Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα έχει νόημα να τους καλέσω Δευτέρα πρωί, να το αφήσουν στο τοπικό υποκατάστημα, γιατί δεν βολεύουν οι ώρες παράδοσης.

Κρίμα γιατί σήμερα τους πήρα 18:57 και κατά λάθος το έκλεισα. Ξανακάλεσα και 19:01 είχαν κλείσει. Δεν πειράζει από βδομάδα, αρκεί να μην φορτωθεί κάπου και γυρνοβολάει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Δεν ήξερα πως πρέπει να μπω στο Γερμανικό site της DHL και να βρω το νέο tracking.

Μπήκα τελικά αλλά δεν τους πρόλαβα γιατί το τηλεφωνικό είναι μέχρι τις 7μμ.

Μπορώ να τους πω να το αφήσουν στο τοπικό ή επειδή δεν είναι courrier, πρέπει να περιμένω στο σπίτι;

 

Έχει αναφερθεί στο παρελθόν ότι όταν το δέμα φτάσει (οδικώς) στην Αθήνα (στις αποθήκες της DHL) αλλάζει κωδικό σε 10ψήφιο και παραδίδεται είτε από την ίδια στα μέρη που έχει καταστήματα είτε από άλλες courier στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Προλαβαίνεις να τους πάρεις τη ΔΕ το πρωί και να τους πεις να το πάνε στο κατάστημα που σε εξυπηρετεί.

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχει νόημα να τους καλέσω Δευτέρα πρωί, να το αφήσουν στο τοπικό υποκατάστημα, γιατί δεν βολεύουν οι ώρες παράδοσης.

Κρίμα γιατί σήμερα τους πήρα 18:57 και κατά λάθος το έκλεισα. Ξανακάλεσα και 19:01 είχαν κλείσει. Δεν πειράζει από βδομάδα, αρκεί να μην φορτωθεί κάπου και γυρνοβολάει.

 

Κατέβασε την εφαρμογή της dhl και κάνε εγγραφή με email ή τηλέφωνο και θα μπορείς να επιλέξεις να το κρατήσουν στο κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό που λέτε ότι αλλάζει αριθμό αποστολής σε δεκαψηφιο πρακτικά τι σημαίνει; Εμείς που βρίσκουμε αυτόν τον δεκαψηφιο;

Περιμένω και εγώ δέμα από banggood με eu priority line και μετά από 24 μέρες το είδα στο dhl paket να βρίσκεται Köln και μετά Feucht.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό που λέτε ότι αλλάζει αριθμό αποστολής σε δεκαψηφιο πρακτικά τι σημαίνει; Εμείς που βρίσκουμε αυτόν τον δεκαψηφιο;

Περιμένω και εγώ δέμα από banggood με eu priority line και μετά από 24 μέρες το είδα στο dhl paket να βρίσκεται Köln και μετά Feucht.

 

 

Όταν φύγει από Feucht, θα ταξιδέψει οδικώς μέχρι την Αθήνα και, όταν φτάσει στην αποθήκη της DHL, θα δεις το νέο 10ψήφιο κωδικό στο site της dhl.gr.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν να μπω στο Γερμανικό site. Όντως εκεί έγραφε τον αλλαγμένο...πλέον 10ψήφιο κωδικό.

 

makap σίγουρα προλαβαίνω; Ρώτησα εξαρχής λόγω του οτι φαίνεται φορτωμένο σε όχημα. Τι στο καλό, φορτωμένο θα το βγάλει το σκ; Τέλοσπάντων πως να το ξέρεις και εσύ...οκ θα τους καλέσω Δευτέρα πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Τα παράλογα από Κίνα συνεχίζονται!!

Προ 10 ημερών περίπου βλέπω στο ονομά μου ένα δεματάκι που κατάλαβα από βάρος και όγκο πως είναι κάτι τζαμάκια που περίμενα.

Το ανοίγω και βλέπω από μέσα κι άλλη συσκευασία!!

Ανοίγω βιαστικά κι αυτή και τι να δω καμία σχέση με το κινητό , ήταν διαφορετικά!!

Ξανακοιτάζω την εσωτερική συσκευασία και βλέπω ότι η παραγγελία ήταν για άλλο άτομο 100 χλμ. μακριά!!

Φυσικά κι εδώ το αρχικό tracking number ήταν του τούρκικου ταχυδρομείου !!

Τον πήρα τηλέφωνο τον άνθρωπο του εξήγησα τι έγινε και του τάστειλα.

Κι αυτό για το βιβλίο Γκίνες !!!

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση παραγγελία 27/03 battery wraps από Ali unregister έφτασε χθες στα χέρια μου μετά από 50 μέρες. Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν να μπω στο Γερμανικό site. Όντως εκεί έγραφε τον αλλαγμένο...πλέον 10ψήφιο κωδικό.

 

makap σίγουρα προλαβαίνω; Ρώτησα εξαρχής λόγω του οτι φαίνεται φορτωμένο σε όχημα. Τι στο καλό, φορτωμένο θα το βγάλει το σκ; Τέλοσπάντων πως να το ξέρεις και εσύ...οκ θα τους καλέσω Δευτέρα πρωί.

 

Τηλεφώνησε και τώρα, ίσως βρίσκονται στη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό που λέτε ότι αλλάζει αριθμό αποστολής σε δεκαψηφιο πρακτικά τι σημαίνει; Εμείς που βρίσκουμε αυτόν τον δεκαψηφιο;

Περιμένω και εγώ δέμα από banggood με eu priority line και μετά από 24 μέρες το είδα στο dhl paket να βρίσκεται Köln και μετά Feucht.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο site της dhl packet όταν φτάσει Ελλάδα θα βγάζει δίπλα στο κανονικό tracking ένα δέκα ψηφίο νούμερο με κόκκινα γράμματα. Πατάς πάνω του και σε παραπεμπει στο ελληνικό site της dhl courier. Εμένα προσωπικά σχεδόν ποτε δεν μου χρησιμεύει πάντως γιατί το φέρνουν την επόμενη μέρα άρα ούτε που προλαβαίνω να το δω

Link to comment
Share on other sites

Στο site της dhl packet όταν φτάσει Ελλάδα θα βγάζει δίπλα στο κανονικό tracking ένα δέκα ψηφίο νούμερο με κόκκινα γράμματα. Πατάς πάνω του και σε παραπεμπει στο ελληνικό site της dhl courier. Εμένα προσωπικά σχεδόν ποτε δεν μου χρησιμεύει πάντως γιατί το φέρνουν την επόμενη μέρα άρα ούτε που προλαβαίνω να το δω

 

Φαίνεται ότι μένεις σε περιοχή κοντά στα πρώτα δρομολόγια της DHL στην Αττική, αλλά σκέψου ότι άλλοι παραλαμβάνουν μετά από 2-3 μέρες από την άφιξη του δέματος στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από Κίνα με ολλανδικό ταχυδρομείο συστημένο μετά από 23 μέρες έφτασε Ολλανδία, να δούμε πόσες μέρες θα κάνει να φτάσει Ελλάδα, οπότε με ολλανδικό ταχυδρομείο πάνω από ένα μήνα να φτάσει Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους φίλους για τις διαφωτιστικές απαντήσεις. Ελπίζω να μην προλάβω ούτε εγώ να παρακολουθήσω την πορεία με το νέο 10 ψηφιο τρακιν ναμπερ μιας και μένω Αττική Αγία Παρασκευή
Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησε και τώρα, ίσως βρίσκονται στη δουλειά τους.
Δ-Π 9-19 λειτουργεί το τηλεφωνικό κέντρο.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους φίλους για τις διαφωτιστικές απαντήσεις. Ελπίζω να μην προλάβω ούτε εγώ να παρακολουθήσω την πορεία με το νέο 10 ψηφιο τρακιν ναμπερ μιας και μένω Αττική Αγία Παρασκευή

 

Για να μην περιμένεις όλη μέρα να παραλάβεις, μπορείς να τους τηλεφωνήσεις να το αφήσουν στο κατάστημα επί της Μεσογείων.

Το έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι μένεις σε περιοχή κοντά στα πρώτα δρομολόγια της DHL στην Αττική, αλλά σκέψου ότι άλλοι παραλαμβάνουν μετά από 2-3 μέρες από την άφιξη του δέματος στην Αθήνα.

 

Δεν μιλάω για Αττική αλλά για Πάτρα. Πιθανόν να έχει κάθε μέρα δρομολόγιο και από Γερμανία να φτάνουν πριν φύγει

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για Αττική αλλά για Πάτρα. Πιθανόν να έχει κάθε μέρα δρομολόγιο και από Γερμανία να φτάνουν πριν φύγει

 

Δεν βγάζει νόημα αυτό που έγραψες, αλλά δεν χρειάζεται να το κουράζουμε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για Αττική αλλά για Πάτρα. Πιθανόν να έχει κάθε μέρα δρομολόγιο και από Γερμανία να φτάνουν πριν φύγει

 

Μιας και μένω και εγώ Πάτρα όσες φορές έρχεται κάτι με dhl όταν εμφανίζεται μεσημέρι στην Αθήνα πάντα παραλαμβάνω την επόμενη, εάν εμφανίστει πρωί στην Αθήνα παραλαμβάνω την ίδια μέρα το απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Όσοι περιμένουμε από Τσεχία χωρίς αριθμό αποστολής, με ΕΛΤΑ θα πάρα λάβουμε αν μου είπαν αλήθεια ότι το έστειλαν με το ταχυδρομείο Τσεχιας, οπότε μεγάλη υπομονή, για να δούμε τώρα που σε λίγο θα γίνονται κάποιες πτήσεις, μήπως λιγοστεύουν οι μέρες αναμονής
Link to comment
Share on other sites

Από Ali μου έχουν έρθει 4 δέματα untracked παραγγελίες από αρχές Απριλίου και περιμένω άλλα 4 συστημένα με NLPost της ίδιας περιόδου παραγγελίας τα οποία ακόμη στην Κίνα είναι :lol:

Προς ενημέρωση παραγγελία 27/03 battery wraps από Ali unregister έφτασε χθες στα χέρια μου μετά από 50 μέρες.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι περιμένουμε από Τσεχία χωρίς αριθμό αποστολής, με ΕΛΤΑ θα πάρα λάβουμε αν μου είπαν αλήθεια ότι το έστειλαν με το ταχυδρομείο Τσεχιας, οπότε μεγάλη υπομονή, για να δούμε τώρα που σε λίγο θα γίνονται κάποιες πτήσεις, μήπως λιγοστεύουν οι μέρες αναμονής

Οδικως ερχεται απο Τσεχια

Link to comment
Share on other sites

Οδικως ερχεται απο Τσεχια

 

Ναι το ξέρω ότι έρχεται οδικώς,αλλά λόγου του όγκου δεμάτων, ν μήπως στείλουν κάποια μέσω πτήσεων,, να ξεμπλοκαρουν,.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι έρχεται οδικώς,αλλά λόγου του όγκου δεμάτων, ν μήπως στείλουν κάποια μέσω πτήσεων,, να ξεμπλοκαρουν,.

 

Ξέρεις να επιτρέπονται πτήσεις, ειδικά, από Τσεχία προς Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις να επιτρέπονται πτήσεις, ειδικά, από Τσεχία προς Ελλάδα;

 

Γιατί έγραψα για τώρα όπως είπα σε προηγούμενο σχόλιο μου όταν αρχίσουν οι πτήσεις να διαβάζεις όλα τα σχόλια πρώτα και μετά να απαντάς,, όταν αρχίσουν οι πτήσεις, μήπως βάλουν τα δεματα που να έρθουν που είναι να έρθουν οδικώς, τα βάλουν να έρθουν με πτήσεις μπας και ξεμπλοκαρουν.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έγραψα για τώρα όπως είπα σε προηγούμενο σχόλιο μου όταν αρχίσουν οι πτήσεις να διαβάζεις όλα τα σχόλια πρώτα και μετά να απαντάς,, όταν αρχίσουν οι πτήσεις, μήπως βάλουν τα δεματα που να έρθουν που είναι να έρθουν οδικώς, τα βάλουν να έρθουν με πτήσεις μπας και ξεμπλοκαρουν.

 

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις και τους νέους κανόνες χρήσης του forum, που αποφάσισες να επιβάλεις.:X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...