Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρέλαβα μετά από ένα μήνα περίπου δύο untracked δέματα από Ali το ένα με Cainiao Super Economy Global και το άλλο με Yanwen Economic Air Mail. Άλλα 3 που περιμένω με track number, την ίδια χρονική περίοδο, ακόμη φαίνονται ότι είναι στην Κίνα. ;) Πρέπει να είναι random οι καθυστερήσεις
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρέλαβα μετά από ένα μήνα περίπου δύο untracked δέματα από Ali το ένα με Cainiao Super Economy Global και το άλλο με Yanwen Economic Air Mail. Άλλα 3 που περιμένω με track number, την ίδια χρονική περίοδο, ακόμη φαίνονται ότι είναι στην Κίνα. ;) Πρέπει να είναι random οι καθυστερήσεις
2 έχω και εγώ που περιμένω από Κίνα και μέχρι 20/4 φαίνεται να μην κουνηθηκαν καν από την χώρα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

"Köln, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin"

 

Αυτό σημαίνει πως είναι Γερμανία ή Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

"Köln, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin"

 

Αυτό σημαίνει πως είναι Γερμανία ή Ελλάδα;

 

Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι Γερμανια,Κολωνια και φευγει για Ελλαδα,απο που παρηγγειλες και τι τρακινγκ σου δωσανε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

εχει καποιο thread που να μιλανε για φτηνα smart watch απο κινα?

εδω και 2 μερες ψαχνομαι στο ali και εχω βρει φανταστικα ρολογια με blood presure, barometer, altimeter κλπ,

αλλα δεν βρηκα καποια συζητηση εδω μεσα, μηπως πρεπει καπιος να ανοιξει ενα thread?

λεω εγω τωρα!!!!

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι Γερμανια,Κολωνια και φευγει για Ελλαδα,απο που παρηγγειλες και τι τρακινγκ σου δωσανε?

 

Οταν θα φτάσει στο Feucht θα φύγει οδικώς και σε 8-10 μέρες θα φτάσει στην Αθήνα όπου θα πάρει 10ψήφιο αριθμό.

Εάν ο παραλήπτης είναι στην Αττική, θα του το φέρει η DHL.

Αυτή είναι η τέλεια και ασφαλέστερη μεταφορά δέματος από Κίνα (Banggood) στην Ελλάδα, κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κι εδώ...Για 10ημερα είχα διαβάσει με τον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κι εδώ...Για 10ημερα είχα διαβάσει με τον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής

 

Same Sh1t...Different Day

 

Μήπως το μπερδεύει με την αποστολή courier;

Ξεχνάς ότι ταξιδεύει με το κινέζικο ταχυδρομείο μέσα στην αχανή Κίνα από την κάποια αποθήκη του Banggood μέχρι να φτάσει στο αεροδρόμιο αναχώρησης όπου παραδίδεται στο γερμανικό ταχυδρομείο;

Και από εκεί να ταξιδέψει με τις περιορισμένες πτήσεις λόγω ιού μέχρι τη Γερμανία;

Προχθές παρέλαβα δέμα με την ίδια μέθοδο που έκανε 33 μέρες από την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά σήμερα με την όλη κατάσταση αξίζει τον κόπο απο Κίνα? και αν ναι το Bangood είναι η καλύτερη επιλογή eu priority line? και κατά μέσο όρο πόσο καιρό κάνει μηνα η και παραπάνω?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά σήμερα με την όλη κατάσταση αξίζει τον κόπο απο Κίνα? και αν ναι το Bangood είναι η καλύτερη επιλογή eu priority line? και κατά μέσο όρο πόσο καιρό κάνει μηνα η και παραπάνω?

 

 

Αυτή την περίοδο (από τον ΟΚΤ 2019) η πιο αξιόπιστη μεταφορά δέματος από Banggood είναι η PDM με το Γερμανικό ταχυδρομείο. Δεν εμπλέκονται τα ΕΛΤΑ καθόλου και όταν φτάσει το δέμα στην Αθήνα παραδίδει η DHL όπου έχει καταστήματα και κάποια courier στην υπόλοιπη Ελλάδα. Όλες οι αγορές που έχω κάνει τον τελευταίο καιρό με αυτή τη μέθοδο κάνουν ένα μήνα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο (από τον ΟΚΤ 2019) η πιο αξιόπιστη μεταφορά δέματος από Banggood είναι η PDM με το Γερμανικό ταχυδρομείο. Δεν εμπλέκονται τα ΕΛΤΑ καθόλου και όταν φτάσει το δέμα στην Αθήνα παραδίδει η DHL όπου έχει καταστήματα και κάποια courier στην υπόλοιπη Ελλάδα. Όλες οι αγορές που έχω κάνει τον τελευταίο καιρό με αυτή τη μέθοδο κάνουν ένα μήνα περίπου.

 

Και τώρα που άνοιξα άνοιξαν αρκετές πτήσεις για Γερμανία μου στέλνει 2 δέματα μέσω postNL :lol: τραγικό....

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που άνοιξα άνοιξαν αρκετές πτήσεις για Γερμανία μου στέλνει 2 δέματα μέσω postNL :lol: τραγικό....

 

Πραγματικά, αυτό είναι στην τύχη γιατί, δυστυχώς, μπορείς να επιλέξεις PDM, αλλά δεν μπορείς να επιλέξεις το ευρωπαϊκό ταχυδρομείο που θα το φέρει στην Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

1.Παιδιά ξέρει κανένας unregistered δεμα από CZ banggood με τι παραδίδεται? Και περίπου χρόνους παράδοσης.

2.Εχει τύχει σε κάποιον δέμα με NL εδώ και 3 εβδομάδες να δείχνει "no information about parcel"?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δέμα από bangood untracked από αποθήκη uk που στάλθηκε 17/4. Είναι δυνατόν να μην έχει έρθει ακόμα?. Κάτι αλλά πράγματα που πείρα από Αγγλία ήρθαν με royal mail την Παρασκευή.
Link to comment
Share on other sites

1.Παιδιά ξέρει κανένας unregistered δεμα από CZ banggood με τι παραδίδεται? Και περίπου χρόνους παράδοσης.

Με ελτα θα ερθει και περιπου 50 μκε 60 μερες πλεον/

Link to comment
Share on other sites

1.Παιδιά ξέρει κανένας unregistered δεμα από CZ banggood με τι παραδίδεται? Και περίπου χρόνους παράδοσης.

2.Εχει τύχει σε κάποιον δέμα με NL εδώ και 3 εβδομάδες να δείχνει "no information about parcel"?

 

Για το 2, έχω 12 μέρες στην ίδια κατάσταση και τους έστειλα email για τι συμβαίνει. Κάθε μέρα αλλάζουν και την ημερομηνία αποστολής.

Ότι μου απαντήσουν θα το γράψω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

1.Παιδιά ξέρει κανένας unregistered δεμα από CZ banggood με τι παραδίδεται? Και περίπου χρόνους παράδοσης.

2.Εχει τύχει σε κάποιον δέμα με NL εδώ και 3 εβδομάδες να δείχνει "no information about parcel"?

 

Για το δευτερο είναι μέχρι να φτάσει Ολλανδία. Εγώ τελευταία φορά περίμενα 4 βδομάδες μέχρι να ανοίξει το tracking

Link to comment
Share on other sites

2 απορίες από CZ αποθήκη banggood 2 παραγγελίες με διαφορά μιας μέρας η μια με track ήρθε με speedex κανονικά η άλλη ακόμα 7 Απριλίου με track ήρθε 28 σε 3 εβδομάδες χοντρικά.

ρώτησα στη speedex αλλά η υπάλληλος κλασικά βαριόταν να εξυπηρετήσει εντωμεταξει μόνο εγώ μέσα δεν υπήρχε ούτε έξω απο τη speedex να περιμένει κάποιος και μου λέει σας έρχεται μήνυμα της λέω το ξέρω αλλά δεν έχω το track της speedex εγώ. Απορία 2 παραγγελία κινητού από αποθήκη HK με EU priority line μου δώσανε το κλασικό track που τελειώνει σε DE το οποίο λέει δεν έρχεται με dhl σφάλμα και τα λοιπά είτε το βάζω στο 17 track είτε στης DHL παρασκευή έγινε η αποστολή εκτός αν δεν ανανεώθηκε ακόμα και περιμένω μέχρι το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

2 απορίες από CZ αποθήκη banggood 2 παραγγελίες με διαφορά μιας μέρας η μια με track ήρθε με speedex κανονικά η άλλη ακόμα 7 Απριλίου με track ήρθε 28 σε 3 εβδομάδες χοντρικά.

ρώτησα στη speedex αλλά η υπάλληλος κλασικά βαριόταν να εξυπηρετήσει εντωμεταξει μόνο εγώ μέσα δεν υπήρχε ούτε έξω απο τη speedex να περιμένει κάποιος και μου λέει σας έρχεται μήνυμα της λέω το ξέρω αλλά δεν έχω το track της speedex εγώ. Απορία 2 παραγγελία κινητού από αποθήκη HK με EU priority line μου δώσανε το κλασικό track που τελειώνει σε DE το οποίο λέει δεν έρχεται με dhl σφάλμα και τα λοιπά είτε το βάζω στο 17 track είτε στης DHL παρασκευή έγινε η αποστολή εκτός αν δεν ανανεώθηκε ακόμα και περιμένω μέχρι το απόγευμα.

 

Συνήθως αυτά έρχονται με dhl αλλά δεν αποκλείεται να έρθει και με ταχυδρομείο. Το tracking number ανανεώνεται όταν φτάσει το δεμα Γερμανία που με τα τωρινά δεδομένα αστα να πανε. Από κει και περα αμα έρθει με dhl σε εσένα θα το διαπιστώσεις όταν φτάσει Ελλάδα γιατί θα αλλάξει το tracking με δέκα ψηφίο νούμερο. Θα σου το βγάλει παραπομπη στο site της dhl όταν είναι

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτά έρχονται με dhl αλλά δεν αποκλείεται να έρθει και με ταχυδρομείο. Το tracking number ανανεώνεται όταν φτάσει το δεμα Γερμανία που με τα τωρινά δεδομένα αστα να πανε. Από κει και περα αμα έρθει με dhl σε εσένα θα το διαπιστώσεις όταν φτάσει Ελλάδα γιατί θα αλλάξει το tracking με δέκα ψηφίο νούμερο. Θα σου το βγάλει παραπομπη στο site της dhl όταν είναι

 

αυτο με το νούμερο το ξέρω όταν πάνε fraugh πω το λένε μετα σε λίγες μέρες είναι Ελλάδα απλά τώρα δεν ξέρω τη φάση σε ευχαριστώ επεισης δεν εχει dhl είχε παλιά και έρχονται με speedex αλλά είναι απο τοις χειρότερες μεταφορικές

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

γνωρίζει κανείς αν από ευρωπαϊκή αποθήκη του geekbuying στέλνουν με τιμολόγιο?

έχουν ευρωπαϊκό VAT αριθμό? δεν με νοιάζει περαιτέρω "έκπτωση", θέλω απλά να μπορέσω να το περάσω έξοδα και χωρίς αναγραφή από πωλητή, ευρωπαϊκού VAT αριθμού, δεν καταχωρείτε στις ενδοκοινοτικες

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

DHL από Japan αγορά >1040€ στις 7/5. Σήμερα 11/5 αφού πέρασε από Κίνα και Γερμανία, έφτασε Αθήνα ATHENS - GREECE, Customs status updated. Να περιμένω τελωνείο?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...