείο, με τέτοιο μέγεθος πακέτου σε βλέπω πολύ πιθανό για τελωνείο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ωχ και θα παει ο κουκος αιδονι δλδ η απλα δε παραλαμβανω. Δεν ισχυει ο τροπος που τα λερναγαν πια; Δλδ που τα εκτελωνιζαν σε αλλη χωρα ευρωπαικη οπου εχουν και αποθηκες και μετα να ερθει εδω;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα άλλο ενα πακετακι με αγορά τέλη 2019 και αποστολή 9/1.

 

Αποστολή με YANWEN μέσω Τουρκίας όπου πηρε νεο tracking nu

Link to comment
Share on other sites

Για ενημέρωση, παρέλαβα χθες δέμα μικρής αξίας που είχα παραγγείλει μέσα ΙΑΝ, ταξίδεψε μέσω Τουρκίας και είχα ανοίξει dispute, χωρίς να βγει απόφαση.
Link to comment
Share on other sites

Για να συνεχίσω με τα τοπικά ταχυδρομεία ..

Παραγγελία καινούργια πακέτο με speedex απο βόρεια Ελλάδα.

Παρασκευή παρήγγειλα Δευτέρα παρέλαβα σε χωριό εξω απο την Αθήνα.

Απο το ιδιο κατάστημα περιμένω προηγούμενη παραγγελία με ΕΛΤΑ κούριερ και θα κλείσουμε μήνα.

 

Για το AliExpress και σε εμένα τα τελευταία με nl έρχονται.

Του προηγούμενου μήνα να δούμε πότε θα έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

Χθες έστειλα με απλό ΕΛΤΑ από Πάτρα Αθήνα κ σήμερα παρέλαβε.

Για να συνεχίσω με τα τοπικά ταχυδρομεία ..

Παραγγελία καινούργια πακέτο με speedex απο βόρεια Ελλάδα.

Παρασκευή παρήγγειλα Δευτέρα παρέλαβα σε χωριό εξω απο την Αθήνα.

Απο το ιδιο κατάστημα περιμένω προηγούμενη παραγγελία με ΕΛΤΑ κούριερ και θα κλείσουμε μήνα.

 

Για το AliExpress και σε εμένα τα τελευταία με nl έρχονται.

Του προηγούμενου μήνα να δούμε πότε θα έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

Για να συνεχίσω με τα τοπικά ταχυδρομεία ..

Παραγγελία καινούργια πακέτο με speedex απο βόρεια Ελλάδα.

Παρασκευή παρήγγειλα Δευτέρα παρέλαβα σε χωριό εξω απο την Αθήνα.

Απο το ιδιο κατάστημα περιμένω προηγούμενη παραγγελία με ΕΛΤΑ κούριερ και θα κλείσουμε μήνα.

 

Για το AliExpress και σε εμένα τα τελευταία με nl έρχονται.

Του προηγούμενου μήνα να δούμε πότε θα έρθουν.

 

Ηταν αξιας μεγαλυτερης των 22; Ο πωλητης εμενα μου λεει μην ανησυχεις καθολου θα παραλαβεις κανονικα. Και τωρα ετοιμαζω απο banggood νεα παραγγελια ανω των 22ε.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μικρά αντικείμενα μεχρι 22.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χθες έστειλα με απλό ΕΛΤΑ από Πάτρα Αθήνα κ σήμερα παρέλαβε.

Επειδή ηταν απλό ΕΛΤΑ λογικά.

Τα courier τα έχουν παίξει με τα ΕΛΤΑ κούριερ να εχουν τους χειρότερους χρόνους.

Δεν υπάρχει. Το έλεγαν στις προηγούμενες σελίδες αλλα δεν το περίμενα έτσι.

Αυτό ειναι το κάτι άλλο.

4 μέρες με Πρωτομαγιά οι ψεύτες speedex απο βόρεια Ελλάδα για Αττική και κοντά μήνα τα ΕΛΤΑ κούριερ.

Με την γυναίκα στο λογιστήριο της εταιρείας που μου τα έστειλε μίλησα και μου λέει ακόμα περιμένει την λαμπάδα του γιού της με τα ΕΛΤΑ κουριερ.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ( / ελπίζω) ότι η κατάσταση αρχίζει να εξομαλύνεται, ίσως και με την άρση των περιορισμών στις μετακινήσεις...

Δέμα που μου έστειλαν, εντός Αττικής (με μία Speed Couriers, που δεν την είχα ξανακούσει, είναι η αλήθεια), παραδόθηκε το πρωί της δεύτερης μέρας από την αποστολή του!

Για τα δεδομένα της περιόδου που διανύουμε, νομίζω ότι είναι... εντυπωσιακό!

Μακάρι να είναι γενικότερο το... φαινόμενο!

Link to comment
Share on other sites

Από Κίνα δεν βλέπω να κινείται τίποτα. 13 tracking έχω και έχουν σκαλώσει όλα από τέλη Μαρτίου αρχές Απριλίου.
Link to comment
Share on other sites

Από 27 Απριλίου περιμένω δέμα με Γενική ταχυδρομική. Υπο φυσιολογικές συνθήκες παραλαβή την επόμενη μέρα.

Τα τηλέφωνα τα έχουν κατεβάσει, έχουν σχεδόν βαρεσει διάλυση

 

Sent from my MI CC 9 using Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα αφορά σε αποστολές από Κίνα ή στα courier εντός Ελλάδας? Πολλά από τελευταία μηνύματα είναι off-topic :X

 

Το θέμα με τα courier πρέπει να εξαρτάται από την περιοχή: Στα Μεσόγεια η Γενική Ταχυδρομική είναι συνεπέστατη ακόμη και τώρα και παραδίδει με αυτοκίνητα και ταξί (!!). Τα ΕΛΤΑ Courier πάνε αρκετά καλά, και ακολουθεί η ACS. Στον Πειραιά περίμενα 8 μέρες πακέτο από Γλυφάδα με ACS.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να γράψω το ίδιο χθες, αλλά σκέφτηκα ότι θα παρέμβει κάποιος moderator.

Δυστυχώς, όμως, τα off topic μηνύματα συνεχίζονται ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σέ όλους, νά ρωτήσω παρήγγειλα μέσω priority από gearbest με nl post , είμαι ασφαλής όσον αφορά τους ελέγχους;; Καί κάτι τελευταίο ,για να τσεκαρω την πορεία του δέματος μέσα στην Κίνα μέχρι να φτάσει στην ,nl post καί νά γράψει the item is pre-adviced που ακριβώς κάνω τρακ; Θυμάμαι παλιά πως έβαζες την παραγγελία σου στην sky56.cn αλλά μάλλον δεν δουλεύει, έχει αλλάξει κάτι; γιατί έχω αρκετό διάστημα να κάνω παραγγελία από εκεί.Δοκιμασα καί στην 4px που δουλεύει για το banggood αλλά τίποτα.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σέ όλους, νά ρωτήσω παρήγγειλα μέσω priority από gearbest με nl post , είμαι ασφαλής όσον αφορά τους ελέγχους;; Καί κάτι τελευταίο ,για να τσεκαρω την πορεία του δέματος μέσα στην Κίνα μέχρι να φτάσει στην ,nl post καί νά γράψει the item is pre-adviced που ακριβώς κάνω τρακ; Θυμάμαι παλιά πως έβαζες την παραγγελία σου στην sky56.cn αλλά μάλλον δεν δουλεύει, έχει αλλάξει κάτι; γιατί έχω αρκετό διάστημα να κάνω παραγγελία από εκεί.Δοκιμασα καί στην 4px που δουλεύει για το banggood αλλά τίποτα.....

 

Δοκίμασε "1tracking"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Απλά να αναφέρω κάτι που εχω παρατήσει το τελευταίο διάστημα να συμβαίνει με το AliExpress. Έχοντας βάλει αρκετές μικροπαραγγελίες τις τελευταίες μέρες, διαπίστωσα ότι στις επτά αγορές που επέλεξα τρόπο αποστολής "AliExpress standard shipping" το tracking που πήρα ήταν με Nlpost σε όλες! Δεν λέω ότι με αυτό το τρόπο θα γλιτώσουμε τελωνείο (καθώς δεν είναι τριγωνικές πωλήσεις) αλλά ίσως έρθουν λίγο γρηγορότερα.

Τέλος, όπου επέλεξα "ePacket" το tracking ήταν με China post.

Μένει να δούμε πιο θα έρθει πιο γρήγορα!

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επανέρχομαι με νέα!

Από όλα τα πραγματάκια που είχα παραγγείλει από AliExpress, παρέλαβα σήμερα το 1ο, σε 20 μέρες!!!

Ο τρόπος αποστολής που ειχα επιλέξει σε αυτό το δέμα ήταν ePacket με China post. Το tracking δούλεψε κανονικά από αρχή μέχρι τέλους. Δε ξέρω αν ήταν συμπτωματικό που ήρθε τόσο γρήγορα. Αναμένω και τα υπόλοιπα και θα ενημερώσω.

Πάντως είναι παρήγορο!

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ( / ελπίζω) ότι η κατάσταση αρχίζει να εξομαλύνεται, ίσως και με την άρση των περιορισμών στις μετακινήσεις...

Δέμα που μου έστειλαν, εντός Αττικής (με μία Speed Couriers, που δεν την είχα ξανακούσει, είναι η αλήθεια), παραδόθηκε το πρωί της δεύτερης μέρας από την αποστολή του!

Για τα δεδομένα της περιόδου που διανύουμε, νομίζω ότι είναι... εντυπωσιακό!

Μακάρι να είναι γενικότερο το... φαινόμενο!

2 μέρες έκαναν και σε εμένα από άλλη μικρή ταχυδρομική από Αττική σε χωριό της Αττικής.

Έτυχε βέβαια και βγήκε και το δρομολόγιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επανέρχομαι με νέα!

Από όλα τα πραγματάκια που είχα παραγγείλει από AliExpress, παρέλαβα σήμερα το 1ο, σε 20 μέρες!!!

Ο τρόπος αποστολής που ειχα επιλέξει σε αυτό το δέμα ήταν ePacket με China post. Το tracking δούλεψε κανονικά από αρχή μέχρι τέλους. Δε ξέρω αν ήταν συμπτωματικό που ήρθε τόσο γρήγορα. Αναμένω και τα υπόλοιπα και θα ενημερώσω.

Πάντως είναι παρήγορο!

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σου έχει έρθει εσένα η των υπολοίπων παραγγελία των τελευταίων 40 ημερών untracked απο ali?

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες έκαναν και σε εμένα από άλλη μικρή ταχυδρομική από Αττική σε χωριό της Αττικής.

 

Έτυχε βέβαια και βγήκε και το δρομολόγιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σου έχει έρθει εσένα η των υπολοίπων παραγγελία των τελευταίων 40 ημερών untracked απο ali?

Ότι αλλά δέματα έχω είτε χωρίς tracking είτε με (μέσω Τουρκίας) είμαι σε από 60 έως 95μερες αναμονή και βλέπουμε πόσο ακόμα..

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από 27 Απριλίου περιμένω δέμα με Γενική ταχυδρομική. Υπο φυσιολογικές συνθήκες παραλαβή την επόμενη μέρα.

Τα τηλέφωνα τα έχουν κατεβάσει, έχουν σχεδόν βαρεσει διάλυση

 

Sent from my MI CC 9 using Tapatalk

 

Eγώ τι να πω, που περιμένω δέμα με ΕΛΤΑ courier που από 22/04 είναι στην Αθήνα... Προσοχή, δε στάλθηκε 22 αλλά νωρίτερα... Από 22 είναι στην Αθήνα και δεν έχει παραδοθεί...

 

Οχι μικρά αντικείμενα μεχρι 22.

 

Επειδή ηταν απλό ΕΛΤΑ λογικά.

Τα courier τα έχουν παίξει με τα ΕΛΤΑ κούριερ να εχουν τους χειρότερους χρόνους.

Δεν υπάρχει. Το έλεγαν στις προηγούμενες σελίδες αλλα δεν το περίμενα έτσι.

Αυτό ειναι το κάτι άλλο.

4 μέρες με Πρωτομαγιά οι ψεύτες speedex απο βόρεια Ελλάδα για Αττική και κοντά μήνα τα ΕΛΤΑ κούριερ.

Με την γυναίκα στο λογιστήριο της εταιρείας που μου τα έστειλε μίλησα και μου λέει ακόμα περιμένει την λαμπάδα του γιού της με τα ΕΛΤΑ κουριερ.

 

Όντως επιβεβαιωνώ και εγώ από δική μου εμπειρία και φίλων ότι δεν υπάρχει... Ήμουν από τους πρώτους που έλεγα ότι δεδομένων των συνθηκών θέλει κατανόηση, αλλά από αυτό μέχρι αυτό που συμβαίνει με τα ΕΛΤΑ courier υπάρχει χαοτική διαφορά...

Συγγνώμη κιόλας αλλά αν 15 μέρες δε μπορούν να παραδόσουν κάτι που βρίσκεται στην ίδια πολή, τότε συγγνώμη αλλά δε μιλάμε για ταχυμεταφορές, ούτε καν για μεταφορές και θα έπρεπε να κατεβάσουν ρολά και να σταματήσουν να παραλαμβάνουν δέματα προς παράδοση...

Link to comment
Share on other sites

Δύο δέματα περιμένω, έχει παραλάβει κάνεις με ταχυδρομείο Σιγκαπούρης γιατί είδα πλέον από τοσαιτ των ΕΛΤΑ είναι ανάμεσα στις χώρες, και ένα δέμα από Ταϊβάν, πρώτη φορά με αυτό μου έστειλαν, είμαι απλό, να ρωτήσω υπάρχει ενημέρωση στο σαιτ τους.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...