Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, χάλια η υποστήριξη σε σήμα 3G. Όπου κι αν πας σε νησί, εκτός της "χώρας", μόνο GPRS, ούτε καν Edge. Το ήξερα ήδη, αλλά μία βδομάδα στη Λευκάδα βλαστήμησα την ώρα και τη στιγμή που έχω δύο νούμερα Cosmote. Κατά τα άλλα το διαφημίζουν με μανία το G G G... :wacko:

 

Σε ποια μέρη πήγες; Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες! Πέρσι που πήγα, βρήκα 3G και από Cosmote και από Vodafone στην πόλη της Λευκάδας, Πόρτο Κατσίκι, Άγιο Νικήτα, Λυγιά, Καριώτες, Επίσκοπο, Νυδρί κλπ,κλπ

 

Αυτή που δεν είχε πολύ 3G, παρά μόνο σε 2-3 "χτυπητά" μέρη ήταν η Wind! Οι άλλες 2 ήταν μια χαρά!

 

Υ.Γ.: Να φταιει το avatar σου το αποκλείω. Είναι γνωστός ο υπερ-ευαίσθητος πομποδέκτης του N8, που σηκώνει σημα εκεί που άλλοι τα φτύνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ποια μέρη πήγες; Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες! Πέρσι που πήγα, βρήκα 3G και από Cosmote και από Vodafone στην πόλη της Λευκάδας, Πόρτο Κατσίκι, Άγιο Νικήτα, Λυγιά, Καριώτες, Επίσκοπο, Νυδρί κλπ,κλπ

 

Αυτή που δεν είχε πολύ 3G, παρά μόνο σε 2-3 "χτυπητά" μέρη ήταν η Wind! Οι άλλες 2 ήταν μια χαρά!

 

Υ.Γ.: Να φταιει το avatar σου το αποκλείω. Είναι γνωστός ο υπερ-ευαίσθητος πομποδέκτης του N8, που σηκώνει σημα εκεί που άλλοι τα φτύνουν...

 

Έμεινα Λυγιά, δεν είχε ποτέ 3G. Όσο για τις παραλίες, πουθενά 3G εκτός από Κάθισμα. Ούτε Πόρτο Κατσίκι (ακόμα και πάνω στο parking) ούτε πουθενά. Τσεκαρισμένο σε 3 κινητά με Cosmote, 2 καρτοκινητά κι ένα με συμβόλαιο. Μου έκανε εντύπωση. Εννοείται ότι το Ν8 μου δεν έχει πρόβλημα, είναι όπως ακριβώς το περιγράφεις. :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια!!! Έχω internet on the go με κάρτα. Της πρώτες 20 μέρες δούλευε άψογα. Από εκεί και πέρα άρχισαν τα σχέδια. Ενώ είμαι στο internet δεν μπορώ να μπω σε κανένα site για 2 με 3 λεπτά. Μετά ξαφνικά μπορώ. Μετά πάλι όχι. Αυτό συμβαίνει της τελευταίες 15 μέρες περίπου. Υπόψιν ότι δεν έχω κουνήσει το lap top καθόλου και έχω σήμα 3G τουλάχιστον. Το usb stick είναι το Huawei e122-i και τα windows vista. Μπορεί κανείς να μου πει τι γίνετε παρακαλώ??????
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Εδώ και 3 μερες, μου κόπηκε η πρόσβαση στο gprs δίκτυο της κόσμοτε... Είμαι χρήστης καρτοκινητής και εχω ήδη πληρώσει πακέτο όγκου δεδομένων για να μπαίνω στο ίντερνετ! Το περίεργο είναι πως όταν το κινητό μου πιάνει δίκτυο τρίτης γενιάς, τότε το ίντερνετ παίζει μια χαρά!

Πήρα σήμερα τηλέφωνο στην κόσμοτε, και μου είπαν ότι επειδή εχω κάνει αίτημα για φορητοτητα σε άλλη εταιρία, μου έχουν παγώσει υπηρεσίες όπως το gprs, προκειμένου να γίνει η φορητοτητα!

 

Στην ερώτηση λοιπόν, αν είναι σωστό να μου κόβουν υπηρεσίες που εχω ήδη πληρώσει, η σοκαρίστηκη απάντηση, ήταν: "μα δεν έχετε κάποιο πρόβλημα! Συνδεθείτε από δίκτυο τρίτης γενιάς αν θέλετε να έχετε ίντερνετ!"

 

...τουλάχιστον άθλια εταιρία!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

και πως θα γίνει το switch στην εταιρία που έκανες φορητότητα αμα δεν διακόψουν τις υπηρεσίες?
Link to comment
Share on other sites

και πως θα γίνει το switch στην εταιρία που έκανες φορητότητα αμα δεν διακόψουν τις υπηρεσίες?

 

να το διακοψουν για κανενα δεκαλεπτο οχι για κανενα τριημερο...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια!!! Έχω internet on the go με κάρτα. Της πρώτες 20 μέρες δούλευε άψογα. Από εκεί και πέρα άρχισαν τα σχέδια. Ενώ είμαι στο internet δεν μπορώ να μπω σε κανένα site για 2 με 3 λεπτά. Μετά ξαφνικά μπορώ. Μετά πάλι όχι. Αυτό συμβαίνει της τελευταίες 15 μέρες περίπου. Υπόψιν ότι δεν έχω κουνήσει το lap top καθόλου και έχω σήμα 3G τουλάχιστον. Το usb stick είναι το Huawei e122-i και τα windows vista. Μπορεί κανείς να μου πει τι γίνετε παρακαλώ??????

 

μήπως έχεις το ίδιο πρόβλημα με εμένα; :

βρίσκομαι σε περιοχή όπου το σήμα της cosmote

παίζει σχεδόν συνεχώς από 3G σε hspa και αντίστροφα.

αυτό έχει σαν αποτέλεσμα όταν ξεκινάει να φορτώνει μια σελίδα με 3g

και γυρίσει σε hspa, να σταματάει την φόρτωση και να χρειάζεται

refresh για να ξαναξεκινήσει (αν φυσικά δεν έχει αλλάξει το σήμα πάλι...).

κατέχει κανείς αν μπορώ να επιλέξω μόνο το 3G για να έχω σταθερό σήμα;

μπαίνω στο internet από ένα huawei e122 και από windows 7 κινητό.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω με το Internet on the Go με κάρτα κι ενώ σε όλες τις άλλες ιστοσελίδες με βάζει κανονικά, δε με βάζει στη δική του ιστοσελίδα αλλά ούτε καν στον ιστότοπο της Cosmote.

 

Σε σας δουλεύει έστω το cosmote.gr?

 

edit: Τώρα ο browser βγάζει το μήνυμα "Message from the ISAPI plugin: No backend server available for connection: timed out after 40 seconds or idempotent set to OFF."

 

Πάει γκρεμίστηκε η ιστοσελίδα τους :rolleyes:

Edited by nikosr78
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ρε παιδιά...

 

εχω προβλημα με το MSN απο το http://www.messengerstokinito.gr/ δε μου ερχεται το λινκ και απο το MyView ειναι ολα τα λινκ σπασμενα!!!!!!!

 

Μαζι και τα νευρα μου!!! Που θα το βρω το msn εγω τωρα;;;;;

 

Εχει καποιος λινκ; :mad:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τις 2:00 προσπαθούσα να μπώ από κανονική σύνδεση και δεν έμπαινε .

Αυτή την στιγμή ανοίγει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα!!θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση!!είμαι στο προγραμμα cosmote απεριοριστα 55!! έχω Ίντερνετ στο κινητό μου(750MB ) το οποίο είναι το iPhone 4!!πριν λίγες μέρες ανακάλυψα ότι συνδέοντας το κινητό μου με τον φορητό μου pc μπορω να έχω Ίντερνετ στην οθόνη του pc(χρησιμοποιώντας δηλ το κιν σαν ""router"")!Η ερώτηση είναι αν με αυτο τον τροπο έχω κάποια χρέωση extra ?Επίσης θα ήθελα να ήξερα αν τα δωρεν MB κατεβαίνουν με τον ίδιο-συνήθη τροπο που συμβαίνει και τώρα που σερφαρω απο το κινητο μου??ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση!!είμαι στο προγραμμα cosmote απεριοριστα 55!! έχω Ίντερνετ στο κινητό μου(750MB ) το οποίο είναι το iPhone 4!!πριν λίγες μέρες ανακάλυψα ότι συνδέοντας το κινητό μου με τον φορητό μου pc μπορω να έχω Ίντερνετ στην οθόνη του pc(χρησιμοποιώντας δηλ το κιν σαν ""router"")!Η ερώτηση είναι αν με αυτο τον τροπο έχω κάποια χρέωση extra ?Επίσης θα ήθελα να ήξερα αν τα δωρεν MB κατεβαίνουν με τον ίδιο-συνήθη τροπο που συμβαίνει και τώρα που σερφαρω απο το κινητο μου??ευχαριστω!!

 

κανονικά θα πρέπει να αφαιρεί από τον όγκο του κινητό σου και να μην χρεώνει, μπορείς να τσεκαρεισ πριν και μετά την σύνδεση στο ίντερνετ να δεις πόσα μβ ίντερνετ σου έχει καταναλώσει.Η κατανάλωση γίνεται ανάλογα με τα μβ ίντερνετ που είναι η κάθε μια σελίδα. Και όταν κατεβάζεις ένα αρχείο στο κινητό σου όσο όγκο είναι το αρχείο αυτό τόσο όγκο σου αφαιρεί.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/result/1478051740.png http://www.speedtest.net/result/1478053299.png για επαρχία δεν είναι καθόλου άσχημα :)

Και με μέτριο σήμα παρακαλώ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά απο την προηγούμενη βδομάδα έχω πρόβλημα όταν μπαίνω στο internet μέσω cosmote. Ξαφνικά υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη συμπίεση στις εικόνες, σε σημείο που δε μπορείς να διακρίνεις τι δείχνει μια φωτογραφία.

 

Χρησιμοποιώ 3G cosmote εδω κ 2 χρόνια χωρίς να έχω ποτέ κάποιο πρόβλημα με σήμα, κάλυψη κλπ και με πολύ καλές ταχύτητες τόσο απο το iphone οσο κ απο το στικάκι (internet on the go)

Εδώ κ 6 μέρες όμως σαν να αύξησαν το compression χωρίς φυσικά να με ρωτήσουν :p Δεν είναι κανένα τρομερό πρόβλημα, αλλά επειδή χρησιμοποιώ συνεχώς τη mobile συνδεση μου για δουλειά και χρειάζεται να βλέπω φωτογραφίες σε καλή ανάλυση, ξαφνικά είμαι με δεμένα χέρια κ πρέπει να περιμένω να βρεθώ στο γραφείο για να συνδεθώ με dsl...

 

2 φορές μέχρι τώρα μίλησα με την εξυπηρέτηση και ακόμα περιμένω να με καλέσει τεχνικός για να δούμε τι συμβαίνει...

 

Υπήρξε πουθενά κάποια ανακοίνωση για data compression ή κάτι αντίστοιχο; Επίσης, αν εφαρμόζουν ξαφνικά κάτι τέτοιο, δε συνεπάγεται αλλαγή στους όρους χρήσης αρα και συγκατάθεση απο το χρήστη;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απο την προηγούμενη βδομάδα έχω πρόβλημα όταν μπαίνω στο internet μέσω cosmote. Ξαφνικά υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη συμπίεση στις εικόνες, σε σημείο που δε μπορείς να διακρίνεις τι δείχνει μια φωτογραφία.

 

Χρησιμοποιώ 3G cosmote εδω κ 2 χρόνια χωρίς να έχω ποτέ κάποιο πρόβλημα με σήμα, κάλυψη κλπ και με πολύ καλές ταχύτητες τόσο απο το iphone οσο κ απο το στικάκι (internet on the go)

Εδώ κ 6 μέρες όμως σαν να αύξησαν το compression χωρίς φυσικά να με ρωτήσουν :p Δεν είναι κανένα τρομερό πρόβλημα, αλλά επειδή χρησιμοποιώ συνεχώς τη mobile συνδεση μου για δουλειά και χρειάζεται να βλέπω φωτογραφίες σε καλή ανάλυση, ξαφνικά είμαι με δεμένα χέρια κ πρέπει να περιμένω να βρεθώ στο γραφείο για να συνδεθώ με dsl...

 

2 φορές μέχρι τώρα μίλησα με την εξυπηρέτηση και ακόμα περιμένω να με καλέσει τεχνικός για να δούμε τι συμβαίνει...

 

Υπήρξε πουθενά κάποια ανακοίνωση για data compression ή κάτι αντίστοιχο; Επίσης, αν εφαρμόζουν ξαφνικά κάτι τέτοιο, δε συνεπάγεται αλλαγή στους όρους χρήσης αρα και συγκατάθεση απο το χρήστη;

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ, με κάλεσε τεχνικός και μου είπε ότι το έκαναν έτσι για να μην υπάρχει υπερφόρτωση στο δίκτυο. Έλεος! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ, με κάλεσε τεχνικός και μου είπε ότι το έκαναν έτσι για να μην υπάρχει υπερφόρτωση στο δίκτυο. Έλεος! :mad:

 

Λογικά ο transparent proxy τους επεξεργάζεται δεδομένα μόνο για το port 80.

Δοκίμασε να περνάς τις εικόνες από άλλο port, ή να σηκώσεις VPN.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απο την προηγούμενη βδομάδα έχω πρόβλημα όταν μπαίνω στο internet μέσω cosmote. Ξαφνικά υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη συμπίεση στις εικόνες, σε σημείο που δε μπορείς να διακρίνεις τι δείχνει μια φωτογραφία.

 

Χρησιμοποιώ 3G cosmote εδω κ 2 χρόνια χωρίς να έχω ποτέ κάποιο πρόβλημα με σήμα, κάλυψη κλπ και με πολύ καλές ταχύτητες τόσο απο το iphone οσο κ απο το στικάκι (internet on the go)

Εδώ κ 6 μέρες όμως σαν να αύξησαν το compression χωρίς φυσικά να με ρωτήσουν :p Δεν είναι κανένα τρομερό πρόβλημα, αλλά επειδή χρησιμοποιώ συνεχώς τη mobile συνδεση μου για δουλειά και χρειάζεται να βλέπω φωτογραφίες σε καλή ανάλυση, ξαφνικά είμαι με δεμένα χέρια κ πρέπει να περιμένω να βρεθώ στο γραφείο για να συνδεθώ με dsl...

 

2 φορές μέχρι τώρα μίλησα με την εξυπηρέτηση και ακόμα περιμένω να με καλέσει τεχνικός για να δούμε τι συμβαίνει...

 

Υπήρξε πουθενά κάποια ανακοίνωση για data compression ή κάτι αντίστοιχο; Επίσης, αν εφαρμόζουν ξαφνικά κάτι τέτοιο, δε συνεπάγεται αλλαγή στους όρους χρήσης αρα και συγκατάθεση απο το χρήστη;

 

οπα οπα ποτε εγινε ρε παιδια αυτο?

και ημουν ετοιμος να παω cosmote τον αλλο μηνα:confused::confused:

αυτο δηλαδη θα ισχύει απο δω και περα?

αν κανω δηλαδη συμβόλαιο με cosmote τωρα θα εχω συμπιεση κτλ..αν σερφαρω στο κινητο μου???:mad:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ο transparent proxy τους επεξεργάζεται δεδομένα μόνο για το port 80.

Δοκίμασε να περνάς τις εικόνες από άλλο port, ή να σηκώσεις VPN.

 

Άλλο Port ? Δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

οπα οπα ποτε εγινε ρε παιδια αυτο?

και ημουν ετοιμος να παω cosmote τον αλλο μηνα:confused::confused:

αυτο δηλαδη θα ισχύει απο δω και περα?

αν κανω δηλαδη συμβόλαιο με cosmote τωρα θα εχω συμπιεση κτλ..αν σερφαρω στο κινητο μου???:mad:

 

Αν το δίκτυο 3G τους βαράει μπιέλα τι περίμενες να κάνουν; :p Από θέμα ταχυτήτων δεν ενδείκνυται πάντως η Cosmote(παρά την αισθητή βελτίωσή της το τελευταίο διάστημα)

Link to comment
Share on other sites

Αν το δίκτυο 3G τους βαράει μπιέλα τι περίμενες να κάνουν; :p Από θέμα ταχυτήτων δεν ενδείκνυται πάντως η Cosmote(παρά την αισθητή βελτίωσή της το τελευταίο διάστημα)

 

 

τελειωνει το συμβόλαιο μου στην wind τον αλλο μηνα και ηθελα να πω προς cosmote κυριως για το 3g και για ιντερνετ μεσα απο το κινητο(με ενδιαφερει πολυ αυτο με την wind μου εχει βγει η ψυχή στο θεμα 3g κτλ...)..

τωρα με αυτο που διαβαζω επαθα ενα σοκ..

δηλαδη εχουμε συμπίεση στις σελιδες και στις photos απο αυτο το μηνα ετσι?

αν θελεις δηλαδη να δεις μια photo η οτιδήποτε αυτη θα βγει σαν να την βλεπεις με τον opera mini η κατι τετοιο..

καλα που τα ειδα ολα αυτα..

οποτε μαλλον με βλεπω προς vodafone και παλι...

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να ρωτησω κατι, τωρα δεν ξερω αμα ειμαι στη σωστη ενοτητα.. εχει βγει η προσφορα της cosmote με το στικ και το 1 gb ιντερνετ. αυτο που 8ελω να μαθω ειναι το στικακι μεσα εχει μια καρτα σιμ αυτη μπορει να μπει στο κιν και να χρησιμοποιησουμε το κιν για ιντερνετ αντι για ενα λαπτοπ??? δεν με νοιαζουν τα τηλ αλλα μονο το νετ?? το εχει δοκιμασει κανενας? ευχαριστω εκ των προτερων!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να ρωτησω κατι, τωρα δεν ξερω αμα ειμαι στη σωστη ενοτητα.. εχει βγει η προσφορα της cosmote με το στικ και το 1 gb ιντερνετ. αυτο που 8ελω να μαθω ειναι το στικακι μεσα εχει μια καρτα σιμ αυτη μπορει να μπει στο κιν και να χρησιμοποιησουμε το κιν για ιντερνετ αντι για ενα λαπτοπ??? δεν με νοιαζουν τα τηλ αλλα μονο το νετ?? το εχει δοκιμασει κανενας? ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

ναι μπορεις να την χρησιμοποιησεις κανονικα στο κινητο σου αρκει να εχεις ρυθμισεις για ιντερνετ και εισαι κομπλε . η καρτα σημ αυτη του στικ ειναι μονο για data και οχι για τηλεφωνα .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...